Exportmogelijkheden zijn sterk uitgebreid Botsing m v< C.I.O. publiceert een programma Britse vakbonden voor problemen Jaarbeurswegwijzer voor de zakenman Controle op verbruik, de prijs- en de loonpolitiek niet te voorkomen Grote Duitse deelname Nieuw record Anti- sowjet-bewegingen komen bijeen K. V. P. opent vormingsinstituut Tiny Jonker zwemt Zaandam van Alkmaar naar Geen langere dienst plicht in Frankrijk REGERING TE PEIPING PROTESTEERT OPNIEUW Canada neemt deel in collectieve verdediging Hogere soldij kan leiden tof nieuwe looneisen Loonstop moet gehandhaafd blijven Een brug verhuisde Engels minister bezocht Nederlandse veilingen Rode Kruis zendt bloed voor zieke Engelse vrouw DIESELTREIN GESTRAND BIJ AKKRUM Payne t Wie is de kh foto, die c „Bevel" gaat bov eigen gewet< ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950 het PAD der economische ontwikkeling heeft ons thans naar een tweesprong geleid, aldus mr, J. Milius, directeur van de Kon. Nederlandse Jaarbeurs gistermiddag in een rede, welke hjj te Utrecht uitsprak ter inleiding van de komende najaarsbeurs, welke op 5 September zal worden geopend. Enerzijds zien wjj een weg naar grotere liberalisering, anderzijds de weg tot uitbreiding van de bewapening en regulering van de productie en de consumptie. Op het kruispunt, aldus spreker, staat deze jaarbeurs als een wegwijzer voor de zaken man. He resultaten van de veelbesproken li beralisering noemde mr. Milius niet zo gunstig als men zich aanvankelijk had voorgesteld. De importen op last van de overheden der aan de liberali satie deelnemende landen vielen buiten de bepalingen, terwijl door de handha ving van de bestaande tariefverhou dingen de on evenwichtigheid van het handelsverkeer gehandhaafd bleef. Maakt men de balans op, dan blijken Nederland en Belgie, en ook Duitsland en Zwitserland, veel groter concessies te hebben gedaan op het gebied van de import dan aan export kan worden te ruggewonnen. Spreker was optimistisch wat betreft de handel met Duitsland. Dit biedt q.a de mogelijkheid voor de Nederlandse industrie haar machinepark te herzien en aan te vullen tegen lagere kostprij zen. Hierdoor zal het mogelijk worden onze pioductiekosten op laag niveau te handhaven. Duitsland zal ook met een grote groep landbouwwerktuigen en -machines aanwezig zijn. In totaal zul len niet minder dan 725 Duitse fabrie ken hun artikelen ter beurze aanbieden. De resultaten van de voorjaarsbeurs hebben aangetoond, dat 't Nederlandse bedrijfsleven grote belangstelling koes tert voor de Duitse industrieproducten. Wat de Benelux betreft, meende spre ker, dat zo snel mogelijk alle noodza kelijke maatregelen worden getroffen om de Unie te bevorderen. De tijd dringt. Vooral, omdat de liberalisering en de Europese betalingsunie aan onze handel andere wegen kunnen wijzen dan de Benelux om tot herstel van het economisch evenwicht te komen. Dit geldt ook voor de agrarische vraagstuk ken. Minder consumptie-goederen. Men kan volgens spreker door de verschuivingen, die de grondstoffen- markten zuilen tonen, wellicht niet ontkomen aan een systeem van con trole op het verbruik, op de prijs- en loonpolitiek en aan anti-inflationisti- sche maatregelen. De herbewapening zal leiden tot verschuivingen in de ex portverhoudingen. De productie van consumptie-goederen zal worden be perkt, terwijl de aanvoer van grond en hulpstoffen en machines moeilijker zal worden. Bij de beperking der pro ductie van civiele goederen denkt spre ker o.a. aan luxe metaalwaren en me talen huishoudelijke artikelen als kachels .stofzuigers, keukenuitrustingen, etc. Door de schaarste aan grondstoffen en de hoge prijzen die hiervoor worden be taald. zien de grondstoffenuitvoerende landen een grote rijkdom hun land bin nen vloeien. Dit, combinerend met het feit, dat de landen, die zich op grotere bewapening toeleggen (de Ver. Staten en Engeland), slechts in beperk1 e mate kunnen exporteren, zal de industrie van andere landen als Nederland voor aan zienlijke export mogelijkheden stellen. In tijden van onzekerheid heerst over al de drang geldbezit in goederen om te zetten. De druk, die daardoor op de markt wordt uitgeoefend stimuleeri de handel. De jaarbeurs zal daardoor een levendig karakter krijgen. Mede in ver band met de te verwachten vraag uit het buitenland, is de industrialisatie van Nederland in een kritiek stadium geko men en geldt thans een: Nu of nooit! Mogelijkheden in agrarische branche In verband met de grote agrarische afdeling wees mr. Milius op de grote mogelijkheden, die zijn weggelegd voor onze agrarische producten in de tropi sche gebieden. In het bijzonder kan de zuivel op een expanderende markt re kenen, mits de prijzen gunstige moge lijkheden op de wereldmarkt bieden. De agrarische uitvoer bedroeg over de eer ste 7 maanden van dit jaar 812.999.000 gulden tegen 606.260.000 gulden in het vorige jaar. Diverse hoge binnen- en buitenland se autoriteiten, deskundigen en leiden de figuren uit het bedrijfsleven worden ter beurze verwacht. Keerpunt. Aan het slot van zijn rede zeide mr. Milius, dat vijf jaar oorlog en vijf jaar vrede en een moeilijk verkregen her stel thans achter ons liggen. Weer rommelt het aan de horizon, weer flit sen daar de lichten van vernietigende bliksems. Wat zal de toekomst bren gen? Nederland staat met de Euro pese volkeren en de grote machten overzee aan een keerpunt. Welke weg zullen deze volkeren kiezen? Ar beid, opoffering en eensgezindheid zullen nodig zijn om Europa te be houden. De Jaarbeurs zal een exponent van deze inspanning zijn en een bewijs van hetgeen het Nederlandse bedrijfs leven met inspanning heeft bereikt, een wegwijzer dus voor de toekomst De rede werd met grote belangstel ling aangehoord en met een dank baar applaus beloond. Blijkbaar waren alle aanwezigen diep onder de indruk van de toestand, waarin handel en in dustrie in ons land op het ogenblik verkeren en van de mogelijkheden welke de naaste toekomst biedt om ons Ook deze jaarbeurs zal weer alle bestaande records breken. De expositieruimte is gebracht van 35.740 vierkante meter op 50.000 vierk. meter, terwijl het aantal deelnemers is gestegen van 3064 tot 3566. Zeer veel buitenlandse firma's, instellingen, etc, nemen aan de beurs deel. Het zijn Belgie, Cana da, Denemarken, Duitsland (Oost en Westj, Gr. Brittannie, Ierland, Finland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Lichtenstein Marokko, Noorwegen, Oostenrijk, Spanje, Tsjechoslowakije, Ver. Staten, Zweden en Zwitserland. Vergeleken met de vorige na- jaarbeurs valt een sterke stijging op te merken in de groepen speelgoed, winkelinrichting en verpakking, de medisch-pharma- ceutische afdeling instrumenten uurwerken en transportmiddelen. Bijzonder kan nog worden ge wezen op collectieve inzendingen van Belgie, Italië, Marokko en Hongarije. Daarenboven is de stand gewijd aan de industriële vormgeving zeer belangwekkend. land in economisch opzicht een gun stige plaats op de wereldmarkt te doen innemen. Het is inderdaad een verheugend verschijnsel, dat ondanks alle oorlogs dreigingen de onzekerheid van wat ons te wachten staat, handel en industrie zich beijveren om steeds betere en goedkopere producten te brengen en daarmede ons land een zo welvarend mogelijke toekomst te verzekeren. Gisteren is te Frankfort een confe rentie begonnen van het „antibolsje- wistish blok der natiën", een orga nisatie, waarin ondergrondse bewegin gen uit 20 landen, welke onder „Rus sische dictatuur staan", vertegen woordigd zijn. De voorzitter van het blok, Jaroslaf Stetsko, die tevens enige Oekrainse ondergrondse bewegingen vertegenwoordigt, heeft onder meer verklaard, dat het er in een toekom stige oorlog niet om ging een „wereld brand te localiseren", doch dat het er om ging de oorlog te winnen Tallozen in de legers der Sowjetunie, afkom stig uit „onderworpen landen", zouden volgens hem de wapens tegen de Rus sen richten indien zij konden steunen op hulp uit het Westen. Het zou niet een oorlog worden tussen Moskou aan de ene kant en het Westen aan de an dere, doch er zou een „derde front" zijn, bestaande uit de door Moskou onderworpen volken. Griekenland heeft de speciale com missie der VN voor de Balkan verzocht, een onderzoek in te stellen naar be weerde activiteit van „radio-spionnen" uit Polen. Eenheden van deze liedeh schijnen het land binnen te dringen. Een gezicht op Huize Rusthoek van de lucht uit. (LUCHTOPNAME ANP-FOTO) Zondag a.s. zal het Zaanse zwem- stertje Tiny Jonker een conditietocht maken van Alkmaar naar Zaandam. Zij zal 's morgens om acht uur starten van de steiger van de Alkmaar Packet TINY JONKER ....wacht op een kans aan de Bierkade, nabij de Accijnstoren. Twee uur tevoren zal een andere pu pil van trainer Maarten de Ruiter de dertig kilometer lange tocht hebben Indonesië niet naar de Gemenebest-conferentie Indonesië zal niet deelnemen aan de conferentie in Londen van de landen van het Britse Gemenebest. Op deze conferentie wordt het besteden van 80 milliofen gulden besproken die door de staten van het Gemenebest beschikbaar zijn gesteld voor de ontwikkeling van Zuidoostaziatische landen. Volgens de Indonesische radio zou de deelneming van Indonesië aan de conferentie niet in overeenstemming zijn met de Indo nesische buitenlandse politiek. aangevangen, n.l. de Dordrechtenaar mr. Van der Velde. Aangezien hij een langzamer slag zwemt dan het Zaanse meisje, zal zij hem aan het eind van het traject wel hebben ingehaald. We hebben trainer De Ruiter gevraagd, of het nog in de bedoeling ligt, 'een tocht over het Kanaal te ondernemen. Hij gaf ons ten antwoord, dat dit om fi nanciële redenen onmogelijk is. Tiny zwemt echter geregeld flinke afstanden om in conditie te blijven, zodat zij bij wijze van spreken onmiddellijk zal kunnen starten, wanneer er zich een mogelijkheid voor een Kanaaltocht voordoet. Capaciieit der industrie schiet tekort Frankrijk kan op het ogenblik niet de dienstplicht verlengen, zo is in Franse militaire kringen verklaard. De huidige opleidingsperiode van een jaar voor bepaalde eenheden tot 15 maanden verlengd waarborgt een beschikbaar leger dienstplichtigen van ongeveer 220,000 man of ongeveer tien divisies. De Fransie wapenindustrie kan thans geen groter leger uitrusten. De secretaris-generaal der V.N. heeft een protest van de communistische regering van China ontvangen, waarin deze de Verenigde Staten er van be schuldigd opnieuw een luchtaanval op Chinees gebied uitgevoerd te hebben. De klacht betreft vier Amerikaanse gevechtsvliegtuigen, die uit Korea over Chinees gebied aan de rechter oever van de rivier de Jaloe zouden hebben gevlogen. Volgens het protest schoten de jagers op civiele boten. Vier Chinese boeren werden gedood en verscheidene gewond. Voor militaire en economische versterking der V.S. Het Congress of Industrial Organi zation (CIO), een van de twee grote Amerikaanse vakcentrales, welke ruim zeven millioen arbeiders omvat, heeft een programma opgesteld voor ver sterking van Amerika's economisch en militair potentieel. Voor de uitvoering van het pro gramma worden o.a. de volgende pun ten aanbevolen: langere werktijden in de industrieën, controle op prijzen en huren, belastingheffing op buitenspo rige winsten, verlaging van prijzen tot het peil van vóór de actie op Ko rea, het opnieuw opnemen van werk lozen, half-invaliden en gepension- neerden op de arbeidsmarkt, aanvul lende werkloosheidstoelage voor ar beiders, die door het defensieprogram ma werkloos zijn geworden, snelle aanvulling van de voorraden van es sentiële materialen. Verder zouden de militaire diensten zo snel mogelijk moeten laten weten, De Canadese minister van buiten landse zaken, Lester Pearson, heeft ver klaard, dat Canada zijn aandeel zou bijdragen in de last van de collectieve verdediging tegen een eventuele .Russische aggressie" Hij sloot de mo gelijkheid niet uit, dat de gebeurte nissen in Korea zich „op grotere schaal" zouden herhalen in West- Duitsland. Uit veiligheidsoverwegin gen diende dit land te worden herbe wapend. Hij zei, dat Canada niets voelt voor een „preventieve" oorlog en niet van plan is „te berusten als ande ren deze handelwijze voorstellen". Ter gelegenheid van het feit, dat het rijksopvoedingsgesticht voor johgens te Amersfoort 40 jaar bestaat is aldaar een tentoonstelling geopend. wat zij nodig hebben, zodat daaraan kan worden voldaan met een zo ge ring mogelijke beïnvloeding van de nationale économie. De CIO verklaart dat het verdelen van de verantwoordelijkheid voor de productie onder de bestaande rege ringsinstanties het „riskeren van chaos en mislukking" zou betekenen. Te Baarn is gistermiddag het vor mingsinstituut van de KVP plechtig geopend. De partijvoorzitter, de heat W. J. Andriessen, heeft in een rede hef doel van het instituut uiteengezet: v<a# ming en scholing van kader en partij leden en versterking van het R. volksdeel en het besef dat een partijvorming noodzakelijk is. De leider van het instituut, dr. fc. H. Albering, ging nader op de taa van de nieuwe instelling in en noe de deze drieledig: kadervorming, dk pere vorming door bespreking van al lerlei vraagstukken, en gesprekeer» trum te zijn voor de representatieva figuren uit allerlei levenskringen. (Van onze correspondent) De door Attlee aangekondigde aan zienlijk verhoogde loonschalen voor alle rangen der Britse strijdkrachten hebben weer eens hoofdbrekens be zorgd aan de General Council van de TUC, die momenteel in Brighton ver gadert ter voorbereiding van het al gemene jaarcongres der TUC dat daar volgende week zal worden gehouden. Men vreest, dat deze belangrijke loonsverhogingen voor de strijdkrach ten hetgeen de regering een extra 6SV: millioen pond sterling per jaar zal kosten de 900 vakbondgedele geerden ertoe zullen aanmoedigen tot nieuwe looneisen over te gaan. In Juni al waren de vakbondleiders reeds ongerust over de mogelijkheid van het handhaven der loonstop. Zij hadden toen al een waarschuwing aan hun acht millioen leden gezonden, dat een aantal concessies in de lagere Ruim een maand geleden werd de in 1938 gebouwde brug van het ringspoor WatergraafsmeerDui- vendrecht bij Amsterdam, gede monteerd, en op transport gesteld. Op het ogenblik is men bezig deze brug, die bestemd is voor een zij kanaal van het Twente-Rijnkanaal, bij Wierden weer op te bouwen. Een overzicht van de lucht uit van de werkzaamheden aan de brug. (LUCHTOPNAME ANP-FOTO) Vergezeld van zijn echtgenote, zijn medewerker J. Ethal en de Britse han delsattaché L. B. S. Larkins heeft de Engelse minister van voedselvoorzie ning, Maurice Webb, een bezoek ge bracht aan het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen te Delft. Aller eerst werd de minister rondgeleid door de ultramoderne groentendrogerij van het Bureau. Vervolgens werd de vei ling te Poeldijk een bezoek gebracht, waar in het bijzonder de vernjtjjjngs- loods voor de groenten- en frtmexport naar Engeland de belangstelling van de minister genoot. T»n slotte begaf het gezelschap zich naar Amsterdam om de markthallen te bezichtigen Er bestaan in Londen n.l. plannen om de nieuwe groentenmarktcomplexen naar Nederlands voorbeeld een gecombi neerd markt- en veilingssysteem in te voeren. Duitse meldt zich als donor Het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Ned Rode Kruis werkt al enige dagen op volle toeren om de bloedmonsters te onderzoeken, die door de goede samen werking van de 85 centra van de bloedtransfusiedienst van het Neder lands Rode Kruis uit het gehele^ land worden aangevoerd. In het centraal laboratorium worden deze alle onder zocht ten behoeve van de Engelse Mrs. Hall. In dit speciale geval gaat het om bloed van de O-groep en de formule is dan zeer ongewoon. Een onderzoek naar een bloedgroep vordert van een kwartier tot ruim twee uur tijds, in bijzondere gevallen zelfs meer. Het is daarom practisch onmo gelijk om in enkele uren enige duizen den donores te onderzoeken. Er zijn gisteren een veertigtal monsters bloed naar Londen gezonden. De artsen en chemici van het centraal laboratorium en met hen alle bloedgevers in Neder land wachten in spanning op de resul- taien van de Londense kruisingsproe- ven met het bloed van de patiënte die uit zullen maken of het gezonder bloed geschikt is. Te Düsseldorf heeft zich een jonge Duitse vrouw als bloeddonor gemeld De Britse gezondheidsdienst aldaar heeft order gegeven terstond te on derzoeken of zij bloed van de vereiste groep heeft. De Duitse weet. dat haar bloed van een zeldzame groep is. Wan neer de uitslag van het onderzoek positief is, zal de Duitse per vliegtuig naar Londen gebracht worden voor en transfusie. staking in de amerikaanse beha ngseundustrie. Meer dan 6.000 arbeiders uit de Amerikaanse behangselpapierfebrie- ken zijn in staking gegaan om hogere lonen. De vakverenigingsleiders ver klaren, dat deze arbeiders 96 pet. van het Amerikaanse behang maken. loongroepen niet moest worden aan gegrepen als een reden om voor een algemene nieuwe loonronde te gaan vechten. Ondanks deze duidelijke woordeg zijn er sindsdien looneisen ingediencB die worden gesteund door ruim viear millioen, of wel ruim de helft van het totale aantal bij de TUC aangesloten arbeiders. Zij omvatten o.a. de mijn werkers, electrotechnici, spoorweg mannen, landarbeiders, ambtenaren» wegtransportarbeiders, gasarbeiders, drukkers en onderwijzers. Enkele dagen geleden gaf de Gene ral Council van de TUC opnieuw een zij'het meer indirecte waarschu wing dat de loonstop gehandhaafd moet blijven. „Het herbewapenings programma zal onvermijdelijk zware lasten met zich meebrengen", aldus de General Council, „die standvastig door de gehele natie op de schouders moe ten worden genomen". Ongetwijfeld zal de algemene verga dering der TUC deze woorden de vol gende week uiteindelijk onderschrij ven, maar hierdoor zullen de gedele geerden verhinderd zijn steun te ge ven aan een aantal resoluties op de agenda waarin o.a. het opheffen van de loonstop geëist wordt. De hogere loonschalen voor de strijdkrachten zul len zeer zeker bijval vinden, maar te vens het sterke gevoel verwekken dat °°k de lonen der „burgerij" voor her ziening in aanmerking komen. Inmid dels hopen de vakbondleiders dgt Att lee a.s. Dinsdag in zijn rede op het congres enige richtlijnen zal geven omtrent de gevolgen die het verlen gen van de dienstplicht van 18 maan- den tot twee jaar zal hebben op da verschillende industrieën. Doordat de railrem van de motorwa gen losschoot strandde gisteravond de dieseltrein, die om kwart over acht in Leeuwarden moest aankomen, tussen Akkrum en Grouw-Irnsum. De strem ming van het verkeer over dit baanvak werd om middernacht opgeheven. Het verkeer tussen Leeuwarden en Akkrum moest al die tijd met bussen worden onderhouden. De nachtposttrein van Leeuwarden uit is over Groningen ge leid. Amerikaanse leerkrachten naar Nederland (Van onze Haagse redacteur). Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een lijst ge publiceerd met de namen van 112 be kende Amerikaanse figuren uit de onderwijswereld, die een toelage ont vangen om gedurende het volgende academische jaar in het buitenland college te geven of wetenschappelijke onderzoekingen te verrichten. Ook naar Nederland komen een zes tal geleerden, die voor verschillende Nederlandse universiteiten en scholen lezingen zullen houden of college zul len geven. Havenstakingen in Belgie verlopen steeds meer De stakingen in de Belgische havens duren nog voort. In de Antwerpse ha ven loopt het aantal stakers dagelijks terug. Gisteren waren reeds een kleine duizend havenarbeiders weer aan het werk. Het aantal genietroepen, dat schepen met aan bederf onderhevige goederen loste, is dan ook verminderd. In het gebied van de hayen wordt nog steeds een ordedienst onderhouden door politie en rijkswacht. Verwacht wordt dat de toestand in de Antwerpse haven Maandag weer zo goed als normaal zal zijn. In Gent is tussen werkgevers en Ht» beiders een accoord bereikt. ITORT NA DE BEZETTINC gevangenen aan. Ze kreg bisschop, de ander een Nedei eel binnenkwam: „De eerwa lesje in goede manieren te 1 twee uren op het exercitievi een SS-pet geplaatst. De twi van elkaar, in de richting v Daarna draaiden zü om en I gen en „Heil Hitier" zeggen. „Luider, luider", brulden zij. lijken diepe sporen in de ha QP EEN DAG kwam, zor waarschuwing, een Gest vrager om mrj te spreken, slank, groot en zeer knap had blond golvend haar, r( en gepotlode wenkbrauwen, u zeer goed opletten, Herr de blonde Adonis, „dit is ee van leven of dood voor u. maar geen ogenblik, dat u misleiden, want wij wel blies. Wat heeft u aan gast Herr K. von H. verteld zei u hem, niet naar Duitsl te keren voordat de stam maan veranderd was?" K. von H. was één van I trologen geweest en trok 1 voor de Führer. Vóór de o hij eens bij mij thuis gedii ik iets tegen hem gezegd h: veranderen van de maan, dat een grap zijn geweest. I mij niet herinneren. Maar de knappe Gestapo-jongelin lijk niet geloven. Het staat Hitier al zijn grote acties data, waarop het nieuwe n Maar toen ik de jongeman dat geen verstandig mens in geloofde, begon hij teger. schreeuwen en vroeg hoe t ik zo iets durfde zeggen. I geloofde er aan en die wist dagen lang kwam hij mij met taal lastig vallen en tikte I bladzij op zijn schrijfmachin ook maar één verstandig rookte zijn sigaretten op en a mij best. Ten slotte kalmeer: kende dat hij een hekel aan d had en vertelde, dat hij gelo grotere dingen voorbestemd Van hem hoorde ik, dat d< met Teutoonse nauwgezethe lang andere landen voorzien Duitse dienstmeisjes, die J ondervraagd werden als zij vaderland terugkeerden. Overs Ik kreeg nu veel last van den. De taaie broodjes deden den. Ik werd naar de tan: stuurd en liep door het groi van het kamp Sachsenhauser de overige gevangenen zag. uitziende types, meest Duit geschoren hoofden, een g huid en dikke buiken. Zij dro ten sandalen en slecht passen en grijs-gestreepte kampkled: schenen altijd meer te wanl te lopen. Ook zag ik hier groepjes gestraften, die tw: aaneen op hun hurken zate: armen recht vooruit. Ook la; volle lengte op de grond en dan tien meter vooruit rolle weer terug. Zij braakten, si vielen flauw. De bewakers mij, dat dit als een zwaard beschouwd werd dan geseier prikkeldraad had men b levenloze lichamen, bij wijze schuwing, laten liggen. Er is iets vreemds aan d: wreedheden. Dikwijls kwame wakers naar mijn cel, bleek grijzen om, wat zij gezien h hadden moeten doen, te vert dachten er nooit aan om te Orders van superieuren dien der aarzeling te worden uitgi Ik vroeg eens aan de bewa wie ik het best overweg ko zou je doen, als je de opdrac Blij dood te schieten?" Hij huiverde en scheen wei de war: „Herr Best, de hei eraan zou mij mijn hele verdi vervolgen." „Maar je zou het tóch doen je wist, dat het verkeerd wa: Zijn ogen vergrootten zich: tuurlijk, als het mij opgedrag U begrijpt het niet. Als ik schoot, zou u als een held Maar als ik doodgeschoten w dat ik geweigerd had u neer ten, dan zou Ik een oneervo sterven." j^IJN KANS om mij op Ett! wreken, kwam in Maart 1 kamp kwam plotseling in ding als een bos in de storm, weldige schoonmaakpartij begi re asbak werd verstopt. Ik r£ betekenis er al van: Heinrich Ier stond op het punt ons te b S.S.-Führer Himmler rookt evenmin als Hitier, en daaron de Himmler, dat goede S.S.- niet om roken gaven. Men l op de dag van zijn bezoek kamp hóren lopen door het kend geruis van de officieren, met veel pracht en praal op volgden. Ik hoorde hem mijn komen. De deur van mijn c geopend. Buiten stond eei schitterende S.S.-offieieren,

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 4