Roden beginnen groots offensief Vijftien kinderen bedolven onder vallende muur Staking taxi-chauffeurs in de Hoofdstad Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Negenhonderd doden vielen bij gevechten in Makassar Raad van Europa plan bespreken za I Sch uman- Maandag 14 Aug. 1950 147e Jaargang No. 188 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Reeds 12.000 man over de Nakiong Zuidelijken heroveren de plaats Topyong Amerikaanse aanval op bruggenhoofd Reeds negentig vrijwilligers Hoe de botsing ontstond Confereren Mao en Molotof te Peking? Enkhuizer familie ont kwam aan groot gevaar Groningen in rouw Zes kinderen vonden tragische dood Twee doden in één gezin Hardhandig optreden tegen werkwilligen We beginnen vandaag met een lang verhaal over vier Nederlandse stu denten, die op 3 Juni met een als huis beschilderde oude „Graham" (van 1929) naar Scandinavië trokken. Zulks ter bevordering van het contact met hun collega's in het barre Noorden. Deze R I.S. vraagt uitstel deportatie van Westerling BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acht d-m 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHÏ COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten Vijf noordelijke divisies verzamelen zich langs de Naktong voor het groot ste offensief van de Koreaanse oorlog langs de natuurlijke corridor naar Tae- goe. Het gebied van Waegwan is het middelpunt van de noordelijke concen tratie van ten minste 40.000 man langs een front van 32 km. De noordelijken zijn op één plaats over de Naktong met een aanzienlijke troepenmacht, ten westen van Jongsan, 32 km. ten noordwesten van Masan. Twee pogingen van de noordelijken om bij Waegwan over te steken werden Za terdag verijdeld door Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen. De gehele divisie der noordelijken, de vierde divisie, houdt stand op haar bruggenhoofd ten oosten van Jongsan tegen verwoede aanvallen van de 24ste Amerikaanse divisie. Volgens een correspondent van Reu ter bevindt een sterke Amerikaanse verkenningseenheid zich nog in Pohang en levert strijd tegen een naar schat ting 500 man grote noordelijke afdeling. In de buitenwijken worden 1000 man der noordelijken samengetrokken. Zuid koreaanse troepen, die uit het zuid westen opdringen bevinden zich volgens de laatste berichten 6,4 km. van Pohang. Zij ondernemen ook een tweeledige aanval op de plaats Tsjidong, enkele km. tegen noord-westen van Pohang. De plaats Topyong werd ingenomen. Het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger meldt nader, dat naar schatting thans 12.000 man noorde lijke troepen de Naktong zijn overge stoken in de noordwestelijke hoek van het front. Manschappen van de Amerikaanse 24ste divisie zijn een aanval begonnen tegen het Noordkoreaanse bruggen hoofd aan de Naktong, zo meldt het ra diostation van de „New York Daily News". Naar wij vernemen hadden zich to Zaterdagmiddag twaalf uur negentig gegadigden in persoon aangemeld voor de beide compagnieën die de Ne derlandse regering overweegt ter be schikking te stellen van de Verenigde Naties voor de strijd in Korea. Artilleristen van de 25ste Ameri kaanse divisie nemen een paar mi nuten rust tijdens een stilte ge durende de gevechten aan het front op Korea, ten Westen van Poesan. Op de achtergrond de stuk ken gesehut De gevechten te Makassar tussen oud-leden van het KNIL en man schappen van het APRIS hebben drie en een half etmaal met ononderbroken hevigheid geduurd. Thans is een ac- coord bereikt, nadat er in tegen woordigheid van de waarnemers van de UNCI is onderhandeld. Het staken China vraagt Russische hulp tegen Formosa Volgens een bericht uit Tokio in de Sunday Times worden er te Peking be sprekingen tussen Molotof en Mao Tse Toeng gehouden. Mao eist krachtige Sowjetsteun voor de verovering van Formosa o.m. onderzeeboten voor net aan land zetten van speciale manschap pen, alsmede vliegtuigen voor troepen transport. Ma-o Tse Toeng heeft zijn er gernis niet verborgen over de voorrang, welke de Russen aan de aanval op Zuid-Korea geven. De positie van Mao is ver sterkt door het falen der Noordkoreaan se troepen om snel naar het zuiden door te stoten en door het Amerikaanse besluit om Formosa te beschermen. Mo lotof, zo meent men, poogt thans Mao te overreden om de aanval op Formosa uit te stellen tot er meer klaarheid is in de toestand op Korea. Versterkte samenwerking tussen China en Vietminh? Weliswaar zijn de Chinezen bezig, hun 22.000 man sterke troepenmacht van de Noordelijke grens van Frans- Indo-Chino terug te trekken, maar te gelijkertijd hebben zij hun samenwer king met het opstandige bewind van Ho Tsjin Minh versterkt. Eenheden van de Vietminh hebben de plaats van de Chinezen ingenomen. Vliegvelden en wegen in Zuid-China worden door ar beiders van de Vietminh verbeterd Guerilla-eenheden ter sterkte van twintigduizend man zouden een infan terie- en artilerie-opleiding in Zuid- China hebben gekregen. Ook zouden er op ruimere schaal wapenen worden ge leverd aan de Vietminh. JOURNALISTEN REDEN OP EEN LANDMIJN Twee Britse dagbladcorrespondenten, lan Morrison van „The Times" en Chris topher Buckley van de „Daily Tele graph", zijn omgekomen doordat de jeep waarin zij reden, bij Waegwan op een landmijn stootte. Ook de Indiase kapi tein Uni Nayar, plaatsvervangend lid van de V.N.-commissie voor Korea kwam om het leven. van het vuren is bevolen. De Neder landse strijdkrachten zullen Makassar binnen twee weken ontruimen. De ge vechten hebben naar schatting negen honderd personen merendeels Euro peanen het leven gekost. De waar nemers van de UNCI zijn naar Dja karta vertrokken, waar zij een rap port zullen opstellen. Zjj verklaarden dat thans alles rustig is. Reeds geruime tijd heerste er span ning tussen de manschappen in het overvolle doorgangskamp van het KNIL nabij Makassar en de omrin gende kampongs. Er ontstonden inci denten tussen de Ambonnese militairen en de kampongbevolking. Voorts werd een Menadonees officier van het APRIS doodgesfchoten Dat was vol doende, om een boycot tegen de kamp bewoners te doen afkondigen. Welis waar werd hier door de autoriteiten tegen opgetreden, maar de geladen stemming bleef en steeds weer kwa men handtastelijkheden voor. Zaterdag 5 Augustus vielen na een mislukte bespreking tussen de waar nemers van de UNCI de commandant van de APRIS en de commandant van het doorgangskamp de eerste schoten Al spoedig was het gevecht algemeen. Drie en een half etmaal duurde dit. Mortiergranaten en beschietingen door een vliegtuig en een APRIS- korvet richten veel schade aan Er braken grote branden uit. De tele foon functionneerde niet meer. Overste Tijman. de commandant van het KNIL-kamp werd door de APRIS uit zijn woning gehaald en naar een plaats buiten Makassar overgebracht met het oog op zijn veiligheid. Later kwam hier ook generaal-majoor Schef- felaer, die uit Djakarta was komen overvliegen om zich van de toestand op de hoogte te stellen. Het uitblijven van ieder bericht zij nerzijds is waarschijnlijk voor de Hoge Commissaris aanleiding ge weest, de Kortenaer naar Makassar te zenden. Dat feit is door de regering van de RIS hoog opgenomen. Bespre kingen hie.-over zijn nog steeds gaan de. De ex-KNIL-mensen zullen thans door de Zuiderkruis van Makassar worden gehaald. «Hoe komt dat licht op?" Bij de familie K. aan de Nanne Sluisstraat te Enkhuizen ontstond, op een uur waarop de bewoners volkomen onder Morpheus' be dwelming waren geraakt, brand door kortsluiting. Een uitschie tende vlam deed het cellophaan om eeen schemerlampje boven het bed reeds branden en zette de slaapkamer in een helder licht. Of een goede fee op dat moment de hand legde op de slapende heer des huizes, of dat een brutale mug tot een reflex beweging aanleiding gaf, zal wel een mysterie blijven, maar feit is dat de slapende man even de oogleden opsloeg en zich op de ander zijde draaide om de slaap opnieuw te ondergaan. En bij die wending schoot als een steek van 'n eksteroog in het brein van de slapende de vraag: „Hé, hoe komt dat licht op?" Meteen zat hij overeind en aan schouwde het vuur boven zijn bed. Met zijn blote hand doofde hij de vlammen die reeds een ver nietigend spel met het bedde- laken begonnen waren. De schade was niet groot, maar de eerste dagen zal de heer K. nog pijnlijk hbrinnerd worden aan het dreigende gevaar waaraan hij en de zijnen ontkwam. Zijn handpalmen zijn twee grote blaren Een vreselijk ongeluk op de losplaats van de veilingsvereniging De Eendracht heeft Zaterdagmiddag de stad Groningen diep geschokt door de tragische om standigheden, waaronder het zich heeft voorgedaan. Een rangerend goederen- treintje heeft n.l. een drie meter hoge muur omgedrukt. Vijftien kinderen zijn onder het vallende puin bedolven geraakt. Zes zijn gedood, een gelijk aantal min of meer zwaar gewond. Onder de slachtoffertjes waren drie kinderen uit een gezin. Sinds enige dagen vervoert een lo kaalspoortje groenten en fust van de afdeling export der veiling naar de om liggende veilingen in de provincie Groningen. Voor de kinderen uit de omgeving van de veiling is dit een nieuwtje, dat uiteraard veel bekijks trekt. Herhaaldelijk staan dan ook kleu ters bij het veilingterrein naar de voor bijrijdende en rangerende trein te kij ken. Zo stonden er Zaterdagmiddag ook weer een vijftiental kinderen.bij de uitgang van het terrein, toen een lo- kaaltrein met bestemming Westerlee zich in beweging stelde. Hoewel eerst werd gemeld, dat nie mand vóór de trein was uitgelopen, om het verkeer te waarschuwen, dat de lo comotief met aanhang de straat zou oversteken, heeft zich volgens latere berichten een rangeerder vóór de trein bevonden. De machinist van de loco motief heeft op deze man gelet en daar door is hem iets ontgaan, dat de oorzaak van het ongeval is geworden. Men bouwt n.l. om het veilingterrein een nieuwe, drie meter hoge afschei- Sinds gistermiddag twaalf uur rijden in Amsterdam geen taxi's meer. Er is onder de taxi-chauffeurs een wilde sta king uitgebroken, die niet de steun heeft van de Uniebonden. Alleen voor ziekenvervoer zijn nog wagens beschik baar. Hoewel maar betrekkelijk weinig chauffeurs aan de staking deelnemen, zijn toch de taxi's als gevolg van een vrij scherpe terreur uit de straten ver dwenen. Zaterdagavond hadden de bonden, aangesloten bij de Unie Verkeer een vergadering gehouden. Daar was door de aanwezige chauffeurs het besluit ge nomen, Zondagmorgen weer te gaan rijden. Ook een aantal „eigen rijders" zou weer met zijn Wagens de straat op gaan. Om half negen Zondagmorgen reden twintig chauffeurs in loondienst en enkele ondernemers met hun wa gen de straat op. Tegen half tien ver dwenen zij van de straat. Enkele eigen rijders, die omstreeks half- elf op pad ginfen, waren tegen twaalven verdwe nen.. Verschillende chauffeurs waren toen door stakers mishandeld. Zaterdagavond reeds was er een door twee onbekenden met een stok afgeran seld, waarbij hij een lichte hersen schudding opliep. Op het Waterlooplein werd Zondagmorgen een wagen door stakers omvergeworpen. Voorts werd uit een groepje op de Nieuwezijds Voorburgwal een steen naar een passe rende taxi geworpen. De achterruit werd verbrijzeld, de scherven wondden een dame en een jongetje. Kort daarna werden in dezelfde buurt ophieuw stenen naar een taxi gegooid. Ditmaal werd de carrosserie beschadigd. De po litie hield twee stakers aan, die in arrest werden gesteld. Op de Prinsen gracht molesteerden dertig stakers een werkwillige chauffeur, die door twee agenten werd ontzet. Stakers onderna men voorts zonder succes een aanval op een garage. De stakingsleiding heeft de mishan delingen scherp afgekeurd. dingsmuur. Hieraan was op de plaats van de ramp zeer voorlopig een draai- hek bevestigd, dat in een bepaalde stand slechts zeer weinig ruimte aan de trein liet. Tijdens het passeren van de trein is dit hek naar binnen gedraaid en klem geraakt tussen de muur en een goederenwagen. Daardoor is de pas ge bouwde muur omver gedrukt met het bekende noodlottige gevolg. Gebleken is, dat de specie tussen de fundering en de eerste bovengrondse rij stenen rog vochtig was. Waarschijnlijk kon hierdoor de muur gemakkelijk instor ten. In vier grote brokken viel het bouwsel op de kijkende kinderen. Een hartver scheurend gekerm steeg uit het puin op. Onmiddellijk begonnen omwonen den en werklieden van de veiling aan het reddingswerk. Zes kinderen bleken op slag te zijn gedood. Eén was levens gevaarlijk en vijf waren zwaar gewond, van wie twee gisteravond nog in zorg wekkende toestand verkeerden. Onmid dellijk zijn allen naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar chirur gen en assistenten onder hoogspanning werkten, om de slachtoffertjes zo spoe dig mogelijk te helpen. In de buurt, waar de kinderen woon den, heerste e^n paniekstemming, om dat de kinderen zo snel werden weg gebracht, dat men aanvankelijk niet wist welke kinderen gedood of gewond waren. Twee der kinderen konden pas na enkele uren worden geïdentificeeerd. Gedood zijn de volgende kinderen: Klaas Hoeve, 7 jaar; Reinie Hoeve, 4 jaar;- Willem van der Molen, 4 jaar; Piet- Bergman, 14 jaar; Dirk de Vries, 9 jaar en Jan van der Laan, 8 jaar. Zwaar gewond werden Peter Mekkes, 6 jaar; Gerrit Kuipers, 11 jaar; Hilda Hoeksema, 6 jaar; Ankie Hoeve, 5 jaar; Klaas Been, 6 jaar en Wubbo Fleurke, 5 jaar. Het laatstgenoemde jongetje werd eerst als zijnde licht gewond naar huis vervoerd, doch is later, toen bleek dat hij een breuk in boven- en onder been had, naar het ziekenhuis overge bracht. De foto toont de plaats van de ramp. Op de voorgrond de brokstukken van de muur Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Geleidelijk toenemende be wolking met morgen overdag voornamelijk in het Noorden en Westen van het land enige regen Vanvankelijk zwakke later mees) "natige wind tussen Noord-West en luid-West. Weinig verandering in 'emperatuur. Rusdag: Zon op 5.23, onder 20.05 «aan op 7.19, onder 20.52. studentikoze ambassadeurs-trekkers hebben bereikt, dat in Denemarken on der leiding van twee Denen en een Nederlandse architect door dertig Ne derlandse studenten een uit Zweden afkomstige houten legerbarak zal wor den opgetrokken. De eerste logées in dit „hotel voor studentenuitwisseling" zal een dertigtal Nederlandse stu denten zijn, die naar Denemarken rei zen met twee Deense boten, die op de heentocht een zelfde aantal Deense stu denten in IJmuiden zullen lossen. De KLM zorgt voor de terugreizen. Tevens worden onderhandelingen met deze maatschappij gevoerd om regelmatige drie wekelijkse uitwisselingsvluchten mogelijk te maken. Verder kregen deze actieve „verbroederaars" van 't Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken een boottocht aangeboden. Zij namen voorts nog aan de Noorse onafhankelijkheids- feesten in Oslo deel en toen zij ter ge legenheid van het midzomernachtsfeest van de Noorse medische faculteit hun ,;auto-huis" (dat niet minder dan 9500 km heeft afgelegd!) kwijt raakten, was» Oslo's gehele politiemacht in touw om de trouwe „Graham" weer op te spo ren, hetgeen dan ook gelukte. Toen drie van het viertal (de vierde man is nog in Stockholm in conferentie over een studentenhuis aldaar) Nederland weer wilde binnenrijden, bleek de oude be lastingkaart verlopen en daar de kassa goed leeg was. zat er niets anders op. dan zich te laten bekeuren. De doua niers hadden echter evenveel pleizier iiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiMiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiJiiiiiiiNiiii in het geval als de Noorse Hermandad en schreven in het gastenboek: „Goede reis en tot ziens voor de balie". MAANDAGMORGENLIED imet excuses aan wijlen Louis Davids) Het Is meer Maandagmorgen Weer volop in de zorgen: In Korea is 't nog knokken Er komen nog meer brokken. De generaals zijn beste klanten Van de wapenfabrikanten Vloot- en legerpredikanten, Kranten van alle kanten Preken dubbele moralen Dat moet noodzaak'lijk falen. Het is immers verboden Aan Arabier' en Joden Aan zwarten en aan roden Uw medemens te doden! Maar waarom zouden we treurig zijn Kom zingt nu allen het refrein: En va-n je hela hola,, houdt er de moed maar in etc. Weet U nog van die Amerikaanse Mexicaan, waarover de Amerikaanse immigratie-autoriteiten zich het hoofd zaten te breken? Het is nu n.l. gebleken, dat deze duisterling niet alleen aan boord van het Poolse schip „Batory" is ondergedoken, doch vergezeld wordt door een tweede „ja wat eigenlijk?" Ze zullen nu in Southampton beiden door Amerikaanse en Britse autoriteiten worden ondervraagd; teneinde hun nationaliteit \»ast te stellen. We vermoe den echter zo maar, dat die ergens ach ter het fameuze gordijn te vinden is. Nu we daar toch zijn aangeland, be richten we in één moeite door, dat het bestuur van de Lutherse Wereldfedera tie zijn vertrouwen heeft uitgesproken in haar vice-president Lajos Jordas, bisschop van die kerk in Hongarije. En dan vertellen we ook meteen maar, dat de Franse actrice Cecile Sorel op 77-jarige leeftijd novice is geworden bij de Franciscanessen te Bayonne. Waar bij we het, met alle verschuldigde eer bied overigens, die bij een dergelijk zwaar besluit past, toch niet kunnen nalaten vast te stellen, dat zij er dus kennelijk geen behoefte meer aan heeft nog eens een (Francis) „Can-Can" te dansen. En ten slotte dan nog een biecht voor meer wereldse lieden: Op de Utrechtse najaarsbeurs (als dit geen primeur is weten we het niet, want veel zomer hebben we nog niet gehad!) wordt voor het eerst na de bevrijding een uitgebreide collectie losse geslepen diamant geëxposeerd. Zulks naar aan leiding van een besluit van minister Van den Brink, waarbij de verkoop van losse geslepen diamant voor de binnen landse markt wordt vrij gegeven. Heeft U ooit geweten, dat zelfs de diamant op de bon is geweest? Enfin, dat is nu dus voorbij, doet er uw voordeel mee. Wie moet er nog een paar kilo? De Europese Assemblee, die in de af gelopen week het hare heeft gezegd over het vraagstuk der Europese defensie, zal in de komende dagen in hoofdzaak haar aandacht richten op het plan- Schuman. Moeilijkheden, het statuut betreffende, doen zich hierbij niet voor. Wel zal waarschijnlijk de competentie kwestie nog eens in het geding worden gebracht. Spaak is van mening, dat volledige scheiding tussen de autoriteiten voor de kolen- en de staalindustrie en de Raad van Europa zeer ongewenst is. Hij zou alle rapporten dezer autoriteiten ter discussie aan de Raad willen zien voor gelegd- Het plan-Schuman, dat door de geestelijke vader ervan zelf is inge diend, zal waarschijnlijk grote moeilijk heden veroorzaken. Engeland en de Scandinavische landen zijn er voor, dat de eenheid van Europa tot stand komt door middel van afzonderlijke overeen komsten tussen souvereine regeringen Vooral nu Schuman nog eens duidelijk heeft gemaakt, dat het boven-nationale karakter van de door hem gewenste autoriteit het onmisbare element van zijn plan is, schijnt er weinig kans op overeenstemming. Van Engelse en Scandinavische zijde is zelfs al gespeeld met de gedachte van een Noordelijk blok. De federalistische meerderheid van de vergadering zou zulk een stap rampspoedig achten. Spaak is van oordeel dat zonder Engeland en Scan dinavië de Europese idee wellicht zwaar zou worden geschokt. Misschien echter zal men in de toekomst toch deze weg moeten gaan, meende hij. De officiële raadslieden van de RIS zullen een verzoek indienen tot uitstel van deportatie van Westerling. De Indonesische regering wil zich ervan verzekeren, dat Westerling in Singapore zal worden vastgehouden, totdat het beroep, dat door de RIS te gen de uitspraak van het Opperste Ge rechtshof is aangetekend, in behande ling komt.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1