V. N. troepen weerstaan rode stormloop Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Twee vrouwen en zeven mannen bedwongen het Engelse kanaal Westerling weet wat hem wacht Woensdag 23 Aug. 1930 147e Jaargang No. 1% DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zware sirijd bij Taegoe en Ma san Luchtmacht was weer actief Frankrijk zendt duizend mannen naar Korea zeer 1933 vrijwilligers Koffie op bon 484 Reusachtige Egyptenaar won de Kanaal-derby Weer aanslag op Belgische communist Ve/en bewezen laatste eer aan Lahaut Te Londen treft men voorzorgsmaatregelen Belgie zal Westerling niet toelaten Weerbericht Ex-administrateur van Noordhollandse voetbalbond verduisterde zes mille EisEen jaar en zes maanden Raketdeskundige in V.S. gearresteerd Een der grootste spoorwegstakingen in de geschiedenis van Noord-Amerika Staking breidde zich uit als olievlek Nu weer moeilijkheden in Balikpapan? MALIK WAS NOG NIET UITGEPRAAT Seretse Khama weer in Engeland De Europese Assemblée wil het Ministerscordon doorbreken I ral BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acht rd m 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e bands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meei 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand. 1 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Veel nieuws was er hedenochtend niet van het Koreaanse front te melden. Wijzigingen van betekenis waren er niet, zodat generaal MacArthur zün gebrui kelijk nachtelijke communiqué achterwege liet. Wel is er echter stevig gevochten in de verschillende sectoren van het gevechtsterrein. Zo slaagden de Noorde lijken er in, ten Westen van Masan terrein te winnen in de rechting van Poesan. De Amerikanen hebben echter de winst te niet weten te doen. In het centrum van het front, in de omgeving van Taegoe, slaagden de Noordelijken er in, een doorbraak te forceren. Zij moesten echter een verlies van zes tanks aanvaarden en verspeelden bovendien het veroverde terrein. Ook een Belgisch bataljon De Franse regering heeft besloten, een bataljon infanterie ter sterkte van duizend man ter beschikking van de Ver. Naties te stellen voor de strijd in Korea. Het zal speciaal worden sa mengesteld door het ministerie van marine en worden uitgerust met alle gebruikelijke infanteriewapenen. Het zal geheel uitberoepssoldaten bestaan. De Belgische regering heeft zich nog niet uitgesproken terzake van even tuele deelneming van Belgie aan de militaire operaties in Korea. Vrijdag zal dienaangaande in de kabinetsraad een beslissing worden genomen. Valt deze in bevestigende zin uit, dan zal pas worden uitgemaakt, hoe groot het uit te zenden contingent zal worden. De commando-eenheid van de Britse marine is nu gereed en zal per vlieg tuig worden uitgezonden. Zij zal on middellijk worden gevolgd door de strijdmacht van het leger, die is toege zegd. De Amerikanen en de Zuidelijken hebben op de beide flanken van het centrale front enige terreinwinst be haald. Ook buurt de Zuidelijke opmars langs de kust voort. Amerikaanse oor logsschepen vergemakkelijkten de ope raties door beschieting van de kustwe gen. Reeds staan de Noordelijken veer tien kilometer ten Noorden van Po- hang. Een week geleden bevonden zij zich vijf en twintig kilometer meer naar het Zuiden. De geallieerde luchtmacht was weer zeer actief. Niet alleen werden troe penconcentraties aan de Naktong ge bombardeerd, maar ook werden aan vallen ondernomen op industriecentra. Zo is de Noordelijke industriestad Tsjongdjoen drie dagen achter elkaar door vliegende reuzenforten aangeval- Ier Op de tweede dag nam een Ame rikaanse torpedobootjager de stad on- de. vuur. Er is zware schade aange richt. Tot gistermiddag 12 uur hebben zich 1933 vrijwilligers aangemeld voor de beide compagnieën, welke de Neder landse regering overweegt ter beschik king van de Verenigde Naties te stel len in verband met de strijd op Korea. Hoewel de aanmelding Maandag werd gesloten is dit getal nog niet het defi nitieve eindcijfer. Dit wordt Vrijdag of Zaterdag a.s. verwacht. Er komen namelijk nog steeds aanmeldingen bin nen via de commandanten der verschil lende legeronderdelen. Voorts stuurden velen eenvoudig een briefkaartje. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 484 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 25 Augustus 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de de taillist tot en met 9 September 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwij zing zal op 5 October 1950 plaats heb ben. SMUTS WEER ZIEK Generaal Jan Smits, voormalig pre mier van Zuid-Afrika. die onlangs van een ernstige hartkwaal, gecompliceerd door longontsteking, is hersteld, 'igt thans met griep in bed. Generaal Smuts is tachtig jaar. In Johannesburg heerst thans een griepepidemie. Zeven mannen en twee vrouwen waadden vermoeid maar bljj uit de zee bij Dover met bijna telkens een uur tussenru mte. De eerste was een Egyp tische luitenant, die winnaar werd van een massa-zwemtocht over het Kanaal en die het oude in 1926 door de Frans man Georges Michel gevestigde record met 13 minuten verbeterde. Deze Egyptenaar is de reusachtige, bijna 220 pond wegende, 42 jaar oude Hassan Abdel Rehim. Evenals het •Vaar eerst nu wordt gemeld, is in de nacht van Maandag op Dinsdag een aanslag gepleegd op de voorzitter van de communistische partij van de afde ling Tongeren, de heer Raskin. Een onbekende vuurde zesmaal in de richting van Raskin, die een schot in de arm kreeg. Daarop vluchtte de dader. Duizenden arbeiders en vele poli tieke persoonlijkheden hebben te Se- raing gedefileerd voor de stoffelijke resten van de Vrijdag vermoorde Ju- lien Lahaut. Behalve talrijke parle mentsleden van iedere richting, brach ten de oud-ministers Camiel Huysmans, tlerman Vos, Buisseret en minister van staat Brunfaut een laatste groet aan de communistische volksvertegen woordiger. De socialistische burgemeester van Seraing, Merlot, hield voor de slechts met hamer en sikkel getooide kist een toespraak, waarin hij wees op de ver ontwaardiging die in politieke kringen van iedere richting heerst over de po litieke moord. Hierna maakte de algemene secre taris van de Franse communistische partij, Lecoeur, zich tot tolk van de Franse communisten, onder wie Lahaut vele vrienden telde. Toen hij aan het Op zijn reis naar Nederland is Westerling gisteravond te Karatsji aangekomen. Bij aankomst op het vliegveld werd hij onmiddellijk onder sterke politiebewaking gesteld, doch kreeg verlof met de talrijke journalisten te spreken. Westerling zeide tot de pers, dat hij verwachtte bij aankomst in Nederland in staat van beschul diging te worden gesteld, doch niet te weten, waarvan hij zou worden beschuldigd. Hedenmorgen zou Westerling ïjn tocht voortzetten, na de nacht in Ka ratsji te hebben doorgebracht. Zijn echtgenote zal waarschijnlijk eveneens vandaag uit Djakarta naar Nederland vertrekken. Op het vliegveld te Londen zijn spe ciale voorzorgsmaatregelen genomen. „Westerling zal het vliegveld niet mo gen verlaten en zal met het eerstvol gende vliegtuig naar Amsterdam moe ten doorreizen", aldus heeft een der functionarissen van het vliegveld ver klaard. Men vreest in Londen, dat Westerling geen gelegenheid zal laten voorbij gaan om naar een andere be stemming te gaan, dan die hem is op gelegd. Mevrouw Westerling is gisterochtend vroeg uit Djakarta te Singapore aan gekomen om dertig minuten later weer per vliegtuig naar Nederland te vertrekken, zo meldt Reuter uit Singa pore. einde van zijn toespraak was geko men. klonk plotseling de kreet: „Leve de Republiek". Niemand wijdde echter enige aandacht aan dit incident. Zoals bekend, was „Leve de Republiek" de uitroep van Julien Lahaut tijdens de eedsaflegging van de koninklijke Prins Boudewijn. Naar door het Belgische ministerie van justitie wordt medegedeeld, is aan Westerling geen visum verstrekt. „Indien Westerling naar Belgie zou willen komen, zouden maatregelen worden genomen om hem dit te belet ten", zo wordt hieraan toegevoegd. Zes Nederlanders gewond bij auto-ongeluk in Frankrijk De bestuurder overleden Een auto met zes Nederlandse toeris ten is Maandag op de weg naar Gerard mer op een stilstaande vrachtauto gere den. De bestuurder van de auto liep een ernstige verwonding aan de hals op en overleed gisteren in het ziekenhuis Zijn echtgenote en vier der inzittenden ziin gewond of liepen zware kneuzin gen op. Drie personen, die juist in de vracht auto wilden stappen werden eveneens gewond. De slachtoffers van het onge val zijn te Colmar en Gerardmer in het ziekenhuis opgenomen. Verwachting, geldig tot morgen avond: Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar wellicht met onweer. In de nacht en vroe ge ochtend plaatselijk nevel oi mist. Zwakke to£ matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid Weinig verandering in tempera tuur. Donderdag: Zon op 5.37, onde 19.46. Maan op 18.36, onder 0.49. eerste meisje, dat van de 24 in de vroe ge morgen van Dinsdag bij Kaap Gris Nez gestarte deelnemers de Engelse kust bereikte, de nauwelijks 153 cm grote 21-jarige Engelse schooljuffrouw Eileen Fenton, won hij met deze pres tatie een door het Londense Dagblad „Daily Mail" uitgeloofde prijs van ruim f 10.000. De Egyptenaar zette 5 uur eer der voet aan wal dan .Eileen Fenton. De nieuwe recordtijd van Rehim was 10 uur en 52 minuten. De onofficiële tijd van de kleine Engelse lerares was 15 uur en 37 minuten. Met 13 anderen gaf onze landgenote, de 34-jarige Willy van Rijsel uit Am sterdam, de poging tijdens het zwem men op. De reden, die voor haar opge ven werd gemeld, was hoofdpijn. Zij had toen vier uur gezwommen. In totaal hadden gisteravond om half elf 9 van de 24 deelnemers de Engelse kust zwemmende bereikt. Alleen de 40-jarige Egyptenaar Fahmy Attallah was toen nog steeds in het water. Be halve de f 10.000 voor de snelste man en de snelste vrouw, zal de „Daily Mail" aan alle andere deelnemers, die de overzijde bereikten, een bedrag uit reiken van f 2500. Met gestolen geld naar Algiers De 23-jarige Louis Hijman P. uit Noord-Scharwoude, de vroegere administra teur van de afdeling Noord-Holland van de K.N.V.B. (destijds N.H.V.B.), wiens plotseling verdwijnen in 1946 zoveel stof deed opwaaien (temeer daar bleek dat met hem rond f 7000 verdwenen was), stond gisteren terecht voor de Meervoudige Kamer in Alkmaar, die werd gepresideerd door mr. A. D. van Regteren Altena. P. heeft het in de afgelopen jaren niet gemakkelijk gehad. Daar hij Israëliet was, moest hij in dp oorlog onderduiken en maakte hij veel schulden. Na de bezetting trachte hij deze zo snel mogelijk af te lossen. Hij deed dit aanvankelijk van z'n salaris, doch in Mei '46 toen hij gelden onder zijn beheer kreeg van voet balliefhebbers die een kaartje voor een interlandwedstrijd wilden hebben, be gonnen de moeilijkheden. P. eigende zich een flink bedrag toe, doch weldra zag hij zich genood zaakt het geld te verantwoorden. Om het tekort aan te zuiveren (en ook voor eigen gebruik) haalde hij geld uit de kas, zodat de schulden steeds groter werden. Toen P. in 1947 be merkte dat er kascontrole gehouden zou worden, zag hij geen andere weg dan nogmaals een greep in de kas te doen en uit te wijken naar Algiers, v/aar hij in zijn onderhoud trachtte te Ontvreemdde stuk plutonium Te Denver (Colorado) is een deskun dige op het gebied van raketten ge arresteerd op beschuldiging van over treding van de wet op de atoom energie. De betrokkene is een zekere Sanfor Lawrence Simons. Hij is 28 jaar oud, was werkzaam bij de universiteit van Denver en thans aangesteld bij een project van het leger voor raketten in Denver. Hij was vroeger verbonden aan het atoombomproject te Los Ala mos (Nieuw Mexico) Simons wordt er van beschuldigd „een uiterst waardevol stuk pluto nium" aldaar ontvreemd te hebben Dit stuk was teruggevonden in een flesje onder het huis van Simons ver borgen. Een der grootste spoorwegstakingen in de geschiedenis van het Noordameri- kaanse continent verspreidde zich Dins dag in de Verenigde Staten en in Ca nada. In de V. S. sloten de spoorwegarbei ders van Pittsburgh en Chicago zich aan bij de ijfdaagse symbolische sta kingen, die Maandag werden uitgeroe pen te Louisville, Cleveland en Minnea polis. Meer dan 124.000 Canadese spoor- He dwaasheid onzer dagen, waarin de wetenschappelijk-technische ontwik keling als een steigerend paard het wiebelende wagentje van ons aller be schaving ten verderve dreigt te voeren, tenzij er öf een wonder gebeurt, öf de morele krachten de teugels strak in handen nemén (hetgeen praktisch op hetzelfde neer zou komen), wordt eens te meer op frappante wijze gedemon streerd door het aanbod van een stoe- lenfabrikant uit Chicago, Lax Dahy ge heten. Deze industrieel, stichter van de Christelijke Actiepartij", die „Thans niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Qndanks (of misschien „dank zij") dit alles blijft de festival-koorts met on verminderde hevigheid voortwoeden. Het laatste slachtoffer van deze (kost bare) epidemie is de Jordaan. De „fes- tivallers" zullen zich o.m. kunnen ver maken op een echte Jordaanse kermis, die op 2 September door burgemeester d'Ailly zal worden geopend. Verder woningen hersteld. En omdat we toch in de buurt zijn, vertellen wij u tevens dat op 't ogenblik in Moskou de grootste botanische tuin ter wereld aan gelegd wordt. De hoofdtuin van de staan een ballonwedstrijd voor de jeugd „Academie voor Wetenschappen" zal en viswedstrijden in de Brouwersgracht 360 ha. beslaan en 40.000 soorten tro- voor mannelijke en vrouwelijke henge- pische planten bevatten. Q Als contrast laars op het programma. De bijbeho- 0^^L3^1anTals= deze ,vrediee berichte" geV/n wij rende tent°°nstellinS: "Honderd *ar mannen legden Dinsdagochtend het werk neer, evenals hun collega's in New Foundland. De stakers eisen ho gere lonen en verkorting van de ar beidstijd. Leiders van de Amerikaanse vak verenigingen van spoorwegpersoneel schatten, dat bij de thans aan de gang zijnde stakingen op sleutelpunten in de Ver. Staten 50.000 man betrokken zou den worden. John Stel-lman, president Trumans adviseur voor arbeidszaken, zou Dins dag vertegenwoordigers van vakvereni gingen en werkgevers bijeen roepen In Canada, waar de staking het gehele land betreft, zijn nooddiensten georga niseerd. Autobus- en luchtvaartmaat schappijen hebben haar diensten uitge breid. u de critiek van een woordvoerder van Jordaan", die in het Jan Ligtharthuis het Engelse ministerie van Buitenlandse wordt gehouden en waaraan tevens een Zaken op de nieuwe Russische film kleurplaatwedstrijd voor de schooljeugd „Geheime opdracht", die momenteel in verbonden, blijft open tot 17 Septem- 25 bioscopen in Moskou draait. In een ber- In Engeland staan daarentegen voert, heeft Truman aangeboden een vlucht boven Moskou te maken om een waterstofbom op het Kremlin af te werpen. Zulks in overeenstemming Zndnm rnrri1i"^^SlTwnatrëririLC!S,1nr officiële verklaring wordt deze rolprent, twee luchtvaartshows op het program- tendom en de wereld wil redden dooi die wU aantonen dat Engeian(j en de ma. Op de Farnborough-show zal een V.S. aan het einde van de vorige oor- demonstratie van tanken in de lucht log een aparte vrede met Duitsland door een Meteoor-straaljager, die daar- wilden (Churchill verklaart in het bij per minuut 1350 liter uit een Lin- draaiboek o.m., dat hij „dertig jaar ver- coln-tankvliegtuig naar binnen slokt, geefs gestreden heeft om de Sowjet- één der hoogtepunten vormen. Op de unie weg te vagen"), een „ergerlijke ge- tent&onstelling van de Britse Marine de A-bom en de H-bom te gebruiken tegen de krachten van de anti-christ". Dat de jeugd bij dit alles de kluts lichtelijk kwijt raakt valt niet te ver wonderen. Acht leden van de vrije Duit se jeugd werden in Dortmund in ver zekerde bewaring gesteld, wegens het uitdelen van vlugschriften. Zeshonderd schiedveryalsing" en een „ondienst aan Luchtvaart te Lee on Solent zullen een Q0 vrede S6H06111U> SOO.irill,w" nn oen TJovttovcI" nnnrtWo+i communisten deden daarop een aanval op het politiebureau Negen politieman nen werden in het hierop volgende ge vecht gewond, de jeugdige communis ten werden, nadat hun identiteit was vastgesteld, weer vrijgelaten. En omdat het er allemaal zo rooskleurig uitziet heeft de Zwitserse regering alle huisvrouwen geboden als voorzorgs maatregel per ultimo September een voorraad levensmiddelen, bestaande uit 3 kilo suiker, 2 kilo vet en 5 kilo rij- meel in huis te hebben. Jn de stad, welker lot ons. allen in de tijd, toen bovengenoemde artikelen hier slechts tegen onbetaalbare prijzen of in 't. geheel niet te krijgen waren, 't hart in de keel deed kloppen: Stalin grad, zijn thans 300 grote en 2000 klei ne gebouwen alsmede 15000 arbeiders- Wanneer komt er nu eens een Kanaalwedstrijd voor apen? ,Sea-Fury" en een Harvard" acrobati sche toeren uitvoeren en zullen tevens de nieuwste methoden om zweefvlieg tuigen te starten den volke getoond worden. En voor wie aan nog meer vermaak behoefte heeft melden wij ten slotte, dat de eerste proeven met te levisie-uitzendingen over het Kanaal gunstig zijn verlopen, zodat op 28 Augustus een geregelde televisie-uit- r 'sseling tussen Engeland en Frankrijk niet een speciaal programma zal wor den ingewijd. Voortaan zal men dus in Londen de „Follies Bergère" en het „Ca sino de Paris", in Parijs daarentegen de „Cup-final". en „testmatches" kun nen bewonderen. Binnenkort reizen we de wereld rond in onze huiskamer. Als wij die mijnheer uit Chicago waren bleven we rustig stoelen fabriceren, daar zit muziek in! De positie van het K N.I.L. Generaal-majoor Scheffelaar ver toeft op het ogenblik te Balikpapan in verband met dreigende moeilijkheden met oud-leden van het K.N.I.L. en de A.P.R.I.S. (Indonesische troepen) aldaar De evacuatie van oud-leden van hei K.N.I.L. uit Makassar is thans geheel voltooid Zij zijn over verschillende delen van Indonesië verspreid. Schip verloor deklading Het motorschip „Janneke Adriana" dat met pakken stro van Bruinisse op weg was naar Maassluis heeft in de Gre- velingen, doordat de deklading aan het schuiven ging en het schip kapseisde, de deklading verloren. Gelukkig richtte het schip, nadat het de deklading verspeeld had, zich weer op. De bemanning kon door zich tijdig aan ijzeren beugels vast te grijpen voor komen, dat zij mee overboord werd ge slagen. Het schip kreeg enige schade. voorzien door beroepsvoetballer te worden. Spoedig speelde hij in het eerste elftal van Algiers en werd hij trainer van de jeugdelftallen. Aan zijn carrière van prof werd abrupt een einde gemaakt, toen hij werd aangereden door een dronken Ara bier (dit gebeurde juist in de tijd dat in Palestina de Joden en Arabie ren in een hevige strijd gewikkeld waren). Het rechterbeen van P. moest geamputeerd worden en dat beteken de het einde van de loopbaan als be roepsvoetballer. P. ging procederen om te trachten schadevergoeding van de Arabier te krijgen. Toen het O.M. aldaar in Nederland informaties in» won naar Louis Hijman, zoals hij zich in Algiers noemde, bleek dat zijn ware naam P. was en dat hij door de Nederlandse Justitie gezocht werd ter zake van verduistering. Op 10 Januari werd de uitgeweken Hollander gear resteerd en op 22 Mei van dit jaar werd hij uit de Algerijnse gevangenis ontslagen en overgebracht naar Ne derland. waar hij gisteren terecht stond (Zie elders in dit blad). Een nieuwe zitting van de Veilig heidsraad heeft alweer geen resultaat opgeleverd. Nauwelijks waren de ge delegeerden bijeen, of de Rus Malik hield een grote rede waarin hij be toogde, dat de oorlog in Korea een burgeroorlog was en als zodanig be handeld dient te worden. De Veilig heidsraad moest de terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Korea eisen. De Amerikaanse pogingen, om de strijd in Korea af te schilderen als een kruistocht van de V.N., waren sleehts een „geweldige dikdoenerij". De Amerikaan Austin is hem het ant woord op deze beweringen niet schul dig gebleven. Hitier zowel als de Rus sische leiders hebben steeds gepoogd, hun eigen misdaden door grove leu gens te camoufleren. De strijd in Korea kan morgen uit zijn, wanneer Moskou dit wenst, zo betoogde hij. Seretse Khama, het verbannen stamhoofd van de Bamangwtto's, is rnet zijn vrouw Ruth, dochtertje Jacqueline en zuster Noledi, uit Afrika in Engeland aangekomen. Het gezin zal tijdelijk zijn intrek in een hotel nemen, tot het een huis heeft gevonden. Zoals bekend werd Seretse verbannen op grond van zijn huwelijk met de blanke typiste Ruth Williams. Seretse Khama en de 20-jarige Noledi, met de baby Jacqueline in het midden, bij aankomst te Southampton. De commissie van Algemene Zaken van de Europese Assemblee heeft Dins dag een plan uitgewerkt om het comité van ministers te passeren en belangrijke voorstellen in de nationale parlementen aanhangig te maken. Het plan bestaat uit de volgende punten: 1. Zekere resoluties zullen door de permanente commis sie van deAssemblee worden geselecteerd; 2. Deze resoluties worden gezonden naar de regeringen van alle leden-staten, alsmede naar elk lid van een nationaal parlement; 3. Leden van de consultatieve vergadering verplichten zich deze re soluties in hun parlementen aanhangig te maken;-4. Alle leden, die vóór de resoluties stemden, zullen moeten beloven al het mogelijke te doen om ze door hun nationale parlementen aangenomen te krijgen. Het plan zal later in de week in de plenaire vergadering van de Assemblee ter sprake komen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1