Leopold III zal op 1 September 1951 aftreden VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bevoegdheden worden reeds thans aan Boudewijn overgedragen Schuman en Bevin in Den Haag Belgische crisis kon de Benelux- conferentie niet doen mislukken De 25000ste bezoeker gepasseerd Eerste Amerikaanse versterkingen in Zuidkoreaanse haven Malik zet China en Korea op agenda Zeiltocht gemarkeerd met inbraken Dinsdag 1 Aug. 1950 147e Jaargang No. 178 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN HEDENMORGEN OVEREENSTEMMING IN BRUSSEL Spannende nacht Geen vermindering van de Marshall-hulp Geen belangrijke besluiten Een noodoplossing voor het landbouwprobleem Goed nieuws voor de toeristen Weerbericht Nieuwe aderlating van de Tour de France? Glorie van N.-Holland door de aether Denemarken ziet bodem van de deviezenpot O— i Zwaartepunt van de strijd in het Westen Truman vraagt vier milliard voor extra militaire hulp Mac Arthur sprak met Tsjiang Kai Sjek Amerikaanse resolutie heeft echter voorrang In Kampen klapte de val dicht Onwelkome opfrissing van het geheugen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE \cht rcLm 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. ma een spannende nacht van onderhandelen is hedenmorgen bekend gemaakt, dat koning leopold en de drie grote partijen zijn overeengekomen, dat de koning tijdelijk zijn bevoegdheden dient over te dragen aan kroonprins boude wijn. de koning zal aftreden wanneer zijn zoon de leeftijd van 21 jaar bereikt. dat is op 7 september 1951. het besluit werd op het paleis te laeken genomen na een vergadering, die in de vroege ochtend aldaar door de koning werd ge presideerd. iN een boodschap van het paleis te Laeken, die door de minister van Openbaar Onderwijs, Harmei, aan de journalisten werd voorgelezen, zeide de Koning: „Ik neem deze ernstige beslissing, nadat ik van bevoegde personen de ver zekering heb ontvangen, dat de drie nationale partijen de meest loyale politieke medewerking aan mijn zoon zullen verlenen en alles in het werk zullen stellen om rond hem de eendracht van de Belgen tot stand te brengen. Ik wens dat op bet ogenblik, waarop zich een bevredigende oplossing voordoet, na de ernstige moeilijkheden van de laatste tijd, de belangrijke sociale, culturele en gewestelijke vraagstukken, waarvoor het land zich geplaatst ziet, weldra langs de normale weg van ons democratisch regime een oplossing zullen vinden. Op alle Belgen doe ik een dringend beroep tot eendracht, vooral tot dezen, die mij sedert jaren steeds hun aangrijpende aanhankelijkheid hebben betuigd. Laten allen hun loyale medewerking aan mijn zoon verlenen en helpen bij de zware taak, welke op zijn Jeugdige schouders zal rusten". kondigde „Mars naar Brussel" reeds waren begonnen... De chaos in Brussel was gisteren volkomen. Café's hadden hun deuren gesloten. De post werkte niet meer. Het vliegveld was door mi litairen bezet en de internationale trein verbindingen waren gestaakt. Het is nu, na de koninklijke boodschap van he denmorgen, wel waarschijnlijk, dat de onregelmatigheden zullen luwen. VOORTS WORDT in de „boodschap van Laeken" gesproken over het ant woord van de Koning aan de vertegen woordigers van de drie politieke par tijen, die hij in de nanacht heeft ont vangen. Hij zeide, dat het zijn plicht was geweest in te gaan op het besluit van de Verenigde Kamers, dat hij zijn prerogatieven zou hervatten. Dit aldus de Koning, heb ik gedaan op 22 Juli. „Sedert mijn terugkomst in Belgie heb ik met spijtige droefheid vastgesteld, dat de hartstochten, welke de Belgen om mijn persoon verdeelden, in plaats van te luwen waren toegenomen en aan het vaderland ernstige nadeel drei gen te berokkenen. In deze omstandig heden heb ik besloten de regering en het parlement tè verzoeken, een wet aan te nemen, welke de machtsover dracht op mijn zoon, prins Boudewijn, zal verzekeren". „Mars naar Brussel".... Reeds gistermiddag scheen een op lossing van de crisis nabij. Aangekon digd werd, dat om tien uur des avonds 'n Koninklijke boodschap over de radio zou worden bekend gemaakt. Heel Bel gie zat aan de luidsprekers, maar de boodschap kwam niet.. Intussen werd be kend gemaakt, dat de Koning enkele wijzigingen in de voor te lezen procla matie had aangebracht. Hiermede ble ken de politieke partijen niet accoord te gaan. De gehele nacht duurden de onderhandelingen voort. De spanning steeg tot het uiterste Uit Luik en Char leroi kwamen reeds berichten, dat de socialistische demonstranten de aange- LEOPOLD eindelijk besloten De Amerikaanse Senaat heeft het voorstel van de Republikeinse senator James Kem om het bedrag van 2.668.691.473 dollars, dat door de com missie voor de toewijzingen van dit lichaam is voorgesteld als Marshall hulp voor West-Europa in 1950/51, te verminderen met 718.691.473 dollars met 59 tegen 12 stemmen verworpen. Na het verwerpen van dit voorstel heeft de Senaat besloten de Marshall hulp voor West-Europa dit jaar te ver hogen met 58.070.000 dollars. Ter bijwoning van de consultatieve raad der Westerse Unie, die vandaag te 's Gravenhage wordt gehouden, zijn gisteren de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Robert Schuman en zijn Britse collega Ernest Bevin in ons land aangekomen. Minister Schuman had aanvankelijk het plan gehad per trein te reizen, doch de minder gunstige situatie in Belgie had hem doen besluiten per vliegtuig naar Nederland te komen. Minister Schuman zeide, dat naar zijn mening geen besluiten van buiten gewone importantie op de Haagse con ferentie zullen worden genomen. „U moet deze bijeenkomst zien als een pe riodieke ontmoeting", aldus de minis ter. Op de vraag of de kwestie Korea mogelijk eveneens een punt van be handeling zal uitmaken, antwoordde de heer Schuman lachend: „misschien als dessert". Mrs. en Mr. Bevin Ernest Bevin, vergezeld van zijn echtgenote, arriveerde Maandagavond met de Harwich boot in Hoek van Hol land. De heer en mevrouw Bevin wer den o.a. verwelkomd door de Britse ambassadeur en de chef van het pro tocol van het ministerie van Buiten landse Zaken, mr. J. Visser. Na de be groeting ging het gezelschap per auto en geëscorteerd door vier motorrijders van de rijkspolitie naar Den Haag. BOUDEWIJN Toekomstige Koning Gisteravond hebben de minister president Dr. W. Drees voor Neder land, Paul van Zeeland voor Belgie en minister Bech voor Luxemburg het protocol geparafeerd dat na de Bene- lux-ministerconferentie te Ostende werd opgesteld. Besloten werd dat in November een tweede zitting van de conferentie zal worden gehouden, waarop het verdrag van de Economische Unie zal worden besproken. Het landbouwvraagstuk kwam tij dens deze conferentie niet tot een op lossing en zal in September weer ter sprake komen. Er is thans een lijst van agrarische producten opgesteld, welke blijven vallen onder het proto col van 1947. Daaraan mogen geen an dere worden toegevoegd. De voor naamste producten zijn: vlees, melk, boter, tomaten en aardappelen, welke 23 procent van onze agrarische export naar Belgie uitmaken. Het secretariaat-generaal is opge dragen om niet later dan 31 Maart 1951 een ontwerp uit te werken voor de regeling van de unificatie van de om zetbelastingen waartoe besloten is. Vanaf 1 September 1950 wordt de dub bele motorbelasting opgeheven. Dat betekent dat op de Nederlandse vrachtauto's in Belgie dan geen belas ting meer te betalen zal zijn Overeen- Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt niet opklaringen en op de meeste plaatsen enkele buien met kans op onweer. Meest matige. Zuid westelijke wind. Vrij koel. Woensdag: Zon op 5.02, onder 20.29. Maan op 22.05, onder 10.05. gekomen werd dat er nieuwe maat regelen zullen worden genomen om het grensverkeer te vergemakkelijken. toerisme Ten aanzien van het tourisme werd door de Nederlandse regering besloten dat men van de 400 gulden, die voor toeristische doeleinden ter beschik king worden gesteld, 300 gulden in Belgie mag besteden. Van 1 Januari 1952 af zal er een volledige vrijheid zijn in de in- en uitvoer van visserij producten. Sylver Maes dreigde.... Na de onverkwikkelijke geschiede nis met de Italianen is thans de plaat sing van Ockers als derde in de 16e etappe MentonNice oorzaak gewor den van een ^conflict. Met een lengte achterstand op Kübler waren Ockers en Bobet naast elkaar over de eind streep gevlogen. Volgens de wedstrijd- commissarissen was Bobet tweede. Maar de technische leider van de Bel gen, Sylver Maes, heeft tegen deze beslissing, die Bobet 30 seconden boni ficatie bracht, geprotesteerd Naar zijn mening was Ockers tweede. Het werd een gebekvecht van jewelste, dat ten slottp eindigde met het dreigement van Sylver Maes: „Wanneer men ons on rechtvaardig behandelt, dan verdwij nen wij ook uit de Tour". Maar her roepen heeft de wedstrijdleiding haar beslissing niet. Zesduizend kg serum naar Venezuela Maandagavond vertrok de KLM vrachtmachine „Edam" van Schiphol naar Venezuela met. aan boord 6000 kg serum tegen mond- en klauwzeer ,3e omvangrijke zending dient ter bestrij ding van een uitgebreide mond- en klauwzeer epidemie, die thans de Ve nezolaanse veestapel bedreigt. De belangstelling voor de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" te Alk maar neemt met de dag groter vormen aan. Het schijnt wel, dat het nieuws over de bijzondere schoonheid dezer expositie nu tot brede lagen van onze be volking begint door te dringen; de bezoekers komen van heinde en ver. Konden wij in ons nummer van Maandag melden, dat Zondag de 20.000ste bezoeker de fraaie witte toegangspoort passeerde, gisteravond te half negen keek mevrouw Visser, wonende in de Zoutstraat te Alkmaar, verrast op, toen men haar mede deelde dat zij de 25.000ste bezoekster van de expositie was. Zij ontving van de fa. Sabelis en Kerrebijn te Alkmaar een stel glas-in-lood ramen. beide verslaggevers de glorie De belangrijkheid van deze tentoon stelling wordt in het bijzonder onder streept door de belangstelling, die de radio-organen er voor blijken te koes teren. De officiële opening werd uitge zonden door de NCRV, de AVRO zond een interview met de voorzitter van de pers- en propagandacommissie, de heer B. C. Ooms, uit en gisteren was de Wereldomroep op het terrein voor het opnemen van een reportage. Deze reportage wordt op Woensdag 2 Augustus uitgezonden naar Indonesië, de West en Afrika. Verslaggevers zijn de bekende schrijver Herman Felder- hof en de Zuidafrikaanse journalist Awie Labuschagne. In een kort ge sprek, dat wij met de heren hadden, lieten zij zich zeer bewonderend uit over de tentoonstelling, die een van de fraaiste provinciale exposities mag worden geheten. Bijzondere belangstel ling toonden zij voor het kaasmarkt- spel en vooral de heer Labuschagne die redacteur is geweest van Die Va derland te Johannesburg toonde zich vol aandacht voor het kleurrijk gebeuren. Woensdag zullen de stemmen van de Het Deense parlement, dat thans op zomerreces is, is bijeengeroepen voor een buitengewone vergadering op 8 Augustus. Naar verluidt is de Deense regering hiertoe overgegaan om nood maatregelen te kunnen voorstellen ter voorziening in de ernstige deviezen- positie, waarin het land verkeert. van Noordhollands schoonheid verbreiden over Zuid-Afrika, Indonesië en West- Indie. Grootser propaganda voor ons gewest is niet denkbaar. - t: ■i De eerste Amerikaanse versterkin gen zijn uit de Verenigde Staten in een zuidelijke haven van Korea aangeko men. Het zijn troepen, die behoren tot de tweede Amerikaanse infanterie-divi- sie, en zij beschikken over de zwaarste uitrusting. Door het hoofdkwartier van generaal MacArthur is medegedeeld, dat de Noordkoreaanse troepen, die pogen door de geallieerde stellingen te bre ken, het zwaartepunt van hun aanval len van de centrale frontsector naar het westen en zuid-westen hebben ver plaatst. In oost-westelijke richting loopt het front in Korea thans als volgt. Het strekt zich ten oosten en ten zuiden van Tsjinjoe uit en loopt dan in de richting van de westelijke buitenwij ken van Hamjang, ongeveer tien kilo meter ten oosten" van Kotsjang, en ver volgens naar gebieden, die ongeveer zes kilometer ten westen van Koem- tsjon en ten westen en ten noorden van Tsjamtsjang zijn gelegen. Daarna loopt de frontlinie iets ten noorden van Jetsjon naar de buitenwijken van Jong- dok. President Truman heeft Maandag bekend gemaakt, dat hij het Congres in een boodschap zal verzoeken om vier milliard dollar aanvullende militaire hulp aan anti-communistische landen. De democratische en republikeinse leiders zijn het er volkomen over eens, dat de behandeling van Trumans verzoek bespoedigd zal worden. Daarbij citeerde men een uitlating van de president, dat er „een uoodtoestand bestaat, die onmiddellijke actie tot bewapening van de Ameri kaanse bondgenoten noodzakelijk maakt". Zuidkoreaanse vluchtelingen van het platteland drommen in de nog niet bedreigde steden bijeen. Met sombere gezichten lopen zij er tussen de oorspronkelijke be woners rond. Een tafreeltje in een der hoofdstraten van een Zuid koreaanse stad. Generaal Douglas Mac Arthur heeft Maandag gedurende twee uur met dè leider der Chinese nationalisten, Tsjiang Kai Sjek, beraadslaagd. Enkele waarnemers zijn van mening dat de besprekingen tussen Mac Arthur en Tsjiang Kai Sjek slechts ten doel hebben de plannen voor de verde diging van Formosa op hun doelmatig heid te toetsen. Zij menen dat het be zoek aan Formosa betrekking kan heb ben op een of meer der volgende mo gelijkheden; het verstrekken van een waarschuwing aan de Chinese commu nisten, dat de Verenigde Staten de ver dediging van Formosa even belangrijk achten als de strijd tegen de Noord koreaanse aanvallers; militaire raad gevers van Mac Arthur hebben moge lijk definitieve inlichtingen gekregen over invasie-plannen der Chinese com munisten of Mac Arthur zou overwe gen het aanbod van Tsjiang Kai Sjek, om 33.000 man Chinese nationalistische troepen naar Korea te zenden, te aan vaarden. vier divisies van de „nation^ guard" opgeroepen Vier divisies van de „National Guard", de Amerikaanse territoriale troepen, zijn voor actieve dienst tegen 1 Sep tember opgeroepen. Hetzelfde geldt voor twee „guard combat teams" en andere hulpeenheden. Foster Dulles wekt op tot eenwording John Foster Dulles, de Republikein se adviseur van minister Acheson, heeft in een tafelrede te San Francis co verklaard, dat Amerika de eenwor ding en de economische en militaire versterking van West-Europa, met in begrip van West-Duitsland, moest be spoedigen, terwijl aan Japan de gele genheid moest worden gegeven een ge lijkwaardige deelnemer te worden in de gemeenschap der vrije volken. SAMENWERKING TUSSEN CHINA EN VIETMINH. Hulptroepen van de onder commu nistische leiding staande Indochinese Vietminh-beweging hebben het beheer van Toghing, een grensstad binnen het Chinese gebied, bij overeenkomst met de Chinese regering in handen geno men. De Sowjetunie heeft voor de heden te houden vergadering van de Veilig heidsraad als programmapunten voor gesteld de vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties en een vreedzame regeling van de kwestie- Korea. Het aan de secretaris-generaal ge zonden Sowjet-voorstel kwam juist een uur nadat Amerika zijn resolutie in gediend had volgens welke Noord- Korea veroordeeld wordt wegens tar ting der Verenigde Naties en waarin alle leden der V.N. worden opgeroe pen zich te onthouden van hulp aan de Noordkoreanen. Volgens de procedure zal de Amerikaanse resolutie voorrang Onschuldige zeilers bleken zware jongens De districtsrecherche van de Rijkspolitie te water te Amsterdam, in nauwe samenwerking met de politie te Warmond, Kampen en Zwolle is er in geslaagd drie beruchte „zware jongens" uit de hoofdstad te arresteren. Deze hadden in de afgelopen maand in tal van plaatsen, o.a. in Warmond, Wezep, Kampen, onder Leiden en onder Lisse inbraken gepleegd waarbij hun een buit bestaande uit lakens, dekens, gordijnen, watersportartikelen, een grote partij sigaren en waardevolle voorwerpen in handen was gevallen. Zij begonnen hun wandaden in War mond, waar zij in Juni een inbraak pleegden in twee zomerhuisjes. Hoe meer het onderzoek vorderde, hoe meer vermoeden rees, dat drie beruchte Am sterdamse inbrekers in deze dubbele inbraak de hand zouden kunnen heb ben gëhad. De Amsterdamse districts recherche besloot dan ook deze drie mannen en hun respectievelijke vrien dinnen te schaduwen. Al spoedig werd ontdekt, dat zij het plan hadden een trip te maken met de wit geschilderde motorboot „Okkie" langs verschillende watersportcentra. Zorgvuldig werden de gangen van de zo onschuldig lijken de watersportliefhebbers bespied. Van Amsterdam ging de reis via Leiden, Warmond, Utrecht, Wageningen en Zutphen naar Kampen. De reis werd gemarkeerd door een spoor van inbra ken, zowel langs de waterkant als op het land, want een van het drietal be schikte over een auto en volgde langs de weg de boot. Voorzichtigheid mocht niet baten De inbrekers gingen uiterst voorzich tig te werk; zo ook de politie. Op een gegeven ogenblik werd ter camouflage zelfs de „Okkie" in een andere kleur geverfd en van een andere naam voor zien. Na een reis van bijna drie weken arriveerde het scheepje in Kampen en hier klapte de val dicht. Op het mo ment, dat de drie mannen met een aan zienlijke buit in de avond weer aan boord wilden gaan, werden zij door zes politiemannen gegrepen en blik semsnel werden boot en auto in beslag genomen, terwijl tezelfdertijd in de respectievelijke woningen te Amster dam huiszoeking werd gedaan. Door deze snelle manoeuvre van de politie gelukte het vrijwel de gehele buit van alle inbraken, die in de afgelopen maand waren gepleegd, te achterhalen. De mannen en vrouwen zijn voor de Officier van Justitie geleid. hebben boven de Russische als de Ko reaanse kwestie ter sprake komt. Frankrijk, Noorwegen en Engeland dienden gezamenlijk een resolutie in, waarin de economische en sociale orga nen der V.N. verzocht worden burger lijke hulp aan Korea te bieden en ge neraal MacArthur alle hulp te verle nen, welke hij mocht verzoeken. Deze resolutie werd met Joegoslavië als blanco stemmer aanvaard. Een havenarbeider uit de binnenstad van Rotterdam, die van 1936 tot 1943 in Duitsland vertoefd had, woonde daar bij een vrouw, die hij eeuwige trouw had gezworen en nog meer, n.l. dat hij haar zou trouwen. Zij had dit niet ver geten, maar hij blijkbaar wel. Na zeven jaar smachten besloot zij, inmiddels veertig geworden, zijn geheugen eens te gaan opfrissen, nam in Duisburg de fiets, smokkelde zichzelf de grens over en stond Vrijdag j.l. ineens voor hem. Maar de havenarbeider was inmiddels in Nederland getrouwd en schrok dus niet weinig, toen het gezicht van de vrouw hem weer aan de Duitse jaren herinnerde. De vreemdelingendienst heeft hem echter iets van zijn rust te ruggegeven, door de vroi w met fiets en al weer aan de andere zijde van de grens te deponeren. doodstraf op spionnage in amerika? De juridische commissie van de Ame rikaanse Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk de dood straf op spionnage uitgesproken kan worden. Het ontwerp is naar de Senaat gezonden. De maximum straf in Ame rika is thans 30 jaar gevangenisstraf.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1