Noorderlicht, een mooi schouwspel De oefen VUF MENSEN GINGEN NAAR CANADA (25) Ons werk in Beavermouth is weinig avontuurlijk De muggenplaag begint te verminderen Nai i rcissen Kruiswoordpuzzelaars aan de slag! Onze wekelijkse Puzzle-rubriek Radioprogramma voor dit week-end Fantastische resultaten Zoef en zuur De laatste eer HET CHINESE BEELDJE Sir James Robb fe over bei resu Verzetsbewe Hoofdkwartier zt West-Duits/a Amsterdams gezi Brits schip ge Weerberich ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950 BEAVER, Augustus 1950 pü ZON is al enige tijd achter de bergen verdwenen. Alleen de sneeuw op de twee hoogste kale bergtoppen glinstert nog wat na. Hier en daar, waar rivier en bergstroom zich door de böSsen slingeren, stijgt een grijze damp op. De lucht is vervuld van het geruis van stromend water. Uit de „Rogerspass" klinkt nog flauwtjes het geloei van de trein na. Het is niet erg warm geweest vandaag en nu, na zonsondergang, begint het zelfs ai koud te worden. De muggen zijn tenminste niet meer zo venijnig. In de shop staan drie locomotieven. Het belooft een gemakkelijke avond te worden. Ik klim op een olietank en ga zo comfortabel mogelijk zitten. Als je zo hoog zit zie je de vuile rommel beneden je niet en bovendien heb je een beter uitzicht naar alle kanten. raakt niet uitgekeken op het prach tige schouwspel, dat het Noorderlicht wordt genoemd. En met m'n kin op m'n knieën, me zelf zo klein mogelijk makend voor de kou, voel ik me, bij het aanschou wen van deze wonderlijke schepping, kleiner, veel kleiner dan het Qnze- Lieve-Heersbeestje, dat zit wegge scholen achter m'n revers. £)E hemel wordt al duister. Bij dui zenden beginnen de sterren te schitteren. De bergen en de bossen, welke eerst als met een lichtende krans omgeven waren, worden nu a.h.w. één met het fluwelen zwart van de hemel. Dan priemt eensklaps een lange lichtstraal uit het Oosten naar omhoog. Het wazige wolkje recht boven me begint te leven. Het verandert in een cirkel. Uit het mid delpunt er van schieten de pijlen. Het licht wordt al helderder, de bewegin gen worden al levendiger, van 'bergtop tot bergtop is de hemel gevat in een woelige zee van licht: geel en groen en violet. Uit de opening, waardoor de Co lumbia z'n weg naar de Pacific zoekt, klimt met schokjes een lichtpijltje om hoog. Dansend en springend huppelt 't van West naar Oost, verlegen houdt 't zich buiten het gewoel rondom me, onverwacht echter rekt het zich als een harmonica uit. Een lang golvend lint van loodrechte groene lichten waaiert dwars door het spel deran dere lichtgolven. Van een wazig violet in een ijzig groen veranderend, wap pert deze lichtende hemelslang dooi de lucht. Achter de noordelijke berg rug vandaan flikkert onophoudelijk een vlammend licht op. Een ondefinieerbaar gebulk schalt over het water. Oplaaiend in talloze echo's smoort het langzaam weg In de stilte. Vlakbij, ergens aan de rivier oever, plast iets in het water, wat tak ken kraken. Dan is alles weer stil. Het lichtend spel van dansende pijlen van vlammen en slingers gaat door. Je op grind en water LIET KWEKEN en verzorgen van nar- cissen op grind en water is een lief hebberij, die de Nederlandse huis vrouw goed ligt. Met slechts weinig moeiten en zorgen kan men bloembol len binnenshuis in bloei kweken, doch de hoofdzaak is: kies de juiste soorten De bekende geurende, witte Paper white's die nu weer verkrijgbaar ziin kunnen als de beste voor ka mercultuur beschouwd worden. Het kopen van bloembollen is echter een vertrouwenskwestie en u doet ver standig ze bij een solide firma te be stellen, zodat de cultuur niet bij voor baat tot mislukking gedoemd is. Voor die grind- en watercultuur is zeis geen grond nodig, wat water en fijn gewassen grind is voldoende Het is van groot belang, dat de bol len direct na ontvangst uitgepakt wor den; ze moeten niet eerst veertien da gen in een papleren zak olijven zitten U kunt gewone aarden schalen gebrui ken, doch de bloemist heeft hiervoor ook speciale schalen. Op de bodem komt eerst een laagje fijn grind van ongeveer vijf centimeter. Daarop wor den dan de bolletjes netjes naast elkaar geplaatst, zodat ze elkaar even raken Vervolgens wordt de schaal bijgevuld met water en fijn grind, zo hoog, dat de neuzen van dt bollen juist onder het grind komen. Die grind- en watercultuur van de Paperwhite's is juist zo gemakkelijk omdat geen donkere kastbehandeling toegepast behoeft te worden, hetgeen bij de andere narcissen wel het geval is U kunt die aarden schaal gewoon m de huiskamer, in het volle lichi plaatsen. Langzaam ziet u de groen"' scheuten tot ontwikkeling komen en hoe langzamer dat in zijn werk gaat des te beter. Er is echter geen be zwaar tegen de bollen na half Oct.o ber in een matig verwarmde kamer te plaatsen, doch men zette ze dan op het koelste plekje, dus vlak voor het venster. Gewone narcissen kunnen beter in potten met aarde opgepot worden, die dan echter eerst een donkere kastbe handeling moeten ondergaan. Wanneei u een tuin bezit, is alles veel eenvou diger. Dan kunnen die schalen van de gewone narcissen eerst op een scha duwplekje in dt volle grond van de tuin ingegraven worden. U zet ze op een diepte van mgeveer tien tot vijf tien centimeter Daar blijven ze staan totdat de jonge neuzen een lengte van ongeveer zeven centimeter hebben be reikt, hetgeen voor vrijwel alle soor ten eerst begin Februari het geval za> zijn. Dan is het tijdstip gekomen waai op ze in de warme kamer geplaatst kunnen worden. Normale kamertem peratuur is eigenlijk wel wat aan de hoge kant, maar dat kan in het alge meen niet anders. Ons werk en onze woonplaats. Wat het werk betreft, erg avontuur lijk is het niet in deze negorij, alhoe wel het nu iets beter wordt. Tot nu toe was het vrijwel ondoenlijk, anders dan voor ons werk buiten het mug- gengaas te komen. Maar nu krijgen we toch eens een kansje, om de om geving eens op te nemen. En deze is, wat de kansen van vestiging betreft, weinig bemoedigend. Aan de andere kant van de kreek staan drie of vier boerderijen leeg. Het land is droog en verwaarloosd, hoewel er alle mid delen ten dienste staan om de zaak te irrigeren. De hoofdzaak is echter, dat er in de meer bewoonde streken ook land genoeg is waardoor deze „uit hoeken" voorlopig althans niet in aan merking komen. De reden waarom hier toch begonnen werd zal wel hoofdzakelijk in speculatie hebben ge legen. Het land is hier goedkoop en er zijn vele factoren, die een winst gevende exploitatie van de bossen mogelijk maken. Bovendien wordt er op enige mijlen hier vandaan, volgens de mannen van het vak, nog goud ge vonden. Geremde ontwikkeling. Al met al echter is er een onver wacht einde gekomen aan de ontwik keling van Beaver. Alles wat er nog is draait om de spoorlijn. Iedere Cana dees weet iets van de Nederlandse dij- kenbouw, maar hoeveel weten er in Nederland iets van het zeker niet minder grote werk, dat de aanleg van spoorwegen in Canada is? Vooral die genen voor wie bergsn iets onbekends zijn, komt het werk, dat voor de aan leg van de spoorlijn verzet is, als een ontzaglijke prestatie voor. Niets is een hinderpaal gebleken om het Oosten met het Westen te verbinden. Op voor waarde, dat het binnen de tien jaar een spoorverbinding met het Oosten zou krijgen sloot het rijke Brits-Co- lumbia zich in 1871 aan bij de confede ratie waaruit een nieuwe natie groei de, in 1931 definitief gegrondvest door de aanneming van 't Statute of West minster in het Britse Parlement. Ca nada was als zelfstandige staat ge boren, waarmede echter reeds als een „potige baby" rekening kon worden gehouden. Het aandeel van de spoorlijn. En die twee smalle ijzeren staven langs meren, over onafzienbare prai riën, dwars door kolossale rotsmassa's en over duizelingwekkende afgronden, hebben een niet te overschatten aan deel gehad in deze succesvolle ontwik keling. Er is maar weinig verbeelding voor nodig, om dit te beseffen. Dage lijks rollen de stalen wielen voorbij, „erretjes en doppertjes, erretjes en doppertjes", zoals onze meester eens zong. Mannen en vrouwen, boeren, burgers en diplomaten, alles gaat voor bij, koeien, paarden, varkens en wa gens vol post, alles rolt voorbij, van Oost naar West en van West naar Oost. Het is als het regelmatige klop pen van een slagader. Deze doorsnijden zou herstel van de oude afzondering betekenen; het gemis zou de loop der historie veranderd of ten minste ver traagd hebben. Maar de treinen rollen voort, de nu en voorlopig nog oliesto- kende locomotieven loeien nog voort durend op hun kronkelend, glimmend pad naar het einde van het continent van Atlantic tot Pacific. Naar huls. Lui lig ik in een gemakkelijke stoel, achter een breed raam bekijk ik dc ongereptheid waar we doorheen snel len. Nu en dan kan ik de locomotief zien, een rokend en loeiend monster, dat me ditmaa thuis brengt. We pas seren Stoney, Rogers Glacier en hoe die „punten" nog meer mogen heten. Graigellachie, waar Bill de Brabander, een reuze kerel, werkt, gaat voorbij in een flits zie ik het bescheiden ge denkteken voor het feit, dat op de 7e November 1885 de laatste spijker in de biels werd geslagen. Toen waren Oost en West verenigd door de mach tige spoorlijn, waarlangs we nu voort razen. Ik ben blij, dat ik weer eens naar huis ga. Als de trein, na ongeveer 7 uur aan één stuk te hebben gereden, ons huis passeert, zie ik Vader, Moe der en Artje op de farm werken. Het huis is nog nietklaar, maar het ziet er al mooi uit. Alles gaat nu eenmaal te langzaam, het geld verdienen, de tijd, alles lijkt wel last van de warmte te hebben. Dirk neemt een paar dagen mijn werk erbij, terwijl ik me verheug in het werk op onze farm. Er staan al drie hooiklampen, als alles meeloopt een waarde van ongeveer 1000.Maar moeders trots is toch het huis, dat nu eindelijk z'n voltooiing nadert. Nog een poosje en we zijn volledig geves tigd. Dan zijn we los van de schijn bare werkelijkheid van ons "bestaan. De moeilijkheden van de start zijn we vergeten. Er is al weer zoveel nieuws voor ons jongeren, dat onze aandacht vraagt, We kunnen, als we willen, nog zo veel doen. Horizontaal: 1. steelzucht, 7. vreemd geldstuk, 9. Turks muntstukje, 12. tussen (Frans), 13. delen van een vis, 14. soort slang, 15. turntoestel, 16 wereldorganisatie, 18. voor (Latijns), 21. school (Frans), 22. uitstekend, 23 meisjesnaam, 25. grondsoort, 26. naam van een klimopplant, 29. roosachtige heester (meerv.). Verticaal: 1. gem. in Overijsel, 2 oudste kind, 3. voorzetsel, 4. muziek noot, 5. genegenheid tot de evenmens, 6. hoofdbestanddeel van olie, 8. mu zieknoot, 10. vierde maag van een koe. 11. familielid, 15. deel van het hoofd, 17, vroeger bestaande staat in Oost- Europa, 18. zwarte kleverige sub stantie, 19. familielid, 20. vorstelijke woning, 24. oude maat, 27 vanaf (afk.), 28. ouderwetse muzieknoot. PUZZLE 150. De moeilijke deling (opl.) De deling, die voldeed aan de ver eiste voorwaarden, zag er geheel in cijfers als volgt uit: 456/9061632/19872 456 4501 4104 3976 3648 3283 3192 912 912 Een puzzle, die met genoegen door velen is opgelost, al bleken er soms nog wel enige moeilijkheden te zijn. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing, is de wekelijkse prijs VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. -- Nieuwsberichten om 6. 8 en 11 uur. 6.15 Mannenkoor. 6.35 Muziekvereniging „Palvu". 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Mensen in Amerika. 7.45 Pas separtout. 8.05 Dingen van de dag. 8.Ï5 Ma- lando. 8.45 Luchtkastelen. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Stradiva-sextet. 10.30 De Papalagi. 10.45 De fluisterende harmonica. 11.15 Populair programma. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. ft.OO Piano-assortiment. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Strijd krachten. 7.25 Reginald Dixon, orgel. 7,35 Minstrelen. 8.05 Gram.platen. 8.15 Lichtbaken. 8.43 Steek eens op, heren! 9.00 L'opera Fran- gais. 9.45 Reportage Europese athletiekkam- pioenschappen. 9.55 Weekend serenade. 10.35 Commentaar uit de Benelux. 10.45 Avond gebed. 11.20 Kamermuziek van Mozart. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6.15, 8 en 11 uur. 8.15 Post- duivenberichten. 8.20 Gram.muziek. 8.30 Voor de tuin. 8.40 Voor militairen. 9.10 Postduiven- berichten. 9.15 Verzoekprogramma. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.20 Dameskoor. 10.30 Doopsge zinde kerkdienst. 12.00 Theater-orkest. 12.30 Voor de jeugd. 12.40 Mannenkoren. 1.15 Mu- sette-orkest en soliste. 1.50 „Even afrekenen, heren." 2.00 Gram.muziek 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 Gram.muziek. 2 40 Residentie-orkest en solist. 4.30 Sportpraatje. 5.00 Gedeeltelijke uitzending van een kerkdienst. 5.30 Gram. muziek. 5.40 Voordracht. 6.00 Sport. 6.30 Ca baret. 7.00 Discussie. 7.30 Philharmonisch-or- kest. 8.05 Actualiteiten. 7.15 „Martha", opera. 9.50 „Helderziende aan het diner", hoorspel. 10.45 Ttwee piano's. 11.15 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 8, 9.30, 1, 7.30 en 11 uur. - 8.15 Gram. muziek. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram-mu- ziek. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram.muziek. 11.40 Orkestconcert. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. muziek. 12.40 Lunchconcert. 12.55 Reportage. 1.30 Lunchconcert. 1.35 Uit het boek der boe ken. 1.50 Kamerorkest en solist. 2.35 Katho liek overleg. 3.00 Cello en piano. 4.00 Gram. muziek. 4.10 Katholiek Thuisfront overal. 4.15 Reportage. 4.30 Lof. 5.00 Protestantse kerk dienst. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Vocaal-kwar tet. 7.15 „Viermaal ik", causerie. 7.45 Actu aliteiten 7.52 Boekbespreking. 8.05 Gram. muziek. 8.12 Gevarieerd programma. 10.45 Avondgebed en liturgische kalender. 11.15 Sportpraatje. 11.22 Gram.muziek. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 7.55 en 11 uur. - 7.15 Gram. muziek. 8.15 Gram.muziek. 8.55 Voor de vrouw 9.00 Gram.muziek. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Amusementsmuziek 1050 Grammuziek. 1.OOOp de uitkijk. 11.15 Orgel concert. 11.45 Gram.muziek. 12.30 Medede lingen. 12.33 „ln 't spionnetje". 12.38 Piano spel. 1.15 Metropole-orkest. 1.50 Gram.muziek 2.00 „Wat gaat er om in de wereld", causerie. 2.20 „De Jonkerboer", zangsnel. 3.25 Orgel- concprt. 3.45 Causerie over diepvriesbi ;iven, 100 Gram.muziek. 4.30 Musicalender 5.30 Voor de padvinder1- 5.45 Gram.muziek 5.15 Gram.muziek. 6.30 Filmprogramma 7.0' Or kestconcert. 7.40 Gram.muziek. 8.00 Deen Om roepkoor, koor en soliste. In de pauze: „Het Wereldcongres voor de Dierenbescherming". 9.15 „De sterkste liefde", hoorspel. 10.35 Gram.muziek. 11.15 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag'. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Ma rinierskapel. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gram. muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. muziek. 11.20 Voordracht. 11.40 Tenor en piano. 12.10 Gram.muziek. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Orgelconcert. 1.15 Mandoline-mu- ziek. 1.45 Gram.muziek. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Concertgebouworkest. 3.00 Sextet. 3.30 Viool en piano. 4.45 Vocaal Ensemble. 3.00 Voor de kinderen. 5.15 Populaire muziek. 5.45 Regeringsuitzending. 6.00 Orgelconcert. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Piano-duo. 7.35 Gram. muziek. 7.40 Radiokrant. 7.05 Gram.muziek. 8.45 „De raad van Europa te Straatsburg" 9.05 Groninger Orkest Verenigingen soliste. 9.35 Appel van de Duitse kerk. 9.45 Utrechts Stedelijk Orkest, koor en solisten. 10.45 Avond overdenking. 11.15 Gram.muziek. Overal in den lande hoort en leest men in deze Examentijd: GESLAAGDdank zij Resaü In een brief van de Heer H, van de Ven, Dordrecht, lezen we: Tot mijn genoegen kan ik V medede len voor het examen Duitse h. c. ge slaagd te zijn. Het is mischien wel aardig voor U te wetendat van mijn kantoor er drie aan het examen heb ben deelgenomen, waarvan er twee af- gewezen zijn. Deze twee hadden pri vaatlessen, terwijl de derde in de vorm van mijn persoontje Uw schriftelijke cursus volgde. De Heer B. Kooyman, Blaakschedijk, schrijft: Geslaagd, dank zij Resa, voor het Mulo-diploma o.a. met een 9 voor ScheikundeNed. Taal, Geschiedenis en Handelsrekenen. Een der examina toren zei, dat hij respect voor me had omdat ik schriftelijk had gestudeerd. Mej. H. Reiling, Nieuw Weerdinge. slaagde met Resa voor het Staatsex, voor Onderwijzeres met twee tienen en zes negens en vier achten, een resultaa'- dat na ruim 2 jaren schriftelijke studie werd verkregen. In 1949 slaagden vol gens de Officiële Mededelingen 111 candidaten, waarvan er 16 door Resa werden opgeleid. Een werkelijk verbluf fend resultaat, als men bedenkt dat zeer velen in Nederland niet eens we ten, dat het mogelijk is buiten de kweekschool om onderwijzer te wor den Zelfs voor het Staatsexamen Gym nasium, dat volgens insiders zeer las tig is, leidt Resa op en de cursisten slagen met glans!! Zo haalden onze cursisten A. Versteeg uit Amersfoort en G. Messie uit Hilversum, een tien voor Vergilius. Verdere cijfers: achten en negens en slechts een enkele zes Als men weet, dat zessen en zevens op dit Examen reeds behoorlijke cijfers zijn, kan men toch zonder overdrijving zeggen, dat de bekende schriftelijke cursus Resa-Hilversum resultaten weet te bereiken, die fantastisch goed zijn. Wilt ook Gij slagen? Sluit U dan zo spoedig mogelijk aan bij Resa. (Ingezonden Mededeling) a 5.ditmaal ten deel gevallen aan de heer D. van Twujjver, Dorpsstraat A 55 te Barsingerhorn (abonné Scha- ger Courant). Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. PUZZLE 151, Het kleinste aantal. Een vierkant doosje zonder deksel, kan precies 9 vierkante blokjes be vatten. Er zjjn er echter maar 8 in, genummerd van één tot acht. Ze lig gen als volgt in het doosje: 7 5 6 8 2 1 4 3 Nu moet men door telkens één blok je te verschuiven, hetzij horizontaal, hetzij verticaal, maken dat de blok jes komen te liggen als volgt: 12 3 4 5 6 7 8 Zoals ieder zal inzien komen voor de eerste verschuiving alleen in aanmer king 3 naar rechts of 1 naar beneden. Nu wordt gevraagd 't kleinste aan tal zetten, dat men moet doen om het gewenste doel te bereiken, terwijl te vens moet worden aangegeven, welke blokjes men achtereenvolgens heeft verplaatst. Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 31 Augustus aan de Redactie van dit blad. Er wordt weer een prijs van ƒ5. verloot onder de inzenders van de juiste oplossing. Lied van de week Deze week hebben de kranten Ons weer heel wat nieuws gebracht. Goede tijding, petberichten, Geestig nieuws, maar óók halfzacht. Wdt te zeggen van die snuiter, Die daar boven in een paal ln zijn eentje zat te staken? Zwaar mesjogge, helemaal! Nee, dan geeft de Sjah van Perzie 'n Heel wat hoopvoller geluid, Die roept in een advertentie Candidaten op voor „Bruid"! Hij telt eenendertig lentes, Dus wanneer een lezeres Zin hgeft om „Sjahin" te worden. Ligt hier 'n kansje op succes. Voorts heeft deze week in 't teken Van 't kanaalzwemmen gestaan, Maar ik vraag u in gemoede: Wat voor kunst is daar nou aan Toen ik zestien jaren oud was Deed ik dat reeds op mijn rug. Maar dat was dan, (tussen haakjes) In 't kanaal bij de spoorbrug. Hoe het zij, de dames, heren, Heeft men danig ingevet, En een deel der candidaten Heeft het inderdaad gered, 't Eerste juffie dat aan wal kwam Ging al dadelijk om zeep Maar tienduizend pietermannen Heeft zij toch maar in haar greep Nu, ik gun haar dit douceurtje, Maar het smaakt me toch niet zoet Dat ik, voor nog heel wat minder Tot mijn dood toe ploet'ren moet. JABSON NAAR VASTE GROND £OALS er bruiloften en bruiloften zijn, zijn er ook begrafenissen en begra fenissen. Vele malen is het bijwonen van één van beide plechtigheden niet zo erg veel meer dan een formaliteit, die nu eenmaal bij de maatschappelijke verplichtingen hoort. Alles verloopt volgens het protocol, en daarmee uit. Maar soms schijnen deze gebeurtenis sen plotseling tot hun oerbetekenis te rug te keren, en wel want dat is im mers de laatste grond van alle dingen tot hun religieuze betekenis. In plaats van de hoge hoeden en het handtekeningenboek, de bloemen en de „ooms", rijst dan eensklaps achter dat gehele uiterlijke gebeuren het wezen op van de persoon om wie het gaat, zijn relatie met leven en dood, met God en met de mensen. Al het bijkomstige, aan de tijd gebondene, schijnt weggevallen, men ervaart nog slechts de uitstraling van een mensenziel die verschijnt voor zijn God. Het zijn waarschijnlijk de waarlijk grote zielen die op een dergelijke wijze door het ceremonieel van een begrafe nis weten heen te breken en na hun dood nog spreken, misschien nog in drukwekkender dan bij hun leven. Het zijn wellicht, ook degenen die veel ge leden hebben, want slechts in lijden ontvangt een mens de wondergave van het waarachtige spreken, juist als hij denkt dat de spraak hem begeeft: „Doch wenn der Mensch in seiner Qual ver- stuumt, gab ihm ein Gott zu sagen was er leidet". Het was bijvoorbeeld na een periode van zware innerlijke strijd dat de lijder en strijder Kierkegaard mocht uitroepen: Ik kan spreken! En niet alleen van zijn lijden spreekt een mens dan. God geeft niet slechts het vermogen om te zeggen wat iten lijdt, of geleden heeft, want och, op het moment dat de echte spraak ons wordt geschonken is dat eigen leed al zeer onbelangrijk geworden, zelfs al is het nog in volle kracht aanwezig. Wie be vrijd uitjubelt: Ik kan spreken! di« spreekt alleen nog maar van de stra lende heerlijkheid Gods, van uitred ding en verlossing, van de dood die ver slonden is in de overwinning. Het is een groot voorrecht iemand z6 te mogen -horen spreken, hetzij gedu rende zijn leven, op zijn sterfbed of na zijn dood, hetzij met of zonder woor den. Het is een verkondiging die vele preken te boven gaat. En vtaarin bestaat voor de achter blijvend en in zo'n geval eigenlijk „da laatste eer"? Niet alleen in het bijwo nen van een officiële plechtigheid, het houden van een toespraak, het zenden van een bloemstuk. Tot op zekere hoogte kunnen wij iemand „de laatste eer" slechts bij zijn leven bewijzen; hoe vaak laten wij die kans niet voor bijgaan! Dan is er die andere moge lijkheid, de enige brug tussen doden en levenden: het gebed. Op het ogenblik dat de baar in het graf neerdaalt, wel- I len ons vanzelf de woorden naar de lippen die leven en dood overkoepelen: De liefde Gods, de genade van onzen Heer Jezus Christus, de troostvolle ge meenschap des Heiligen Geesfes zij en blijve met u i- alle eeuwigheid En ten slotte is er de laatste eer die bestaat in de, al is het nog zo gebrekkige, poging om de fakkel over te nemen. Iedere echte begrafenis is een estafette, waar bij de dode iets van zijn licht door geeft aan de achterblijvenden. In het hart van iedere achterblijvende is dan iets van de bede van Eliza bij de nade rende dood van Elia: „Dat toch twee delen van uw geest op mij zijn!" Deze oprechte bede, in dankbaarheid geuit, vormt de kern van iedere laatste eer, en kan voor velen de zegen van een begrafenis zijn, zodat het geen lege klanken meer zijn wat een dichter zong: Maar wie in duizend doden sterft En duizendmaal leven verwerft Zal na de herfst nog stralen! OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. kleptomanie, l mark, 9, para, 12. entre, 13. moten 14. boa, 15. rek, 16. U.N.O., 18. pro, 21. école, 22. prima, 23. Kea, 25. veen 26. ifte, 29. egelantiers. Verticaal: Kampen, 2. eerstgebore ne. 3. tej 4. mi, 5. naastenliefde, elaine, 8. re, 10. leb, 11. oma, 15. ooi, 17. Servie, 18. pek, 19. opa, 20. paleis, 24. el, 27. v.a., 28. ut. Doer. vlY<RS G**T xxxx 40) Steve schudde zijn hoofd. „Neen, we kunnen op dit uur tussen Post en Sutter parkeren en vandaar gemakke lijk even lopen". Julie lachte. „Wel verdraaid, Steve, ik geloof dat jij altijd het tegenover gestelde zegt eenvoudig om in de con tramine te zijn Maar ik 'zal wel toe geven Parkeer jij maar in de Grant Avenue" Ze voelde zich licht in het hoofd, alsof ze ieder ogenblik in de ruimte zou kunnen wegdrijven. Steve wierp haar voortdurend bezorgde blikken toe. Ze dacht: Arme Steve. Hij is bang dat ik ga flauwvallen. En het ergste is dat daar wel kans op is, zoals ik me nu voel. Toen ze de heuvel eindelijk hadden bestegen na zich mei moeite een weg te hebben gebaand door de steeds dichter wordende menigte, begon Steve snel te spreken „Heeft iouw Chinese wasbaas je ook een lelie bol gegeven. Julie? De mijne geeft me er altijd een en ik zet hem in een kom met water door kleurige stenen ge steund. zoa" hij me dat ieder laar voorschrijft. Maar om de een of an dere reden bloeit mijn lelie nooit met het nieuwe jaar. Wat groot ongeluk betekent volgens de Chinezen" Julie vond het denkbeeld dat Steve in alle ernst ieder jaar een lelie-bol in grind plantte, hoogst merkwaar dig. Ze had nooit gedacht dat Steve sentimenteel kon zijn. Ze wees op een stalletje op de hoek van een straat, dat de lucht vervulde met de zoete geur van bloeiende lelies. „Deze bollen hebben geen last met hun bloei" merkte ze wat triest op. En bruusk voegde ze eraan toe: „Neen. De bol die ik van mijn was baas heb gekregen bloeit ook niet. En de knoppen zijn ook nog niet zover dat ze morgen ineens zullen open springen om me nog op het laatste nippertje van een afschuwelijk lot te redden" Ze dacht: ik ben aan het kletsen. Ik moet me beter houden. Het is niet fair tegenover Steve om het op mijn zenu wen te krijgen. Steve nam haar bij de arm. Hij sprak op vaste toon, „Wat een kleuren, hè? Ik geloof niet dat ik ooit zo'n Nieuwjaarsoptoeht in de Chinezenwijk heb meegemaakt. Ik was altijd van plan te gaan kijken Maar je weet hoe het met zulke dingen gaat. Je denkl altijd dat ie een volgend jaar ook nog kunt gaan Dit is de eerste keer sederi de oorlog dat ze tot in de stad gaan met de optocht, is het niet?" Julie keek naar de stalletjes, waar ondernemende Chinese jongetjes bam boe horens met koperen einden ver kochten. Ze vond de lucht van de le lies en de wierook lekker. Als kind was ze dol geweest op gedroogde noten die li-chi genoemd werden, op de sap pige zoete zuurtjes van meloen ge maakt en de kronkelende reepjes co- cos. Ze verkochten het snoepgoea en de noten in iedere winkel en in iefler stalletje. Ze had vergeten om Steve antwoord te geven. Hij verstevigde de greep op haar arm, alsof hij van plan was haar sterk te maken en haar de tragedie waarmee ze in aanraking was gekomen, te doen vergeten Hij sprak: „Je hebt vast een heleboel wetenswaardigs over zo'n Chinese Nieuwjaarsviering van )e vrienden de Sewell's gehoord. Vooruit, Julie vertel er eens wat van" Julie apprecieerde Steve's bedoeling Ze trachtte zich op haar antwoord te concentreren en verstandig te praten „Nou", begon ze, „Om middernacht worden alle blinden voor de winkel ruiten gesloten. Dan knetteren er een paar voetzoekers Maar nog daarvóór zullen de straten rood zien door het „duivelspapier" dat uit de ramen is g* gooid De bedoeling is dat de duivels zo druk bezig zijn met die te lezen dat ze geen kwaad doen". Steve zei, „Verder. Julie, Houd m niet op. Je maakt me juist hevig nieuwsgierig met je beschrijvingen" Ze deed opnieuw haar best belane stelling vooi te wenden Oude Chine zen doen dan feestgewaden aan, die prachtig geborduurd zijn en stijf staal van gouden en zilveren tres |sn. wisselen dan vele plichtplegingen ui' Er zijn feestmalen en grote formed partijen En er zijn veel familie-bijeen komsten. Dan worden er geschenke' uitgedeeid en de Ng Kaij Peij, de bit- tere koppige nationale drank, vloei' rijkelijk". Ik ben net een vreemdelingengiift die zijn verhaaltje afdraait, dacht if- Ze hadden zich een weg gebaand t0' aan de Californiastraat. Met iets va' teleurstelling zag Julie dat de trams aan beide zijden stopten. Dat beteken de dat de draken-optocht op komst was. Julie keek op de klok aan de over zijde van de straat. Ze kreunde zacht jes. Steve, zie je wel hoe laat het isi Bijna zes uur. En de Draak komt aan. We zullen de straat niet meet kunnen oversteken". Steve keek haar ondeugend aan. „Jij bent de gast die heeft beloofd te zullen komen eten Wat hindert het o- je te laat bent? Die optocht zal zeke niet meer dan tien minuten duren Julie knikte. Ze keek weer op de klok Om de wijzerplaat bevond zich de b roemde waarschuwing die iedereen tijd aanhaalde: „Mens, gedenk de Ir en ontvlucht het kwade". BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 332 Postgiro 187294 REDACTIE Acht rd m 20. Tel 22 Directie: J. BIJLSMA en C. KRA Hoofdredacteur: A KAPTEIN We zijn er nog lang nie: zijn op de goede weg dat spraak, waarin het oordeel dagen oefening-Cupola Zo samengevat. Sir James Ro formulering aan zijn opii persconferentie in Parijs. 1 geldt ook voor hetgeen de afdeling in de Westeuropese heeft gepresteerd. Het g< uitstekend gelopen. Iederei jongste soldaat tot aan de v zijn uiterste best gedaan. Op het vliegveld Twentb rende de oefening Cupola Meteor-squadron. Dat hai maar één Scramble, Zondag er ook een paar, maar dat v schijnlijk afleidingsmanoeuv min: de Meteors moesten e de lucht in. Wanneer ze dan van hun kwamen, moesten ze weer worden gemaakt. Op dat re ten grote tankwagen het te pompte in een paar minutei stoftanks van de vliegtuig heeft nog wel het meest tot gesproken: zij immers hebb Generaal-mojoor wrn. A. commandant der Ne operaties In de Oekraine bestaat Moskowitische stroming. Oekrainers zullen de wap men in het geval van een oi Oost en West, zo heeft B wets, hoofd van de Oekra nale Wacht op het Liberale Stuttgart verklaard. Ook i: land zijn vele vijanden va ring in Moskou. Men weet dege, dat er geen kansen i Sowjet-miiusterie van Bi Zaken (MWD) te ontlopen geen oorlog is. Boelba-Borowets is de de Nationale Garde die in de Sowjetrussen en de Du öend naar West-Duitslan< Boelba verklaarde, dat zijl tie, die haar centrum in kaanse zone in de nabijhc Tsjechoslowaakse grens i riersdiensten onderhoudt ir Plezierjacht in r Een Brits schip heeft Z uit Amsterdam afkomstig neer en mevrouw Schram e: zoons van respectievelijk m en vijf jaar oud, die ziel Jacht de Amie II ter hoogte w nood bevonden, in vei] bracht. Het jacht had wate en toen het Britse schip, de plaatse kwam, waren de opv aile macht aan het pompen De Corsea nam het jacht op dat later door een redding haven van Great Yarmouth werd binnengebracht. De fan Woensdag voor een kruistoc sterdam vertrokken. De familie Schram bevin in een tehuis voor schipb: te Great Yarmouh. Zij hoj twee of drie dagen weer n land te kunnen terugzeilen. BULGAARSE ASSISTENT-» VEROORDEELD Na een vijfdaags proces Bulgaars gerechtshof twee Bulgaarse assistent-ministers lange gevangenisstraf veroc tien andere assistent-minister fen, variërende van 8 tot 15 (Wordt ve: rvolgd' I Door voorspoed worden wij be dorven. TACITUS Verwachting, geldig tot avond: Over het algemeen wolking en plaatselijk buien, hier en daar met Mees' zwakke veranderlij Dezelfde temperaturen daag Of iets hogere. Zon op 5.46 19-35, Maan op 2012, on

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 8