Op de fiets door mooi Nederland, dank zij de Vergadering van Aardappel Bewaar-centrale Wim Sonneveld presenteerde een nieuw programma Pam en Pom ARSDIEP TOT IJ 1c van R.I.S. om Westerling ifgewezen door Zuidelijke" leroverd Export-aardappelen krijgen voorrang bij opslag Heer-Hugowaard Middenstandstentoonsielling een feit Wineva 1950 Schermerhorn Bergen Egmond aan Zee Noord-Scharwoude St. Pancras Kon. Marine ontving uit Amerika twee fregatten Samenwerking tussen de overheid en particulieren KAPER DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1950 ■aat en Potig en niemand en om Uw dorp binnen te erwijl Pim, Pam en Pom doen, sluipt buiten de n woli rond. Het is de- die de hondjes hun stof- olen heeft. Hij weet niet, we bewakers in het Kip- en begint een kuiltje te >r de schutting door. Maar zodra hij aan de andere schutting is gekomen? gerlijke Stand Araoldus W. M., z. van W. Th. H. van den Broek. Cor- P. Schouten en S. van Leijen. -an O. Bolweg en J. B. Wijsman, Willem Vredenburg en Ca Adolf J. Buter en Mar- i den Navoij. Pieter Plas en iiJohannes van Ipenburg, 83 ir van Th. M. Hoegee. Simon jaar, gehuwd met W P van GESLAAGD vereniging van leraren in han- ntie, boekhouden en stenografie slaagde voor Engelse handels- mej. N. Hninis te Heiloo. slaagden voor de hoofdact® de heren J. Willemse, B. Vethaak, allen uit Alkmaar. ETTELIJKE ZIEKTE. en officiële opgave kwam l in de week van 23 tot en één geval van besmette- taaiaria) voor. MANAS OP MARASQUIN, ienstelling, welke de danjes de Franse drank nog niet •ast door de zacht pikante eerlijke geur. :on f 1M TELEFOON 2585 gavond 7 Augustus wordt er een voetbalwedstrijd ge- n het kampioenselftal van en een combinatie-elftal clubs. Drie employé's van f werden in verband met jarig ambtsjubileum door lollega's gehuldigd. Van Veen te Schagerbrug ed van West-Friesland ge it is door de heer Zaal ge- kader van de Hoornse ad Dinsdagavond een ath- ting plaats tussen Hoorn ad. De nieuwe weg tussen Jrootebroek heeft de naam n dijkgraaf P. de Groot, -jarige Beverwijkse ULO- i Schuurman, die zijn rech- behaalde desondanks de- jn type-diploma. Hij kreeg itekening voor de met goed 2gde snelheidsproef. een IJmuiden ging door het a een ammonialeiding een van 15.000 kg fruit ver- Ongecorrigeerd) •ste Gerechtshof te Singa- andaag het verzoek van om diens uitleveringspro- de RIS geen voortgang te toegestaan. Deze beslis- t, dat Westerling niet aan 'worden uitgeleverd. D» [leen kunnen geschieden beroep de „Privy Coun- ssing van het hoogste hof i te niet zou doen. Deze cil", gevestigd in Engc' oogste raad van beroep tse Gemenebest. Tot dus- -een tekenen, dat de refJ" 3 de zaak bg de ..Prl ïhangig zal maken. kaanse legerbericht meId^ g van Jongdok door roepen, die tot 5 van de stad zyn opgeru eanen worden jjL van Amerikaanse sc jdi de k wn j ik»- Ij Dezer dagen vergaderden de aandeelhouders van de Coöp. Aardappel Bewaar-Centrale A.B.C. en leden van de Z.L.T.B. in café Grasboer. Op deze vergadering werden de algemene richtlijnen uitgestippeld betreffende de werkwijze en regeling bij de exploitatie van dp in aanbouw zjjnde aard appelhutten en de afzet van pootaardappelen. De gecombineerde vergade ring stond onder leiding van de heer G. Roelofsen, voorzitter van de Coöp. was gestort, zullen door middel van een omslag per wagon worden verrekend. Een cantactman De heer Roelofsen wees in zijn ope ningswoord op de zware taak die het bestuur van de coöp. op zich heeft ge nomen en zeide te hopen dat op de volle medewerking van aandeelhouders en leden gerekend mag worden. De voorzitter deelde mede dat er een schoeiing zal worden gebouwd van on geveer 60 meter lengte. Er zijn 5 trans portwagentjes aangekocht, die gebruikt zullen worden in de hutten. De kosten die zijn gemaakt tijdens de voorberei dende werkzaamheden en waarvoor door verschillende leden, in een spe ciaal voor dit doel gesticht fonds, f 50 Zoals reeds eerder vermeld hebben de besturen der plaatselijke midden- jtandsverenigingen te Heerhugowaard de handen in elkaar geslagen om zo doende te komen tot een gezamenlijke tentoonstelling. Leek deze opzet aan vankelijk gepaard te gaan met schier onoverkoombare moeilijkheden, thans is de commissie zover dat plaats en datum bekend zijn. De tentoonstelling is de naam gege ven van Wineva, betekenende:Winke- liers-, Nering- en vakbelangen. Zij zal worden gehouden op het terrein ge legen vóór het sportterrein aan de Sportlaan. Op 31 Augustus zal zij door de ere-voorzitter, burgemeester Sut- jnan Meijer worden geopend, terwijl »ij vanaf genoemde dag tot en met 3 September voor het publiek geopend zal zijn. De tent heeft een oppervlak te van 800 m2, n.l. 80 meter lang en 10 meter breed. Vijftig middenstan ders zuilen hierin hun stand inrich ten, terwijl ook verschillende beken de firma's die hun afnemers in Heer hugowaard hebben, zullen meehel pen tot het inrichten der stands. On geveer 150 m2 is vrijgelaten voor het houden van concerten, bonte avonden enz., zodat de bezoekers nog veel kunnen genieten. Bekende verenigin gen uit ons dorp zullen hieraan hun medewerking verlenen. Verder zullen in Heerhugowaard-Noord, -Zuid en -Kruis kinderfeesten worden georga niseerd. Wij kunnen zeggen dat er beweging begint te komen in onze middenstand. Vermoedelijk wél aangespoord door verenigingen uit omliggende gemeen ten, heeft hij niet geaarzeld de grote stap te nemen. Er komt zo achter de schermen wat kijken, wat betreft or ganiseren en regelen. Zoals het er nu voorstaat gaat deze tentoonstelling een gebeurtenis van betekenis wor den. Friese Schouw De jeugdraad van de parochie van het Hei lig Hart heeft besloten van het Nationaal Hoofdkwartier van de Verkennerij een stalen friese schouw aan te kopen ten behoeve van haar zeeverkenners. De boot is geheel als zeil boot uitgerust, doch zal niet die snelheid kun nen ontwikkelen als een houten boot. Daar entegen is haar levensduur langer en is zij door de jongens zelf gemakkelijker te onder houden. De reeds in het bezit van de zee verkenners zijnde sloep wordt door hen geheel opgeknapt en zal als roeiboot dienst doen. V/ij wensen de jongens veel geluk met him nieuwe boot en een behouden vaart. t Een leerzaam uitstapje De bedrijfsvereniging Heerhugowaard en Omstreken heeft het plan opgevat om op 23 Augustus a.s. een uitstapje te organiseren. Be sloten is bij voldoende deelname een excursie te maken naar Friesland. Daar zal een bezoek worden gebracht aan het bedrijf van de heer Dt Boer, het Stikstofproefbedrijf. Deze boer derij is gelegen in O. L. Vrouwe Parochie en een bezoek alleen aan de boerderij is zeer zeker de moeite waard. De rest van de dag zal worden doorgebracht in het Gaasterland. K \oor iedereen," die iets wil leren en iets wil zien, een zeer mooie gelegenheid. De oogst van de weg De rijkspolitie van de post Heerhugowaard maakt bekend, dat aan haar bureau de na volgende voorwerpen als verloren en gevonden zijn aangegeven: Verloren: een bruin lederen damespor- temonnaie, inh. f 17,—; een haarnet, een vul pen, een zilveren armband en een shawl met rose band. Gevonden: een zwart tricot sportbroek en een rubber motor-zadeldek. Inlichtingen aan het Groepsbureau te be komen. VUILNISOPHAALDIENST IS GEEN SLEEPDIENST De vuilnisophaaldienst deelt ons mede, dat het momenteel veel voorkomt, dat buiten het huisvuil ook veel ander afval wordt mede gegeven. Dit is verboden, het zal toch wel ieder bekend zijn, dat gras enz. niet tot het huisvuil behoort. Tevens wordt verzocht het huisvuil droog te houden. Bliksem slaat in school en toren Tijdens een kort, doch hevig onweer, is de bliksem ingeslagen in de schoor steen van de school met de Bijbel, al hier. De schoorsteen vloog aan brok ken, die langs het dak gleden, waar- °°r heel wat pannen werden verbrij- Ze In alle huizen, in de naaste om geving van de schoof waren <je stop- Pen van het electrisch licht ge- sprongen. r«°0j is de bliksemafleider op de to- h der hervomde kerk stukgeslagen Als contactman, die tot taak zal heb ben bij de levering van de pootaardap pelen via de ZLTB als tussenpersoon te fungeren, werd benoemd de heer G. J. Visser te Graft. Export gaat voor Door het bestuur werd voorgesteld, de pootaardappelen die voor export bestemd zijn, te beschouwen als pro ducten die het allereerst voor opslaan in day hutten in aanmerking komen. Overige stapelproducten en eigen poot- goed kunnen worden opgeslagen als de beschikbare ruimte niet gebruikt zal I vriend. Uitvoering Openlucht theater Het Ned. Volkstoneel gaf Woensdag avond in het openluchttheater een voorstelling van „Twee edellieden van Verona" een blijspel van William Shakespeare, in de vertaling van dr. Burgersdijk. Er was heel wat belang stelling voor dit stuk. Twee vrienden Proteus en Valentijn verschillen wel zeer in karakter: de eerste jaagt naar liefde, de laatste naar eer. Als Valentijn naar het hof van de hertog van Milaan gaat, wordt hij ech ter ook d-oor een pijltje van Cupido getroffen, het is de schone dochter van de hertog die hem zijn gemoedsrust doet verliezen. Maar Silvia is door papa bestemd voor Thurio, een niets waardig heer. Als Proteus zijn vriend volgt naar Milaan, verliest ook hij 'zijn hart aan 's hertogs dochter, ofschoon hij in Verona trouw gezworen had aan Julia. Om de beide minnaars van Sil via uit te schakelen, pleegt hij verraad tegenover Julia en tegenover zijn worden voor export artikelen. Er zal aan niemand een bepaalde ruimte wor den toegewezen; de regeling berust bij het bestuur, om een zo economisch mo gelijke werkwijze te verkrijgen. De ma ten 2835 en 3550 van de export aardappelen zullen, naar soort geschei den, ip daarvoor bestemde hutten wor den gestort. Bij de rondvraag deelde de voorzitter op een desbetreffende vraag mede, dat het de bedoeling was om de opening van de hutten op een officiële wijze te doen plaats hebben, dit zal onfeveer be gin September gebeuren. De afzet van uien naar Engeland zal 15 Augustus worden stopgezet. In ver band hiermede raadde 't bestuur de te lers die er prijs op stellen hun uien co- operatief te verkopen, aan, zo spoedig mogelijk op te geven hoeveel uien men denkt te leveren. De heer Poel stelde voor om de le den, die voor herhalingsoefening moe ten opkomen, op dezelfde wijze te hel pen zoals dit gebeurd bij ziekte en der gelijke, dus door middel van „Helpt Elkander". Een en ander werd alge meen toegejuicht; Voorzichtig met baden Door de weersomstandigheden is het dit jaar op verschillende plaatsen gevaarlijk in zee te gaan, in verband met kuilen, muien en trek king. Wie veilig wil zwemmen begeve zich niet buiten de badgelegenheden, die op veilige gedeelten van het strand zijn uitgezet en waar bovendien deskundig toezicht is. EEN GOED BRAMENJAAR Door de vele regen in de afgelopen zomer is het een goed bramenjaar geworden. De prijs is daardoor niet hoog; ze varieert van f 2,— tot f 2,50 per slof. In de duinen van het P.W.N. is bramenzoeken, al heeft men een wAödelkaart,- niet eerder toègestaan- dan l'o Alïgustus. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor de stichting „Samenwer kende Prot. Chr. Kinderbeschermings Organi satie" heeft in onze gemeente f 95,70 opge bracht. MUZIEKUITVOERING De Arbeidersmuziekvereniging „Excelsior" uit Alkmaar zal Zaterdag 5 Augustus op de Boulevard vóór het Troelstra-Oord een muziek uitvoering g'even. Natuurlijk eindigt alles met een hap py end, maar vóór het zover is, zal de toeschouwer niet alleen genieten van. de scenes met' de komische bedienden Lans en Fluks en de roversscène In het halfdonker bewonderen, maar ook van zijn plaats worden verdreven door een onweersbui, die in een minimum van tijd het theater leeg spoelde. Maar spoedig was het weer droog en keerden de vluchtelingen terug om toch het happy end mee te maken en de spelers hartelijk toe te juichen. Het kamp te Paterswolde De deelnemers aan het kamp te Pa terswolde verzoeken ons hierbij opna me van het volgende: Hierbij sturen alle leden van het KJVO Waterkamp hun beste wensen aan ouders, vrienden en kennissen. De overtocht was behalve één lekke band uitstekend. Het weer houdt zich goed en we genieten dan ook met volle teugen van zon, wind en water. Allen vekeren In goede gezondheid. Eerste prijs zangvereniging Op het gisteren te Utrecht gehouden zang concours behaalde de zangvereniging „Soli Deo Gloria" te Noordscharwoude met 861 punten in de afdeling Uitmuntendheid de eerste prijs. Zowel voor de dirgent, de heer P. Kok, als voor het koor een prachtig resultaat. Afloop aanbesteding Gisterenmiddag had de onderhandse aanbesteding plaats van het bouwen van een garage, namens de N.V. P. Verburg, alhier. Laagste inschrijver was de firma De Geus uit Broek op Langendijk, aan wie het werk is gegund. OPBRENGST COLLECTE. De Simavicollecte te St. Pancras heeft f 103.85 opgebracht. GESLAAGD Onze plaatsgenote, mej. Afke Minnesma, slaagde dezer dagen voor het diploma Neder lands stenografie. Plechtigheid in Den Helder Gistermorgen zijn de twee fregatten „Jan van Amstel" en „Pieter de Bitter" die twee maanden geleden door de Ver. Staten aan Nederland werden overgedragen, de haven van Den Hel der binnengelopen. Het zijn de voorlo pers van in totaal zes schepen, die ln het kader van het Atlantisch Pact door de Ver. Staten aan de Nederlandse Marine zijn afgestaan. Ter ontvangst van schepen, officie ren en bemanning waren o.a. aanwezig de Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, Selden Chapin, Rear Admiral E. P. Forrestal, de staatssecretaris van Marine schout-bij-nacht H. C. W. Doorman als vertegenwoordiger van ie minister van Marine, de Amerikaanse Marine-attaché en de Commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal J. J. L. Willinge. Terwijl de bide schepen de haven binnenliepen, vloog een for matie Mitchells van de Marine Licht- vaart Dienst over de Buitenhaven en het Wierhoofd. Nadat de fregatten ge meerd lagen, sprak de staatssecretaris van Marine de dank van de Nederland se regering uit aan de Ver. Staten voor de militaire hulp. Hij zag hierin weer een bewijs, dat Amerika ten koste van alles de democratie en de vrijheid vil Links op de foto, de toespraak van de Staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C, W. Moor man, tijdens het „Alle Hens" aan dek van de „Jan van Amstel". Rechts, de twee fregatten na aankomst. verdedigen. Hij gaf de verzekering, dat de Kon. Marine, mocht dit noodzake lijk zijn, gezamenlijk met de marine van de V.S. alle rechten van democra tie en vrijheid zal verdedigen, overal waar die verddiging een eis zou zijn. Ook de Amerikaanse ambassadeur hield een rede. Hij zeide o.a. trots te zijn als oud-marineofficier hierbij aan wezig te mogen zijn. De plechtigheden werden besloten met het spelen van de beide volksliederen. Marktberichten ALKMAAR, 2 Aug. Stamsnijbonen 20—32 eti stok 30—42; sperciebonen 15—20; spinazie 10—25; postelein 4—11; rabarber 4—9; andij vie 5—13; sla 2—13; bloemkool: IA 28—39, I 18—25 en H 8—15; komkommer 7—11; gele kool 5; rode kool 4,50—7,40; groene kool 5; bieten 10—13; worteltjes 8—15; uien 10— 12; aardappelen: grote 7—12 en drielingen 5—6; selderie 2—4; peterselie 2—4; tomaten: A 30—42 en bonken 16—22; Yellow (appels) 10—47; Kruidenier (peer) 10—31; zwarte bes sen 65—79; rode bessen 51—63. Langedijker Groentencentrale, 3 Aug. 20000 kg aardappelen: eerstel. 9,80 11,30; blauwe eigenheimers 8,80—11,40; grove 10,2010,70; drielingen 4,304,60; 3000 kg slabonen 15,6019,90; 550 kg to maten 35—38 (A) 33—36 (B.); 50000 kg gele kool 4,50^-5; 70000 kg rode kool 55,30; 4000 kg witte kool 3; 200 stpuks bloemkool 35 (I). Noordermarktbond, 3 Aug. 25000 kg aardappelen: eerstelingen 8,9010,40; grove 910,10; drielingen 6,907,30; kleine 3,603,70; rode eerstelingen 9,40; bintjes 8,70; eigenheimers 9,2012,10; blauwe eigenheimers 9,-1012,20; 160000 kg witte kool 3; 17000 kg rode kool 45; 15000 kg gele kool 3,504,50; 2900 kg slabonen 18 20; 600 stuks bloemkool 8—21; 700 kg zil- vernep 4245; zilverdrielingen 18. «Warmennuizen, 3 Aug. 14700 kg aard appelen: Schotse muizen 10,8011,50; grove 10—10,70; drielingen 7,50—8,10; eigenheimers 10.70; 28600 kg rode kool 4—5; 4800 kg gele kool 3,50—4,50; 3000 kg groene kool 5; 33300 kg witte kool 3; 100 kg slabonen 19,2019,70. (Van onze toneelmedewerker) Wim Kan en Wim Sonneveld zijn ln ons land onbetwistbaar de twee groot meesters van het hedendaagse cabaret ieder in hun eigen genre van deze ondefineerbare kleinkunst. In vorige seizoenen kon iedereen dit verschil in geaardheid van hun programma's dui delijk herkennen. Maar gaandeweg is toch de afstand tussen beiden aanzien lijk verminderd en beginnen hun werk zaamheden veel punten van overeen stemming te vertonen: Wim Sonneveld zag zich gedwongen de „actualiteit" toe te laten op zijn overigens door lucht hartige, doorlopend speelse fantasie ge regeerde toneel en Wim Kan gaat meer aandacht dan voorheen besteden aan de uiterlijke verzorging in ruil voor wat hij prijs moest geven aan politiek gerichte durf en vooruitstrevendheid. Het publiek, dat ondanks alles ten slotte de koers bepaalt, geeft immers altijd de voorkeur aan de middenweg met een beetje van dit en een beetje van dat voor de afwisseling. Maar ge lukkig hebben de beide artisten, de één zowel als de ander, hun persoonlijkheid en vooral hun eigen stijl, die hun stem pels van echtheid en oorspronkelijkheid op de vertoningen drukken, ondanks deze concessies behouden. j^EDERLAND telt enige millioenen fietsers. Precies kunnen we u het getal niet vertellen, omdat de rgwielbelasting, onzaliger nagedachtenis, gelukkig niet meer bestaat. Maar zowel landgenoot als vreemdeling is het overduidelijk, dat de fiets tegenwoordig het populairste en meest democratische vervoermiddel is. Had den dit onze sportieve ouders en grootouders van het einde der vorige eeuw met hun liefde en bewondering voor de blinkende velocipede kunnen denken? De fiets is ook gedurende de vacantie veler trouwe metgezel. Ook de spoorwegen kunnen daarvan meespreken en 't kost vele stationschefs heel wat hoofdbrekens de massa's fietsen, die ter verzending worden aangeboden, te verwerken, hetzij in de bagagewagens der treinen van de normale dienstregeling, hetzg in speciale rgwieltreinen, die de stalen rossen des nachts naar de plaats van bestemming hunner berijders en eigenaars brengen, waar deze tochten gaan maken door dit mooie land, dat zo talrijke streken en plekjes kent, welke voor velen onzer volkomen onbekend terrein zijn. Bij de huidige verkeersintensiteit op de hoofd wegen, de aanzienlijke toeneming van het auto- en autobusvervoer, zou van een genieten van de natuur door de uiteraard, zelfs wanneer zg met hulpmotoren uitgerust zijn, langzamer rijwielen weinig terecht komen, indien er geen prachtig rijwielpadennet in ons land bestond. Beseft iedere fietser, die zich zo licht en gemakkelijk over zulke welverzorgde paden beweegt, wel de betekenis en het nut van die rijwielpaden? eniging, om daarna ter ziele te gaan. In 1913 werd de vereniging „Gooi- en Eemland" gesticht, die tot heden be staat en thans een net van 110 km in beheer heeft. Maar tevoren had de A.N.W.B. zelf reeds rijwielpaden aangelegd. Nu is die aanleg op zichzelf niet zo moeilijk, doch het komt op het goede onderhoud aan, hetwelk dagelijks vakkundig toezicht vereist en snel herstel, wanneer zich oneffenheden in de weg voordoen. Dies gaf de A.N.W.B. na de oprichting van „Gooi- en Eemland" de voorkeur aan streekrijwielpadverenigingen. Thans bestaat er in ons land een tiental van zulke bloeiende verenigin gen met in totaal 2000 km rijwielpad in beheer. Het zijn, behalve de reeds genoemde, „Twenthe", „Noord-Veluwe". „Utrecht met Omstreken", „Noord— Kennemerland",, „Walcheren", „Bond van Rijwielpadverenigingen in Oostelijk Gelderland", „Vereniging Rijwielpaden in de Gelderse Achterhoek" en „Vereni ging Rijwielpaden Zuid-Veluwe". Wij hebben het in deze vacantiedagen nuttig geacht en ook wel interessant voor de niet-fietsers (want die bestaan er heus ook nog!) ons licht op te ste ken bij de Kon. Ned. Toeristenbond A N.W.B., die prachtige en terecht zo populaire organisatie, die zich op het stuk van het aanleggen van rijwielpa den een uitstekende naam en veler bij zondere sympathie verworven heeft. Wist gij, dat reeds in 1890 het eerste rijwielpad in Nederland ontstond, toen de Gemeenteraad van Utrecht een der wandelpaden van de Maliebaan als rij wielpad aanwees voor die pioniers der rijwielsport, de vélocipèdisten uit die dagen? In 1899 werd een proefvak van over heidswege aangelegd langs de Rijks weg Breda-Tilburg. Maar het duurde tot 1906, totdat in Meppel de vereni ging „Het Fietspad" gesticht werd met het doel rijwielpaden ten algemenen nutte aan te leggen en te onderhouden. Enige jaren bloeide deze Meppelse ver- Overheid steunde. overheid na 1930 steun aan dit mooie toeristische streven verleend. De pro vinciale besturen zagen het eerst in, dat de particuliere verenigingen niet voor de staag stijgende lasten konden blijven opdraaien. De provincies Utrecht, Gelderland en Overijsel gingen op be scheiden wijze subsidiëren met bedra gen variërend tussen f 7.50 en f 25. per km rijwielpad. De gemeentebestu ren beperkten zich tot gestes van f 10. subsidie per jaar. De Duitse bezetting heeft de nood der particuliere verenigingen doen toene men: de schade aan de rijwielpaden toe gebracht bedroeg, f 200.000. De vergoeding dezer oorlogsschade evenals van alle andere gaat uiterst langzaam in haar werk. Maar ook in het sentiment van het publiek is na de oorlog een wijziging gekomen. Men voelde vrij algemeen, dat hier geen louter particuliere, maar een zuivere overheidstaak lag. De onderhoudskos ten zijn tot het drievoudige gestegen en... de inkomsten der particuliere ver enigingen konden met moeite op voor oorlogs peil gehouden worden. De provinciale bestuursorganen hebben be grepen, dat subsidieverhoging noodza kelijk was. En bij de gemeenten wordt thans een bijdrage gevraagd naar maat staven van het aantal inwoners en in de gemeenten gelegen kilometers rij wielpad. Zo heeft Amsterdam „Gooi- en Eem land" een subsidie van 1000,'s jaars toegekend. Andere, maar nog lang niet voldoende, gemeenten volg den. Maar ook het Rijk dient zijn taak te verstaan. Dies hebben A.N.W.B. en de in 1933 ontstane Federatie van Ne derlandse Rijwielpadenverenigingen de minister van Verkeer en Waterstaat een subsidie van f 50.000.— gevraagd, dat- niet verleend is. Maar in plaats daar van en als hoopgevend teken naar echt-Nederlandse trant de kwestie in handen van een commissie gesteld! In dit geval de Rijksdienst voor het Natio- nale Plan, die het probleem moet be- Tot 1930 heeft het particulier initia I zien%ls facet van het recreatievraagstuk. tief de stoot gegeven tot de oprichting dezer verenigingen. In de vorm van 'n geschikte werkverschaffing heeft de Bovendien is aan de provinciale bestu ren gevraaga de Provinciale Plano logische Diensten en de Provinciale Wa terstaten in te schakelen. Het is toch inderdaad zo, dat rijwiel paden een ontlasting der Rijks- en Pro vinciale wegen van het rijwielverkeer bewerkstelligen en ten tweede van on schatbare waarde gebleken zijn voor de recreatie van ons zo dicht bevolkte land. Provinciaal plan. De besturen onzer provinciën heb ben zich deze ministeriële tip ter harte genomen, in zoverre het betreft de rij wielpaden voor doorgaand verkeer. Daarvoor is een provinciaal rijwielpa denplan ontworpen. De van zuiver plaatselijk belang zijnde paden zijn en blijven uitsluitend zaak der plaatselijke belanghebbende particuliere en gemeen telijke overheden. De provincie Zuid-Holand met haar vele grote steden 'en betrekkelijk wei nig recreatie-terrein bekostigt zelf de weinige en zeer verspreide en dus kost bare paden. In de andere provincies met netten van 500 tot 1000 km rijwiel paden is dit financieel onuitvoerbaar voor de provinciale besturen. De provincie Gelderland stelde de lengte van het provinciale rijwielpaden- net op 800 km, bepaalde de jaarlijkse onderhoudssubsidie op 75% der onder houdskosten met een maximum van 75 per km en besloot jaarlijks een som van 60.000 te storten in een Pro- vineiaal Rijwielpadenfonds. In 1949 ontstond het Comité Rijwiel paden Zuid-Veluwe, opgericht door zes gemeenten, gesubsidieerd door de pro vincie Gelderland, met een net van 103 km. De zes gemeenten financieren lVs cent per inwoner en 25 per kilometer pad in hun gemeente gelegen. Zo zul len in verschillende streken van ons lar.d streekorganisaties kunnen komen, die grote gebieden kunnen ontsluiten. Zo kunnen de toeristische landelijke rijwielpaden door particulier initiatief ontstaan met mede- en samenwerking van de overheid in het kader der streekgedachte een goede toekomst te gemoet gaan. „Fiets en geniet", *zo is de leus, welke de A.N.W.B. en de Federatie van Ne derlandse Rijwielpadenverenigingen aanheffen in een prachtig geïllustreerd boekje van tal van kaarten voorzien. Maar dat men fietsen en genieten kan in ons land, dat heeft men te dan ken aan de vooruitziende, wakkere initiatiefnemers van ons voortreffelijk rijwielpadennet in ons mooie, nog te weinig door onszelf ontdekte Neder land! (Nadruk verboden). Daardoor kan hun wedijver ook een door wederzijdse waardering gesteund, vriendschappelijk karakter dragen. Wim Sonneveld zingt zelfs in het hoofdnum mer van zijn nieuwe programma ,,'t Is mij een raadsel", ln het Amsterdamse Leidseplein Theater, waarvan na enige proefvoorstelingen Dinsdagavond de première werd gegeven, een levenslied je, dat Wim Kan voor hem geschreven heeft. Met een summum aan beheer sing ln komische overdrijving demon streert Sonneveld in deze „Nachtmer rie van een cabaretier" zijn zeer uit zonderlijke mimische begaafdheid. Zijn solo-vertolking van een gesprek tussen drie uiterlijk geheel verschillende he ren op het balcon van een tram is zo onbeschrijfelijk dwaas, dat men zich nu eens werkelijk tranen lacht. In een an dere scène-aiet -men hem vermomd als hondje op de schoot van een reusach tige dame, waar hij zijn eigenwijze ob servaties van het menselijk doen en laten ten beste (eeft. Een leuke vondst, die enigszins bedorven wordt door de verslappende kwaliteit aan de tekst. Dat was trouwens met veel nummers (met name de bijdragen door Dick Swidde en Willy van Hemert) het ge val: aardig van opzet, maar zonder voldoende geestkracht uitgewerkt, vaak ook met een duidelijke anti-climax. De liedjes van Annie Schmidt, die zich in korte tijd ontwikkelde tot onze beste tekstdichteres, kwamen er over het al gemeen niet erg goed af, door een te bewust theatrale voordracht, waardoor de ironie teveel in de hoek werd ge drukt. Een tweede hoogtepunt echter was het optreden van Lia Dorana en Hetty Blok in „Kinderfantasie" van Ina Philippo, een van realistische humor doortrokken straattafreel van twee ach terbuurtkinderen, die vader- en moe dertje spelen met een lorrepop. Het na vrante en het vermakelijke lopen hier op bewonderenswaardige wijze dooreen. Hetty Blok is kostelijk als de kwajon gen met zijn onverschillige bravour, Lia Dorana bepaald aandoenlijk als het meisje met haar uit een vuilnisvat op gediepte corset, veel te groot en daar om met proppen papier opgevuld over haar bloemetjesjurk. „Droomfantasie" van laatstgenoemde op tekst en mu ziek van Wies Defresne bleef helaas ver ten achter bij het meesterlijke „Feestliedje" uit het repertoire van ver leden jaar. Enige schepen met Rode Kruis- goederen en geneesmiddelen van het Indonesische Rode Kruis zijn van Makassar en Tandjong Priok uit naar Ceram en Buru vertrokken. De bedoe ling is, ook hulp te bieden aan Ambon zodra zulks mogelijk zal blijken. DUIVEN- en KIPPEN HOUDERS! Duivenvoer. Extra samen stelling, geheel stofvrij, per kilo 48 ct. Gemengd Graan, prima, per kilo 38 ct. Zware Gerst per kilo 38 ct. Kuikenzaad, grof en fijn, per kilo 50 ct. Kalk en Steen voor duiven 18 ct. Kippengrit p. 2% kilo 45 ct. Bodemwit (het allerbeste) 55 ct. Dnkal voor witten van hokken 88 ct. AVIOL, ontsmetting drinkwater 3.25 Dulvendringers p. st. 17 ct. 5 soorten Duivengrit voorradig. SLUIS EN ROEST OCHTENDVOER. Kanari<"»"o<i v. Zangvogels Oudegracht 23 - Tel. 2878 Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3