AGENDA Stad en Omgeving Instelling van een lappenmarkt Wielrijder door een auto gegrepen Nieuwe huisnummering op komst H. R. C. woi Ook middenstanders kunnen daaraan deelnemen Onteigeningscommissie voor bouw Friese brug^ Onder voorzitterschap van de heer F. H. Ringers Garnizoen komt terug Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Nieuwe aanwinst voor de Alkmaarse Brandweer Raad Sint Pancras Ernstige autobotsing Als een nachtkaars... Geldlening voor woningbouw Vijf en zestig jaar op de markt Heer-Hugowaard Groot-Schermer Alkmaarse MAANDAG 4 SEPTEMBER 1950 Tijdens de jaarlijkse land- en tuin bouwtentoonsteiling is verleden jaar bij wijze van proef tegelijkertijd op de Laat een zogenaamde lappendag ge houden waaraan ook een aantal mid denstandszaken deelnamen. Deze on derscheidt zich van de wekelijkse goe derenmarkt in die zin, dat tenminste de helft der standhouders handelt in textiel of daarmede verband houdende artikelen. Deze proef waaraan 250 kooplieden deelnamen, terwijl het aantal bezoe kers op 10.000 wordt geschat is zo goed geslaagd, dat B. en W. het instellen van een jaarlijkse lappenmarkt op de dag der tentoonstelling gerechtvaar digd achten. Overleg is gepleegd met de tentoonstellingscommissie en het advies is ingewonnen van de Kamer van Koophandel en de contactcommis sie voor de middenstand. Van die zij den zijn geen bezwaren vernomen. De contactcommissie zou een aantal stand plaatsen op deze markt gereserveerd willen zien voor plaatselijke midden standers. B. en W. hebben daartegen geen bezwaar voor zoveel deze mid denstanders verleden jaar tot het sla gen van de lappenmarkt hebben mede gewerkt. Het bestuur der afd. Alkmaar van de centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel heeft thans ver zocht om ook dit jaar weer een lappen markt te mogen houden. B. en W. mer ken nog op, dat de jaarlijkse tentoon stelling hier wordt gehouden op een telkenjare door de tentoonstellingscom missie te bepalen Woensdag in de tweede helft van September. Men heeft namelijk rekening te houden met de Slachtoffer overleden Zaterdagavond heeft op de Nieuwe Schermerweg een ernstig verkeers ongeval plaats gevonden, dat het le ven heeft gekost aan de 69-jarige heer J. Soenveld, wonende aan de Scher merweg te Alkmaar. Omstreeks kwart voor acht reed de heer Soenveld per rijwiel over de Nieuwe Schermerweg in de richting Alkmaar. Nabij de Kanaaldijk, zeven tig meter voor de daarvoor bestemde plaats, stak hij de rijweg over, ver moedelijk met de bedoeling in de richting van de Vlotbrug te gaan. Bij het oversteken werd hij gegrepen door een hem achterop komende auto, die werd bestuurd door de heer Van L. te Hillegom. Het slachtoffer is waarschijnlijk over de motorkap te gen de voorruit terecht gekomen en vervolgens op de weg gevallen. In zeer ernstige toestand is hij door de G.G.D. te Alkmaar naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht, waar hij Zondagmorgen is overleden. De auto was aan de rechter voor kant ernstig beschadigd; koplamp en voorruit waren vernield. Ook het rij wiel van het slachtoffer was deerlijk gehavend. De politie te Oudorp stelt in samenwerking met de Rijksver- keerspolitie een onderzoek in. Verbouwing en uitbreiding Bureau Openbare Werken In Februari heeft de Raad een be drag van 130.000 uitgetrokken voor de verbouwing van het bureau voor openbare werken. De directeur van O.W. heeft thans een plan ingediend omvattende verbouwing van het be staande gebouw en uitbreiding met 'n nieuw gebouw aan de achterzijde daarvan gelegen en grenzend aan de Limmerhoek. De huisvesting der diverse afdelin gen van het bedrijf laat thans zeer veel te wensen over. Om het karakter van het bestaande gebouw, dat van 1726 dateert, zo weinig mogelijk aan te tasten, is de uitbreiding geheel vrij van dit gebouw gedacht en op twee plaatsen door in glas uit te voeren verbindingsgangen daarmee verbon den. De begane grond van het nieuwe gebouw omvat een hall met gang, die van buiten aan de zijde van de Lim merhoek en vanaf de werf bereikbaar zal zijn en twee verbindingsgangen heeft met het bestaande gebouw, ver der toiletruimten, verdiepte kelder voor de centrale verwarmingsinstalla tie, drie kamers en een tekenzaal en plaatsbiedend aan ongeveer 10 amb tenaren met garderobe. Op de eerste verdieping zijn geprojecteerd een gang. toilet, een kamer voor de afd. bouw toezicht met een archiefruimte, een viertal kamers en een tekenzaal, plaats biedende aan ongeveer zes ambtenaren. In het bestaande gebouw wordt de kamer waar thans de administratie gevestigd is, bestemd voor vergader zaal en voor het houden van aanbe stedingen. Tussen deze zaal en de ka mer van de hoofdboekhouder is een kluis geprojecteerd. Beide gebou .ven zullen centraal verwarmo worden. De totale kosten worden op 136.000 ge raamd. B. en W. stellen voor het reeds uit getrokken crediet van 130.000 te verhogen met ƒ6000, nader te regelen bij suppletoire begroting. Burgerlijke Stand Geboren: Yvonne E„ d. van J Meurs en T. Wijker. Charles P., z. van P. H. Hoogland en L. Zuiddam. Johanna M. F., d. van M. Rijbroek en J. G. Vos. Getrouwd: Alan V. Stunt en Rebekka W. mte. data waarop de provinciale najaars tentoonstellingen in Hoorn en Purme rend worden gehouden. Dit jaar wordt de Alkmaarse land- en tuinbouwten toonstelling op 27 September gehouden. Met betrekking tot het heffen van marktgeld voor de lappenmarkt zijn de verordeningen op het heffen en in vorderen van markt- staan- en waag gelden van toepassing. B. en W. stellen voor onder de naam „lappenmarkt" een jaarmarkt 'in te stellen hoofdzakelijk voor textiel en daaraan verwante artikelen op een tel kenjare door B. en W. te bepalen Woensdag in de tweede helft van Sep tember, welke op de Laat gehouden zal worden. De hoofdingenieur van dé Rijks waterstaat heeft een onteigeningscom missie ingesteld, welke de regering zal adviseren inzake de schadevergoeding aan de eigenaars en huurders van vijf woningen, een pakhuis en gronden aan de Kanaaldijk, welke ten behoeve van de bouw van de nieuwe Friese brug onteigend en gesloopt zullen worden. De commissie staat onder voorzitter schap van onze stadgenoot, de heer F. H. Ringers en telt als leden de heer Sok, architect te Den Helder en de heer Eekhof te Heiioo. Deze onpartijdige commissie heeft de opdracht ook de belangen van de genen, die door de bouw van de nieu we Friese brug hun eigendommen ver liezen, in het oog te houden. Zij zal het zich tot een eer rekenen de eige naars en huurders van de zes percelen voor het merendeel oude mensen zoveel mogelijk schadeloos te stellen. De commissie is bereids haar bespre kingen begonnen en zal ze dezer da gen voortzetten, waarna op korte ter mijn een advies aan de regering wordt uitgebracht. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur Tarzan vindt een zoon (leeft. 14 jaar); Victoria Theater 8 uur. Lied van het Zuiden (alle leeft.); Cinema Americain, 8uur. Crock de clown (alle leeftijden). DINSDAG Bioscopen, als Maandag. Morgen de vlaggen uit Ter gelegenheid van de herdenking van het 75-jarig bestaan van, de Noord hollandse Vereniging Het Witte Kruis zullen morgen vele autoriteiten in onze gemeente aanwezig zijn. Zoals bekend zal men een grote optocht houden, worden het hoofdbestuur en de afge vaardigden officieel ten stadhuize ont vangen, worden in de Harmonie een herdenkingsvergadering en een recep tie gehouden en zal 's middags en 's avonds in 't Gulden Vlies een caba ret-revue worden opgevoerd. In verband daarmede wekt het be stuur der afdeling Alkmaar alle inge zetenen op morgen de vlaggen uit te steken om de stad een zo feestelijk mogelijke aanblik te geven. Ruim f 2000 voor kanker bestrijding De tweedaagse collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft in Alk maar f 2316,82 opgebracht. Hierbij zijn speciale giften van het personeel van Gemeentewerken, de Rotary Club en de gezamenlijke kermisexploitanten. De commissie is zeer tevreden met het behaalde resultaat en zij dankt ieder, die aan het slagen van de actie heeft medegewerkt. Op grond van het besluit om de lich ting 1949 II tegen 2 October a.s. weder onder de wapenen te roepen, zullen de tot dit contingent behorende militairen van legeringsruimte moeten worden voorzien. Te dien einde zullen in het thans nog leegstaande R.O.G.-gebouw wederom militairen worden gelegerd, zodat Alkmaar dan weer zijn garnizoen terug krijgt. Verduistering voor filmonderwijs Het bestuur van de R. K. meisjes scholen alhier heeft verzocht gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van ver duistering in het gymnastieklokaal van de Sint Josephschool (g. 1. o.). Tot voor kort werd het filmonder wijs gegeven in een leegstaand lokaal in het schoolgebouw. Dit is met twee andere lokalen inmiddels verbouwd tot gymnastieklokaal. Hierin zal in den vervolge ook het filmonderwijs wor den gegeven. Het donker maken van een leslokaal is om diverse redenen niet doenlijk. De aangevraagde verduistering komt voor vergoeding in aanmerking waar om het verzoek moet worden inge willigd. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. TONEEL GULDEN VLIES De kermis-toneelweek werd Zater dag en Zondag op zeer succesvolle wijze besloten met de opvoeringen van Drie jongens en één meisje" door Het Vrije Toneel onder leiding van Cor Ruys. Het talrijke publiek heeft ten zeerste van stuk en spelers genoten. Tijdelijke leraren aan de Handelsschool Aan de Handelsschool waren in dit schooljaar als tijdelijke leraren werk zaam voor het Nederlands de heer C Kostelijk, voor staatsinrichting de heer P. J. Smit en voor Spaans de heer H. K. M, de Wild. De directeur geeft in overweging genoemde heren ook gedurende het schooljaar 195(1/1951 tijdelijk te benoemen. Beide eerstge- roemden zijn niet wettelijk bevoegd maar de heer Kostelijk hoopt dit jaar zijn volledige bevoegdheid te behalen Wat de staatsinrichting betreft is het met het oog op de combinatie bij het eindexamen gewenst, dat dit vak ge geven wordt door dezelfde leraar, die in deze klas geschiedenis doceert. Het vak Spaans is hier facultatief zodat de benoeming een tijdelijke moet zijn. Ter zake van de vacature van leraar ir, staathuishoudkunde en recht van het maatschappelijk verkeer zullen B en W. zo spoedig mogelijk een voor dracht opmaken. B. en W. stellen voor de tijdelijke leraren voor het komende schooljaar opnieuw te benoemen. Gedurende het afgelopen schooljaar waren aan de handelsavondschool als tijdelijke leraren in de handelsweten schappen werkzaam de heren M. van der Ploeg en C. Wetstein. Daar zij niet wettelijk bevoegd zijn, hebben B. en W. een oproeping voor sollicitanten gedaan, maar na kennisneming der sol licitaties heeft de directeur in over weging gegeven te bevorderen, dat de beide reeds in functie zijnde sollici tanten opnieuw in tijdelijk voor de duur van het schooljaar 1950/1951 wor den benoemd. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. IpP 65. Pim, Pam en Pom kunnen wel huilen als zij zien wat voor rommel de wolvenkindertjes gemaakt hebben. De veren zijn met het openmaken van de deur door het hele huis gestoven en wie moeten de rommel opruimen? Zij natuurlijk! Met veel dreigementen is het eindelijk gelukt om de wolvenkin- deren onder de dekens te krijgen. „Denk erom, als ik nog één keer wat hoor, sla ik er op los", heeft Pim woe dend geroepen. De wolfjes trekken er zich niet veel van aan, maar blijven ge lukkig in hun bed. „Tja, nu moeten we toch die rommel opruimen", zegt Pam als ze weer naar de huiskamer gaan. „Overal liggen veren". „Ja, laten we zien of er hier ergens een stofzuiger in huis is", roept Pim. „Dan kunnen we de boel schoonzuigen". Ze vinden al gauw een stofzuiger in de gangkast en gaan dapper aan het werk. Op Woensdag 27 September, 's avonds te half acht zal burgemeester mr. dr. H. J. Wytema namens het gemeente bestuur op het Waagplein de nieuwste aanwinst van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer aan het corps overdragen Het betreft hier een nieuwe zes cy linder Studebaker 1950, die als man schappen-materiaalwagen aan het autopark van de brandweer zal wor den toegevoegd. De auto is tevens be stemd als eerste aanvalswagen bij branden in de omgeving. Zij is o.a uitgerust met een Amerikaanse baby spuit met een capaciteit van 1000 liter per minuut. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werd als nieu we handelszaak ingeschreven: Handels onderneming „Vedela", Jac. v. d. Laar schot. Oudorp, Kanaaldijk E 19, gros sierden, in zoetwaren, parfumerieën, medicinale artikelen en tabaksfabri katen, eigenaar J. M. v. d. Laarschot. Bij de slaagde voor de akte GESLAAGD te Amsterdam g'ehouden examens onze stadgenoot, de heer D. Nap, M.O. handenarbeid. Vrijdagavond j.l. kwamen de vroede vaderen der gemeente Sint Pancras in vergadering bijeen. De voorzitter, burgemeester C. K. Kroonenburg, opende deze vergadering met een wel kom aan alle leden. In het bijzonder dankte hij de leden voor de belang stelling getoond tijdens het betrekken van zijn nieuwe woning. Het hoofd der OLS richtte zich tot de raad met een hartelijk dankwoord voor de verbetering aan deze school aangebracht. Op advies van de inspec teur van het L.O. en de schoolarts, dr. Sikkema, was f 3400 besteed voor het opknappen e'er lokaliteiten, het verbe teren der verlichting en andere kleine technische verbeteringen. De heer Duif zag gaarne, dat voor de volgende zomer evengoed de rio lering in orde zal worden gemaakt, gezien de slechte toestand 's zomers rond de school. Het gemeentelijk sportterrein is de zer dagen geopend. Door de raad was voor dit doel f 3000 gevoteerd. Beslo ten werd dé 2 pet. gratificatie en de uitkering van 5 pet. op de wedde over het 3e en 4e kwartaal 1950 ook van toepassing te verklaren voor het gemeentepersoneel. Ged. Staten hadden hun goedkeu ring verleend aan het opmaken van een rioleringsplan dat aan de Mabeg :s opgedragen. De plantenziektekundige dienst te Wageningen had het water van de wasserij aan de v. d. Vijzellaen onder zocht en na onderzoek bleek dat dit water voor de omliggende tuinbouw- gronden geen schade betekent. Naar het voorstel van B. en'W. werd door de raad besloten tot vernumme ring in deze gemeente over te gaan. Niet zal, zoals momenteel wederom een doorlopende nummering komen, doch de nummering zal st'raatsgewijze geschieden. Besloten werd de verorde ning op de opcenten Hoofdsom Grond belasting en Personele belasting op nieuw vast te stellen. De Fraude risico verzekering werd verhoogd tot f 8000. Besloten werd nu ook de.Ach tergeest van waterleiding te voorzien. Met de gemeente Koedijk zal nog na der worden onderhandeld, daar ook enkele personen uit die gemeenten aangesloten zullen worden. De raad besloot f 300 te voteren voor het sa menstellen van een foto-archief van Sint Pancras. Bij de rondvraag vroeg de heer Duif hoe het stond met het toekomstig on derhoud van de Twuyverweg. De voor zitter antwoordde dat er plannen be staan deze weg over te dragen, na overleg met B. en W. der gemeente Langédijk, aan het Hoogheemraad schap. Tevens zag de heer Duif gaar ne dat het grasgewas aan de Twuy verweg beter werd afgemaaid. De heer De Vries drong aan op een speel plaats voor de kinderen. Het voorstel had de instemming van de voorzitter, doch deze merkte hierbij op. dat het beter was dat initiatief uitging van de burgers, waarna de gemeente het co mité kan steunen met een subsidie. Twee wagens zwaar gehavend Zaterdagmiddag om ongeveer half twee heeft op de Provinciale weg tus sen de Huigendijk en de Omval een ernstige autobotsing plaats gevonden. Een auto bestuurd door de heer G„ die een collega als passagier had, is waar schijnlijk doordat de weg hier een bocht maakt en de wagen een vrij gro te snelheid had, van de weg afgeraakt en op de rechterberm terecht gekomen. De bestuurder wist de wagen weer op de weg te brengen maar raakte daar opnieuw de macht over het stuur kwijt, zodat de auto in botsing kwam met een nieuwe wagen van de heer K. uit Oterleek, welke juist werd in gereden. De botsing was zo hevig, dat de wagen van de heer K. aan de voor zijde volkomen werd ingedrukt. De auto van de heer G. eigendo- van de heer Z. uit Alkmaar werd aan de zijkant vernield en geraakte half in de sloot. Er waren geen persoonlijke on gelukken. Alleen de heer K. liep een kwetsuur aan het hoofd op, die niet van ernstige aard was. Beide auto's moesten met een kraan wagen van de fa. Met worden weg gesleept. Hoe vaak wij deze vier eerste dagen van September al hebben moeten aanhoren dat het een maand met een r erin is, kunnen wij bij benadering niet zeggen. Ook zonder dat zouden wij het heus wel opgemerkt hebben. Brrrr! De kermis is als een trieste nacht kaars uitgegaan. Wij vinden dat feestvreugde de dingen soms droe viger kan maken dan zij zijn. Toen wij tegen middernacht met natte voeten over de Paardenmarkt lie pen, was van het kermisgewoel niet veel meer te tóespeuren. Regen- zwiepte langs de kettingen van de zweefmolen en hier en daar klonk reeds het getimmer en geroep van de kermisklanten, die hun glinsterende paleizen aan het afbreken waren. Later, toen het droog was, woei er een herfstige wind tussen de tenten en kramen; toegangskaartjes en papieren zak ken, waarin nougat of oliebollen hadden gezeten, dwarrelden over de bijna verlaten pleinen. In de autoscooter zat nog een hardnek kig paartje en een heer met een feestmuts stond wazig toe te kij ken, terwijl hij patates-frites peu zelde. Voor het laatst klonk nog eenzaam, vervaagd door de wind, maar toch schel en ook kil nu, het schone lied van Blonde Antje. Toen zware kermiswagens aan kwamen dreunen om de erfenis van vreugde en jolijt in te laden, zijn wij naar huis gegaan. Verbouwing en verhuur van voormalig distributiekantoor In de loop van dit jaar besloot de raad het pand Oudegracht 168 te ver bouwen om het geschikt te maken voor het gebruik d-oor de Stichting voor de geestelijke volksgezondheid in Noord-Holland te Alkmaar en tevens dit gebouw te verhuren voor 3836.- per jaar. Het blijkt bij nader inzien noodza kelijk, dat er vijf testkamers met wachtruimte worden bijgebouwd, wel ke kunnen worden aangebracht op de binnenplaats en waarvan de kosten op 9700 zijn geraamd. De Stichting is dan bereid de huur prijs te verhogen met de vijftig-jarige annuïteit van het genoemde bedrag van 9700, berekend naar 3K per jaar, zijnde een bedrag van 395.08 waardoor de huur op 4231 wordt ge bracht. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. Zij zullen daarbij bevorderen, dat bepaald wordt, dat huurster bij be ëindiging van de huur het nog niet afgeschreven bedrag van de uitgave v-oór het aanbrengen der testkamers met wachtruimte aan de gemeente ver goedt. Maandoverzicht' Nutsspaarbank In de loot van de maand Augustus werd op de spaarbankboekjes ingelegd £411.704,46 (v. j. f 385.359,82) en terugbetaald f 345.806,98 (v. j. f 280.421,29), alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 65.S97,48 (v. j. f 104.938,53). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar £11.472.870,05, bedraagt thaiw 11.647.388,96 (vorig' jaar f 11.243.950,5$). Het aantal in de loop van Augustus nieuw uitgegeven beokjes bedraagt 141 (v. j. 146). Ingetrokken werden 180 boekjes (v. j. 117). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 27.774, bedraagt thans, na overboeking (in Mei j.l.) naar een verzamel- rekening van 597 boekjes met een saldo bene den 1,—, waarop sedert meerdere jaren geen mutatie hee£t plaats gevonden, 27.350 (v. j. 27.063). Van dit aantal behoren 17.443 (v. j. 17.531) aan personen o£ instellingen te Alk- ipaas gevestigd; 6592 (v. j. 6434) aan personen of instellingen elders gevestigd en 3315 (v. j. 3098) aan schoolspaarders. Onder de in Augustus nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 23 (v. j. 19) 'voor pas geborenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eerste inleg van f 1,—). De lediging in de loop der maand Augustus van 1861 (v. j. 541) spaarbusjes leverde een bedrag van f 19.285,40 (v. j. f 9.323.83) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 5200 bedraagt thans 5579 (v. j. 4949). Nico Akkerman's koorklassen Woensdag 6 Sept. zullen de bekende koorklassen van de heer Nico Akker man weder een aanvang nemen: Er be staat eveneens gelegenheid voor het in schrijven van nieuwe leerlingen voor de balletklassen, die onder leiding staan van Ina Jonker uit Schoorl. Wij herinneren gaarne aan een der ver slagen van onze muziekrecensent waar in deze zegt dat het onder goede lei ding zingen van kinderen van veel betekenis is; niet in de eerste plaats omdat het op zichzelf prettig en char mant is, maar vooral omdat het een uitstekende voorbereiding kan zijn voor een verdere studie in de muziek. Ten slotte vestigen wij er de aan dacht op, dat de naam van de heer Nico Akkerman, toonkunstenaar, vaak wordt verward met die van de confe rencier Nico Akkerman uit Heiioo. j. Valentijn overleden Gistermiddag is op 64-jarige leeftijd aan een ongeneeslijke ziekte overleden de heer J. Valentijn, een bekend stad genoot. De overledene was inspecteur van een verzekeringsmaatschappij waar aan hij enige jaren geleden gepension- neerd werd. Vele jaren was de heer Valentijn ouderling van de Gereformeerde kerk alhier, waarvan hij zich in 1945 afscheid de om over te gaan naar de Gerefor meerde kerk onderhoudende artikel 31 K.O., waar hij eveneens als ouderling in functie is geweest. In 1948 werd besloten aan de Ver. voor Volkshuisvesting „Alkmaar" een grondvoorschot en een bouwvoorschot te verlenen ten behoeve van de bouw van 56 woningen en de daaruit voort vloeiende uitgaven te dekken uit de opbrengst van één- of meer geldlenin gen. Tot heden zijn de voorschotten ge financierd met kasgeldleningen en an dere kasmiddelen der gemeente. B. en W. hebben thans een aanbie ding ontvangen voor een geldlening tot het benodigde bedrag van f 650.000. rente 3 1/4 procent, per jaar en met een aflossing in 50 jaar. namelijk in de ja ren 1951 tot en met 1960 f 6500 per jaar, in de jaren 1961 tot en met 1970 f 9750 per jaar en in de jaren 1971 tot en met 2000 f 16.250 per jaar. De koers is 100 procent. B. en W. doen daarbij nadere mededelingen inzake provisie, aflossing en conversie. De lening zal op 26 September a.s. worden verstrekt. B. en W. stellen voor deze geldlening met de Algemene Friese Levensverze kering Maatschappij te Leeuwarden aan te gaan. MAAND4GSE VEEMARKT 94 stuks vette koeien 550- 1125, 33 nuch lere kalveren 35—80 en 62 vette schapen 80- 120 per stuk; 270 varkens 1,76—1,84 per kg. Hedenmorgen werd „Ome Jan", „Opa" of volgens de Burgerlijke Stand Jan Hoogland gehuldigd in café Moer. land aan het Waagplein. Vandaag, op zijn 83ste verjaardag, ziet hij terug op een 65-jarige handelsperiode op d* Alkmaarse vee- en kaasmarkten. Op de kaasmarkt was hij bijna 50 jaar present en op de veemarkt zag men hem na de opening verleden jaar weer bij een hok met varkens staan. Met zijn flikkerende oogjes achter zijn brilleglazen en zijn vrijwel rim- peloos gelaat ziet men hem zijn hoge leeftijd niet aan. Vanmorgen verhan delde hij nog een zestiental varkens. Natuurlijk gaat alles niet meer zo in het groot) als vroeger ir) de tijd toen hij voor Zwanenberg in Oss varkens en biggen opkocht. Maar nog steeds heeft hij op ouderwetse manier de „poen" aan een ketting om zijn hals bevestigd. Uit de vele blijken van be langstelling van zijn collega's bleek wel, dat hij nog steeds een gewaar deerde figuur op de Maandagse markt is. Namens de varkenshandelaren, -drij vers en -lossers sprak de heer De Lange uit Schermerhorn een geluk wens uit. „Welk een zegen", riep hjj uit, „dat u een zo blakende gezond heid geniet. Op een eerlijke en zake lijke manier hebt gij uw brood ver diend. Wij zijn trots op u. Wij hebben daarom gemeend deze dag niet onge merkt te mogen laten voorbijgaan". Vervolgens bood hij een couvert met inhoud aan om iets blijvends als aan denken aan de markt, te kopen. Ook de directeur van het Marktwe zen, de heer W. Voorthuysen, was ge komen om de pubilaris te feliciteren. Van de 65 jaar, dat de jubilaris de markt bezoekt, heeft spreker er dertig mee kunnen maken. Geen gemakke lijk man heeft het Marktwezen aan deze 88-jarige "gehad. Vaak kwam hij met gerechtvaardigde critiek, maar vaak ook was hij onredelijk. Dit mocht echter niet verhinderen, dat spreker ondervonden had, dat er in Jan Hoog land een goed hart zat. En daarom kon de heer Voorthuysen niet weg blijven. Hij bood een heerlijk kistje si garen aan uit dank voor het langdurig verschijnen op de markt en de steun welke hij hieraan gegeven heeft. Namens het personeel van het café bood hij de jubilaris verder een fles Oude Klare aan, waar, naar >yij ver namen, de jubilaris in het geheel niet mee verlegen is. De heer Teun Half sprak ten slotte nog als oudste van de collega's. Reeds vijftig jaar kende spreker de jubilaris op de Alkmaarse markt. Evenals de voorgaande rede naar belichtte hij het goede hart van Jan Hoogland, maar tevens zijn grote mond. De kleine kooplieden werden in het verleden vaak voor ernstige verliezen door hem beschermd. En daarvoor wilde hij speciaal dank brengen. Door zoveel goede woorden zicht baar ontroerd dankte de jubilaris op hartelijke wijze. Plattelandsvrouwen leerden bfoemenschikken De»heer Wiersma uit Noordschar- woude hield dezer dagen een lezing met voorbeelden over bloemenschik- ken voor de Plattelandsvrouwen. Eerst werd iets verteld over de bloemensier- kunst in vroeger eeuwen. Ongeveer 6000 jaar vóór Christus werden de heilige Lotusbloemen zodanig geprepa reerd, dat ze bij latere opgravingen van koningsgraven nog gaaf te voor schijn kwamen. De Romeinen brachten de sierkunst naar de noordelijke lan den. In de 17e eeuw bracht dr. Boer- haave de kennis van bloemen op een hoog peil. Eerst in de 20e eeuw werd de bloem niet meer zo uitsluitend als luxe beschouwd, maar meer als een noodzakelijke levensbehoefte. Zelfs met de gewone bloemen die langs de weg groeien is iets aardigs te bereiken. Verschillende gebruiksvoorwerpen o.a. fruittest en kop en schotel werden heel aardig opgemaakt. Heel origineel v/as het resultaat dat bereikt werd met het opvullen van een klomp. In de plaats van mevr. Biersteker, die wegens familieomstandigheden af trad als bestuurslid, werd gekozen mevr. Anker van Roon. Na acht jaar terug Acht jaar geleden verloor mw Kluit- Nap haar gouden ring. Zij had het sie raad toen van haar vinger gelegd, en later met het uitschudden van het tafelkleed, was het weggeraakt. Ijverig zoeken mocht niet baten, de ring was en bleef weg. Vrijdag heeft haar vader, de heer C. Nap. bij toeval de ring te ruggevonden. Ze bleek vlak bij de deur te liggen. Marktberichten W ARMENHUIZEN, 4 Sept. - 1100 kg- Aardappelen: Schotse muizen 8,30, grove 8,10, Eig'enheimers 5,90—7,70 en Meerlanders 5,50; 150 kg Slabonen 15—17; 7000 kg Witte kool 4. NOORDERMARKTBOND, 4 Sept. - 5500 kg Aardappelen: Eerstelingen 8,30, grove 8,20 -8,30, Blauwe Eigenheimers 7,70, Eigenheimers 8,20 en Bevelanders 8,10; 500 kg Uien 6,10; L000 kg Bieten: A 5,90 en B 4; 1600 kg Slabonen 15—20,80; 180 stuks Bloemkool 25- 37; 15.000 kg Rode kool 4-5; 10.000 kg Gele kool 3,50- 4,60; 13.000 kg Witte kool 4. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE, 4 Sept. 1000 kg Aardappelen: Blauwe Eigenheimers 7,90—8,20; 2000 kg Tomaten A 15; 400 kg Bieten 5—6; 850 kg Slabonen 5- 19; 13.000 kg Gele kool 4.50-5,70; 9000 kg Rode kool 5-7,90; 80.000 kg Witte kool 4; 3000 stuks Bloemkool B 30—39. RINS FERNHARD BESCHERMHEER NED. FEDERATIE HARMONIE- GEZELSCFAPPEN Prins Bernhard heeft het oescherm- -erscbap aanvaard van de Nederland se Federatie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen. welke dit iaar haar 40- jarig bestaan hoopt te vieren. Het door de Alkmaarse Bo niseerde voetbaltournooi, wa teren de finales plaatsvoi volkomen geslaagd worden In het bijzonder de finale ti en TOG had een spannend v( dat de Amsterdammers in helft de leiding hadden gent ten de roodjakken na de thei maken. Reeds vóór de rust 1 daartoe een serie gevaarlijke ondernomen, doch eerst een vóór het einde der eerste h de prima TOG-doelman gei Deze stand bleef verder or zodat er na uur 'spelen beslissing was. Er werd een verlengd en ook toen was de rog niet gevallen. De beide t gen ieder 5 strafschoppen 1 Daarvan wisten de Amste slechts dé eerste en de laat: nutten, terwijl „Racing" dd: maal achtereen succes had. Met dat al kon voorzitter C eerste tegen zevenen tot de i king overgaan. De uitslag w; HRC (wisselprijs; twee zilve dragers met berrie, benevens medailles en elf kaasjes); 2e 8e pr. Alkm. Boys; 4e pr. R1 Alkm. Boys Als eerste wedstrijd stond moeting Alkm. BoysRKAF1 programma. Bij de Boys bleek Ben de G vangen te zijn door Piet Bic niet in slaagde de oude rot vergeten. De strijd was direct na de zeer levendig doch het t4 daarna geleidelijk terug. Bc zijdse achterhoeden bleken aanvallers een geduchte waardoor hoge scores uitblev voorhoeden ontbrak het a kracht en combinatievermoge het spelen van een bepaalc viel niets te ontdekken. Niett er tussen de beide ploegen klasse verschil. Na twintig minuten heen getrap bracht Toon Indri de AFC-strafschopgebied, waar de Boys de leiding bezorgde. De AFC'ers antwoordden nige aanvallen, doch het was de voorsprong van de Boys wist te vergroten. Na de rust kregen de Wes woners het voordeel van de x wind. Tien minuten na de I kon rechtsbinnen De Nijs er 21 van maken. Na dit doel gen de ploegen vrij Wel tege op. al waren de Boys techni; beter. Hoe de partijen ook zwoe doelpunt werd er niet meer. Als geheel bleven de gebli neden hun kunnen, doch ah appèl voor de aanvang van c titie heeft deze verliezersror haar voordeel gehad. H De finale tussen TOG en als kijkspel veel aantrekkell In de aanvang domineerder sterdammers, doch nadat zij nuten de leiding hadden kwamen de Heldersen stei combinerend in de aanval. H roodjakken zeker niet mee, v dan eens belandde de bal teg of binnenkant van de paal. 1 Ven bleek de TOG-doelman kwaliteit. Zijn Helderse eolk beek was echter van niet klasse, fieze beide keepers 1 dan ook tot de beste spelers veld. Wat de „Reds" ook probei pech bleef hun achtervolgen, TOG-spil P. Karsemeyer te op zijn doelman terugspeel door de bal een dankbare p: de Racing-midvoor G. de Vr die daarmede- het zo zeer 1 tegenpunt wist te scoren. In het veld bleef Racing di De voorhoede hield echter bal te lang bij zich, waardoc Alemaria II won i derde maal „De Berg De Alemaria reserves hebbt het voetbaltournooi om „Dt naar" van hun b?ste zijde lal In de halve finale versloegen hemden Berdos met 50 en c 2 van Wieringerwaard won, Onze stadgenoten in de finale Zaankanters uitkomen. Het is spannende wedstrijd ge worde pas in de laatste minuut door de invallers van Alemaria 2 voordeel van de Alkmaarders slist. Alemaria 2 kan op ee wedstrijd terug zien en voora invallers „Piola" en Stennebe van zich spreken. Het was ja Jan Untied het veld wegens i blessure moest verlaten. Het vrij ernstige blessure en het aanzien dat Untied voorlo; wedstrijden meer zal kunnen s Alemaria won nu voor de d( de wisselprijs welke door de ter van Bergen, de heer Mie: de aanvoerder van Alemaria overhandigd. De hartelijke van de heer Michels werden telijke wijze door Wim Alcmaria's aanvoerder, beantv Door het succes in dit toui inspireerd zal Alemaria de week met volle energie de ci kunnen beginnen. Wij hebben ten vertellen dat de spelers kaar hebben afgesproken de tie als kampioen te beëindi; voornemen waarbij wij de w: van harte sterkte en succes to directeur van de oosi spoorwegen gearres1 pe Oostduitse veiligheidspol Kreikemeyer, directeur °0E se spoorwegen, gea wegens het onderhouden var omgen met de „Amerikaan! agent Noel H. Field"

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2