LAATSTE NIEUWS Grote show op Egmonds strand Uitbreidingsplan Egmond-Binnen werd door Ged. Staten afgekeurd 49» ader Wiese" "J" arse Kantonrechter is goedkoper gwagen greep fietser leringen rijkspolitie ergerlijke Stand Reddingboten voeren uit Van Speijk bleef onbewogen HEILOO Schermerhorn Christelijke school op reis Beemster Lagere Tuinbouwschool Raad tekent beroep aan Hensbroek Marktberichten Bergen De veriichtingsavond Gemeenteraad komt bijeen Langendijk Nieuwe avonturen van Pim, Pam.en Pom Afzet van de kool slecht „O.K.K." op tournee Egmond aan Zee Uitslag bridgewedstrijd Congres schijnt bereid fiat te verlenen Negen doden bij vliegongeval in Wesf-Afrika produel- ty.'ï v' 'A'".- 'vV. in n' i^MiÉÉMlÉa ■T hans een luiklok gekregen, roofde klok. Het moment, t gehesen. De pastor loei, jei aandachtig gade. Zondag n laten horen. •icht, dat dezer dagen alhier lerdom van 71 jaar de heer Wiese is overleden, zal bij •ekker" en vooral bij vele kers" gedachten van ontroe- /eemoedige herinneringen heb- kt. „Ome Klaas", zo was hij ekkers, leden van de Neder- ugdherberg Centrale bekend, der pioniers van de organi- van de mannen die met housiasme in samenwerking :der Wiese" bouwde aan het de jeugdherbergen. Hij deed il in zijn jeugdherberg te ,e beroemde „Zevensprong", liet meer is.... Vele oud- zullen zich de ogenblikken ooie tijd herinneren, toen zij ste „Zevensprong'' (een oude .'de arbeiderswoning aan de het duin) bij het rokende zaten, hun liedjes zongen bij ;okkel en vader Wiese ver- zullen zich die glorieuze dag i, toen de prachtige nieuwe ong" zijn poorten opende en moeder Wiese ook daar weer i en duizenden jonge mensen lijk en warm welkom bereid- :elf ondervonden deze harte- ens, toen wij enkele stille na- in de „Zevensprong" door- en vader Wiese ons aan de 1 in de huiskamer nodigde en jngevraagd 's morgens vroeg op bed bracht Al die igen, verbonden aan vader zijn „Zevensprong" zullen bijblijven. straks de nieuwe derd» ong" zal worden geopenl, ed zijn bij die gebeurtenil ran dankbare gedachtenis te n hem, die zich hier vroeger 'rouw met zoveel enthousias- de zaak van de jeugd heeit loekhouder W. C. uit Be- had in Assendelft op een gereden, zonder in het e zijn van een geldig rij- De ambtenaar van het Zaandam eiste een boete SO.subs. 6 dagen hechte- begreep verdachte niets 3 het tarief dan niet in het land hetzelfde?" vroeg hij. tmaar krijg je voor een ke overtreding maar f 8". :antonrechter veroordeelde ite tot betaling van f 20 dagen hechtenis met de ling, dat verdachte de Ie keer dan maar een ding in het kanton Alk- loest begaan. md omstreeks half acht re- wielrijders over het Ritae- e richting van de Kennemer- toen hun een vrachtauto ingwagen achterop reed. De probeerden door harder te auto voor te blijven. Vol gen slingerden zij daarbij m de vrachtwagen passeer- e links rijdende jongeman a aanhangwagen, waardoor aangereden. Hij klaagde aan zijn hoofd en arm en iJ Centraal Ziekenhuis overge- lerwachtmeester der Rijke- Dieckman, groepscomman- ergen, is met ingang van 1 '50 bij beschikking van de inspecteur van Rijkspolitie, nt benoemd. ihtmeester L. v. d. Woude, 'rkeersgroep Alkmaar, werd g van 1 December 1949 tot ter le klasse bevorderd. dConstant G. Rams en Heo* euwland. Franciscus J. Chap^ D. Boersen. Franciscus W* Catharina A. I. van Riel. Voermans en Catharina M. Ooife' mas Uitvlugt en Elizabeth T. vaB 1 e n Klaas Hottentot, 60 Jaar' van T. Boot. Met ratelend geweld kwam Woensdagmorgen de zware tractor „Zeemeeuw" door de oplopende Voorstraat van Egmond aan Zee aanschokken, gevolgd door de op een wagen rustende „President Steyn", de mooie motorstrandreddlngboot van het station Egmond van de N.Z.H.R.M. De smalle straat werd bijna geheel gevuld door deze grote, moderne reddingboot, in de traditionele blauwe en witte kleuren. Het was de dag van de grootscheepse demonstratie van de Redding maatschappij en er was belangstelling genoeg voor. De straten van het dorp naren vol bontgeklede badgasten, die zich in de richting van het strand begaven. Blonde kinderen en blaffende honden renden om het langzaam voortrijdende gevaarte heen, dat ten slotte op het Pompplein waar de „lunchtaria" staat tot stilstand kwam, om daar eerst enige tijd te blijven staan als bezichtigings object voor de vele honderden nieuwsgierigen. En de „President Steyn" stond daar nog niet lang, of langs het blinkend strand kwam in de verre verte de roeireddingboot van Wijk aan Zee aan, op een wagen getrokken door vier paarden, en op een van de paardenruggen de sportieve dochter van de schipper, als een moderne Lady Godiva (tenminste ongeveer). Ook deze boot kwam op het pompplein terecht, waar zij nu beide de hartelijke en hardhandige belangstel ling ondervonden van jong en oud, maar het was vooral de tractor, die het ontgelden moest. nUSTIG stond de vuurtoren „Van Speyk" op dit kleurige gedoe neer te zien met al de wijsheid van een honderdtien-jarige. Het is een nationaal monument, zeggen de inscripties, opge richt voor „de jeugdige held, die in 1831 de brand in het kruit stak en zo jichzelven de onverwelkelijke kroon des roem» bereidde". Nederlanders, Zwitsers «n Engelsen beklommen moei zaam de hoge wenteltrap en zagen het eindeloze witte strand met de rollende branding, dat zich in de verte verloor achter de vervagende duinenreeks; zij zagen de nevelige torens van Alkmaar en de wijde grijze zee, die bijna onge merkt overging in de even wijde en grauwe hemelboog. Deze vuurtoren geeft, zodra de duisternis valt, haar vijf seconden-lichtsignaal met een nooit falende regelmaat om de juiste koers te wijzen aan „ships, that pass in the I night". En mocht onverhoeds toch iets misgaan, dan zorgt de steeds paraat- staande kustwacht ervoor, dat onmid dellijk via de contactpost, het kleine gebouwtje vóór de vuurtoren, de schip per en bemanning van de reddingboot worden gewaarschuwd. Vanaf de „Van Speyk" nu kon men zien, hoe de twee reddingboten om half drie naar het overal met vlaggen getooide strand werden getrokken, zodat alle belang stelling naar het demonstratieterrein op het Zuiderstrand werd gelokt. Daar was inmiddels de „Neeltje Jacoba" ko men opdagen, de bekende motorred dingboot van het station ÏJmuiden, die dicht voor de kust op en neer bleef varen. Romantiek bü het redden. f)E demonstratie nam een aanvang met het lanceren van de Wijkse roei reddingboot. Roeireddingboten zijn er niet veel meer langs de Nederlandse kust. Tien sterke roeiers kunnen in het gunstigste geval slechts twee paarden kracht ontwikkelen en de „actie-radius" is gering, daar het roeien door de on stuimige branding zeer afmattend is. Bovendien kunnen in de roeiboten hoogstens twaalf schipbreukelingen worden overgenomen, zodat bij een groot schip de gevaarlijke tocht meer malen gemaakt zal moeten worden. Maar het is een feit, dat voor het pu bliek het lanceren van een roeiredding boot interessanter is dan wanneer een motorstrandreddingboot te water gaat. De vier zwoegende paarden, die door het bruisende water lopen, de tien breedgeschouderde kerels, die zich in stugge regelmaat over de riemen bui gen, het biedt een inspirerender en romantischer aanblik dan de motorbo ten, die meer technische belangstelling opwekken. Het is ook de roem van het verleden, die hier een woordje mee spreekt. Jaepie-Jaepie van Egmond was in zijn tijd bijna even beroemd als Dorus Rijkers, maar er vergingen toen bij storm en ontij ook meer schepen dan nu, wat te wijten was aan het feit, dat de navigatiemiddelen van de schepen primitiever waren en de kaarten van 't kustgebied nog niet zo goed geperfec- tionneerd. Maar het publiek was een weinig te leurgesteld, dat er geen olie op de ko kende baren werd geworpen, want vol gens de boeken hoorde dat toch ook bij het oude recept. De heer Wittpn, pro- epagandist van de N.Z.H.R.M., lichtte via luidsprekers alles toe, wat er ge toond werd. Na het lanceren van de roeireddingboot werd het wippertoe stel gedemonstreerd. Vanaf het strand werd uit een mortier-vormig toestel een sissende vuurpijl afgeschoten, waar aan een lange dunne lijn was verbon den. Als te doen gebruikelijk is, schiet men deze over het in nood verkerende lp dat er nu gelukkig niet was zodat de opvarenden de lijn kunnen gi iipen en inhalen. Aan deze lijn is weer een dikkere lijn verbonden, en als de verbinding met de wal goed tot stand is gebracht, worden de schip breukelingen in de „broek", die zich met een kator laan de lijn bevindt één voor een naar het veilige strand ge trokken. De zee was vrij rustig en het weer werd langzaam aan mooier, wat niet verhinderen kon, dat een lan'dro'- tin op de „Neeltje" toch haar offer aan Poseidon bracht. De luidsprekers op het strand lieten inmiddels de An drew sisters weerklinken en vier.jacht- vliegtuigen zwiepten laag over het strand. Alle boten zee. De motorstrandreddingboot van Eg mond werd nu ook door de tractor 'n zee gesleept. Schipper en bemanning droegen gele oliejassen en zwarte pet ten met 't embleem van de Maatschappij De drie boten, elk van een and are klasse voeren nu voor de kust rond jes om elkaar heen, waarna tenslotte de „President Steyn" weer op de wal afkwam, tot zij vaste grond onder zich voelde. De tractor nam toen het werk over. Verschillende burgerlijk ge schoeide opvarenden werden door de op het droge zand neergezet. De „Neeltje Jacoba" nam voor de thuisreis de boot van Wijk aan Zee op sleeptouw. Langzaam begonnen de talloze aan wezigen zich te verspreiden, een gro te groep met witte petten, rode hals doeken, gebloemde hemden en zonne brillen met jalouzietjes. Op het Pomp plein was inmiddels uit het niets een autoscooter-baan verrezen, een wals van Strauss klonk in het rond. Nog steeds werd er gecollecteerd met de N. Z. H. R. M.-vlaggetjes. Wist U, dat deze mensenredders, als zij de be manning van een verongelukt schip behouden binnen brengen, wel eens een lintje krijgen, maar dat hun vrouwen en hun gezin geen enkele uitkering ontvangen, als hun iets overkomt bij de uitvoering van deze hoge plient, waartoe zij zich geroepen voelen? Het wordt hoog tijd, dat hierin verande ring wordt gebracht, BURGERLIJKE STAND Geboren; Petrus Johannes Paulus, z. v. P. J. Zuurbier en M. de Jong. Martinus Johannes z. v. N. Wessel en A. Leek. Shirley d. v. J. N. Maasland en M. G. Jones. Alida Petronella d. v. W. A. Brand en M. A. Blom Getrouwd: Laurentius Stengs en Engelina Kaandorp. Overleden: Maria Anna Willemi- na Soet, 86 jaar, wed. van Johannes Pieter Roggen. Vrijdag maken de leerlingen van de christelijke school te Schermerhorn hun jaarlijks schoolreisje. Het doel van de tocht is Ouwehands Dierenpark te Rhenen. Natuurlijk zullen onderweg ook andere plaatsen worden bezocht. De kinderen van de laagste klassen, die anders naar Bergen en Bergen aan Zee gingen, zullen dit jaar ook van dit reisje profiteren. Tijdens de laatste les in de Tuinbouwschool, waarbij vele ouders aanwezig waren, werden de rapporten uitgedeeld. Bevorderd werden van de eerste naar de tweede klas: C. van Baarsen Jzn., C. van Baar- sen Czn., J. P. Dekker en J. Mulder uit Z.-O.- Beemster; N. Nootebos uit Midden-Bèemster; J. v. Petten en W. Smit uit Noord-Beemster; C. Bakker, F. Eijk, G. Roelofsen en N. Stoop uit Graftj J. Beumer en C. J. Taam uit De Rijp. Bevorderd van de tweede naar de derde klas: P. Bakker, N. Roelofsen, P. Roelofsen en V. Smit uit Graft; E. A. Beumer te De Rijp; J. Commandeur, P. Gorter, C. Hoppe, P. Sas en D. Tromp uit Beemster. Niet bevorderd werden drie leerlingen. Het uitbreidingsplan van de gemeente Egmond-Binnen is door Gedepu teerde Staten afgekeurd en dit was de reden waarom de gemeenteraad Dins dagavond in spoedvergadering bijeenkwam. Er staan, zo zeide burgemees ter M. Niele in zijn openingswoord, twee wegen voor de gemeente open: óf in het besluit van Gedeputeerde Staten te berusten, öf daartegen beroep aan te tekenen. B. en W. hadden gemeend de laatste weg te moeten inslaan en zich daarom onmiddellijk in verbinding gesteld met de ontwerper van het uitbreidingsplan, prof. WIeger Bruin. De raad hechtte met algemene stem men zijn goedkeuring aan de handelwijze van burgemeester en wethoudeirs. Op de vraag van de heer P. Si mons, welke de motieven zijn, op grond waarvan Ged. Staten hun goedkeuring aan het uitbreidingsplan hebben ont houden, antwoordde de voorzitter, dat Ged. Staten o.a. bezwaar koesteren tegen het feit, dat het plan hoewel op sommige punten waardering ver dienend geen oplossing biedt voor het verkeersvraagstuk. Reeds thans zijn de Herenweg en de Hoeverweg met hun dwarswegen in de bebouwde kom, zonder voldoende uitzicht, zeer gevaarlijk en er moet rekening worden gehouden met een steeds groter wordend aantal auto's. Het verkeer zal bovendien toenemen door betere verbindingen. Het tweede bezwaar geldt de ont worpen villa-bebouwing langs de duin voet te Egmond aan de Hoef. Deze uitbreiding wordt onaanvaardbaar ge acht met het oog op het landschaps- schoon, het verkeer, en de geringe samenhang met het dorp. Een gunsti ge beoordeling verkreeg de ontwor pen uitbreiding te Egmond aan de Hoef, ten oosten van het dorp. Daar inmiddels aan de westzijde van Eg mond aan de Hoef een bouwplan was ontworpen en reeds gedeeltelijk is uitgevoerd het z.g. bouwplan Belle man bestond de urgentie om het oostelijke plan op te nemen niet meer. Op grond van één en ander verdient het aldus Ged. Staten de voor keur het landschap ten oosten van de Hoef vooreerst onaangetast te laten en voor dit deel van het uitbreidings plan een agrarische bestemming aan te wijzen, in afwachting van verder oVerleg over de mogelijkheid van dorpsuitbreiding aan de westkant. Dictatuur. Na deze uiteenzetting gaf de heer Simons als zijn mening te kennen, dat door de houding van Ged. Staten de uitbreiding van de gemeente onmo gelijk wordt gemaakt. Spr. gewaagde van een verkapte dictatuur. „Indien alles ons van hoger hand gedicteerd moet worden, dan zijn wij overbodig en zal de gemeente wel bestuurd kun nen worden door een Regeringscom missaris. Op agrarisch gebied heeft onze gemeente absoluut geen mogelijk heid tot expansie. Door verwerping van ons uitbreidingsplan worden de mogelijkheden om onze gemeente op ander gebied groter te maken radicaal ontnomen." De voorzitter meende, dat expansie mogelijkheden op agrarisch gebied wel degelijk bestaan. Als de wateronttrek king een gunstige keer zal nemen, zal het z.g. afzandingsplan de nodige cul- uurgronden kunnen verschaffen. De heer Simons beaamde dit ten dele. Maar zelfs als zal het z.g. afzandings plan zal kunnen doorgaan zal dit nog lang niet voldoende zijn, aldus spr. Wethouder S. Hopman deelde de mening van de heer Simons, dat de gemeente geen expansiemogelijkheden heeft. Het zal geen lichte taak voor de gemeente zijn de motieven van Ged. Staten te weerleggen, aldus de voor zitter. Er' was echter meer, want Ged. Sta ten waren bevreesd, dat buiten het uitbreidingsplan een onordelijke bebou wing zou ontstaan door willekeurig verspreide zomerhuisjes en kampeer -—fisiuc zumernuisies en Kampeer- eebonken op de schouders genomen en huisjes. In verband hiermede legde zij de gemeente de verplichting op om binnen acht maanden een plan van uitbreiding-in-hoofdzaak voor het ge hele gebied der gemeente vast te stel len. De Raad besloot tegen het besluit van Ged. Staten in beroep te gaan. Hamerstukken. In vlot tempo werden daarna verschil lende agendapunten afgewerkt. Aan de ambtenaren werd een 2% gratifi catie, tot een max. van ƒ50.toege kend, evenals de 5% weddeverhoging voor het derde en vierde kwartaal '50. De aanvrage om meubels voor de R.K. Jongensschool te Egmond aan de Hoef werd in principe goedgekeurd. Betreffende de aanvrage van het Oranjecomité te Egmond aan de Hoef merkte de voorzitter op, dat bij dit comité blijkbaar een onjuiste opvat ting bestaat over wat het kan aan vragen en wat het zelf moet doen om de ontvangsten en uitgaven in even wicht te houden. De gemeente mag hierin niet verder gaan dan 0.50 p. schoolgaand kind. Indien dat niet vol doende blijkt te zijn, dient het Oranje comité op andere wijze gelden bijeen te krijgen. Het in uitvoering zijnde bouwplan- Belleman verkreeg de historische naam van „Graaf Dirk-plein". ELECTRICITEITSVOORZIENING WORDT VERBETERD De elecxriciteitsvoorziening van het zuidelijke gedeelte van ons dorp laat sinds jaren veel te wensen over. Zo is het bijvoorbeeld niet mogelijk daar aansluiting voor electrische kook- installaties te krijgen. Hierin zal thans spoedig verbetering komen door het plaatsen van een transformatorge bouwtje op een terrein dat aange kocht werd van mej. G. Koning. Zo mogelijk zal in de komende herfst tot de bouw worden overgegaan. ALKMAAR, 19 Juli. Snijbonen: stam 28— 39 en stok 57—63; sperciebonen 28—39; spi nazie 17—23; postelein 6—17; doppers 28—48; rabarber 4—11; andijvie 7—15; sla 2—6.50; bloemkool: IA 46—62, I 28—42 en II 15— 25; komkommer 7—15; tuinbonen 6—12; rode kool 4.50—9,30; groene kool 5; bieten 9—15; worteltjes 8—16; uien 12—17; sjalotten 9,50; aardappelen: nieuwe 8—13 drielingen 6—9; aardbeien 1,30—2,20; selderie^—4; peterselie 2—4; tomaten 26—35 en bonken 20—25; per ziken 3—18,50; pruimen 6—11.50; zwarte bes sen 65; rode bessen 38—60. WARMENHUIZEN, 20 Juli. - 80.300 kg aardappelen: Schotse muizen 10,40—11,20, grove 10—10,60, drielingen 6,90—7,40, eigen heimers 12,50—13,40 en doré 11. NOORDERMARKTBOND, 20 Juli. - 156.000 kg aardappelen: eerstelingen 9,80— 11,30, grove 10—10,80, drielingen 5,70—7,10, kleine 3,50—6,70, rode eerstelingen 11,30— 11,90, eigenheimers 10.50—14.40, bl. eigen heimers 8,60—12,70 en bientjes 9.90; 90 kg slabonen 28—38; 45 kg tuinbonen 2,50; 8000 kg rode kool 2,70-5,50; 11.000 kg witte kool 3-3,20. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE, 20 Juli. 80.000 kg aardappelen: eerstelingen 9,70—11,60, doré 10,30—10,80, rode schotten 11,50—11,60, blauwe eigenheimers 10—18, grove 9,70—10,90, drielingen 5,80—6,80 en kleine 4; 175 kg tomaten: A 38—39 en B 33; 600 kg slabonen 26—30; 10.000 kg gele kool 5; 95.000 kg rode kool 5,50-7,20; 4600 kg witte kool 3; 100 stuks bloemkool: IA 58-70. MEDEMBLIK, 19 Juli 1950. Grove muizen 9.4010.80, Gróte 10.10—11.20, Kleine 6.607.60; Blauwe E 12.40 13.30, Blanke 13.10—13.40, Bintje 10- 10.50 en Kriel 3.504. Duizenden zagen een sprookje Het traditionele lichtfeest, waarvan ook dit jaar duizenden hebben genoten, behoort weer tot het verleden. Was 's middags „ons dorpje klein", nog rustig en stil, al vroeg op de avond werd het anders. Onafzienbare rijen voetgan gers, fietsen en auto's bewogen zich naar het centrum, waar later alle verkeer met fietsen en auto's werd geweerd. Bussen en trams waren overvol. De dagvorstin was nog niet ter ruste gegaan, toen alle terrassen reeds vol waren en een nog steeds toenemende schare zich langs de wegen bewoog. Intussen brachten vlugge handen duizenden lampions op de bestemde plaats en in korte tijd was Bergen sprookjesachtig verlicht. Het terrein rond de oude Ruïne bood weer een fantastisch schouwspel met al die lampions in de oude bomen. Verschillende buurtver enigingen hadden door prachtige samenwer king iets moois tot stand weten te brengen. De Kerkstraat met haar 900 lampions, de Mo lenstraat, de Loudelsweg, de Ruïnelaan, waar 1200 lampions hun licht verspreidden, de Dorpsstraat, de Stationsstraat, de Jan Olden- burglaan, de Russenweg', de Breelaan, wekten algemeen bewondering. Ook vele particulieren droegen het hunne bij tot verhoging van de feestvreugde: het Witte Kruis b.v. met zijn Japanse tuin, de firma Wijs Broers, de Oude Prins, de Rustende Jager en nog vele anderen. Zelfs Bello prijkte op het Stationsgebouw in een zee van licht. Het was weer een ouderwets lichtfeest, waarvan duizenden hebben genoten, waarbij Berg'ens Harmonie als steeds voor de feest klanken zorgde. 'T IS EXAMENTIJD In de lijst der geslaagden uit Bergen voor de diverse inrichtingen van Onderwijs is in ons nummer van gisteren een regel weggevallen. De zeven leerlingen van de Berger School vereniging, die slaagden voor het toelatings examen Middelbare Meisjesschool, waren: An neke Klanker, Anneke Kuyper, Els Monsees, Annietje Olivier, Inge Schneider, Saskia Snap per en Sonja Toers Bijns. De gemeenteraad van Bergen komt Donderdag 27 Juli in openbare verga dering bijeen. Onder de ingekomen stukken bevindt zieh het verzoek van de WV tot wijziging van de verorde ning op de vermakelijkheidsbelasting in verband met de sluiting van de dancing „De Rustende Jager". B. en W. tekenen hierbij aan, dat het onmo gelijk is op korte termijn op een eventueel voor te stellen wijziging van de verordening Koninklijke goed keuring te verkrijgen, terwijl naar het oordeel van B. en W. het vraagstuk yan de vermakelijkheidsbelasting niet anders in studie kan worden genomen, dan gezien in het algemeen verband van de heffing der gemeentebelastin gen, nodig om een sluitende begroting te kunnen vaststellen. Verder bevat de agenda een meer- derheidsvoorstel van B. en W. om aan de Kroon voor te stellen het maxi mum aantal der vergunningen inge volge de Drankwet te verhogen met drie. Ook stellen B. en W. voor, een huurovereenkomst aan te gaan be treffende het repetitielokaal van Ber gens Harmonie, ten einde dit te be stemmen als gymnastieklokaal. De huur zal f 500 per jaar bedragen en de kosten van inrichting f 2924. Te vens is er een voorstel tot het verle nen van een garantie van f 2000 voor het op 2 Augustus te houden-bloemen corso, onder voorwaarde, dat van par ticuliere zijde een garantie van min stens f 1000 wordt gegeven. GESLAAGD De heer J. J. Vernooij te Broek op Langendijk is te Haarlem geslaagd voor het examen hoofdakte gedeelte B. 26. Was meneer Kat in het eerst al boos, nu is hij buiten zichzelven. Het is dan ook geen gezicht! De kamer ligt vol rommel. Gordijnen, stoelen en schil derijen zijn met een dikke laag zaag sel bedekt. En middenin de kamer staan Pim, Pam en Pom met vrolijke afwachtende gezichten. „Wat is hier gebeurd?" roept meneer Kat met een vervaarlijke stem. „Nu, meneer, er is nog niets gebeurd, maar U zult direct een wonder zien gebeuren als wij met onze beroemde Slorpo-stofzuiger in ac tie treden!" „Zo, is hier niets gebeurd!" antwoordt de woedende kater. „En hoe komt al die rommel dan hier?" „Dat behoort bij de demonstratie, meneer", zegt Pim, die het een beetje benauwd krijgt. „Zo behoort dat bij de demon stratie?" brauwt meneer Kat hem na. „Ik zal jullie eens wat anders demon streren!" De afzet van de vroege koolsoorten zowel van de rode, gele en witte kool, verloopt zeer slecht. Ging er aanvan kelijk nog wat rode kool naar Enge land, nu schijnt men plotseling ont dekt te hebben dat er wel eens kevers in konden zitten en de grens weer ge sloten. Daar men ook in Duitsland de kool aan de straat niet kwijt kan zijn de vooruitzichten wel erg somber. Men vraagt zich in telerskringen af of het verleden jaar reeds zo zwaar beproefde rodekoolfonds, dit wel zal kunnen dra gen. Telers van pootaardappelen onder vinden grote moeilijkheden met rooi en door de steeds voortdurende re gens. Vooral de Eerstelingen die in klasse A voor 20 Juli gerooid moesten zijn kan men bijna niet op tijd uit de grond krijgen. Intussen schijnt deNAK een dag respijt te hebben gegeven. Zeer vele ook ongeschoolde losse krachten, zitten in de modderige aar de naar pootaardappelen te wroeten. Er worden hoge tariefionen betaald waarbij echter direct nog geen hoog daggeld wordt gehaald. De kg op brengsten zijn over het algemeen goed, vooral voor hen, die hun gewas door goed spuiten ziektevrij hebben gehou den. De toneelvereniging „OKK" uit Langedijk bracht te Sijbekarspel het romantische blij spel in drie bedrijven „Mijn dochter kiest een man" voor het voetlicht. Reeds gedurende drie jaar voert deze vereniging in Sijbekarspel op Kermismaandag een toneelspel op, deze keer met een zeer groot succes. De zaal was uit verkocht, welk feit bewijst dat OKK zich al daar een zeer goede naam beeft verworven. Het spel stond onder regie van de heer Beeldman uit Zuidscharwoudè* dfe zelf in dit toneelspel de hoofdrol vertolkte. Als Jan de Roeper, een vrolijke kwartjesvinder, heeft hij de toeschouwers laten genieten van ongedwon gen en vlot spel. We kunnen volstaan met te zeggen, dat OKK in Sijbekarspel een zeer goed toneelspel voor het voetlicht heeft gebracht. Wij mogen OKK dan ook feliciteren met het behaalde succes. De uitslag van de wedstrijden op de Bridge club „De Egmonden" i» als volgt: mevr. Hout man—Hartgring 61% m.p.; Visser—Burger 61 m.p.; Koper—Kareis 59 m.p.; dames Arpeau— Roekei 58% m.p.; Jansen—Diederich 57 m.- p.; Liefting—Nieuwenhuijzen 52 m.p.; Vos- Jonker 52 m.p.j dames Dekker 47 m.p.; familie v. d. Werff 46% m.p.; mej. v. d. Werf-L. Dekker 45%. Ongecorrigeerd) De prijzen in stijgende lijn Zodra het Congres Woensdagmiddag kennis had genomen van de bood schap van president Truman, scheen het bereid te zijn aan de president de tien milliard dollar te verlenen, die hij nodig acht voor de behoeften van de Amerikaanse landsverdediging. Na voorlezing van de boodschap bleek eveneens dat de meerderheid in het Congres bereid was aan de president de volmachten te verlenen die h(J noodzakelijk acht voor de heroriënte ring van de Amerikaanse economie om aan de behoeften van de nationale veiligheid het hoofd te bieden. Gelijktijdig is het land door koop woede aangegrepen De prijs van ka toen, koffie, vlees en stookolie stijgt De prijs van autobanden stijgt even eens van vijf tot 13 pet. In kringen van het Witte Huis is men er echter zeker van dat het mogelijk zal zijn, enerzijds door het opleggen van een nieuw belastingprogram en ander zijds door het nemen van een reeks maatregelen ter beperking van het crediet de inflatiedruk tegen te gaan. Volgens berichten uit Lobito in An gola (West-Afrika) zijn negen perso nen (alle Portugezen) om het leven gekomen bij een vliegongeval in de bergstreek van Boelo-Boelo. Een DC3 van de lijn Nova-Lisboa-Loanda is op 20 km van Bokdio in brand gevlogen en neergestort. ERRATUM In het gisteren gepubliceerde artikel „Gewestelijke cultuur in Noord-Holland tussen de Wadden en het IJ" van de hand van de heer Th. P. H. Wortel, werd tot driemaal toe het woord „cul tuurgrond" gebruikt. De lezer zal on getwijfeld hebben begrepen, dat hier „cultuurgoed" bedoeld werd. De hand ige strooifles heèft een stevig be vestigde metalen bodem, die bestand is tegen water. De millioenen zeepbevattende ATA deeltjes reinigen alles snel en doel treffend. Schuimend wordt al het vuil vol komen verwijderd? AT A is het goedkoopste, het beste en,..het veiligste reinigingsmiddel.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3