Ouver Stad en Omgeving BM kapseis „Van de Wadden Het ontbrak niet aan critiek tot het IJ" gesloten AGENDA Conflict in de Alkmaarse haven D.A.W. keerde met zes van de acht titels uit Zaandam huiswaarts Eerste zeepkistrace te Egmond aan Zee werd groot succes Neptunus versloeg Alcmaria met 3-2 Imposant sch MAANDAG 21 AUGUSTUS 1950 80.105 belangstellenden Zo is dan gisteravond de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ" gesloten, ondanks de pogingen, welke van diverse zijden werden aangewend om ze nog tot het einde dezer maand in stand te kunnen houden. Daarvoor bleken te grote bezwaren te bestaan. Ruim tachtigduizend mensen hebben de expositie bezocht. De beste stuurlui staan altijd aan de wal en het was te voorzien, dat deze expositie heel wat critiek zou krijgen. Met het voorbeeld van Arn hem en Amsterdam (Damstad) voor ogen wist menigeen nog vóór de poor ten van „Van de Wadden tot het IJ" geopend waren, al te voorspellen, dat het een strop zou worden en dat het zelf min of meer misdadig was iets dergelijks in Alkmaar in een zo kost baar formaat te organiseren. Die critici hebben als men alleen naar de financiële resultaten kijkt gedeeltelijk gelijk gekregen, want een financieel succes is deze expositie niet geworden, hoewel evenmin van een de bacle kan worden gesproken. De 35.000, welke de gemeente als ga rantiebedrag beschikbaar had gesteld, zullen gedeeltelijk wel moeten worden aangesproken, hoewel daar tegenover staat, dat de gemeente natuurlijk ook een belangrijk bedrag aan vermake lijkheidsbelasting zal innen. De 15.000 welke de provincie daarna als garantiebedrag had vastgesteld zullen waarschijnlijk niet behoeven te wor den aangesproken. Bij een onderneming van korten duur, die in de honderd duizenden loopt kan van te voren moeilijk gezegd worden, welke finan ciële verrassingen te verwachten zul len zijn. Er kon gewonnen en verloren worden en wét het zal worden is in hoge mate afhankelijk van allerlei fac toren, welke men van te voren maar moeilijk kan bekijken. Tegenslagen. Zo zijn er verschillende tegenslagen geweest, die op het financieel welsla gen van nadelige betekenis waren. De verwachte Amerikanen zijn niet ge komen, de troebelen in Belgie en de daaraan verbonden spoorwegstakin gen hebben vele Belgen, Fransen en andere buren uit het Zuiden of Zuid- Oosten belemmerd naar ons land en daardoor naar de expositie te gaan. De grootste en onberekenbaarste factor was evenwel het weer en dat heeft in de afgelopen vier weken zeer veel te wensen overgelaten. Regen, regen en nogmaals regen. Natuurlijk had men op een overweldigend bezoek op de Vrijdagse kaasmarktdagen ge rekend, maar in de expositie-periode zijn drie Vrijdagen volkomen verre gend met alle financiële gevolgen, welke dat voor een expositie van kor ten duur kan hebben. Daarnaast dient evenwel gememo reerd, dat het tentoonstellingsbestuur onder leiding van de heer J. J. Din- kelberg alles in het werk heeft ge steld om van deze expositie te maken wat er van te maken viel. Het is geen kleinigheid een onderneming van bijna een half millioen in vier weken tijds tot een financieel succes te maken. Er is heel wat gewikt en gewogen en er zijn heel wat zorgen en moeilijk heden geweest voor het zover was, dat de commissaris der Koningin hier zijn openingsrede kon uitspreken. Dat alles kwam neer op de schouders van de verbonden WV's in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, op het ten toonstellingsbestuur en allereerst op de heer Dinkelberg, die dag en nacht gewerkt en georganiseerd heeft om alles zo goed mogelijk voor elkaar te brengen. Honderden moeilijkheden moesten worden opgelost, ontevreden standhouders en anderen, die zich te kort gedaan achtten, of wier verwach tingen te hoog gespannen waren ge weest, moesten te woord gestaan en zo mogelijk tevreden gesteld wor den. Een enorme correspondentie was het gevolg van alles wat de exposi tie aan mensen en materiaal tezamen bracht en wij kunnen ons heel goed in denken, dat de mentor en leider van dit alles met een zucht van ontspan ning de laatste bezoeker het exposi tieterrein heeft zien verlaten. Alles is in het werk gesteld om de tentoon stelling nog tot een financieel succes te maken en de bijzondere attracties het kaasmarktspel, dat zeer goed voldaan heeft, de Jazz-festivals en bals champêtre enz. hebben er ze ker toe medegewerkt het publiek voornamelijk gedurende de laatste weken van deze expositie in brede stromen naar het terrein aan de Ber- gerweg te doen gaan. Het deed gister avond wel enigszins onaangenaam aan, dat diverse standhouders hun stands reeds leeghaalden, terwijl de bezoe kers er nog naar kwamen kijken. Het was als een circusvoorstelling waarbij de tent reeds tijdens de vertoning der laatste nummers achter de bezoekers wordt afgebroken. Kan dat park niet blijven? Als een bijzondere attractie was de tuin we zouden beter kunnen spre ken van een prachtig aangelegd park de laatste dagen In een gladiolen- wondertuin herschapen. Het zal vreemd zijn als deze parkaanleg "/eer verdwijnt en we hebben ons al menig maal afgevraagd of wij dit daar op dat hoekje van de weg naai Bergen en Egmond niet kunnen behouden, vooral nu daarom heen steeds meer woningen worden gebouwd en een bezochten de expositie kleine parkaanleg zeker op zijn plaats zou bljjken. De expositie over het algemeen geslaagd. Wanneer men de vraag stelt of de expositie geslaagd is mag men niet alleen naar de financiële resultaten kijken. Natuurlijk zjjn die van grote betekenis, maar het eigenlijk doel van de tentoonstelling uitgaande van de verbonden WV's was toch het publiek uit binnen- en buitenland de schoonheid en de culturele betekenis van Noord-Holland boven het Noord zeekanaal te demonstreren en in deze opzet Is men alleszins geslaagd. Zelfs al mag dit een financieel offer eisen dan is dat geld nog besteed geweest aan een cultureel doel, dat in elk op zicht succesvolle gevolgen gehad heeft. Hier in Alkmaar was bijeen gebracht wat er (van de Wadden tot het IJ opmerkenswaardig was, werd gedemonstreerd hoe prachtig deze ge westen zijn in hun landelijke schoon heid, hoe magnifiek in hun oude fraaie bouwwerken en daarnaast is getoond, dat hier allerminst sprake was van dode steden en dorpen, van kunst matig in stand gehouden natuurschoon of van een openluchtmuseum van oud architectonisch stadsschoon. Hier werd Noord-Holland in woord en beeld en film getoond zoals het in zijn schoon heid en rijke verscheidenheid in wer- welijkheid is en menigeen, die de ex positie bezocht heeft zal het verlangen in zich voelen opkomen daarvan nu of in de toekomst met eigen ogen ken nis te nemen. Dat is ten slotte het culturele doel dezer expositie geweest en dat is een offer waard, waarbjj Alkmaar, dat zich zo gaarne de grote zuster in dit ge westelijke huishouden noemt, zich niet onbetuigd heeft gelaten. Er zijn zeker wel eens gemeenschapsgelden aan on nuttiger projecten besteed dan aan de ze expositie. Opmerkelijk was het, dat over het algemeen de bezoekers van oordeel waren, dat wat er te aanschouwen werd gegeven zeker de moeite loonde. Hier was geen sprake van een dode expositie van een statistiek-tentoon stelling, hier was leven en beweging, hier was het kaasmarktspel, hier wa ren de prachtige panorama's, diora ma's en maquettes, allen even inte ressant en even markant voor de be tekenis van deze gewesten. De standhouders niet ontevreden. Wij geloven, dat over het algemeen de standhouders niet ontevreden zijn geweest al zijn er natuurlijk die slech tere zaken hebben gedaan dan ande ren en zich min of meer gedupeerd achtten. Ook het welslagen daarvan is van vele factoren afhankelijk en de standhouder zelf kan door zijn activi teit daarop een grote invloed uit oefenen. Eigenlijk passen deze stands niet geheel in het beeld, dat men zich van de schoonheid van deze gewesten wil vormen, maar zij zijn op elke tentoon stelling ter wille van het financieel belang nu eenmaal noodzakelijk en in Alkmaar is wel gebleken, dat zij zich zo bij de expositie kunnen aan passen, dat er van een storende in vloed zo goed als geen sprake is ge weest. Ook de wondertuin en niet minder de bioscoop hebben veel tot het succes van deze expositie bijge dragen. Het was voor vele, die moe- gedrenteld, een half uurtje rustig wensten door te brengen, een uitkomst in het bioscoopzaaltje naar de film „Van de Wadden tot het IJ" te kunnen kijken en daaruit nog veel meer dan op de expositie mogelijk was een beeld van de schoonheid en de culturele be tekenis van deze gewesten te kunnen krijgen. Hulde aan de buurtbewoners Binnen weinige dagen zal er weer rust zijn op de splitsing van de Berger- weg en die naar de Egmonden. Er zui len vanavond geen lichtjes meer bran- (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: My dream is yours (tot 14 j. o.g.); Victoria Theater, 8 uur: Huwelijk is geen handelszaak (tot 14 jaar o.g.); Cinema Americain, 8 uur: Road tot Rio (alle leeftijden). Gymnasium, 1022 uur: Aquarium tentoonstelling. Gulden Vlies, 2.30 uur: Het Rotter dams Kindertoneel met „Pietje Bell". DINSDAG Bioscopen, als Maandag. Gymnasium, 10—22 uur: Aquarium tentoonstelling. den, er zal geen muziek meer worden gehoord en ook de illuminatie van Scharloo, Stationsplein en Spoorstraat zal verdwijnen om op 8 October waarschijnlijk de Alkmaarders opnieuw te verrassen. Deze buurtbewoners hebben er zeer veel toe bijgedragen de opmerkzaamheid op de expositie te vestigen, waarvoor een woord van hulde en dank hier zeker op zijn plaats is. Zaterdag begint de kermis. Dari zul len er opnieuw lichtjes zijn en op nieuw zal een cacophonie van draai- orgelklanken en luidsprekersgeluiden de Alkmaarders en hun streekgenoten tot een bezoek aan diverse attracties noden. Dan zullen velen de nu gesloten expositie spoedig vergeten, maar zij blijft in de herinnering van allen, die er direct of indirect bij betrokken waren als één van de grootste, ge waagdste, maar ook cultureelste onder nemingen, welke ooit in onze stad tot werkelijkheid zijn geworden. Gouden echtpaar Onder het toeziend oog van een 94- jarige grootvader en de zachte blikken van een even jongere grootmoeder, vierde Zaterdag het echtpaar G. Peere boomKlopper zijn gouden huwelijks feest. De heugelijk dag werd geopend door ds. Den Oudsten; alle vier kin deren konden aanwezig zijn bij deze bijzondere gebeurtenis. Toen de heer G. Peereboom de 24- jarige leeftijd bereikte en zich afvroeg wat nu een duurzaam verjaardags cadeau kon zijn, liet hij zijn oog val len op mej. N. Klopper, die hij nog uit de contreien van Hoorn kende toen hij daar zijn jeugd doorbracht. „Ze was nogal verstandig en ik dacht daar moet ik aan", vertelde ons de olijke bruidegom, „en ik heb er altijd mee toe gekund". Dit was wel het grootste compliment, dat hij zijn 74-jarige vrouw kon maken, die hem als vereni gingsman zo trouw terzijde stond. Hoe vele avonden moest zij hem niet mis sen als hij weer eens naar een bijeen komst van het Burgerlijk Armbestuur gegaan was waarvan hij twaalf jaar lid is geweest, of wanneer hij als se cretaris een vergadering moest bijwo nen van 't Christelijk Nationaal Werk- mansverbond. Ook de Armenraad zag hem lange jaren als bestuurslid. Thans treedt hij alleen nog op als voorzitter van de Christelijke Woningbouwver eniging „Voorzorg". Tot zijn zeventigste jaar heeft de thans 74-jarige bij de firma Stoel ge werkt en, zoals hij ons meedeelde, al tijd met veel plezier. Erg blij was hij dan ook toen de oude vrienden van het bedrijf hem een grote taart en een kist sigaren, en zijn vrouw een grote fla con Eau de Cologne kwamen aanbie den. Dat had hij nooit verwacht. Niet de hele tijd (54 jaar) dat de heer Peereboom in Alkmaar werkt is hij magazijnmeester geweest; de wa tertoren, die onlangs ook haar jubileum vierde, heeft hij ook nog mee helpen bouwen. Thans kunnen bruid en bruidegom op een welbesteed leven terug zien. Mogen zij nog lange tijd gezamenlijk hun welverdiende rust genieten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacoba D. G., d. v. J. Oush-oorn en J. J. Riepen-, Mirjam, d. v. A. Bellen en W. Witvliet; Lourentius P. J., z. v. J. Sijm en C. Oud. Overleden: Truitje Ruiter, 75 jaar, wed. van P. de Heer; Gerrit Leering, 89 jaar, wedn. van M. Brakenhoff. Arbeiders, weigeren schip te lossen Hedenmorgen is tussen de Alkmaar- se havenarbeiders en de Haytema's Graan- en Kunstmesthandel een con flict uitgebroken. Van arbeiderszijde vernemen wij, dat het hier gaat om de betaling van een bedrag van 54, dat de firma Hay tema sinds Maart verschuldigd is voor de werkzaamheid van een „lospikker" bij het lossen van kunstmest, tot wel ke betaling zij ingevolge de CAO ver plicht is. De organisaties hebben zich met de firma Haytema meerdere ma len schriftelijk hierover verstaan, doch betaling van het bedragje is steeds achterwege gebleven. De organisaties hebben tenslotte het besluit genomen, bij de eerstvolgende lossing van een voor deze firma be stemd schip, betaling van het bedrag te eisen vooraleer het lossingswerk aan te vangen. De firma is door de organi saties vooraf van deze maatregel op de hoogte gesteld. Hedenmorgen is de maatregel ten uitvoer gelegd. Wel is men met de los sing van het bewuste schip begonnen maar zodra de heer Haytema aanwezig was, is het werk door de tien haven arbeiders neergelegd, toen deze beta ling weigerde. Het Arbeidsbureau is op de hoogte gesteld van het uitgebroken conflict, waaraan bovendien de eis is gekoppeld dat voortaan door de firma Haytema op betere wijze de verschillende voor waarden van lossing schriftelijk zullen worden vastgelegd. Het conflict omvat alle betrokken arbeidersorganisaties. Ter regeling hiervan heeft zich een' delegatie ge vormd bestaande uit twee leden van de Algem. Bond van Transportarbei ders, één lid van de Kath. Arbeiders Beweging en één ongeorganiseerde. Van arbeiderszijde koesterde men de verwachting, dat het conflict, dat zoals boven aangetoond, in geen enkel ver band staat met de stakingen elders, spoedig tot het verleden zal behoren. Het conflict opgelost Tijdens een onderhoud met de firma H. is later besloten dat deze hoewel h. i. onverplicht een bedrag van f 40 zal uitbetalen. Bepaald is, dat in de toekomst de overeenkomsten zo mogelijk schriftelijk zullen worden vastge legd en dat de stakingstij d zal worden doorbetaald. De mogelijkheid van een nieuwe CAO wordt onder de ogen ge zien. Om de Alkmaarse damtitel Slot kampioen 1950. Vorige week viel de beslissing in het Alkmaars kampioenschap. In zijn par tij tegen de Jong kreeg Slot gelegen heid, na een onnauwkeurige voortzet ting van de Jong, met een niet te pa reren dreiging de partij in winst J.m te zetten. Hierdoor kwam hij ongesla gen in het bezit van de titel kampioen van Alkmaar 1950 en alleen N. Oud wist hem een puntje te ontnemen. Als jongste deelnemer (20 jaar) speelde hij het klaar, na slechts 3'/, jaar serieuze damspeistudie, uit een sterk veld dammers als eerste te ein digen. Ongetwijfeld ook een fraai 'suc ces voor zijn „groote" leermeester P Beers, de bekende Langedijker dam- meester. o.a. tweede in het kampioen schap van Nederland, 1946 en voor de vereeniging Damlust uit Zuid-Schar- woud. In de toekomst zal hij zeker meer van zich doen horen. Volgende week hopen wij de offi ciële eindstand te publiceren. Burgert De Haas werd remise. B. afd: VerverTuinman 11, Smolenaars Kruider 11. Stand bovenaan: Verver 10, Kruider 9, Tuinman en Smolenaars 8 punten. Een bos bloemen sneuvelde Een bos bloemen ging verloren en een luxe auto werd licht beschadigd toen deze Zaterdag in botsing kwam met een motorcarrier van een bl-oemen- venter uit Limmen. Dit alles gebeurde op het Kerkplein voor de ogen van de politie, die dit voorval naarstig in het rapportenboek noteerde. Prestaties nog beter dan verleden jaar Onder ideale weersomstandigheden werden Zondagmiddag te Zaandam de Kringkampioenschappen van Kring Noord-Holland beneden het IJ ver- zwommen, welke waren georganiseerd door Z.V. Neptunns. Het is DAW, even als vorig jaar gelukt beslag te leggen op zes van de acht titels. Een verheu gend feit is daarbij, dat de prestaties over het geheel genomen beter waren dan verleden jaar en dit nog wel op deze zware 50-meter-baan, die aan outil lage veel te wensen overliet. Zo was er niet voldoende ruimte om de start houding aan te nemen; bij de twee middelste banen stak aan het eindpunt een trap enkele decimeters in de baan en de schotjes die het einde aangaven waren bij een baanbreedte van ruim twee en een halve meter slechts 75 cm breed. Daarbij hield de jury krampach tig vast aan het idee, dat speciaal op dit schot aangetikt moest worden, het geen vooral bij rugslag zeer moeilijk zo niet onmogelijk is. Vaak kwam het voor, dat de tijdopnemer wachtte met het afdrukken tot een deelnemer, die overigens al het einde van de baan be reikt had het schot aantikte (n.b. in middels een geheel andere slag zwem mend!), wat o.i. een zinloos geforceerd toepassen der reglementen wm. Hierdoor ontglipte mej. E. de Boer van Neptunus de titel op de 50 m. rug slag dames Zij bereikte de eindstreep in de goede tijd van 41.3. doch tikte niet op de juiste plaats aan en werd ge diskwalificeerd. T. Schats van DAW kwam zo goedkoop aan haar titel in de overigens uitstekende tijd van 42.1. J. Piersma werd goede derde in 43.9 en G. Cloeck zwom 46.5. Bij de heren was er alleen strijd om de 2e en 3e plaats: A. Slikker won on bedreigd in 1.18.6. De Nereusman Goedhart werd tweede in 1.30, A. Meyer (Nept.) derde in 1.33.6 en N. Hoogvorst van DAW vierde in 1.35.4. Het traditionele duel op de 50 meter borstcrawl dames tussen T. Schats van DAW en E. ie Boer van Nept. eindig de ditmaal in het voordeel van laatst genoemde. Tijden resp. 33.2 en 33.5. L. Verheul liet 38.6 afdrukken. Bij de heren waren het de DAW-ers Boxem en Slikker die aanvankelijk el kaar niets toegaven. Boxem wist ech ter ten slotte uit te lopen en won zijn zoveelste kampioenschap in 1.03.4. Slik ker liet zich de laatste meters rustig j uitdrijven, wat hem de tweede plaats kostte, want in een voorgaande serie had P. Gode van Bruinvissen een tijd van 1.08.6 gemaakt, terwijl Slikker 1 08.8 nodig had. H. de Jong werd goe de 4e in 1.09.3; B. Ekke' en A. Blank voort plaatsten zich me' 1 11.7 en 1.13.6 bij d« besten. Door een onoordeelkundig indelen van de series, wat op vrijwel ieder nr voorkwam, was er op de 100 m. school slag dames weinig strijd. De nummers 1. 2 en 3 lagen temidden van zwakkere deelneemsters elk in een aparte serie. C. Schoen van Nept. won de titel in 1.33.7, gevolgd door de DAW-sters J Piersma in 1.34.5 en G. Molenaar in 1.36.2; L Spierenburg maakte 1.38.4. Slikker won zijn tweede titel op de 200 m. schoolslag heren na een span nende strijd met zijn clubgenoot A. Boxem. Tijden resp. 3.03.6 en 3.06.1. W. Bloothoofd had in een voorgaande se rie op tactische wijze beslag op de eer ste plaats weten te leggen in 3.16.2, waarmee hij in totaal de derde plaats bezette. Na een spannende race, waarin G. de Waard DAW aan een kleine voorsprong geholpen had op de rugslag, G. Mole naar de voorsprong vergrootte met de schoolslag en T. Schats niets van het terrein prijs gaf op de vrije slag, won nen de Alkmaarders de wisselslagesta fette 3 x 50 m. dames in de goede tijd van 2.00.8, gevolgd door Neptunus en Nereus, resp. 2.04.4 en 2.05. Dat DAW I dit nummer bij de heren zou winnen stond reeds bij voorbaat vast: Slikker, de Jong en Boxem maakten 1.40.7, doch dat DAW II vóór Neptunus op de derde plaats zou ein digen had niemand verwacht. Blank voort, Fraay en Ekkel maakten een tijd van 1.50.8. waarmee zij het als 2e aankomende Nereus met 1.48.8 nie meer konden bereiken. Op de eveneens verzwommen kring wedstrijd voor adspiranten hopen wij morgen terug te komen. Nieuwe avonturen van Pirn, Pam en Pom 53. De wolf is zeer in zijn sas, dat Pim, Pam en Pom ontslagen zijn, maar hij laat er niets van merken 'na tuurlijk. „Oh, wat jammer, dat die lieve jongens van U nu door mijn schuld hun baantje hebben verloren", roept hij uit. „Nee dat wil ik toch niet op mijn geweten hebben. Ziet U. ik weet wat het zeggen wil. Ik heb zelf ook drie jongens, babies eigenlijk nog enik zoek al zolang naar een op pas voor hen. Dan kan ik zelf ook nog eens de deur uit, ziet U. Anders zit ik altijd maar thuis. Ik zou mijn schatjes voor geen geld van de wereld alleen laten!" Moeder Woeffie knikt maar eens. „Wat denkt U, zouden die drie jongens van U twee maal in de week een avond kunnen komen op passen? U helpt er mij mee", gaat de wolf verder, als hij ziet dat Moeder Woeffie er niet veel voor voelt. „En ik betaal een goed loon!" „Ik zal het hen vragen", zegt Moeder dan en zo gebeurt het, dat Pim, Pam en Pom de volgende avond op pad gaan. Ruim zeventig renners aan de start. „De heren coureurs kunnen, gebruik makend van de Beverol service, hun wagens gratis door laten smeren". Dit geluid klonk Zaterdagmiddag over de Boulevard te Egmond aan Zee. Het deed denken aan een autorace, als men althans genoeg fantasie bezat, want in plaats van de knetterende en gierende race-auto's bekampten nu geruisloos rijdende- of ietwat rammelende zeep kistwagens elkaar met bestuurders van 11 tot 17 jaar. Naar deze première in Egmond aan Zee waren enkele duizen- In een aantrekkelijke wedstrijd heeft Alcmaria gistermiddag een 32 neder laag geleden tegen de Rotterd imse tweede kjasser Neptunus, een neder laag die voornamelijk was te wijten aan het soms wat nonchalante verde diging van de achterhoede. Het groot ste deel van de wedstrijd was Alcma ria actiever, waarbij het ons op viel dat de middenlinie haar stuwende taak naar behoren vervulde. Met de stop- perspil en rechtsback Everse aan het hoofd vormde de verdediging van Nep tunus een hecht blok. Vooral de bui tenspelers van Alcmaria, Eversteyn en De Buijzer en ook midvoor Paulissen ontkwamen slechts sporadisch aan hun bewakers. De beweeglijk Ditzel en de tactische Schmidt hadden vrijer spel en meer dan eens vormden zij de in zet tot gevaarlijke aanvallen. Wij schreven het al dat de verdediging een enkele maal een steekje liet vallen, doch doelman Vasbinder had hierin geen aandeel. De drie doelpunten wa ren voor hem niet te stoppen en door moedig optreden heeft hij menigmaal redding in een lastige situatie ge bracht. Slechts een enkele maal viel te constateren dat Neptunus nog kort geleden in de eerste klasse uitkwam Bij vlagen was de balbehandeling en de combinatie van de gasten beter dan van de withemden. Geen enkele maal echter werd Alcmaria overspeeld en het was zelfs zo dat onze stadgenoten het grootste deel van de wedstrijd aanvallend speelden. De 32 nederlaag geeft o.i. dan ook de verhouding niet weer Een gelijkspel zou dat beter hebben gedaan. A'kmaarse Bovs behaalde in Friesland de overwinning A i'r-r-oi.-e B-ws socelde Zondag een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Friese 2e klasser Zwaagwesteinde, die door de Alkmaarse gasten met 05 werd gewonnen. De rust was inge gaan met een 01-voorsprong, welke verkregen was door een doelpunt van Toon Pater. Na de rust konden de Friezen het hoge tempo en het betere samenspel van de Boys niet meer volgen, waar door de Alkmaarders gelijdelijk hun voorsprong konden vergroten door doelpunten van Toon Pater en Toon en Jan Indri. De Boys hebben een zeer -de indruk achter gelaten, een sti mulans voor de komende competitie. Randers verloor van RKAFC Voor een flink aantal belangstellen den speelden RK AFC en Randers Zondagavond een vriendschappelijke wedstrijd. Met de zon in de rug wa ren de eerste aanvallen voor de Ran ders. Toch kwam al spoedig voor RK AFC het eerste doelpunt. P. Tijm zette hoog voor en Heinis kopte via de paal in het net. Na dit doelpunt was de thuisclub geregeld in de aanval. Door stug verdedigen van de bezoekers en het te doorzichtige spel van AFC. ble ven verdere doelpunten voor de rust uit. In de tweede helft kregen de Ran ders via een hoekschop een kansje op de gelijkmaker. De afwerking duurde echter te lang, zodat ook deze aanval op niets uitliep. Even later profiteer de Heinis van een weifeling in de Ran- ders-achterhoede. Enkele minuten la ter kon doelman Dukers de bal weer uit het net halen toen Nic Tijm een vrije schop hard en zuiver inschoot. De Randers hielden vol wat uitein delijk het verdiende tegenpunt ople verde 31 Met deze uitslag kwam 't einde van een door beide partijen goed gespeelde oefenwedstrijd, die scheids- rechtre Smorenberg uitstekend leidde, leidde. den toeschouwers getogen. Om half twee moesten de renners aanwezig zijn om hun wagens te laten nummeren en proef te rijden. Het was op het parkeer terrein aan de Boulevard een drukte van. belang. Talloze wagens stonden langs de kant. Wagens, die in bouw varieerden van aardappelkistjes tot prachtig gestroomlijnde karretjes. Va ders en zoons hadden hun fantasie bot gevierd op rem- en stuurinrichtingen, terwijl veelzeggende namen als „Spit fire", „Torpedo", „The flying Dutch man", „Groene Duivel", „Comeet" enz. de wagens versierden. De renners lie pen met zenuwachtige gezichten rond, hun kansen tegen de concurrenten af wegend, terwijl anderen nog even de vitale onderdelen van hun kar nakeken om vervolgens een proefritje te rijden. Naar onze mening voelde menige vader er wel voor om voor zijn zoon in te vallen althans te beoordelen naar de begerige blikken waarmee zij de aard appelkistjes bekeken. Natuurlijk liep alles deze keer nog niet op rolletjes en het was dan ook over half vier toen de plank voor de eerste maal van de starthelling weg viel en de eerste twee renners op de finish afvlogen, luide aangemoedigd door de enthousiaste mensenmenigte. Pluvius bleek echter slecht geluimd en goot kort na het begin een flinke plensbui over renners, wagens en toe schouwers, maar na vijf minuten was het gelukkig weer droog. Achtereenvol gens kwamen nu alle renners aan de start .ingedeeld in verschillende klas sen. Vrouwe Fortuna was enkele rij ders niet welgezind met het gevolg, dat er een wiel aan de loop ging of een ander defect aan de „motor" verdere voortgang hinderde. Er vonden ondanks de enorme snelheden (18 km) en dank zij het politietoezicht gelukkig geen on gevallen plaats. Het was reeds tegen etenstijd toen de race afgelopen was, wat vele toeschouwers verhinderde bij de prijsuitreiking in café „De Klok" aan het Pompplein aanwezig te zijn. Een woord van lof aan de organisato ren, die de belangstelling in onze streek voor deze onlangs uit Amerika geïmporteerde sport hebben gestimu leerd en de succesvolle onderneming tot een goed einde wisten te brengen. De uitslagen van de race zijn als volgt: De eerste prijswinnaars waren: Massieve banden, eigen bouw 1112 jaar: 1 J. Visser, Egmond aan Zee, 34.4 seconden. Massief, vakwerk, 1112 j.: K. Kager, Egmond aan Zee, 29.3 sec. Massief, eigen bouw 1314 jaar: 1 G. Genet, 't Zand, 26,9 sec. Massief, vak werk 1314 jaar: R. Noordman, Scha- gen, 28,2 sec. Luchtbanden, vakwerk 13—14 jaar: K. Dekker, Egmond aan Zee 34,1 seconden. Massief eigen bouw 15 17 jaar: P. Zwart, Egmond aan Zee, 25.3 sec. Luchtbanden, vakwerk 1314 jaar: K. Raat, Schagen, 23,2 sec. Lucht banden, vakwerk 1517 jaar: W. E. de Boer, Schagen, 23 sec. De eerste prijs bestond uit een lau wertak, de- tweede prijs uit een gouden medaille, de derde een zilveren en de vierden een bronzen medaille. Voorts ontvingen alle renners een diploma, als mede een stukje zeep van „De Adelaar" en een flesje olie van Beverol. Door de VVV was een beker beschikbaar ge steld voor de snelste rijder op massief, die te beurt viel aan P. Zwart. Zondagsschooluitstapje Leger des Heils Men serrijft ons: De leerlingen van de Zondagsschool van het Leger des Heils hebben een uitstapje naar Schoorlduin gemaakt. Reeds des morgens reed een autobus hen naar de plaats van bestemming. In een speeltuin werd van de diverse at tracties genoten. Hoewel een flinke re genbui gedurende een paar uur spel breker was, heeft de stemming er geens zins onder geleden, 's Middags brak het zonnetje weer door en toen werd de schade weer ingehaald door naar hartelust te spelen in de duinen. Mede door de vele versnaperingen en de pret tige geest was het een alleszins ge slaagde dag. Wij zeggen allen, die ons in staat gesteld hebben deze dag voor de kinderen mogelijk te maken, mede door de naam te raden van het tentoon gestelde poppenhuis in de winkel van de heer Brauneck, (de naam was Martha), hartelijk dank. JJfT BEN LOODGRIJS Pluvin» had de hemi wind gevoegd zodat het De Bilt had Vrfjdagavoi ztjn met hier en daar e: worden, maar het zag er wedstrijden op het Alkz hun plannen letterlijk allemaal toch nog goed ritten en kon de zon we pen. De wind waa inmli startsein voor de 12 kwat starte B.M. plukte daai kapseisde dit scheepje. I nog ideaal seilweer wen Trotss Draken, kittige Valken en hoe al die ai ook heten, leverden Za1 dag een felle strijd, e vandaag en morgen noj gezet Vooral Zaterdag werd de vaardigheid van de i eist. De sterke wind bil sdhulmkopjes op de go de strak gespannen zeil Vooral de „Draken" i lonzeilen boden een lm] spel, temeer daar Zatei geruime tijd dicht bije< Puzzle II Van Wijk beh; en Zondag de dagprijs reeds een voorsprong vai nummer twee in het al( ment 't Hondsboech, die Zaterdag tweede en werd. Luchtloper van P. Zaterdag als derde doe zijn 9e plaats Zondag z maarder naar de vijfde Valken 7ATERDAG startten lan geschreven Valken, zeilers hadden deelgeno: Sneekweek en door hel van Vrijdag en Zaterda den deze deelnemers gee op tijd in Akersloot aan Daar Slop van der Me concurrentie van zijn e Henk Kirkenier had te de verwachting dat de dag wel als eerste door komen. Van der Meer m ter met een derde plaats len. Zondag was Kirkenli aanwezig en zag kans a te komen met Van der tweede plaats. Niettege feit dat Henk Kirkenier heeft meegezeild staat hij klassement op de vierdi slechts acht punten mini der Meer, C. Groot en ieder 39 punten hebben, de mogelijkheid zeer gr daag een extra wedstri Valkklasse zal worden Kirkenier een goede kans in het geheel niet is geh de pech van Zaterdag. In de twaalf kwadraat Mustang en Aeolus n de Beiden behaalden een da; ben nu met 86 punten 1: de leiding. Bij de Olympiajollen za de eerste plaats zich voc spelen tussen Magneet, Willems en All Weather, s Stap. Ook in de B-afdel klasse is weinig strijd te H. J. Bakker zeilde zijn 1 maal naSr de overwinnii dien verloor zijn concui hand, die Zaterdag tweec dag terrein en puntf Zaan: HE LEDEN van de Zaan: zijn kennelijk gespe de 16 M2 Eenheidsklasse, dan zes leden van deze v men na de tweede dag d sen in met J. W Swart dagen als eerste door de als leider. De Argus II h goede kans op de einc onvoorziene omstandighei houden, want zijn clubgei Jr. heeft reeds 20 punten Het was tegen de verw? J. Keyzer, winnaar van d in de 12 voetsjollenklasse, zijn Pinaat als zevende Zaterdag werd Keyzer ti de Loosdrechtenaar Huisk 51 punten de eerste plaa" gemeen klassement in ne heeft 12 punten achtersl dus goed uit de hoek mc wil hij nog aanspraak m hoofdprijs. In de B afdeling van heeft de Zaankanter Ver! ste plaats ingenomen, nad dag tweede was geworden rijkste uitslagen zijn: Drakenklasse. 1. .Puzzle de Kaag; 2. ,,'t Hondsbos Boersma. ARZV; 3. „Luc Poorter ARZV. Valkenklasse. 1. „Mieke' pel; 2. „N.N." C. Groot, „Trewes", S. v. d. Meer, A 12 m2 A. 1. „Mustang", S Kaag; 2. „Aeolus III", G. 3 „Spotvogel", W. Guldemoi 12 m2 B. 1, „Overijer", I HND; 2. „Sapitau", P. v. Olympiajollen A. 1. „1 Willems. De Schinkel; 2. J- F Stap. De Schinkel; H T esage. De Schinkel. Olympiajollen B. 1. „Gli] Bakker De Koenen: 2. „1 paon" J Ouwehand ZZV. 16 m2. l. „Argus II" J. z o 2 „Zuid West II", J. riWN: 3. ..Swallow II" J. I vrijheidsklasse. 1. „Jolly 1 terugs, WVA; 2. „Barbarv mons, De Schinkel.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2