Amerikaans vliegtuig beschoot mogelijk startbaan in China Kwestie is op de agenda geplaatst Internationaal Sportfestival 1951 te Groningen Kwestie Griekenland iet opgenomen Het Radioprogramma N.P.S. vraagt ontbinding der Surinaamse Staten Geen moeilijkheden in de technische commissie Verdwenen auto terecht Korea en Formosa op agenda Grote Drie „Jonge Nederlanders hebben goede kansen in Indonesië" Varend ooievaarsnest HET CHINESE BEELDJE xxxx Niet méér troepen der V.S. naar Duitsland VRIJDAG I SEPTEMBER 1950 Warren Ausiin (V.S.) in Veiligheidsraad: De Veiligheidsraad, die gisteravond voor de laatste maal in deze periode onder voorzitterschap van de Russi sche afgevaardigde Jacob Malik bij eenkwam ter bespreking van de goed keuring van de agenda, heeft met acht tegen drie stemmen besloten de klacht van de regering van Peking over het bombarderen van Mantsjoe- rije's gebied door de Amerikanen op de agenda te plaatsen. Dit nadat de afgevaardigde der Ver. Staten, War ren Austin, de Raad had medegedeeld, dat het mogelijk was, dat op 27 Au gustus een Amerikaans vliegtuig bij vergissing een startbaan op Chinees gebied gebombardeerd had. Het was een gevechtsvliegtuig van het type F 51 van de 67ste escadrille jagers en bommenwerpers. De startbaan lag op een afstand van ongeveer vijf mijl van de Koreaanse grens. Austin stelde of ficieel voor, dat een commissie der Ver. Naties een onderzoek zou instel len. Indien zou blijken, dat er schade was aangericht, was Amerika bereid de schade via de V.N. te vergoeden. Een volledig bevestigend rapport was nog niet ontvangen. Voorts lag ter bespreking de ver dere goedkeuring van de agenda met als punten: de Koreaanse kwestie en de Russische beschuldiging betreffen de „toestanden van terreur en de te rechtstellingen in Griekenland". Malik zeide, dat alle problemen zeer drin gend zijn en beval de Raad aan on middellijk hierover te beslissen. De Egyptische vertegenwoordiger maakte bezwaar tegen het grote aantal agen- 'n Beetje tocht kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de geniepigste oorzaken van Uw Rheumatische pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afval stoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorkomen, tast ge Uw Rheumatische pijnen bij de oorsprong aan. Begin daarom zo gauw mogelijk de bloedzuiverende Kruschen- kuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen verdwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veer krachtig jeugdig gevoel. (Ingezonden Mededeling) VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en XI uur. 6.15 Felicitaties. 6.50 Gram.muziek. 7.00 „Denk om de bocht". 7.15 Trio. 7.30 „Op bezoek bij anderen", causerie. 7.45 Causerie over een dierenasyl. 7.50 ,,Het Ned. Genootschap voor oud-testamentische stu die", causerie. 7.55 Mededelingen. 8.05 Boek bespreking. 8.15 Gram.muziek. 8.35 Gods dienstige causerie. 9.00 Verzoekprogïamma. 9.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Regeringsuitzending. 7.35 Septet. 8.05 Actualiteiten. 8.15 Symphonie-rconcert. 9.25 „Eeuwig zingen de klokken", klankbeeld. 10.40 Gram.muziek. 10.45 Avondgebed. 11.15 Gram. muziek. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 7.18 Gram. muziek. 8.18 Gram.muziek. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Cello recital. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Mede delingen. 12.33 Banjo-Ensemble. 1.15 Gram. muziek. 1.50 Het Nederlandse lied. 2.10 Ama- teursuitzending. 2.40 Streekuitzending. 3.05 Orkestmuziek. 4.00 „Van de wieg tot het graf", causerie. 4.15 Dansmuziek. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Gram.muziek. 5.30 Voor dc jeugd. 6.15 Propaganda-toespraak. 6.20 Harmonie-orkest. 6.40 Koorzang. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 „Mensen in Amerika", causerie. 7.45 „Passe partout", causerie. 8.05 Actualiteiten. 8.12 Vara-varia. 8.15 Weensc muziek. 8.45 Bont programma. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Metropole-orkest. 10.30 Voordracht. 10.45 Gram.muziek. 11.15 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7 en 11 uur. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgen gebed. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Gram.muziek. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Metropole-orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 1.20 Har monie-orkest. 2.40 Amusements-orkest. 2.05 Kamerorkest en solist. 3.05 Accordeonorkest. 3.35 Kroniek van letteren en kunsten. 4.10 Gram.muziek. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 Voor de jeugd. 6.00 Lichte muziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Lichtbaken 8.40 Gram. muziek. 8.43 Steek eens op, heren! 9.00 Gram. muziek. 9.45 Weet u het? 9.55 Populair con cert. 10.35 Wcstindisch commentaar. 10.45 Avondgebed. 11.15 Nieuws in het Esperanto. 11.20 Omroeporkest. RADIO-DISTRIBUTIE LIJN III: 7.00 VI. Br.: Nieuws. 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.05 Concert. 9.0Ó Eng. L.P.: Nieuws. 9.10 Verz.progr. 10.00 Orgel. 10.30 Orkest Dam. 11.00 BBC North Light Orch. 11.30 Mil.- orkest. 12.00 Vr. Br.: Cabaret. 12.32 Omr.- orkest. 13.00 .Nieuws. 13.15 Rhythm, muziek. 14.00 Fr. Br.: Verz.progr. 15.00 Zangplaten. 16.15 VI. Br.: Vlaamse muziek. 17.00 Nieuws. 11.10 Accordeon. 17.25 Gram. 17.30 Orkest Melachrino. 18.00 Accordeon. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Liederen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroep orkest met sopr. sol. 21.00 Fr. Br.: Verz.progr. 22.00 VI. Br.: Nieuws. 22.15 Verz.progtr. 2300 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.30 Gram. LIJN IV: 7.00 Eng. H.S.: Nieuws. 7.15 Gram. 7.50 Lift up your hearts. 8.00 Fr, Br.: Nieuws. 8.10 Concert. 9.00 VI. Br.: Kamer orkest met altsol. 10.00 Lux.: Ménage et Mu- sique (VI.). 11.00 VGO: Acc.elub. 11.15 Orgel 11.30 Casinoconcert. 12.00 Eng. H.S.: Gram. 12.30 First House presents. 13.00 Nieuws. 13.10 Gevar. muziek. 13.50 Cricket. 13.55 Arb.orkest. 14.30 Orgel. 15.00 Lux.: Bonjoui les Amis. 15.30 Eng. H.S.: BBC Schots orkest. 16.15 VGO: Gram. 16.30 Harmonica-rccital. 16.45 Eng. L.P.: Ens Byfield. 17.30 Lux.: Le Passe Temps des Dames Demoiselles. 18.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 18.25 Eng. H.S.: Those were the days. 19.15 Eng. L.P.: Jour naal. 19.25 Voetbalpraatje. 19.30 Henry Wood Prom. Concert. 21.10 Ven'. Prom.-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 There and Back. 22.20 Dansmuziek. 23.56 Nieuws. dapunten. Er werd te veel gepfaat en men vorderde niet in de Koreaanse kwestie. Hij zou stemmen tegen op neming Griekse kwestie en de klacht van Peking. Over de Griekse kwestie zeide de Chinese nationalistische af gevaardigde, dat als Rusland zo be zorgd was over de rechten van de mens, het een commissie van de V.N. welkom diende te heten om hiernaar overal in de wereld, ook in de Sowjet- unie, een onderzoek in te stellen. Malik herhaalde zijn beschuldiging tegen Griekenland. De volken in de gehele wereld, zo zeide hij, vervloe ken het Griekse „monarcho-fascisti- sche" regiem. De Veiligheidsraad kan niet langer afzijdig blijven en dient deze zaak op de agenda te plaatsen. De Raad weigerde echter de kwestie in de agenda op te nemen. De Veiligheidsraad komt heden avond om acht uur opnieuw bijeen. Krokodil Ali er weer vandoor De krokodil Ali, die kortgeleden drie weken lang het meer van Genève onveilig maakte, heeft wederom een poging gedaan te ontsnappen. Hij stootte de glazen afsluiting open van de verwarm de waterbak in' een magazijn te Lausanne, waar hij tentoongesteld was, en ging er van door. Na 45 minuten vond men hetii slapend op 'n plank in de kinderafdeling De heer Adolf Caffee, propagandist voor de NPS, heeft een telegram ge zonden aan de Koningin, waarin hij naar aanleiding van de incidenten in de Statenzitting van gepasseerde Maan dag aandringt op ontbinding van de staten. Voorts zegt de heer Caffee in dit telegram, dat de vertegenwoordiger van de kroon partijdig is In Groningen is onder auspiciën van de gemeentelijke commissie voor de lichamelijke opvoeding de voorberei ding van een „internationaal sportfesti val Groningen 1951" ter hand geno men. Het doel van dit festival is om in de tweede helft van Juni 1951, waar schijnlijk van 19 tot 30 Juni, een aan tal belangrijke internationale en natio nale gebeurtenissen in Groningen te concentreren, die men herhaaldelijk in het centrum van het land ziet, maar slechts zelden daarbuiten. SPORT IN TKORT Coppi had-weer een ongeluk DE geruchten als zouden interne moei lijkheden in de Technische Commis sie van de K.N.V.B. hebben geleid tot het uittreden van dc heren Herberts en Triebei zijn met klem tegengespro ken. In de loop van de volgende week kunnen de benoemingen van twee nieu we TC-leden tegemoet gezien worden. In het FIDE-tournooi te Dubrovnik verloor Nederland met 31 van West- Duitsland. Dr. Euwe en Cortlever speelden remise tegen Unzicker en Pfeifer, Prins en Kramer verloren van Schmidt en Staub. Met twintig contracten in zijn zak is Cor Bijster naar Australië vertrok ken. Hij zal vermoedelijk tot eind April in het vijfde werelddeel blijven om aldaar verschillende wielerwedstrijden te rijden. Fausto Coppi heeft opnieuw een ongeluk gehad. In de buurt van Caldi- rola kwam zijn auto in botsing met een andere wagen. Coppi heeft slechts lichte kneuzingen opgelopen. Zijn wa gen, welke tot aan de rand van een af grond werd geduwd, is zwaar bescha digd. De Belg Gyselinck heeft de Ronde van Duitsland (3950 km) gewonnen in 111 uur 14 min, en 52 sec. Tweede is de Duitser Pfannenmüller met acht minuten achterstand en derde diens landgenoot Schenk met 111.26.21. In de Engelse League heeft thans ook Notts. County, de club van Tommy Lawton, het eerste puntje binnen. De wedstrijd tegen Queens Park Rangers eindigde in een 33 .gelijk spel. Er wordt getracht onderstaande eve nementen op het programma te krij gen: NederlandBelgie (korfbal), Ne derlandOostenrijk of NederlandDe nemarken (handbal), welke wedstrijd tevens zal staan in het teken van het feit, dat het in de zomer van 1951 vijf entwintig jaar geleden zal zijn, dat handbal in Nederland via Groningen werd geïntA>duceerd; NederlandZwe den (waterpolo), internationale zwem wedstrijden; NederlandBelgie of Ne derlandDenemarken (paardensport) roeiwedstrijden tussen Nederlandse, Belgische en Deense ploegen; een gym- nastiekdemonstratie van de Zwitsers of een wedstrijd Nederland—Denemarken en verder nog internationale basketbal en volleybal-ontmoetingen. Voetbal is natuurlijk ook van de par tij. De gemeentelijke commissie is in contact getreden met de Engelse eerste divisie prof-club Newcastle United, om deze te bewegen naar Groningen te ko men. Schoonzoon van Lucas Bols'' in de cel De „handige" Nederlander, die er onlangs in slaagde, de directie van de BMW-autofabrieken een kostbare auto afhandig te maken door haar zijn be middeling te beloven bij het aantrek ken van nieuw kapitaal, heeft van zijn aanwinst niet lang plezier gehad. Een Nederlandse dame, die rustig van haar vacantie zat te genieten op het ter ras van een hotel in Knocke, hoorde het verhaal over de oplichting tijdens een uitzending van de nieuwsdienst. Toevallig liet zij haar blikken dwalen over de voor het hotel geparkeerde wagens en daar zag zij plotseling het verdwenen voertuig staan. Het was het werk van een ogenblik, om de politie te waarschuwen. De Rijkswacht arres teerde de zwendelaar en deze wacht thans op zijn uitlevering naar Neder land. De auto is aan een vertegenwoor diger van de BWM-fabrieken terugge geven. Amerikaanse, Britse en Franse func tionarissen zijn Woensdag te Washing ton besprekingen begonnen om de standpunten van hun landen ten aan zien van Formosa met elkaar in over eenstemming te brengen en de agenda op te stellen voor de conferentie der drie ministers van Buitenlandse Za ken, die 12 September te New York begint. Functionarissen te Washington vertrouwen, dat de groep een oplos sing zal kunnen vinden, ondanks het Brits-Amerikaanse meningsverschil over de wettige regering van China. De politiek van de drie mogend heden ten aanzien van de Koreaanse oorlog en de kwestie-Formosa zullen tot de eerste punten van de agenda der ministersconferentie behoren. Wilhelmina - monument in Wassenaar onthuld Een jaarlijkse traditie voortgezet Morgenmiddag om 3 uur gaan er in Nederland bij de gezamenlijke 134 BATA- filialen weer 7000 ballonnetjes de lucht in. Tal van deze ballons voeren een paar gratis schoenen als prijs met zich mede, waarvan ook U er een paar kunt vinden. OPGELET! (Ingezonden Mededeling) KERKELIJK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Woudenberg: W. Vroeg- indewey te Huizen (N.H.); te Hoogeveen: D. B. van Lokhorst te Bergsehoelc; te Montfoort: M. Kleermaker te Genemui- den. Aangenomen naar Tricht (toezegging)D. van Boven, candidaat te Den Horn, die bedankte voor Bovensmilde. Gereformeerde Kerken. Beroepen te VriesH. F. van Bocnove, candidaat te Finsterwolde. Christ. Gereformeerde Kerken. Bedankt voor de Krim: C. J. Ph. Sobering, legerpredikant te Apeldoorn. Herhalingsoefeningen voor niet-afgestudeerde militairen (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, hebben Donder dagmiddag de hoofdbesturen der sa menwerkende organisaties Bond Militai ren uit Indie, Voor Onze Militairen Overzee en Band NederlandIndonesië de minister van Oorlog en Marine mr. W. F. Schokking telegrafisch dringend verzocht een dusdanige regeling te wil len treffen, dat militairen van de 7 December- en 2e Divisie, die lange tijd in Indonesië hebben gediend en hun dagstudie nauwelijks hervat of aange vangen hebben, tijdens hun studie uit sluitend in de vacantietijd worden op geroepen voor herhalingsoefeningen, aangezien deze militairen reeds zoveel achterstand moeten inhalen en wegens hun leeftijd reeds in een ongunstige positie zijn komen te verkeren. Prof. Koningsberger ziel mogelijkheden Technici kunnen zich een toekomst bouwen Prof. dr. V. J. Koningsberger, voor zitter van het algemeen suikersyndi caat, die uit Indonesië is terugge keerd, verklaarde in een onderhoud, dat een redacteur aan boord van de „Willem Ruys" met hem had, dat hij van mening was, dat bij een gunstige politieke ontwikkeling in Indonesië dc Nederlanders een zeer behoorlijke kans hebben. Wij van onze zijde moe ten jonge, technisch onderlegde land genoten animeren weer een toekomst in Indonesië te gaan houwen; zij die nen zich daarbij echter te realiseren, dat de zaken anders liggen dan vroe ger. Over de algemene situatie kon hij I zich als niet-politicus niet uitlaten. „Dat zou ook niet wel doenlijk zijn, want de zaken gaan er zo ontzettend snel dat het tempo tijdens deze zee reis niet bij te houden was", zo ver klaarde hij. Prof. Koningsberger zei de, dat de verstandhouding met de In donesische regering niets te wensen had overgelaten. Op de suikeronder nemingen had zich nog geen enkel incident voorgedaan. Natuurlijk wil len de Indonesiërs gaarne de leidende posities gaan innemen, maar daarvoor is vakopleiding nodig. Reeds is het aantal Indonesische personeelsleden tot 24,6 pet. gestegen. Zij zijn aangesteld op grond van hun persoonlijke eigenschappen, maar dat is om leiding te geven niet voldoende Aan de technische opleiding wordt nu gewerkt. De productie noemde prof. Konings berger nog gering. Er is geen sprake van dat er al iets uitgevoerd kan wor den. Indonesië heeft zelf een tekort en de suiker is er nog gedistribueerd, zo besloot prof. Koningsberger. Brits blad in Rusland „weggewerkt" Het Britse officiële weekblad in de Russische taai „Britse bondgenoot", dat door de Britse ambassade te Mos kou wordt uitgegeven, zal van Zondag a.s. af, niet meer verschijnen. De Sow jetautoriteiten hebben de verspreiding van het blad onmogelijk gemaakt. Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van prinses Wilhelmina heeft mevrouw B. J. FickGemmeke te Wassenaar gistermorgen een ge denkteken voor de Moeder des Va derlands onthuld. Het is vervaardigd van de bronzen muntstukken, die tij dens de bezetting waren ondergedo ken, doch na de bevrijding, in 1945, voor dit monument werden afgestaan. Het is een uiting van dankbaarheid voor het voorbeeld, dat onze vroegere Koningin tijdens de oorlogsjaren voor geheel ons volk is geweest. De maker ervan is de heer A. C. Dernissen, te Leiden, de plaquette werd geschonken door de Kon. Begeer uit Voorschoten. Rustige verjaardag voor Prinses Wilhelmina Vrij vroeg in de ochtend begon gis teren de toeloop van bezoekers, die in paleis 't Loo de felicitatieregisters kwa men tekenen, daar neergelegd in ver band met de 70ste verjaardag van prinses Wilhelmina, die deze heugelijke gebeurtenis volgens haar uitdrukkelijk verlangen slechts in stilte vierde. De Koningin en de twee jongste Prinsesjes vertoefden reeds eerder ten paleize en toen in de loop van de ochtend Prins Bernhard met de prinsesjes Beatrix en Irene ook aan het grote witte huis ar riveerde, wa- de gehele Koninklijke familie bijeen, om gezamenlijk het feest van Grootmoeder te vieren. De gehele dag door stroomden de bloemen, waaronder prachtige stukken, binnen en de ruime hal werd dan ook spoedig in een bloemenhal herschapen. In de namiddag reden prinses Wilhel mina en de Koningin met enige Prin sesjes uit voor een rondrit, waarvan zij tegen de vooravond terugkeerden. Het troepenschip „Ranchi" is op 29 Augustus met 963 passagiers uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich in hoofdzaak militairen van het voormalige KNIL met hun ge zinnen. In verscheidene dezer ge zinnen wordt een blijde gebeurte nis verwacht, of was kort tevoren gezinsvermeerdering gekomen. Bij het vertrek uit Priok bevonden zich 100 babies aan boord. Door MYRA GAY 45) Julie's gedachten tikten voort. Toe maar. Hamer er nog maar eens goed op, dat het ongeluk aanbrengt om het jade beeldtje in je omgeving te heb ben! Ga maar gerust je gang. Ik heb ai meer dan genoeg tegenslagen ge had. Mij kun je niet bang meer ma ken. Hardop sprak ze: „Wat een lek kere garnalen, vind je niet Steve?" Steve beaamde dat de garnalen met kerry verrukkelijk waren. Hij fronste z'n wenkbrauwen alsof hij ergens over in zat. „Ik vrees, dat we Julie akelig maken niet ons bijgelovig gepraat, Marcia' zei Quong Li Su. „Ten slotte weten we geen van allen zeker of het Boosaar dige Vrouwtje werkelijk ongeluk aan haar bezitter brengt". Ze lachte even „Ik bijvoorbeeld zou het best durven wagen om het beroemde beeldje te hezitten" Steve sprak grinnekend. .Hebben jullie de laatste tijd nog een goede revue gezien?" Maar het hielp niets. Niemand liet zich blijkbaar van het jade beeldje af brengen. Marcia sprak ademloos, ter wijl ze Julie strak aankeek. „Dat witte juffertje brengt onheil. Het is erger dan Vrijdag de dertiende en het breken van een spiegel. Zelfs als je niet bij gelovig bent en geen waarde hecht aan dergelijke dingen, dan nog moet je het Boosaardige Vrouwtje mijden als de pest". Tot Julie's verbazing zag ze dat Marcia's ogen zich met tranen vulden. Quong Li Su leunde over de tafel heen en streelde Marcia's hand met een troostend gebaar. „Maak je maar niet ongerust, Marcia-lief. Als ik ooit dat jade beeldje bezit, ben ik er zeker van dat het me geen ongeluk zal aanbren gen." Plotseling wendde ze zich tot Julie. „Zei u iets, Juffrouw Page?" vroeg ze. Julie schudde haar hoofd. „Neen, ik zei helemaal niets, Juf frouw Quong. Gaat u vooral verder met ons van dat boeiende beeldje te vertel len. Met veel moeite hield ze de span ning uit haar gezicht. Ze herinnerde zich wat Steve had gezegd: dat hij nooit met een actrice zou willen trou wen uit vrees dat ze ook buiten het toneel zou acteren. Steve vroeg belangstellend, „Wie is de eigenaar van 't Boosaardige Vrouw tje Juffrouw Quong? Maakt het mis schien deel uit van uw eigen collectie? Quong Li Su keelt Julie recht aan en haar ogen waren gepolijste stukjes graniet. „Neen, helaas niet. Mijn Oom, de eigenaar van dit restaurant, is op het ogenblik tevens eigenaar van het Boosaardige Vrouwtje". Ze legde zorg vuldig nader uit: .Meneer Low is geen echte oom. Ik noem hem alleen maar zo. Eens waren hij en mijn vader grote vrienden". Julie dacht, zoals ze dit verhaaltje gisteren vertelde kwam 't Boosaardige Vrouwtje uit Canton per postpakket en werd ze in de haven gestolen. Niemand noemde meneer Low als de eigenaar. Ik geloof geen woord van .wat Quong Li zegt! Ze had even gespeeld met het denk beeld om in haar zak, die door het schootje werd verborgen, te tasten en het Boosaardige Vrouwtje met zwierig gebaar te voorschijn te halen onder het maken van een opmerking als: „Is dit misschien het prulletje waar u over spreekt? Neem het maar, het is voor u." Maar nu vond ze toch dat dat niet zo heel verstandig zou zijn. Kip Kirk had haar het beeldje gegeven, ze moest het hem ook teruggeven. Ze begon zelfs Marcia Sewell, die haar beste vriendin gedurende lange jaren was geweest, te wantrouwen. Steve keek naar Quong Li Su alsof ze zelf van witte jade was gemaakt. Julie had lust om hem wat naar zijn hoofd te gooien. De kellners namen de hoofdschotel weg. Nu werden er kleine glanzende koekjes gebracht en een fraai gelakte doos die ii-chi's, geconfijte gember, rijstkoekjes, lange stukken meloenschil, in suiker gedoopt en glanzende kum- quats in brandewijn bevatte, op tafel gezet. Julie dacht: Zou ik niet naar het ziekenhuis kunnen gaan en Kip Kirk het jade beeldje teruggegeven voordat die uitzending begint? Maar toen be dacht ze dat Kip het ziekenhuis al had verlaten. En ze had geen idee waar ze hem zou kunnen vinden. Niettegenstaande het bericht dat Kip Kirk in het Golden Gate Park was aan gerand door een onbekende, was Julie er niet zeker van dat het geen schijn vertoning was geweest. Ze vertrouwde Kip Kirk niet. Ze zag hem nog steeds aan voor de moordenaar, van Celia Hol lis. Dus was het misschien wel zo goed dat ze niet wist waar hij was. Ze kwam tot de werkelijkheid terug doordat Steve op zijn horloge keek en zei: „Eet hier maar liever niet van, Julie. Je moet je zelf niet volproppen vlak voor de uitzending". Julie antwoordde opmerkelijk gedwee. „Neen, ik geloof dat ik maar niets meer zal eten". Ze had maar één ge dachte en die was zo snel mogelijk van Marcia en Li Su weg te komen. (Wordt vervolgd) Na de onthulling legde mevrouw Fick een krans aan'de voet van het monument President Truman: Op een persconferentie heeft presi dent Truman verklaard, dat hij op het ogenblik niet van plan is de garni zoenssterkte van de Amerikaanse troe pen in West-Duitsland te vergroten. De Amerikaanse zevende vloot zal uit de wateren van Formosa worden teruggetrokken na afloop van de oor log in Korea. De president zeide niet te willen antwoorden op een vraag of de strijdkrachten van de V. N. de 38ste breedtegraad in Korea zouden overschrijden. Terugkomend op de kwestie Formosa deelde Truman me de dat deze geregeld moet worden in het kader van een vredesverdrag met Japan. Dit gaat de geallieerden aan, die in de oorlog tegen Japan hebben gevochten, alsmede diegenen, die thans bezettingstroepen in Japan hebben. De president deed op de Westeuro- pese landen een beroep de controle op de export van strategische goederen en materiaal naar de Sowjetunie te ver scherpen. Ten slotte laakte hij de Newyorkse havenarbeiders wegens hun boycott van goederen uit de Sowjet unie. Het was niet aan hen de buiten landse politiek der V. S. op te stellen. Buitenlandse arbeids krachten in ons land (Van onze Haagse redacteur) Vooral in de textielindustrie in Twenthe is het aantal buitenlandse arbeidskrachten, voornamelijk Duitse meisjes, naar wij vernemen, niet onbe langrijk toegenomen. Ook de aanwer ving van vreemde arbeiders voor de Nederlandse mijnen wordt voortgezet. Het aantal Belgische grensarbeiders, dat in ons land werkzaam is, liep na de devaluatie sterk terug. Op 1 Juli 1.1. werkten er 7845 Belgen, waarvan 3320 vrouwen en 4525 mannen. Over de drie Zuidelijke provinciën verdeeld: In Zee land 888 vrouwen en 2074 mannen; in Noord-Brabant 1926 vrouwen en 1614 mannen en in Limburg 506 vrouwen en 837 mannen. Voorzichtigheid is de moeder der wijsheid, maar zij heeft ook een ontaarde zoon; het wantrouwen. F LIEGENDE BLdTTER Vaticaan wijst overeenkomst in Hongarije af Naar de mening van het Vaticaan is de overeenkomst, die gisteren werd ge sloten tussen de Hongaarse regering en de Rooms Katholieke kerk in dat land onder druk tot stand gekomen. De Hongaarse bisschoppen hebben gedacht, aldus radio Vaticana, de eisen van de regering te moeten inwilligen, en door een overeenkomst te redden wat er te redden valt. De regeling van de betrek kingen tussen kerk en staat is echter een aangelegenheid van de Heilige Stoel; dit is een zaak die van belang is voor het godsdienstig leven van het hele land en dus uitgaat boven de be voegdheden van plaatselijke bisschop pen, aldus Radio-Vaticana. VOORLOPIG GEEN ALGEMENE MILITAIRE OPLEIDING IN V.S. De Amerikaanse senaatscommissie voor de gewapende diensten heeft de behandeling van het wetsontwerp be treffende algemene militaire opleiding op verzoek van president Truman tot Januari uitgesteld. De officieren, no dig om honderdduizenden jongelui op te leiden, met het oog op de oorlog in Korea, konden niet worden gemist, al dus Truman. AUSTRALIË WORDT VOORZICHTIG. Australië heeft de uitgifte van pas poorten voor reizen naar communisti sche landen beperkt. Deze maatregel zal 12 maanden van kracht blijven. Daarna zal de kwestie opnieuw in overweging genomen worden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6