oning Leopold zou aftreden VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Noordelijken heroveren Tsjirye Zondag 20.000ste bezoeker op „Van de Wadden tot het IJ" Zwart weekend voor de luchtvaart Benelux zal in buitenlandse handel als eenheid optreden Scheidsrechter uit Den Helder tijdens voetbalwedstrijd overleden „Maandag 31 JuK 1950 147e Jaargang No. 17/ DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ten behoeve van Prins Boudewijn Belgische kabinet gehele nacht bijeen Socialist Buset naar de Koning Hollanders In het strijdgewoel Nationalisten brachten 150 communistische vaartuigen tot zinken Bommen veroorzaakten „landverschuiving" Noodlottig gevolg van een klap McArthur op Formosa Marshallhulp dient niet te worden verminderd Tienduizend liier oogstbier voor de dorstige kelen Brabander doodgestoken BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE A.cht rd .m 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA er C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN LKMAABSCHE C0D2ANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Familieberichten 20 et. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e bands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant- Abonnementen t 1-50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten Onder de indruk van vijf slachtoffers VERMOEDELIJK onder de indruk van het feit, dat de ongeregeldheden in Belgie thans de eerste slachtoffers hebben gevergd, in Luik werden drie rersonen doodgeschoten en in Verviers kwamen twee arbeiders bij een dynamiet- ontploffing om het leven is de Belgische regering gedurende de gehele nacht bijeen geweest. Hedennacht verwachtte men in Brussel, dat Koning Leopold III aistand zou doen van de troon en het land zou verlaten. In het begin van de pacht ontving de vorst een afvaardiging van vroegere politieke gevangenen, die bij hem hebben aangedrongen op troonsafstand. De kabinetszitting, waaraan vijf tien ministers deelnamen, werd in de loop van de nacht onderbroken. Minister president Duvieusart, en de ministers Van Zeeland, De Vleeschauer en Carton de IViart verlieten de vergadering om zich naar het paleis te Laeken te begeven. Hedenmorgen te 6.20 uur keerden zjj terug en werd de kabinetsraad onmiddellijk h tvat. Na een half uur werd de vergadering opgeheven. Er werd geen com muniqué uitgegeven en geen verklaring afgelegd. De ministers zagen er somber uit toen zij te kwart over zeven de conferentiezaal verlieten. Een der ministers antwoordde bevestigend op de vraag of er belangrijke besluiten waren genomen. Het gerucht doet de ronde, dat Ros, voorzitter van het Natinaal Verbond van politieke Gevangenen en rechthebbenden bij de minister ontboden zou zijn. Volgens die geruchten zou het verbond zijn goede diensten hebben aangeboden om onder de tegenover elkaar staande groepen een vergelijk tot stand te brengen. woordiger Simon Paque aanhouden. De bevolking verzette zich daartegen. Toen openden de gendarmes het vuur. Paque en de burgemeester van Grace Berleur, Samson, die door twee kogels in de benen werd gewond, zijn door de Rijkswacht gearresteerd. De doden zijn een 36-jarige mijnwerker (vader van 2 kinderen), een 26-jarige ongehuwde transportarbeider en een 45-jarige Zuidslaaf, die in de mijnen werkte. Laatstgenoemde was geen deelnemer aan de bijeenkomst. Hij ie- vond zich op 150 meter afstand van het gevechtstoneel. Bij relletjes, die Zaterdagavond en Zondagnacht in de binnenstad van Brussel plaats hadden, werden zes personen zo ernstig ge wond dat zij laar aan ziekenhuis moes ten worden overgebracht. De sabotage-actie in Wallonië eiste twee slachtoffers. Terwijl twee arbei ders in Verviers werkzaamheden ver richtten in een hoogspanningshuisje kwam daarin een dynamietlading tot ontploffing. Beiden waren op slag dood. Een delegatie van de socialistische partij onder aanvoering van Spaak bezocht gisteravond Duvieusart om te protesteren tegen het incident te Hoewel er hedenmorgen te 9 uur nog geen communiqué over de verga dering is verstrekt, is het bekend, dat de kansen op een oplossing van de ko ningskwestie sterk gestegen zijn. Het kan worden aangenomen, dat door de bemiddeling van het Verbond waarin de zo scherp tegenover elkaar staande partijen vooraanstaande ver tegenwoordigers hebben, de weg is ge opend naar een formule die de drei gende burgeroorlog zou kunnen voor komen. Deze formule komt, naar wordt aangenomen, neer op een toepassing van de in April jongstleden door de koning persoonlijk in uitzicht gestelde oplossing, waarbij hij zijn bevoegd heden zou overdragen aan Kroonprins Boudewijn. Vijf doden De drie doden bij Luik vielen tij dens een demonstratie in het plaatsje Grace Berleur. Na afloop van een .bij eenkomst van stakers wilden gendar mes de socialistische volksvertegen- Grace Berleur. Tevens nam Spaak contact op met de kabinetschef van de koning. Na het gesprek met Spaaks delegatie vertrok de premier naar Laeken om de koning te spreken. In aansluiting daarop werd de hierboven gemelde speciale bijeenkomst van het Belgische kabinet belegd, waarvoor de Belgische ministers, die aan de Bene- lux-conferentie te Oostende deelnamen naar Brussel werden teruggeroepen. Om troonsafstand te vernemen De Belgische minister-president Duvieusart heeft zich te elf uur op verzoek van de koning naar het slot Laeken begeven. Te half twaalf zou de koning te Laeken de socialistische partijvoorzit ter Max Buset ontvangen. Er wordt aan herinnerd, dat de socialistische leider twee dagen geleden verklaard heeft, dat hij niet naar Laeken zou gaan, tenzij om daar de troonsafstand door de koning te vernemen. Hedenmiddag zal Duvieusart een verklaring afleggen. Men vermoedt, dat hij dan het besluit van Koning Leopold om af te treden, zal bekend maken. Verschillende autobussen met Nederlandse touristen, die op weg waren naar Waterloo, raakten bui ten het Noorderstation te Brussel temidden van een vechtpartij tus sen stakers en gendarmes. De Hol landers besloten daarop hun be zoek aan het oude slagveld uit te stellen en van de terrassen der café's af de moderne veldslag gade te slaan. Te New York zijn Zondagavond be richten opgevangen, afkomstig van Formosa, waarin de Chinese nationa listische autoriteiten mededelen dat nationalistische vliegtuigen 150 „inva sie-vaartuigen" in de nabijheid van Amoy tot zinken hebben gebracht. Dit geschiedde, toen de Chinese commu nisten bezig waren een landing op het in handen der nationalisten zijnde eiland Quemoy voor te bereiden. In een hieromtrent door de leiding van de Chinese nationalistische lucht macht uitgegeven communiqué wordt nog medegedeeld dat het hier een „daad van zelfverdediging" betrof, welke niet in strijd is met het door president Truman aan generalissimus Tsjiang Kai-Sjek gedane verzoek om de operaties tegen de Chinese com munisten te doen staken, nu Ameri kaanse strijdkrachten zich hebben be last met de verdediging van Formosa. Nadat de Amerikanen Zondag Tsjirye, 22 km. ten zuiden van Koemtsjon, heroverd hadden, moesten zy de stad vandaag weer onder Noordelijke druk ontruimen. Tsjirye werd Zondag door de Amerikanen bezet na vernietigende aanvallen door Amerikaanse artillerie en vliegtuigen. De zwaar gehavende plaats bevindt zich aan de linkerflank van de Amerikaanse eerste cavalerie- en 25ste infanteriedivisie, die in de buurt van Hwanggan de strategisch be langrijke iveg van Taedjon naar Taegoe verdedigen. De Noord-Koreanen om singelden Tsjirye en bestormden daarna de voorste Amerikaanse stellingen. Terwijl de Amerikanen terugweken met achterlating van hun zware uit rusting, stelden de Noordelijken zich in het bezit van de Amerikaanse ma chinegeweren en richtten deze op hun bezitters. De Amerikanen hebben later een nieuwe verdedigingslinie betrokken ten Oosten van Tsjirye. nen in contact met een noordelijke co lonne, die langs de rivier de Hwang uit Kotsjanvoorttrok. Deze strijd macht zou 1.3000 man omvatten en enige tanks. Amerikaanse superforten hebben Vrijdag meer dan 200 vluchten ge maakt. De Britse en Amerikaanse vliegtuigen van vliegtuigdeksehepen hebben een bevoorradingsweg achter de Noordkoreaanse linies door het ver oorzaken van een landverschuiving ge blokkeerd. Ook Hwanggan gevallen Van Noordkoreaanse zijde wordt de verovering van Hwanggan, 25 km ten noordwesten van Koemtsjon aan de weg TaedjonTaegoe, gemeld. Verder naar het zuiden kwamen de Amerika- Zestienjarige jongen in Heiloo overleden Zaterdag omstreeks 11 uur heeft zich aan de Westêrweg te Heiloo een nood lottig drama voltrokken. De 16-jarige HBS-er Van den Berg, wonende Wes- terweg 116 alhier, de enige zoon van het gezin, had reeds meerdere malen ongepaste opmerkingen gemaakt tegen over de zeer gunstig bekend staande plm. 25-jarige mej. J. S. Toen dit zich Zaterdagmorgen her haalde beiden wonen naast elkaar maakte mej. S zich hierover kwaad en gaf de jongen een draai om zijn oren. De jeugdige v. d. B. die juist boodschappen had gehaald, was op de fiets en reed hierna weg. Enkele me ters verder maakte hij echter een slin gerende beweging, met het gevolg, dat het stuur in zijn buik drong. Het zou gebleken zijn, dat daardoor ernstige kwetsuren zijn opgetreden. De jongen is naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar hij nog dezelfde dag is overleden. De verslagenheid in de buurt is groot. De familie Van de B., die voor de ge zondheid van de zoon anderhalf jaar geleden uit Leeuwarden naar Heiloo v/as overgekomen, is geheel over- Strijd in kritiek stadium De commandant der landstrijdkrach ten van de Ver. Naties in Korea, luit.- generaal Walton H. Walker, heeft Zon dag verklaard, dat de oorlog in Korea in een critiek stadium is gekomen doch dat hij er op vertrouwde, dat de Amerikanen zouden volhouden tot versterkingen arriveerden. Walker zei- de dit tegen journalisten, enkele uren na een bezoek aan de frontlinie waar bij hij aan Amerikaanse officieren ver klaarde dat „overgave onmogelijk was. „De vijand zal elke duim gronds duur moeten betalen", aldus Walker. „Hjj ondervindt van ons steeds grotere weerstand en zijn eigen verliezen wor den steeds zwaarder. Ons zal uiteinde lijk de zege zijn, daar ben ïk zeker van." Bal-champêire op komst De toeloop van bezoekers voor de prachtige tentoonstelling „Van de Wad den tot het IJ" te Alkmaar wordt nog bjj de dag groter. Werd Vrijdagavond de 15.000ste gemeld, gisteren passeerde reeds de 20.000ste bezoeker of beter bezoekster de fraaie toegangspoort. Het was mevr. Knuist uit Alkmaar en zjj ontving als attentie een door de geza menlijke Aikmaarse bloemisten aan geboden grote plant. Reeds Zondagmorgen om negen uur meldde zich een deputatie Belgische geestelijken aan de poort. De tentoon stelling was echter nog niet open. Toch werden zij toegelaten. Na de rondgang zeiden zij „stil geworden te zijn van al het fraais, dat zij hadden gezien." Van de overige bezoekers kunnen wij nog melden: zeven touringcars met perso nen uit Friesland, 250 man van een Generaal Douglas MacArthur en ver schillende leden van zijn staf zijn op Formosa „in verband met de uitvoe ring van president Trumans instructie van 27 Juni", ildus een mededeling van het hoofdkwartier op Korea. Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Wisselend bewolkt mei matige wind tussen Zuid en West Weinig verandering in tempera tuur. DINSDAG: Zon op 5.onder 20-31; Maan op 21.55, onder 8.49. Dean Acheson: Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Amerikaanse Congres verklaard, dat de kosten van de campagne in Korea niet mochten worden verkregen door vermindering van de Marshall fondsen voor het komende jaar. In een brief aan Tom Conally, de voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, zeide Acheson, dat Europa's toenemende eco nomische kracht van het grootste be lang was voor de Amerikaanse politiek tot het bedwingen van communistische aggressie. industrie uit Winschoten en 16 in Am sterdam vertoevende Engelsen. Men deelt ons mede, dat naast de vele reeds door ons aangekondigde attracties een groot bal-champêtre in voorbereiding is. Men zal dansen bij de muziek van draaiorgels. Waar schijnlijk valt dit grote festijn op Woensdag- of Donderdagavond. De stand van de gemeente Schagen is thans geheel gereed en ziet er keurig uit. stuur door het gebeurde naar de Friese hoofdstad teruggekeerd. De politie onderzoekt of de doods oorzaak een direct gevolg is van deze klap. Ze heeft het geval door oogge tuigen laten reconstrueren. Het onder zoek is nog gaande. In de binnenstad van Brussel hebben zich heftige tonelen afgespeeld. De foto laat zien, hoe het op de Place Rogier, die door stakende demonstranten werd bestormd en waar bereden politie charges uitvoerde, toeging. In totaal 88 doden bij vliegrampen Tijdens het afgelopen weekeinde heb ben zich verschillende vliegtuigonge vallen voorgedaan, waarbij in totaal 88 personen om het leven kwamen. Bij San Leopoldo is Vrijdag een Bra ziliaans vliegtuig verongelukt, waarbij vijftig personen het leven hebben ver loren. Het laatste bericht van het toe stel was, dat het kompas niet werkte en dat men het contact met de grond- contróle had verloren. Uit de getuigen verklaringen is het niet duidelijk ge worden of het vliegtuig in de lucht reeds in brand vloog dan wel pas op grond uiteenspatte en verbrandde. Toen reddingsploegen na een tocht door het bijna onbegaanbare terrein de heuvel hadden bereikt, waarop het toestel was neergestort, vonden zij daar slechts een verwrongen hoop metaal en een aan- Stap verder naar de economische unie Landbouwprobleem nog het struikelblok De conferentie van ministers van de Benelux, die Zaterdag in het gerechts gebouw van Oostende, dat sedert 1940 dient als tydeljjk stadhuis, heeft reeds enkele belangrijke resultaten opgele verd. Nederland, Belgie en Luxemburg zullen van 1 Januari 1951 af gemeen schappelijke handels- en betalingsver dragen sluiten met andere landen. In verband hiermee wordt een permanen te Benelux-commissie gevormd voor de handel met het buitenland. Deze com missie zal tot 1 Januari de tot nu toe gevoerde en nog iet gemeenschappe lijke politiek voor de handel van elk der Benelux-landen met het buitenland coördineren. De handèlsdelegaties naar het buitenland zullen dus voortaan na mens de Benelux optreden. De gemeenschappelijk te volgen po litiek betreft zowel de handel met de OEEC-landen als met derde landen en Regering doet slappen in geval Bertha Hertog Naar wij vernemen heeft de Neder landse regering officiële stappen on dernomen om Bertha Hertog, die door het Hof van Appel in Singapore ran haar opvoedster is ^gewezen, voor haar Nederlandse ouders te behouden. MAAIERSZONDAG IN SEVENUM J-JET DORPJE Sevenum zag Zondagmiddag een invasie van ruim 20.000 bezoekers, die hel jaarlijkse feest kwamen meevieren. Het oogst feest, de historische maaierszondag, is van een oeroud feest voor alle bij de oogst betrok ken personen op de laatste Zondag in Juli uitgegroeid tot een drie daags festijn, dat Za terdag door de burge meester werd geopend. De vreugde over de ge slaagde en binnengehaal de oogst uit zich in de versieringen, die huis aan huis in het gehele dorp zijn aangebracht en waarin de gevulde aren en halmen van de diver se graansoorten kwistig zijn verwerkt. Uit stro en veldbloemen is te Se venum een aparte kunst geboren waarvan ook ruim gebruik is gemaakt in de grote optocht van 60 wagens en groepen. Vele avonden en nachten hebben de „Serummers" besteed aan de voorbe reidingen. Heel het boe ren- en tuindersbedrijf trok door het oude Peeldorp, het boerenDe- drijf, zoals het vroeger ging met ossentrek- kracht en zoals het nu is met de modernste tractoren en machines. Te optocht werd muzi kaal opgeluisterd door twee harmonieën, hef Brabants Boerenorkest uit 's-Hertogenbosch en Hes fanfares, waaronder de bereden staffanfare van de landelijke rijver- enigingen van de Noord- Brabantse Christelijke Boerenbond uit St. Oedenrode, compleet met paukenpaard. Een ander hoogtepunt van het feest was het grote spring concours voo. een pu- bliek van meer dan 6000 personen, waaraan ge zelschappen ruiters van de landelijke rijvereni- gingen uit Limburg en Brabant deelnamen. Het Sint Antoniusgilde uit Deurne, het oudste gilde in Nederland, gaf tussen de verschillende num mers van het springcon cours demonstraties tr vendelzwaaien en acro batiek. Vandaag wordi het feest voortgezet Ongeveer tienduizend li ter bier, speciaal oogst bier uit de plaatse'ijki- brouwerij, is bij het feest nodig om de dorstigen te laven. Het ja-woord De gemoedelijke wijze, waarop de conferentie in het gerechtsge bouw en voorlopig stadhuis is georganiseerd, bleek in de zaal voor de persvertegenwoordigers. Op het ogenblik, dat uw redac teur zijn eerste aantekeningen verwerkte, schonk een stralende bruid in het wit een gelukkige bruidegom het ja-woord. De perskamer bleek ook trouwzaal te zijn met de landen der dollar-zone. Wat deze zone echter betreft zal elk land voor zich een dollarpolitiek kunnen voeren voor een deel der goederen. Er kan nog niet worden gezegd, wan neer men tot een volledige economi sche unie der drie landen zal kunnen komen. Vooral het zo belangrijke land bouwvraagstuk is nog niet opgelost. Dit is wel het moeilijkste probleem geble ken. Men zal opnieuw trachten te ko men tot een overgangstoestand om de vrije ruil op agrarisch gebied te bevor deren. Verwacht wordt, dat men zal kunnen komen tot het gezamenlijk vaststellen van minimumprijzen. Voorts wordt het mogelijk genoemd, dat Ne derland de subsidies op veevoeder za) laten vervallen. Het staat echter vast, dat men nog lang niet tot vrije ruil van landbouwproducten zal kunnen komen. Het landbouwvraagstuk kan op deze conferentie niet geheel worden opge lost. Vandaag zal een Nederlands voorstel worden behandeld om te komen tot de instelling van een inter-parlementair adviesorgaan der Benelux. Verwacht wordt, dat het tweede deel der minis ter-conferentie der Benelux over drie maanden zal worden gehouden. tal zwaar verminkte lichamen. Er wa ren geen overlevenden. Zondag werd Brazilië nogmaals door een vliegtuig ramp getroffen, toen een transporttoe stel in de buurt van Sao Francisco :n de provincie Grande do Sul neerstortte. Hierbij kwamen de vijf passagiers, vooraanstaande leiders van de Brazi liaanse arbeiderspartij, waaronder de voorzitter, om het leven, evenals de be manning van vier koppen. Het toestel was vertrokken uit Porte Alegre, hoe wel men gewaarschuwd was voor slech te weersomstandigheden. Ook in Noord-Afrika had Zondag een ernstig vliegtuigongeval plaats. Een Frans passagiervliegtuig met een be manning van vier koppen en met drie- en twintig passagiers waaronder tien vrouwen en vijf kinderen aan boord is in de Sahara omlaag gestort. Een vliegtuig, dat naar het vermiste Bris- toltoestel ging zoeken, meldde het wrak in het hartje van de Sahara te hebben waargenomen, in een streek zonder een druppel water. Er was geen teken van leven te bespeuren. Met radio uitge ruste auto's en reddingploegen met ka melen zijn vertrokken naar de plaats van het ongeluk. Ten slotte wordt ook nog uit Cura sao de vermissing van een vliegtuig vermeld. Reeds Dinsdag j.L zijn twee monteurs van het Westindisch bedrijf van de KLM met een sportvliegt- ig van het Curagaose vliegveld Hato er- trokken en sindsdien niet meer waar genomen. Het zoeken is gisteren ge staakt. Aangenomen wordt, dat de twea monteurs, J. W. Out en T. C. den Uyl, zijn verongelukt. De heer Den Uyl zou binnenkort repatriëren. Bij een twist tussen twee Brabantse landarbeiders, die in de Haarlemmer meer werken, heeft de 59-jarige R. de 25-jarige M. A. A„ afkomstig uit Etten en Leur, met 'n mes dodelijk getroffen. Uit het onderzoek bleek, dat de ru zie, die beide mannen in het café kre gen, gevolg was van het feit, dat zij het niet eens konden worden over de verdeling van de schadevergoeding, welke zij hadden te betalen omdat zij ee lampekap hadden vernield. De ru zie liep zó hoog, dat R. het oafé ver liet en even later met een mes terug keerde, dat hij van huis had gehaald. Hij trof zijn tegenstander in de buik. In het café waren verscheidene andere gasten aanwezig, maar de tragische ge beurtenis voltrok zich zó snel, dat nie mand in staat was tussenbeide te ko men. A. werd naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd, doch het gelukte niet diens leven nog te redden. Levensmiddelenprijzen soms verdrie- of vierdubbeld Blijkens een overzicht in het tijd schrift „Mededelingen" van het bu reau voor statistiek en voorlichting te Den Haag is het merendeel der klein- handelprijzen der voornaamste levens middelen in vergelijking met 1938 zeer sterk gestegen. Het merendeel der prijzen is tot het dubbele of in een aantal gevallen tot het drie- of vier voudige van vóór de oorlog opgelopen. Slechts in enkele gevallen bedraagt de prijsstijging minder dan 50 pet. Tijdens de Zondagavond op het T.O.G.-terrein te Amsterdam gespeelde beslissingswedstrijd in de promotie- degradatiecompetitie van afdeling Am sterdam naar vierde klasfee KNVB tus sen de Amsterdamse vierde klasse club HEDW en Wilhelmina Vooruit uit Je afdeling Amsterdam van de KNVB. is de 40-jarige scheidsrechter J. van Waal- w.jk van Doorr uit Den Helder aan hartverlamming overleden. Vlak nadat in de tweede helft van deze wedstrijd HEDW door het benut ten van een penalty met 21 de lei ding had genomen, zakte de scheids rechter in elkaar en een ijlings ont boden arts kon slechts de dood consta teren. De wedstrijd werd daarna ge staakt. Het stoffelijk overschot van de overledene is door de G.G. en G. D. naar het Wilhelmina Gasthuis ver voerd. In de afgelopen week is de 64-jarige Nederlander Marcus Beider in het Britse vacantiecentrum Grasmere dood op zijn bed aangetroffen Een paspoort op zijn naam vormde de enige aan wijzing voor zijn identiteit. Pogingen om zijn familie te vinden, hadden geen resultaat.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1