Twee moskeën verrijzen in Nederland Regering steunt strijd tegen runder-tuberculose Met een vrachtboot naar de Oostzee (1) Brits scepticisme had het zwaar te verduren Actie der Mohammedaanse missie Exclusief interview met Q. U. Hafiz Het nieuwe Indonesië: tien provincies Huisbrandvoorziening loopt geen enkel gevaar 100.000ste Repatriant arriveerde in ons land Gefusilleerde gijzelaars te Goirle herdacht Aan bepaalde voorwaarden moet worden voldaan Het wachten is op de provinciale plannen Plan-Schuman in Raad van Europa Parlementaire controle op gezagsorgaan bepleit WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1950 NEDERLAND zal binnen enige jaren twee Moskeeën rijk zijn. De eerste zal verrijzen aan de Oostduinlaan in de Kesidentie schuin tegenover het B.P.M.- gebouw in het stille Benoordenhout- kwartier temidden van een der fraaie parken, welke in deze Haagse woonwijk nog overgebleven zijn. De tweede in Amsterdam op het Tulpplein tegenover het Amstel Hotel. Het was het hoofd der Ahmadijya Muslim Missie in Nederland, Qudratul- lah M. Hafiz H. A., die ons in een ex clusief onderhoud deze en nog andere belangwekkende mededelingen deed over de actie, welke het Mohammeda nisme hier te lande gaat ondernemen ter verbreiding zijner ideeën en begin selen. De eerste Moskee hier te lande zal verrijzen, wanneer het hoofdkwartier der beweging in Rabwah (West-Paki stan) alsmede het Haagse Gemeentebe stuur de schetsplannen door de Haag se architect ir. Z. de Lion ontworpen, zal hebben goedgekeurd, op eon ter rein 800 M2 groot, dat voor f 28.000 van een particuliere familie gekocht is. De bouwplannen, waarvoor drie Ne derlandse architecten ontwerpen maak ten, zullen f 100.000 aan bouwkosten eisen en daarvan zal een witte Moskee verrijzen, welke 200 gelovigen plaats zal bieden alsmede een verga derzaal voor een gelijk aantal. Zoals bekend, behoeven in de Moskee geen zitplaatsen te komen, daar in de Mos limtempels knielend of liggend gebeden wordt. Voor een school heeft men nog geen plannen ontworpen. Een jaar later hoopt men dan in Am sterdam een tweede Moskee te openen waarvoor men reeds een stuk grond tegenover het Amstel Hotel aan het Tulpplein, dus in het centrum der stad, op het oog heeft. Einde Augustus zullen alle Europese missionarissen der beweging in Den Haag in Hotel Pomona gedurende drie dagen een conferentie houden over de actie van de Islam in Europa, haar plan nen en vooruitzichten. Wanneer wij in de villa aan de Ruych- rocklaan in het Benoordenhoutkwar- tier waar hij als inwoner woonachtig is zijn echtgenote en kinderen hoopt hij, wanneer de wereldsituatie het toe laat, over enige maanden naar Neder land mee te brengen met deze 33- jarige Islamietische missionaris spreken, voert hij ons allereerst in gedachten naar de hete, Oosterse landen, waar zijn geboortewieg stond. In Sargodah in (ie Pundsjab (Voor-Indie) werd hij ge boren als Moslim. Zeven jaar oud leerde hij al de Koran uit het hoofd en op zijn twaalfde was hij volkomen bedreven in dit gewijde boek aller Mohammedanen. Hij studeerde Ara bisch aan de Pundsjab Universiteit en behaalde op 22-jarige leeftijd de H.A. (Honor Arabic)-titel. Zijn godsdienstige studiën volgde en voltooide hij aan de Universiteit van Qadian in de Oost- Pundsjab in India. Beroemd onder de Islamieten is de secte der Qadians. De strijd tusen India en Pakistan, na dat Brits-Indie tot het verleden be- zich wijd en zijd uitbreidt. Want bui ten India en Pakistan zijn er een groot aantal missies in Afrika, het Midden- Oosten en Indonesië, maar ook in Was hington' en Londen bevinden zich Moskee's. De Italiaanse en Argentijnse missies werken reeds 12 jaar en in Pa rijs, Zürich, Madrid en Hamburg vra gen Moslim-missionarissen de belang stellende aandacht van hen, die meer over de Islam willen weten. Doel der Moslim-beweging JTEN vriendelijke, welwillende nog jon ge man, deze Moslim-missionaris, in zijn tot op de hals toegeknoopte zwarte priesterkleed, alleen versierd met he blauwe insigne der jeugdbeweging der Ahmadijyah-Missie. Hij spreekt behalve Arabisch en Ur- duh, de taal van Pakistan menige In dische taal en dialect, bovendien per fect Engels en reeds wat Nederlands, dat hij zelfs al goed verstaat. Een man met denkersogen en van beminnelijke omvangsvormen, maar met een rots vaste overtuiging, welke hij gaarne op anderen wil overbrèngen. O, hij beseft het volkomen, dat de akker, welke hij in ons land te beploegen heeft, ruw en hard is. Maar, zo zegt hij, de bood schap, die wij brengen, is er een van liefde, want de Islam betekent vrede met God en met de mensen. „Ons doel is het alle misverstanden ten aanzien van de Islam uit de weg te ruimen en een sfeer van begrijpen, liefde, eenheid en harmonie te schep pen tussen de verschillende godsdien sten en de aanhangers daarvan, dus niet alleen onder de Moslims zelf. Wij geloven, dat Jezus Christus een natuur lijke dood gestorven is en dat zijn graf in Kashmir gevonden is. En wij be schouwen hem als een der grote profe ten. Hoewel Mozes de waarheid bracht waarvan men dacht, dat deze voldoen de was, om het doel te bereiken, moest rnen evenwel in het licht der gezegdes van Christus en ieder geval ook in diens waarheid geloven. Het gewichtig beginsel der universele eenheid is nog eens behaald 600 jaar na Christus, toen de Heilige Profeet van de Islam ver scheen. „En houdt allen vast aan de draad van Allah en zijt niet verdeeld", zegt de Koran". Het is geen dweper, die tot ons ge sproken heeft, maar een man met diep gewortelde beginselen, waarnaar hij leeft en werkt en volgens welke hij zo gaarne velen zou willen doen leven. Hun aantal in ons land is nog maar zeer bescheiden, waarbij men bedenke dat er een afzonderlijke Islamietische beweging is, waarbij veel Indonesiërs aangesloten zijn en die op 't landgoed van de Hoge Commissaris dr. Moham med Roem te Wassenaar godsdienstige samenkomsten houden, gelijk onlangs bij het beëindigen van de Ramathan, de Vastenmaand. Daar is belangstelling gebleken in Den Haag, Amsterdam, Utrecht en el ders in de vorm van geldelijke bijdra gen en bezoek aan godsdienstige bij eenkomsten, maar als leden hebben slechts enkele tientallen het „Baiat" het inwijdingsformulier ondertekend Een gehectografeerd maandblad in het Nederlands uitgegeven, onderhoudt de band tussen de Ahmadijyah-aanhangers De vrouwelijke leden der beweging in Pakistan bieden de Haagse Moskee aan, terwijl ook de mannelijke leden der Amerikaanse Ahmadijyah-beweging er prijs op stellen Nederland straks in het bezit te stellen van het eerste Mo hammedaanse Godshuis. Onze Haagse redacteur is in staat gesteld een exclusief R.D.P.-inter view te hebben met het hoofd der Ahmadijya Muslim Missie in Ne derland, Q. U. Hafiz H. A., die hem voor onze lezers uitvoerig inlichtte over de betekenis en de actie der Mohammedaanse Beweging in ons land. Minisier Van den Brink logenstraft geruchten Er is geen reden voor de veronder stelling, dat de opheffing van de steen- kolendistributie niet zou kunnen wor den volgehouden, zo heeft de minister van Economische Zaken geantwoord op vragen van het katholieke Kamerlid Maenen. Voor de eerste zes maanden van het kolenjaar 1950/1951 is rekening gehouden met een voorraad huisbrand, die 260.000 ton groter is dan verleden jaar. Wanneer de bevolking de aanko pen gelijkmatig verdeelt en ook minder gewenste soorten afneemt, is er geen reden, de komende winter met bezorgd heid tegemoet te gaan. Wederom jeugdmars door Oost-Berlijn De Oostduitse communistische jeugd wil op 3 September een massa-vredes mars door Berlijn houden. De leden van de Vrije Duitse Jeugd en de Jonge Pioniers zullen worden opgeroepen voor een strijdweek, die van 20 Augus tus tot 3 September zal duren. Het troepenschip Skaugum, dat een paar duizend repatriërende militairen naar het vaderland heeft gebracht, is gistermiddag in Amsterdam aangeko men. De opvarenden zijn van boord ge gaan en naar hun woonplaatsen over gebracht. Er was een bijzonderheid bij dit transport: één der militairen was de 100.000ste, die na een verblijf van enige jaren in de tropen in ons land terug keerde. Het was de huzaar M. Huizinga uit Apeldoorn, die bij zijn vertrek uit Djakarta was verrast met een aantal sloffen sigaretten. Zo uitbundig was de ontvangst in Patria niet, maar toch werd hij even gehuldigd. Generaal-ma- joor W. K. Baay drukte hem hartelijk de hand en de stoomvaartmaatschappij Nederland offreerde hem een sigaret tenaansteker. In zijn woonplaats is Huizinga door vele vrienden en bekenden, alsmede door de burgemeester, mr. A. L. des Tombe, verwelkomd. Polen heeft de Wereldgezondheids organisatie verlaten. Het is het tiende land, dat tot deze stap besloot. Op 15 Augustus 1942 vielen vijf be woners van het gijzelaarskamp Beek vliet te St. Michielsgestel, n.l. de heren Rob. Baelde, Chr. Bennekers, O. Graaf van Limburg Stirum, W. Ruys en A. Baron Schimmelpenninck van der Oye. Twee maanden later werden nog drie gijzelaars vermoord: de heren J. Haan tjes, K. van den Kerkhoff en H. W. Vrind. Deze acht slachtoffers van de Duitse terreur zijn gisteren herdacht in een bijeenkomst op het landgoed De Rovert te Goirle, waar ex-gijzelaars en genodigden elkaar ontmoeten. Er is te hunner ere een monument onthuld, be staande uit een grote zwerfkei, die twee koperen platen draagt. Op de ene staan de namen der gevallenen, de andere draagt het opschrift: „Om de fiere geest van het Nederlandse volk te breken hebben de Duitsers in de zomer van het jaar 1942 vele honderden burgers als gijzelaars gevangen gezet in de semi naria te St. Michielsgestel en Haaren. Acht hunner zijn door de vijand dood geschoten. Opdat het nageslacht hun kostbaar offer, gebracht voor het vader land, niet vergete en er zich aan sterke, hebben hun mede-gijzelaars deze ge denksteen geplaatst". naar Faroek (en Sadek?) badplaats Deauville Koning Faroek van Egypte wordt incognito in zijn particuliere jacht aan de Franse zuidkust verwacht, vanwaar hij zich waarschijnlijk per auto via Parijs naar Deauville aan de kust van Normandie zal begeven. Naar verluidt heeft koning Faroek 25 van de beste kamers in het Palace-Hotel te Deauville besproken, waarvan drie voor Narriman Sadek, het 16-jarig meisje, met wie volgens vroegere be richten de koning wil trouwen. Het meisje wordt eerst aan het eind van 's konings bezoek te Deauville ver wacht. Coudsmokkelaar op Schiphol aangehouden De douane op Schiphol heeft dezer dagen op Schiphol een man van Ameri kaanse nationaliteit aangehouden die onder zijn kleding tien kilogram goud had verborgen. Het goud was tot dunne plaatjes omgesmolten. De waarde wordt geschat op 40 tot 50.000 gulden. Het goud is in beslag genomen. De man is in arrest gesteld. AMERIKAANSE RODE KRUIS ZAL NEDERLANDSE STRIJDKRACHTEN IN KOREA BIJSTAAN. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft aan het Nederlandse Rode Kruis aange boden, om eventueel nodige hulp te verlenen aan Nederlandse strijdkrach ten die in Korea in UNO-verband op treden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft dit aanbod in dank aanvaard. Zusters van de orde van St. Paul de Chartres, die haar klooster in de nabij heid van de -frontlijn op Korea hebben, staren in afwachting van haar eva cuatie, naar de van bazooka's voorziene Amerikaanse soldaten van de eerste cavalerie divisie Minister Mansholt heeft aan de Stich ting van de Landbouw medegedeeld, dat de regering slechts dan bereid is, mede te werken aan het plan om binnen vijf jaar de rundertuberculose uit te roeien, wanneer de financiering ervan tot het einde toe gezond is. Zij kan zich in geen geval verenigen met een opzet, die slechts ruimte laat voor een zij het ook belangrijke verlaging van het reactiepercentage. De veehouderij heeft medegedeeld, dat zij uit een heffing van 25 cent per honderd kilogram melk in vijf jaar tijds een bedrag van vijftig millioen gulden bijeen denkt te brengen. De regering zal een gelijk bedrag bijdragen. Maar dan dienen ook alle gezamenlijke geld middelen beschikbaar te blijven voor het voornaamste doel het slachten van De Europese Assemblée heeft Dins dagavond haar debat over het plan- Schuman afgesloten. Het is slechts een voorlopig einde. De economische com missie zal in de eerstkomende dagen haar licht laten schijnen over een aan tal ontwerp-rcsoluties, waarin instem ming met het plan wordt betuigd en Fn rlaar iart nnc c/~Ai!n De hut is on8'eveer 3.50 M. lang vig uit. Een zuigerstang van ruim een Ctl O aar lag ons scnip en hoogstens 2 M. breed. Vier kooien, decimeter doorsnede is wel geschikt JJET GEBEURT je niet elke dag, dat een bank, laden en twee kasten. Een om een indruk te geven van de kracht, iemand je vraagt, of je zin hebt tafel en een staalbuisstoel onder de die zo'n stoommachine moet kunnen 1 4.j- tai,-- piekfijn uit. hoorde, was ook een religieuze. Want zes millioen Moslims moesten met Ha fiz van Oost- naar West-Pundsjab emi greren. In December 1945 werd Hafiz als missionaris naar Londen gezonden en na twee jaar daar gewerkt te heb ben, bereikt» hem in Juli 1947 de op dracht naar ons land te gaan, om de MosJipaleer te verbreiden. Het hoofd der wijdverspreide Ahmadijya bewe ging in de Islam, welke 2.000.000 aan hangers telt, is thans Mizza Bashir-ul- Dien Mahmoed Ahmad. Zij werd opgericht door de profeet Ahmad in 1889 te Qadian. Hij was, zo geloven de Moslims, de Beloofde Mes sias, op wiens tweede komst door Mos lems en Christenen werd gewacht Hij stierf in 1908. Na zijn dood koos de gemeenschap de discipel van de Be loofde Messias, Hazrat Mirza Molavi Nuruddin als zijn eerste opvolger. Deze stierf in 1914, waarna de gemeenschap de 25-jarige Hazrat Mirza Bashiruddin Mahmud Ahmad, de oudste zoon van de Beloofde Messias, als tweede opvolger koos. Hij is het tegenwoordige hoofd der gemeenschap thans 62 jaar oud onder wiens leiding de beweging mee te gaan naar Zweden en Finland, En als het je onverwachts overkomt, en er wordt nog bij gezegd, dat het een bootreis zal worden, is het ant woord vlug gegeven. Nadat de passen en monsterboekjes in orde waren, was het wachten alleen nog op de boot, van de N.V. Houtvaart, die ons zou meenemen. Ten slotte maakte een telegram aan het wachten een einde. „Woensdagmorgen 10 uur aan boord Gouwe monsteren. Ligplaats Rietlan den Amsterdam Vinke Co." Ruim op tijd stonden we op de kade waar een grote kolentip in bedrijf was en waar wagons vol cokes heen en weer werden gesleept door een kittig locomotiefje. De Gouwe maakte nu niet direct de indruk van een Oceaanreus, maar een kustvaarder is het nu ook weer niet. Langs een gewone houten laa- der, die tegen het gangboord op stond, klommen we aan boord. Dat het een kolenboot was, merkten we al direct aan onze handen, die meteen pikzwart waren van de sporten van de ladder Gen helpende hand pakte de koffer aan en met een sprong stonden we op patrijspoort tussen de kooien en een opbrengen. Alles zag er wasbak met spiegel (en zonder stro mend water) completeren het inte rieur. Het kolengruis stoof overal rond, zodat we maar overalls aantrokken om niet helemaal zwart te worden. Tegen enen kwam kapitein Christiaans Twee jonge mannen, de oud- H.B.S.-er T. Zwaanswijk en de leerling van de Handelsschool J. P. Nord Thomsen, kregen een uit nodiging van de N.V. Houtvaart om een reis met een van haar vrachtschepen naar de Oostzee te maken. Wij laten hier het eerste deel van een serie artikelen van de heer Zwaanswijk volgen, waarin hij hun reisindrukken weergeeft. aan boord en wat later de ambtenaar van aanmonsterng. Daar het nog wel even zou duren vóór de landrotten aan monsteren toe v/aren, doken we eerst eens in de ma chinekamer. De luiken boven de ma- „Straks gaan we hier aan het poet sen, dat je geen vlekje meer op het staal ziet," werd er gezegd. Toen we goed keken, zagen we dat het staal niet overal even blank was. „Dat krijg je dadelijk, als het even vochtig is in de lucht," was de verklaring. Het monsteren zelf was zo gebeurd en de leden van de bemanning, die geen wacht aan boord hadden, gingen weer naar moeder de vrouw, daar de Gou we de volgende morgen pas zou ver trekken. De kok trok er ook tussen uit, zodat er weinig te eten zou zijn. De vier passagiers konden weinig an ders doen, dan maar de stad in gaan of anders nog eventjes te zien of het ouderlijk huis er nog stond. Donderdag varen. Naar Malmö met kolen en dan naar eeq Finse haven helemaal in het Noorden van de Bot- nisehe Golf. De andere passagiers, die al eens meer die kant op geweest wa ren spraken over de stakingen van vo rig jaar in Finland en zouden het niet onaardig vinden, als deze keer ook zoiets gebeurde. Onder het monsteren werd ons trouwens ook gevraagd, of we begin September weer op school moesten zijn. Het vorige jaar waren hPt - chinekamer waren dicht en de lucht- ïui,sc Jattl walca 'a een traPJ<L konden we kokers stonden van de wind af; alles namelijk enkele jongelui meegeweest, ,w n binnengaan Daar troffen vanwege het kolenstof, zodat het knap die met de trein terug moesten, wil de rei! J°ngelU1' ,dle' ïeT1S Wy' vvarm was daarbinnen. den ze op tijd voor de nieuwe cursus deiük hort meema a ,vnen" Nu de machine stilstond, konden we zijn. Geen van oris had echter erge Jl,, fen ze ons de benedenkooien eens goed zien wat er nu allemaal haast om weer terug te keren, dus en Zn trnl fe vroeger war®n gekomen aan zat. Zuigers, zuigerstangen, kruk- van treinreizen zou weinig komen ook _n zo goed waren geweest de boven- stangen, excentrieken en nog meer al zouden we midden in een staking van die dingen. Het zag er nog al ste- terecht komen. kooien te pikken. daarna komt de raadgevende vergade ring er weer aan te pas. Zij zal dan haar mening in een aanbeveling aan het comité van ministers vastleggen. Er is gisteren nog uitvoerig over het plan-Schuman gedebatteerd. De vele sprekers, die aan het woord kwamen, hebben een tegenaanval ingezet tegen het Britse scepticisme, dat in wat ge matigder vorm ook nog eens werd uit gedrukt in een voorstel van de conser vatief Mac Millan. Deze wilde geen boven-nationaal gezagsorgaan, doch slechts een op een verdrag berustende kolen, en staalmonopool met behoud van het vetorecht voor ieder land. Het verzet hiertegen was groot. De Franse katholiek Schuman zei b.v. zon der omhaal, dat de basis van het gehele plan de schepping van het gezagsorgaan was. Daarzonder zou het onaanvaard baar zijn. Overigens bleef men vast houden aan de gedachte van enigerlei vorm van parlementaire controle op het gezagsorgaan. Zo hebben verschillende leden, o.w. de Nederlander Serrarens, gepleit voor benoeming en later verkiezing van een kolen- en staalparlement, dat bevoegd heden zou hebben ten aanzien van de controle op het gezagsorgaan. Het zou uit dezelfde personen kunnen bestaan als de Raad van Europa. Zelfs pleitte de Duitse katholiek Brentano voor de toevoeging van een comité van minis ters aan de nieuwe structuur, teneinde de gehele sfeer van politiek en econo mie der nationale staten te coördineren. Hij drong voorts aan op de instelling van een permanent hof van Justitie. Aan de lange lijst van economische vraagstukken is voorts nog een toege voegd in de vorm van een voorstel, mede ondertekend door de Nederlan der Van der Kieft, inzake een vijfjaren plan tot opheffing van de handelsbe lemmeringen in Europa. „Armen maken leer ik nooit!" de reactiedieren. De vaststelling van de grootte der vergoedingen mag daarbij niet onnodig worden beperkt doordat reeds van te voren aan een gedeelte der gelden een andere bestemming wordt gegeven. Beter kan men achteraf na gaan, op welke wijze eventuele over schotten ten nutte van de tbc-bestrijding kunnen worden besteed. De regering kan wel accoord gaan met een provineiegewijs gedecentrali seerde uitvoering. De bijdragen uit de heffing op de melk zullen dan dus terug gaan naar de provincie, waar zij zijn opgebracht. Tezelfdertijd heeft de minister de provinciale gezondheidsdiensten ver zocht, met spoed hun provinciale plan nen op te stellen en ter goedkeuring in te zenden. Het tijdstip van uitvoering van het landelijke plan is van deze provinciale plannen afhankelijk. „KORTENAER" HEEFT MAKASSAR VERLATEN De „Kortenaer" heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag Makassar verla ten en is opgestoomd naar Surabaja. Het ligt in de bedoeling van de Neder landse regering om de Kortenaer bin nenkort uit de Indonesische wateren te rug te trekken. Naar in kringen der RIS wordt verklaard, is de terugtrek king uit de Indonesische wateren uit drukkelijk door de regering van de RIS geëist. De schade, die door de gevech ten aan Makassar is toegebracht is enorm. Met de gevechten tijdens de af- faire-Azis zou de schade een half mil liard bedragen. Zware aardbeving in India De viering van de onafhankelijk heidsdag in het oosten van India is wreed verstoord door een aardbeving, die in West-Bengalen, Assam, Bihar en de oostelijke delen van de verenigde provincies heeft gewoed. In deze gebieden, die in de aardbe vingszone van „maximum intensiviteit" liggen, renden mannen, vrouwen en kinderen in doodsangst uit de huizen. Amerikaanse seismografische institu ten registreerden Woensdag een der vijf grootste aardbevingen, die ooit zijn waargenomen. Volkspolitie moet' „politieke orde" herstellen Om de politieke orde te herstellen is Dinsdag een patrouille van twintig speciaal gekozen manschappen van de Oostduitse volkspolitie naar het mijn- district Hoetensleben aan de grens van de Britse zóne gezonden. Zij moeten in de eerste plaats de anti-Russische ge voelens van de bevolking de kop in drukken. Deze hebben tot geschillen met de Russische autoriteiten geleid. Grote Beer komt vannacht aan Het troepenschip Grote Beer wordt in de komende nacht voor IJmuiden verwacht. De ontscheping zal on voorziene omstandigheden voorbehou den 1 morgenvroeg te 8.00 uur in de haven van Amsterdam beginnen. WORDT MOHAMMED NATSIR FORMATEUR VAN R.I.S.-KABINET? Het kabinet van de RIS is demis- sionnair geworden. Verwacht wordt dat president Sukarno nog deze week een formateur zal aanwijzen, waarbij de leider van de Masjumi, Mohammed Natsir, nog steeds volgens politieke waarnemers de meeste kansen heeft. Indien Moh Natsir formateur zou worden, dan is het zeer waarschijn lijk, dat Sjahrir minister van Buiten landse Zaken wordt. De meerderheid van de Labour- partij in het Britse Lagerhuis is tijde lijk gestegen tot 5 zetels doordat de jonge Schotse (conservatief) Sir Arthur Young is overleden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5