Amerika leeft in nieuwe „gold-rush Goed seizoen voor kleinere badplaatsen Amerik Herwaardering van Luchtwapen Heden, Donderdag en Zaterdag: hoogtijdagen voor expositie Mariniers ve een vin n Men wil hei Communisme verdrinken in irillioenen dollars En New York amuseert zich Russen naar Athletiek- kampioenschappen Onze cijfers zijn Indische cijfers De les van Korea: VAN DE WADDEN TOT HET IJ Bal-champêtre op Zaterdagavond Vele gedemobiliseerden willen bij het onderwijs LANGS NOORDHOLLANDS STRAND r Komen nog steeds meer gasten badgasten bedraagt ongeveer achthon- VRACHTAUTO STORT VAN WAALDIJK De Noordelijken Jongdok in t Chinese opm drie weken Geruchten nog bevestigd Weerbericl WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1950 (Van onze correspondent te New-York). DE AMERIKANEN, die van kindsaf opgevoed zijn met financiële superla tieven, hebben altijd al een neiging tot het „kolossale" gehad, maar dit maal, in hun strjjd tegen het communisme, staan zij klaar om alle records tei breken. „Millioenen" zijn nu klein-wisselgeld geworden en het begrip „bil- lloenen" is al verouderd. Het woord is nu „trillioenen"En het is duidelijk, dat zij vastbesloten zijn om het communisme letterlijk te doen verdrinken in een oceaan van dollars. De Amerikanen zijn niet meer te houden; zij zijn bereid elke dollarlimiet te overschrijden. Langzaam is de getergde reus in beweging gekomen. Door tegenslag in Korea willen zij als één man de ge hele natie mobiliseren, de dienstplicht voor vrouwen invoeren, honderd mil- lioen dollars spenderen aan de radioversterking van de „Stem van Amerika", veertienduizend Iuchbeschermingsofficieren aanstellen en over hat gehele land 618 luchtobservatieposten oprichten. Sommige drastische maatregelen zjjn al genomen. New Jersey heeft bijv. aangekondigd, dat het al klaar staat om voedsel, huisvesting en medische hulp te verlenen aan eventueel een mil- lioen vluchtelingen uit New-York. Deze metropolis zelf gedraagt zich in middels al meer en meer als in een oorlogsroes. In Times Square staan lange, zesdubbele rjjen vrijwilligers voor de recruteringsbureaux. Er hangt een zee van vlaggen in de hele stad en het veschijnen van Mac Arthur op de nieuws- films ontketent lang en luid applaus. Men heeft zich al volkomen neergelegd bij het vooruitzicht van nog hogere belastingen, rantsoenering, verscherpte controles, beperking en censuur en het overgaan tot de internering van plaatselijke communisten is waarschijnlijk nog slechts een kwestie van dagen. café en elk cabaret, hoe klein ook, is dag en nacht volgepakt. En aan de andere kant van de sociale weegschaal, geniet het onbetaalbare dure Southamp ton, het meest exclusieve stuk van Long Island, al even hard van deze nieuwe goldrush. Weliswaar zijn daar de dagen voorbij, dat de millionnairs er week-end-partijen voor honderd gasten gaven, maar de dure clubs en seizoenvilla's zijn boordevol en de champagne vloeit er nog rijkelijk. Aan de New Yorkse amusements- WALTER REUTHER, de voorzitter van Amerika's grootste vakbond, die van de verenigde automobielarbei ders, heeft al een plan ontworpen om gedurende de eerstvolgende 100 jaar een gigantische stroom dollars beschik baar te stellen als bijdrage 'voor de strijd om „het communisme van de aardbodem te doen verdwijnen". Hoe zijn vakbond dat precies zal klaarspe len, wordt er niet bijgezegd, maar niemand twijfelt eraan, dat Reuther een manier zal vinden om een ware dollarlawine beschikbaar te stellen. Er is iets kinderlijks in dit grote vertrouwen op de macht van het geld. Want de dollar alléén zal de slag tegen liet communisme niet kunnen winnen, al is Amerika dan ook zo rijk, dat het niet alleen de kanonnen én de boter kan produceren, maar ook nog de slagroom! In de Amerikaanse pers wordt genoeg ruchtbaarheid gegeven aan het feit, dat Amerika thans drie maal zoveel geld bezit als vóór de laatste oorlog, dat zijn industriële ca paciteiten nu twee en half maal zo groot zijn en dat bij wijze van spreken iedere Amerikaan nu een twee-en-een- half maal grotere man is dan tevoren, Het kan wel waar zijn, en wij hopen vurig, dat het zo is, maar er zijn nog steeds té veel Amerikanen met do mentaliteit van die ene meneer hier, die verleden week naar zijn kruide nier schreef: „Zend me alsjeblieft on middellijk honderd pond suiker, voor dat al die hamsteraars alles opkopen!" De zware jongens van de zwarte han del draaien weer op volle toeren. En hoewel er in dit land werkelijk aan niets een tekort is behalve momenteel dan nog misschien aan wapenen en soldaten zijn de prijzen van vlees, brood, suiker, koffie, eieren, peper, cacao, kaas, meubelen, schoenen, auto's benzine en smeeroliën alle sterk ge stegen. Bijna iedereen legt van het een of ander een voorraad aan, zij het voedsel, autobanden, nylons, bedde- lakens, kleren, tapijten, pannen, siga retten of sterke drank! Wat de koop woede betreft, lijkt het wel Kerstmis in Augustus en de winkels, die fortui nen maken, moedigen het nog aan ook. Er wordt echter verwacht, dat binnen een maand een soort rantsoenerings systeem en een prijscontrole zullen worden ingevoerd, om een einde te maken aan deze waanzinnige koop psychose. Inmiddels heeft de jonge „high pressure^ evangelist Billy Graham een onderhoud van een half uur met President Truman gehad en er bij hem op aangedrongen een nationale ge bedsdag af te kondigen. Men amuseert zich. MAAR niet iedereen houdt zich met oorlog of politiek bezig. De vacan- tiegangers en dagjesmensen, die naar New York komen, maken zich er wei nig druk over. Zij arriveren hier in drommen en voor elke New Yorker, die de hitte ontvlucht, komen er twee bezoekers in de plaats. In de zwoele hitte vormen zij lange rijen voor da theaters en bioscopen. Greenwich Vil lage, New York's „Rembrandtplein"- district, doet fantastische zaken. Elk hemel zijn het nog steeds de namen der veteranen, die in de grootste neon lichten schitteren. De grootste film- naam is momenteel die van de elegante grootmoeder Gloria Swanson, die zo juist een sensationele „come-back" ge maakt heeft in de film „Sunset Boule vard", die feitelijk haar eigen leven Bij het bestuur van de Kon. Belgische Athletiek Bond is telegrafisch bericht ontvangen van de afdeling Athletiek van de Russische Bond van lichamelijke opvoeding te Moskou, dat Rusland zal deelnemen aan de Europese kampioen schappen. De ploeg zal uit 40 personen bestaan, j de trainers en kamprechters daarbij beschrijft, compleet met haar „come-j back". De vijfmaal getrouwde Gloria, j inbegrepen. Meegedeeld werd dat na- die in de riaven van He zwijgende dere bijzonderheden per luchtpost zou die in de dagen van de film een millioen dollar per jaar ver diende en toen terugviel tot een „schamele" 700 dollar per week, is niet eens verbaasd over haar kolossale nieuwe succes. Zij heeft geen spijt meer van haar verkwisting in vroe gere dagen, toen zij hele hotelverdie pingen afhuurde voor partijen, hon derden gouden sigarettenkokers en gouden poederdozen cadeau gaf aan haar gasten en 200.000 gulden per jaar aan haar garderobe besteedde, want haar nieuwe film is de sensatie van het jaar. „Sic transit Gloria" is op haar niet van toepassing, ondanks haar 52 jaren! En nog minder op Clark Gable, die nu ook rondom de vijftig" is, maar nog steeds onbetwist zijn titel van „Koning van Hollywood" voert en bovenaan op de populariteitslijst staat. Wat de herenmode betreft: de das sen der New Yorkers beginnen er krijgshaftig uit te zien. De bonte bloe men en goudvissenontwerpen zijn ver dwenen en hebben plaats gemaakt voor patronen van geborduurde gewe ren, gekruiste zwaarden en zelfs tanks! De damesmode wordt steeds vrouwelij ker, de décolleté's worden steeds die per, de zijden jerseystoffen nóg span nender en de japonnen vergeef mij de tegenspraakbenauwend bloot! £)E GETALLEN, welke heden ten dage vrijwel over de ganse wereld ge bruikt worden en die men gewoonlijk, doch verkeerdelijk, Arabische cijfers noemt, zijn oorspronkelijk afkomstig uit India en werden in de loop der tweede eeuw na Christus door Indi sche kooplieden in Alexandrië inge voerd. Ontelbare bewijzen zijn er, om aan te tonen, dat de grote Indische heerser, Keizer Asoka, reeds op zijn minst vier eeuwen vóór dit tijdstip cij fers gebruikt in zijn inscripties en openbare aankondigingen. Ongeveer een eeuw vóór onze tijdrekening was het een Indische mathematicus, wiens naam niet bekend is, die een der meest opzienbarende bijdragen aan de reken kundige wetenschap heeft geleverd. Hij vervolmaakte de verhouding en de functie der getallen onderling, gaf dui delijker aanduidingen voor hun onder scheidenlijke waarde en vond voor het eerst een concrete voorstelling van het begrip „niets", n.l. door de invoering van het gebruik van het teken „nul" (0). Volgens zijn systeem hebben de cijfers een betrekkelijke waarde in een getal en wordt deze waarde bepaald door de plaats, welke een zeker cijfer ten aanzien van een ander cijfer in neemt, met andere woorden, het was ook deze anonieme geleerde, die het eerst het idee onder woorden, bracht en vaste vorm gaf, dat dezelfde cijfers geplaatst in verschillende posities, ook verschillende waarden vertegenwoor digen (b.v. 12 en 21)Dat wat nu ieder een voorkomt als een eenvoudig kin derspel, was op het tijdstip zijner for mulering door een onbekende Indische geleerde een feit van grote betekenis. In de Sanskrietse boeken vindt men reeds juist vóór onze tijdrekening vol ledige gegevens nopens dit nieuwe sy steem. Op het einde der derde eeuw na Christus was deze werkwijze reeds algemeen in gebruik bij de Indische wis- en sterrenkundigen en ongeveer een eeuw later werd het in de rich ting van het Oosten over Sumatra, Cambodga en Annam verspreid, het geen voldoende bewezen wordt door de inscripties, die in deze streken gevon den werden en waarvan met zekerheid gezegd kan worden, dat zij tot de eeuw van Saka behoren. Een ander bewijs voor de Indische oorsprong van de zogenaamde Arabi sche cijfers wordt geleverd door de ge schriften van een Christelijke monnik, Severus Sebokht, die tijdens de 7e eeuw in een klooster niet ver van de Euphraat leefde. De bewering der Grie ken tegensprekend als zouden zij een absolute superioriteit op het domein der wetenschappen bezitten, doelde hij op de waarde dezer Indische uitvinding in de volgende bewoordingen: „Ik zal elke discussie over de wetenschap der Hindoes vermijdenHun subtiele uitvindingen op het gebied der ster renkunde, ontdekkingen, welke onein dig meer vernuftig zijn dan die der Grieken en der Babyloniërs, is groten deels te danken aan en gebaseerd op een nieuwe rekenmethode, welke slechts nieuwe cijfers en getallen be vat". Bij het begin der 8e eeuw werden te Bagdad de Indische rekenkundige werken in het Arabisch vertaald. Tot op dat ogenblik hadden de Arabieren de Griekse of Koptische cijfertekens gebruikt. Doch alras erkenden zij de waarde van de Indische methode en lieten niet na deze dadelijk over te ne men. Tijdens hun veroveringstochten door Afrika en Spanje voerden de Ara bieren het gebruik van deze cijfers in andere landen in, zodat ook weldra Europa de Indische werkwijze over nam, welke nu nog algemeen erkend wordt als de meest practische en de meest vernuftige basis voor de reken kundige bewerkingen. Na de ronde om de wereld gemaakt te hebben, komen deze cijfers nu eindelijk terug tot In dia, het land van hun oorsprong, daar de nieuwe Grondwet kortelings in een afzonderlijke paragraaf het gebruik dezer in India als „Europese cijfers" bekende cijfertekens, officieel erkent. Het gebruik der Devanagari cijfers is ook nog toegelaten, daar zij slechts 'n de vorm van de „Indische geïnterna tionaliseerde cijfers" verschillen. den volgen. Na ontvangst van dit bericht kreeg het bestuur van de Kon. Belg. Athletiek- bond bezoek van de heer Meladze, le secretaris van de Sowjetambassade te Brussel, die het telegram uit Moskou kwam bevestigen en besprekingen voerde over de ontvangst en de huisves ting van de Russische ploeg. (Door onze luchtvaartmedewerker). QE NEDERLANDSE REGERING neemt vrjj onverwacht krachtige maat regelen tot het paraat stellen van onze defensie; zij wil te allen t(jd6 de beschikking hebben over drie geoefende divisies. Dit vrjj ingrijpende besluit, dat op 3 Augustus werd bekend gemaakt, vordert onder meer een herzie ning van de reeds gewijzigde defensiebegroting. Ook de wapenproduc tie, welke in eigen land werd opgeleverd, zal op groter capaciteit worden ge bracht. Dit laatste omvat voornamelijk de aanmaak van munitie en lichte handwapenen. Voor het zware materiaal blijven wij aangewezen op de aan voer uit Amerika of Engeland. In onrustige tijden als die, waarin w# thans leven, moest de regeringsverklaring wel een ernstige indruk maken. In die zelfde stemming is nu ook het Britse volk gebracht door de aankondiging van minister-president Attlee omtrent nieuwe oorlogsuitgaven ten bedrage van rond 35 milliard gulden, in de eerstkomende drie jaren te besteden. Dit! betekent ontegenzeglijk, dat Engeland zjjn welvaartprogramma terzijde moet schuiven voor het uitvoeren van een urgentieprogramma aan de natio nale defensie. De komende dagen van deze week zal de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" te Alkmaar een record aantal bezoekers trekken De 50.000e bezoeker wordt mede door de grote toeloop, die ongetwijfeld weer te verwachten is bij de tweede avondopvoering van het Kaasmarktspel bij kunstlicht, zo niet heden avond, dan toch in ieder geval morgenavond tijdens het Jazz-evenement ge boekt. Zaterdagavond wacht niet alleen de jeugd, maar wellicht ook de ouderen een aardige attractie. Draaiorgels (die dansmuziek spelen) verzorgen dan op de enorme oppervlakte van het Kaasmarktplein op de tentoonstelling de muziek voor een groot bal-champêtre. t voorstellende een duinpanorama van de Schoorlse duinen, aangeboden door de kunstschilder Jos. van Dijk, in sa menwerking met de VW-Schoorl. Deze schilder leverde ook de voor naamste bijdrage voor de stand Schoorl in het paviljoen Onze Badplaatsen, waarover allerwege reeds met veel lof gesproken is. De laatste dagen voeren touringcars nu geregeld groepen bezoekers aan. Maandagavond bezocht een gezel schap van 150 personen uit Enkhuizen de expositie. Gisteravond reden drie autobussen met badgasten uit Groet- Camperduin voor. Het Jazz-Festival. De Donderdagavond vormt vanzelf sprekend het hoogtepunt voor de jeugd. Zij zal niet alleen vertegenwoordigd zijn uit alle omliggende plaatsen van Alkmaar, maar ook uit de Zaanstreek. Zelfs Amsterdam is met een deputatie jazz-liefhebbers aanwezig. Het is niet uitgesloten, dat nog een zevende or kest op het podium van het tentoon stellingsrestaurant verschjjnt. Een an der radio-orkest The Moonlight Drea mers overweegt nog die avond naar Alkmaar te komen, ook al omdat Tine Hoorn, de zangeres van The Caledo nians en Het Zaans Rhytme Quintet, hiervan deel uitmaakt. Reisbureau Zwart uit Wormerveer onderhoudt een geregelde autobusdienst van en naar de Zaanstreek. De 35.000ste bezoeker, die enige da gen geleden de toegangspoort passeer de, werd een zilveren cassette aange boden, geschonken door de firma H. Schoonhoven en Znte Alkmaar. Het nog niet op nadere datum aan gekondigde, maar door velen reeds met enthousiasme begroete bal-champêtre vindt nu vooral op speciaal verzoek van talloze badgasten uit de duin streek op de daarvoor meest geschikte avond van de week plaats, n.l. aan staande Zaterdag. Waarschijnlijk wordt het bal gehouden in het schijnsel van Bengaals vuur, hetgeen de attractie een nog feestelijker aanblik zal geven. Fraaie aquarel als geschenk. De 50.000e bezoeker zal vereerd wor den met een fraaie, zeer grote aquarel, De aanvangsdatum van de onderwij zerscursus voor gedemobiliseerde mili tairen, welke aanvankelijk was bepaald op 1 September, is wegens het grote aantal aanmeldingen verschoven naar 1 October 1950. Van de acht cursussen (elk voor vijf-en-twintig leerlingen) welke opgericht worden, zijn er reeds vijf vastgesteld. In Noord-Holland zal een Protestants-christelijke cursus wor den opgericht. De cursus zal een tijdsduur hebben van 16 a 17 maanden. Daar het aantal beschikbare plaatsen beperkt is en dat van de candidaten groot, wordt er met nadruk op gewezen, dat de aanmelding van hen, die niet voldoen aan de ge stelde voorwaarde, niet in behandeling kan worden genomen. Deze voorwaarde houdt in het bezit van het diploma HBS 5-jarige cursus, het diploma gymnasium A of een daarmee gelijkstaande oplei ding. Morgen komen op Schiphol 56 of ficieren en vaandrigs van de Franse militaire luchtvaart aan, die een drie daags bezoek aan Nederland zullen brengen. I I I IJ" en naar Den Helder. Het aantal derd, bij een onlangs gehouden telling JIANGS DE HONDSBOSSE ZEEWERING, die zich als een imposante was het aantal dorpelingen elfhonderd bazalt-vesting uitstrekt zover het oog kan zien, bereiken wij Petten, dat elf (1111). Sr worden een vijftig ge- als een Phoenix uit zijn as herrezen schijnt. Dit dorpje, dat reeds tweemaal, meubileerde huizen verhuurd. Verder in 1421 en in 1625, door de zee verzwolgen werd ge ziet dat de zeewering zijn er drie pensions en een hotel, er niet voor niets is werd in 1943 door de Duitsers tot de laatste steen Zowel in Petten als hier liggen de afgebroken. Doch de Pettenaren, evenals de Rotterdammers en de bewoners pension- en verhuur-prijzen iets lager van de Wieringermeer, hebben zich niet laten kennen en zijn onmiddellijk dan in de grotere badplaatsen, na de bevrijding met de opbouw begonnen. Dit vierde Petten in de historie Vorig jaar November is men hier al is nu bezig een modern frisgetint dorp te worden, dat beschut wordt door begonnen plaatsen te boeken. Tenge- een kunstmatige duinrand. De huizen zijn van binnen licht door de grote v(>lge van de woningnood zijn echter vensters, die zijn aangebracht. Het dorpje licht heel mooi in de onmiddellijke een aan*al zomerhuisjes permanent be- nabijheid van het strand en de prachtige bossen, maar grenst ook aan het woond, wat voor het tourisme nadelig vlakke polderland. Het wordt voortdurend uitgebreid en heeft momenteel 's- Callantsoog is ook twee kampeer- ongeveer tweehonderd inwoners, welk getal het aantal badgasten evenaart. VAN de estig huizen, die Petten nu ruimte en de intieme dorpse sfeer hou- rijk is, is er een veertigtal, waarvan den, is het er ideaal. Callantsoog. kamers verhuurd worden. Doch het lijkt wel, of er dagelijks nieuwe perce len uit de grond gestampt worden. In het voorjaar van 1951 zal er bovendien nie^'en' om de mondaine hotels een hotel gereed zijn. Hopenlijk zal ook de jeugdherberg weer spoedig herrij zen. Amerikaanse soldaten hadden in de bergen stell.ng gekozen om de hoord- koreanendie de tocht over de rivier Naktong voorbereidden, goed onder vuur te kunnen nemen. Hoewel 't de Amerikanen niet gelukte de communis ten tegen te houden, brachten zij de oprukkende troepen grote verliezen toe QOK Callantsoog, iets noordelijker ge legen, trekt die bezoekers aan, die de dancings en de vele andere verlokkin gen van' de grotere badplaatsen. Het dorp is prachtig gelegen en is door slechts één duinrug van de zee ge- terreinen rijk, die druk bezocht wor den, De bepalingen van gemeentewe ge zijn er streng, hetgeen door de eigenaars en de kampeerders gewaar deerd wordt. Op Noordhollands Kop. DEN HELDER, de noordelijkste punt van het Noordhollandse vasteland wordt zeer veel door reizende gezel schappen bezocht, die zich vooral in teresseren voor de marinewerf en de daar liggende oorlogsschepen. Ook ve len, die op doortocht zijn naar de IJOEWEL de maand Juni van dit jaar een slechte touristenmaand was, is scheiden. Men kan er heel mooie wan- Waddeneilanden? "biijverTéén "oTmeeï toch over het algemeen 1950 een veel delingen in de omgeving maken. Even- gunstiger jaar dan 1949, hetgeen voor- als Petten is het voornamelijk een fa- Ilt namelijk te danken is aan de grotere miliebadplaats. Dagjesmensen treft men ™nff„liiVheHnn ten ffevniffe van He we- er niet vee! een H o„ w te ef„eleeee te ?asten' dle hun dagen doorbrengen dagen in de marinestad verwijlen. Doch ook kent Den Helder veel vas- mogelijkheden ten gevolge van de we- er niet veel aan, daar het te afgelegen deropbouw. Men telde reeds veertig is. Het strand is er blinkend helder en Lange' Jan'en "in"dTpTaXtlgViTnke! procent bezoekers meer dan vorig schoon. Evenals vorig jaar is tot half re Duinen Den Helder heeft 35 nen- jaar. Toen was het aantal overnachtin- Augustus alles volgeboekt. Ook Cal- sions; de j^eis hebben een honderd- gen m totaal 7000; dit jaar hoopt men Callantsoog heeft zwaar door de oor- tal bedden. Huisduinen heeft onge- de 10.000 te overtreffen. Petten is in log te lijden gehad en men is er nog veer honderd bedden in totaal. Vorig het bezit van een kampeerterrein, waar- steeds aan het opbouwen, zodat elk jaar jaal. had Den Helder zesendertighon- voor geen terreinhuur betaald hoeft te méér gasten er welkom zijn. Het voor- derd aanvragen Van gasten welk aan- worden, zodat het voldoen van de ge- seizoen was drukker dan 1949, mis- tal het dit jaar ook hoopt te bereiken schien een gevolg van de vacantiesprei- Er zijn vij£ kampeerterreinen, die elk ding. Over het algemeen is hier echter ongeveer vijftig tenten kunnen bevat- nog niet veel van te merken. Het aan- £en Er veel belangstelling voor Het badplaatsen is ook Petten een soort tal overnachtingen bedroeg het vorige ;s eigenaardig dat er gemiddeld meer familie-badplaats, waar vele gezinnen jaar ongeveer 18.000, dit jaar hoopt buitenlanders dan Nederlanders zijn. men dit aantal nog te boven te gaan. Texel wordt zeer veel door deze bui- In deze maand worden door de VVV tenlanders bezocht. Ook in Den Helder grote strandfeesten gehouden voor kin- was het voorseizr-n iets drukker dan deren van allerlei leeftijden. Ook wor- gewoonlijk, terwijl ditzelfde van het den verscheidene excursies georgani- naseizoen verwacht wordt. Hier is dus seerd naar de Alkmaarse kaasmarkt, de ook iets van vacantiespreiding merk- tentoonstelling „Van de Wadden tot het baar. meente-leges genoeg is. (Een gulden per week). Er kunnen ongeveer veer tig tenten staan. Zoals zovele kleinere jaar na jaar terugkeren. De aanvragen beginnen al zeer vroeg binnen te stro men. Ook verschillende Zwitserse en Belgische families bezochten dit jaar Petten. Het is jammer dat de commu nicaties met de buitenwereld vrij slecht zijn. Voor hen echter, die1 van rust, MET deze berichten op tafel kan men niet aan de indruk ontkomen, dat wij in een periode van vóór-mobilisatie verkeren. Tot dusverre mpende men, dat het met de paraatheid van West- Europa wel zou loslopen, aangezien Amerika immers de grootste strategi sche luchtvloot ter wereld bezat waar mee een behoorlijke voorraad atoom bommen verplaatst zou kunnen worden naar elk willekeurig punt in de wereld. De Koreaanse oorlog heeft ons stellig niet de preventieve kracht van de atoombom doen devalueren, doch wel menen wij, dat de waarde van de lucht macht opnieuw moet worden vastge steld. Levende in de denkrichting van de Amerikaanse strategen was in de laatste jaren het oorlogsapparaat steeds verder met vleugels uitgerust. De de fensiebegroting van de USA zelf le verde een aandeel van ruim 60 pet. voor de luchtmacht op. En dit aviatische ele ment in de Amerikaanse oorlogsmachi ne moet op dit ogenblik volstrekt niet becritiseerd worden, doch indien wij onze recente ervaringen toetsen aan de grote strategische lijn der Amerikanen komen wij tot het inzicht, dat Amerika zich uitstekend op een grote oorlog voorbereidde, doch niet paraat was voor een „kleine oorlog". Dit is in Korea in de eerste maand der vijandelijkheden wel duidelijk gebleken. Met de geallieerde luchtmacht is inder daad de Duitse industrie stukgemaakt. Tegen een goed werkende strategische luchtmacht is geen industrieland be stand. De grote bevolkingscentra, de fabriekscomplexen en het gehele, inge wikkelde raderwerk van de moderne industriestaat vormt één ideaal doel wit voor luchtaanvallen. Amerika rust te zich dan ook toe om in geval van een conflict met Rusland het hart van het oorlogsapparaat in de grote Rus sische industriecentra te treffen. Voor die taak bouwde minister Johnson zijn formidabele macht van Consolidated bommenwerpers op en legde hij een voorraad atoombommen aan, welke door Europese deskundigen thans op ongeveer 120 stuks wordt getaxeerd. In feite brak er een oorlog op Korea uit en daar heeft die prachtige Ameri kaanse luchtvloot haar beperkingen la ten zien. Wat was er op Korea voor de snelle straaljagers en de zware bom menwerpers te doen? Geen fijn vertak te stelsels van aanvoerwegen, geen gi gantisch complexen van opslagplaatsen, geen dichtbevolkte industriegebieden, ja zelfs geen vijandelijke luchtmacht als volwaardige tegenstander voor de fraaie jachtvliegtuigen. Dit gaf aan stonds een aanzienlijke beperking in de werkingssfeer van de U.S. Airforce. Weliswaar zijn er nog heel wat bom men geworpen op wat wij zouden noe men „derde rangs" objecten, zoals ha veninstallaties, verzamelplaatsen, wegen en spoorrails en men heeft daarbij zelfs dagrecords van ruim 500 ton bereikt, doch dit is nauwelijks werk voor de strategische luchtmacht geweest. De Amerikanen dienden derhalve in hoofdzaak hun tactische luchtmacht aan het werk te houden en dat bete kende het inzetten van het vliegtuig in het gewone frontwerk en daarmee zijn geen indrukwekkende daden ver richt. Wel zijn wij ervan overtuigd, dat de drie Amerikaanse divisies, wel ke bij het begin der vijandelijkheden inderhaast van Japan naar Korea wer den overgebracht (de thans zozeer ge havende 24ste en 25ste infanteriedivi sie en de 1ste cavaleriedivisie) allang ■een „Duinkerken" hadden moeten ma ken, indien een bescherming en onder steuning van de U.S. Airforce geheel had ontbroken, doch met het lucht wapen heeft men nog steeds geen divi sie kunnen tegenhouden, noch een tank- aanval, die goed geleid werd, tot staan gebracht. En dat is een zeer waarde volle les, welke de Koreanen ons ge geven hebben. Vandaar ook, dat het besluit van de Nederlandse regering om steeds drie parate divisies bij de hand te hebben, ons als een minimum garantie voor een voortduren van de vredestoestand wil voorkomen. Natuur lijk moeten wij zo snel mogelijk een krachtige luchtmacht hebben, doch het zullen infanteristen en tanks zijn, waar mee een invasie tegengehouden zou kunnen worden. Dinsdagavond stortte een vracht auto, bestuurd door de 27-jarige T. van Gelder uit Leeuwen te Wamel van de vijf meter hoge Waalbandijk. De chauffeur werd uit de cabine ge slingerd en kwam onder de wagen terecht. Arbeiders, die per autobus van hun werk huiswaarts keerden wisten de auto op te lichten, waardoor de man uit zijn benarde positie kon wor den bevrijd. In ernstige toestand werd hij naar het ziekenhuis te Tiel over gebracht. De lading van de vrachtwa gen, die bestond uit vijf duizend kilo gram pruimen ging practisch geheel verloren. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 33; Postgiro 187294 REDACTIE Acht-rdj.m 20, Tel. 2\ Directie: J. BIJLSMA en C. KRé Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Voor de eerste maal in d< Noordelijken terug aan offensief der Amerikaanse i door een „vuurwals" van communisten voorbereiding kaanse aanval in de vorm van Tsjindjoe duiken de s opmars op, waardoor minste afgesneden. De Noordkorea opmars der Noordkoreanei grootste dreiging voor de g de communisten Woensdag resp. 40 km ten noorden en De strijd aan de rivier duurt onverminderd voort, van de eerste Amerikaans divisie hebben een hevige ingezet tegen een bruggenl oostelijke oever van de N zuiden van Waegwan. Zij twee compagnieën en droi naar de rivier terug. Ten i Waegwan werden drie Nc se compagnieën over de r vlucht gejaagd. Amerikaan vliegtuigen vernietigden d tanks van 50 ton. Aan het Noordelijke fro rode brigade bij verrassing opening in de Zuidkoreaai gingslinie te sluipen en ber voordat de Zuidkoreanen vingen. Twee Zuidelijke di ken ongeveer drie kilomete allieerde vlooteenheden bes len ten westen en noorden ven Jongdok aan de oostku Julian Bates, Reuters oo pondent heeft de toestand samengevat: twee aanvallen munistiscbe troepen ontwil gunstig en twee ongunstig Mac Arthurs communiqui de Noordkoreaanse commu ginnen te twijfelen aan eei ke overwinning. Zij begim het bezette gebied in hun te matigen. Van de Lt. generaal Stratemeyei ber van de Amerikaanse krachten in het Verre Oo bekend gemaakt, dat Big met het bombardement O] terreinen en munitiefat: Pjongjang het tweede van rijke doelwitten in Noord- da zwart# lijst hebben gesc In welingelichte Chinese Hongkong gelooft men, dat communistische opmars naa van Tibet minstens drie wel begonnen is en zeker voord Lioe Po-Tsjeng, voorzitter v taire en administratieve com Zuid-West-China, vorige wee de, dat Tibet spoedig ze „bevrijd". In genoemde Chinese krir men niet, dat de twee et naar gemeld werd Tibet r grens in minder dan een n nen bereiken. Om van daar i stad Lhasa te komen, zou maand vergen, daar door heid van het terrein onmogt voertuigen gebruikt kunner Men neemt aan, dat de over het oprukken van Ch munistische colonnes naar 1 werp uitmaken van het contact tussen India en con China. Intussen worden d( over de opmars te New De serve ontvangen. Te New D directe radioverbinding staa Tibetaanse hoofdstad, is nog bevestiging van deze berich' gekomen en ook de Indiasi deur te Peking heeft geen over deze kwestie gezonden. CHINESE COMMUNIST INDO-CHINA GEÏNFILT Volgens Chinese kranten i zijn de laatste weken 20.000 generaal- Lin- Pao's Zuidch: in Indo China geïnfiltreer Verwachting, geldig tot avond: Veranderlijke t met hier en daar een Meest zwakke veranderli Weinig verandering in tuur. Vrijdag: zon op 5.16, on maan op 1.51, onder 19.45,

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6