mm Meer Britse en Amerikaanse troepen naar West-Duitsland? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Wil Indonesië thans lid van de V.N. worden? Tweejarige dienstplicht aange kondigd in Engeland Nederlandse oplichter maakte kostbare auto buit Firefly van de MLD in zee gestort 147e Jaargang No. 203 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN MOEDER DES Aardbeving in Boven- Assam eiste 1000 doden Verlenging dienstplicht in Engeland zou hiermede verband houden Duitse regering herbaalt bekende wensen Ongeluk veroorzaakte weer een nieuw ongeluk DE SOWJETUNIE BRENGT GRIEKENLAND WEER IN HET GEDING Koninklijke Militaire bestaat 75 jaar Kap Gerrit Dekker tekent voor U K. A. B. wil 5 pet loonsverhoging Accoord tussen Kerk en Staat in Hongarije Jehova's getuigen in Oost-zone gearresteerd Nederlandse meesters in Engeland gestolen BUREAU: ADMINISTRATIE Voorclam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: \chterdarn 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Donderdag 31 Aug. 1950 ALKMAABSCH COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Foto Meyboom Kwestie Nieaw-Guinea voornaamste motief Agence France Presse verneemt uit welingelichte kringen te Djakarta dat de Indonesische regering voornemens sou zijn, binnenkort om het lidmaat schap van de Verenigde Naties te ver zoeken. Met dit verzoek zou men slechts wachten tot men de goedkeuring van het komende kabinet zal hebben. Dit besluit betekent een belangrijke wijziging in de houding, die Indonesië tot heden in de internationale politiek heeft aangenomen. Het heeft zich bui ten de V.N. gehouden, zolang het ge schil tussen de Verenigde Staten en de Sawjetunie zich verscherpte en, in het buzonder, aolang het vraagstuk van de toelating van communistisch China niet zou zijn opgelost. D "-.e wijziging is ongetwijfeld opge legd door het vooruitzicht, dat de kwestie-Nieuw Guinea door een derde mogendheid voor de Verenigde Naties zou kunnen worden gebracht. Daaruit zou schade kunnen ontstaan voor de zaak van Indonesië, dat naar men te Djakarta he-apt, de sympathie en de steun van de Verenigde Staten zou ver krijgen. Indonesië heeft geen plan, het ge schil voor de V.N. te brengen, daar het deze kwestie zuiver als een interne I aangelegenheid tussen Nederland en j Indonesië beschouwt. Wel kan het deze kwestie desnoods voor het Uniehof van arbitrage en eventueel voor het inter nationale gerechtshof te Den Haag brengen. Alle Indonesische politieke partijen tonen een volkomen eensgezindheid en steunen de eisen der Indonesische re gering. De linkse partijen dreigen met een boycot tegen de Nederlandse on dernemingen op Java en Sumatra, in dien Nederland er niet in toestemt, Nieuw Guinea aan Indonesië over te dragen. Te Gauhauti is officieel bekend ge maakt, dat door de aardbeving op 15 Augustus en de daaraanvolgende over stromingen een gebied van ongeveer 38.000 vierkante kilometer schade heeft geleden. 1 y„ millioen mensen zijn getroffen en naar schatting meer dan 1.000 mensen om het leven geko men. Een zuivere waardering van de toestand is nog niet mogelijk, omdat weinig berichten worden ontvangen van het heuvelgebied, waar thans aard verschuivingen en overstromingen plaats vinden. Naar schatting zijn 10.000 stuks vee omgekomen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten zullen waarschijnlijk op hun bijeenkomst te New York besluiten meer Amerikaanse en Britse troepen naar West-Duitsland te zenden. Als een eerste stap om dit mogelijk te maken ziet men het voorstel van het Britse kabi net om de militaire diensttijd van 18 maanden tot 2 jaar te verlengen. met de hoge commissarissen een be spreking over het stuk zal hebben, waarna het zal worden doorgezonden aan de ministers van buitenlandse za ken, die op 12 September in New York bijeenkomen. De Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, McCloy, is gisteren uit Frankfort naar New York vertrokken, waar hij de inleidende besprekingen voor de ministersconferentie zal bijwo nen. Hij verklaarde bij zijn vertrek, dat hij er ten zeerste aan twijfelde, of de conferentie onmiddellijk zal leiden tot wijziging van het bezettings- of het Ruhrstatuut. In dit verband verdient nog vermel ding, dat er tussen Duitse en geallieerde autoriteiten besprekingen zijn gevoerd over een verhoging van de limiet voor de productie van staal en staalproducten door de Duitse industrie. De huidige limiet van 11.1 millioen ton wordt door de Duitsers te laag geacht om in de vraag te kunnen voorzien. Aan de geallieerde hoge commissie voor West-Duitsland is gisteren een memorandum van de Bondsregering overhandigd, waarin deze haar opvat tingen ten aanzien van de verdediging van de staat tegen binnen- en buiten landse vijanden uiteenzet. Behalve de reeds békende wensen op het terrein van de versterking der bezettingstroe pen en de vorming van een federale politie, behandelt het ook de oprichting van een Europees leger en formuleert het de wens, dat er een eind kome aan de staat van oorlog en dat er een gron dige verandering wordt gebracht in het bezettingsstatuut. Deze zou neerkomen op herstel van de souvereiniteit van Duitsland. Het zou waarschijnlijk vandaag wor den besproken. Verwacht wordt, dat Adenauer, de bondskanselier, eerlang Spoedwetje bij het Lagerhuis ingediend De Britse premier, Attlee, heeft gis teravond in een radiotoespraak bekend gemaakt, dat de dienstplicht in Enge land zal worden verlengd van achttien maanden tot twee jaar. Tegelijkertijd is medegedeeld, dat de soldij zal worden verhoogd. De verhogingen bedragen 75 pet voor miliciëns en lopen af tot 33 pet voor adjudanten en subalterne offi cieren- De verlenging van de dienstplicht is neergelegd in een wetsontwerp, dat als spoedeisend bij het parlement zal wor den ingediend. De voorgestelde maat regelen hebben ten doel, tegemoet te komen aan de eisen voor de Britse defensie en vrijwilligers aan te trekken voor de gewapende dieps ten, die te kampen hebben met een tekort aan manschappen. De verlenging van de diensttijd houdt een toeneming van het personeel der gewapende macht met 77.000 man in. Zij geldt voor die man schappen, die op 1 October nog in dienst zijn, dan wel later worden opge roepen. Men v/eet niet voor welke ter mijn deze maatregelen zullen gelden De regering heeft tot indiening van het wetsontwerp besloten, omdat de plannen voor de vorming van een vol doende sterk beroepsleger door gebrek aan belangstelling niet konden worden verwezenlijkt. Leger en vloot moesten manschappen in dienst houden, wier termijn reeds was verlopen, om het tekort niet te groot te doen worden. De dienstplichtigen zullen slechts de laatste zes maanden van hun diensttijd verhoogd soldij genieten. .Met een en ander is een extra uitgave van 640 mil lioen gulden gemoeid. „Ik ben de schoonzoon van Lucas Bols" Directie van Duitse autofabriek bedrogen De Haagse politie speurt op verzoek van de directie van de Bayerïsche Motor Werke A.G. te Baden (West-Duitsland) naar eea auto van dertigduizend gulden, waarmee een Nederlander in Juli ver dwenen is. Het vermoeden bestaat, dat deze Nederlander de B.M.W.-directie bij de neus heeft genomen. Omstreeks twaalf uur in de nacht van V. als door een wonder ongedeerd. Dinsdag op Woe isdag is een auto, be stuurd door de heer A. W de Vries uit Amsterdam, die op de Rijksweg van Den Haag naar Amsterdam reed, bij Hoofddorp twee maal over de kop ge slagen en in de bermsloot terecht ge komen. Bij dit ongeval, waarvan de oorzaak onbekend is, bleef de heer De Weerbericht Verwachting, geldig tot morgen avond: Wisselende bewolking met enkele regen- of onweersbuien Aanvankelijk weinig wind, late» meest matige wind, draaiend naai richtingen tussen Noord en West Weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 5.50 uur. onder: rf uur- Maan op: 20.44, onder: 11.28 uur. Vermoedelijk als indirect gevolg ervan is echter gistermorgen omstreeks tien uur op dezelfde plaats een twee de ongeluk gebeurd, waarbij de wacht meester S. Westra der Rijkspolitie ejn- stig werd gewond. De Rijkspolitie uit Haarlemmermeer was ter laatse van het gisternacht gebeurde ongeluk bezig opmetingen te verrichten, toen wacht meester Westra op zijn motor met vrij grote snelheid uit de richting Amster dam kwam. Hij stak over naar de lin- kerweghelft om een kijkje te gaan ne men en werd in de flank aangereden door een achter hem rijdende auto, bestuurd door de assuradeur A. S uit Amsterdam Wachtmeester W liep ver moedelijk een \eupfractuur. een schou derfractuur en een- enkelfractuur op en moest in ernstige toestand naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam ver voerd worden. Eind 1949 ontmoette een directielid van de B.M.W. te Parijs een 32-jarige Nederlander. Deze kwam te weten, dat men ongeveer een millioen kapitaal zocht voor uitbreiding van de fabriek en beweerde, dat hij wel voor dat kapi taal zou kunnen zorgen. Hij zei invloed rijke relaties te hebben en rijke familie. „Als schoonzoon vanLucas Bols" kon hij zoiets prachtig voor elkaar bok sen, mits hem een plaats in de directie, de hoofdvertegenwoordiging voor Ne derland of een dergelijk mooi baantje werd gegund. De B.M.W.-directeur zou er over spreken en denken. De Nederlander werd begin Juli naar Baden uitgeno digd. Hij verscheen prompt, echter zon der goed, pas of bagage Dit verklaarde hij met te vertellen, dat' hij zo gauw geen visum voor Duitsland had kunnen krijgen en nu maar „zwart" gekomen was De B.M.W -directie installeerde haar gast in een uitstekend hotel en verschafte hem alles, wat zijn hartje begeerde Er werd druk gepraat en ge fuifd De schoonzoon van Lucas Bols zag kans het troetelkind van de fabriek, een sportcabriolet „Veritas' met zes cylinders van 2 liter inhoud en drie carburatoren mee naar Nederland te krijgen om aan de toekomstige geld schieters te tonen Vóór zijn vertrek werd noa met enige Duitse bankdirec teuren onderhandeld Ook op hen maakte hij volgens de klacht een uit stekende indruk Hoe hij kans zag met deze opvallende lichtbruine wagen, voorzien van verchroomde discuswielen, zonder papieren over de grens te komen is nog niet bekend. Zeker is, dat hij na drie dagen niet terugkwam zoals afge sproken was. Zulks maakte de B.M.W directie, die de wagen een waarde van dertigduizend gulden toeschrijft, op zijn zachtst gezegd ietwat wantrouwig. Dit wantrouwen is gegroeid, omdat inmid dels bekend is geworden, dat hij de „slee" aar. verschillende mensen in Ne derland voor een matig prijsje te koop heeft aangeboden. Iemand, die het aanbod kreeg om voor f 16.500 eigenaar van de wagen te worden, stelde de B.M.W.-directie hiervan namelijk iu kennis. Tot nu is alleen bekend geworden dat de man uit Apeldoorn afkomstig is. De politie heeft tot nog toe geen verdere resultaten kunnen boeken. De Sowjetunie heeft de Veilig heidsraad verzocht een onderzoek in te stellen naar beschuldigingen van „toenemend terrorisme en massa-te rechtstellingen in Griekenland", zo is Woensdag te Lake Success medege deeld. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, hoopt de thans onder leiding van kapitein Rocus van Ieperen staande Koninklijke Militaire Kapel het volgend iaar haar 75-jarig bestaan te herdenken Een belangrijk deel der feestelijke uitvoeringen zal plaats hebben in het Openluchttheater in het Zuiderpark in Den Haag. J-JET DOET ONS veel genoegen te kunnen mededelen, dat de beken de Zaanse tekenaar Gerrit Dekker met ingang van 1 September aan ons blad verbonden zal zijn. Het lijdt geen twijfel dat hij. door zijn groot vakmanschap, veel zal bijdragen tot de bijzondere illustrering van onze kolommen. Wij zijn er van overtuigd, dat deze nieuwe artistieke medewerker zich reeds direct in de algemene waarde ring onzer lezers zal mogen ver heugen. De Sociaal-Economische Raad van de Kath. Arbeiders Beweging heeft giste ren in een te Utrecht gehouden verga ring als zijn mening uitgesproken, dat op korte termijn een verhoging van Io nen en salarissen van ten minste vijf procent dient te worden doorgevoerd. Deze toeslag zal eveneens van toepas sing moeten zijn op de kinderbijslagen en de pensioenen. Wat de prijspolitiek betreft, zal het volgens de Raad noodzakelijk zijn, dat de regering maatregelen neemt, die er op gericht zijn een verdere stijging van kosten van voor het dagelijks levensonderhoud van betekenis zijnde verbruiksartikelen te voorkomen. Het bestuur van de K.A.B. zal in samen werking met de andere bona fide vak beweging zijn bemoeiingen in deze bij de officiële instanties voortzetten. Geestelijkheid verplicht tot steun aan volksrepubliek Radio-Boedapest heeft melding ge maakt van een overeenkomst, welke zou zijn gesloten tussen de Hongaarse regering en het r.k. episcopaat. Krach tens dit accoord steunt de raad van bis schoppen de volksrepubliek en kant hy zich tegen elke actie tegen de bestaande orde. Geestelpken, die zich hieraan schuldig maken, zullen volgens het kanonieke recht worden vervolgd. Ook zullen de bisschoppen de „oorlogs ophitsing" brandmerken en het ge bruik van de atoombom veroordelen. Daarentegen garandeert de regering geloofsvrijheid en verder heeft zij enige r.k. scholen aan de kerk teruggegeven. Verder ontvangt de r.k. kerk een sub sidie van de staat. De overeenkomst is ondertekend door de minister van gods dienstzaken en onderwijs, Darvas, en de aartsbisschop van Kalocsa, Groz. Een aantal lagere geestelijken heeft kortelings met steun van de regering het vredescomité van katholieke gees telijken opgericht. De druk van deze groep is beslissend geweest voor het sluiten van de huidige overeenkomst. Verwacht wordt, dat de bisschop van Vac, Peteri, op grond van het nieuwe accoord zal worden vervolgd door een „apostolisch hof" Hij heeft verschei dene priesters geschorst wegens deel neming aan het vredescomité. In de Oosteiijkt zóne van Duitsland is een groot aantal „Jehova's Getui gen" gearresteerd. De voornaamste aanklacht is, dat deze gemeenschap, die in Oost-Duitsland 50.000 leden telt, geweigerd heeft de „lijst tot verbod van de atoombom' te tekenen. In Oc tober zal de bestaansvergunning van de „Jehova's Getuigen" aldaar worden in getrokken. Uit „Holmbury House" in Surrey, de woning van de millionnairsweduwe van de bierbrouwerijmagnaat wijlen Arthur Guiness, zijn zes schilderstuk ken van oude meesters gestolen, waar van vijf van Nederlandse meesters De kostbaarste zijn „Hollands Interieur" van Gabriel Metsu en „Een spelletje tric-trac" van Adriaan van Ostade. Het zesde schilderij is „Fête Cham- petre" van de Franse meester lean Pater. De doeken, alle klein van for maat. «in uit de lijst gesneden en kun nen gemakkelijk in een pakje zi.in meegenomen. De dieven kwamen Maandagnacht het huis binnen en de diefstal werd Dinsdagmorgen ontdekt. De totale waarde wordt op ruim 90.000 gulden geschat. Piloot kwam om het Ie ven Als vrijwel elke dag waren ook gis termorgen enige escadrilles Fireflies van de Marineluclitvaartdienst gevieren aan het formatievliegen Zo oefende ei ook een viertal voor de kust van Sche veningen De toestellen waren zo nu en dan tussen de laaghangende wolken te zien. Tegen tien uur vloog het kwartet in Noordelijke richting langs de kust toen een der machines een storing ver oonde Er klonk een knal. uit de motor .wam rook Het toestel beschreef eer Talve srkel en daalde toen in een glij vlucht De bestuurder moet hebben ge poogd, een daling op zee te maken. Ze lukte niet: het toestel kwam van ge ringe hoogte met een klap op het water neer en verdween onder de opper vlakte op een paar kilometer van de vaste wal. Binnen het hall uur waren vliegtui gen van de MLD boven de plaats des onheils op zoek naar de piloot, de bijna 26-jarige leerling onderofficiervlieger Willem van de Born uit Huizen (N.H.)f die toen al spoorloos was De redding boten Arthur, uit Scheveningen. en Jan Leis uit Hoek van Holland voeren uit, om aan het reddingwerk deel te ne mer» Enige uien is er gezocht, maar van ■te oiloot heeft men geen spoor meer avonden Na lang dreggen vond de reddingboot Jan Leis ten slotte wel het wrak van de verongelukte Firefly Met behulp van een dreg is een rode reddingboei aan het toestel bevestigd.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1