UW ROOD IRBIJ IJS Éen&Zn. Botsingen te Makassar waren gisteren practisch geëindigd NEE? Belgie is bereid volledige mede werking te verlenen De 7 December-divisie wordt opnieuw gekleed en bewapend Voordelig I 18, Alkmaar 1NBENDE DE BRUIN JHANDEL buitenwerk! Er vielen tien doden en vijftig gewonden Stappen van Den Haag bi] de RIS Dank van Leopold aan Zwitserland Zieke dokter werd van Heard-eiland gehaald Faroek neemt geen risico Eerste Kamer aanvaardt de nieuwe premieregeling woningbouw Interpellatie over defensie op komst Productievermogen 20 milliard francs beschikbaar Twee angstige jongelieden, tafelzilver in 't Vondelpark en prima politiewerk Brutale inbraak snel Het Radioprogramma opgelost Opkomst bleef beneden de verwachtingen DIT WOELIGE LEVEN Diogenes Veteranen ontmoeten elkaar in Amersfoort HET CHINESE BEELDJE WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1950 SEN. „DE ORANJEZAAL" koud stromend water. 1. 2453, Alkmaar, r de laagste prijs achter de Vismarkt JDS 1902 VAKLUI! te (In 6 Keuren) bagagedrager en ringsfoi onwrikbaar vast, op aan frame gelaste steunen koperen Bate" vus achter- licht, lampje kan niet los* trillen stevige byis- bumper kettingkast met speciale sluiting (octr. 59706) fijne afstelling Iraaiende delen irT vl'* t ff\i «f VANAVOND?! ACH, DAT IS Ntl JAMMER... IVC s/MOET ERGENS HEEN.. VIND JE T ERG? Het ministerie van Defensie van de R.LS. heeft gisteren hekend gemaakt, dat de vijandelijkheden te Makassar om 16 uur plaatselijke tijd zijn geëindigd. Er is over het staken der vijandelijkheden volledige overeenstemming bereikt. Dit gebeurde bij een bespreking tussen de Indonesische en Nederlandse comman danten, to weten kolonel Kawilarang en gen.-majoor Scheffelaar. Hierbij was ook een waarnemer van de Unci aanwezig. Er werd direct een order tot het ■taken van het vuren gegeven. Sindsdien is te Makassar de rust weergekeerd, ofschoon er sporadisch nog schietpartijen voorkomen. teneinde contact op te nemen met de generaal-majoor Scheffelaar. De rege ring van de RIS heeft medegedeeld, dat het zenden van de „Kortenaer" in strijd is met de overeenkomsten van de RTC, daar het schip ter beschikking was ge steld van de regering van de RIS en slechts volgens de door haar gegeven richtlijnen kon worden gebruikt. De regering der RIS verwacht een nadere verklaring van Nederlandse zijde. Do overeenkomst bevatte o.a. de be paling, dat leden van het voormalige Knil, die aan het bevel geen gehoor geven, de status van militair der Kon. Landmacht zullen verliezen. Volgens het Franse persbureau AFP zijn bij de gevechten tien doden en vijftig gewon den te betreuren. Er zullen vijf oudere militaire waar nemers van de Unci naar Makassar worden gezonden om zich ter plaatse van de toestand op de hoogte te stel len en hun bijstand aan te bieden bij de pogingen om de spanningen te ver minderen. Nederlandse reactie „Het heeft de aandacht van de Ne derlandse regering getrokken, dat de actie tegen het kampement der mili tairen van de K.L. te Makassar welke plaats vond nadat er te Makassar een tijd lang rust had geheerst en er geen klachten over het gedrag dezer mili tairen waren ingekomen een zoda nig karakter heeft gedragen, dat daar bij zelfs een vliegtuig en een beschie ting van zee uit waren betrokken", al dus werd van de zijde van bevoegde Nederlandse instanties aan het ANP medegedeeld. De woordvoerder deelde voorts mede, dat het Nederlandse Hoge Commissariaat „in overleg met en op instructie van Den Haag, bij de rege ring der R.I.S. ernstige stappen heeft ondernomen". Omtrent de aard dezer stappen wenste men zich echter verder niet uit te laten. De „Kortenaer" Door het Hoge Commissariaat was medegedeeld, dat Hr. Ms. „Kortenaer" naar Makassar zou worden gezonden, De president van de Zwitserse Bondsstaat heeft van koning Leopold van Belgie een hartelijk danktelegram ontvangen voor de gastvrijheid, die de koning de laatste vijf jaar In Zwitser land heeft genoten. De koning herin nert aan de hechte banden, die be staan tussen Belgie en Zwitserland en uit de beste wensen voor de Zwitser se regering en de welvaart van het Zwitserse volk. Als antwoord op deze koninklijke boodschap heeft president Petit Pierre, de nadruk gelegd op de waarde, die Zwitserland hecht aan de traditionele vriendschappelijke betrek kingen met Belgie. De Australische kruiser „Australia" is er in geslaagd dr. Serge Udovikoff aan boord te nemen, die, zoals wij meldden, aan een blindedarmontsteking leed op het eenzame Heard-eiland, in het Zuid poolgebied. Indien de kruiser niet op tijd was gekomen, was de dokter zelf met de operatie begonnen, bijgestaan door instructies via de radio. ZWITSERS MONTEUR VERONGELUKT Een Zwitserse monteur, genaamd Odd, was Dinsdagmorgen in de Meel fabriek der firma Noury en Van der Lande te Deventer bezig met het her stellen van molens, waarbij een drijf riem van de schijven afliep. Hij legde de riem weer op de machine, doch werd meteen door de riem meege sleurd. Men kon hem spoedig bevrij den, doch het bleek, dat hij zeer ern stige kwetsuren had opgelopen. Kort na zijn aankomst in het ziekenhuis is hij overleden. Een waarschuwing voor de Italiaanse monarchisten De jongste gebeurtenissen in Belgie hebben grote indruk gemaakt op het Italiaanse volk. De anti-koningsgezin den hopen dat de situatie in Belgie een ernstige waarschuwing betekent voor de Italiaanse monarchisten. Want hoe wel Italië niet een probleem kent als het „Wallonie-Vlaanderen-probleem" heerst er toch ernstige verdeeldheid in het land over de koningskwestie; en bloedvergieten zou niet uitblijven als deze kwestie opnieuw actueel gemaakt zou worden. Er heerst bovendien grote belangstelling in Italië voor het lot van Leopold, omdat de ex-koningin van Italië een zuster van de Belgische koning is. Bovendien wordt volgens de Times gefluisterd, dat de Leuvense kardinaal van Roey ernstige invloed op Leopold zowel als op de Paus heeft uitgeoefend ten gunste van Leopolds terugkeer. (Zoals men weet is koning Leopold twee maanden geleden bij de Paus geweest, aan wie hij advies ge vraagd had). De Deense minister van handel Krag heeft medegedeeld, dat de invoer dit jaar met 280 millioen kronen zal moe ten worden beperkt ter voorziening in een tekort van 350 millioen kronen in de Deense betalingsbalans. NEEM DAN ZWITSALAX LNATUÜRLVK WERKEND LAXEERMIDDEL. De Egyptische senaat en het Egyp tische Huis van Afgevaardigden heb ben besloten alle bladen en persagent schappen te verbieden voorlopig ook maar enig nieuws over de Egyptische koninklijke familie te publiceren. Dit verbod is geldig totdat de minister van binnenlandse zaken het intrekt. Volgens Britse informaties ligt aan dit verbod het volgende ten grondslag: Koning Faroek zou enkele maanden geleden in het geheim gehuwd zijn met de befaamde zestienjarige blom Narri- man Zadek („de gazelle van de Nijl- delta"Aangezien het de vurige wens van de koning is een zoon en troonopvolger te heben, wordt, alvo rens het huwelijk van de koning offi cieel wordt bekendgemaakt, afgewacht of zijn nieuwe gade hem niet zo zal teleurstellen als zijn vorige echtgeno te. die hem enkel dochters schonk.... Bedrijfstelfing wordt in het najaar gehouden Onlangs deelden wij mede, dat het in het voornemen ligt, binnenkort een bedrijfstelling te houden. Thans is bekend dat de telling zal worden gehouden naar de toestand op 16 October 1950. Zij heeft betrekking op alle bedrijven op het gebied van nijverheid, handel en verkeer, onge acht of daarmede al dan niet het ma ken van winst wordt beoogd. De vra genlijsten worden door de zorg van de gemeentebesturen en landdrosten uit gereikt. Het Centraal Bureau vo.or de Statistiek zal de gegevens verwer ken. (Van onze parlementaire redacteur) Vacantiestemming in en buiten de Eerste Kamer en als gevolg van de laatste vele binnen- en buitenlandse bezoekers op de publieke tribune, die wel eens In 's lands vergaderzaal de gang van zaken wilden volgen. Met een sneltreinvaart heeft onze Senaat zich door deze zomeragenda heengewerkt, zodat leden en toehoorders binnen twee uur weer op het zonovergoten Binnen hof stonden. De regering is bij de dis cussies in het geheel niet te pas geko men. Want minister mr. J. In 't Veld had ten aanzien van zijn nieuwe Pre mieregeling Woningbouw 1950 alleen maar felicitaties in ontvangst te nemen, nadat de Kamer zich er zonder discussie of hoofdelijke stemming mee verenigd had. De tongen kwamen even los bij de voorstellen der Commissie tot herzie ning van het Reglement van Orde der Kamer, waarbij drie vaste commissies uit de Kamer werden voorgesteld, voor het buitenlands beleid, de Internatio nale economische betrekkingen en de Uniezaken. Twee bezwaren ontwikkel den de communisten bij monde van de heren J. van Santen en J. Brandenburg: dat de openbare behandeling van 's lands zaken voor een goed deel zou wegvallen en dat het parlement los van de meerderheid van het volk en de wil der kiezers zou komen te staan. Daar zij zulks typische kenmerken van de verwording der democratie achtten, zouden zij hun stem tegen uitbrengen. Daarentegen verdedigde zowel de heer C. Woudenberg (PvdA) als mr. G. C. J. D. Kropman (KVP) de voorstellen, die erop wezen, dat de Commissie van oordeel was, dat de verbetering der werkwijze van de Eerste Kamer, die een eigen controlerende taak heeft als DE VERDEDIGING VAN WEST-EUROPA Minister-president Duvieusart ver klaarde Dinsdagmiddag in het Parle ment, dat de Belgische regering zich bereid verklaard heeft, in het kader van haar internationale verplichtingen haar meest volledige medewerking te verlenen aan de gemeenschappelijke verdediging van West-Europa. Belgie beschikt op het ogenblik over een supplementair productievermogen, dat op 20 milliard Belgische francs wordt geraamd, afgezien van de moge lijkheden, welke door de Belgische VERLOREN NEDERLANDERSCHAP Het Tweede Kamerlid mr. Beernink (C.H.) heeft schriftelijk aan de mi nister van Justitie gevraagd of aan personen, die het Nederlanderschap hebben verloren door dienstneming in Duitse staatsdienst, het Nederlander schap zal worden teruggegeven voor zover het minder ernstige gevalien betreft. HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Ding'en van de dag. 6.30 Lezing. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Claude Alex zingt. 7.30 Klankbeeld. 8.05 Op de korrel. 8.15 Promenade-orkest. 8.45 „De venus van Bainville", hoorspel. 9.35 Openingsconcert. 10.00 Gram.muziek. 10.25 Vrouwenkoor. 10.45 Tussen mens en nevelvlek 11.15 Vaughn Monroe en zijn orkest. HILVERSUM H, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7!l5 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Gram.platen. 7.40 Radiokrant. 8.05 Disco-actualiteiten. 8.15 Festival de Strassbourg. 9.35 Om het kamp- ™ur. 9.55 Festival de Strassbourg (vervolg). f9.2 Gram.platen. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Trio Fantasia. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Gram - muziek. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.00 Rus sische werken. 9.35 „Croon-Crew". 10.00 Mor genwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Kamermuziek. 11.45 Klankbeeld. 12.00 „The Avroleaus". 12.30 Mededelingen. 12/38 Piano en orgel. 1.15 Hugo de Groot en zijn Avro-orkest. 1.50 Beniamino Gigli zingt. 2.00 Lezing. 2.10 George Mela- chrino dirigeert. 2.30 Zang en piano. 3.00 Klimop. 4.00 Piano-voordracht. 4.45 Gra.pla- ten. 5.00 Zomertelegrammen. 5.50 Kinderhoor spel. 6 15 Sportpraatje. 6.30 Zang en piano. 7.10 School voor mannen. 7.30 Victor Sil vester en orkest. 8.05 In net Radio-Zoeklicht. 8.15 Avondprogramma. 11.15 Sportaotualitei. ten. 11.30 Dansmuziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7.50, 8 en 11 uur. - 8.13 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.40 Muziek houdt fit. 10.00 Gram.platen. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Koorzang. 11.00 De Zonnebloem- 11.45 Gram.platen. 12.03 De Zevenklapper. 12.30 Mededelingen. 12.33 Symphimette-or- kest. 1.20 Vaughn Monroe en orkest. 1.35 Piano-recital. 2.00 Promenade-concert. 2.45 Gevar. programma. 3.30 Sonate. 4.00 Bijbel lezing. 4.45 Vocaal-ensemble. 5.00 Jeugdjour naal. 5.30 Tussen Dollard en Schelde. 6.00 Leger des Heilskwartier. 6.15 Chr. Vakbewe- 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Sidney Torch ngeert. 7.30 Radiokrant. 7.55 Promenade concert (relais met BBC). 9.00 Causerie. 9.20 rromenade-orkest. 10.00 Vocaal-kwartet. 10.15 wS** d,er volken- Gram.platen. 10.45 ^vondoverdenking. 11.15 Septet in Es. De agent deed Maandagnacht zijn ronde in het Vondelpark en trof op een bank omstreeks 4 uur twee jonge mannen aan, die hem vertelden niet naar huis te durven gaan, omdat zij een wat bonte avond achter de rug hadden. Even later werd de agent aan gesproken door een nachtwaker van Publieke Werken, die dienst deed bij de ingang van Eeghenstraat van het Vondelpark en die hem vertelde licht te hebben gezien in het huis van de familie Brenninkmeyer en later twee mannen te hebben zien rondscharrelen. De agent begaf zich onmiddellijk naar de plaats waar hij even tevoren de mannen had aangetroffen en stelde daar een nauwkeurig onderzoek in. Tot zijn verbazing vond hij er een zak, waarin 181 stuks kostbaar tafel zilver, een smalfilmprojectieapparaat en een complete toverlantaarn met bij behorende plaatjes verpakt in een le ren koffer. Hij heeft daarna eerst al leen en later met een collega de ge- hele omgeving afgezocht en tot zijn geluk trof hij tegen 6 uur de mannen aan, ditmaal in de omgeving van de Emmastraat. Hij heeft ze onmiddellijk gearres teerd en overgebracht naar het bu reau Overtoom. Een onderzoek wees uit dat de man nen via een klein kelderraampje aan de achterzijde van het huis de woning waren binnengegaan. Met een kaarsie hadden zij het hele huis doorzocht, overal werden vlekken van kaarsvet gevonden en een van de mannen had ook kaarsvetvlekken op zijn kleren. Bovendien leverde het onderzoek van de dactyloscopische dienst al spoedig het bewijs, dat de mannen het tafel zilver in handen hebben gehad en dat zij in de woning zijn geweest. Een van de twee heeft tegenover het hoofd van de recherche van het bureau Over toom een volledige bekentenis afge legd. De andere blijft nog hardnekkig volhouden niet in het huis te zijn ge weest, maar dit zal aldus de politie hem niet veel baten. - De familie Brenninkmeyer is op het ogenblik met vacantie, zodat er nie mand in de woning aanwezig was. Congo worden geboden. Belgie is be reid dit vermogen ter beschikking te stellen van de ondertekenaars van het Pact van Brussel en het Noord-Atlan tische Pact, mits een aangepaste orga nisatie van een internationaal betalings systeem tot stand komt. Deze beslissing, die, aldus Duvieusart, ongetwijfeld de goedkeuring van het parlement zal wegdragen, houdt de noodzakelijkheid in, dat de Belgische economische en financiële politiek wordt herzien. Deze politiek moet vooral de eisen van de veiligheid van Europa op het oog hebben, zonder hier bij evenwel de handhaving van 't eco nomisch evenwicht en de sociale voor uitgang van het land uit het oog te ver liezen. De Belgische regering is van oordel dat, om aan haar Inspanningen de volle waarde en doeltreffendheid te verzekeren, zij dient te steunen op de overtuiging, dat door de verwerkelij king der verdedigingsplannen de vei ligheid van West-Europa verzekerd zal worden. Naar Duvieusart ten slotte verklaar de, zal de regering het parlement zo spoedig mogelijk de wetgevende en budgetaire wijzigingen voorleggen, die de nieuwe Belgische politiek noodza kelijk maakt. gaat Hr. Ms. „Kortenaer" naar Makassar Kolonel Kawilarang en gen.-maj. Scheffelaar, die Maandagmiddag te Ma kassar aankwamen, waren er Dinsdag morgen nog niet in geslaagd de vijan delijkheden tot stilstand te brengen. Nadere bijzonderheden over de gebeur tenissen te Makassar zijn nog niet te krijgen, daar de telegraaf- en de lucht- verbinding verbroken zijn. Daar er nog steeds geen rechtstreeks contact mo gelijk is tussen de Hoge Commissaris en gen.-maj. Scheffelaar, is nu Hr. Ms. „Kortenaer" naar Makassar vertrokken teneinde direct contact met gen.-maj. Scheffelaar te verzekeren. Aneta ver neemt nog dat de radiozender Makas sar in handen is van de voormalige le den van het K.N.I.L. Kamer van Revisie, noodzakelijk was. In de vaste commissies zullen alleen aan de regering inlichtingen gevraagd en geenszins beslissingen genomen worden. Met 31 tegen 3 stemmen (die der communisten) werden ten slotte de voorstellen aangenomen. Daarna kwam het voorstel van mr. W. C. Wendelaar (VVD) in discussie, om een vierde vaste Kamercommissie voor defensie-aangelegenheden in te stellen. Daartegen bleek de grote meer derheid van de Kamer bezwaar te heb ben, omdat, zoals mr. Kropman ver klaarde, er reeds een defensiecommis sie is, waarin drie Eerste Kamerleden zitting hebben en een incidenteel ge val, n.l. de huidige stand onzer defen sie, wel een reden tot interpellatie, doch niet tot de instelling van een vaste Ka mercommissie was, want men moest met nieuwigheden wat voorzichtig zijn en eerst een traditie gaan kweken ten aanzien der vaste commissies. Bovendien kon mr. Wendelaar, die zich in zijn verdediging geen pessimist toonde, doch wel de huidige internatio nale situatie hoogst ernstig noemde, onze landsverdediging in het kader onzer buitenlandse politiek ter sprake doen brengen in de nieuwe vaste com missie voor het buitenlands beleid. Het voorstel-Wendeiaar werd ver worpen in een gemengde stemming met 25 tegen 9 stemmen (die der heren Wen delaar, Molenaar, H. D. Louwes (WD), J. Schipper (AR), prof. dr. J. de Zwaan en mr. G. Kolff (CH), mr. G. J. van Heuven Goedhart, H. J. de Dreu en mr. G. E. van Walsem (PvdA). De heer Wendelaar stelde nu een interpellatie in het uitzicht, omdat de Eerste Kamer al meer dan een jaar niet met de rege ring over onze defensie van gedachten had gewisseld. Het nieuwe reglement van orde zal bü het begin der zitting 1950/51 in wer king treden. Maar tevoren zal de Eer ste Kamer nog Woensdag 16 Augustus in openbare zitting bijeenkomen o.m. ter behandeling van het wetsontwerp tot deelneming van de Staat aan de uit breiding der Hoogovens en aan de KLM. Vermeld zij nog, dat overeenkomstig het voorstel der Commissie van de Ver zoekschriften een adres van 750 acade mici aandringend op het behoud van de band tussen Nederland en Nieuw- Guinea werd aangehouden tot de be handeling der begroting van het Minis terie van Uniezaken en Overzeese Rijks delen. Mobilisatie per radio Gisteren is de proef genomen met de oproep voor mobilisatie-oefening per radio. De radio-oproep werd ge daan na de nieuwsberichten van 6 en zeven uur gisteravond en zij bleek be trekking te hebben op de mannen van het garderegiment Jagers, die nor maal, volgens de schriftelijke oproep vandaag in de Knoopkazerne te Utrecht hadden moeten opkomen. Te half één vannacht vernamen wij, dat op dat ogenblik van de ongeveer 600 opgeroepenen er zich ruim 200 haddeti aangemeld. Dit bleef beneden de gekoesterde verwachting, die zich bewogen had rondom een percentage van 50. Te ongeveer acht uur kwam de eer ste opkomeling in de kazerne aan. Arie Knijff, een 25-jarige timmerman uit Montfoort, die persoonlijk de op roep te kwart over zes had gehoord en de eerste bus naar Utrecht had ge nomen. JOEN een mijner romantische vrien den mij de heerlijkheden van het in zee baden bij maanlicht to nauw aan de schenen had gelegd, dat het water me in de mond kwam (ik schrijf dit om als slechte beeldspreker ge citeerd te worden) besloot ik dan maar hem om 4 uur bij strandpaal IS te ontmoeten. ,Jedereen was present, de zee, de maan, de pool en ik, maar de romantiek had zich blijkbaar ver slapen. Kom, dacht ik, men moet zich ook alleen drijvende kunnen houden. Ik trok de kleren uit en liet me door de zee en door het maanlicht bespoe len. De aardigheid was er gauw af, ook al omdat het zwemmen zonder badpak een zeker risico met zich brengt, al komen er op ons vacantie- strand meer dagjesmensen dan slaap wandelaars. Toen ik een uur lang de eenzaam heid had weerstaan, vond ik het wel letjes en wandelde als een Adam bij naht naar m'n fiets en m'n kledij. Alleen paal 18 stond er echter nog, even naakt als ik, maar niet Zo ont steld. In de mening, dat ik al zwem mende was afgedreven, holde ik als een ontsnapte gevangene naar paal 17 en daarna naar paal 19, doch ik zag wel in, dat nan Den Helder naar Oostvoorne zou kunnen hollen zonder het succes, dat ik beoogde en andere successen jaagde ik niet na. Anders ligt het strand altijd pol kranten, dozen en wat de Batavieren meer om zich heen sloegen, als ze plotseling zonder broek zaten, maar nu was er alleen maar zandzodat ik mij als strandburger No. 1 voelde. De dag begon al te lich ten, toen ik besloot al heimelijk naar huis te keren, de listen van Vosmeer de Spie in m'n hoofd. De eerste kilo meter zag ik niemand, tijdens da tweede bespiedde ik achter een bosje een melkboer op weg naar de fabriek, de derde bracht een werkman in mijn richting, die ik nog net ontgaan kon. Vóór ik het wist, stond ik in de buurt van het huis van mijn vriend, die mij in deze doorzichtige: romantiek had ge huld. Het was toen ongeveer zes uur. Ik belde aan, holde naar de achter deur voor een naderende auto, sprong weer naar de voordeur, toen ik ver lossende geluiden hoorde. Door het ruitje van de poort der bevrijding keek een vrouwengezicht, waaruit een gil opsteeg, toen het rnij zag. ,Jk ben het", schreeuwde ik steepide, doch dat kan iedere naaktloper zeggen. Het wat tevergeefs. Iedereen kon ik in de ge dachten van de echtgenote van m'n collega wezen, behalve ikzelf. Zolang ze echter de politie niet opbelde, was ik veilig. Twee uren zat ik in de regenton, die vóór dat romantische huis staat. Toen kwam de romanticus thuis uit een plotselinge nachtdienst van zijn krant. In z'n hand een och tendblad met een berichtje, dat een agent bij paal 18 de fiets en kleren van een onbekende man had gevonden. In de gang heb ik hem de waarheid wil len zeggen, maar toen ik bij wijze van hors d'oeuvre hem eerst eens vuil aan keek, vroeg dit romantische mannetje: „Heb ik iets van je aan?" Er werd gisteren in Amersfoort weer gespierde huzarentaal gesproken. In de Prins Willem de Derde-kazerne, de zetel van het regiment Hnzaren van Boreel, kwamen de mannen van het voormalige eerste verkenningsregiment van de 7-Decemberdivisie voor een eerste opkomstoefening tezamen. In Door MY RA GAY xxxx 27) Julie dacht daar nu aan. Ze wou dat Steve nu niet opeens verdwenen was. Ze had Steve's morele steun nodig. Sam Harmon sprak tegen haar, merk te ze tot haar schrik. Hij vroeg zachtjes ,.En waarom houd je dat tasje zo krampachtig onder je arm gedrukt Julie? Zou je je rol niet zo willen vasthouden dat het papier niet ritselt terwijl je je tekst leest? Zou je niet eens een gebaar maken zo nu en dan?" Julie wierp een laatste wanhopige blik om zich heen in de hoop Steve te ontdekken. Sam Harmon ging voort: „Bent u misschien bang dat een van ons uw tas zal stelen, juffrouw Page? Of mis schien Julie legde haar tas op een stoel op het toneel. Ze wou dat ze haar tas met haar hoed en mantel op een van de voorste stoelen in de zaal had ge legd. Nu was ieders aandacht op die tas geconcentreerd. De repetitie begon. Het was een prachtige rol! Julie dacht, dit is het soort rol, dat je meeneemt en weg voert op zijn eigen rhythme. Julie las haar tekst bezield voor. Behalve wanneer ze opeens aan haar tas moest denken, die daar op een stoel lag, duidelijk zichtbaar voor iedereen. Wanneer dat gebeurde, lette ze niet op, miste haar beurt, begon Sam Harmon te tieren en moest de scène worden overgedaan. De rest van het troepje scheen ver langen. om Julie te helpen. Thurza Allwood, die uitsluitend griezelrollen speelde, was behulpzaam en vriende lijk. Zelfs Parker Haines scheen in n welwillende stemming. Gedurende meer dan een uur werk ten ze hard. Daar alle anderen het stuk al dikwijls hadden gespeeld, ging het snel. Ten slotte knikte Sam Harmon te vreden. „Genoeg voor vanavond, jon gelui," zei hij. „Het gaat geweldig, Julie. Ik denk, dat je een sensatie zult zijn!" Julie voelde een warme gloed in zich opstijgen, die pas verdween toen ze de vier treetjes, die naar de taal leiden, afliep. Te laat dacht ze ran haar tasje. Onmiddellijk wendde ze zich om en ging de treden weer op, maar kwam (laarbij haast in botsing met Parker Haines. Hij lachte. „Ik wed, dat dit het voorwerp is, dat je zo haastig tracht te bereiken!" plaagde hij en hield haar tas in de hoogte. „Wat heb je daar wel allemaal inzitten? Al je aardse bezit?" Julie greep de tas, voelde de kleine bobbel, die werd gevormd door het jade figuurtje en durfde weer adem te halen. „Wel bedankt," hijgde ze. „Ik laat mfln tas altijd rondslingeren," trachtte ze uit te leggen. Parker Haines bleef om haar heen draaien. „Wat zou je zeggen van een kopje thee? Of misschien iets krach- tigers?" stelde hij voor en streek zijn alreeds volmaakt gladde haar nog wat gladder. Julie trachtte te glimlachen. „Ik-ik heb al een afspraak," jokte ze wan hopig. Gesteld dat die loerende gestalte'in dat obscure portiek van die tandarts werkelijk Parker Haines was ge weest! Gesteld, dat hij alles afwist van dat jade beeldje en getracht had haar te doden om het in zijn bezit te krij gen? Het volgende ogenblik was haar leugentje geen leugentje meer. Steve kwam achter uit de zaal te voorschijn en riep haar toe: „Goed zo, Julie, dat ging prachtig! Je zult aller harten stelen als Lorinda. Dat denkt Kip ook, is het niet, Kip?" Hij duwde een lange jonge man naar voren. „Mag ik je Julie Page voor stellen? Julie, dit is het zoontje van Marvin Kirk, Christopher, beter be kend als Kip. Alles dwarrelde voor Julie's ogen. Ze voelde zich duizelig worden, toen ze de blonde jongeman positief her kende als de man, die haar het jade beeldje in de handen had gestopt. De blonde man, die de beroemde sprong van de brug had gedaan en het nog overleefd had bovendien! De blonde man, die had opgebeld om een af spraak met Julie te maken. Kip Kirk deed het woord voor hen beiden. Wat maar goed was ook, want Julie was zo perplex, dat ze niet in staat was iets te zeggen. Kip legde haar uit, dat zijn vader, Marvin Kirk, hem als verkenner vooruit had gezon den om tijdéns de repetitie naar haai te luisteren. „En u bent werkelijk geweldig!" riep Kip uit. Hij had haar beide han den te pakken en pompte die vo> enthousiasme op en neer „U krijgt die plaats in de show van m-ijn vader als ik er iets aan kan doen!" (Wordt vervolgd) de loop van deze maand zal de op komstoefening van de 7-December divisie zijn voltooid, zodat tegen Sep tember de eerste van de drie divisies die de regering uit de beschikbare ge oefende mankracht wil vormen, gereed zal zijn. Amersfoort kreeg zo Dinsdag 900 man te verwerken. Het weerzien van ai deze mannen, die in Indonesië be wogen jaren hebben meegemaakt, was een feest. Oude herinneringen werden met de nodige bravour opgehaald en er was zo'n stemming van „ons vete ranen kunnen zij nog niet missen". Op vlotte wijze kregen de mannen hun kleding en uitrustingstukken, alles nieuw en op maat, uitgereikt. Een bij zonderheid was, dat zij hun wapenen: geweer, stengun of revolver even eens mee naar huis mogen nemen als bewijs van groot vertrouwen, dat de legerleiding in de mannen van deze divisie stelt. Mocht de regering een beroep op hen moeten doen, dan zul len zij binnen enkele uren gekleed en gewapend paraat zijn. Niemand van hen verlangt naar dat ogenblik, maar zo het onverhoopt komt, zullen de mannen van de 7-December-divisie hun plicht doen, zoals zij dat in In donesië hebben getoond. Weer hamstervoorraad in beslag genomen De gemeentepolitie van 's Hertogen bosch heeft bij een familie een grote hamstervoorraad in beslag genomen. De buit bestond o.a. uit 100 flessen sla olie, 60 pakjes thee, 5 blikken thee, een aantal rijwielbuitenbanden, 100 stuks toiletzeep, 50 stuks huishoudzeep, 100 kg soda en 25 kg rijst. De gehele partij werd naar het poli tiebureau overgebracht. Tegen de hamsteraars is proces-verbaal opge maakt.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5