Noeste vlijt en gestaag doorzetten veranderden Drenthe De levenstaak van de beroemde romanschrijfster Pearl Buck Van woeste grond tot vruchtbaar land Men is niet op zijn lauweren gaan rusten Gebruik van grond Het drogen van gras WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1950 en hieruit groeide een groot aantal boswachter ijen met een totale grootte van 17.000 ha, welke verspreid zijn over de gehele provincie. De Staatsboswachterijen zijn gro tendeels in werkverschaffing ontgon nen, doch de betekenis van het op groeiende bos gaat verre uit boven die welke het bos aanvankelijk als object voor werkloosheidsbestrijding had. Het levert n.l. hout; grote hoeveelhe den worden door de landbouwers van Drente, Groningen en Friesland ver bruikt, mjjnhout wordt geleverd aan de Limburgse mijnen. Daarnaast is zich 'n houtindustrie in Drente bezig te ontwikkelen. In 1938 werd geprodu ceerd vor f 15.000, in 1949 reeds voor f 430.000. De wijze van aanleg is aangepast aan het Drentse klimaat en de Drentse bodem en houdt een grote belofte in voor toekomstig natuurschoon; de vele uitgespaarde veenplassen, stuifzanden en heideterreinen «zullen het geheel prachtig stofferen. Een groot aantal autoriteiten en vertegenwoordigers van de dagblad pers hebben gisteren door onze provin cie gezworven onder leiding van de directeur der N.V. Het Lantschap Drenthe, Ir. E. Bieuwinga. De tocht ging van Coevorden naar Assen, door streken dus die minder bekend zijn. We zijn links en rechts door de ont ginningen gereden, we gingen langs wegen die een scheiding vormden lus sen nog woeste en reeds in cultuur ge brachte gronden. We zagen eerste- en tweede-jaars vruchten, prachtige Toen destijds met echte Nederlandse durf het besluit werd genomen de strijd met onze erfvijand, de zee, aan te binden om de Wieringermeer op het uater te veroveren en vervolgens met grote doortastendheid de werkzaam heden, aan deze inpoldering verbonden, werden aangepakt, toen was men in Drente in alle rust en stilte bezig woeste gronden om te vormen in vrucht bare landouwen. De inpolderingswerken van de Wieringermeer stonden in de intense belangstelling van vrijwel de gehele wereld, doch op Drente waren niet de schijnwerpers gericht. Men werkte gestaag door, met noeste vlHt en groot doorzettingsvermogen. Na tien jaren was de grote dijk rond de Wieringermeer voltooid en gewaagde men er van met begrijpelijke trots, dat Nederland 18000 hectare cultuurgrond rijker was geworden en dit feit zal in de studieboeken van het toekomstige geslacht met gulden letteren zijn vermeld. Daarom is het goed, dat aan de vergetelheid wordt ontrukt, dat in dezelfde tien jaren in Drente niet minder dan 36000 hectare woeste grond werd veranderd in vruchtbare cultuurgrond. De ontginners in Drente („Het Lantschap Drenthe, Staatsbosbeheer en vele particulieren) hebben hiermede prachtig werk geleverd, waarop zij, begrijpelijk, eveneens trots zijn. aangekocht en voor bebossing bestemd Men is niet op zijn lauweren gaan rusten; want ook naaien zijn er giote werken tot stand gekomen. Was het voor vijf en twintig jaren bijv. nog mogelijk van Coevorden tot Hoogha len te gaan zonder één bunder in cul tuur gebrachte grond te zien, nu is het mogelijk dezelfde afstand af te leggen door vruchtbaar land en de stukjes heide die men er nog vindt, zijn bestemd om voor het nageslacht te worden bewaard. Het zijn natuur reservaten en het is prachtig dat de instanties die zich met de ontginning van de woeste gronden bezig hou den, oog hebben voor het landschaps- schoon, zodat zij in hun ijver niet zo ver gaan, dat van Drente wederom een kale vlakte wordt gemaakt, met dit verschil dan dat het vroeger on begaanbare heidevelden en veengebie den waren terwijl dit dan nu of ra de toekomst een kaal, zij het vruchtbaar landschap zou zijn, zonder enig ge boomte, zonder mooie boswallen, zon der bospartijen. Elke ontginning en „Het Lantschap Drenthe" heeft er al heel wat gereed gemaakt terwijl ook nog verschillen de onderhanden zijn wordt met zorg en deskundigheid bekeken en de sa menwerkende instanties weten de ont ginningen zodanig te leiden, dat het landschapsschoon beslist niet in het gedrang komt. Een belangrijke rol in deze winning van goede cultuurgronden heeft de N.V. Ontginningsmaatschappij ,Het Lantschap Drenthe" gespeeld, welke zich ten doel stelt de vermeerdering van de opbrengst van gronden, welk doel zij in de eerste plaatst nastreeft door het ontginnen van woeste gron den, hetzij tot bouwland of grasland, hetzij tbt"boêgrondé'n 'De Drentse ge meenten zagen destijds het belang van dit werk in en zij traden dan ook vrijwel zonder uitzondering toe als aandeelhouder, omdat zij belang had den bij de exploitatie van de grote oppervlakten woeste grond die Dren te in 1924, toen de N.V. werd opge richt, nog bezat. De N.V. kocht woes te gronden, zorgde voor ontwatering, ontsluiting, verkaveling en ontginning en gaf daarna de gronden uit aan ko pers, nadat het land eerst enige jaren in eigen exploitatie was geweest. Die kans krijgt de N.V. momenteel trouwens niet meer want de landhon- ger is wel zo groot dat de kopers reeds komen opdagen als de gronden nog slechts half bewerkt zijn. Weliswaar is er later een andere werkwijze gekomen, doch dit betreft uitsluitend het administratieve ge deelte; de onteigening ging door, zij het dan ook dat er andere methoden werden aangewend dank zij in het bij zonder de mechanisering in het land bouwbedrijf. De oudste ontginingen De oudste ontginning is het Witte- veen, groot ongeveer 2.000 bunder. Men is daar in het klein begonnen, n.l. met enige honderden bunders waar arbeiders uit Emmen naar toe werden getrokken. Ze huurden een arbeiderswoning, ze huurden er een schuurtje bij, ze moesten wat meer huur betalen toen ze een kippenhok kregen, ze moesten meer grond heb ben en toen werden het pachters die zich inmiddels hebben opgewerkt tot zelfstandige boeren met 15 tot 25 ha land. In Witteveen is niets verkocht, alles wordt verpacht; zelfs de mid- denstandsbedrijven in het centrum, waar een nieuw dorp groeiende is, zijn in erfpacht uitgegeven. Ook het Zwinderseveld, ter grootte van 1000 ha. is een der oudste ontgin ningen. Het is een landbouwstreek zonder kernvorming. De grond in deze ontginning werd aanvankelijk verka veld tot kleine boerderijen, doch er, bestond maar weinig animo van Drentse zijde, waarvoor dit alles toch werd gedaan. De veenkoloniale boeren zagen er méér in en zodoende werden in vele gevallen de kleine kavels Bij eengevoegd tot complexen van 25 tot 40 bunder. Vandaar dat er een prin cipieel onderscheid bestaat tussen Witteveen en Zwindersveld. Er zijn verschillende andere ontgin ningen afgewerkt, terwijl thans in be werking zijn: het Geeserveld (50 ha), het Orvelterveld (250 ha), het Ruiner- veld (500 ha), en het Vledderveld (350 ha). Boscom plexen We schreven reeds dat naast bouw en grasland, ook woeste gronden ver anderden in bosgronden, de prachtige Staatsbossen die alom zo geweldig wor-'en gewaardeerd. De werkzaam heid van Staatsbosbeheer begon in 19°'- toen een complex stuifzand in Dwingeloo werd aangekocht met het doel dit te bebossen. Sindsdien zijn er geregeld complexen woeste grond „De pannekoek verandert" De Commissaris der Koningin in deze provincie, mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk heeft Drente eens vergeleken met een pannekoek: het „vet" aan de randen, en in het midden hier en daar een stuk stevig spek. Dank zij de vele ontginningen die hier gedurende de laatste decennia heb ben plaats gevonden gaat deze vergelijking niet helemaal meer op. Het „spek" in het midden van de pannekoek vermeerdert steeds, dank zij de verandering van woeste gronden in cultuurgronden waaraan met noeste vlijt wordt gewerkt. Hiervan heeft een groot gezel schap zich dezer dagen met eigen ogen kunnen overtuigen tijdens, een gehouden excursie „Van Coe vorden naar Assen" terwijl zij er over hoorden vertellen door de Commissaris der Koningin, door Ir. E. Bieuwinga, directeur van Het Lantschap Drenthe, door de he- ren J. J. M. Jansen en Ir. J. W. L. Blokhuis, houtvesters, door Ir. F. Bontekoe, cultuurconsulent en dooi de heer J. Bakker, directeur van de Provinciale V.V.V. roggeakkers, mooie aardappelvelden, we zagen de noeste werkers in het veld, doch waar we ook langs kwa men, de achtergrond werd steeds ge vormd door een prachtige bosrand, passend in het landschap. De 10de lijsterbes markeerde het geheel op schitterende wijze in samenwerking met de Witte berkenstammen en het was dan ook geen wonder dat een der excursisten, toen we in het natuur reservaat De Hoge Stoep met zijn lange bloeiende heide ariveerden, ver zuchtte: Laten we hier maar een paar uur blijven. Ik voel me als een vacantie- ganger. En wanneer we dan tenslotte nog vertellen dat zelfs de directeur van de Prov. Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, de heer J. Bakker, dit' plekje nog nimmer had gezien, dan menen we hiermede voldoende duidelijk te hebben gemaakt dat Drente, trots de vele ontginningen en ruilverkavelin gen die in zo grote mate meewerken aan de opbloei van ons gewest, ook op het gebied van de recreatie, zeer vele mogelijkheden 'behoudt.^ Kind van vele zorgen - 'T' s&jéa? [3JONGE MOEDER kijkt met trots naar haar eerste baby, die nog geen uur oud is. Het is een mooi kind, denkt ze, een kind met diep-blauwei ogen en fijne gelaatstrekken. „Ziet ze er niet wijs uit voor een baby?" vraagt ze aan de Chinese ver pleegster. „Inderdaad," zegt deze glimlachend, „en ze is mooi ook. Dit kind heeft een bijzondere bestemming." Dat was dertig jaar geleden en de beroemde schrijfster Pearl Buck, die de gelukkige moeder was, heeft die woorden nooit kunnen vergeten. Maar de vreugde, waarmede de baby verwelkomd werd, veranderde spoedig in droef heid; Het kleine kinderlijfje was sterk en gezond, maar de geest was ge doemd om nooit boven de kinderjaren uit te komen. Toch, dank zij haar moeder, heeft dit kind een bijzondere bestemming gekregen. In een sober en ontroerend boek („The Child Who Never Grew") vertelt de grote schrijfster haar geschiedenis; andere ouders, die in dezelfde omstandigheden verkeren, kunnen er hun voordeel mee doen. kan genezen. We geven onze laatste cent uit en we lenen, waar«we maar kunnen. We gaan naar goede en slech te artsen, naar ieder, bij wie we maar een glimp van troost kunnen op vangen". Een droef verhaal. En de tochten werden steeds zwaar der. Want toen het kind nog klein was en het op straat bleef stilstaan om ;n haar handjes te klappen of zonder eni ge aanleiding begon te dansen, viel dit niet op. Maar later werd dat anders. Voorbijgangers bleven staan. Ze ke ken moeder en kind na. Ééns hoorde Pearl Buck een vrouw zeggen: Dat kind is niet goed snik. „Van die dag af begon ik mijn kind te verbergen, fk deed mijn werkmaar het beteken de niets voor mij.... Ik leefde alleen als ik mijn kind bij me had.Als ik huilde, keek mijn kind me aan en het lachte, het was die onberijpelijke lach, die mijn hart verscheurde". Pearl Buck komt dan in contact met ouders, die hetzelfde kruis moeten dragen. „In de menigte herken ik ieder kind, dat op het mijne gelijkt. Ik zie eerst het kind en dan de moe der, die tegen het kind lacht om het té beschermen tegen een vijandige om geving". Deze moeders hadden allen dezelfde klacht: „De scholen willen onze kinderen niet opnemen. Onze buren sluiten onze kinderen uit An dere kinderen plagen en sarren ze Wat moeten we hiertegen doen? Het is toch geen misdaad een dergelijk kind te hebben?" Toen Pearl Buck begreep, dat haar kind toch niet genezen kon, begon ze naar een school te zoeken, waar men dergelijke kinderen wilde opnemen. Opnieuw begon een niéuwe lange tocht. Toen ze eindelijk een goede school meende gevonden te hebben, bleek haar al spoedig dat de directri ce niet van haar werk hield. (,.Ik moet nu eenmaal leven", zei ze). Op een andere school zag ze de kinderen in banken zitten, doelloos wachtend op het einde van de dag. Op wéér een andere school droegen de kinderen lompen en moesten het voedsel, dat hun gegeven werd. van de vloer op rapen De bedden waren vodden op de grond en er was niet één voorwerp dat de moeite van het oprapen waard was. HET KIND was al drie jaar geweest, toen Pearl Buck, die in die tijd in Chi na woonde, ongerust begon te worden Haar dochtertje kon nog niet praten. „Ik herinner me nog", zo schrijft ze, „hoe ik kennissen en vrienden naar hun kinderen vroeg, waarbij ik mijn eigen ongerustheid niet. kon verbei- genHun antwoorden war^n ge ruststellend, té geruststellendZe spraken allen de lege woorden van ge ruststelling, die vrienden bezigen, als ze 't goed menen. En ik liet me in slaap sussen". Maar de twijfel keerde spoedig terug. Het kind liep laat, praatte moeilijk en toen het eenmaal kon lopen, had net geen ogenblik rust, maar rende van de ene hoek van de kamer naar de ande re. Het meisje had een gezonde ge laatskleur, maar ze was dadelijk afge leid Haar ogen, zo smetteloos blauw waren dof als men diep in de iris blikte De blik hield niet vast en rea geerde niet. Toen, op zekere dag, ging Pearl Buck met haar kind naar een dokter De volgende dag ging ze naar een andere dokter. En toen begon -.ie zware tocht die de ouders van derge lijke kinderen zo goed kennen „We slepen onze kinderen de hele we reld door en steeds meer laten we-on ze hoop varen, maar steeds weer gaan we op zoek naar de man, die ons kind KERKELIJK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Muiden: W. A. S. Lau- rense te Driesen, Aangenomen naar Klooster-Ter Apel: J. J. Brijker te Arum; naar 's Hertogenbosch: N. K. v. d. Akkei te Renoy, naar IJmui- den-Oost: G. Wassenaar te Huizurn, naar Zeist (vacature dr. H. Berkhof): A. de Vries te Middelburg. Gereformeerde Kerken art. 31 k.o. Bedankt voor Murmerwoude: R. te Velde te Zalk en Veecate. Gereformeerde Gemeenten. Tweetal te Vlaardingen: dr. C. Steenblok te Gouda en F. Mallan te Bruinisse. Dr. S. v. d. Linde, die op Celebes in dienst der zending- werkzaam is, komt eind Augustus met zijn gezin weer naar het vaderland. Hij hoopt weer de Ned. Herv. Gemeente hier te lande te gaan dienen. Het prov. kerkbestuur van Zuid- Holland der Ned. Herv. Kerk heeft het besluit van het classicaal bestuur in Leiden tot vestiging van een zesde predikantsplaats aldaar goedgekeurd. Het Classicaal bestuur der Ned. Herv. Kerk van Heerenveen heeft de villa „Blau-Hus" aan de Rijksweg te Oranjewoud aangekocht, om die te doen inrichten tot verpleging van chronische zieken. De villa, die de naam van „Bos en Veld" zal dragen, zal plaats bieden voor dertig bedden. Als voorzitter en secretaris der stich ting treden op de predikanten ds. J. Hoekstra te Oudehaske en ds. W. Wil man te Oudeschoot. Hoewel de stich ting geheel een Ned. Hervormd ka rakter zal dragen, zal zij ook plaats bieden aan patiënten van andere ker kelijke richting. Ds. W. v. d. Leije, die tal van jaren de Evang. Lutherse Kerk in Duitsland diende, heeft van de Synode der Evang. Lutherse Kerk het recht ont vangen, om voor te gaan in de ge meenten hier te lande. Ds. v. d. Leije, Nederlander van geboorte en nationaliteit, woont Stalpertstraat 49, Den Haag. Ds. G. H. Polman, missionair-predi- kant der Chr. Gereformeerde Kerk op Celebes, is met zijn gezin in het va derland teruggekeerd en heeft zich metterwoon gevestigd: Gezicht3laan 52 te Bilthoven. Comité in zaak Bertha Hertogh gevormd Te Bergen op Zoom is een comité ge vormd, dat de activiteit, welke in de kwestie Bertha Hertogh tot dusver vrij wel uitsluitend door de heer F. Hout man werd ontplooid, voor zijn rekening wil nemen. De kantonrechter mr. J. P. Bervoets heeft de leiding van dit comité aanvaard, terwijl er verder verschillende andere notabelen zitting in hebben genomen. Dit comité zal zich spoedig beraden over de maatregelen, die genomen zullen moeten worden tot hereniging van het gezin Hertogh. Reeds gisteravond werd daartoe de eer ste bijeenkomst gehouden. Naar wij vernemen, zal de Rijks dienst voor het Nationale Plan mede, op verzoek van de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, nr. dr. J, In 't Veld, een algemene studie wijden aan het vraagstuk van de in gebruikneming van gronden voor be bouwing, industrieterreinen, kanalen, wegen, recreatie, landbouwdoeleinden enz. Dit onderzoek zal plaatsvinden ra nauwe samenwerking met de Centrale Directie voor de Volkshuisvesting en het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Gewijzigde kinderbijslagwet 1 Januari in werking?' Blijkens de memorie van antwoord cp het eindverslag der commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging kinder bijslagwet wordt verwacht, dat de uit betaling van kinderbijslag met ingang van 1 Januari 1951 volgens de nieuwe bepalingen geen onoverkomelijke moeilijkheden zal ondervinden, indien het ontwerp in de loop van deze maand wet zal zijn geworden. LUCHTBASIS OP PHILIPP1JNEN WORDT VERGROOT De Philippijnse regering heeft maat regelen getroffen om de Amerikaanse regering in staat te stellen, onverwijld over te gaan tot vergroting van de luchtbasis Clark, ongeveer «120 km ten Noorden van Manilla. Eindelijk vond de schrijfster een school: de Training School te Vineiand (V. S.), die onder leiding staat van de menselijke Edvard R Johnstone, die ie kinderen oom Eddy noemden. Op zijn kantoor hing een spreuk aan de muur: „Eerst geluk en dan volgt de rest vanzelf. Hier liet Pearl Buck haar dochtertje achter. Nu was dan einde lijk een tijdperk van geluk voor net kind aangebroken. „Toen ik haar ga desloeg bij haar spel, was het of dit kind door het leven ging als een enge! in de hemel. De moeilijkheden van het aardse bestaan zou ze nooit ondervin den. Ze geniet onbeschrijflijk van de regen en de zonneschijn, ze houdt van schaatsenrijden en van haar driewieler- tje, maar boven allesgaat ze op in muziek. Ze vindt kalmte en rust in het urenlang luisteren naar gramofoon- platen De gave, die diep in haar ver borgen ligt, uit zich in de stille ex tase, waarmede ze luistert naar de grote symphonieën, met lachende mond en de ogen gericht op een horizon, die ik niet kan vinden". Deze kjnderen hebbeh hun bijzon dere bestemming en hun ouders be hoeven niet te wanhopen of zich be schaamd terug te trekken „Weest trots op uw kind", zo besluit Pearl Buck haar boek. accepteert het zoals het is en trekt u van de blikken en woorden van hen die niet beter kunnen weten, niets aan. Het kind beeft voor uw ,;e- "en betekenis. Richt het hoofd op en ,7gt de weg, die u gewezen is". Glimlachje „Ik dacht al, dat ik een Tarzan- film te zien kreeg!" Truman vraagt Congres om strengere anti-sabotage- wetten President Truman heeft het Congres om strenger anti-sabotagewetten ver zocht en om een wet, volgens welke voor deportatie in aanmerking komen de vreemdelingen moeten melden, waar zij zich bevinden en wat zij doen. Hij verzocht het Congres echter zich te hoeden voor een optreden, dat de per soonlijke vrijheid beperkt. Hij ondersteunde zijn verzoek om strenger wetten onder meer met de volgende woorden: „Heden ten dage zien wij ons zeer ernstig voor de be dreiging van een communistische be weging geplaatst, die internationaal van aanleg is, uit een centraal punt geleid wordt en zich toelegt op -iet omverwerpen van democratische in stellingen in de gehele wereld". Druk diplomatiek verkeer in Verre Oosten De Australische premier Robert Menzies wordt Zondag te Tokio ver wacht voor een bespreking met Mac Arthur, de opperbevelhebber van de V.N. over de Koreaanse oorlog en het aandeel van de strijdkrachten van het Britse gemenebest daarin. Menzies zal vijf dagen in Tokio blijven. Voorts wordt vernomen, dat de Phi lippijnse minister van Buitenlandse Zaken, Carlos Romulo, door generaal Mac Arthur uitgenodigd is zo spoedig mogelijk naar zijn hoofdkwartier te komen. Krijgt Belgie een driepartijenregering Gistermiddag begon in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers het debat over de wet, die de over dracht der Koninklijke prerogatieven op Prins Boudewijn moet regelen. Ver wacht werd, dat de behandeling nog vandaag zou woiden voortgezet. In po litieke kringen wordt de laatste dagen veel gesproken over de samenstelling van een nieuwe regering. Men verwacht een twee- of driepartijenkabinet. Als eerste minister meent men te moeten noemen Paul van Zeeland, Eyskens of weer Duvieusart. De hoeveelheden krachtvoer, welke de komende winter zullen worden toe gewezen, zijn bekend gemaakt en bij vele boeren zal nu vooral als het weer zo blijft meewerken de nei ging bestaan nog een extra perceeltje te drogen. In de practijk laat de kwaliteit van het Augustus- en Septembergras nog wel eens iets te wensen over: veelal oud gras, bossen en halmen en ook gedeelten van mestflatten. Van derge lijk gras kan men, zo vernemen wij van bevoegde zijde, onmogelijk een hoogwaardig gedroogd product ver wachten. Wil men een perceel gaan drogen, dan zullen er nooit mestflatten in het gras mogen voorkomen, alle bos sen en grashalmen moeten zijn verwij derd (bloten) en er moet een behoor lijke stikstofgift (3 baal kas is niets bijzonders per ha) zijn toegediend. Het groeitempo is voor de kwaliteit van zeer veel belang: langzaam gegroeid gras valt altijd tegen in voederWaarde. LUCHTVERBINDING TUSSEN NEDERLAND EN NIEUW-GUINEA. Dinsdagmorgen is een door de rege ring gecharterde K. L. M.-Dakota naar Biak op Nieuw-Guinea vertrokken. Het toestel is bestemd om bestuursambte naren in Nieuw-Guinea te vervoeren Bovendien zal het vluchten uitvoeren tussen Biak en Port Darwin in Austra lië om zodoende een luchtverbinding tussen Nieuw-Guinea en Nederland tot stand te brengen. De passagiers kunnen namelijk in Port Darwio overstappen in het toestel van de Australische lijndienst op Singapore In Singapore worden zij dan weer Overgenomen door het lijnvliegtuig van de K. L. M„ dat naar Amsterdam doorvliegt. INTERIMREGELING NEDERLANDSE ANTILLEN Bij de Eerste Kamer is een uitvoerig toegelicht verzoek van de Arubaanse Volkspartij le Oranjestad binnengeko men om de interimregeling voor de Nederlandse Antillen wegens de daar in opgenomen nieuwe zetelverdeling in de Staten der Antillen niet aan te ne men. Ook van het Statenlid de Cuba, vertegenwoordiger van Savoneta op Aruba, kwam een dergelijk verzoek binnen, waarin ook aangedrongen werd op 't bevorderen van een spoedige tot standkoming van een op basis van de bestaande zetelverdeling geconstrueer de eilandenregeling. Indien dit onbe reikbaar zou zijn, verlangt Aruba al gehele afscheiding van Curapao. VAN MARSDIEP TOT IJ In Den Helder speelde een combi natie van plaatselijke clubs tegen Heerenveen (met Abe). Zij leden een 43 nederlaag. De Korfbalvereniging „Den Helder" behaalde bij de serie wedstrijden van „Watervliet" te Vel- sen een eerste en tweede prijs. De strandfeesten, die Zondag in Callanstoog voor de badgasten werden georganiseerd, zijn weer heel goed geslaagd. Op 3 September zal de Ronde van Koog aan de Zaan worden verreden. Bij een olieboring in het Oostzijder- veld is men op een diepte van 1600 a 1700 m. gestoten op enkele dunne steenkoollagen. ff- Door de tegenwoordigheid van geest en het koelbloedige optreden van de reddingsbrigade te Wijk aa.n Zee werd een dertienjarige jongen van de ver drinkingsdood in zee gered. Jn de cellu- iosefabriek van Van Gelder te Velsen- Noord geraakte een arbeider bekneld tussen een muur en een kamwiel. Met zware ihwendige kneuzingen werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. Het 20-jarige meisje S. uit Wormer- veer is bij Assendelft in een greppel gevallen en in de modder gestikt. Het meisje, dat leed aan vallende ziekte, moet door een aanval zijn getroffen. Een Westfries, die naar Nieuw-Zee- iand emigreerde, schreef aan onze courant een brief en vertelde: „Hier kunnen nog honderden Hollanders aan de slag". In Andijk overleed het vier maanden oude dochtertje van het a-sociale gezin O. K. De doodsoorzaak werd niet vastgesteld. Na de sectie van dr. Hulst uit Leiden kwam wel vast te staan, dat geen sprake is van ge weldpleging. Er worden reeds geruime tijd pogingen gedaan om de kinderen uit de ouderlijke macht te ontzetten. Sukarno naar de Philippijnen Volgens een mededeling in Radio- Djakarta zal president Sukarno in Sep tember een bezoek brengen aan de Philippijnen, ter bespreking van vraag stukken van gemeenschappelijk belang voor Indonesië en de Philippijnen, in het bijzonder die betreffende de zee vaart. 125 NIEUWE NEDERLANDERS (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft Dinsdagmid dag zonder discussie of hoofdelijke stemming een zestal wetsontwerpen aangenomen tot naturalisatie van 125 nieuwe Nederlanders. De minister zon der portefeuille, de heer L. Götzen, die voor zijn collega van Justitie, mr. A. A. M. Struycken, de wetsontwerpen zou verdedigen, kon zonder het woord te behoeven te nemen, zijn portefeuille weer opnemen en het zonnetje of zijn ministerie weer opzoeken. In kasteel Oud-Wassenaar hebben de ministers van het departement voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen een maaltijd aangeboden ter ere van de in Nederland teruggekeerde luit.-generaal Buurman van Vreeden, oud-comman dant van het KNIL en de oud~stafche4 gen.-majoor Van Langen. Purmerender markt Het aanbod van de vette koeien WG4 iets groter. De handel zette dan ooS heel kalm in. Wat in de vroegte ver kocht werd, was wel prijshoudend. La ter op de dag werd de gang kalmer en zakten de prijzen iets. Ook in gelde- koeien was de vraag niet zo druk, maar de prijzen bleven hoog staan. Het aanbod van de verse melkkoeien was groter. De prijzen blijven vast. Ook met de slachtstieren ging het heel kalm aan. Naar de gebruikstiertjes be gint meer vraag te komen. De nuchtere kalveren waren in de vroegte weer heel duur, maar de afloop was iets trager, waardoor ook de prijs iets daalde. Met de vette schapen was de gang heel goed en prijshoudend. Ook lammetjes werden weer goed gevraagd. De beste waren weer heel duur. In de bokken en geiten was de gang heel goed. De gang op de vette varkens- markt was heel stroef. De inzet was 1.84 1.86 voor de beste. Het bleef slepend prijshoudend. De vette zeugen deden zo om de f 1.70 ook niet zo wil lig als we de laatste weken gewoon waren. Met de biggen, waar het aanbod toch niet zo groot was, ging het ook stug aan. De prezen hadden weer nei ging tot dalen. Het aantal fokzeugen was te groot naar de vraag dus heel stug. Paarden stil. Met de enkele veu lens ging het vlugger. Alles voor de slacht. De pluimveemarkt was weer stil. Met de konijntjes wil het niet vlotten. PURMEREND, 8 Augustus 1950. Aangevoerd 740 runderen waaron der: 251 vette koeien van f 2.30 tot f 3 per kg handel slepend, 136 melk- en kalfkoeien van f 675 tot f 1100 per stuk handel stug, 299 gelde koeien van f 580 tot f 850 per stuk handel kalm, 22 pinken van f 375 tot f 480 per stuk handel kalm, 315 nuchtere kalveren van f 45 tot f 110 per stük handel goed afloop stugger, 32 stieren van f 650 tot f 1600 per stuk handèl kalm, 1214 schapen en lammeren van f 70 tot f 120 per stuk en lammeren van f 45 tot f 80 per stuk handel goed, 40 bok ken en geiten van f 10 tot f 60 per stuk handel vlug, 193 vette varkens van f 1,76 tot f 1 86 per kg stug prijs houdend, 747 schrammen en biggen van f 45 tot f 67.50 per ■stuk en big gen van f 30 tot f 45 per stuk handel stug, 53 fokzeugen van f 225 tot f 423 per stuk handel stug, 34 paarden van f 590 tot f 800 handel stil, 6 veulens van f 225 tot f 300 per stuk handel goed. Totaal 3342. 250 konijnen van f 0.75 tot f 5 ban de: stug, 5000 kipeieren van f 13.50 tot f 14 per 100 stuk, 1500 eendeieren van f 8 per 100 stuk. e

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3