„Van de Wadden tot het IJ" geopend Het Noordhollands Kanaal is voor Alkmaar van grote waarde Grote sho> Expositie geeft levend beeld van onze provincie Commissaris der Koningin hield een hooggeslemde openingsrede Zilveren jubilaris bij V. en D. 53E en Drie-jarig kind in sloot verdronken Indrukwekkende aanvoer over het water „Vader Wiese" "f y WX - m P 'i WÊ^mi Alkmaarse Kantonrechter is goedkoper Red Van Speijk l onbev/oge Er waren zeer vele belangstellenden, toen vanmorgen de heer mr. D. Bree- baart, voorzitter van de Federatie en burgemeester van de gemeente Zijpe, het woord nam voor een korte toe spraak ter verwelkoming van allen, die aan de uitnodiging van het bestuur gehoor hadden gegeven. Er waren vele burgemeesters, er waren bestuursleden van de plaatselijke VW's, er waren vele personen uit het gehele land. De heer Breebaart richtte zich uiter aard In de eerste plaats tot de Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, die de openingsrede zou houden, en verder tot het ge meentebestuur van Alkmaar, de ver tegenwoordigers van de ANW en de anderen, die hadden medegewerkt aan de opbouw. De gemeente Alkmaar zal in de komende weken niet alleen gastvrijheid bie den aan de duizenden vreemdelingen, die hier gev.üoniijk in het zomerseizoen komen, om de stad en haar fraaie omgeving te bezichtigen, zjj herbergt op haar grondgebied ook de prachtige tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", deze koene onderneming van de Federatie van Verenigingen voor Vreemdelingenver keer. En wjj hopen het van harte ook de honderdduizenden, die deze expositie van de schoonheden en het kloppende leven van ons gewest een en andermaal willen bezoeken. Daarmee spreken w(j slechts uit, wat bij de ope ningsplechtigheid in het restaurant van de tentoonstelling, hedenmorgen om half elf gehouden, door de verschillende sprekers op andere wijze is gezegd, maar wat niet vaak genoeg kan worden herhaald. stelling. Wanneer het dit tot gevolg mag hebben, is ons doel bereikt. Spr. gaf vervolgens een korte op somming aan wat er in ons gewist aan schoonheid te beleven valt, en be sloot zijn toespraak met de Commissa ris der Koningin te verzoeken, tot de opening over te gaan. Vervult het ons al met zekere trots, dat wij met zo veler medewerking de ze tentoonstelling tot stand hebben kunnen brengen, wü zouden toch niet voldaan zijn, wanneer niet de hoogste autoriteit in deze provincie zich be reid zou hebben verklaard deze ten toonstelling als voorzitter van hetere- comité te openen. Wij kennen, mijnheer de Commissa ris Uw arbeid in het belang van deze Provincie en ook Uw warme belang stelling voor onze arbeid in het belShg van het vreemdelingenverkeer. Het is mij daarom een grote eer en een bui tengewone voldoening U thans te mo gen verzoeken deze tentoonstelling wel officieel te willen openen. Openingsrede Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin, hier na het woord nemende, heeft uiting gegeven aan zijn grote blijdschap, dat hem het voorrecht beschoren was, deze tentoonstelling te mogen openen, welke een beeld geeft van een deel van de provincie Noord-Holland, die hem zo bijzonder ter harte gaat. Deze tentoonstelling wil niet geven een beeld van een bepaald product, of dit nu bloembollen, zuivelproducten of wat dan ook moge zijn, zij is ook geen tentoonstelling gewijd aan de kunst of aan het verleden, neen, zjj wil een sa menvattend beeld geven van wat er te doen en te zien is in dat grote stuk van Nederland, dat er eigenlijk nog steeds bij ligt als een eiland, door het Noordzeekanaai van de rest van Neder land afgescheiden. Dat mag natuurlijk niet lang meer duren, (applaus). Maar het is meer dan een streekten- toonstelling, het is een tentoonstelling van een agglomeraat van streken, dat hebben de organisatoren ook tot uit drukking willen brengen. En dat deze tentoonstelling georga niseerd is door de Federatie van VW's in uw gebied wijst er al dadelijk op, dat zij bestemd is om door vreemdelin gen bezocht te worden. Wij hebben onlangs, toen de geza menlijke Staten-vergaderingen door H.M. de Koningin werden toegespro ken ter gelegenheid van het 100-jar:g bestaan van de provinciale wet, het kunnen ervaren, hoe de belangstelling voor de provincie als eigen orgaan in onze staat weer aan het groeien is. Zij is er altijd geweest, vooral in de rand- provinciën, maar Noord- en Zuid-Hol land namen in dat opzicht steeds een aparte plaats in. Het gewest Holland dc bakermat van onze Staat, de machtige provincie die in dc tijden der Republiek zo sterk domi neerde, werd in de 19e eeuw te groot geacht om als éénheid voort te be staan en op vrij willekeurige wijze in tweeën geknipt. Maar de Hollandse steden, het Hollandse polderland, de Hollandse duinstreek, zij zijn toch al tijd elk voor zich één begrip gebleven en als er een indeling gemaakt moet worden, dan valt die in veel kleiner gebieden uiteen, als het Gooi, de Zaan streek enz. Wat wij willen tonen. Wat w ij tonen willen aan verre en nabije vrienden is, hoe men in Neder land leeft en leefde, hoe men er werkt en zich ontspant, wat wij bieden kunnen aan natuurschoon en kunst schoon En dan denk ik nu eens in de eerste plaats aan ons polderland. Niets maakt steeds zoveel indruk op mij als het achtereenvolgens beschou wen van een aantal kaarten van Noord- Holland, van de Middeleeuwen tot op heden. De nietige stukjes land, het eindeloze plassengebied, slecht verde digd tegen de aanrollende vloedgolven der Noordzee, van binnen aangevreten door de zich steeds verder voortvreten- de Zuiderzee, door de Haarlemmer meer, dat Haarlem, Leiden en Amster dam bedreigde, het nietige landbrug- getje dat Holland op zijn smalst heette en dan te»zien hoe, na de eerste alge mene bedijking, onze voorvaderen in de 17e eeuw de eerste penningen, die zij zich in de hachelijke handel op de wereldzeeën en in de Oost hadden verdiend, voor een tweede maal in de waagschaal stelden, door de grote droogmakerijen van de Beemster, de Schermer, de Purmer. Particulier be drijf dat eigen risico nam en vaak ver loor. Vele inpolderingen, ook nog de Anna Paulowna in de 19e eeuw, zijn financiële rampen geweest voor de par ticulieren die hun kapitalen er in sta ken en eerst de nazaat plukt er de schone vruchten van. En we mogen dat wel eens herdenken, nu tegenwoordig zulke werken van overheidswege wor den gefinancierd, welk een durf, ook op financiëel gebied, ons voorgeslacht Kad. En daarnaast zijn de oude Westfriese steden mij lief, die een grote geschie denis hebben, maar waarvan de toe komst toch vooral niet veronachtzaamd mag worden, de Zaanstreek, die zich ge makkelijker van oud-centrum van scheepsbouw en pelmolen heeft weten om te schakelen op een modern indus- DR. J. E. BARON DE VOS VAN STEENWIJK ....goede wensen. Dat, zo vervolgde spr., ook wij net hebben gewaagd een tentoonstelling te organiseren, moge U de overtuiging schenken, dat wij iets hebben te bie den. Het Noordelijk deel van Noord- Holiand is bij de overige bewoners van ons goede Vaderland en ook bij 1e buitenlanders, waarbij ik de kaas markt in Alkmaar dan uitzonder, nog te weinig bekend. Het is de taak van de verenigingen voor vreemdelingenverkeer in dit ge west om deze streek meer bekendheid te geven en voor het bezoeken daar van met alle geoorloofde middelen propaganda te maken. Eén daarvan is en wij vertrouwen niet de gering ste alles wat Noord-Holland-Noord biedt in overzichtelijke en aantrekke lijke vorm in deze tentoonstelling ia- tnen te vatten. Wij zijn ons ervan bewust, dat zij slechts een flauwe afspiegeling kan zijn van de werkelijkheid. Maar juist ora het verlangen aan te moedigen deze werkelijkheid te leren ken nen, is de opzet van deze tentoon- in het zilver Vandaag is het weer eens feest bij Vroom Dreesman. In een dergelijk groot bedrijf, waar het verkoop-appa raat uit de aard van de zaak op de voorgrond treedt en als zodanig be kendheid geniet, werkt noodzakelijker wijs ook een staf van mensen „achter de coulissen". Tot deze laatste categorie behoort mej. M. Baltus, die heden 25 jaar aan dit concern is verbonden. Aan vankelijk als cas- sière begonnen, ging zij na enkele jaren naar de ad ministratie, afd. controle en sta tistiek, over, al waar zij haar taak met de meeste ambitie en accuratesse dagelijks vervult. Na deze feestdag met een H. Mis uit dankbaarheid begonnen te zijn, werd de jubilaresse om 10 uur door de direc tie ontvangen, die haar onder het ge not van een „feestelijk" kopje koffie zeer waarderend toesprak en haar als stoffelijk blijk van erkentelijkheid een cadeau onder couvert overhandig de. Daarna werd zij namens het gehele personeel gecomplimenteerd alsook door het hoofd van de administratie, die haar werk prees en haar als voor beeld van plichtsbetrachting stelde. Ook de collega's van mej. Baltus gaven van hun sympathie in geestige bewoor dingen blijk. Mooie geschenken en fraaie bloemen werden haar bij deze speeches aangeboden. Na deze huldiging begaf mej. Baltus zich naar huis om dit heuglijke feit voor het verdere gedeelte van de dag de familiekring te vieren. trie-centrum. Den Helder, het zwaarbe proefde, dat bezig is om schoner te her rijzen. De duinstreek, die lange tijd al leen beschouwd werd als nuttige wa terkering en jachtterrein, thans zo al gemeen erkend als heerlijk recreatie terrein, dat wij haar al angstig moeten beschermen tegen de onstuimige lief kozingen van wie haar beminnen. Maar ik moet eindigen en doe dat dan met Alkmaar, de plek" waar wij thans staan. Hierheen heeft de buiten landse toerist zijn weg al gevonden, al vrees ik dat zijn belangstelling wat eenzijdig georiënteerd is, want Alkmaar is meer dan een kaasmarkt. Zijn prach tige kerk, thans geheel gerestaureerd, imponeert mij vooral omdat ze ont worpen en gebouwd werd in een tijd toen deze stad 3000 inwoners telde. Een lichtend voorbeeld van Gods vertrouwen en burgerzin. Zijn wij nog zo? Dat mogen we ons wel eens afvra gen! Om een tentoonstelling te doen sla gen behoeft men drieërlei: mensen met durf en fantasie om het werk aan te pakken, een materie die waard is ten toongesteld worden en een publiek iat komt kijken. De eerste twee zijn ge vonden, het derde wens ik U van har te toen en met een woord van welver diende hulde aan de initiatiefnemers en al hun medearbeiders verklaar ik thans deze tentoonstelling voor ge opend. De aanwezigen beantwoordden deze goede wensen met een warm applaus Gemeente Alkmaar verwelkomt haar gasten. Bij monde van de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, heeft ten slotte de gemeente Alkmaar een welkomstwoord doen horen. De heer Wytema sprak er zijn vreugde over uit, dat zijn woon stad niet alleen deze tentoonstelling mag herbergen, doch ook de vele hon derdduizenden zal mogen ontvangen die haar komen zien. Wij mensen heb ben over het algemeen een zekere schroom, om over onszelf te spreken. De Fransen hebben eens over ons ge zegd, dat God de wereld schiep, doch dat wij ons eigen land hebben gemaakt. Deze tentoonstelling nu laat zeer veel zien over de schoonheid van dit zelf gemaakte gebied. Spr. zeide te hopen, dat zij velen zal inspireren tot een be zoek aan onze provincie. De duinen, zij tekenen ons land. Voor velen zijn zij ons wereldmerk, Gistermiddag werd Nicolaas, het bijna drie jaar oude zoontje van de familie Poelsma, wonende in de Wes terstraat, vermist. Na enige tijd ge zocht te hebben, werd het kind door de vader in een sloot achter de huizen in de Westerstraat gevonden. Of schoon geruime tjjd getracht is de le vensgeesten op te wekken, mocht dit niet baten en kon slechts de dood worden geconstateerd. Vrijdagse orgelconcert in de Grote Kerk Het Vrijdag in de Grote kerk te ge ven „Kaas-concert" wordt verzorgd door Piet Kiel, organist te Bussum. Het programma vermeldt de volgende werken: Kleine orgel: la Psalm 38, An- thonie van Noort; b Praeludium en fuga, J. K. Simon. Grote orgel: 2 Choraal voorspel Wo soli ich fliehen hin, J. S. Bach; 3 Praeludium en fuga c. kl. t., J. S. Bach; 4 Concert, in F: a adagio en b allegro, G. F. Handel; 5 Sonata da Chiesa, Hendrik Andriessen. Dit is het laatste concert dat gegeven wordt in het kader van de tentoonstel ling „De hervormde kerk in Noord- Holland" en daardoor tegen een zeer lage entree toegankelijk is. De „Kaas concerten" zullen evenwel doorgang vinden. omdat zij het eerste zijn, dat zij van ons land zien. De polders genieten ver maardheid, al wegens ons leven op enkele meters beneden de zeespiegel- Wij leven hier op een gebied, waar Nederlands Vrijheid haar ontstaans grond had. Van Alkmaar begon in dat opzicht eens dq Victorie. Spr. besloot met de wens uit te spreken, dut ie landgenoten, die deze tentoonstelling komen zien, haar mede in deze geest mogen beschouwen. De openingsplechtigheid was) hier mee ten einde. Er werd koffie rond gediend, waarna de genodigden de tentoonstelling bezichtigden en het Kaasmarktspel gingen zien, dat jm half twaalf te hunner ere voor het centrale paviljoen werd vertoond. Van de opening is door de NCRV een reportage gemaakt. De Wereldom roep zal haar op 31 Juli „verslaan", ter wijl de AVRO Zondag een vraagge sprek met de heer B. C. Ooms, voor zitter vari de pers- en propagandacoj» missie, zal uitzenden. Op de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" zal ook een inzending van de Koninklijke Marine te zien zijn. Eén van de voornaamste stukken hiervan is een klein vliegtuig, dat men hier het terrein ziet oprollen. De Gereformeerde Kerk hier ter stede heeft thans een luiklok gekregen, als vervangster van de tijdens de bezetting geroofde klok. Het moment, waarop de nieuwe aanwinst in de toren wordt gehesen. De pastor loei, ds. C. von Meijenfeldt (midden), slaat het karwei aandachtig gade. Zondag zal de klok voor het eerst haar stem laten horen. Buurtvereniging „Bloemwijk" Het bestuur van de buurtvereniging „Bloem wijk" (een der nog weinige uit de bevrijdings dagen overgeblevenen) heeft, onder de en thousiaste leiding van de heer J. Jonker, op nieuw kans gezien de leden en de jeugd een aantal prettige dagen te bezorgen. De ouderen maakten op 27 Juni een prachtig uitstapje met als hoofddoel Apeldoorn en omgeving. Tijdens de heenreis werd in het prachtig gelegen Berg- hotel te Amersfoort de koffie gedronken. Op de terugweg werd ook Amsterdam nog even aan gedaan. De jeugd van 6—11 jaar maakte 12 Juli een reisje naar Schoorl, waar zij in de speel tuin „De Rode Leeuw" naar hartelust van de diverse attracties hebben mogen genieten. Gis teren maakten de oudste kinderen een mooie reis naar het kopje van Bloemendaal, Haar- leh, Schiphol, Amsterdam (met rondvaart!) en de speeltuin aan de Sloterdijk. De buurtgenoten zijn het bestuur hartelijk dankbaar voor al het goede, dat geboden werd. Zedenmisdrijf Door de politie, alhier, is een 58-ja- rigé Alkmaarder aangehouden wegens het plegen van het zedenmisdrijf als genoemd in artikel 247 van het wet boek van strafrecht. Na verhoor is hij ter beschikking van de officier van Justitie gesteld. Verkeersstremming Gistermorgen omstreeks tien uur brak de vooras van een driewielig mo torrijtuig, dat geladen met een vracht van 600 kg over de Houttil reed. Het verkeer door de Houttil werd gedu rende 20 minuten gestremd. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. ALKMAARDER ROOFDE UIT GEPARKEERDE WAGEN. Door de Wormerveerse politie werd een Alkmaarder gearresteerd, die er van verdacht werd enige pakken cho colade en suikerwerken, benevens een bedrag aan geld uit de auto van een Zaandammer te hebben gestolen. De man verbleef in een motorboot, die in de Nauernasevaart lag. De ontvreemde goederen werden daar voor een deel nog aangetroffen. Na verhoor werd de Alkmaarder, die een gerepatriëerde mi litair was, op vrije voeten gesteld. Pro ces verbaal werd opgemaakt. in Door de kleine raampjes van het ha venkantoor onder in de oude Accijns- toren zien we uit over een stuk van het Noordhollands Kanaal, de ongeveer tachtig kilometer lange waterweg, die Noord-Holland in de lengte doorsnijdt. Het rusteloze water kletst tegen de toren, tegen de kademuren en de gras- wallen en weerspiegelt de wattige, grjjze wolken, die op de bolle Westen wind worden voortgejaagd. Er ademt rust uit dit, door het venster geënca dreerde beeld, maar dan scheurt het dringend getoeter van een schip, dat door de brug wil, het tafereel aan flarden. Een 700-tons aak schuift voorbij het raam en het zware geplof van de motor dringt door in ons ver trek. Dan realiseren wjj ons de ware betekenis van het water, dat wjj voor een ogenblik alleen zagen als een pit toresk schouwspel. Het tjokkerende pleziërbootje heeft onze aandacht opeens verloren. Im mers het zijn juist de tegen de kade leunende schepen, die de waarde van deze verbindingsweg voor Alkmaar bepalen. De lieren knarsen het lied van de arbeid, zij tillen met een nauw keurige regelmaat de zakken uit het duistere ruim naar de kade, waar ste vige kerels klaar staan om voor het verdere transport te zorgen. Verder op ratelt en klettert een lading grind in een storttrechter: materiaal voor de wederopbouw. Daarachter ligt een schuit met kunstmest, die binnen de kortst mogelijke tijd gelost wordt met behulp van een soort Jacobsladder. Het is een toneel vol bedrijvigheid, 't juiste beeld van het Kanaal. In de boeken van havenmeester Bloemberg vinden wjj de nuchtere cijfers, die deze dagelijkse taferelen hebben samenge bundeld tot een overzicht over het ge hele jaar, een overzicht, dat uitwjjst van hoe groot belang het Noord hollands kanaal voor Alkmaar is. Tweeduizend schepen. Het leert ons, dat in het jaar 1949 In totaal 2132 schepen met een inhoud van 252.363 ton hun vrachten in Alk maar hebben gelost of geladen. Dat betekent ruim 25.000 goederenwagons van 10 ton, een indrukwekkend getal. Voornamelijk zijn het massagoederen, die op deze wijze over het water wor den aangevoerd. Aken met bouwma terialen (60.000 ton), schepen met steenkolen (33.000 ton) en met granen en kunstmest (34.000 ton). Haven meester Bloemberg houdt alle vaar tuigen, die hier komen lossen en la den nauwkeurig onder contróle, ook die schepen, die niet aan een gtmeen- ljjke loswal liggen en derhalve geen kaaigeld verschuldigd zijn. Maar hij doet dit om een volledig beeld te krij gen van het scheepsverkeer, dat Alk maar tot einddoel heeft. Behalve de schepen van de „wilde vaart" zjjn er ook nog 44 beurtdiensten, die op ge regelde tijden de stad aandoen. Actie. Het blijft steeds een imposant ge zicht de tjalken en motorschuiten door het kanaal te zien glijden. Het water leeft, er is actie, ook op ogenblikken, dat de brugwachters in hun hokje kunnen blijven en de schippers de lier laten rusten om even op adem te komen met de rug tegen de strobalen, die voor deze dag de vracht vormen. Dan is het het geklots van de golven tegen de scheepswand, dat wtj horen: de muziek van de schipper, soms aan zwellend tot een machtig fortissimo als de storm over de velden giert en de zeilen kreunend aan de mast rukken, dan weer verzwakkend tot een zacht gekabbel als het geluid van op de achtergrond tokkelende snaarinstru menten. En daarom stemt het tot ver heugenis v.an de havenmeester te ver nemen, dat deze muziek nog lang niet is uitgespeeld. Integendeel. Uit de cij fers blijkt, dat het scheepvaartverkeer over het kanaal zich in stijgende lijn beweegt. In 1949 arriveerden hier 119 schepen meer dan in het jaar daar voor en de tonnage was 3200. Een drukke week. De afgelopen week, aldus de heer Bloemberg, is bijzonder druk geweest. Er kwamen 34 schepen langs de ka den met een inhoud van 7705 ton. Deze getallen geven wel een indruk van de grote betekenis, die het Noordhol lands Kanaal voor Alkmaar heeft en het intensieve»verkeer, dat zich op deze verbindingsweg van de industrie plaatsen met het achterland beweegt. Ook de pleziervaart maakt druk ge bruik van dit vaarwater. Het vorige jaar meerden hier 150 jachten om de nacht door te brengen. Het bericht, dat dezer dagen alhier in de ouderdom van 71 jaar de heer Nicolaas Wiese is overleden, zal b(j menig „trekker" en vooral bij vele oud-„trekkers" gedachten van ontroe ring en weemoedige herinneringen heb-J ben gewekt. „Ome Klaas", zo was hij bij ons trekkers, leden van de Neder landse Jeugdherberg Centrale bekend, was een der pioniers van de organi satie, een van de mannen die met groot enthousiasme in samenwerking j met „moeder Wiese" bouwde aan hetj werk van de jeugdherbergen. Hij deed I dat vooral in zijn jeugdherberg tel Petten: de beroemde „Zevensprong", die ook niet meer is.... Vele oud trekkers zullen zich de ogenblikken I uit die mooie tijd herinneren, toen zij 1 in de eerste „Zevensprong"' (een oude omgebouwde arbeiderswoning aan d« rand van het duin) bij het rokende houtvuur zaten, hun liedjes zongen bjj guitaargetokkel en vader Wiese ver telde. Zij zullen zich die glorieuze dag I herinneren, toen de prachtige nieuwe I „Zevensprong" zijn poorten opende en vader en moeder Wiese ook daar weer I duizenden en duizenden jonge mensen een hartelijk en warm welkom bereid den. Wijzelf ondervonden deze harte lijkheid eens, toen wij enkele stille na jaarsdagen in de „Zevensprong" door brachten en vader Wiese ons aan de I eigen tafel in de huiskamer nodigde en ons ook ongevraagd 's morgens vroeg zelfs thee op bed bracht Al die herinneringen, verbonden aan vader Wiese en zijn „Zevensprong" «uilen ons steeds bijblijven. En als straks de nieuwe derd „Zevensprong" zal worden geopen, 1 zal het goed zijn bij die gebeurteniil woorden van dankbare gedachtenis ill wijden aan hem, die zich hier vroege: I met zijn vrouw met zoveel enthousias me voor de zaak van de jeugd heeft gegeven. MiiMiiiiii mip het Noordhollands Kanaal. De boekhouder W. C. uit Be verwijk had in Assendelft op een motor gereden, zonder in het bezit te zijn van een geldig rij bewijs. De ambtenaar van het O.M. te Zaandam eiste een boete van f 30.subs. 6 dagen hechte nis. Daar begreep verdachte niets van. „Is het tarief dan niet in het gehele land hetzelfde?" vroeg hij. „In Alkmaar krijg je voor een dergelijke overtreding maar f 8". De kantonrechter veroordeelde verdachte tot betaling van f 20 subs. 4 dagen hechtenis met de mededeling, dat verdachte de volgende keer dan maar een overtreding in het kanton Alk maar moest begaan. Aanhangwagen greep fietser Gisteravond omstreeks half acht re den twee wielrijders over het Ritse voort in de richting van de Kennemer- straatweg, toen hun een vrachtauto met aanhangwagen achterop reed. Ei wielrijders probeerden door harder te rijden de auto voor te blijven. Vol gens getuigen slingerden zij daarbiu nogal. Toen de vrachtwagen passeer de lette de links rijdende jongeman! niet op de aanhangwagen, waardoor! hij werd aangereden. Hij klaagdil over pijn aan zijn hoofd en arm en ii naar het Centraal Ziekenhuis overgc-f bracht. Bevorderingen rijkspolitie De opperwachtmeester der Rijks-I politie G. Dieckman, groepscomman dant te Bergen, is met ingang van 1 Januari 1950 bij beschikking van d< algemeen inspecteur van Rijkspolitie- tot adjudant benoemd. De wachtmeester L. v. d. Woude. i van de verkeersgroep Alkmaar, weril met ingang van 1 December 1949 tol| wachtmeester le klasse bevorderd. Burgerlijke Stand Getrouwd: Constant G. Rams en He»'L drika A. Nieuwland. Franciscus J. Chap{' I en Anna H. D. Boersen. Franciscus W r Margaroli en Catharina A. I. van Riel. "I Gerardus J. Voermans en Catharina M. Ooij«' R vaar. Thomas Uitvlugt en Elizabeth T. vsB jj der Heyde. Overleden Klaas Hottentot, 60 J8*r' weduwnaar van T. Boot. Met ratelend geweld k\ door de oplopende Voorsti de op een wagen rustende van het station Egmond v gevuld door deze grote, m< kleuren. Het was de dag maatschappij en er was t waren vol bontgeklede bad Blonde kinderen en blaff- gevaarte heen, dat ten slol tot stilstand kwam, om da object voor de vele hondi daar nog niet lang, of lai roeireddingboot van Wijk paarden, en op een van de als een moderne Lady God pompplein terecht, waar i ling ondervonden van jor ontgelden moest. pUSTIG stond da vuu: K speyk" op dit kleurige te zien met al de wijshei. honderdtien-jarige. Het is monument, zeggen de insc richt voor „de jeugdige 1831 de brand in het krui ïichzelven de onverwelke des roem# bereidde". I Zwitsers en Engelsen beklc «aam de hoge wenteltrap eindeloze witte strand met branding, dat zich in de i achter de vervagende dui zagen de nevelige torens 1 en de wijde grijze zee, die merkt overging in de ev- grauwe hemelboog. Deze geeft, zodra de duisternis vijf seconden-lichtsignaal n falende regelmaat om de te wijzen aan „ships, that night". En mocht onverhoc misgaan, dan zorgt de st- staande kustwacht ervoor, dellijk via de contactpost gebouwtje vóór de vuurtor per en bemanning van de worden gewaarschuwd. Va Speyk" nu kon men zien, reddingboten om half drie overal met vlaggen get< werden getrokken, zodat stelling naar het demonstra het Zuiderstrand werd gi was Inmiddels de „Neeltje men opdagen, de bekende dingboot van het station IJ dicht voor de kust op en varen. Romantiek bij r\E demonstratie nam een het lanceren van de reddingboot. Roeireddingbo niet veel meer langs de kust. Tien sterke roeiers ki gunstigste geval slechts tw kracht ontwikkelen en de is gering, daar het roeien stuimige branding zeer af: Bovendien kunnen in de hoogstens twaalf schipl worden overgenomen, z< groot schip de gevaarlijke malen gemaakt zal moeti Maar het is een feit, dat bliek het lanceren van een boot interessanter is dan i motorstrandreddingboot te De vier zwoegende paardi het bruisende water lopen breedgeschouderde kerels, stugge regelmaat over de gen, het biedt een inspir romantischer aanblik dan ten, die meer technische b opwekken. Het is ook de ri verleden, die hier een wc spreekt. Jaepie-Jaepie van in zijn tijd bijna even beroet Rijkers, maar er verginger storm en ontij ook meer nu, wat te wijten was aan de navigatiemiddelen van primitiever waren en de k£ kustgebied nog niet zo goc tionneerd. Maar het publiek was eei leurgesteld, dat er geen oli kende baren werd geworpe gens de boeken hoorde dat het oude recept. De heer epagandist van de N.Z.H.] via luidsprekers alles toe, toond werd. Na het lance roeireddingboot werd het stel gedemonstreerd. Vanai v/erd uit een mortier-vot een sissende vuurpijl afgesi aan een lange dunne lijn - den. Als te doen gebruikel men deze over het in nood schip dat er nu gelukk zodat de opvarenden de grijpen en inhalen. Aan dc weer een dikkere lijn vet als de verbinding met de i stand is gebracht, worden breukelingen in de „broek' met een kator laan de lijn voor een naar het veilige trokken. De zee was vrij ri weer werd langzaam aan niet verhinderen kon, dat e tin op de „Neeltje" toch aan Poseidon bracht. De op het strand lieten inmidc drew sisters weerklinken er vliegtuigen zwiepten laag strand. Alle De motorstrandreddingboi mond werd nu ook door dc zee gesleept. Schipper en droegen gele oliejassen en ten met 't embleem van de I De drie boten, elk van e klasse voeren nu voor de jes om elkaar heen, waan de „President Steyn" weer afkwam, tot zij vaste gronc voelde. De tractor nam toe over. Verschillende burgi schoeide opvarenden werdc zeebonken op de schouders

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2