Stad en Omgeving Aan de Alkmaarse veiling draait de groente door AGENDA Afscheid van de heer Wiggers Bouw van een nieuwe Handelsschool en Rijks Landbouwwinterschool Huisvesting voor industrieën Reorganisaiie Openbare Werken Uitbreiding van de technische staf Bouw school neutraal voorbereidend L. O. Aanleg van vier speelterreinen Vele hartelijke woorden De voorkoming van brandgevaar Noord-Scharwou DINSDAG 1 AUGUSTUS I960 Exportveiling wordt aanzienlijk uitgebreid Zoals men in ons nummer van gisteren heeft kunnen lezen, zal de ge meenteraad Donderdag beslissen over het voorstel van B. en W. om het Afgesneden Kanaalvak over een afstand van 100 meter te dempen. Als dit voorstel wordt aangenomen, en dat zal zeer waarschynlijk het geval z'y'n, zal de Alkmaarsche Exportveiling hierdoor in staat worden gesteld een nieuw veilinggebouw met een oppervlakte van tachtig by vyf-en-veertig meter te bouwen. Wij hadden over dit onderwerp een onderhoud met de Directeur van de veiling, de heer E. Mak, die ons tegeiykertyd iets vertelde over de achtergrond van het doordraaien van groenten, dat ook thans nog op grote schaal plaats vindt. De natuur is onberekenbaar Het vernietigen van kostelijke groente is een zo belangrijk punt, dat iedere burger op zyn manier getracht heeft hiervoor een oplossing te vin den. Men spreekt over het weggeven van groenten en over teeltbeperking, doch in wezen is 't probleem zo moei lijk, dat veilingdirecteuren, die hun ge hele leven in het vak gewerkt hebben, en veilingbesturen waarin veelal kwe kers zitting hebben, hiervoor geen op lossing hebben kunnen vinden. De schuld van het doordraaien ligt bij de natuur, die in deze oppermachtig is, zo vertelde ons de heer Mak. In 1946 sloot de Nederlandse rege ring een contract met de Amerikaan se bezettingszone van Duitsland, waarby bepaald werd, dat Duitsland alle groente, die in Nederland over bleef, zou afnemen. Het gevolg hier van was, dat de kwekers een zeer gunstig jaar hadden en men niet met overschotten bleef zitten. In 1947 slaagde Belgie er in de leverantie voor Duitsland te krijgen, doch desondanks werd ook dit jaar goed voor de Ne derlandse telers. Het werd toen name lijk een zeer droog jaar, wat tengevol ge had, dat overal in West-Europa de groenten verdroogden, behalve in ons kikkerlandje. De Belgen moesten bij ons kool kopen om aan hun verplich tingen jegens Duitsland te voldoen en dat was voor hun een gevoelige klap. In 1948 mocht Nederland 40% van de oogst aan de Oosterburen leveren en in 1949 werd de vrije handel ingevoerd, waardoor men zich, zij het met moei te, kon handhaven. Dit jaar is echter de grote klap ge vallen. Er was veel zon en viel rijke lijk regen. Het gevolg hiervan was, dat overal in West-Europa grote oogsten werden binnengehaald. Zo ook in Ne derland, waar de opbrengst zo over vloedig was, dat men met aanzien lijke overschotten bleef zitten. Men heeft dit niet kunnen voorzien, zodat van vroegtijdige teeltbeperking geen sprake is geweest. De prijzen daalden snel en vaak werd aan de veiling zo weinig betaald, dat men de minimum prijzen niet haalde. Om te voorkomen, dat tuinders, die met overschotten blijven zitten, deze voor onmogelijke lage prijzen van Op 27 December besloot de raad over te gaan tot de bouw van een nieuwe Handelsschool en een nieuwe fiijkslandbouwwinterschool, waarvan de kosten waren geraamd op resp. f 430.000 en f 200.000 eclusief verschil lende nader aangegeven uitgaven. Ged. Staten menen, dat het plan aan zienlijk gewijzigd moet worden. De bouwkosten voor de Handels school zijn thans te stellen op f 278.850 te verhogen met f 9500 voor het maken van een paalfundering, inclusief de kosten voor de centrale verwarmings- en electrische installatie, het architec tenhonorarium en de kosten van toe zicht. Die voor de Rijkslandbouwwin- terschool op f 163.332, te verhogen met f 5500 voor het maken van een paal fundering inclusief de hiervoren ge noemde kosten. Het beeldhouwwerk aan de gevel mag met deze bedragen niet worden bestreden. B. en W. willen verzoeken hiervoor gelden beschik baar te stellen uit een fonds voor on dersteuning van beeldende kunste naars. Voor de bouw van de beide ccnciergewoningen komt een nader voorstel. B. en W. stellen voor het oude voorstel in te trekken en hen voor de nieuwbouw credieten toe te staan van resp. f 288.350 en f 168.832. Burgerlijke Stand Geboren: Eduard A. H., z. van P. J. Coppens en L. P. J. de Bijl. Anna C., d. van F. Baars en A. C. Kruijer. Petronella M., d. van A. J. Goudsblom en A. Rood. Getrouwd: Leonard van der Wilk en Maartje T. Molenaar. de hand doen, hebben de kwekers zelf een fonds ingesteld waaruit een ver goeding wordt betaald voor die par tijen, die de minimumprijzen niet ha len. De vergoeding is echter zo laag, dat de kostprijs er niet door gedekt wordt. Niet weggeven. Het is voor de veilingbesturen niet mogelijk groenten, die onverkocht blij ven, weg te geven. Men heeft vroeger eens grote partijen onverkochte spi nazie aan verschillende verzorgings tehuizen geschonken. Hier werd de spinazie ingemaakt en het gevolg was, dat men gedurende de volgende win ter spinazie at, waardoor de tuinders weer met de wintergroenten bleven zitten. „Het is buitengewoon jammer om kostelijke groenten te moeten vernie tigen, maar wy zien geen andere mo gelijkheid," zo zeide de heer Mak. Op het ogenblik zijn het speciaal kool, wortelen en waspeen, die aan de Alkmaarsche Exportveiling onverkocht blijft en daardoor vernietigd moeten worden. De veiling wordt uitgebreid. Een geheel ander chapiter is de uit breiding van de veiling. In de ge meenteraadsvergadering van 29 April 1947 werd besloten ten behoeve van de uitbreiding van de N.V. Alkmaar sche Exportveiling het Afgesneden Kanaalvak over een afstand van 20 meter te dempen en hiervoor een cre- diet van 40.000 beschikbaar te stel len. Nadien }s echter gebleken, dat deze uitbreiding binnen niet al te lan ge tijd onvoldoende zal blijken. Het veilingbestuur heeft daarom verzocht een afstand van 100 meter te dempen, welk verzoek Donderdag in bespre king zal komen. De kosten van de demping worden geraamd op 130.000. Als de plannen van het veilingbe stuur verwezenlijkt worden, betekent dit, dat op het nieuw verworven ter rein een nieuwe stenen veiling van tachtig bij vijf-en-veertig meter met een bovenverdieping voor de kantoor lokalen zal worden gebouwd. De loods waar thans geveild wordt, zal dan wor den ingericht als opslagplaats voor kisten en als fustcentrale. Men zal dan voortaan voldoende ruimte heb ben voor de auto's en karren, die thans het verkeer op de Helderse weg be lemmeren. De kroon op het werk. Als de nieuwe plannen zijn verwe zenlijkt, zal dit de kroon op het werk van de heer Mak zijn. Toen deze in 1927 zijn functie aanvaardde, bestond de veiling slechts uit een klein ge bouwtje, waarbij zelfs geen loods aan wezig was. Bovendien had men toen een schuld van 75.000. Thans be staat de veiling uit een groot gebou wencomplex, de omzet is gestegen van ƒ262.000 per jaar tot ƒ1.500.000 en de schuld is veranderd in een flink be zit. Wanneer de nieuwe plannen ver wezenlijkt worden, zal de heer Mak t.z.t. met een gerust hart zijn taak aan een opvolger kunnen overgeven en hij zal dan met voldoening op een vol brachte levenstaak kunnen terugzien. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Bioscopen, alle theaters gesloten. Grote kerk, 8 uur: Mannenkoor „Or pheus". Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", 12—12 uur. Kaasmarktspel 3.30 uur. Muziektent in Tentoonstellingstuin 8 uur: Concert Soli Deo Gloria. WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het meisje van 't stille strand (alle leeft.) Victoria Theater, 8 uur: De weg is lang (14 jaar) Cinema Americain, 8 uur: Captain Joy. schipper naast God «.14 jaar onder geleide). Matinee 2.30 uur. Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", 1212 uur. Kaasmarktspel 3.30 en 9.30 uur. Muziektent in Tentoonstellingstuin 8 uur: Concert Postharmonie. B. en W. achten het wenselijk, dat de gemeente ter bevordering van de ves tiging van kleinere industrie overgaat tot de bouw van een industriegebouw op het industrieterrein „Noord". De bouw kan geschieden volgens een min of meer genormaliseerd type, b.v. van de N.V. Schokbeton te Zwijndrecht en Kampen. Een betonnen skelet met de zelfde buitenwanden, kap, ramen enz., waarvan de breedte een veelvoud van 2 meter is. De kosten en bijkomende kosten zijn voor een gebouw van 1500 m2 ongeveer f 150.000. Achter het ge bouw komt een niet-overdekte opslag plaats. Vóór het gebouw, de expeditie straat, de opslagruimte en de inrit is een grondoppervlakte van ongeveer 4000 m2 nodig. Tegen f 14 per m2 meter zouden de grondkosten f 56.000 bedra gen. De jaarlijkse kosten komen op totaal f 10.964. De kosten voor de huur van bedrijfsruimte per m2 meter be dragen f 7.30, misschien nog te verla gen door uitkeringen uit het gem. fonds ter bevordering van de vestiging van industriën. Het is van belang, dat de gemeente ook overgaat tot de bouw van afzonderlijke industriegebouwen, die na tien tot 20 jaar huurkoop of eerder eigendom der gebruikers worden, nadat ze zijn afbetaald. Voor aflossing in 10 jaar komen over het al gemeen slechts kapitaalkrachtige ge gadigden in aanmerking. Daarover ko men nadere voorstellen. Thans verzoe ken B. en W. een crediet voor f 56.000 grond- en f 150.000 bouwkosten en machtiging in daartoe leidende geval len voorbereidingen te treffen voor de bouw van afzonderlijke industriege bouwen. Alkmaarse schaakclub V.V.V. Mooi sucres voor Seewald. De bekende speler van VVV, P. See- wald uit Bergen, heeft in de wedstrij den van de K.N. Schaakbond 'n fraai succes behaald. Met de speler Bunt is hij gelijk één en twee geëindigd in het hoofdklasse tournooi, waardoor hij volgend seizoen mag deelnemen aan het „candidaten"-tournooi, waarin zal worden uitgemaakt wie met de vier geplaatste spelers uit de pas geëindig de wedstrijd om het Kampioenschap van Nederland (waarin Euwe op fraaie wijze eerste werd) zal mogen uitkomen in de kampioenswedstrijd 1951. Wij twijfelen niet of de heer See- wald zal zich serieus voorbereiden. Daar ons land momenteel tal van sterke schakers telt. is de prestatie van de heer Seewald des te mooier. TE WATER EN OP HET DROGE. Gisteravond kwart over acht viel de 12-jarige J. de Jong in het water van het Verdronkenoord. De heer P. Mienes heeft de jongen weer op het droge ge bracht. REKENINGEN 1949 INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID B. en W. stellen voor goed te keuren de rekeningen over 1949 en 1949/1950 van de Ver. Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen der school voor B L O. alhier. De rekening over 1949 heeft aan ontvangsten f 15.990,73 en uitgaven f 15 777,39, voordelig saldo f213,34 (dat B. en W. willen toevoegen aan het fonds tot aankoop of vernieuwing van gereedschappen. De rekening over de cursus vervolgonderwijs over het win- ter-halfjaar 1949/1950 heeft aan ont vangsten f 1.043,51 en een saldo van nihil Voorgesteld werd tevens goed te keu ren de rekening 1949 van de Alkmaarse Ver. tot bestrijding der t.b.c. met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 70.618,27. Gebleken is, dat het aantrekken van personeel door de gemeente voor de technische dienst belangrijk is achtergebleven bij de voortdurend in omvang toenemende werkzaamheden, die door een modern bedrijf van openbare wer ken in de tegenwoordige tijd voor een gemeente van de grootte en betekenis van Alkmaar moeten worden verricht. zijn toegevoegd. Een ingenieur aan het hoofd is, omdat de voorbereiding der diverse plannen nagenoeg uitsluitend op het civiele terrein liggen, zeer wen selijk. De directeur kan zodoende van de behandeling van vele op zich zelf belangrijke detailkwesties worden vrij gemaakt. Het salaris van het personeel verbonden aa nde afdeling nieuwe ge bouwen en civiel-technische werken komt grotendeels weer terug in de vorm van architectenhonorarium. Zo dra tot rioolwaterzuivering wordt over gegaan is het nodig bij de Reiniging een technisch hoofdambtenaar aan te stellen o.a. voor de vuilverwijdering en rioolwaterzuivering. Aan de directeur zijn bij de voorgestelde reorganisatie vijf hoofden verantwoordelijk, een ver betering in de arbeidsverdeling. Bouwtoezicht in Akerr'oot Het nieuwe schema omvat een civiel technisch ingenieur (salarisgrenzen 62007200), een technisch hoofd ambtenaar 50406000), een teke naar le klasse 30003900), een op zichter le klasse 36004200"1 en een technisch ambtenaar le klasse 4560—5400). Nu behalve Limmen ook Akersloot heeft gevraagd om daar het bouwtoe zicht uit te oefenen is het gewenst nu reeds een opzichter voor bouw- en wo ningtoezicht te benoemen. De meerdere personeelslasten bedragen 18.000 per jaar. B. en W. vragen machtiging dit personeel aan te stellen. Er moeten maatregelen worden ge troffen om de directie te ontlasten, op dat deze zich meer intensief kan btzig houden met het ontwerpen van nieuwe plannen enz. De dienst wordt admini stratief gesplitst in Gemeentewerken Plantsoenen en Reiniging. De afd. Ge meentewerken is gesplitst in de afde lingen nieuwe gebouwen, stedebouw, civiel-technische werken en onder houdswerken in bouw- en woningtoe zicht. Aan de afd. nieuwe gebouwen wordt een architect verbonden, belast met de dagelijkse leiding aan wie een technisch hoofdambtenaar met techni sche ambtenaren en opzichters zijn toegevoegd. Een stedebouwkundige De stedebouwkundige werkzaamhe den moeten niet meer worden verricht door de Planologische Dienst in Haar lem maar door gemeentelijke organen waarvoor dan een stedebouwkundige kracht met de nodige tekenaars in dienst wordt genomen. De kosten daar van vervangen de jaarlijkse uitgaaf post van 7000 voor de uitbreidings plannen. Voor de andore afdelingen ware een civiel-ingenieur in dienst te nemen aan wie dan de technische hoofdambtenaar, de technische ambtenaren en opzichters Het bestuur der Ver. „Alkmaarse Fröbelschool" verzocht in de nieuw te bouwen openbare school voor gewoon L.O. in het Bergerwegkwartier gele genheid te geven tot het vestigen van twee kleuterklassen totdat voor dit stadsdeel een definitieve huisvesting dezer klassen kan worden verkregen, op voorwaarden soortgelijk aan die waarop de schoollokalen in de Lin- denschool en de Vondelschool aar de vereniging zijn verhuurd. Tevens werd verzocht op een nader aan te wijzen plaats nabij het Ripping- kwartier van gemeentewege zo spoe dig mogelijk een 4-klassige school te plaatsen en de huur zodanig vast te stellen, dat een redelijke exploitatie mogelijk is. Eind Juli 1949 werd aan de vereni ging tijdelijk in gebruik afgestaan een leslokaal in de Vondelschool en een in de Lindenschool. Vrij zeker zal in ver band met het grote aantal aangegeven kinderen voor de le klasse van de Vondelschool voor 't schooljaar 1950- 1951 (1 Aug. 1950) deze klas gesplitst moeten worden met het gevolg dat dan de in de Vondelschool gehuisveste leerlingen van de Elise van Calr.ar- kleuterschool dit gebouw zullen moe ten verlaten. Op een door het bestuur der neutrale kleuterscholen ontvangen wachtlijst van kinderen waarvoor neutraal kleuteronderwijs wordt ver langd in 't Zuidelijk deel der gemeen te staan 164 kinderen. Er is dus grote behoefte aan schoolruimte voor de vereniging. Het jaar 1950 zal boven dien een grote toevloed van kleuter leerlingen brengen. Het bestuur der vereniging vraagt dan ook zo spoedig mogelijk een 4- klassig schoolgebouw in het Zuidelijk deel der gemeente, opdat enigszins aan de behoefte aan plaatsruimte voor kin deren uit dit stadsdeel kan worden voldaan. B. en W. dachten zich als plaats voor dit schoolgebouw een terrein ge legen aan de Heilooerdijk nabij de Mauritsbrug. Waar de bouw van een stenen school nog niet wordt toege staan, is er gegronde reden over te gaan tot aankoop van een houten schoolgebouw (Oostenrijkse school). De totaalkosten zijn f 110.370. Zoals wij reeds meldden wordt de huur be paald op f 250 per leslokaal per jaar. B. en W. zullen nader voorstellen doen inzake het verzoek om in de nieuwe school voor gewoon L.O, in het Bergerwegkwartier gelegenheid te geven tot het vestigen van 2 kleuter klassen totdat voor dit stadsdeel een definitieve huisvesting dezer klassen kan worden verkregen. In de raadszitting van 23 Maart werd aangehouden het voorstel om drie speelterreinen aan te leggen, waarvan de kosten 6460.zouden bedragen. Naar aanleiding van nader onderzochte bezwaren tegen het aan leggen van een speelplaats tussen de le en 2e Kanaalstraat, nemen B. en W. hun voorstel terug. Zij bieden thans de plannen aan voor de sobere aanleg van vier speelterreinen, die in totaal 6484.zullen kosten. Het zijn een terrein aan de Liefdelaan (ƒ750.aan de Nieuwpoortslaan (ƒ884.aan het P. A. de Lange- plein (2060.en aan de Tienenwal 2790.inclusief de zandbakken, klimbomen en looppalen. B. en W. verzoeken daarvoor een crediet. Schaakkampioenschappen Alkmaar en Omstreken De kampioenswedstrijden zijn nu zo ver gevorderd, dat de eerstgeplaatsten van de verschillende groepen bekend zijn. Voor de Hoofdklasse zijn dit: P. Seewald, E. G. Kayser en G. F. van Brenk. Voor de eerste kl.: R. vd Struys, G. S. Groenewoudt en J. C. de Ruiter. Tweede klasse: J. Boekei en B. Nij- man. De uitslagen van de gisteren ge speelde partijen waren: Hoofdkl.: P. SeewaldP. Deugd i/JEerste kl.: J C. de RuiterJ. de Woif 10, J. de WolfS. de Boer 10, P. vd StruysG. S. Groene woudt 10. Tweede kl. mevr. Veismevr. Dage- let 10, J. SlikkerB. Nyman 01. DE SLACHTVEEMARKT Het beeld van de slachtveemarkten der laatste weken verschilt maar zeer weinig, waaruit men met zekerheid de volgende conclusie kan trekken n.l. dat er een bepaald prijsplafond is bereikt. De aanvoer van het aantal koeien was vrij goed, het aantal sla gers echter groter, zodat de vraag het aanbod overtrof en de prijs evenredig hoog lag. Er werd besteed: f 2.60— f 2.90 per kg. Er komt weer een iets levendiger handel in schapen, de aanvoeren wor den groter en dit verlicht de druk op het andere slachtvee. De prijzen va rieerden van f 80f 110 per stuk, wat ongeveer neerkomt op f 2 per kg. Het meest schaarse en graag ge wilde artikel, de nuchtere-kalveren gingen ondanks de zeer hoge prijzen f 3 per kg zonder been) vlot van de hand .waarmee het de prijs bereikt heeft van het beste rundvlees. De varkens lieten ook vandaag geen verstek gaan en werden in flinke aantallen aangevoerd. De prijzen wa ren de laatste weken nogal aan diver se schommelingen onderhevig. Vandaag werd echter een vrij con stante prijs van f 1.83f 1.87 per kg genoteerd. Er was een levendige handel, terwijJ de markt zeer druk bezocht werd. Verdienstelijk ambtenaar onderscheiden „Ik kan me voorstellen, dat uw gedachten thans teruggaan naar de bonte ry mensen, waarmede u onder allerlei omstandigheden te maken hebt gehad. Uw arbeid is een zegen geweest voor de talloos velen waarmede u zich zowel in uw ambtelyke als particuliere leven hebt ingelaten," zo sprak burge meester mr. dr. H. J. Wytema gistermiddag in de geheel met genodigden gevulde rechtszaal tot de heer J. H. Wiggers, ambtenaar voor de Kinder wetten en Reclassering, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd afscheid nam van allen met wie hy by de uitoefening van zyn functie in nauw contact stond. Nadat de waarnemend president van de Arrondissementsrechtbank, mr. J. Krabbe, met er.kele \j;oorden deze bui tengewone openbare rechtszitting had geopend, werd het woord gevoerd d 'Or mr. dr. W tema. De burgemeester schetste in het kort het zegenrijke werk, dat in de loop der jaren door de heer Wiggers werd verricht, waarna hij verklaarde dat diens arbeid hoge waar dering heeft gekregen. Als vertegen woordiger van de Nederlandse regering speldde de burgemeester de scheidende ambtenaar de eremedaille in goud ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau op de borst en dankte hem, in het bijzonder namens de minister van Justitie, voor het vele werk dat door hem werd verricht. Mr. J. Krabbe zeide, dat de recht bank steeds de grootste waarde heeft gehecht aan de adviezen van de heer Wiggers gedurende de vijf en twintig jaar' dat deze in het arrondissement Alkmaar werkzaam was. Spreker, die de rechterlijke ambtenaar is die de langste tijd met de heer Wiggers heeft samengewerkt, wenste de scheidende ambtenaar na enkele persoonlijke woorden een rustige en aangename le vensavond toe. De Officier van Justitie, mi\ J. C. V. Meischke, verklaarde dat hij niet veel met de kinderrechtspraak te maken heeft gehad, niettemin had spreker steeds kunnen constateren dat de heer Wiggers een zeer bekwaam ambtenaar was. Mr. Meischke zeide te hopen dat de scheidende jubilaris nog lange tijd op zijn eervolle loopbaan zou mogen terugzien. Liefde voor het jeugdwerk Mr. A. W. Holsteyn, subs.-officier van Justitie en voorzitter van Pro Ju- ventute, zeide te weten dat de heer Wiggers ditmaal liever niet voldaan had aan de oproep om ter rechtszitting te verschijnen. Er waren echter redenen te over om dit verzoek met voeten te treden. Spreker verklaarde dat de schei dende ambtenaar niet alleen het rap- porteringswerk zeer serieus opvatte, doch dat ook het jeugdwerk zijn buiten gewone liefde had. Mr. Holsteyn hoop te nog lange tijd een beroep te mogen doen op de ervaring van de nog zeer vitale en werklustige heer Wiggers. Hierna overhandigde spreker hem na mens Pro Juventute .en polshorloge. Mevrouw Wiggers kreeg een grote mand bloemen ten geschenke. De Deken der advocaten, mr. A. J. M. Leesberg, die de rij van sprekers sloot, betoogde dat de heer Wiggers van nature een grote dosis paedago- giek en kennis der psychologie heeft, die hij in praktijk bracht als hij de ge vangenen bezocht of als hij in de vele steden en dorpen die dit arrondissement telt, met de ouders ging spreken. „Ge rechtigheid en barmhartigheid omhei- Uitkering 5 bezoldiging over 3e en 4e kwartaal Aan het gemeentepersoneel is over het le en 2e kwartaal 1950 een uitke ring ineens gedaan van 5 pet. van de wedde of het loon in overeenstemming met de regeling voor het rijksperso neel. De regering wilde eerst deze rege ling vanaf 1 Juli 1950 vervangen door een meer definitieve regeling, zodat dan een meer vaste regeling zou gel den, maar heeft dit plan niet tijdig kunnen uitvoeren. Waarschijnlijk zal eerst op 1 Januari 1951 een regeling ingaan, waarbij incorporatie van de 5 pet. en de duurtebijslag van f 1.— zal plaatsvinden. Voor het 2e halfjaar 1950 zal als voorschot jjp de definitieve voorziening met de kwartaalsgewijze uitkering ineens worden voortgegaan op basis van de laatstelijk vastgestelde regeling. In verband daarmede zal ook de definitieve regeling voor het gemeentepersoneel nog op zich laten wachten. B. en W. menen, dat inmid dels de uitkering van 5 pet. over het 3e en 4e kwartaal op basis van die vastgesteld voor het 2e kwartaal on veranderd voort moet gaan. Deze uit keringen worden dan beschouwd als voorschotten verleend op de defini tieve voorziening. Wijziging bedrijfs- begrotingen dienstjaar 1946 B. en W. bieden in ontwerp ter voor lopige vaststelling aan een negental besluiten tot wijziging van de begro tingen voor 1946 van diverse bedrijven. De bedoeling is, de daarin voorkomen de ramingen voor, zover nodig, in overeenstemming te brengen met de werkelijke baten en lasten en kapi taalsontvangsten en -uitgaven over 1946 van genoemde bedrijven. BEJAARDE WIELRIJDER KWAM TEN VAL. Gisteravond omstreeks twaalf uur is in de Langestraat een 72-jarige wielrij der door een personenauto aangere den. De chauffeur, wie het uitzicht door de hevige regenval en het ver blindend licht van een tegenligger werd ontnomen, merkte de wielrijder te laat op. Deze kwam te vallen en klaagde over hevige pijn in de rug. Het slachtoffer is naar het Bureau van Politie overgebracht, waar hij door dr Sluymer werd ondezocht. Later is hij naar zijn woning overgebracht. zen elkaar in deze persoon", zo zeide mr. Leesberg, die de heer Wiggers dankte voor het vele werk dat deze voor de balie heeft gedaan. De heer Wiggers dankt De heer Wiggers bracht hierna dank aan allen die aan deze grootse huldi ging hadden deelgenomen. Spreker was dankbaar voor de grote medewer king die hij steeds bij de uitoefening van zijn functie had ondervonden. Hij zeide zich er van bewust te zijn, dat hij het mooie en grote werk gebrek kig heeft gedaan. Gaarne zou hij het nog eens beter over doen. Spreker be toogde dat hij steeds getracht heeft het kind in het goede spoor te brengen. Hij dankte God dat hij gezond en wel zijn taak had mogen neerleggen. D# heer Wiggers verklaarde zijn krachten nog in dienst te zullen stellen van Pro Juventute en hij hoopte dat het pret tige contact hierbij zou blijven voort duren. Na de plechtigheid bleven de geno digden nog geruime tijd bijeen. De minister van Onderwijs heeft een 30-tal gebouwen, merendeels van kunst historische waarde, in deze gemeente aangewezen waarvoor bijzondere maat regelen ter beveiliging tegen brand moeten worden getroffen. Deze maat regelen houden o.a. in, dat binnen een afstand van 25 meter geen opslagplaat, sen van hout, teer of pek of vuurge- vaarlijke gebouwen mogen worden op gericht zonder vergunnihg van de bur gemeester en met in achtneming van door deze te stellen voorwaarden. B. en W. menen, dat in verband daar mede, de beschermende bepalingen ver vat in het z.g. loodgietersbesluit moe ten worden uitgebreid en dat er gelijke maatregelen ter beveiliging tegen brand worden genomen t.a.v. nog ande. re gebouwen van architectonische of kunsthistorische waarde welke naar het oordeel van B. en W. daarvoor in aanmerking komen. Allereerst zal een commissie bestaan de uit de voorzitter en de leden der schoonheidscommissie tezamen met d» gemeente-archivaris en de brandweer commandant advies uitbrengt dat in derdaad het betreffende gebouw of ge timmerte van een zodanige waarde is, dat deze maatregelen noodzakelijk zijn. Een verordening wordt voorgesteld. Centrale verwarming gedeelte woningen Willem de Zwijgerlaan De directeur van Openbare Werken heeft een exploitatie-opzet gemaakt voor de aanleg van een centrale ver warming met olie als brandstaf voor een deel der in aanbouw zijnde wo ningen nabij de Willem de Zwijger laan. De opzet is bedoeld voor de aan leg van de centrale verwarming met een ketel voor de blokken IV en V en voor werkzaamheden, die de moge lijkheid open laten voor een eventuele aanleg van een centrale verwarming in de blokken I, II en III en eventuele plaatsing van een tweede ketel als mede door een aannemer te verrich ten meerdere werkzaamheden. De lei dingen van de blokken IV en V zijn berekend voor een capaciteit van het gehele complex. De bewoners moeten dan 203.33 per normale woning per jaar voor de verwarming betalen en voor de duplexwoningen ongeveer de helft. De totale kosten worden op f 40.000 geraamd. Deze kosten zijn ongeveer f 100 per jaar meer dan bij kachelverwarming, maar ook kachelverwarming eist be langrijke bedragen. De bewoners van de 3e verdieping behoeven nu geen kolen uit de kelder te halen. B. en W. stellen voor tot een en ander te be sluiten. Aankoop perceel Noorderkade Voor het bouwrijp maken van het In-1 dustrieterrein Noord is het nodig dat de gemeente in eigendom krijgt perceel Noorderkade 46 ter grootte van 160 M2, De eigenaar, de heer W. Mul te Wierin- gerwaard, wil het pand verkopen voor I f 2100. De woning verkeert in goede staat, de huuropbrengst is f 208 per Jaar. de lasten zijn f 48. B. en W. stellen voor daartoe over I' gaan. GESLAAGD Deze week slaagden voor de acte i (handenarbeid) te Haarlem de heret M. Slabbekoorn, hoofd van de Roch' daleschool en J. Rietveld, hoofd vat I de kath. V. G. L. O.-school, beiden j Alkmaar. Geslaagd is voor het practijk diploma boo' houden de heer H. J. Wansink te Alkmaar. Onze stadgenoot de heer J. Rootzing,11 j dezer dagen, geslaagd voor het exan>e' 0 candidaat oefenmeester van de K.N.V® I Tegenwoordig is dit diploma vereist vo»'l trainers van tweede en derde klasser!;| Binnenkort hoopt de heer Rootzing te nemen aan het examen voor bon#'| oefenmeester. Op de op 23, 25 en 26 luli gehouden t!l I mens voor de akte bekwaamheid als coupe"5'! zijn geslaagd de dames A. Smit, L. OH*5* Annie G. v. d. Post, Nel Rits, Agues Ste' I' H. Dekker, J. Lupauw en F. Veldhuis. Eén candidaat werd afgewezen. r Alle geslaagden zijn leerlingen van het Industrie- en Huishoudonderwijs voor B>C1S St. Anna. De gemeenteraad va kwam gisteravond onde: schap van burgemeester in spoedvergadering byee: De Raad sprak by mc heer W. Balder (Prot. C vreugde over uit, dat de t weer in staat was de ve: presideren, waarvoor de ter zijn hartelyke dank b N.a.v. de notulen steld Stoop (R.K.) en Bruijn vragen inzake het aanbrei venlichten in het gymnast Oudkarspel. De voorzitter deelde me wijziging is aangebracht met de consulent voor opvoeding, die ongetwijfel nis van zaken zyn advies uitgebracht. Extra kosten door veroorzaakt daar e aan de school moest gebe Voorts werd nog medej t.a.v. de riolering van de voorzieningen zyn getroffe plannen tot verbetering v by de N.H. kerk te Noord- in een ver gevorderd stac ren. Het herstel van de I veiling diende wegens haar te staat voor te gaan. Hii sloot op diepte worden gel wijl door de aannemers is dat naar alle waarschijn vaart medio October weer geopend, zodat voor het weinig hinder zal worden den. Verkoop gede Van de fa. Gebr. Kloost een verzoek ingekomen or ceel water van 't Zuiderdel op Langendijk te mogen 1 de bouw van een koelhuis zal een gedeelte water moei gedempt. B. en W. stelden voor t< over te gaan voor de prijs onder voorwaarde, dat gee gen zullen worden aangelej De voorzitter deelde mei Gebr. Kloosterboer aanvank water had willen kopen, doe het vaarwater in gedrang z Ook de LGC heeft tegen c stelde verkoop geen bezwas De heer W. Balder merkl het vaarwater ter plaatse kele versmalling toelaat. Op zoek ging de raad in comité opening werd het besluit gei verkoop over te gaan onder de, dat de vaart op generlei mogen worden belemmerd, som zal nadat voor rekenin koper opmeting door het heeft plaats gehad, naderhar bepaald. Beschikbaarstelling voor R.K. Meisjessch* Nadat aan het bestuur van met de Bijbel te Noord-Sc medewerking was verleend schaffing van 70 nieuwe psal Afscheid mejuffro M. A. Lindhoul Gisteren heeft mej. M. A die gedurende 28 jaren als i zeres verbonden is geweest christelijke school te Noord-S de, afscheid genomen van 1 en schoolbestuur. Hoewel zij elk huldebetoon van de hand had gewezen is scheid terecht niet geheel merkt voorbijgegaan. Het lol voor deze gelegenheid door lingen geheel in feesttooi gesi Aanwezig waren de leden schoolbestuur met hun dames de feestelijke bijeenkomst d hoofd der school, de heer R. was geopend, werd de morgei met aardige bijdragen van c lingen, die ieder op hun wij: Lindhout voor haar vele goe gen bedankten. Door een driel jes werden mej, Lindhout eni huishoudelijke artikelen aan Namens het schoolbestuur we hartelijk dankwoord gesproke de heer J. Heeringa. 's Avonds werd mej. Lindhc het schoolbestuur een receptie boden in de zaal achter de ger Velen maakten van deze gele gebruik mej. Lindhout de h drukken. Door de oud-leerlingi een volledige keukenuitzet en i sette tafelzilver aangeboden. Na haar huwelijk zal mej. L zich te Nijkerk vestigen. Examen melken Uitgaande van de Noordhc Melkcommissie werd Vrijdagav de boerderij van de heer N. J. Berkmeer, Heer-Hugowaard (I examen afgenomen, waarbij alk sisten slaagden, t.w. d heren per 186 punten, T. Overtoom 1' P. Bas 175 y p., J. Limmen mej. A. Eenhoorn 170 en C. va len 168 punten, allen te He waard. Voor de voormelker d N. J. Blauw ongetwijfeld een Deze cursus was georganiseerd ae coöp. zuivelfabriek „Excels: Heer-Hugowaard. BOUW OPGEDRAGEN BBiW aannemer Joh. Wester alhie bo™ van een woonhui, gemeente geschiedt opdracht heer Tn P, onder architectuur Jos. Overtoom te Schagen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2