Keerpunt in de strijd om Korea? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Amerikaanse vloot zal de Pescadores-eilanden verdedigen Grote vreugde in Vlaanderland Zeven-Decemberdivisie komt bij wijze van oefening op De afzet van groenten en fruit baart grote zorgen Dinsdag 25 Juli 1950 147e Jaargang No, 172 Noordelijken slaan aan de kusi van de Gele Zée Aanvallen op centrale front afgeslagen Krijgsraad onderzoekt vreemde liquidatie Communistische parti] in Westduitsland faalde De Veiligheidsraad komt vandaag bijeen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acht rd..m 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCBE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 et. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. De Amerikanen en de Zuid-Koreanen vechten op het ogenblik om het behoud van hun laatste stellingen in het Zuiden van Korea. De Noordelijken staan thans aan de kust van de Gele Zee, doordat zij in het Zuidwesten van het schier eiland de havenstad Mokpo reeds hebben bereikt en volgens hun eigen berichten zelfs reeds hebben bezet. Meer naar het Oosten, langs de frontlijn, die van Taedjon naar Jongdok loopt, blijven dc geallieerden de aanvallen van de Noordelijken afslaan. Slechts bij Jongdjoe, zeventig kilometer landinwaarts van de Oostkust, hebben de Zuid-Koreanen enig terrein moeten prijsgeven. nen roepen. Het geld is, zo schrijft hij, nodig om in de eerste plaats aan de toestand in Korea onmiddellijk het hoofd te kunnen bieden en in de twee de plaats snel en ordelijk de Ameri kaanse strijdkrachten te kunnen ver sterken, teneinde verdere daden van aggressie te voorkomen. Attlee heeft gisteren onverwacht een speciale vergadering van het Britse kabinet bijeengeroepen, ter bespreking van een belangrijke verklaring over kwesties betreffende de defensie en Korea, die hij en Shinwell, de minister van defensie, Woensdag in het Lager huis zullen afleggen. De geallieerde luchtmacht blijft felle aanvallen op de vijandelijke stellingen ondernemen. De Amerikanen zullen thans ook 's nachts de aanvoer van de Noordelijken met bommen blijven be stoken. Alles wordt thans op alles ge zet, om een keerpunt in de loop der krijgsverrichtingen te bewerkstelligen. Voor het eerst is er gisteren melding van gemaakt, dat een aanval van de Noordelijken, door infanterie en tanks ondernomen, is afgeslagen. De commu nisten blijven echter troepen concen treren voor een nieuwe, beslissende aanval. Acht tanks werden Zondag ver nietigd. Het hoofdkwartier van de geallieer de luchtmacht is van Japan naar Ko rea overgebracht. Het is thans geves tigd op een basis in de nabijheid van het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger. Trumah heeft thans in een brief aan het Congres voor bijna tien en een half milliard aan nieuwe toewijzingen ge vraagd. Hij vroeg voorts tien millioen voor nooddoeleinden en twintig mil lioen voor de bekostiging van een voortgezette mobilisatie van strijd krachten. Hij wil in enkele maanden bijna 600.000 man, bijna de helft van de tegenwoordige sterkte, onder de wape- Enige weken na de bevrijding is uit het Boerengat het lijk van de koerier ster Kitty ten Have opgehaald. In verband met deze zaak lijn enkele maanden geleden zeven personen aan gehouden, leden van de illegaliteit, die verklaarden, het meisje te hebben ge liquideerd, omdat zij haar ervan ver dachten, de Rotterdamse KP-leider Rob te hebben verraden. Vier van de verdachten zijn thans naar de Krijgs raad verwezen. De zaak tegen de an dere drie is door de verwijzingsofficier van de generale staf geseponeerd, om dat zij op bevel van hun KP-comman- dant zouden hebben gehandeld. Het zal nog wel enige tijd duren, voordat deze zaak voor de krijgsraad kan dienen. Het onderzoek wordt n.l. belemmerd door het feit, dat nog niet alle getuigen konden worden achter haald. Doodvonnis aan Lehnhoff voltrokken Bij Koninklijk Besluit is afwijzend be schikt op het gratieverzoek van Robert Wilhelm Lehnhoff, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden. Het vonnis is gister voltrokken. Lehnhoff was tijdens de bezetting „Hauptsturmführer" en „referent" van de SD te Groningen. Hij zetelde op het „Scholtenhuis" aldaar. C«n«raals worden onder scheiden Bij K. B. is bevorderd tot grootoffi cier in de Orde van Oranje-Nassau D C Buurman van Vreeden, luitenant- generaal, commandant van de Ned-r landse leger strijdkrachten in Indone sië, met bepaling, dat het versiersel der orde zal zijn met de zwaarden, en is benoemd tot ridder in de Orde -an de Nederlandse Leeuw D. R. A. van Langen, generaal-majoor van de ge nerale staf van het Koninklijk Neder lands-Indonesisch leger. Slechts één atoomexplosie in Rusland Het Labourlid Blackburn, een autori teit op het gebied van atoomenergie, verklaarde Maandag in het Britse La gerhuis, dat is komen vast te staan, dat er nooit meer dan één atoomexplosie in de Sowjet-Unie is geweest. Dit zou steun geven aan het geloof, dat deze explosie slechts een ontijdige ontplof fing van een atoomsplijtoven is ge weest. Britse atoomspeciaiisten, die van een bezoek aan Japan zijn teruggekeerd, verklaarden, dat de meeste slachtoffers van de atoombom zijn veroorzaakt door brandwonden, n.l. 50 tot 60 procent. De hitte van de ontplofifng heeft 20 tot 30 procent der slachtoffers op slag ge dood, terwijl 15 tot 20 procent dooi de radio-actieve uitwerking om het le ven zijn gekomen. Deze bevindingen zijn opgenomen in een officieel handboek der oorlogvoe ring met atoomwapens, dat dezer dagen zal worden gepubliceerd. ZESTIENJARIGE MATROOS VERDRONKEN Dezer dagen is de 16-jarige Neder landse matroqp F. J. Jaarsma in de Rijn bij Bazel verdronken De jongen gleed uit op het dek van een Nederlandse vrachtboot en viel in het water Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is nog niet gevonden. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Vrij veel bewol king met enkele regen- of on weersbuien. Aanvankelijk veran derlijke wind, later meest matige wind uit Westelijke richtingen Weinig verandering in tempera tuur. Woensdag: Zon op 4.52, onder 20.40; Maan op 19.28, onder 0.49. Marinestrijdkrachten zouden versterkt worden Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de eilandengroep Pescadores voor de Zuid-Westkust van Formosa door Amerikaanse marinestrijdkrachten zal worden verdedigd, indien zij door de Chinese communisten wordt aangeval len. Deze eilanden behoorden sedert 1895 aan Japan, maar werden in 1945 aan China tcrugegeven. Zij omvatten 24 onbewoonde en 25 bewoonde rotsen en hebben een bevolking van ruim 75.000 mensen. Een woordvoerder —van bovenge noemd ministerie deelde nog mede, dat de Pescadores liggen in het algemene gebied van Formosa, dat volgens de verklaringen van president Truman bij het uitbreken van de strijd in Korea zou worden verdedigd door de Ameri kaanse vloot. De marine In betrouwbare kringen van het Con gres wordt vernomen, dat een verho ging van de gevechtssterkte van het Russische troepen in Oost- Duitsland niet versterkt Een Amerikaanse woordvoerder te Berlijn heeft de berichten, dat de Rus sen hun strijdkrachten in Oost-Duits- land met vijf gemotoriseerde legers, een leger stoottroepen en duizenden tanks hebben versterkt, „fantastische verdraaiingen" genoemd. „Evenals de meeste andere legers ter wereld maken de Russen gebruik van het mooie weer in de zomermaanden om legermanoeu- vers te houden", aldus de woordvoer der. „Wij geloven, dat dit op het ogen blik ook in de Sowjet-Unie het geval is. Mogelijk heeft dit geleid tot ver warde berichten over troepenverster kingen". Ook Britse functionarissen verklaarden van mening te zijn, dat deze berichten ongegrond zijn. 5. E. D. neemt taak over Op de slotbijeenkomst van het con gres van de Socialistische Eenheids partij in Oost-Berlijn, dat vijf dagen heeft geduurd, is eenstemmig een re solutie aangenomen, waarin staat: ..De Westduitse communistische partij zal een leidende rol blijven spelen in de strijd der West-Duitsers voor de vrede De SED heeft echter ook in de afzon derlijke Westduittse staat de verant woordelijkheid voor de uitvoering van een politiek voor geheel Duitsland overgenomen". In de resolutie wordt herhaald, dat de Westduitse communis tische partij er niet in geslaagd is de massa van het volk in West-Duitsland tot zich te trekken. Maatregelen tegen post- duivenhouders? Nu blijkt dat verschillende postdui- venhouders het verzoek van de over heid om mee te helpen de schade, die door duiven aan land- en ttrinbouwge- wassen wordt toegebracht, zoveel mo gelijk te bepefken. in de wind hebben geslagen en daardoor in sommige stre ken van ons land aanzienlijke schade aan de gewassen is ontstaan, overweeg' de overheid het treffen van maatre gelen tegen onverantwoordelijke pos' duivenhouders Het zal afhangen van de uitslag van een onderzoek, dat op het ogenblik wordt gehouden of deze maatregelen langs de weg van ge meentelijke verordm'ngen dan wel bij algemene maatregel van bestuur zul len worden getroffen. Amerikaanse corps mariniers in voor bereiding is. Men denkt hierbij aan een grotere sterkte van 57.000 man. Thans zouden de V.S. 75.000 mariniers óp de been hebben. De marineluchtmacht zou van 12 tot 18 eskaders worden ver groot. Ook zouden twee en mogelijk drie nieuwe vliegdekschepen voor de dienst gereed gemaakt worden. De Veiligheidsraad zal vandaag oij- eenkomen om het eerste rapport over de toestand in Korea van generaal Mac Arthur te bespreken. Men ver wacht niet, dat de Raad maatregelen zal nemen naar aanleiding van het rapport. Nehroe geeft het niet op Volgens berichten uit diplomatieke kringen te Washington heeft de Indiase premier, Pandit Nehroe, een geheime boodschap aan Acheson gezonden, waarin hij op hem een beroep doet om de Chinese communistische regering in de Veiligheidsraad toe te laten. Naar gemeld wordt, heeft Nehroe er bij Amerika op aangedrongen de eis, dat de Noordkoreanen op de 38ste breedtegraad moeten terugtrekken al vorens communistisch China's lidmaat schap van de Ver. Naties kan worden overwogen, te laten vallen. Indonesië telt 72 millioen inwoners Naar aanleiding van hem door amb telijke en niet-ambtelijke deskundi gen verstrekte gegevens heeft de mi nister van Welvaart van de RIS het bevolkingscijfer van Indonesië vastge steld op 72 millioen. Voor Java is dit cijfer 48 miilioen, voor het gebied bui ten Java 24 millioen. BUNKERKAMP OP AMELAND WORDT JEUGDHERBERG In de loop van Augustus zal op Ameland de jeugdherberg „De kieine Grie" officieel worden geopend. Deze is ondergebracht in een complex ge bouwen, dat tijdens de bezetting door de Duitsers op de Noordwestelijke punt van het eiland (dicht bij de vuur toren van Hollum) werd gebouwd. Er is plaats voor 300 bedden. Nu de koning terug is Verspreide stakingen in Wallonië Liberalen willen nieuw Kamerdebat Van ordeverstoringen is in Belgie nog steeds vrijwel geen sprake. De koningsgezinden, vooral in Vlaanderen vieren uitbundig de terugkeer van koning Leopold. Grote groepen stromen naar het paleis van Laeken en depo neren er de bewijzen van hun hulde en toegenegenheid. De tegenstanders nemen tot dusverre een houding van afwachting aan en volstaan met het uitspreken van vage bedreigingen. Het socialistische comité voor ge meenschappelijke actie heeft bekend gemaakt, dat in de komende weken de maatregelen ten uitvoer zullen worden gelegd, die in de tweede fase genomen zijn. Het bestuur van de socialistische partij poogt thans dit verzet een con crete gestalte te geven. Wel proberen de socialisten elke aanraking met de communisten te vermijden, doch deze trachten in strijdbaar contact met an dere tegenstanders van de koning te komen. De liberalen volgen de socia listen niet in hun aanvallen op de per soon van de koning. Zij vuren hun pij len af op de regering en de CVP. Zij willen kennelijk de geschillen weer naar het parlementaire terrein overbrengen. Vanmorgen werd verwacht, dat de li beralen hedenmiddag zouden pogen, Schilderij van Ouberg zal onze naam niet schaden Op de vraag van het Eerste Kamer lid de heer Wendelaar (WD) met be trekking tot het zenden van een aan tal schilderijen van Nederlandse kun stenaars naar een internationale ten toonstelling te Pittsburgh, waaronder een schilderij van de heer Ouberg, de schilder van „Vader en zoon", heeft de minister van O. K. en W. geantwoord, dat getracht is een beeld te geven- van verschillende stromingen in de schil derkunst. Het schilderij van Ouberg betekent zijns inziens geen gevaar, dat onze grote naam op het gebied der schilderkunst in Amerika zal worden geschaad. Russen op Brits oefenterrein Twee groepen Sowjetrussische offi cieren zijn zonder vergunning op bet oefenterrein van het Britse leger ofj Hohne in de Britse zone van Duitsland geweest, waar vandaag gemeenschap pelijke Brits-Deens-Noorse manoeuvres beginnen. Zij waren gekomen in twee auto's met nummerborden van de Britse zone en zouden afkomstig zijn geweest van de Sowjetrussische mili taire missie bij het Britse Rijnleger te Bad Salzuflen. DE 10.000 OP NO. 19184 Op lot no. 19184 viel gisteren prijs van 10.000. de Tot grote tevredenheid van de toeristen zal de laatste Friese tol, n.l. die voor de Langebrug te Slo ten, per 1 Januari 1951 verdwijnen. Een chauffeur van een autobus offert bij de uit 1607 daterende tol. Krijgen Duitse staten eigen politiemacht? De geallieerde hoge commissie in West-Duitsland voert thans bespre kingen over het geven van vergunning aan de elf Westduitse staten, om een centrale politiemacht te vormen. Er is nog geen overeenstemming bereurt, daar de Fransen tot nu toe er tegen zijn geweest. „Rotterdam Ahoy" trekt 20.000 bezoekers per dag Nu de vacantietijd is gekomen, kan men op „Rotterdam Ahoy" een nog krachtiger stijging van het bezoek con stateren dan tevoren. Verschillende da gen van de afgelopen week over schreed het aantal bezoekers de 20.000 en het half millioen is inmiddels ruim schoots gepasseerd Ook uit het buiten land was er grote belangstelling, ge tuige de verscheidenheid van nummer borden op het autoparkeerterrein. Be halve dit stemt ook het feit, dat de om zetten van de exposerende ondernemin gen goed zijn, tot voldoening. Er wor den met name belangrijke exportorders geboekt. Het totale bezoek is inmiddels de 600.000 gepasseerd. STEUNT NOORWEGEN NEDERLANDS CANDIDATUUR VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD? Het Deense liberale blad „Politieken" meldt, dat de Noorse regering heeft besloten Nederlands candidatuur vooi de Westeuropese zetel in de Veilig heidsraad te steunen. Deze zetel komt vrij als Noorwegen einde dit jaar als lid moet aftreden De verkiezing van 3 nieuwe leden van de Raad zal deze herfst door de algemene vergadering der Ver. Naties geschieden. Omzetting in een mobiliseerbare eenheid Binnenkort is de oproeping te ver wachten van een aantal dienstplichti gen, die hebben behoord tot de 7 De- cember-divisie en tot de tweede divisie. De oefening van deze categorie zal niet langer dan één dag duren. Zij heeft ten doel de 7 .Decemberdivisie, aangevuld met delen van de tweede divisie, te maken tot een mobilisabele eenheid, waaraan later de zware uitrusting zal worden toegevoegd. Deze opkomst geldt voor ongeveer 30.000 man. Het mobilisabel maken van de 7 De cemberdivisie moet gezien worden als een onderdeel van het plan der rege ring om zoveel mogelijk troepen, die in Indonesië hebben gediend, mobili- seerbaar te maken. Reeds hebben van April 1950 tot heden 52 compagnieën hun Drie Amsterdamse gemeente ambtenaren geschorst Het college van B. en W. van Am sterdam, heeft in verband met een onderzoek ingesteld' naar het beheer van het Gem. Verzorgingshuis voor Ouden van Dagen, tot nader order te- schorst de directeur, de chef van alge mene dienst en de chef-kok. Dodelijk ongeluk bij aanvaring Maandagmorgen zijn een motorjacht en een sleepboot op het Merwedeka- naai onder de gemeente Diemen met elkaar in botsing gkomen Een van de opvarenden van het jacht, de Amster damse gemeentearbeider C. Ekman, is over boord geslagen en verdronken President Truman heeft het fe derale recherchebureau opdracht ge geven, zijn campagne tegen spionnage, sabotage en revolutionnaire activiteit te intensiveren. 22 com- komende harhalingsoefeningen gehad, pagnieën zulen nog in de maanden opkomen. Deze zullen bij wijze van proef de avond vóór hun opkomst per radio worden opgeroepen. De omstandigheid, dat voornamelijk militairen worden op geroepen, die reeds in Indonesië hebben gediend, vindt, zo werd ons gezegd, haar oorzaak hierin, dat de legerlei ding over geen andere geschikte troe pen beschikt. Soldaten varen thuis Nelly, Djakarta-Amsterdam, pas seerde 22 Juli Malta. Tabinta, Djakarta-Amsterdam, 23 Juli 300 m. ten Westen van Engga- no-eiland. het debat in de Kamer van Afgevaar digden opnieuw in alle hevigheid te doen losbranden, daarbij uitgaande van de verklaring van de koning. In het Waalse Zuiden van Belgie werd gisteravond actie gevoerd voor het houden van wilde stakingen. Ver wacht werd, dat ten Zuiden van Brus sel vandaag stakingen zouden uitbre ken. Gisteren werd in de omgeving van Luik reeds gestaakt. Ongeveer twee duizend arbeiders hadden het werk neergelegd. In de Brusselse voorstad Elsene is gisteren een bom ontploft, die geen slachtoffers maakte, doch wel grote materiele schade veroorzaakte. Prins Karei is na het einde van zijn regentschap min of meer spoorloos ver dwenen. Hij heeft niemand ontvangen en zich aan alle hulde onttrokken. Ankie van Kooy is met de Noorderzon vertrokken De Haagse politie is nog steeds be zig met het onderzoek naar de papie ren van de veel besproken Frederic George Michael Wagner, zich noemende Michael Howard. Deze werd Zaterdag door de Haagse recherche uit het Pa- lacehotel te Scheveningen, naar het politiebureau te 's-Gravenhage overge bracht in verband met een onderzoek naar zijn papieren. Zijn aanvankelijke „ontdekking" mejufirouw Ankie van Kooy, die als filmster naar Zweden in casu Hollywood zou vertrekken, is na het verbreken van het contract met de Noorderzon ver-rokken. De politie heeft gerede twijfel aan de deugdelijkheid van ade papieren van de filmregisseur en acht de mogelijk heid niet uitgesloten, dat ook de op zijn paspoort vermelde naam Wagner onjuist is. Men heeft in verband hiermede con tact opgenomen met Scotland Yard. Koningin en Prins naar padvinderskamp bij Ommen H.M. Koningin Juliana zal 2 Augus tus een bezoek brengen aan Ommen, waar de Nederlandse Verkennersbe weging ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan een nationaal kamp houdt. De Koningin zal op deze dag de opening van het kamp, dat tot 10 Augustus duurt, bijwonen. Ook Prins Bernhard heeft het voornemen de verkenners op een der kampdagen te bezoeken. Sowjetgeleerden genezen wondpn met bloed Professor Olga Lepesjinskaya, doctor in de biologieheeft voor radio-Moskou meegedeeld, dat de Sowjetgeleerden wonden genezen door daaraan bloed toe te voegen. Spreekster zeidedat wan neer een verband, dat met bloed was natgemaakt, op de wonde werd gelegd, deze sneller genas. De grondslag voor de nieuwe techniek werd gelegd door de ontdekking van Sowjetgeleerden, dat er stoffen buiten de cel waren, die nieuwe cellen voortbrachten. Deze stoffen komen voor in alle eiwithou- dende substanties. Wanneer bloed aan een wond wordt toegevoegd, wordt de eiwitsubstantie vergroot en worden de voorwaarden geschapen, waarin zich nieuwe cellen ontwikkelen. Professor Lepesjinskaya deelde mede, dat de proefnemingen, die tot deze ontwikkeling hadden geleid, bestonden uit de volledige ontbinding van de „hydra", de eenvoudigste vorm van het veelcellig leven, zodat een oplos sing was gevormd, waarin geen cellen voorkwamen. Binnen een uur kon een ontwikkeling worden waargenomen, die leidde tot de vorming van nieuwe cellen. Deze deelden zich om een weefsel te vormen. Deze vorming van cellen uit levende eiwitstof geschiedt, aldus de bovengenoemde geleerde, ook in microscopische organismen, bacte- rieën en virussen. Sinds 1930 was de toestand zo slecht niet als nu Hoewel de export van groenten en fruit thans minder onderhevig is aan kunstmatige beperkingen, is de gang van zaken weinig florissant. De aanvoeren op de Nederlandse vei lingen zijn in de afgelopen weken zeer groot geweest. Tengevolge hiervan zijn de prijzen van diverse producten scherp gedaald, zozeer zelfs, dat grote hoe veelheden doordraaiden. De vroege rode kool blijkt in Noord- Holland goeddeels niet verkoopbaar. I.i 1949 was Frankrijk een goede afneem- ster, dit jaar is er geen Franse belang stelling. Ook voor andere koolsoorten zijn vrijwel geen afnemers te vinden. Op de grote exportveiling te Venlo ïb iet doordraaien van snijbonen, sla, uinbonen en andere groenten aan de orde van de dag, evenals op diverse andere veilingen. Tomaten en kom kommers zijn op vele plaatsen nauwe lijks prijshoudend en zelfs onverkoop baar. De export richtte zich in de laat ste week voornamelijk op Duitsland. Ook Engeland en Belgie behoren tot de kopers, maar Frankrijk importeert op het ogenblik geen Nednrlandse produc ten. Ierland. Zweden en Zwitserland en ook het Engelse bezettingsleger in Duitsland kochten in de afgelopen week, maar er werd niet voldoende verhan deld om grote hoeveelheden groenten voor de mestvaalt te vrijwaren. De vergelijking met de beruchte dertiger jaren dringt zich thans weer op.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1