Verscherpte Kerkstrijd in Hongarije MacArthur kanZuid-Korea houden Meer Amerikaanse troepen in West-Europa noodzakelijk Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ook De Hoog enVoorting naar huis Kostbare verzameling schilderijen, goud en edelstenen vermist Woensdag 26 Juli 1950 147e Jaargang No. 173 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Veldtocht tegen de godsdienst maar de kerken zijn voller dan tevoren De meeste kloosters worden gesloten Het K N IL is opge heven Amerika bezit het dodende zand" Trumans program is minimum, zegt Vinson Noordelijken dringen verder op naar Poesan Vijand is aanzienlijk sterker Inzittenden bleven ongedeerd Tour de France verder zonder Italianen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achtrd..m 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE CODRANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e bands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. (Van onze correspondent te Wenen). nE AGRESSIEVE REDE, die de In Moskou opgeleide Hongaarse minister van Onderwijs, Revais, onlangs voor het centrale comité van de commu nistische party tegen de katholieke kerk en andere godsdiensten hieid, heeft een nieuwe phase van de strijd om de cultuur in Hongarije ingeluid. Het refe raat van Revais, dat openlijk de „liquidatie van de clericale reactie" eiste, werd in Hongaarse kranten uitvoerig en vetgedrukt weergegeven. Het groot ste opzien baarde de in dreigende toon gestelde eis van de minister, dat de benoeming van katholieke bisschoppen door het Vaticaan in de toekomst het fiat nodig heeft van de regering. Dat is een eis, die op dezelfde lijn ligt als de in Tsjechoslowakije gebruikte tactiek. Tot voor kort schrok men er in Budapest voor terug, deze tactiek te volgen. Men wees erop, dat men in Hongarije voorzichtiger te werk moest gaan dan in Tsjechoslowakije, waar blijkbaar de godsdienstige onverschilligheid groter is. mogelijk. Er moet op toegezien worden, dat de kinderen van communistische ouders verre blijven van het godsdienst onderwijs op de scholen. De functionarissen hebben opdracht gekregen, belastend materiaal tegen de katholieke geestelijkheid en in het bij zonder tegen de kloosters te verzame len. Het grootste deel van de kloosters moet gesloten worden. In de aanwijzin gen wordt duidelijk te verstaan gege ven, dat dit belastend materiaal niet moeilijk te vinden zal zijn en dat staats- vijandige activiteit al heel gemakke lijk in de correspondentie is aan te wij zen. Blijkbaar heeft men zich hierbij laten beïnvloeden door de ervaringen in Tsjecho-Slowakije opgedaan, waar juist in de laatste tijd een serie proces sen tegen geestelijken is gevoerd. De anti-godsdienstige veldtocht gaat niet alleen tegen de katholieken, doch ook tegen de andere godsdienstige ge meenschappen, want de functionarissen van de communistische partij worden W/AT de Hongaarse regering bewogen heeft, haar van tactische gronden afhankelijke terughoudendheid op te geven, is niet moeilijk te raden. Het is een openbaar geheim, dat Moskou reeds sinds lange tijd herhaaldelijk erop heeft aangedrongen de strijd tegen de kerk met Praag te coördineren. Dat wil zeggen volgens dezelfde politieke gezichtspunten te voeren. De aanleiding tot het begin van deze nieuwe phase in de culturele strijd gaf het voorbe houd van de beide aartsbisschoppen Grösz en Csapik tegen de Stockholmse vredesresolutie. Er bleef weliswaar aan de kerkvorsten, onder de dwang van de omstandigheden, niets anders over dan een positief standpunt in te nemen ten opzichte van deze resolutie. Door toe voeging van enkele alinea's hebben zij er echter het propagandistisch-commu- nistische karakter aan ontnomen. In Budapest was men daarover dermate ontstemd, dat de ministerraad er zich uitvoerig mee heeft beziggehouden en tot het besluit kwam met strenge maat regelen tegen de katholieke kerk op te treden. Anti-godsdienstige veldtocht. Enkele dagen na de rede van Revais ontvingen verschillende functionaris sen van de communistische partij ge drukte aanwijzingen voor een anti-gods dienstige veldtocht. Er wordt daarin gezegd, dat de katholieken de „vijfde colonne" van het imperialisme vormen. Priesters en bisschoppen worden be schouwd als vijanden van de vrede en de vooruitgang. Het bezoek aan een kerk is voor een goede communist on- „Bitterheid en rouw" Dinsdag is in het gebouw van het Hoge Commissariaat te Djakarta het Kon. Nederlands Indonesische Leger plechtig opgeheven in aanwezigheid van vele militaire autoriteiten van de RIS en het Nederlandse Leger. Premier Hatta en vele andere RIS-ministers waren aanwezig. Nadat dr. Hirschfeld de bijeenkomst had geopend hield generaal Buurman van Vreeden een rede. Hij zeide o.a.: „Wat deze opheffing betekent, kunnen alleen wij KNIL-militairen, die zo in nig met land en volk verbonden zijn. geveest, begr.jpen" Na het spelen van het Wilhelmus en het Indonesia Raja werd de plechtigheid besloten met een receptie. Generaal Buurman van Vree- dc.. is daarna onmiddellijk naar Ne derland vertrokken. 's Morgens was de generaal ten pa- leize van president Sukarno voor een officieel afscheid ontvangen. Daarna had de overdracht plaats van het hoofd kwartier van de luitenant-generaal Buurman van Vreeden aan het leger van de RIS. Na een rede van de bevel hebber volgde het neerhalen van de Nederlandse vlag en het hijsen van de Indonesische vlag Ook in het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen te Den Haag had een korte plechtigheid plaats. De minister zonder portefeuille/ L. Göt- zen, zeide: „Deze opheffing brengt diepe ontroering teweeg en wekt ge voelens van .bitterheid en rouw Deze stemming mag echter niet overheersen Wij moeten dit alles zien als een scha kei in de ontzaglijke wereldhistorie' De minister van Oorlog, mr. W. F Schokking hield eveneens een toe spraak, waarin hij allen op het hart drukte reëel te zijn. „Het is zo en niet anders. tegelijkertijd aangespoord een waak zaam oog te houden op Protestantse Op de vraag: Bezit Amerika het .dodende zand" in het laatste nummer van het bulletin voor atoomweten schap antwoordt dr. Louis Riddemour, natuurkundige aan de universiteit te Illinois, bevestigend. Hij voegt er aan toe dat dit „zand", dat in werkelijk heid een soort radioactieve stof is, het „lichtste en gemakkelijkst te vervoe ren van alle massavernietigingswa pens is". Het „dodende zand" wordt volgens dr. Ridemour gemaakt door fijn zand of metaalpoeder in een waterachtige oplossing van radioactieve zouten te dompelen. Bij het drogen zetten deze zouten zich vast op elke zandkorrel, met het gevolg dat al wie op een plaats komt, waar dit zand werd rond gestrooid, binnen 2 a 3 weken sterft. De plutoniumfabriek van Hanford (Washington), die onder toezicht staat van de nationale commissie voor de atoomenergie, zou in staat zijn maan delijks voldoende „dodend zand" te fa briceren om 232 km2 te vergiftigen. Weerbericht Verwachting tot morgenavond Wisselende bewolking met nu ei dan flinke opklaringen en bijn; iveral droog weer Tamelijk koe te nacht met weinig wind en hie. •n daar mistbanken Morgei iverdag zwakke tot matige winc oofdzakelijk tussen West er Juid-West en ongeveer dezelfde emperatuur als vandaag. Donderdag: Zon op 4.53, onder 20.39. Maan op 20.20, onder 1.50. Ons land krijgt 16 millioen dollar uit Marshall-fonds Aan zestien anaen. welke zijn aan gesloten bij het plan Marshall, is voor het komende celastingjaar (1 Juli 195C 1 Juli 1951) een voorlopig be drag van 287.600.000 dollar toegewezen. De voorlopige dollar-toewijzing voor ons land bedraagt: 16.000.000 dollar. geestelijken en Joodse rabbies. Er be hoeft geen twijfel meer over te bestaan, dat de regering in Budapest van plan is het gehele godsdienstige leven onder haar controle te brengen. De kerken zijn vol. De katholieken hebben op de rede van Revais die had moeten intimi deren heel anders gereageerd dan men in regeringskringen verwacht had: de kerken zijn n.l. op de Zondagen vol ler dan ooit tevoren. Het schijnt, dat de katholieken niets meer willen prijs geven, nadat zij in de nu reeds drie jaren durende culturele strijd al zoveel verloren hebben. Men zij slechts herin nerd aan de veroordeling van kardinaal Mindszenty. De gegronde angst voor een nationale kerk waarnaar de re gering ongetwijfeld streeft is de grondslag van de tegenwoordige hou ding van de katholieken. Carl Vinson, voorzitter van de com missie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden, heeft verklaard, dat het door Truman ingediende program voor de herbewa pening ten bedrage van tien milliard dollar een minimum en geen maximum is. De VS zijn thans in militair op zicht bij de Sowjet-Unie ten achter. Deze heeft zeven maal zo veel tanks en zeventien maal zoveel manschap pen onder de wapenen en bezit drie honderd duikboten. De zeemacht der VS noemde Vinson echter aanzienlijk groter en de strategische luchtmacht der VS achtte hij groter dan welke andere ter wereld ook. De voorsprong van Amerika op het gebied van de atoomwapenen zou nog wel enige maanden duren. Gauthier is zijn gele trui kwijt De eerste bergetappe, die van Pau naar St. Gaudens, waarin Magni de leiderstrui van Gauthier overnam en Bartali etappe-winnaar werd, is twee Nederlanders noodlottig geworden. Voorting heeft met al zijn jeugdige overmoed de elfde etappe niet kunnen beëindigen. Bergtoppen als de Aubisque, de Tourmalet de Aspin waren hem te machtig. De Hoog werd uitgeschakeld door een valpartij. Deze best geklasseerde Nederlander was een der eersten die de reeks van val- en slippartijen opende en het was zo ernstig dat hij naar een ziekenhuis in St. Gaudens vervoerd moest worden. Slechts De Ruijter en Vos zijn dus nog v m het groepje Neder landers overgebleven De resultaten van de laatste dagen hadden de over tuiging gewekt dat o->ze landgenoten in „forme" waren gekomen. Nu Voor ting heeft moeten capituleren en De Hoog door pech werd uitgeschakeld heeft het optimisme plaats moeten maken voor pessimisme, te meer daar Vos gisteren als een der laatsten te St. Gaudens arriveerde. Alleen De Ruijter behaalde een dragelijk resultaat door veertien minuten later als Bartali de winnaar van deze etappe als 43ste de eindstreep te pas seren. FRANSE REGERING: Gisteren werd te Londen de conferentie van de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken van het Atlantische Pact geopend. In wel ingelichte kringen te Parijs werd vernomen, dat Frankrijk op de conferentie zal aandringen, dat de Ver. Staten meer troepen in Europa zullen stationneren. Men wijst er op, dat Frankrijk niet in staat is meer dan de helft der vijf en veertig a vijftig divisies te leveren, die voor de verdediging van Europa nodig worden geacht. Evenmin zijn Engeland en de Beneluxlanden in staat de rest op te brengen. Frankrijk verhoogt militaire uitgaven In verband met de problemen be treffende de verdediging van West- Europa zeide de Franse minister president René Pleven Dinsdag voor de financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering, dat de Franse afgevaardigden naar Londen hun steun zullen geven aan een plan voor een nieuwe wijze van financiering van de teuropese defensie. De gemeen schappelijke verdediging, aldus Pleven, moet betaald worden uit een gemeen schappelijk fonds, waaraan elk land naar vermogen bijdraagt. Frankrijk zou een leger opbrengen, dat de ver gelijking met dat van alle andere bondgenoten zou kunnen doorstaan. Onze militaire uitgaven, zo zeide hij, zullen in 1951 500 milliard franc be lopen. Daarbij dient men rekening te houden, dat de Franse soldaat slechts een soldij van 6 franc per dag ont vangt. Deze uitgaven voor militaire doelen zal een verhoging van 20 pet betekenen. Een woordvoerder van het Indiase departem at van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat premier Nehroe een geheime boodschap aan minister Acheson heeft gezonden. MacArthur, opperbevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea, heeft in zijn eerste rapport aan de Veiligheidsraad verklaard, dat zijn mannen zich op het schiereiland zullen handhaven. Het verloop van een mili taire campagne is onmogelijk met enige zekerheid te voorspellen, doch de strijd is thans in een critieke fase en zal volgens de plannen verlopen. De greep der V.N. op de Zuidelijke helft van Korea is hecht. De strijdkrachten der V.N. zullen voortdurend in kracht toenemen en die van de vijand relatief vermin deren. MacArthur schat de sterkte van de Noordelijken op negentig tot honderd duizend man, verdeeld in zeven divisies en vijf brigades, goed geoefend en uitgerust met voortreffelijk Russisch materiaal. op een opmerking in MacArthurs rap port, dat de Noordelijken een grote kans hebben laten voorbijgaan. Overigens hebben de Noordelijken Spentsjon bezet en marcheren thans op in de richting\ van Jospe, een haven halverwege Mokpo en Poesan. Zij zijn voorts zonder noemenswaardige tegen stand te ondervinden langs de spoorlijn TsjongdjoeNamwonSoetsjon naar Josoe afgezakt. Dit gebied wordt slechts door Zuidkoreaanse politie verdedigd. Voorts is Jongdon gevallen en daar door is voor de Noordelijken een be langrijke hindernis op de weg naar Taegoe opgeruimd. Zij maken zich Een Amerikaanse militaire woord voerder heeft te Lake Success ver klaard, dat er niet de minste kans is, dat „wij uit Korea worden gegooid". Hij verklaarde, dat de geallieerden nog wel wat achter de hand hebben. Zij zullen misschien moeten terugtrekken op een bruggenhoofd van vijftig kilo meter diepte, maar dit zullen zij dan ook houden. Misschien blijft de cam pagne gedurende enige maanden in een gestabiliseerde toestand. Dit sluit aan thans gereed voor een aanval van drie zijden op Soetsjon, een belangrijk knooppunt van wegen, dat verbonden is met de voor de Amerikaanse aan voer zo belangrijke haven Poesan. De Amerikaanse marine heeft voorts de kustplaats Jongdok beschoten, waar de Noordelijken eveneens troepen concen treren voor een stoot in Zuidelijke richting. De Noordelijken hebben het wat hun voedselvoorziening aangaat gemakkelijk omdat zij leven op kosten van het ge bied, dat zij bezetten. De Amerikanen hebben de bevolking hieruit verwij derd, zodat him tegenstanders met de belangen van de eigenlijke bewoners geen rekening behoeven te houden. Ook is vrij wat Amerikaans materiaal in Noordelijke handen gevallen, zodat b.v. Noordelijke tanks met Amerikaanse benzine worden gedreven en de gealli eerde soldaten met Amerikaanse mu nitie worden beschoten. komen langzaam maar zeker tot de kans op contact met radio-actie ve stoffen en het is geen wonder dat men zijn best doet ons daartegen te beschermen. Engeland heeft al speciale uniformen voor mensen die redding- iiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiii»iiiiiii»n het ogenblik weer best en ze ont kwamen er mee in een auto. De past. Telkens een kamer er bij als er gezinsvermeerdering komt en een er af als een van de kinderen gaat trou wen. Het gebouw van de VVV zal heel licht worden want het wordt in alumi nium uitgevoerd en het wordt cirkel- werk moeten verrichten na een atoom- Jappanners hebben van generaal Mac- vormig, wat er practisch is met het oog aanval* to hoc+aon ni+ 'n ine 'n hvnpk a„f-L.t„nc on Vipf. sfnf. rlat. nnnit. in rlp hnpkipa kan aanval; ze bestaan uit 'n jas, 'n broek, Arthur toestemming gekregen hun vijf een helm en een paar handschoenen, naoorlogse walvis-expeditie uit te vervaardigd van loodpoeder en rubber. De handschoenen wegen elk een kilo- op het stof, dat nooit in de hoekjes kan liggen. gram en de hele uniform is even zwaar als een middeleeuws harnas. Wij hebben melding gemaakt van de beide „dames", die een hotelhouder in Ber gen hebben opgelicht Dat hij niet de enige goedgelovige is blijkt wel uit de bestellingen van 48-jarige handelscon sulent uit Rotterdam, die ip een hotel m Apeldoorn goede sier had gemaakt in gezelschap van een Rotterdamse ■assière zonder een cent te betalen. Een radio winkelier had hem een toestel van f 425 geleverd, een schrijfmachine handelaar een Remington van f 540 en een grossier in huishoudelijke goederen een cassette tafelzilver. Verder hebben en kleermaker en wijnhandelaar nog een paar l-'°inigheden van hem te vor deren. ywee gewapende bandieten hebben bedienden van een Brusselse brou werij overvallen. De rovers hebben hun een tas met 830.000 francs ontrukt blijkbaar is ook in Belgie het bier op zenden. Men schijnt in dat verarmde land nog wel iets van het vette der zee Qistermiddag is in een huis in Amster- te kunnen gebruiken. De VW in Utrecht krijgt een nieuw gebouw en een architect uit Baarn heeft er een project voor gemaakt, dat in verschil lende grootten kan worden uitgevoerd. Dat is een practische uitvinding, die ook op woningen moet worden toege- We hadden een klein verschil van mening en toen ben ik van de trap gevallen. dam twist ontstaan met het gevolg, dat één van de bewoners van de trap is gevallen. De man heeft een hersen schudding opgelopen en een bloedende wond boven het oog gekregen. Wanneer er geen twist was geweest zou hij een voudig naar een ziekenhuis zijn ge bracht, maar de politie stelt op het ogenblik een onderzoek in omdat er alle vermoeden bestaat, dat hij niet is gevallen maar eenvoudig naar beneden gegooid. Tot dusverre zijn er nog geen arrestaties verricht en omdat de patiënt zich niets kan herinneren zal het bewijs niet gemakkelijk zijn te leveren. La ten wij eindigen met de mededeling, dat de Belgische minister van Kolo niën zich voor zes weken naar de Con go heeft begeven om de bouw van de orojecten voor een nieuw hydro-eelec- risch station te bestuderen. Zijn voor iuders hebben er alleen maar projec ten voor nieuwe kraalwoningen kunnen ontdekken, maar de tijd staat niet stil en ook in de Congo zal er sindsdien wel het een en ander veranderd zijn. Post voor troepenschepen Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Skaugum" en „Ta- binta", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet met de gebruikelijke adressering uiterlijk op 31 Juli in Nederland worden ter post bezorgd. De naam van de vermoede lijke tussenhaven mag niet worden vermeld. VLIEGTUIG BIJ BANDUNG NEERGESTORT Vrijdag is een viermotorige De Ha- villand op het vliegveld Andir bij Bandung kort na de start neergestort. De acht inzittenden wisten zonder letsel uit het toestel te komen, dat direct d.-:arna in brand vloog. Het vliegtuig was van de Republiek Indonesia en is kort voor de tweede militaire actia vanuit Djogja naar Bandung overge bracht en daar voltooid. Het toestel maakte een eerste proefvlucht. Zwarte Zee wordt druk militair oefenterrein Naar uit geloofwaardige buitenland» se kringen vernomen wordt, zullen Russische strijdkrachten in de loop van de maand Augustus belangrijke manoeuvres houden in de streek van de Zwarte Zee. Eenheden van de vloot, het leger en de luchtmacht zullen aan die oefeningen deelnemen. In dezelfde kringen herinnert men in dit verband aan het feit, dat de Turkse vloot eveneens in Augustus in de Zwarte Zee manoeuvres moet hou den en dat een Amerikaanse eskader in het begin van dezelfde maand te Stamboel voor anker zal gaan. Vol gens andere aanwijzingen zouden ook het Bulgaarse en het Roemeense legér in dezelfde periode manoeuvres hou den. 10 belasting voor rijwielen met hulpmot-or Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de houders %ran rijwielen met hulpmotor in het bezit van een belas- tingkaart behoren te zijn. De belasting, welke voor deze rijwielen in het al gemeen f 10 per jaar bedraagt, zal niet worden verhoogd, indien hierop een kinderzitje is aangebracht. Britse troepen naar Korea? Het Britse kernkabinet heeft Dinsdag in een streng geheime vergadering ver reikende beslissingen inzake het de fensiebeleid genomen, die heden aan het parlement zullen worden meege deeld. Waarnemers achten het waar schijnlijk, dat Engeland landtroepen naar Korea zal' zenden. Het kabinet heeft een aantal rappor ten van de leiders der Britse verde diging in overweging genomen. De daarin voorgestelde verlenging van de militaire diensttijd van 18 ipaanden tot 2 jaar, zou de regering nog niet op portuun achten, doch waarnemers gelo ven, dat het afvloeien van dienstplich tigen zal worden vertraagd. Het Philippijnse vrachtschip „San Antonio" is bij de mond van de Jangtse op een mijn geloper en vrijwel onmid dellijk gezonken. De „San Antonio" had 1000 ton vracht aan boord van Hong kong. Zwitsers kunsthandelaar bestolen Internationale bende aan het werk? In het jongste weekeinde zijn, naar thans vernomen wordt, uit een kunst handel te Sion in Zwitserland schilder stukken gestolen tot een gezamenlijke waarde van ongeveer honderdvijftig duizend gulden. Vermist worden stuk ken van Rembrandt, Goya, Renoir. Pi casso, Fragonard, Daumier, Manet en Modigliani. Ook de schriftelijke echt heidsgaranties van de betrokken wer ken. zijn verdwenen. De kunsthandelaar was op een tocht naar de bergen en ontdekte Maandagavond bij zijn thuis komst de diefstal. De stukken schijnen met grote zorg door de dieven gekozen te zijn uit een uitgebreide collectie evenals verschil lende kunstschatten in goud en edel stenen, een waardevol Christusbeeld en een grote amethyst, die aan de Ko zijn ningin van Spanje behoord heeft. Deze diefstal is de derde van soort in Zwitserland in de afgelopen weken. De politie is van mening, dat een geraffineerde internationale bende in het land aan het werk is. Te St. Gauden de strijd gestaakt Volgens berichten, binnengekomen bij het organiserend blad van de Ron de van Frankrijk, l'Equipe, heeft de Italiaanse ploeg de strijd gestaakt. Te St. Gaudens is vanmorgen om 9.15 uur het vertreksein gegeven voor de twaalfde etappe van St. Gaudens naar Perpignan, een afstand van 233 km. De Italiaanse ploeg, alsmede het team der „Cadetti" zijn niet vertrok ken t

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1