Vorming Europees leger vereist Naar een nieuwe loonronde? Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Veiligheidsraad na onvruchtbaar debat tot Donderdag uiteen Zware tegenstand belet snelle opmars der Amerikaanse troepen Woensdag 9 Aug. 1950 147e Jaargang No. 185 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN VURIGE REDE VAN FRANS SOCIALIST IN ASSEMBLEE Britse tegenhanger van plan-Schuman Critiek op prestaties van het ministercomité Californische typiste zwom recordtijd over het Kanaal in Malik voert weer obstructie iKHHll iMWni Wallace treedt uit de progressieve partij Stradivarius gevonden Noordelijken vestigen nieuw bruggenhoofd Rode aanvallen tot staan gebracht Het Deense kabinet biedt ontslag aan Chinese communisten op weg naar Tibet? Geen Amerikaanse hulp Zal Canada wapens voor de V.S. produceren? Communistische motie in de Eerste Kamer BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acht xLm 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN E COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. (JET PLAN-SCHUMAN, de militaire aspecten voor Europa en ontevredenheid in sommige kringen der Assembleé over het tempo, dat het ministercomité bij de vorming der Europese eenheid volgt, waren de voornaamste onderwerpen van de discussies op de eerste werkdag van de consultatieve vergadering van Europa. De Britse conservatieven hebben aangekondigd in het verloop der discussies van deze week het plan te zullen indienen, dat door hen als Britse tegenhanger van het plan-Schuman werd aangediend, zij het dat dit project slechts de signatuur draagt van de Britse oppositie. aan het bureau dienden te worden te ruggezonden. Dit was volgens Philip een bewijs, dat de ministers niet het tempo wensten aan te nemen, dat hij noodzakelijk achtte „Trage ministers" „Nu onze beschaving in gevaar is, mogen wij niet volstaan met een tem po, dat ons vijftig jaar zou kosten. We weten niet eens zeker of we wei der tig jaar ter beschikking zullen heb ben", zo riep de Franse spreker uit. De ministers spraken volgens hem slechts in het vage over een coördina tie van de nationale defensies, doch wat zij bereikt hadden was niet eens een standaardisatie van de bewapenin gen. De ministers hadden de wens uitgesproken, dat de vergadering zich zou uiten over de hulp der Ver. Na ties aan Zuid-Korea. Volgens Philip moest de onverwijlde conclusie uit de Koreaanse gebeurtenissen zijn: De noodzaak van de schepping van een (Jet was volgens de Britse initiatief- nemers noodzakelijk voor de na tionale regeringen, zich zekere be slissingen voor te behouden, die niet uit het nationale lichaam konden wor den losgerukt. Het Britse plan wil dit doel bereiken door het vetorecht op te nemen, dat door de regeringen echter uitsluitend gebruikt zou kun nen worden, wanneer het gaat om zaken, waarin zij een direct vitaal be lang hebben. De Franse socialist André Philip zei. dat het bovennationale van het plan-Schuman gehandhaafd moest worden en dat de te scheppen kolen- en staalautoriteit gevolgd moest wor den door soortgelijke gemeenschap pen op het gebied van electriciteit, transport en export naar andere we relddelen. Daarna oefende hij 'n bitte re critiek uit op de ministers, die wel aantoonde dat de vorig jaar zo scher pe strijd tussen beide organen van de Raad nog weinig verzwakt is. Het rap port, dat de ministers over hun werk zaamheden aan de Assemblee hadden gezonden, hield volgens Philip niets in. waarmee de vergadering haar voordeel kon doen Het was niets dan „een verzameling administratieve stukken" die naar Philips mening Europees leger, waarbinnen ook het vraagstuk van de herbewapening van Duitsland zou kunnen worden opge lost. Philip was overigens, sprekende over het Russische gevaar, niet in de eerste plaats bezorgd voor Russische bommen. De vijand zou volgens hem een deugdelijker wapen kunnen vin den in de misère der arbeiders, die in veel bij de Raad aangesloten landen voortbestaat. Men moest daarom op houden zulke misère, waartoe ook die der verdreven personen behoorde, te beschouwen als een nationaal pro bleem. Hetzelfde was even tevoren reeds gezegd door de Britse socialist Cal- laghan. Diens collega Edelman voeg de daaraan toe, dat Ruslands poten tiële macht nog altijd achter ligt bij de Amerikaanse en Westeuropese. Euro pa had volgens hem niets te vrezen indien het zijn hulpstoffen wist te benutten. De Italiaan Giacchero had soortge lijke critiek op „sommige landen", die •volgens hem „eerder willen sterven dan een stukje van hun souvereiniteit prijsgeven". De beide Britse socialisten daaren tegen trachtten de indruk weg te ne men als zou Engelands houding ten opzichte van Europa en van de ver dediging der democratie twijfelachtig zijn. De Kanaal-zwem-rage is dit .(aar zeker niet minder dan vorig jaar. Maandag zijn maar liefst twee zwem sters en een zwemmer ter hoogte van Kaap Gris Nez te water gegaan met Na een slepend en volkomen tegen elkaar ingaand debat van ruim drie en een half uur is de Veiligheidsraad, die Dinsdagmiddag vergaderde, uiteenge gaan nadat de bijeenkomst op voorstel van Austin (V.S.) was verdaagd tot Donderdag. Ter tafel lagen het Russische voorstel om communistisch-China en Noord- Korea uit te nodigen voor de bespre king van een „staakt het vuren" in Korea en terugtrekking van „buiten landse troepen" en als enig agendapunt de Amerikaanse klacht over „agressie in Korea". Bij de opening van de zitting las Malik, de Russische voorzitter, een telegram van Noord Korea voor met een klacht over „door Amerikaanse strijdkrachten verrichtte wreedheden". Volgens Malik betekende het uitnodi gen van beide partijen tot de discussie een schending van het Handvest. Inmiddels liet de Sowjet-delegatie bij de pers een nieuwe ontwerp-resolu- tie rondgaan, waarin de V.S. gelast wordt op te houden met „het bombarde ren van steden en bevolkte gebieden en het uit de lucht beschieten van de vreedzame bevolking van Korea" en de Raad verzocht wordt te erkennen, dat het bombarderen van Koreaanse steden en dorpen „een grove schending van de internationaal aanvaarde regels van het internationaal recht" vormt. Waarschuwing. Warren Austin uitte ten slotte de waarschuwing, dat, indien de Sowjet- Unie in de Veiligheidsraad haar tactiek van „obstructie" niet binnen 48 uur zou wijzgen, de andere leden van de Raad zouden „overwegen, welke stappen ge nomen zouden kunnen worden om het gezag van de Veiligheidsraad te verze keren". Austin stelde verdaging van de zitting voor tot Donderdag, ten einde de Russische afgevaardigde in de ge legenheid te stellen instructies uit Mos kou te verkrijgen, die het de Veilig heidsraad mogelijk zouden maken zijn werk te verrichten. Malik zeide geen uitstel nodig te heb ben daar zijn instructies duidelijk wa ren. Hij wenste de volgende dag reeds een vergadering. Bij de hierop volgende stemming over de verdaging van de vergadering ont hield slechts Joegoslavië zich. Engeland, Amerika, China (nation.), Frankrijk, Egypte, India, Noorwegen, Cuba en Ecuador stemden voor. Alleen Rusland was tegen. AUSTIN TOT MALlb „Haal nieuwe instructies in Moskou" de bedoeling de afstand tussen het contingent en Engeland al zwemmen de te overbruggen. Slechts de 31- jarige Californische typiste Florence Chadwick heeft deze zware tocht, die toch weinig meer met een sportieve prestatie heeft te maken, volbracht. Toen zij in Dover aankwam had zij precies 13 uur en 23 minuten in het zilte water doorgeoracht. hetgeen be tekent dat het record van Gertrude Ederle, in 1926 gevcstigt, met één uur en elf minuten was verbeterd. Van welk standpunt men deze on dernemingen ook beschouwd, men kan respect hebben voor het doorzet tingsvermogen van de zwemster of zwemmer die een dergelijke monster- tocht volbrengt. Met Florence is het toch helemaal ■■en bijzonder geval Onlangs werd zij niet toegelaten tot een lange afstand wedstrijd omdat experts haar onge schikt voor 'n dergelijke tocht achtten. In de omgeving van Kaap Gris Nez en Dover leeft men volledig met de po gingen, het Kanaal over te zwemmen mee. De oefeningen van de Engelse kustbatterijen werden zelfs twee uur stopgezet om Florence niet uit haar evenwicht te brengen De Californi sche was nog betrekkelijk fit toen zij, zonder hulp, in de roeiboot stapte die haar aan boord van de Belgische trawler moest brengen Uiteraard was bij deze aankoms* een legertje van journalisten en persfotografen veite- genwoordigd. te meer daar het de eerste geslaagde overtocht van dit jaar betrof. Shirley May France, be kend van haar pogingen van vorig jaar. he=ft ook ditmaal m"",'en capi tuleren. Veertien uur nadat zij gestart was werd zij in een staat van algehele uitputting uit het water gehesen. Vijf kilometer voor de Engelse kust heeft de Turk Murat Kuier zijn poging moe ten staken. Op drie uur na had hij een vol etmaal in het water gelegen Ex-vice-president steunt Trumans houding inzake Korea Henry Wallace is uit de progressieve party van Amerika getreden. In zqn ontslagbrief zeide hij van oordeel te zpn de vrede beter te kunnen dienen door uit het nationale partycomilé en het bestuur en daarmede uit de partij te treden. De progressieve partij kwam in 1948 in het leven en Wallace was als leider voor het presidentschap vóór deze partij. Indertijd was Wallace vice- president der V.S. en minister van Economische Zaken. De vorige maand sprak hij zich uit voor de Amerikaan se houding ten aanzien van het Ko reaanse conflict, Formosa en de atoom bom. Hij zeide af te zullen treden in dien de partij zijn standpunt niet deelde. Bij een boerengezin te Boretto in Noord-Italie heeft men op de zolder tussen oude rommel een Stradivarius viool in goede staat gevonden. Het in strument is gesigneerd te Cremona in 1730. De viool was 50 jaar geleden van e..ri voorbijkomende schaapherder gr' - Y Eenheden van de 24-ste Amerikaanse divisie hebben heden een aanval tegen het Noordkoreaanse bruggenhoofd ten oosten van de Naktong, in het gebied ten westen van Tsjangnjong, ingzet. In het zuiden zijn Amerikaanse troepen bjj hun opmars naar Tsjindjoe drie mijl gevorderd ondanks zware Noord koreaanse tegenstand. De Amerikaanse strijdkrachten zien zich hier geplaatst tegenover 8.000 manschappen van de zesde Noordkoreaanse divisie. De Noord- Koreanen zjjn in bataljonsterkte, gesteund door zes tanks, de Naktong overge trokken en hebben drie kilometer ten zuiden van Waegwan, dat ten noorden van Taegoe ligt, een nieuw bruggenhoofd gevormd. Toen de ochtendnevel optrok' bleken de Noordelijken de weg WaegwanTaegoe drie mijl ten zuid-oosten van Waegwan afgesneden te hebben. Zjj weerstonden sterke Amerikaanse aanvallen. In een Amerikaans legercommuni qué wordt verder verklaard, dat de Amerikanen er in geslaagd zijn de aan vallen in het gebied van Waegwan en van Janggidong tegen te houden door het bruggenhoofd over de Naktong bij Tsjangnjong te verkleinen. Het over trekken der rivier ten noordoosten van Waogwan is thans tot staan gebracht en tenminste drie Noordkoreaanse tanks zijn vernield. Ook bij Jongdok is de Noordkoreaanse door tanks ge steunde aanval op Zuidkoreaanse een heden tot stand gebracht. Volgens de laatste berichten is de toestand bij Taegoe niet geheel dui delijk. De eerder gemelde blokkade van de weg Taegoe-Waegwan zou niet tot stand gebracht zijn. Een Ameri kaans officier heeft verklaard, dat men de situatie ten zuiden van Waegwan meester is. Onherbergzaam terrein. Onze oorlogscorrespondent Laskie Mac Donald seint, dat het operatiege bied van de 24e Amerikaanse divisie het meest onherbergzame en lastige terrein is, dat hq tijdens de hele cam pagne heeft gezien. Onze zone hier ligt maar twaalf directe vliegmijlen van Taegoe, maar we deden er per jeep drie uur over door de heuvels, die soms vijfduizend voet hoog zijn en van de bergpassen af, waarover de weg zich slingert, zagen we heel in de diepte in de valleien minitieuze groe ne veldjes liggen rijstvelden met hier en daar als kleine grijze vlekjes de Koreaanse dorpen 'ertussen in. Hoge pijnbomen bedekken de rots achtige heuvels, die de hitte weer kaatsen van de gloeiende zon. Deze hitte en vooral ook de verblindende zon bezorgen de Amerikaanse soldaten veel last en er zijn gevallen van zon nesteek en algehele hitte-uitputting. Met een verbeten trek om de mond bestudeert luitenant-generaal Wal ton L. Walker in zijn hoofdkwar tier tezamen met zijn stafofficieren de positie van het achtste Ameri kaanse leger op Zuid-Korea Weerbericht Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Vannacht meest zwaar bewolkt, morgen overdag wisse lende bewolking. Plaatselijk en kele buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Iets lagere temperaturen. Donderdag: Zon op 5.15, onder 20.15, maan op 0.46, onder 19.11. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiniiiiiiiiiai!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii»ii!iiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii £)e alom heersende feest- en herden kingsrage oftewel festivalitus popu- laris duurt nog steeds onverminderd voort. Zondag zal Kees Manders op het sportplein te Volendam zijn lied „Volen- dam", dat aan de bevolking van deze begeven heeft om na een rondgang plaats is opgedragen, officieel over- over het schip een copie van de oudste dragen. Op die dag zal tevens een bot- kaart van Bennekom en omstreken, die ter gedoopt worden, die de naam van de stichting had aangeboden, plechtig- de componist zal dragen. Dat het lijk te onthullen. Enkele slachtoffers met de Rotterdam Ahoy' goed gaat van de boven gesignaleerde ziekte vie- heeft u laatst in dit blad kunnen lezen len in Canterbury, waar de kappers De onvermoeibare organisatoren heb- met een massale werkeloosheid bedreigd ben thans echter besloten dat er nog worden, daar tot de mannelijke inwo- wat Carnavalssfeer in de Maasstad ge- ners van die plaats het verzoek is ge bracht dient te worden. De carnavals- richt om in verband met het Festival of vereniging „De Peelhoas" uit Venray Britain, waarbij grote hoeveelheden zal derhalve Donderdag een bezoek Middeleeuwse monniken nodig zijn, aan deze tentoonstelling brengen. Voor- hun baard te laten staan. En als we af wordt een optocht gehouden die be- u dan nog kond doen dat sedert het gint bij de Heinekens bierbrouwerij en uitbreken van de oorlog in Korea de waaraan o.a twee herauten, die dienst- stemming op de effectenmarkten over doende loco-burgemeester van „Oudt de gehele wereld nog niet zo vast is Rotterdam", vorst Karol uit Venray, Prins Carnaval zelve met drie adjudan ten, het schuttersorkest met Johnny Ahoy', het hoforkest van vorst Karol en de leden van de Raad van Elf zul len deelnemen. Op het Hof van Weena, centrum van „Oudt Rotterdapi" zal het hoge gezelschap officieel worden ont vangen. Verder kunnen wij U lieden nog berichten dat het bestuur van de stichting Oud-Bennekom, welke stich ting zich ten doe) stelt natuur- en mo- numentenschoon in Bennekom en om geving voor het nageslacht te bewaren, zich gistermorgen aan boord van het tk kan wel niet typen, maar ik ga stoomschip Bennekom van de KNSM het toch ook proberen geweest als gisteren, dan begrijpt ge dat wij de toekomst zonnig inzien en energiek op weg blijven naar een be tere wereld! yele goede stappen in de richting zul len trouwens gezet worden op het congres dat op 30 Augustus te Birming ham gehouden zal worden en waar meer dan 3000 geleerden lezingen en besprekingen zullen houden over on derwerpen die lopen van atoomenergie tot voetbalpools. Het hoofdthema van de conferentie zal zijn: „De energie van de mens", waarbij wij aantekenen dat het onderwerp dat wij persoonlijk ter discussie zouden willen stellen luiden zou: „De verkeerd gerichte energie van de mens". Maar enfin, smaken verschil len. Aan de besprekingen zal ook deelnemen professor Karl von Frisch, de Duitse bijen-expert die de „taal der bijen" zal toelichten. De professor zal slechts twee dagen kunnen overkomen daar hij niet langer bij zijn bijen weg kan omdat hij thans als eerste de „taal der dans" aan het ontcijferen is. Nu we toch zo goed in de geleerden en ont dekkers zitten vertellen we meteen maar, dat de bekende Oostenrijkse ge leerde en jager op groot wild Zwilling Vrijdag voor 'n nieuwe expeditie naar Afrika zal vertrekken. De expeditie zal 'n aantal merkwaardige dieren voor mu sea en dierentuinen verzamelen en in de Congo de zeden van de Pygmeeën gaan bestuderen. Zwilling hoopt in Afrika een ontmoeting met Albert Schweitzer te hebben. De Deense socialistische minderheids regering is hedenochtend na een spoed- ztting van het parlement, welke de ge hele nacht duurde, afgetreden. Het ontslag kwam na een sterke aan val van de zijde der oppositie naar aan leiding van het tekort op de betalings balans. Premier Hans Hedtoft verklaar de, dat de regering „in deze ernstige tijden" niet voort kon gaan zonder de volledige steun van de Kamer. controle op lonen en prijzen in de ver. staten? De Bankcommissie van de Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan President Truman mach tiging wordt verleend tot instelling van een controlesysteem op de prijzen, de lonen en de rantsoenering. Volgens onbevestigde berichten cit Chinese bron, die te Hongkong zijn ontvangen, rukken Chinese communis tische troepen langs twee wegen op naar de grens van Tibet. De twee colonnes, die tenminste 60.000 man zouden tellen, zouden on der bevel staan van de beroemde gene raal Lioe Po-Tsjen. Zij zouden samen komen te Djekoendo, de „poort van Tibet", dat bijna 700 km van de Tibe taanse stad Lhasa afligt. De Chinese communisten hebben te Djekoendo vo rig jaar een klein hoofdkwartier inge steld. Functionarissen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, die de mogelijkheid van een Chinese communistische invasie van Tibet, be studeren, geloofden niet, dat de Ver. Staten Tibet hulp zouden kunnen ver lenen. Een d<— functionarissen ver klaarde Maandagavond, dat de Ver. Staten „de gebeurtenissen in Tibet hun loop moeten laten gaan". Dinsdag is te Ottawa een Canadees- Amerikaanse conferentie begonnen voor het opstellen van een gemeen schappelijk industrieel plan voor de defensie. De bijeenkomst was geheim. Indien het plan wordt uitgevoerd, zouden naar verwachting Canadese fabrieken van oorlogsmateriaal voor millioenen dollars orders van de V.S. ontvangen. australische regering wil anti-communistenwet aangenomen zien De Australische minister van Buiten landse Zaken, Percy Spender, heeft verklaard, dat de Australische regering tot nieuwe algemene verkiezingen zal overgaan als de Senaat de anti-com- munistenwet voor de tweede maal zou verwerpen. (In Juni verwierp de Se naat, waarin de Labourpartij de meer derheid heeft, het wetsontwerp). (Van onze pari. redacteur) Terwijl de Stichting van de Arbeid met de Interdepartementale Commissie over lonen en prijzen reeds inleidende besprekingen heeft gehouden over een eventuele derde loonronde in verband met de voortdurende stijging der prijzen en de toenemende spanning tussen io nen en prijzen, heeft de communist! sche fractie der Eerste Kamer Dinsdag middag bij monde van de heer J. P Schalker een motie ingediend, waarin de regering gevraagd wordt in verband met de nood in de gezinnen van het werkend volk zonder uitstel maatrege len te nemen tot algehele verhoging van salarissen, lonen en' pensioenen. De voorzitter, prof. mr. R. Kranen burg, stelde voor deze rauwelijks inge diende motie te doen drukken en in de volgende vergadering aan de orde te stellen. Prof. mr A. N Molenaar (VVD) had het aanvragen van een interpellatie over deze materie beter geacht. Ten slotte werd overeenkomstig het voor stel van de voorzitter besloten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1