Sjahrir: Indonesië heeft behoefte aan een sociale revolutie Geen Na eei Dr. Budgeiaire moeilijkheden onoplosbaar eei GEZELLIG, rommelig huis, altijd vol gasten en familie (er lopen o.a. «Dokter met een drukke praktijk" De Waalbrug ging op rolletjes Snelheid:... vijf meter per uur Vishandelaar te Haarlem met mes neergestoken DÉBRALINE Avontuurlijk meisje bleef twee jaar weg Zeshonderd diamanten zijn zoek HET CHINESE BEELDJE xxxx Het Radioprogramma Russisch Am agendc DINSDAG I AUGUSTUS 1950 vier aangenomen kinderen rond, die de beste maatjes zijn met Sjahrir), waar, tussen de doeken van de beste en modernste Indonesische schilders, het portret van Chairil Anwar, de grote bohémien en dichter, zich wel thuis moet voelen. Een gastheer die, lekker achterover in zijn luie stoel, ondanks een zekere neiging om te dik te worden, nog altijd een jongen lijkt, en als hij zich eenmaal gaan laat zelfs een grote kwajongen, zó vol zit hij met altijd geestige, maar vaak ge vaarlijk boosaardige grapjes.Hoe ver staat dat beeld af van dat waarmee zijn tegenstanders hem schetsen: „de man in de ivoren toren, de ongenaakbare hyper individualist, van wie niets zo onverdragelijk is als zijn arrogantie. schokt moeten worden, wanneer we daardoor een betere economische basis hadden gekregen. Zoals het nu gegaan is behoeft u het verslag van de Javase bank maar te lezen, om te zien welk een volslagen failliete boedel we heb ben overgenomen. We zijn als staat ge boren, maar nooit is een kind naakter op de wereld gekomen. Diep in de schuld en zonder credieten zitten we van het begin af in onoplosbare bud- getaire moeilijkheden en krijgen van de bank nog te horen ook, dat onder zulke omstandigheden iedere een beet je gedurfde planpolitiek tot inflatie zal leiden! Het is duidelijk dat een staat die economisch zo zwak staat ook steeds weer gevaar loopt een economi sche kolonie te worden. Het is duide lijk dat juist hier de werkelijke kans ligt voor de communisten. We hadden desnoods belangrijke politieke eisen moeten laten vallen, maar we hadden reëele samenwerking bij onze econo mische opbouw moeten afdwingen. Het s nu echter gebeurd en nakaarten helpt niet. We zullen moeten uitgaan van de geschapen situatie om er het beste van te maken." „ACH," zegt Sjahrir, „je ziet zelf hoe het is, ik lijk soms wel een dokter met een drukke praktijk.hoe voor namer de patiënten, hoe bozer ze zijn, dat niet mijn hele spreekuur voor hen ailéén is.Bovendien heb ik er niet de slag van om, zoals sommige artsen dat kunnen, hun inderdaad het gevoel te geven dat juist hun geval me het allerinteressantst schijnt; vooral wan neer ze zelf overtuigd zijn hun ziekte eigenlijk heter te kennen dan de dok ter zelf, wanneer ze niet komen om mijn mening te horen, maar om hun mening te zeggen, die ik al lang ken, en waarbij ik denkman jij over tuigt mij toch niet en ik jou ook niet", dan beledig ik ze voor altijd door op mijn horloge te kijken. En helemaal mis is het dan natuurlijk, wanneer ze zien dat ze plaats moeten maken voor de een of andere student of een van onze mensen uit de dessa. Want het rare is, dat dié me zelden vervelen en ik voor hen eigenlijk altijd toch wél tijd weet te vinden. Maar de ander denkt natuurlijk: nü moet ik al dagen wachten om hem te spreken te krijgen, pas op dat hij geen minister wordt, dan moet ik straks jaren wachten". Beseffende dat Sjahrir het inderdaad in deze dagen zeer druk heeft, tracht ik dus zo snel mogelijk tot de hoofd zaken te komen. De positie van Hatta „Wat betekent naar uw mening het wegpromoveren van Hatta, nu men tot het besluit is gekomen hem vice-presi dent te maken zónder de escape-clau sule? Komt dat omdat Djokja hem aan sprakelijk acht voor de RTC-overeen- komst en omdat men hem een hinder paal acht op weg naar de liquidering van de Unie?" Sjahrir zegt: „Zo staat het niet hele maal. en het is zelfs niet juist, dat het de RI is, die Hatta weggewerkt heeft. Vergeet niet, dat zowel de Masjumi als de PNI zelf de RTC-overeenkomst on dertekend hebben! Ze zullen er zeker niet toe over gaan haar te breken. Maar wel is waar dat, juist omdat Hatta in zo hoge mate symbool is van de bevrij ding, hij ook het sterkst getroffen wordt door de onlust, die op die bevrij ding gevolgd is toen het bleek dat zij geen directe verhoging van het levens peil ten gevolge had. Men verwijt hem dat hij een te persoonlijke politiek voert, dat de RIS feitelijk een voort zetting is van de koloniale regering, dat hij geen vaste lijn volgt en niet sterk genoeg is, zodat hij zich Hollan ders en Amerikanen op de kop laat zit ten. Dezelfde stemmingen keren zich dus tegen hem, die tot een sterke radi- calisatie in de PNI gevoêrd hebben en die de oorzaak zijn van een toenemend anti-Amerikaanse stemming, met als gevolg daarvan een beter klimaat voor Moskou. Maar er begint al weer een kentering in die stemmingen te komen. De oppositie van Djokja richtte zich natuurlijk het eerst tegen de vele ons opgedrongen daerahs, en hun liquida tie werd dan ook gezien als een grote overwinning van de republiek. Maar toen bleek, dat de republiek zelf al die daerah», die zich bij haar aansloten, nauwelijks kon verwerken, en dat de economische moeilijkheden daardoor niet kleiner maar eerder groter wer den, begon het zelfvertrouwen te zin ken. Hoe meer verantwoordelijkheid men kreeg, hoe meer men zich ging af vragen of men het er zelf wel beter zou afbrengen. Vandaar een mildere stem ming tegenover Hatta, die men nu weer wél wilde hebben, maar dan in een parlementair kabinet, omgeven door de sterkste mannen uit de ver schillende partijen. Maar Hatta gooide zelf roet in het eten, door te zeggen: ik ben partijloos en kan dus geen parlementair kabinet vormen". Daarop bedacht men de escape-clausule, waar door hij, als een parlementair kabinet mislukte, toch premier van een presi dentieel zakenkabinet kon worden. En nu is ook dat plotseling en op geheim zinnige wijze omver geworpen, door de mededeling van Sukarno zelf, in een zitting waaruit Hatta weggegaan was, dat Hatta zelf dat niet wil. Zodat Hatta dus vice-president wordt, zonder es cape-clausule, omdat de RIS en niet de RI dat in laatste instantie gewild heeft". Bezwaren tegen deRTC „Ik weet," zei ik, „dat u scherpe cri- tiek op de Ronde Tafelconferentie ge had hebt, die u zelfs noodzaakte in de oppösitie te gaan. Ik heb echter nooit een duidelijke uiteenzetting gezien van uw bezwaren." „Niet alleen waren wij in de opposi tie," antwoordde Sjahrir, „maar wij waren zelfs de énige principiële oppo sitie en zelfs partijen als de Moerba en de PKI, die nu het hardst schreeuwen hielden zich destijds stil. Maar onze oppositie ging niet tegen bepaalde pun ten, ze ging tegen de gehele opzet, waarbij het politieke en niet het eco nomische op de voorgrond gezet werd. Desnoods hadden allerlei nationalisti sche gevoeligheden hier maar ge- Onze redacteur, die door Indo nesië reist voor een onderzoek naar de ontwikkeling der politieke verhoudingen, had een belangwek kend gesprek met de zich voor lopig afzijdig houdende in Neder land zeer bekende politicus Sutan Sjahrir. „Fatsoenlijke lieden" .Betekent dat, dat u in bepaalde om standigheden en onder bepaalde partij verhoudingen bereid zoudt zijn in de regering te treden?" „Onder bepaalde omstandigheden wel," antwoordde Sjahrir, „maar dat SUTAN SJAHRIR hangt minder dan u denkt af van de partijverhoudingen. De PNI b.v. be schouwt ons thans als vijand no. één, maar wij menen dat we met de PNI best kunnen samenwerken, al is die partij nog zeer innerlijk verdeeld, on gedisciplineerd en tegenstrijdig in haar eisen is, in de eerste plaats, een gezel schap van „fatsoenlijke lieden", in uitspraken. Wij hebben ook geen be zwaar tegen de Masjumi. Maar wat we de zin van Du Perron. In dat opzicht hebben we de les geleerd van China. Wanneer mijn partij een betekenis heeft die ver boven haar omvang uit gaat, en waardoor ze zelfs tot in de kringen van principiële tegenstanders sympathie heeft, dan is het door de nadruk die we steeds gelegd hebben op de onkreukbaarheid van onze kaders. In de tweede plaats echter zou voor zulk een deelname nodig zijn een ge lijke appreciatie van de situatie." Sociale revolutie nodig „Mag ik dan weten, wat naar uw mening, het centrale punt is in die situatie?" „Als socialist ben ik van mening" zei Sjahrir, „dat in deze periode iedere nationale revolutie mislukt, die niet door een sociale revolutie gevolgd wordt. We hebben hier trouwens te maken met een dynamisch-historisch gebeuren, dat als een natuurkracht de grenzen van Indinesie verre te buiten gaat. Jaren lang hebben we gepro beerd de kaders te kweken, die een revolutie zouden kunnen maken, zon der dat het ons gelukte. Ineens was de revolutie er, als een bandjir, en we riepen „de revolutie is er, maar waar zijn de kaders om haar te leiden?" Al wat we nu kunnen doen is, de tijd die ons gelaten wordt koortsach tig te gebruiken om die kaders te vor men en te voorkomen dat de revolutie een destructieve inplaats van een con structieve kracht wordt. Dat betekent, dat we haar een andere richting uit willen stuwen dan de communisten. Maar zoals overal in Azie is ons cen trale probleem dat van de tani, de landbouwer. Vijfentachtig procent van onze bevolking bestaat uit landbou wers. De spanning tussen de toe nemende bevolking en de bodem moet opgeheven worden door productivi teitsverhoging. Dat betekent irrigatie, dat betekent verandering van eeuwen oude traditionele werkmethodes en feodale verhoudingen. Dat betekent betere landbouwwerktuigen en betere bemesting .Dat betekent zelfbestuur van de dessa en dat betekent weer dat de dessa moet leren lezen. Dat be tekent, dat er tenminste een begin ge maakt moet worden met hygiëne en medische hulp in de dessa, al is de droom van een dokter in iedere dessa ook nóg zo ver verwijderd. Van het levenspeil in de dessa han gen alle andere vragen af, ook die van de lonen en de stakingen in de steden. Wanneer we deze dingen kun nen doorvoeren in de dessa, maken we eer. waarachtige, constructieve, sociale revolutie. We weten dat daarvoor ook consumptiegoederen nodig zijn: zout, textiel, spijkers om huizen te kunnen bouwen, transportmiddelen. We weten dus, dat we import nodig hebben en daarvoor export. Daarom willen we alles behalve de plantages opheffen of nationaliseren, of buitenlands kapitaal afstoten. We leggen zelfs de grootste nadruk op de snelle ophouw van ee.n gezagsapparaat dat de veiligheid voor' aat kapitaal en die ondernemingen kan waarborgen. We stellen ons tot eerste taak een dreigende disintegratie van het leger tegen te gaan. Maar we zijn tegenstanders van een te hooi en te gras politiek, die zonder bindende conceptie maar in ieder mi nisterie experimenteert en grasduint. We willen iedere investering, ieder recht of voorrecht dat aan een buiten landse onderneming verleend wordt, toetsen aan de vraag in hoever het van belang is voor onze revolutie. We menen dat deze politiek, zelfs voor Amerika, belangrijker is dan par tij kiezen in de politieke strijd der twee blokken, of het steunen van de Zuid- koreanen, of het scheppen van een le ger dat naar buiten voor aggressie en naar binnen voor onderdrukking ge bruikt zou kunnen worden, want we menen dat we alleen door zulk een po litiek de bodem onder de voeten van de communisten wegslaan." Zaterdagavond laat is men begonnen met het aanbrengen van een -nieuwe overspanning over De Waal bij Zalt- bommel. De oude brug was in 1940 door de Nederlandse militairen opgeblazen, doch een half jaar daarna was de brug weer gedeeltelijk hersteld, tot hij tij dens de spoorwegstaking in 1944 op nieuw vernield werd. Pas in Januari 1947 was de verbinding voor één spoor hersteld. Voor de plaatsing van de nieuwe grote overspanning was het nodig eerst de twee bestaande hulp bruggen te verwijderen, hetgeen gedu rende de afgelopen Zondag geschied is. De eerste hulpbrug werd onder zeer grote belangstelling met behulp van een lier aan de noordelijke uiterwaar- denbrug aangeschoven, terwijl de twee de brug met twee bokken van de pij lers gelicht werd en langzaam zakkend op schuiten geplaatst. Het was een zeer interessant schouwspel. Deze laatste brug was vijf-en-zestig meter lang en woog drie-honderd-twintig ton. Toen deze hulpbruggen ten slotte verwijderd waren, begon 's morgens om vijf uur het verrollen van de grote nieuwe over spanning. Deze brug. die honderd-vier- en-twintig meter lang is en een gewicht heeft van 1260 duizend kilo, werd met een „snelheid" van vijf meter per uur naar zijn plaats gerold. Dit was om ze ven uur gebeurd. Hierna werd begon nen met de resterende werkzaamheden, voornamelijk het aansluiten der spo ren en het aanbrengen van de hoog spanningskabel en van het bovennet. Behalve een duizendkoppig publiek, dat met grote belangstelling het enor me werk van de verkeersbrug af volg de, waren er vele autoriteiten van de Spoorwegen, Werkspoor en Rijkswater staat bij aanwezig. Men verwachtte Maandagmorgen om vijf uur de wes telijke verbinding in de oude vorm van 1940 te hebben hersteld. Dit heeft ech ter enige vertraging ondervonden, zodat Maandagmorgen vroeg het noord-zuid spoorwegverkeer over Zaltbommel, dat sinds Zaterdagavond gestremd was, nog niet hersteld kon worden. Eind Augustus spl het definitief her stel van de Waalbrug worden voortge zet met de bouw van de drie grote overspanningen in de oostelijke helft. Soldaten varen thuis Groote Beer, Djakarta-Amster- dam, passeerde 30 Juli 1% graads kanaal. Skaugum, Djakarta-Amsterdam, passeerde 30 Juli Guardafui. Tabinta, Djakarta-Amsterdam, passeerde 30 Juli Guardafui. Ontrouw van zijn vrouw bracht kellner tot moordaanslag Gistermorgen is de 56-jarige vishan delaar A. Schraal, die met een haring, kraam op de Botermarkt in Haarlem staat, het slachtoffer geworden van een aanslag. Toen hij bezig was met het schoonmaken van vis werd hij op de drukke markt plotseling overvallen door een man, die achter hem stond en hem met een mes enige diepe ste ken in de hals toebracht. Het slacht offer viel hevig bloedend op de grond en overleed enkele ogenblikken later, De dader, de 48-jarige kellner J. Th. W. A., werd door omstanders gegre pen en aan de politie overgeleverd. De man was geheel overstuur en verzette zich niet. Naar de politie mededeelt, bestond er reeds geruime tijd een verhouding tussen de vrouw van de dader en de vishandelaar. A. zou Schraal meerma len hebben gewaarschuwd „dat er iets zou gebeuren", als deze verhouding bleef bestaan. Het kwam vast te staan dat de kellner het mes, waarmede hij de daad gepleegd heeft, pas 's mor gens heeft gekocht. SCHADELOOSSTELLING VOOR ITALIAANSE TOUR-RIJDERS De Italiaanse Wielerbond heeft be sloten een schadeloosstelling van 2(4 millioen lire (ongeveer 15.000 gulden) uit te keren aan de Italiaanse renners die zich teruggetrokken hebben uit de Ronde van Frankrijk. SERETSE KHAMA NAAR ENGELAND Het bureau voor de betrekkingen met het Gemenebest te Johannesburg heeft verklaard, dat Seretse Khama, het verbannen opperhoofd van de Ba- mangwatostam, spoedig met zijn blan ke vrouw (Ruth Williams uit Londen) en hun baby uit Beetsjoeanaland naar Engeland zullen vertrekken. IPIiH' DOOR GALBULTEN UCUI\ EN INSECTENBETEN is een kwellende ergernis die U het leven ondragelijk maakt. Bestrijdt jeuk en zwellingen grondig door onmiddellijk betten (deppen) met HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN Jongetje veroorzaakte paniek in R.K. kerk Tijdens de mis in de Heilige Hart kerk te Enschede ontstond Zondag morgen een ■paniek, toen een jongen spelenderwijs een brandblusapparaat los schroefde. Plotseling hoorden de aanwezigen een sissend geluid en de kerk werd in een witte nevel gehuld In een oogwenk ontstond er een pa niek en iedereen holde naar de uit gangen toe. Een aantal mensen sprong zelfs van het koor af om een goed heenkomen te zoeken. Men klom over stoelen en kledingstxikken lagen overal verspreid. Verschillende personen lie pen verwondingen op. De pastoor wek te na op de hoogte te zijn gebracht van de situatie tot kalmte op. doch de dienst moest tijdelijk worden onder broken. DE PROTESTBIJEENKOMSTEN Zoals is gemeld, zou het Nederlands Verbond van Vakverenigingen vijf bij eenkomsten organiseren om te proteste ren „tegen de communistische aggres sie in Korea". Het NVV deelt ons mede, dat dit bericht, hetwelk het ANP ove rigens uit onverwachte bron bereikte, voorbarig is. Vandaag zal het NVV over het houden van deze bijeenkom sten vergaderen en eventueel beslis sen. GEEN MISDAAD IN HAAGSE BOS Zoals bekend werd het stoffelijk over schot van de 68-jarige A. van der H., die sedert lange tijd vermist was, kort geleden in het Haagse bos terugge vonden. Een onderzoek heeft uitgewe zen, dat i"e oude man tengevolge van een ingewandziekte om het leven is ge komen. Een en twintig maanden in een Spaans kamp Een meisje van 20 jaar, mej. F. B. W. uit Den Haag is Zaterdag j.l. na een zwerftocht door Belgie en Frankrijk en een langdurig verblijf in een Spaans concentratiekamp in ons land terugge keerd. Sinds Augustus 1948 was haar opsporing, aanhouding en terugbren ging door de politie verzocht. Mej. W., door de Haagse politie ge kenschetst als een fatsoenlijk meisje met een avontuurlijk karakter, is reeds eerder van huis wegelopen. In Augus tus 1947 verdween ze voor de eerste Twee personen uit het Belgische plaatsje Geel, de diamanthandelaar P. en zijn meester-knecht De V. deden bij de politie te Venlo aangifte van het feit, dat zekere 4T. uit Venlo een partij van zes honderd ruwe diamanten bij hen in Belgie in ontvangst had geno men met de bedoeling deze in Duits land te laten slijpen. J. zou bij die ge legenheid bovendien een bedrag van 12.000 francs geïncasseerd hebben, waarmede de diamantslijpers betaald moesten worden. J. zou noch de dia manten, noch het geld teruggebracht hebben. Het onderzoek deed hgt ver moeden ontstaan, dat de Belgen zelf deze diamanten frauduleus Nederland hadden binnengesmokkeld om deze te Venlo aan J. ter hand te stellen. Zij werden hierover aan de tand gevoeld en na de bekentenis te Venlo gearres teerd. Inmiddels werden ook gearresteerd genoemde J. en een zekere K. uit Ven lo, die vermoedelijk ook bij deze af faire betrokken is. De Venlonaren ver klaarden de diamanten naar Duitsland te hebben willen brengen, maar ze te hebben weggegooid, toen zij in de grensstreek een paar commiezen zagen aankomen. De diamanten zijn inmid dels nog steeds spoorloos. Door MYRA GAY 20) Steve legde een ogenblik zijn hand geruststellend op de hare. Hij ging met haar mee naar de ingang van het ge bouw en wachtte tot de verklikker overging ten teken dat er iemand thuis was. Hij bukte zich en raakte even haar lippen aan met de zijne. „Ik merk wel dat dit heel gemakke lijk een gewoonte kan gaan worden", vertelde hij haar. Toen verdween hij in de mist en Julie ging het flatge- ouw binnen en besteeg de trappen. Marcia begroette haar enthousiast. „Lieverd, wat ontzettend gezellig!" riep ze en kuste haar hartelijk, „ik heb al maar getracht je kamer op te bellen. Nick kwam een poosje geleden thuis. En je weet hoe gek Nick op je is, lieverd. Hij had een paar bood schappen te doen en moest dus uit, maar het laatste wat hij tegen me zei. was: „Zie, dat je Julie te pakken krijgt om voor vanavond een afspraak met ons vieren te maken, dan gaan jij en l'ete ook meeDus ben ik direct be gonnen met je op te bellen. Waar ben je in vredesnaam geweest, Julie?" Julie dacht hartstochtelijk: O, neen, dat niet. Ik heb meer dan genoeg ge had. Ik kan niet ook nog Nick op sleen- touw nemen vanavond. Dat kun je met van me vergen. Maar ze hield haar glimlach keurig op zijn plaats, terwijl ze sprak: „Steve heeft eindelijk van de grote Griff Saunders gedaan gekregen, dat ik mag proefspelen in zijn eigen theater in Berkeley Hills. Ik heb verscheidene scènes voor hem gespeeld en daar maakte hij gramofoonplaten van op zijn eigen machine. Ik houd er niet' van om op te scheppen, Marcia, maar het schijnt een succes te zijn geweest. Griff Saunders heeft gezegd, dat ik goed ben". Marcia was een lang, knap, donker meisje, dat zich uitstekend kleedde er. kans zag er nog knapper uit te zien dan ze in werkelijkheid was door haar smaakvolle kleding. Ze omhelsde Julie hartelijk. '„Maar lieverd, wat enig! Dat moet gevierd worden. Engel, treft het niet geweldig dat Nick juist vandaag moest thuis komen?" Julie had zich dikwijls afgevraagd hoe het kwam dat Marcia, die in alle opzichten zo verstandig was, niet be sefte hoe ontzettend vervelend Nick was. Nick verbeeldde zich, dat hij een door de Hemel gezonden gave voor de Vrouw was. Hij was zo knap als een filmster, en pedanter dan zij allemaal bij elkaar. Nick was golf-trainer voor een chic hotel vlak buiten Pacific Grove op het schiereiland Monterey. Hij verzekerde iedereen dat het maar een tijdelijke baan was en hij iets an ders zou nemen zodra zich iets voor deed dat in overeenstemming was met zijn talenten. Marcia was het met hem eens dat hij voor groter dingen w.as voorbestemd. Maar Julie was er zeker van dat hij zijn hele leven golf-profes- sional zou blijven. De meisjes liepen in troepen achter Nick aan, zoals dat zo dikwijls gaat in de natuur. Nick wilde slechts het éne meisje dat hem ontliep, n.l. Julie Page. Als Julie had geweten, dat Nick in de stad was, zou ze nooit naar Marcia zijn toegegaan. Maar nu was het te laat. Marcia keek haar vriendin opmerk zaam aan. „Wat is er aan de hand. Julie?" vroeg ze. „Je moest de koning te rijk zijn nu je zo geweldig hebt ge boft. Maar in plaats daarvan zie je er gespannen uit. Haast angstig. Wat scheelt er aan?" Julie dacht misschien ben ik ten slotte toch niet zo'n erg goede actrice! Ze zag nog steeds dat meisje dood op dat biauw met gouden kleed liggen. Ze had zin om te gillen. Langzaam zei ze: „Misschien ben ik wat opgewon den". Ze trok haar mantel uit; streek haar haren glad. maakte haar lippen roo 1 En ze vreesde het ogenblik waarop ze Marcia zou moeten aankijken. Marcia's jeugdige, practische móeder kwam haastig binnen. „Wat gezellig dat je er bent, Julie. Dat zal een grote verrassing voor Nick zijn. Toen Marcia je per telefoon niet. te pakken kon krijgen, ging Nick naar je flat om te kijken of hij je misschien bij de kruidenier of zo kon vinden". „Hoe laat?" Jullie stootte het woord eruit voordat ze eraan dacht. Mevrouw Sewell keek verschrikt. „Nou, dat weet ik niet precies", zei ze langzaam. Een hele poos geleden. Mis schien een uur. Maar hij had een paar boodschappen te doen. Ik weet niet of hij eerst naar jouw kamer ging of niet". Ze keek op haar horloge en ging, voordat Julie een gesprek had kunnen bedenken, voort, Het spijt me dat ik niet met jullie kan blijven eten. Alles is klaar. Ik heb zelfs een appeltaart gebakken. Maar meneer Low verwacht een hoop mensen vanavond, daar mor gen het Chinese Nieuwejaar begint, en ik zal het druk hebben met het bij houden van de boeken. Bovendien wil hij^ dat ik een oogje houd op de nieuwe kassier. Ze is knap en vluchtig en ty pisch Chinees". Het scheen Julie vreemd toe dat een kleine kwieke blondine bij een Chinese zaak in dienst was om de boekhouding te doen Maar het was gemakkelijk te begrijpen als je de geschiedenis var de Sewells kende. (Wordt vervolgd). maal. Eerst in Juni 1948 werd zij door j de Engelse politie in Londen ontdekt en naar Nederland teruggezonden. Zij werd toen onder toezicht van de voog dijraad gesteld, die haar onderbracht bij een gezin in Veendam. Veertien da- j gen hield zij het daar uit. Toen vertrok zij op een fiets naar Belgie. Het gelukte haar clandestien over de Belgische I grens te komen. Ook de Franse grens I leverde haar geen moeilijkheden op. I In Valenciennes werd zij echter door de Franse gendarmerie aangehouden en wegens gebrek aan papieren in ar rest gesteld. Na veertien dagen stelds men haar om onnaspeurlijke redenen toch weer in vrijheid. Zij vervolgde haar reis tot ze in Parijs terecht kwara, waar zij op een atelier van wit-Russen de kost verdiende met het beschilderen I van lampenkappen. In October 1948 1 trok zij verder naar Spanje. In Zuqer-1 ramourdi maakte zij daar voor de eer ste maal kennis met de Spaanse poli tie. Aangezien zij vreesde, dat ze, wan neer ze zich voor een Nederlande zou I uitgeven, per omgaande naar ons land I zou worden teruggestuurd, gaf ze zich uit voor een Russische. De Spaanse po litie stopte haar daarop in een concen-H tratiekamp bij Pamplona. Een-en-twin- F tig maanden heeft zij daar gezeten. Eenl pretje was het niet: hard werken en een streng regiem. Een Spaanse liefda-T dige instelling, die onder de gevange-l nen werkte, ontdekte ten slotte dat zijl geen Russische doch een Nederlandss was. De Nederlandse consul in San Se-1 bastian werd gewaarschuwd en deze| slaagde er in haar vrij te krijgen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten! om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30! Het orkest van liet City-Theater. 7.00 Hier isk- Londen. 7.05 Fanfare. 7.30 Vierde plaat van! -f de Avro-kalcnder. 8.05 In het Radio-Zoeklicht;] 8.15 Opera-fragmenten. 8.45 Le piano romanf[ tique. 9.05 Buitenlands overzicht. 9.20 Hug! de Groot en zijn Radio-orkest. 9.50 Zomer avond-sprookje. 10.20 Op de Boulevard. ll.M Strijkkwartet. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichte:! om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Bekende crooners] j 6.20 Tour de France. 7.40 KRO's Amusement^ i orkest. 8.05 Concert. 10.00 Het Omroep-Duhi belkwartet. 10.20 Sonate. 10.40 Bewaar het :J toevertrouwde pand. 11.15 Kamermuziek vïj Zweedse componisten. VOOR WOENSDAG HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsb om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 muziek. 10.05 Morgenwijding'. 10.20 keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. lH_ Non-stop-programma. 12.00 Gram.-muz$| 12.30 Mededelingen. 12.38 Toe Loss kest. 12.55 Kalender. 1.15 Promenade-orkft'!| 2.00 Gesproken portretten. 2.15 Ke 2.55 Ballroom-ensemble. 3.20 Hoorspel v£,;l de jeugd. 3.50 Will Glahé en zijn orkest. p Vragen staat vrij. 4.30 De Regenboog. $1 Voor de jeugd. 5.30 Gram.platen. 5.45 Bf£! ringsuitzending'. 6.15 Reportage Tour Tj France. 6.22 Dingen van de dag. 6.30 LeziifI 7.15 Gram.platen. 7.30 Voor de jeugd. ^'1 Lezing. 8.05 Op de korrel. 8.15 Omroepor^l 9.00 „De verliefde scheepskapitein", hoorspT 9.50 Accordcola. 10.20 Causerie. 10.35 H'l land-festival. 11.15 Meestertrio. 11.45 GmCJ muziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsbericht om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Te T' L&udamus. 8.45 Gram.platen. 9.00 Voor jonge zieken. 9.30 Conservatorium-o^J 10.30 Morgendienst. 11.00 Zangrecital. ^'J Ensemble Lachman. 11.15 Gram.platen- 1-1 Mededelingen. 12.33 Orgelconcert. 1.15 tiopole-orkest. 2.00 Uitzending' Bondsdag 1 Chr. Geref. Jongelingsvereniging. 3.00 Gr^i platen. 3.45 Kinderkoor. 4.15 Voor onze ml jes en jongens. 5.00 Piano-duo. 5.20 dams Kamermuziekgezelschap. 6.00 Onze derlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdt ten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30' dio-krant. 8.05 Disco-actualiteiten. 8.16 F®: j val de Strassbourg. 9.10 „Onze voornam»' j causerie. 9.30 Disco-allerhande. XO-OOjj deric Chopin-programma. 10.30 Brandenbw concert. 10.45 Avondoverdenking. 11-15 tet Johnny Kroon. 11.45 Gram.platen. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 33i Postgiro 187294 REDACTIE Acht-rcLm 20, Tel. 22 Directie: J. BIJLSMA en C. KRA Hoofdredacteur; A. KAPTEIN RAUWELIJKS HAD JACO VEILIGHEIDSRAAD, Ni BOYCOT VAN DE VERENK INGENOMEN EN DE ZITT OF DE RAAD WAS GETU) TUSSEN DE NIEUWE VOi WOORDIGER WARREN Al GADERING HET „OUDE V TROVERSE TUSSEN DE S STEUND DOOR DE WEST! DEBAT VAN DRIE UUR 1 TISCHE GEDELEGEERDE NIET, DAAR DE VEILIGH] (DE SOWJETUNIE, JOEG TSJIANG ERKENDE. VERVl GESTELDE AGENDA AAN' PUNT DE CHINESE VERT IS. AUSTIN EISTE ECHTI SOLUTIE, WAARIN DE LEI STEUN OF AANMOEDIGIÏ UUR NEDERLANDSE TIJD STEMMING OVER DE AG DAT HIJ ZIJN VETO OV SPREKEN, MAAKTE HET COMPLEET. Malik bracht veti MALIKS eerste daad als was vast te stellen, dat d listische gedelegeerde China Raad kan vertegenwoordigen, rikaan Warren Austin teken; dellijk protest aan en verkil WARREN AUSTIN ....ik beschuldig de voorzitter niet gemachtigd «lissing te nemen over de s een gedelegeerde. Hij von< steun van de Franse en de B tegenwoordiger Sir Gladwyn onmiddellijke stemming ove uitspraak vroeg op grond ve 17 der procedure-regels. Zoi uitspraak in stemming te bren klaarde Malik, dat dr. Tsjiar een „privé-persoon is, die nier zichzelf vertegenwoordigt", noemde het „geheel vanzelfs dat de Ver. Staten het eerst t verklaring was opgekomen. „I tie der Chinese vertegenwi moet geheel overeenkomstig h vest worden opgelost. De S( heeft zich steeds op dit stanc steld. Zij heeft de Ver. Nat: als een instrument van de v fchouwd en niet als een oorlc ment, zoals de Ver. Staten se! doen", aldus Malik. Hij zeide dat-president Truman korte t den een bevel tot de „groep Kwomintang" gericht heeft en de duidelijk had aangetoond, „deze groep" behandelt als ee geschikt orgaan van het Am; departement van Buitenlands; „Tenaij de raad anders besl mijn uitspraak geldig" fiU DE STEMMING werd M: slissing om de Chinese nat sche gedelegeerde van zijn z; vallen te verklaren, met acht t; stemmen verworpen. Vóór M: slissing stemden de Sowjetuni; Slavie en India. Bü het bekend maken van d negeerde Malia de stem van d se gedelegeerde en gaf als zeven tegen drie stemmen. De atmosfeer werd gelade Weerbericht Weersverwachting, geldig morgenavond. Zwaar be met opklaringen en plaal buien. Meest matige wind 1 Zuid-West en West. Vrij ki onoonderda8r: Zon op 5.04, man op 22.14, onder 11

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6