I fflÈÊÊÊM der Vrouwen AROX ■8! HOQFDPm De schat in het wrak lijvende belangrijk Repatriëring Ambonese militairen AKKERTJES Bigene m Ik ging eens praten met Modern en voordelig Wintermantel doet zijn intrede Parade van Eréco-modellen DE belangrijke ontwerpers in Parijs hebben hun geheimen voor deze winter nog niet prijs gegeven en meestal verstrijkt er een jaar voor de Nederlandse vrouw de Franse creaties in grote lijnen overneemt. Spiormageproces in de V.S. KERKELIjK NIEUWS MEVROUW DECRELLE VRIjGELATEN ZATh.itiM.Ci t bhii'xhiiYihshiK 1950 eenvoudig om maagzuur het voel tijdelijk Maar het mag ibbelde mate eem voortaan t dit beschermt naagwand met VASTE GROND gisch onderzoek van xikte ik laatst een st. Hierbij werd van raagd, een half vol» naken. Onder deze ren was er een, die wilde nagaan. Hier- nde zin worden aan» dat GodEen ongen vulde aan: Ik ;eboren is. Een van s meisje bekende na zin niet te kunnen rde maakte na lang ide zin: Ik geloof, te goed, dat derge- anvullingen in geen swijskracht hebben, aanwijzing in liggen ■an het religieus be en verkondigde met sof God zou zijn ge- ketterij. Bovendien ling niet anders be an als een buiten zijn gaand (ketters) dog- geval, waar elk ant- bleef, sprak een e. Het derde geval is een eigen geloofsbe- j onmiddellijk willen eigen geloofsbeleven rwerven goed is. Wie t heeft, mag volwas- hoeveel mensen zijn n? Dit zelf te ver besef is echter een m van het leven zelf. j, om dit eigen gods waar mogelijk, op te hter twee wijzen, wordt nagestreefd, ien een enkel woord. g preken beluistert, iden leest, meeleeft /an kerkelijke activi- r dat het christelijk strijd is met allerlei ischouwingen. Dit is ien begrijpelijk, want laar een eilandje te- ede wateren van ma le, politieke ideolog- n rechts, onverschil- it, massaal vermaak er. Nu heeft het er an, alsof de kerk de aar boodschap wil ;en op alle mogelijke er alle mogelijke in- is in „gesprek", zoals heet, niet alleen met aar ook met de we- is polemisch, apolo- p zelfrechtvaardiging, in deze „strijdende :eer wel in. Toch be- vorm van kerkelijke end christelijk besef ;s noodzaak boven belangrijker is dit: eigen bestaan recht- ij tegenover materia- i het bestaan en de :en? Kan de kerk haar verkondigd, als n het oog van de woord ligt voor de in niets bewijzen. Zij rechtvaardigen of e houden. Want alle de kerk vindt z'n lod. En God onttrekt aan ons redene- d polemisch theologi- een betere weg, dan theologie", om dat sbesef, waar het ons op te roepen. Dat is ie kerk zich bepaalt it eigene is het aan woord van God. Dit s voor de buiten is, een onverteerbaar e kex-k is het de eni- iks constateert, hoe tig leven is van jon- die althans adrni- kerk behoren; wie Dte intellectuele en ontdekt op dit ge- liet meer naar ver- de verhouding van over de vraag of het conflict tussen christendom. Neen, n groep mensen, dia zich te verdiepen ki de woord van God, >tus tot de mensheid apologetiek maakt laar het leven in en van God heeft nog de aanstekelijkheid reerst het bestrijden maar het door bet eigene is nodig. een wijkverpleegster. Ja, waarom z-ou jk de gelegenheid ook niet waarne men? Het bordje met een groen kruis erop hing zo uitnodigend dag aan dag recht in mijn gezichtsveld en iedere morgen zag ik de kwieke jonge zuster zo monter op haar fiets stappen. Die moet wel heel wat te vertellen hjb- ben, dacht ik en als ik zover met denken ben is er geen houden meer aan. Dus belde ik brutaalweg, mede namens duizenden lezeressen, bij mijn overbuurvrouw aan met de vraag: Zuster, zoudt u mij wel eens iets van uw werk willen vertellen? Ik zeg er maar eerlijk bij: het komt in de krant. Het verbaasde slachtoffer van oris aller nieuwsgierigheid zei: Mijn werk? Maar dat is toch helemaal niets bijzon ders! Doch daar ik het hierin alvast gloeiend met haar oneens was, zat ik twee tellen later in een gemakkelijk kelimfauteuiltje en vroeg en vroeg voor het vaderland weg. Het is jam mer, ondertussen, dat ik u van die Ka mer geen tekening erbij kan geven. Een hoog vertrek met twee ramen, zoals er nog zovele in oude notabele dorpshuizen te vinden zijn. Een boe kenkast, die een gehele wand besloeg, en welvoorzien was van lang niet lichte leptuur. Ik noteerde in de gau wigheid land- en reisbeschrijvingen een paar Engelse romans in het oor spronkelijke. Selma Lagerlöf en John Gunther. Die boekenkast, en al die welgekozen donkere meubels: een gelukkige combinatie van antiek en modern, een vol maar zeer ordelijk bureautje, met een mooi bloemenstil- leven erboven, de weelderig bloeiende planten in de vensterbank en de fris se zomerjapon van de gastvrouw zelf introduceerden haar zwijgend, maar welsprekend als vrouw. Maar hoe zat het nu met de verpleegster? Dat was zo helemaal vanzelfspra- 9® migraine, schele hoofdpijn Gljbehoeft niet steeds aan hoofd r^, ie lijden! Eénoftwee-AKKERTJESenwègisd»n - AKKERTJES'zijn ware pijnverdrij^rs. hetoen direct! kend in zijn werk gegaan. Van haar1 kant dan altijd; niet van de kant van moeder, en vooral van vader, die een zelfstandige werkkring ver van huis voor hun enige dochter op zijn minst overbodig vonden. Maar moeders ver stand en liefde spraken sterker dan haar gevoel, en vader zei dat hij le gen twee vrouwen niet op kon vooral toen de aanleg beiden in de practijk gelijk gaf. Dochterlief haalde vlot haar diploma's, maar was geen natuur om zich te voegen in een groot verband, Dochters hebben soms een zeer gezonde neiging om stevig op eigen benen te staan. En dus beland de zij hier en mocht er maar gewel dig graag wezen, zoals het spraakge bruik gegt. Niet dat haar beroep zo wat je noemt een lauw baantje is. Om te be ginnen moet een wijkzuster kernge zond zijn en zo sterk als een bierbrou- werspaard. O ja, 's zomers lijkt het heel aardig. Om acht uur 's morgens vertrekken voor een fietstocht langs stille, geurige boslaantjes op bezoek gaan in schilderachtige huisjes aan afgelegen zandweggetjes: het lijkt wèl zo gezond en afwisselend als bij het mooiste zomerweer gevangen te zit ten achter een schrijfmachine. Al zijn de visites in die schilderachtige huis jes niet altijd even genoeglijk. Maar 's winters: dan moet de jonge vrouw, die wijkverpleegster wildfc worden, tonen wat zij waard is. Bij sneeuw storm, bij plasregen en hagel, langs modderige of spiegelglad beijzelde we gen is de dagelijkse tocht geen roman tisch pretje, vooral niet in de maan den waarin het donker vroeg invalt. Dan wordt het een zwoegen van het ene huisje naar het andere, in regen- goed en kaplaarzen, de lange broek onder de uniform. Maar juist dat zwoegen, en de dankbaarheid van de patiënten, die naar haar liggen uit te kijken, maakt het werk dubbel waard. Niet, dat u zich die dagelijkse toch ten als een soort feuilleton van lieve aandoenlijke verhaaltjes moet denken waarbij menige warme traan op zus ters van koude verstijfde handen drupt. Het mocht wat zij lacht nij de herinnering aan sommige erva ringen. Zo heeft dokter haar eens op gebeld om een bijzonder erg geval van verbranding in haar zorg aan te beve len. Zij ging natuurlijk, en vond de patiënt, een jochie van een jaar of tien, niet direct achterlijk, maar toch ook verre van voorlijk, in een donke re bedstee liggen. Het interieur als mede de toestand van het beddegoed waren dusdanig, dat omkeren bij ae deur het verkieselijkst scheen. Maar het kind moest geholpen worden en wel dadelijk: het verband, dat de dok ter om been en heup gelegd had, moest nodig vernieuwd, temeer daar de jongen nog niet zindelijk was Maar dan mocht eerst wel even de tafel leeggeruimd worden, die zo vol lag met sinaasappelschillen en eier- doppen, dat er geen halve cent meer plaats kon vinden. Het jochie is elke dag verbonden en bleek nog een il- leraardigst patiëntje ook, vooral als U heeft misschien ook zo'n gezelliga wijde topper die U bij verschillende zomerjurken draagt? Maar hee t U er een effen zuster 3 morgens met hem 'n heel reper toire van schoolversjes zong onder fe operatie. Ik heb hem zelfs in een spe ciale kolonie gekregen, vertelt zij een zuster, die nog wel wat meer doet dan verbinden en verplegen. fy"N strak rokje bij in (l Jj dezelfde of in een 1 I goed harmoniëren de kleur? Dan heeft U voor de komende herfst een elegant mantelpakje. Toch weten vele dames niet, dat juist deze combinatie minstsen even chic kan staan als een goed zittend mantelcostuum. Hier ziet U een rokpatroontje, dat niet alleen eenvoif dig, maar ook voor delig is: U heeft n 1. bij een stofbreedte van 130 140 cM.| maar één lengte nodig plus een paar centimeter extra voor de zakpatjes. Een plooi van v'o ren, die U bij stof van 140 breed een paar cM. dieper kunt maken zorgt voor de nodige be wegingsvrijheid. In die plooi laat U de naad vallen. U moet er dus wel om denken, de middenachterlijn niet te gen de stofvouw te leggen, maar een plooidiepte er vanaf, in dit geval dus 5 e.M. Heeft U een smalle stof, dan neemt U bok middenachter een naad. V zet de voeringzak aan de even gebogen zakopening, die U met een 3 cm. breed zakpatje, in dezelfde vorm en van dubbele stof, afwerkt. De figuurnaden stikt U dicht, behalve die van de linkerzij, waarin U een ritssluiting aanbrengt. De plooi wordt X opvallend ingelegd en over de lengte van ca. 20 c.M. dichtgestikt. De bovenrand naait U even ingehouden op een tailleband. Naar verkiezing kunt U de rok ook van voren glad nemen en midd :n- achter de plooi aanbrengen. Q. 5/0 Wig.SÏ.?o. S3 Sff bv Wel zeker: soms zegt zij haar zeg je, en niet verlegen, tegen de woning commissie die nu eindelijk eens zor gen moet dat dat t.b.-patiënje, een ander huis krijgt waar zij tenminste rustig rusten kan. Soms krijgt zij een oude alleenwonende baas, die zich van niemand iets Iaat gezeggen, zover dat hij zieh niet alleen van top tot teen laat wassen en verschonen, maar dat hij ook zijn angstig bewaakte spaarduitjes aanspreekt om zijn hele garderobe te vernieuwen. Ik kom overal, zegt mijn gastvrouw lachend; zó sta ik voor een donkere bedstede en zo klop ik aan de royale slaapkamer van mevrouw van het kasteel. Ja, je moet wel alles kunnen als wijkzuster: vriendelijk zijn, maar met haar op je tanden, tact gebruiken en op je stuk staan, dienen en tege lijk als autoriteit optreden. Het is een mooi beroep, ik zou niet graag iets anders doen. Alleen je wordt er niet rijk van. SASKIA üKWIJL er nog mensen zijn, die hun vaccmties hebben uitgesteld tot er een zomerse .tijd zal aanbreken, zegt een"blik op de kalender ons dat de herfst niet lang meer op zich zal laten wachten. En bij die herfst behoren onafschei delijk de zorgen voor de wintergarderobe. Wij wilden die zorgen zo graag nog even uit onze gedachten stellen. De zomer is te vlug en te onopgemerkt ver streken. Maar toen in een van de oude, statige huizen op de Prins Hendrikkade in Amsterdam, de ene mannequin na de andere zich gracieus tussen de tafeltjes der persvertegenwoordigsters bewoog om de voor Nederland nieuwste Eréco modellen op het gebied van mantelconfectie te tonen, konden wij voor enige tijd vergeten, dat buiten de zon scheen en de bomen nog groen waren. Hoe spoedig zullen de mantels en mantelpakjes misschien al dienst moeten doen. En het is goed om even op de tijd vooruit te lopen. Stoffen zijn duur ge worden en dit is speciaal het geval met wollen stoffen, die nog dagelijks in prijs stijgen. Wie verstandig is, wacht niet te lang. De modellen van Eréco, die ons wer den getoond, zijn echter gebaseerd op de Parijse collecties van Februari 1950 en behoudens enkele uitzonde ringen bijna alle geschikt om aan de wensen van de Nederlandse vrouw te voldoen. Voornamelijk ruime mantels zullen er deze winter gedragen worden. In de meeste gevallen zijn dit swaggers, waarin opvallend veel gebruik was gemaakt van raglanmouwen. Of de raglanmouw voldoet, is een persoonlijke smaak, doch wanneer men niet tot haar bewonderaarsters behoort, is er nog geen reden om te leurgesteld te zijn. Wij zagen ook in gezette mouwen en mouwen met in- gestikte plooien vanaf de schouder die even boven de elleboog wijd uit liepen en weer sluitend werden om de pols. door een strak bandje, of een nauw toelopende manchet. De raglanmouw vierde echter hoog tij en wel speciaal bij de swaggers. Een aardige vinding is de opge knoopte mouw, die gelijdelijk uitloopt 26 -! - '9 |N plaats van behoorlijk, net als alle andere jongens buiten te ravotten, hield Piet er van om met zijn neus in reed. Piet mocht ook mee en hij was buiten-zich-zelf van blijdschap toen de duikers precies op de aangegeven plaats net wrak vonden. Het duurde aatuur- was er ook weinig aardigheid aan! lijk nog een hele tijd vóórdat men er in daagde het wrak te lichten. Maar de schat werd ten slotte vrijwel in zijn geheel boven gebracht. Piet kreeg er natuurlijk een behoorlijk deel van, zo dat de hele familie nu in goede doen geraakte. Piet plaagde zijn vader zo nu en dan. „Het was toch nog zo kwaad niet, dat ik graag in de boeken snuffel, hè va?" Dan lacht zijn vader en hij zegt: „Ga de boeken te zitten. „Jongen, leg dat maar buiten spelen, zoiets overkomt boek toch neer, en ga naar buiten", zei een mens maar ééns in de duizend zijn vader dikwijls. „Je kunt nog boe- iaai/ ken genoeg lezen!" Piets vader heeft gelijk; als iedereen Piet vond wel dat zijn vader gelijk ieder ogenblik een schat kon vinden, had en hij legde zijn leeshonger wat matiging op. Maar toen vond hij op een goede dag een heel oud boek op zolder in een kist. En daarin las hij, dat er in het jaar 1718, vlak bij de Normandische 2b '/a o o j g H.W. IOO-IQ4 DE RAADSELS 1. Mijn geheel bestaat uit drie woor den van samen veertien letters en er worden twee veelbesproken gebieden kust. een schip met een kostbare lading mee aangeduid. 1 2 3 4 7 is een belang- was vergaan. Die lading bestond uit rijk voedsel. 10 12 13 14 is een kleur verscheidene kisten vol met goud, zil- of een meisjesnaam. Een 11 9 12 10 is ver, edelgesteenten en parels. De plaats niet blank. 5 7 7 6 1 4 is een meisjes van de ramp was precies aangegeven, naam. Piet was er opgewonden van en hij 2. Mijn geheel spreekt van 'n sportief gmg dadelijk naar zijn vader. meisje, dat iets heel moeilijks heeft vol- „Kijk eens vader, wat ik gevonden bracht. Een 1 2 3 is iets om melk in te doen. Een 7 4 5 6 is een grote ruimte. „Wat is dat dan?" vroeg zijn vader Een 11 12 13 14 is een hemellichaam, met heel weinig geestdrift. Maar toen Het 7 8 9 14 1 is een ander woord voor hij het hele relaas gelezen had, werd uitspansel. 10 is de letter m. nij ook opgewonden en hij belde da- 3. deli.ik een vriend op, die bekend was ters met een duiker. En zo kwam het na heel wat onderhandelingen eindelijk zover, dat men op zoek ging. Eerst was gunstig weer afgewacht en nu eindelijk in de zomervacantie! was alles ge- 3. Mijn geheel bestaat uit zeven let- en je vindt me soms op het strand. Een 7 6 4 5 is een overblijfsel. Erg 1 2 3 7 doet soms een hard woord" of "•en speldeprik. De oplossingen. 1. Korea en Formosa. 2. Kanaalzwemster. 3. Zeester. tot een wijdte van ca. 50 cm. en waar van de punt aan de buitenzijde wordt opgeslagen en even boven de pols vastgeknoopt. De kimonomouw bleek ook nog niet uit de mode te zijn en enkele zwarte mantels, met een losse overmouw ga ven een gedistingeerde indruk. Nu mantels en mouwen aan ruimte hebben gewonnen, zijn ook de kragen daarmee in overeenstemming. De mo dellen, die deze winter zullen worden gedragen, zijn vrijwel ale hooggeslo ten. De kragen zijn groot en voorden zeer veel opstaand in de hals gedra gen, hetgeen, nu de coiffur^ van de meeste vrouwen zo gekortwiekt is. wel behagelijk zal zijn. Opstaande boordjes, inplaats van revers of kraag, keerden te vaak op verschillende mantels terug om er zonder aandacht aan voorbij te gaan. Wij zagen zeer veel aardige flauche swaggers, waarvan de opstaande kraag gevoerd was met een geruite stof in een afstekende tint. Ook mantels met een op stof aangebrachte voering, leenden zich uitstekend voor deze combinatie. Van grote fantasieknopen werd veel gebruik gemaakt, doch ook zagen wij vaak dat de mantels vlak onder de kraag gesloten waren door een veter strikje van dezelfde stof en verder voorzien van een blinde sluiting. Mantelpakjes voor het sportieve meisje. ^fAAK hoort men als bezwaar tegen de ceintuurs dat zij de mantels te sportief maken, zodat deze niet steeds voor alle gelegenheden geschikt zijn. De Eréco-Modellen, welke vaak zijn voorzien van een soepele, lederen fan tasie-ceintuur, maken de mantel in het geheel niet ongekleed. Integendeel, zij dragen ruimschoots bij tot een char mant geheel. Ook van de vele mogelijkheden, die een shawlkraag biedt, was een aardig gebruik gemaakt. Wij zagen enkele modellen, waarbij de loshangende shawl tot de onderzijde van de mantel doorliep en waarvan een slip. bij kou de dagen over de schouder naar achte ren geslagen kon worden. Opvallènd was een zwartê mantel waarop een pelerine werd gedragen die in de rug uitliep in een lange over mantel, hetgeen aan een cape deed denken. Het sportieve meisje zal graag een mantelpakje blijven dragen en de vele aardige modellen in wolle kamgaren bieden daartoe een ruime keus. De mantelpakjes waren eenvoudig van lijn; getailleerd aan de voorzijde, met iets ruimte uit de taille. De rokjes waren aan de voorzijde glad en recht terwijl aan de achterzijde enkele plooien waren aangebracht. Er werden opmerkelijk veel fantasie-ceintuur tjes in de rug gedragen, waarbij de taille lager was dan wij gewend zijn. Bijzonder aardig was een lichtbruin mantelpak, waarin een uitneembaar vestje van dezelfde stof werd ver toond, dat met knopen tot de hals was gesloten. Dergelijke pakjes kun nen in de winter onder het korte bont- jasje of de swagger uitstekend gedra gen worden. De lengte van de mantels en mantel- costumes varieerde van 35 tot 40 cm van de grond. Wij zagen veel wijn rood, zwart, beige en groene tinten. De algemene indruk die wij van de collectie Ereco-Modellen kregen is, dat zij zeer gedistingeerd, vlot en wat boivenal van belang is draagbaar waren voor de goedgeklede vrouw die verlangt naar een aiart, doch niet al te opvallend model. Want ten slotte is het weinige vrou wen gegeven om zieh bij de kleinste verandering op het gebied der mode een nieuwe mantel aan te schaffen en alleen reeds daarom zal men bij het kopen met overleg te werk mbeter g«an- P. A. Minister Lokollo van de Republiek Zuid-Molukken, die een week geleden uit Ambon in Nederland is aangeko men, vraagt in een verzoekschrift, dat gericht is aan Minister Drees, dringend om de repatriëring van de ongeveer vijfduizend Ambonnese K.N.I.L.-mili- tairen, die zich nog met hun gezinnen van een achtduizend vrouwen en kin deren buiten Ambon bevinden. Hij wijst er op, dat zijn landgenoten met een erkenning alleen van de verplich ting der Nederlandse regering niet ge baat zijn. Enige dankbetuiging hebber, de' Ambonnezen volgens Minister Lo kollo voor het in de waagschaal stellen van hun levens voor Nederland niei ontvangen. Dat is ook niet nodig. Maar Economische volmachten voor Truman Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden en later ook de Senaat hebben bij acclamatie een compromiswet aan genomen, waarbij president Truman uitgebreide bevoegdheden worden toe gekend ter controle van 's lands econo mie en ter bestrijding van de inflatie. Het wetje maakt controle op lonen en prijzen, maatregelen tegen hamsteren, de invoering van rantsoenering en con trole op credieten mogelijk. Ook om vat het tal vaa maatregelen ter bevor dering van de èorlogsproductie. Alleen de handel 'op de goederenbeurzen valt niet onder de bepaling van de wet. Spionnen te Belgrado tot zware straffen veroordeeld Een Sowjetburger, persattaché van het Sowjetgezantschap te Belgrado, is door de rechtbank van Belgrado tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was met vier Joegoslaven beschuldigd van spionnage voor de Sowjetunie. De boofdbeklaagde, Rista Ilic, rector aan de universiteit te Belgrado, werd ver oordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, omdat hij vertrouwelijke inlichtingen over atoomenergie ter' kennis van het Sowjetgezantschap zou hebben gebracht. Een van de oudere beklaagden, de directeur van het staatsbureau voor de metaalnijverheid, kreeg zeven jaar ge vangenisstraf. Bemiddelaar Tiessen bezoekt de familie Hertogh De heer Tiessen heeft Vrijdagmid dag een bezoek gebracht aan de familie Hertogh in Bergen op Zoom. Hij hééft hierbij uitvoerig de ervaringen, die hij in Singapore heeft opgedaan, uiteen gezet. Volgens de heer Tiessen valt er over de verblijfplaats en de behandeling van Bertha niets te klagen. Niettemin was hij van oordeel dat alle pogingen in het werk moesten worden- gesteld om het meisje zo snel mogelijk met haar ouders te herenigen, wat volgens hem alleen langs practisch legale weg kon geschieden. De rechtbank te Greenville (Tenes- see) heeft Alfred Dean Slack, die in Juni aangehouden werd, onder be schuldiging gesteld van spionnage in oorlogstijd ten voordele van de Sow jetunie. Slack, die van 1943 tot 1944 als chemicus werkzaam was bij de „Holzston Ordnance Works" zou aan Harry Gold een monster ter hand heb ben gesteld van een speciale spring stof. die toen werd gefabriceerd, met het doel het monster aan Russische spionnen door. te zenden. De zaak van Slack wordt met die van Fuchs in ver band gebracht. Ned. Hervormde Kerk. Aangenomen naar Aalten, vac. C. J. Dijkhuis, H. de Ruyter te Eek en Wiel. Christ. Gereformeerde Kerken. Beroepbaar: Ds. J. H. Polman, missionnair predikant der Chr. Gereform. Kerken, verbonden aan de Kerk van Hil versum. die op Mamasa (Celebes) heeft gearbeid, maar moest repatriëren, stelt zich thans beroepbaar in ons vaderland. Zijn adres is: Jan van Nassaustraat 22 te Zwijndrecht. KERKELIJKE HERENIGING Te Assen hebben zich ruim zestig belij dende en doopleden van de Gereformeer de Kerk onderhoudende art. 31 K.O. met de Gereformeerde Kerk ter plaatse her enigd. Het aantal herenigde personen steeg in deze plaats thans tot 110. BOND VAN GEREFORMEERDE VROUWEN-VERENIGINGEN De Gereformeerde Vrouwenvereniging in de Provincie Zeeland zal op 10 October a.s. in de Prins van Oranje te Goes haar jaarlijkse Provinciale vergadering hou den. In de morgenvergadering zal mevr. Baars-Klop van Zierikzee refereren over „Vrouwenarbeid in de Gemeente" en in de middagvergadering ds G. N. Lammens van Heinkenszand over „Levensvernieu wing en karakter". De leden der vereni ging te Kamperland en te Wolphaartsdijk zullen met zang de samenkomst opluiste ren en de vereniging te Goes zal een de- clamatorium opvoeren. GENERALE SYNODE DER CHRIST. GEREFORMEERDE KERKEN Aanstaande Dinsdagmorgen vangt te 's Gravenhage de gewone driejaarlijkse synode der Christ. Gereformeerde Kerken aan. De Generale Synode wordt gevormd door de afgevaardigden van de particu liere synoden van het Noorden, het Oos ten. het Westen en het Zuiden, die elk zes predikanten en zes ouderlingen af vaardigen. De synode telt derhalve 48 leden en drie prae-adviserende leden, als hoedanig de Apeldoornse hoogleraren op treden. De synode komt samen in de Ebenhaezerkerk, het bedehuis van de gemeente te 's Gravenhage-C. Het agen dum is omvangrijk. Behalve de gewone zaken en rapporten, die op een synode plegen te dienen, komen ook instructies door de mindere vergaderingen ingezon den, ter tafel. Daarvan noemen wij het Protestantse getuigenis tegenover Rome. de kwestie van toepassing van artikel 15 der Kerkenorde (het optreden van predi kanten in verkapte Godsdienstoefenin gen. die niet van de eigen kerk uitgaan) en de aansluiting btf het O.C.O.C. Ver wacht wordt, dat de synode meer dan een week duren aal. wel mogen zij nakoming eisen van de door de Nederlandse regering en door generaal Buurman van Vreden gege ven belofte van repatriëring, een eis. die zij voor het behoud van hun leven verplicht zijn te stellen, vooral nu bij na alle Nederlandse troepen Indonesia hebben verlaten, aldus Minister Lo kollo in zijn verzoekschrift. Zomermaanden waren aan de zonnige kant De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden Juni, Juli en Au gustus heeft dit jaar te De Bilt 17,2 graden Celsius bedragen tegen 16,0 graden Celsius normaal, zo meldt het KNMI. Daarmede komt deze zomer op de derde plaats, wanneer men alle zomers sedert 1900 rangschikt naar hun ge middelde temperatuur. Alleen in de jaren 1947 en 1911 was de gemiddelde temperatuur van de drie zomermaan den hoger. Te De Bilt kwamen 21 zo merse dagen voor tegen 15 normaal. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in deze periode 657 tegen 599 normaal en de hoeveelheid regen 268 millimeter tegen 218 millimeter normaal. Hieruit blijkt, dat het weer, ondanks de vela regen, over het algemeen toch aan de zonnige kant is geweest. De 40-jarige vrouw yan de voort vluchtige Belgische Rexistenleider Leon Degrelle, die te Namen wegens collaboratie gevangen zat, is na vijf en een half jaar gevangenisstraf te hebben uitgezeten, in vrijheid gesteld. Mevrouw Degrelle, die van Franse nationaliteit is, is naar de Franse grens geleid. Hei vliegtuig als levensredder (Van onze Haagse Redacteur) Welke belangrijke diensten het vliegtuig kan bewijzen, om het le ven van een mens te redden, werd één dezer dagen weer eens dui delijk aangetoond. Bij het K.L.M.- Hoofdkantoor te Den Haag kwam, zo vernamen wij van K.L.M.-zijde, een dringend telefoongesprek van de Nederlandse Legatie te Belgra do binnen. In deze stad ligt een attaché van een Gezantschap zo ernstig ziek, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Alleen heparin vi- trum, een leverpraeparaat, dat in Joegoslavië niet te krijgen is, zou zijn leven kunnen redden. Binnen enkele uren reeds wa ren 12 ampullen van dit genees middel met het vliegtuig op weg naar Zürich. Daar werd de zen ding terstond overgebracht naar een vliegtuig, dat naar Belgrado vloog. De ampullen zijn, hopen wij, tijdig genoeg gearriveerd, om de patiënt in leven te houden! Kwestie-Knolle nog niet afgehandeld Zoals bekend, is door de Amerikaanse uitwijzingsraad afwijzend beschikt op het Nederlandse verzoek tot uitlevering van de Duitser Knolle, die als kampbe waker in Amersfoort verscheidene gij zelaars gedood heeft. Van bevoegde zij de wordt nu meegedeeld, dat er voor Nederland alle gelegenheid zal zijn na der op deze kwestie terug te komen. Daartoe zullen te zijner tijd de nodige stappen worden ondernomen. Passagier van neergestorte Britse Dakota opgepikt De naspeuringen naar de Dakota, die Donderdag op een vlucht van Saigon naar Singapore in zee stortte, zijn thans opgegeven. Slechts één inzittende, een legerofficier, is gered. Hij werd door een marinefregat opgepikt. Het schip haalde vele ronddrijvende wrak stukken op. Het verongelukte toestel vervoerde 10 passagiers plus de beman ning. Orkaan trof de Bovenwindse eilanden In dit orkaanseizoen heeft Donder dag en Vrijdag overdag boven de Ne derlandse Bovenwindse eilanden St Maarten, Saba en St. Eustatius een ge vaarlijke orkaan gewoed, waarvan de nadering uit het Oosten uit de rich ting van Antigua was aangekondigd. Het vliegveld van St. Maarten kwam door hoge zeeën onder water te staan en cle radiomast woei om. Cripps moet rust houden Sir Stafford Cripps, de Engelse mi nister van Financien, moet minstens drie maanden volledig rust houden. Hij zal de belangrijke kabinetszitting Maandag niet bijwonen. Sir Stafford is enige tijd onder medische behande ling geweest voor een maagaandoe ning. Zijn taak wordt in deze tijd overgenomen door Hugh Gaitskell, da Engelse minister van Economischs aangelegenheden. Griekenland wijst Russische beschuldigingen af Alexis Kyroe, de Griekse afgevaar digde in de V. N., heeft op een pers conferentie de in de Veiligheidsraad door de Sowjetrussische afgevaardig de geuite beschuldiging inzake wreedheden in Griekenland'' van de hand gewezen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7