LAATSTE NIEUWS 't i£Absente dk hut Vu djsc Nationale kampioenschappen van de Landelijke Rijverenigingen •TOMATEN EN PRIHCESSEB00NTJES Bijzondere attractie voor ,,Land uit Zee" Heerhugowaards „Wineva" geopend Beemster Egmond-binnen Schoor! Koedijk Weekoverzicht Langedijker veilingen Noord-Scharwoude Ontslag gevraagd Oudkarspel Stompetoren Zware brand in Schiedam Beeidje uit het Stedelijk Museum gestolen Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Zoals men onlangs reeds in dit blad heeft kunnen lezen, zal het 20-jarig be staan van de Wieringermeer op waarlijk grootse wijze worden gevierd. Van 6 tot en met 9 September zal in Slootdorp een Zuiderzeetentoonstelling worden gehouden, waarop de geschiedenis van de drooglegging der Zuiderzeepolders tot uitdrukking wordt gebracht. Voorts zullen onder de beproefde leiding van Carel Briels manifestaties worden gehouden waarbij het wel en wee van deze jonge gemeenschap met haar korte doch fel bewogen geschiedenis op indrukwekkende wijze zal worden uitgebeeld. Ook wordt er een grote nationale sterrit gehouden. De Koninklijke Federatie van Landelijke Bijverenigingen heeft besloten haar nationale kampioenschapswedstrijden dit jaar te organiseren in het kader van het jubileum van de Wieringermeer en dit zal ongetwijfeld een van de hoogte punten van de feestelijkheden worden. Hierover thans iets meer. De Federatie, die in alle provincies, behalve een gedeelte van Brabant en Limburg, haar afdelingen heeft, telt ongeveer 5000 rijdende leden. De lan delijke ruitersport wordt -vrijwel uit sluitend beoefend met paarden, die werkzaam zijn in het landbouwbedrijf of die gebruikt worden in een of an der plattelandsbedrijf, zoals een vee- voederhandel, bij een groenteboer enz. De dieren moeten in ieder geval trek vast zijn. De leden van de federatie hebben vrijwel allen hun taak in het boerenbedrijf. Het zijn boerenzoons of -dochters, landarbeiders, hoefsmeden, dierenartsen, enz. Uitstekende prestaties. Daar het hier inlandse paarden be treft, die zware arbeid moeten verrich ten, wordt een minder sterke verza meling gevraagd in de zware dressuur en behoeft er minder hoog gesprongen te worden, dan bij de andere takken van hippische sport. De prestaties die door de landelijke ruiters worden gele verd zijn over het algemeen uitstekend te noemen. Een heel belangrijk onder deel is de achttallen-dressuur, waarbij hoge eisen worden gesteld aan gelijk heid en uniformiteit, aan de gangen der paarden en de correctheid van de uit te vóeren programma's. In iedere provincie worden provinci ale kampioenschappen gehouden. De kampioenen en de reserve-kampioenen worden afgevaardigd naar de Nationa le kampioenschappen, voor de strijd om de hoogste titel, welke ditmaal dus m de Wieringermeer zullen worden gehouden. Het programma Er zijn kampioenschappen te beha len voor dames individueel, heren in dividueel (beide dressuurproeven)een dressuurproef voor achttallen en het individuele veelzijdigheidskampioen schap voor heren (een dressuurproef en een springconcours.) Verschillende at tracties voltooien het programma. Op Donderdag 7 September komen de deelnemende ruiters naar de Wie ringermeer, waar zij nog dezelfde dag dressuur rijden. Het zou de verrichtin gen ten goede kunnen komen wanneer de vo-or velen grote reis daags tevoren gemaakt werd, doch dit is niet'moge lijk daar ruiters en paarden niet zo lang uit het landbouwbedrijf gemist kunnen worden. Om half tien beginnen de voorkeu ringen van de negentien achttallen en van de individuele dressuur. Deze worden omstreeks zes uur beëindigd. Vi-ijdag om één uur begint het officiële concours-hippique. Het programma is afwisselend, want demonstraties met fokpaarden zowel aan de hand als in tuig maken het geheel tot een waar hippisch festijn. De middag wordt ge opend met een carrousel, gereden door 64 amazones die gekleed zijn in de na tionale klederdrachten. Hierna volgt 'n springconcours dat een onderdeel is van de veelzijdigheidsproef om het kampioenschap voor Nederland. Er moeten tien hindernissen worden ge nomen, die in hoogte variëren van een meter tot één meter twintig. In deze wedstrijden komen achttien ruiters uit, zijnde de kampioenen en reserve-kam pioenen van de negen aangesloten pro vincies. De landelijke rijverer ing „Kapt. Van de Wal" uit Hoofddorp zal vervolgens een voltige uitvoeren, waarna de „Wieringermeerruiters" een groot vrijheidsdressuurnummer zullen rijden. Zeer indrukwekkend zal de pa rade van de ongeveer twee honderd deelnemers zijn. Hierbij zullen de ver enigingsstandaarden worden meegedra gen. Het Veluwse Trompetterskorps zal aan het hoofd van de lange stoet gaan. Tijdens de parade worden de uitsla gen be-end gemaakt van de drie kam pioenschappen heren en het kampioen schap individueel voor dames. De federatie van Landelijke Rijver enigingen zal haar bijdrage tot het sla gen van de feestelijkheden besluiten met een gelukspringconcours, waaraan wordt deelgenomen door 22 ruiters en amazones. Het schijnt een eigenschap van Grote mannen te zijn, in de oa- cantie te willen vissen. Herhaal delijk komen ons foto's van be kende figuren onder ogen, die in een viswaterrijke omgeving hun vacantie doorbrengen. Dit is de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, die op het ogenblik in het Noorse bergdorp Rugelsjoen vertoeft. V ziet, ook hij is gewapend met een hengel Donderdag was het de dag dat de ge zamenlijke winkeliers, nering- en vak mensen hun tentoonstelling „Wineva" konden openen, waaraan dag en nacht gewerkt was om het geheel op de vast gestelde tijd klaar te krijgen. Deze ten toonstelling heeft onze stoutste verwach tingen overtroffen. Het is haast ondoen lijk om een volledig overzicht te geven van alles wat er te bewonderen is, dit moet men gaan zien. Het was al heel gezellig toen de voor zitter, de heer Peppelenbosch, het woord tot de vele genodigden richtte en zijn dank uitsprak voor de spontane mede werking die van alle kanten was ver leend. Rede van de burgemeester. De erevoorzitter, burgemeester Sutman Meijer, zeide met groot genoegen de ten toonstelling te openen, daar deze expositie is voortgekomen uit een eensgezind han delen van een groep inwoners die, in eco nomische zin met êlkander verenigd, door eendrachtige samenwerking relief geven aan de dichtregel van Vondel: De heilige eendracht [is het zout Dat huis en stad in wezen houdt. Hier heeft zich een solidariteit tussen stand- en vakgenoten gedemonstreerd, waarbij met behoud van individuële vrij heid het collectief handelen gericht werd op een eenheid van doel. Particulier initiatief Nog in ander opzicht hoewel wezen lijk in het solidariteitsbeginsel besloten heeft deze tentoonstelling diepere zin énbet'ekenis gegeven. Ik doel hier op het particulier initiatief, zo ging de heer Sut man Meijer voort. In deze tijd van over dreven overheidszorg kan niet genoeg ge wezen worden op de grote waarde van het particulier initiatief. Zelfwerkzaam heid onderhoudt en voedt de volkskracht; overdreven overheidszorg verzwakt de volkskracht en doodt het particulier ini tiatief. Waartoe overdreven overheidszorg kan leiden heeft het totalitair staatssy steem van het Nazi-Duitsland te zien ge geven en elke dag opnieuw lezen we de- wrange vruchten van gelijksoortige syste men achter het z.g. ijzeren gordijn, aldus spreker. Smaakvol ingericht Wanneer wij de tentoonstelling bezich tigen valt het ons op met hoeveel zorg zij is ingericht, hoe aantrekkelijk, vaak lende stands zijn, zo ging de ere-voorzit- OP DE BEVERJACHT In de West-Beemster is men thans op de bevervangst. Daar enige van die beesten van de heer van de Midden weg zijn losgebroken en veel schade berokkenen aan granen,en aan de wal kanten van de landerijen, is men er, volgens de N.N.H.C., toe overgegaan de leden van de jagersvereniging te ver zoeken jacht te gaan maken op deze dieren. Ten dele is men er reeds in geslaagd van deze dieren af te komen door ze onverbiddelijk neer te schie ten. Daar de prijzen van dit voorheen zo kostbare beestje sterk zijn gedaald behoeft deze jacht dus geen grote schade voor de bezitter op te leveren. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan, z. v. J. C. Hotten tot en G. Haster; Cornelis Maria, z. v. A. Vestering en M. E. Rood. Ondertrouwd: Cornelis Kramer en Jacoba Maria Theresia Kaandorp; Johannes Beuse en Willy bark. Getrouwd: Reynerus Nicolaas Jo seph Velzeboer en Anna Adriana Cor nelia Poel. Overleden: Cornelis van den Berg, 75 jaar, echtgen. van R. Uiten- tuis. SCHOUW EN HERSCHOUW Voor de oningepolderde landen on der Egmond-Binnen is de schouw over vaarten, beken, sloten, bruggen dammen en pompen dit jaar vastge steld op Woensdag 13 September. De herschouw is bepaald op Woensdag 27 september. Bij de herschouw moet de specie van de bermen der wegen ver Jderd zijn. (Verbeterde opgave.) Een dag op reis met de Ouden van Dagen Nu de seizoendrukte weer zo goed als voorbij is, vraagt het verenigings leven direct de aandacht. Hebben wij de gehele zomer vertoefd tussen men sen in vacantiestemming, thans is de tijd aangebroken om onze ouden van dagen weer een mooie dag te bezor gen; een vacantie-uitstapje van een dag weliswaar, maar toch ieder jaar door velen met spanning verwacht. Door de milde bijdragen van de inge zetenen "is het ook nu weer mogelijk deze dag te organiseren en het comité meende goed te doen een bezoek te gaan brengen aan het door velen ge roemde vogelpark Avifauna te Alphen aan de Rijn. De reis zal wederom geschieden met auto's en bussen. Een vijftiental autobezitters zegde reeds medewerking toe, terwijl de NHADO „Bergen-Bin- nen" gratis een bus ter beschikking stelt, plaats biedende aan 44 personen. Dat het comité dankbaar is voor deze prachtige medewerking, behoeft na tuurlijk geen betoog. Het ligt in de bedoeling Maandag morgen tussen 7 uur en half acht de deelnemers van huis te halen, zodat zo vroeg mogelijk kan worden gestart. De reis zal weer gaan via „Velserend", waar een kop koffie zal worden ge bruikt en daarna over Bloemendaal en Leiden naar Alphen aan de Rijn Des avonds om een uur of acht, uiter lijk half negen, hoopt men weer in de Za?l van de. heer Schuijt te arriveren. Mogen wij allen, die iets hebben toegezegd in natura, vriendelijk ver zoeken hun goede gaven Zondagavond voor zeven uur bij café Schuijt te be zorgen? Men bespaart daarmee de commissie handen vol werk. Zij die nog geen gelegenheid hadden hun bij drage te storten, kunnen dit nog doen He penningmeester, de heer P. A. Nottelman, is steeds bereid de giften te aanvaarden. Mr. P. j. Oud. burgemeester van Rotterdam, zal de volgende week een bezoek aan Hamburg brengen, ter be antwoording van het bezoek dat dr Brauer, de burgemeester van de Elbe stad kortelings aan de Maasstad heeft gebracht. smaakvol en hoe doelmatig de versehil- ter voort. Wij dienen te bedenken welk een tijd van denken, zorgen en werk daar aan is voorafgegaan. Hoofdcomité en ver schillende andere commissies hebben lan ge tijd aan de voorbereiding van deze tentoonstelling gewerkt. Wie enig begrip heeft van het organiseren van tentoon stellingen weet hoe moeizaam, zorgelijk en tijdrovend dat is. Ook aan de leden van de onderscheidene eomïté's komt grote lof toe, terwijl last but not least de stand houders en de medewerksters en wer kers een woord van hulde niet mag wor den onthouden voor het belangrijke aan deel dat zij bij de opbouw van deze tentoonstelling hebben gehad. Met de wens, dat deze expositie druk bezocht zal worden, veel aandacht en veel lof zal oogsten, verklaar is, aldus de burgemeester, de ,,Wineva,,-tentoonstel- ling voor geopend. Hierna werd door de burgemeester het lint, waarmee de expositieruimte was af gesloten, doorgeknipt en verspreidde het publiek zich over het gehele terrein. Het bezoek op deze eerste avond -was al zeer goed en de 250ste bezoekster werd een taart aangeboden. Bijzondere attracties Rest nog te vermelden, dat een dub bel mannenkwartet, onder leiding van de heer Hoogland en de zangvereniging Huy- genwaard onder leiding van de heer P. Groot hun medewerking verleenden. De andere avonden worden opgeluisterd met muziek en gymnastiek. Zondagmiddag wordt er een voetbalwedstrijd tussen de twee eerste klassers Blauw-Wit en PSV gespeeld. Vijffig jaar getrouwd Het echtpaar S. Smit en G. Smit- Diepsmeer vierde gisteren zijn gouden feest. In de mooi versierde zaal van café Schuit werd 's middags 'n receptie gehouden, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Daar de heer Smit sinds vele jaren behoort tot het kerkelijk college van de Ned. Herv. kerk, troffen wij te zijnen huize o.a. aan een drietal predi kanten aan, n.l. ds. Klein Wassink, ds Bekius te Bergen en de heer Slager, verder de gehele kerkeraatl en de vrou wenclub (Dorcas). Ds. Bekius sprak het jubilerende paar toe en noemde het een weldaad als je zoveel jaren met elkander door het leven bent gegaan. Vijftig jaren is gearbeid in eigen be drijf en daarnaast ook aandeel genomen in het gemeenschapsleven. De bruid is een geboren Koedijker en plaatselijk nog de enige van een oud-voorge slacht in de Diepsmeer. Hoewel hun huwelijk kinderloos is gebleven, hebben beiden toch de kin dervreugde gekend, doordat ze de kin deren die om hen heen woonden steeds tot zich trokken. Het avondfeest, is behalve door de familie en buren ook door deze vele kinderen opgeluisterd. De muziekvereniging ..Aurora" bracht een serenade. De voorzitter, de heer A. Jongma feliciteerde het gouden paar namens de vereniging en dankte tevens voor de jarenlange steun die men steeds van deze donateur had ontvan gen. De vereniging hoopt over vijf jaar terug te kunnen komen. Bruid en bruidegom hebben nu de leeftijd van 78 jaar en genieten een goede gezondheid. Voor het feestende paar is het gouden huwelijksfeest een onvergetelijke dag geworden. Mooie prestaties van Aurora Door het tragische overlijden van hun medelid, wijlen A. Keeman, hebben de leden van „Aurora" als bewijs van dankbaarheid voor het vele dat deze in zijn leven voor de vereniging heeft betekend, in het belang van de weduwe een veld aardappelen gerooid. Een bij zonder staaltje van verenigings-kame- raadschap is wel, dat een lid uit Heer- hugowaard kwam om zijn verenigings plicht te vervullen. Door de verbouwing van het toneel in de zaai Schuit, wat voor de vereni ging een grote verbetering betekent, moest veel gesloopt worden en niet minder dan 70 m3 grond worden weg- gegraven. Ook hier waren de mannen paraat, de één hanteerde de slopers hamer. de ander een schop of krui wagen en het werk is voltooid Zo Kan men door eendracht tot grote verbete ringen komen. Een hulde aan de leden van „Aurora" is zeker op zijn plaats. Door de zeer grote hoeveelheden neer slag, dei de laatste dagen in onze om geving is gevallen, namen de aardap- pelaanvoeren af. De kwaliteit werd slechter, vooral in de blauwe soorten komt weer meer jong ziek voor, terwijl het aangevoerd product er vuil en on ooglijk uitziet. Dat mag ook wel de oorzaak genoemd worden, dat de prij zen van de blauwe aardappelen weer daalden tot soms beneden 6 cent. Mooie grove partijen konden zich wat hoger handhaven en maakten meest tussen de 7 en 8 cent. De blanke soorten als Eigen heimer, Bintje en Bevelander gingen eveneens tussen 7 en 8 cent van de hand. Restanten Eerstelingen waren wat duurder en konden nog tussen 8 en 9 cent noteren. De Slabonen-aanvoeren namen af, waarbij de handel wat beter werd en de doordraai zich beperkte tot de afwijkende soort. De topprijzen la gen vooral de laatstedagen belangrijk boven de 20 cent. Noordscharwoude noteerde zelfs ruim 28. Uien, waarvan nog maar weinig wordt aangevoerd, ging voor 6 a 7 cent, waarbij de grove maat slechts 3 a 4' kon maken. Bieten gingen voor de minimumprijs, waarbij de grotere maten meest doordraaiden. Andijvie kon met moeite geplaatst wor den voor 5 cent. Bloemkool hield goed prijs, de b-sortering kon zich hand haven rond de 40 cent per stuk. De B- afwijkend maakte meest tussen 12 en 16 cent. Groene kool kon 6 a 7 cent opbrengen bij kleine aanvoer. Witte kool werd overvloedig aangevoerd, waarbij practisch alles doordraaide. Vooral sinds. Maandag de minimumprijs met een cent is verhoogd hebben de fabrieken niets meer gekocht. Enkele partijtjes kleine kool werden nog ge kocht voor export overzee. Rode en gele kool draaide in de b-sortering geheel door. Van de a-sortering werd nogal eens een partijtje verkocht. Rode no teerde f 7.10 en geel f 5.10 als hoogste markt. Tomaten bleven zeer laag n.l. 13 a 15 cent. De exporthandel had slechts wat belangstelling voor kleine witte kool, enkele partijtjes uien en wat blanke aardappelen. De heer G. Schrik, wachtmeester tweede klas bij de rijkspolitie, heeft met ingang van 1 October eervol ont slag gevraagd, wegens vertrek naar Australië. COLLECTE T.B.C.-BESTRIJDING. De Christelijke Bestuurdersbond uit de Langedijk zal tussen 4 en 16 Sep tember a.s. een collecte houden ter bestrijding van de t.b.c. In 1949 werd aan 1900 patiënten hulp verleend, waar een bedrag van f 350.000.mee gemoeid was. Het C.N.V. draagt tot leniging van de noden bij tot een bedrag van f 200.000.—. Afscheid ds Schmidt Ds. J. Schmidt, Ned. Herv. predikant in Oudkarspel en Noordscharwoude, hoopt van deze gemeente afscheid te kunnen nemen in een dienst, welke ge houden zal worden in de Ned. Herv. Kerk te Oudkarspel op Zondag 1 Octo ber n.m. 2 uur. Een raket, die door bevoegde mi litaire kringen „de grootste ter we reld" wordt genoemd, heeft Donder dag boven het proefterrein van White Sands (Mexico) een hoogte bereikt van 137 km. Marktberichten SCHAGEN, 31 Aug. 7 paarden 600— 1100; 2 veulens 150-250; 1 stier 1350; 16 gelde koeien (mag.) 650—750; 60 idem (vette) 850—1000; 12 kalfkoeien 800—950; 2 gras kalveren 200—275; 14 nuchtere kalveren 35— 75; 51 sehapen (mager) 80—110; 60 idem (vette) 80—120; 223 lammeren 50—80; 16 var kens (magere) 55—65; 2 zeugen 275—325; 88 biggen 35—45; 17 konijnen 1—3.50. NOORDERMARKTBOND, 1 Sept. - 10.000 kg Aardappelen; Eerstelingen 9,10, grove 8,70 —9,30, Eigenheimers 7,80, Blauwe Eigenheimers 6,80—7,60, Koopmans blauwe 7,30 en Beve landers 7,70; 2200 kg Uien 5,20—5,60 en drie lingen 8; 225 stuks Bloemkool 14—40; 3000 kg Kroten: A 5.40—5,90 en B 4; 1000 kg Groene kool 6.10—7,20; 28.000 kg Rode kool 4-7,10; 40.000 kg Gele kool 3.50-5,40; 50.000 kg Witte kool 4; 29.000 kg Slabonen 15-19.40. W ARMENHUIZEN, 1 Sept. - 15.800 kg Aardappelen: Schotse muizen 7,60—8.50, grove 8,20—8,50, Eigenheimers 7,70—9, Bevelanders 7,50—7,70 en Bintjes 8,20; 8700 kg Rode kool 5-5,10; 14.700 kg Gele kool 4,50; 2200 kg Slabonen 15—16,80. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 1 Sept. 12.000 kg Aardappelen: Blauwe Eigenheimers 5,60—7,80; 250 kg Tomaten: A 13-15; 8700 kg Uien 4.50-5.80; 2000 kg Uien: grove 5—6; 800 kg Bieten 5,30—5,80; 12.000 kg Slabonen 15—18,50; 60.000 kg Gele kool 4,50; 40.000 kg Rode kool 5-6.90; 24.000 kg Witte kool 4; 3000 stuks Bloemkool B 31-42. GROOTEBROEK, 31 Aug. 1950. „De Tuinbouw". 27.000 kg Aardappelen: Eer steling groot 8.408.60, Rode Eersteling 56; Blauwe eigenh. groot 6.106.60; Blanke Eigenh. grof 6.70, groot 77.60; Saskia 6.107; Bintje 78.60; 2000 kg Slabonen 15.5018.70; 9500 kg Bieten A 55.50; 9500 kg Rode kool 5.109.90; 22000 kg Uien: A 4.40, B 3.40—5, C 3.10 3.50 en D 2.602.80; 17000 st. Bloem kool; A 29—44 All 14—25, B 23—38 en BII 9—19. BLOKKER. 30 Aug. - Zigeunerin 13— 48; Manx Codlin 13—18; Early Victoria 1018; Keswick 1115; Clapps 1732; Fr. Suikerpeer 614; Juttepeer 921; Bonne Louise 1613; Précose 1626; Ontario 1534; Reine Victoria 2836; Reine Claude 26—38; Witte Kwets 10— 19; Blauwe Kwets 923; Jefferson 27 37; Dub. Boerenwit 1136; Witte drui ven 9091; pruimen 6276; tomaten 13 —23; perziken 825; suikermeloen 36 51; andijvie 7—11; augurken 1—60; bloemkool 2336; rode kool 4.506.20; groene kool 4.506.50; komkommers 9 12; sla 4.209.30; slabonen 1530; snij bonen 17—34. 31 Aug. Reine Vic. 2140; bl. Kwetsen 1332; witte Kwet sen 9—19; Reine Claude 45; pruimen 15—34. ZWAAG, 30 Aug. Aardappelen 3.90 11; zilveruien 329; spinazie 1318; uien 35.60; bieten 47; savoye kool 4 50—9.40; gele kool 3.70—8.90; rode kool 610.80; slabonen 1528; snijbonen 12 35; 1319; augurken 446; breek- peen 5.509; waspeen 1416; bospeen 819; 24; andijvie 611; sla 27.90; bloemkool 845; komkommers 711; perziken 723; blauwe pruimen 618; witte pruimen 1618; Reine Victoria 637; witte druiven 127; Alicante 90; Frankenthaler 5872; Reine Claude 30 36; meloen 3049; Transp. de Cron- cels 1219; Zigeuerin 1538; Keswick Codlin 817; Schellinkhouter 3040; James Greeve 2242; Charlemowky 22 32; Benoni 1933, Manx Codlin 12 25; Beurré d'Amanlis 823; Clapps Fa- vorit 2136; Précose de Trévouse 9— 17; Suikerpeer 516. MEDEMBLIK, 31 Aug. 1950. Grové Schotse 7.60—8.20, grote 8.209 en klei ne 6.30; Grove bintje 7.207.60, grote 77.30; Blauwe eigenheimers 6.30 en blanke b 4.50; Dubbele bonen a 20 23.50 en b 1516;Rode bieten 55.50. Doorgedraaide rode kool, gele kool, witte kool, peen en bieten. OPPERDOES, 31 Aug. 1950. Blauwe eigenheimers 6.307; Blanke eigenh. 7.308; Brove blanke 66.30; Voran 6; Dubbele bonen a 1922.50 en b 1526. WOONHUIS OPENBAAR VERKOCHT. Het dubbele woonhuis aan de Noor dervaart bewoond door de familie Dokter en Kieft bracht in openbare veiling f 1510 op. Het perceel was eigendom van de heer K. Verweel te Sliedrecht en is aangekocht door de N.V. Zuivelfabriek „Neerlandia" te Stompetoren. Ongecorrigeerd) Eigenaar kreeg shock Hedenmorgen is in het oudste deel van Sehiedam een oude mouterij, waar in een zakkenhandel gevestigd was, in brand geraakt en totaal uitgebrand. Met 12 stralen bestreed de onmiddel lijk gealarmeerde brandweer het vuur, omdat het bedrijf aan de achterkant begrensd wordt door een opslagplaats voor oud papier, een opslagplaats voor hout, een garage en aan een zijkant door een timmermanswinkel. Toen de vlammen door het dag sloe gen, had de brandweer het vuur reeds zover onder de knie, zodat dit geen fatale gevolgen had. De eigenaar, de heer J. Buijtenhek, kreeg bij aankomst op het terrein van de brand een zenuwtoeval en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Gisterenmiddag heeft een tot nu toe onbekende het ongeveer 35 centimeter grote houten beeldje „Aiguille Montie" van de schilder-beeldhouwer JoanMiro uit het Stedelijk Museum te Amsterdam gestolen. Er is thans in dit museum 'n expositie van deze 57-jarige Spaanse meester. Het merkwaardige is, dat het kleine beeldje, één van de zeer weinige hou ten kunstvoorwerpen, die Miro ver vaardigde, het minst kostbare is, dat wordt geëxposeerd. Met twee pootjes zat het vast aan een sokkel, die weer op een glasplaat was gelijmd. De dief heeft het beeldje uit de sokkel getrok ken op een ogenblik dat hij alleen was in het kabinet op de bovenverdieping rechts van de eerste étage van het ge bouw. De bewaker, die de zorgen had over enkele kabinetten, ontdekte da vermissing vrij spoedig, maar te laat om nog te voorkomen dat dief en beeldje het museum verlieten. Miro, die gerekend wordt tot de navolgers van het surrealisme, is zeer gehecht aan het beeldje. Hij had het verzekerd voor een bedrag van 10.000 Franse francs. Plattelandsvrouwen bijeen Onder leiding van de voorzitster van de afdeling Schermer e.o„ mevrouw Groot, werd door de Plattelandsvrou wen een korte vergadering gehouden in café Zwart. Daarna hield mevr. WaiboerVan Elteren, lid van het hoofdbestuur een sympathieke lezing over „Inger Skram" een van de gaafste boeken van Jeanne Oterdahl. Met grote belangstelling werd deze bespreking beluisterd. Scherp belicht te mevr. Waiboer de sterke vrouwen? figuur uit dit boek. Het dankwoord, dat door mevrouw Groot werd uitgesproken was zeker op zijn plaats. 63. Het is Pim, Pam en Pom einde lijk gelukt om de jonge wolfjes naar bed te krijgen. Ja, Pom heeft er de bezem bij moeten ualen. Toen begrepen de wol- ven-babies dat het ernst was. „Jullie moeder heeft gezegd, dat jullie om acht uur naar bed moesten", roept Pim nog, terwijl hij de deur sluit. „En het is nu ai half negen. Als ik dat aan je moeder vertel krijg je morgen op je broekl" „Poeh", roept de brutaalste nog even om het hoekje van de deur. „Wat kan mjj dat schelen, moeder geeft ons toch nooit slaag!" „Nu, dat moet je moeder we ten", antwoordt Pim. Als jullie maar in je kamer blijven en gaan slapen. Wij hebben er genoeg van!" Maar de wolf jes denken er niet aan om te gaan sla pen Het zijn verwende kinderen die al tijd hun zin doordrijven en daarom gaan ze gezellig nog een beetje met kussens gooien. 0 0 0 0 0 0 0 Verrukkelijke zomerkosti Een dagelijkse bron van vitaminen, die mooie oranjerode vruch ten. Maar ook de prirtcesse- boontjes zijn nu het fijnst én vooral een gezond eten. Profiteer ervan! Gebakken tomaten mei wal ui, zout en peper vormen een heerlijke broodbelegging En een stevige tomatensia mei aardappelen en gehakte peterselie ts altijd een succes

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3