PELS' li Stad en Omgeving Alkmaarse aquariumhouders stellen hun werk ten toon AGENDA I WAT DE THEATERS BRENGEN Kaasprijzen zeer sterk gedaald TROPISCHE KLEURENPRACHT Liefde voor de natuur VAN DE WADDEN TOT HET IJ" Zaans Dixieland-orkest hedenavond óók op Bal-Champêtre Notenkrakers kampioen Dat is ook reinigen! CINEMA AMERICAIN: HARMONIE THEATER: „Whiskey als water" VICTORIA THEATER: DE ALKMAARSE WASSERI) INGEZONDEN STUKKEN Een spandoek „De Zon in flessen" per Liter f 4.25 ALKMAAR TEL. 2585 Prins Bernhard uitgenodigd ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950 Wie is er vroeger niet eens heimelijk het ouderlijk huis ontvloden met het snode plan enige stekeltjes te verschalken of wat salamanders te vangen? Wie borg er toen niet een schepnetje listig onder zijn blouse of wie nam niet eens wat garen uit de naaidoos van zijn moeder voor een mooi snoer? Hoe heerlijk was het dan niet bij de stille waterkant, waar alleen de vogels zich lieten horen, en waarlangs de zwaluw zo sierlijk scheerde. Hoe fijn kon je daar op je buik liggend niet de watertorren traag maar bedrijvig hun gang zien gaan en de vlugge schrijvertjes volgen, „met hun zwarte kabotseken aan al schrijven op het waterke gaan". De stekeltjes schoten met heftige ruk jes heen. en weer en sullige salamanders hingen als versuft onder een paar grote bladen van de waterlelie. Hoever gin gen je dromen niet over dat geheimzin nige donker onder het dikke kroos en de veelheid van allerlei waterplanten. Plotseling door een snelle beweging in het water tot de werkelijkheid terug gebracht zag je hoe venijnig die sa lamander de worm aan je snoertje te pakken nam richtte je voorzichtig op om op de juiste tijd met een be hendige zwaai je hengel de kant op te werpen. Hoevaak lieten ze zich niet vlak bij de wal in het water tuimelen om spoorloos te verdwijnen in het duis ter! Welk een vreugde was het er in geslaagd te zijn een salamander op het droge te krijgen en in je jampotje te stoppen. Welk een trots vervulde je bij het naar huis gaan wanneer je je vriendjes tegen kwam met een pot vol salamanders. Het enige lastige pro bleem was altijd, wat je later met de beesten moest doen. Thuis wilden ze ze niet hebben waarom eigenlijk niet? maar na lang zeuren kreeg je het dan nog wel eens zover, dat ergens in een verborgen hoekje een klein potje met je eigen vangst mocht staan. Regelma tig probeerde je ze te voeren met wormpjes en vliegjes, maar vaak ver gat je dat en ten slotte verzoende je je er mee, dat op een goede morgen je moeder ze weggekieperd had. Als je ouder werd.... Bij het ouder worden bemoeide je na tuurlijk niet meer met dat kinderachti ge gedoe. Dat dit niet zo erg natuurlijk is wordt duidelijk, als we bedenken, dat ook ouderen visjes en plantjes uit het water in potjes, die dan bakken ge noemd worden, bewaren en proberen ze te verzorgen. En omdat het leven in sloot en plas, dat veel mooier en na tuurlijker is dan een aquarium ooit kan zijn, door ieder, die zich daartoe voelt aangetrokken, bekeken kan worden, houden deze natuurliefhebbers meestal tropische visjes. Men bewaart ze niet om het bewaren zelf, zoals men siga renbandjes verzamelt, maar om een heel klein stukje natuur in huis te hebben uit .vreemde oorden, en de planten en beesten zoveel mogelijk in hun eigen omgeving te plaatsen, om zich te verdiepen hun levenswijze. Men bekeek ze in de bakken en stelde zich door het lezen van boeken op de hoog te van hetgeen zich elders in de wereld in de natuur afspeelt. Een bond van aquariumhouders. Deze aquariumhouders hebben zich in een bond verenigd: de Nederlandse Aquariumvereniging, waar ook de Alkmaarse Rode Rio-Aquariumvereni- ging bij aangesloten is. Deze afdeling bestaat dit jaar vijftien jaar en men heeft gemeend dit feit niet ongemerkt te mogen laten, om te laten zien wat er in yijftien jaar gepresteerd is, en onder het oog te brengen wat voor schoons de natuur te bieden heeft houdt de Rode Rio in de Aula van het Murmel- lius-gymnasium van 17 tot 27 Augus tus een tentoonstelling met bakken van beginners en van leden, die reeds ja ren bezig zijn met het houden van tropische vissen. Wij vonden dit een aardig initiatief en om iets meer te weten te komen over aquariums in het algemeen wenden wij ons tot de heer J. Th. Schouwerwou, die deze opstel ling in de aula zal verzorgen. De ware liefhebber Hij voerde ons eerst zijn woonka mer binnen en al direct stonden wij voor een groot aquarium bij de schoorsteen. In de hel verlichte bak „stonden" een paar schitterend ge kleurde maanvissen en op de achter grond schoten wat kleine roodvinne- tjes tussen het dichte plantengroen door. We bleken ons voor een Zuid- amerikaanse bak te bevinden. Alles wat zich erin bevond was zoveel mo gelijk gelijk gehouden aan de toestand ginds. Slechts de glaswand aan de voorkant is een van het weinige on natuurlijke en het is duidelijk te zien, dat de vissen dit niet ontgaat. Zij zwemmen steeds met de donkere rug schuin naar het glas gewend blijk baar onder de indruk, dat zich daar het oppervlak van het water bevindt. Trouwens de maanvissen zijn van een heel bijzonder soort of, zoals de heer Schouwerwou ons vertelde „zij zijn meer persoonlijkheden". Dit slaat dan speciaal op hun paartijd. Evenals de man niet elke willekeurige vrouw ten huwelijk vraagt, zo is de keuze van de maanvis-man ook overlegd. Als een mannetje en een vrouwtje elkaar niet kunnen verdragen moet soms de aquariumhouder ingrijpen om te voor komen. dat ze elkaar opeten. Zoals de ons allen welbekende stekeltjes ken nen ze de broedzorg d.w.z. zij be schermen hun kroost na de geboorte en eten het niet op. Dat dit helemaal niet ongerijmd is bewijzen de guppen, die wij in een andere bak zagen. Deze uit Centraal-Amerika afkomstige vis jes veel kleiner dan de maanvissen hebben als meerdere de eigenaar dige gewoonte hun nakomelingen di reet na de geboorte te verorberen. Meestal gelukt dit niet met alle jon' gen, die tussen de dichte planten haastig proberen weg te schieten. Het mannetje zit hier „onder de pantof fel". Hii is veel kleiner dan zijn vrouwtje maar is fantastisch fraai be dekt met alle kleuren van de regen boog, die door het herhaaldelijk schichtig wenden steeds van compo sitie veranderen. Een familielid, het kleinste gewervelde dier ter wereld, konden we met enige moeite ontwa ren in een andere bak. Deze Hethean- dra Formosa, zoals het dier bij zijn Zondagse naam heet, is levendbarend. De jongen kruipen zodra zjj in een vliesje in het water gedeponeerd zijn, hieruit. Helaas voor de ouders kun nen de kinderen hier door een vernuf tig ingrijpen' van de natuur zelf niet opgegeten worden. De bek kan niet zover open, dat een visje er in kan. Het mannetje is slechts 1 tot 2 cm lang en ook hier is het wijfje heel wat groter (3 tot 4 cm). We schrokken een beetje, toen de heer Schouwerwou ons vertelde: „Ik heb een goede vrouw in Amsterdam gekocht en ik had nog een paar mooie mannetjes". Wij dachten een ogenblik aan mensenhandel, maar al spoedig bleek, dat hij slechts bedoelde te zeg gen, dat hij een Formosaatje gekocht had en bij enige mannetjes had ge stopt. Ook hier ontbreekt het vak-jar- goen dus niet. Als laatste bak liet hij ons die van de Hoogvinkarper zien. Dit visje, dat zo als achteraf bleek in het brakke water in de mond van de rivieren aan de zuidkust van Noord-Amerika leeft, kreeg eerst weinig en slechte jongen. Toen kwam zijn eigenaar op het idee, wat zout water uit Bergen aan Zee te halen en ook brak water te maken. Binnen een paar dagen zag hij een groot aantal jongen, die bovendien zeer goed ontwikkeld waren. Hieruit blijkt, dat er veel uit de gepubliceerde boeken geleerd en toegepast kan wor den, maar dat er nog vele dingen zijn die nog niet ontdekt zijn en bij toe val door een of ander aquariumman ontdekt worden. Vandaar dat de heer Schouwerwou niets aanneemt van wat er overal gepubliceerd wordt voor zover dit over de levensgewoonten van, de vissen gaat, tenzü hij het zelf ge controleerd heeft. Het hoeft geen be toog, dat niet elke aquariumhouder zo wetenschappelijk te werk gaat. Maar door het onderzoek van mensen als onze leider worden de minder weten schappelijke in de gelegenheid gesteld van de resultaten kennis te nemen Er komt nog heel wat kijken om een paar vissen in het leven te houden. De watertemperatuur mag slechts heel weinig wisselen. Aan de verlichting worden hoge eisen gesteld. En zelfs bij" ervaren aquariumhouders komt het nog voor, dat de plantengroei min of meer verwaarloosd wordt. Maar de planten zijn belangrijk. Onze gastheer heeft ons een bak laten zien, die hij in drie jaar niet schoon gemaakt heeft op de voorruit na. De bak ziet er niet anders uit dan de andere. Zo behoort het ook. In de natuur wordt ook geen grote beurt gegeven. Er is daar een biologisch evenwicht, zodat er niet een overschot van de een of andere stof ontstaat, die de bak .verontreinigen kan. Men moet het zelf gaan zien. Er werd natuurlijk nog veel meer verteld door onze enthousiaste bege leider. Maar het ging er slechts om te laten zien, dat bij het houden van visjes nog heel wat komt kijken, als men het goed wil doen, maar dat het plezier, dat men er dan ook van be leeft, de moeite waard is. Nog onder de indruk van dit tropi sche leven bedankten we de heer Schouwerwou voor zijn rondleiding en prezen ons gelukkig veel van wat deze verteld had terug te kunnen vinden op de tentoonstelling van de Alk maarse aquariumhouders. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Moord te middernacht (14 jaar); Har monie Theater, 7 en 9.30 uur: Whisky als water (alle leeftijden); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Op de planken (alle leeftijden, tot 14 jaar onder ge leide) Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", 1012 uur. Kaasmarktspel 3.30 uur Bal-champêtre m.m.v. „The River Boat Jazzmen" 9 uur. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang der voorstellingen: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", 1212 uur. Kaasmarktspel 3.30 uur. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 13 Augustus zijn beschikbaar de heren-artsen dr. Poortvliet, Egmon- derstraat 16 (tel. 4282) en dr. Van Gilse, Kennemerpark 8 (tel. 3136). De directeur van de Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het IJ, dg heer J. J. Dinkelberg, overhandigt mej. Beneker uit Den Helder de 50000ste bezoeker van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" de fraaie aquarel van de Schoorlse kunstschilder Jos van Dijk (midden). Het beste orkest van het j.l. Donder dagavond gehouden jazz-festival, The River Boat Dixieland Jazzmen uit Zaandam, is hedenavond uitgenodigd de muziek van het Bal-champêtre op het grote Kaasmarktplein op de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ" te Nog 5, nog 4, nog 3dan moet het dat meisje zijn, dacht onze fotograaf en hij had goed geteld. De 50.000ste bezoekster van de ten toonstelling „Van de Wadden tot het IJ", het 18-jarige meisje Rie Beneker uit Den Helder, werd ge fotografeerd in de rij voor het loket; zij was er zich nog niet van bewust, dat twee minuten later de lenzen der fototoestellen op haar zouden worden gericht verzorgen. Dit openluchtbal begint zo dra de feeërieke verlichting ontstoken is. Dit septet, dat met veel succes de oude jazz in ere houdt, werd Donderdag avond bü de geslaagde jazz-show vele malen door het enthousiaste publiek vrijwel gedwongen zijn programma te verlengen door het spelen van enige toegiften. De muziek, die The River Boat Dixieland Jazzmen spelen is de meest geschikte dansmuziek voor een Bal-champêtre. Zo mogelijk zal nog een draaiorgel, dat feitelijk nu eenmaal als traditie bij een Bal-champêtre inge schakeld wordt, standplaats krijgen op de enorme dansoppervlakte. Na afloop is er gelegenheid tot dansen in het res taurant op muziek van het radio-orkest De Ricardo's, zoals dat alle dagen het geval is. Zondagmiddag 3 uur treedt op een Frans octet (bestaande uit vier dames en vier heren). Dit gezelschap zingt enige Franse volksliederen. Het staat onder leiding van Maitre André Gardot, Vice-President van de Academie voor Internationaal Recht te 's Gravenhage. (Zie verder pagina 5) Na 15 weken competitie Bedrijfs voetbal is de eerste kampioen bekend. In afdeling C hebben de Notenkra kers (fa. IJpma) het kampioenschap behaald. per 12 Augustus M J hu maar Alcmaria rucW\scHE SS I doet hd beter (en chemisch)' FABRIEK VOORMEER 3, ALKMAAR TEL. 3568 (K 2200) WINKEL SCHOUTENSTR. 24. ALKMAAR, TEL. 4554 DEPOT: J. H. M. i. BROEDER, BERGEN STATIONSSTRAAT 9. TELEFOON 2414 (K 2208) De standen zijn als volgt: Afdeling A: Ringers I Reiniging Hooge Huys SOVA Povay 1 Lichtbedrijven Chevrolet Boys Telefonia Postiljon Alkm. Courant Slagers Afdeling B: Stoel Hulskamp Boys VIVO-boys BBC 1 APSV 2 Conijn Krom Melkboeren Nagengast Perzifo Afdeling C: Notenkrakers Blackboys POA flhodesia Centra Fordboys Ringers 2 BBC 2 Povay 2 Lastinaboys 1950 9 B 2 1 13-4 14 8 4 2 2 13—8 10 9 2 6 1 11—6 10 7 3 3 1 12—5 9 8 2 5 1 10—6 9 9 4 1 4 17—15 9 7 3 2 2 13—9 8 8 2 3 3 6—8 7 9 2 3 4 11—19 7 9 2 1 6 10—20 5 9 1 2 6 7—23 4 9 4 4 1 15—10 12 8 5 1 2 24—13 11 8 3 4 1 25—18 10 9 5 0 4 26—16 10 8 3 3 2 10-3 9 8 3 3 2 17—16 9 9 3 2 4 12—16 8 8 2 2 4 15—19 6 8 2 2 4 11—24 6 9 1 1 7 14—28 3 9 8 0 1 25—9 16 9 7 1 1 19—5 15 9 5 2 2 26—10 12 9 6 0 3 22—12 12 9 6 0 3 22—14 12 9 3 2 4 18—21 8 9 2 2 5 13—17 6 9 2 2 5 14—20 6 8 0 1 7 5—31 1 8 0 n 8 5—30 0 DIERENBESCHERMING In de Langestraat is zwervend getroffen een pl.m. 3 maanden cypers poesje. Adres: inspecteur wer, Baanstraat. aan- oud Ver- Wij gaven dezer dagen reeds een verslag van de alleraardigste film „Whisky als water", de film. die reeds voor de elfde week in het theater „De Uitkijk" in Amsterdam loopt. Wel een bewijs, dat daarvoor grote belangstel ling bestaat. Het verhaal van de eilandbewoners, die verstoken van whisky en daardoor geheel terneerge slagen plotseling vernemen, dat ei een schip met 40.000 kisten van dit edele vocht gestrand is en al hun best doen de plaatselijke burgerwacht te verschalken Om daarvan wat machtig te worden, is alleraardigst en boeit van het begin tot het einde, niet net minst door de zeer gelukkige keuze der spelers die grotendeels uit de eilandbewoners gerequireerd zijn en het voortreffelijke spel van artisten als Basil Radfort en John Greenwood De opnamen van deze film munten uit door duidelijkheid. Er zijn prachtige beelden van het door de zee bespron gen Hebrideneiland en zijn markante bewoners en bewoonsters. ZONDAGSLUITING APOTHEKEN Zondag 13 Augustus zal de apotheek van mevrouw Wanna, Mient 11, voor het publiek geopend zijn. In deze week wordt de volgende week de nacht dienst gehouden. Moord te middernacht Het programma dat deze week in het Cinema Americain wordt vertoond, staat reeds in het teken van de nade rende kermispret. Bud Abbott en Lou Costello schijnen een voorliefde voor griezelige films te hebben. Nadat zij met succes het monster van Franken stein verslagen hebben, gaan ze nu op pad om een moordaanslag op de code specialist en directeur van de radio- omroep Andrews tot klaarheid te bren gen. In „Moord te middernacht" treden dé vrienden op als amateur-detectives, die net zo lang in het studiogebouw rond waren en kruisverhoren afnemen tot zij de moordenaar aan de gerechtsdie naren kunnen overleveren. Doch voor het zover is beleeft het tweetal zoveel avonturen, dat het onmogelijk is ze hier na te vertellen. Vooral aan het natuur talent van Lou Costello is het te dan ken, dat men om deze aaneenschakeling van dolle kluchten een avond hartelijk •kan lachen. Vooraf een gevarieerd programma met beelden van straatgevechten in Brussel, de strijd in Korea, de Tour de France en het vangen van zwaardvis' sen. Een tekenfilmpje en een film van hypermoderne dansmuziekspelende showorkesten completeren het geheel. Joe Brown „Op de planken" In het hoofdnummer van het Victo- ria-programma zagen wij onze oude vriend Joe Brown weer eens terug als voornaamste vertolker. En hij is veel verbeterd en maakt door komisch spel de film: „Op de Planken" tot een mooi succes. Men heeft zich met zijn dolle avon turen bij het Variété-Theater en in diverse shows, kostelijk vermaakt. Hij weet zijn nummers op zeer originele wijze te brengen en zijn samenspel met Ann Dvorak als zijn vrouw en Patricia Ellis als zijn blonde partner in een nieuwe revue gaf aanleiding tot grote vrolijkheid. Het was soms kostelijke dwaasheid, die voor een prettige ontspanning zorgde. Aan de regie, die in handen was van de be kende Busky Berkeley, was alle zorg besteed. Het programma, dat de hoofdfilm in leidt, is zeker de aandacht ten volle waard. Het omvat een tweetal goede journaals: Wereldnieuws en Holl. Nieuws met aantrekkelijke actuele opnamen. En verder een gekleurde na tuuropname van de woeste Colorado- rivier, een tekenfilm en een opmer kelijke film van een Jeugdorkest, dat door zijn leidster en vele verrassende soloprestaties zeker velen zal weten te boeien. Een zomerprogramma, dat een ver diende belangstelling zal krijgen. ZIJDS-2ACHT WASWATER.' WESTERWEG bij de v. d. Woudestraat De daling in de kaasprijzen, die zich de laatste weken reeds openbaarde, neemt steeds groter vormen aan. De markt te Alkmaar lag ongeveer 12 a 15 cent per kg beneden die van de vorige week, een sprong, zoals hier nog zelden is voorgekomen en die alleen mogelijk is bij zeer hoog opgelopen prijzen. Som mige insiders zijn van mening, dat een daling zoals gedurende de laatste week heeft plaats gehad, nog nimmer is voorgekomen. De Edammer kaas houdt zich daarbij beter dan de Goudse, zodat de prijzen van beide ongeveer op hetzelfde niveau liggen; zelfs is hier en daar de Edam mer nog iets duurder. Het resultaat daarvan is, dat voor de Goudse kaas de prijs weer aardig in de buurt begint te komen van de basis prijs, die voor dit artikel f 1.80 be draagt. Er moet al heel wat gebeuren, wanneer de aanleveringen voor Goudse aan het I.V.Z. aanstonds niet weer gaan beginnen. Een van de symptomen, die aan dat ogenblik voorafgaan is in de regel het zich vullen van de pakhuizen der producenten. Een maand geleden waren deze in Friesland zo goed als leeg. Thans zouden ze reeds grotendeels weer zijn volgezet, zodat ook uit dien hoofde aanstonds tot aanlevering zal moeten worden overgegaan. De grondprijs voor Edammers be draagt, gelijk bekend, f 1.58 en de tegenwoordige prijzen liggen daarvan nog vrij ver verwijderd. Te Alkmaar was de hoogste notering f 2.04 per kg, verschillende stapels echter gingen voor f 2.00. In Friesland lagen de prijzen aanzienlijk lager. Van vraag wordt weinig melding ge maakt, zoals onder de heersende facto ren natuurlijk ook vanzelfsprekend is. Overal is men terughoudend uit vrees voor verliezen en er wordt slechts ge kocht bij uiterste behoefte. Duitsland en Belgie betrekken nauwelijks, ook Engeland blijft terug. De vraag voor het binnenland is gering. Onze jongens varen thuis Met 't troepentransportschip „Skau- gum", dat op 23 Juli uit Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 15 Augustus in Amsterdam zal aankomen repatriëren de volgende militairen uit onze streek: R. Th. Ormel, J. C. Tol L. M. Sneidersen Th. J. Stuurop uit Alkmaar; M. W. Jansen, Schoorl, W. A. Houtenbos en J. A. W. Bor uit Ber gen. Met de „Groote Beer", die op 25 Juli Xiit Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 17 Augustus- in Am sterdam zal aankomen arriveren de volgende militairen: G. Schermer, Alk maar; Y. G. de Jong, Broek op Lan- gedijk; J. Th. Duinmeyer, Egmond- Binnen; J. de Graaff, Egmond aan Zee; H. A. Th. Lohman, Alkmaar; A. Zwart, Egmond aan Zee; J. P. de Jong, S. v.d. Putten, C. Quant en G. J. M. Blanken- daal te Alkmaar; H. Zwaay, Egmond aan Zee. Met het schip de „Tabinta", dat ver moedelijk op 17 Augustus in Amster dam zal aankomen arriveren de vol gende stadgenoten: L. C. Mulder en de fam. Duijneveld-Voorneman, Met de „Johan van Oldenbarneveldt" die vermoedelijk op 17 Augustus in Amsterdam zal arriveren komt de heer C. Kikkert uit Bergen thuis. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Enigszins geprikkeld door de han delwijze der Alkmaarse Politie, i.v.m. het in beslag nemen van een spandoek met opschrift: „Haast U! Haast U! Wij gaan failliet!", wilde ik gaarne op deze plaats een en ander nader om schrijven, waardoor wellicht deskun digen hun mening hierover kenbaar kunnen, maken. Onze firma was, wilde zij bijtijds aan haar verplichtingen voldoen, tot bovenstaande handelwijze genoodzaakt, doordat een reiziger ons voor een groot bedrag oplichtte. Teneinde voor het ophangen van het doek met ge noemd opschrift een vergunning te verkrijgen, stelden wij ons in verbin ding met de betreffende bureaux by de Alkmaarse politie en Gemeentewer ken. Na bij de politie geïnformeerd te hebben, verwees deze ons naar het Ge meentekantoor, waarna wy dit bureau met ons verzoek op de hoogte brach ten, alsmede met het opschrift van het doek. Wy werden echter nogmaals naar de politie verwezen, welke ons echter weer naar het Gemeente Bu reau verwees. Bhjkbaar hadden toen inmiddels beide bureaux zich telefo nisch met elkaar verstaan, want al spoedig werd ons de betreffende ver gunning verleend. Het logisch gevolg was, dat wij een spandoek lieten vervaardigen met ge noemd opschrift, hetwelk uiteraard met kosten gepaard ging. Toen wij het spandoek hadden uit gehangen, werd dit ondanks de ver gunning in beslaggnomen op grond van het feit, dat genoemd opschrift niet getolereerd zou zijn. Wij vragen ons nu echter af, waarom dat ons bij aanvraag der vergunning niet direct medegedeeld had kunnen worden. Immers thans is door de in beslagname het doel der reclame waardeloos geworden, terwijl ver scheidene kosten gemaakt zijn. Boven dien werden wij nog verbaliseerd voor een fout, welke toch in beginsel by de betreffende instanties ligt. S. M. HOOGAKKER, Dijkgraafstr. 56, Alkmaar. (Blqkens onze informaties is er enig misverstand ontstaan op het bureau Gemeentewerken, omdat het verschil uitmaakt, of voor een blijvend, dan wel voor een tijdelijk uithangbord of spandoek vergunning moet worden gegeven. De politie, respectievelijk de gemeente zijn hiertoe competent. Na tuurlijk kan de Gemeente toestem ming geven voor een uithangbord, maar dat neemt niet weg, dat de poli tie de bestaande wet op de uitver kopen moet handhaven. Vermoedelük is de firma Hoogakker niet geheel juist ingelicht en dan berust dit op een vergissing. De politie heeft in ieder geval niets meer gedaan dan haar plicht. - Redactie). DE UITVOERING VAN HET MANNENKOOR Wij hebben gisteren melding gemaakt van een uitvoering van Bergens Man nenkoor in de Ruïnekerk, waar o.a. een door Jac. Bonset getoonzet gedicht van mej. Zwaan uit Alkmaar uitgevoerd zal worden. Men verzoekt ons nog te melden, dat de uitvoering staat onder leiding van de dirigent Karei Böhme en dat Jac. Bonset o.a. ter begeleiding van Jo Vincent het orgel zal bespelen. Naar verluidt zal het gemeentebe stuur Prins Bernhard uitnodigen om de eerste steen te leggen aan de vqf grote huizenblokken welke voor gede- mobiliseerden en gerepatrieërden be stemd zijn. Het is nog niet bekend of Z.K.H. deze uitnodiging zal accep teren. Vanzelfsprekend is de datum der eerste steenlegging in het geval de prins dit wél zal doen afhankelijk van het tijdstip waarop hij daarvoor in Alkmaar zal kunnen komen. Marktberichten ALKMAAR, 10 Aug. Snijbonen 20—26; sperciebonen 15—20; spinazie 4—25; postelein 4—14; tomaten 28—40 en bonken 12—20; rabarber 4—14; andijvie 5—14; sla 2—10; bloemkool: IA 38-53, I 13-30 en II 8-15; komkommer 7—13; gele kool 5; rode kool 4,50 —6,50; groene kool 5; bieten 5—8; worteltjes 8—20; uien 6—9; aardappelen 7—11; selderie 3—9; peterselie 2—4; kruideniers peren 20— 48; Yellow appels 12—48; druiven 79—84; suiker meloenen 52—66 en net 20—46. WARMENHUIZEN, 11 Aug. - 41.300 kg aardappelen: Schotse muizen 6—8,60, grove 7,40—10,10, eigenheimers 5,90—9,70, bintjes 5,60—7,60, record 7,50, bevelanders 6,20— 6,40 en meerlanders 8,80—9,20; 5880 kg sla- bonen 15—16,30; 3300 kg groene kool 4—5; 48.500 kg rode kool 5; 8000 kg gele kool 4,50; 13.300 kg witte kool 3; 1Ó00 kg bie ten 5. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 12 Aug. 30.000 kg aardappelen: eerste lingen 9,10—9,70 en blauwe eigenheimers 6,80 -8,20; 300 kg tomaten A 26-27 en B 22; 2500 kg uien 4—8; 14.000 kg slabonen 15— 17,90; 25.000 kg gele kool 4,50-4,70;» 70.000 kg rode kool 5—5,50; 35.000 kg witte kool 3. NOORDERMARKTBOND, 12 Aug. - 27.000 kg aardappelen: eerstelingen 6,20—7,70, grove 7,10—7,70, rode eerstelingen 6,10, eigenhei mers 8,30—9,30, blauwe eigenheimers 6,20— 7, bintjes 7—7,70 en Koopmans blauwen 6,50— 7; 3100 kg zilvernep 35—40 en zilver drie lingen 6—9; 125 kg bieten 4—5; 38.000 kg rode kool 4—5,40; 16.000 kg gele kool 3,50— 5,40; 125.000 kg witte kool 3; 40.000 kg sla- bonen 15—20.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2