zegetocht Noordelijk offensief houdt aan Kort Bestek Waarom onoer e wapenen/ Kwart millioen daklozen, 250 doden, 700 schepen vernield 75 JAAR WITTE KRUIS Tegen de hogere omzetbelasting De export van pootaardappelen Dinsdag 5 Sept. 1930 orziiter af VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 207 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zware aanvallen onder zeer slechte weersomstandigheden Amerikanen lanceerden slechts één tegenaanval Atlantische Raad vraagt nog meer opofferingen Dodelijk ongeluk op Rijksweg bij Abbekerk Landing van Boitard in Sowjetzone bevestigd Westduitsers mogen weer jachtgeweren hebben Generaal Kruis richt zich tot lichting 1949-11 Weerbericht Aap a/s hamsteraar TAIFOEN TEISTERT WEST-JAPAN Protest van de sigarettenindustrie De sigaretten worden tóch al duurder Ex-administrateur van N.H.V B. veroordeeld Wérd er wel op de autobus geschoten? mm ■rde Jacob Malik tijdens den zitting van de Veilig- n. Toen het getakketak van iffertje in de verte was ver wij alleen het gezang van de t riet, het klaterend geluid nen, die in het water plens- regelmatige proest-ademen oorden, klonken er mismoe- nken. ie Dordtenaar er mee op- ik ook het water uit. Ik ben s geen doen meer", doe je in zulke omstandig- jnpartijdig toeschouwer. Je vriendelijk. Spreekt bemoe- ordjes en denk in je hart: :b groot gelijk, als ik jou ge had ik er in Alkmaar al de geven." ils het Alkmaardermeer was, kalm was de Markervaart, nog steeds door en opeens timistischer geluiden horen, ilsof ik hier m'n moeheid t moment is Tiny veran derd een Tiny, zoals wij haar Een Tiny, die zwom alsof innen haar op de hielen za ny, die als je haar voorbij en enkel grappig knipoogje, n duizend woorden afsprak, rzetten zou. Dordtenaar gaf op Dordtenaar was er geen er aan. Soepel zwemmend f hem voorbij en na die de het herhaaldelijk, dat Ruyter, zijn begeleidings liet waarnemen en mr. van geestelijk en lichamelijk te kikkeren, y's Dordtse rivaal de Noor- ns van Zaandam tegenover r voor zich zag gaf hij de il uitgeput van vermoeid- im door. Nog een kilometer zij af te leggen. Ook bij de vermoeidheid zich weer oen gelden. Maar een niet jatten kracht schoot haar te jelangstelling van de hon- duizenden, die haar aan nmoedigden. Het was of niet nens, maar ook de natuur ndering voor dit zeldzame svermogen, dat toch ook een voornaamste krachten is, wijgend hebben wij genoten litterende huldebetoon, jon tot horizon spande zich e regenboog, helder afste- de loodgrijze lucht en de scheid nam van de dag en overdroeg aan twinkelende de glinsterende manesik- gouden draperieën achter ■olkengevaarten. Een zeld- m schouwspel bij een zeld- iren, ren het de Zaandamse ensterlichten, die Tiny een jis toepinkelden. Tiny zwom verder, onder bruggen langs kaden met men- n met mensen. Duizenden mensen, wier gejuich op- n de donkere silhouetten jrieksgebouwen. die Zaan- hebben gemaakt. Die ge zwegen. stil en zwart als ;n toch. het was alsof zij jt elk mens de dertig kilo- nmen. die het leven hem igt, met evenveel volharding leggen. Vele van die ge- jken alleen daaraan het le- BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. De Noordelijken hebben Maandagmorgen hun hevige offensief in Zuid-Korea in alle sectoren van het front voortgezet, nadat het Zondagavond door zware regens was onderbroken. Zij hebben daarbij enige niet onbelangrijke resultaten geboekt. Zo slaagden zij er in, in het Oosten de belangrijke toegangsweg van Pohang naar Taegoe af te snijden. In het centrum bezetten zij een plaats op minder dan 25 kilometer van Taegoe en drongen op naar de Noordelijke toe gangen tot de stad. De Amerikanen hebben slechts een tegenaanval van be tekenis gelanceerd. In de bocht van de Naktong drongen hun troepen in de omgeving van Jongsan een tot anderhalve kilometer op. Het buitengewoon slechte weer verhinderde in de nacht van Zondag op Maandag een tweede tegenaanval. ken hebben nu ook hun aanvallen op de havens en het vliegterrein van Po- hang hervat. Het zwaarst is de strijd echter in het Zuiden. De 26ste Amerikaanse divisie, die hier de toegangswegen tot Masan en Poesan beschermt, wordt op haar Zuidelijke flank door sterke Noordkoreaanse strijdkrachten aan- De Noordelijken namen Maandag ochtend het initiatief en rukten een ommuurde plaats, vijf kilometer van Taboedong binnen. Taboedong ligt op nog geen 25 kilometer van Taegoe verwijderd. Zondagmiddag hadden de Noordelijken hier al een aanval ge lanceerd, die hun behoorlijke terrein winst opleverde. Een Amerikaanse te genaanval werd door het slechte weer onmogelijk gemaakt. Langs de Oostkust drongen de Noor delijken van Kigye uit verder op in Zuidelijke richting. Zij veroverden Angang-Ni, een spoorweg- en wegen- kr.ooppunt ten Westen van Pohang en sneden zo de weg van Pohang naar Taegoe af. Daardoor werd de enige be- voon-adingsweg van Taegoe afgesne den De Noordelijken blijven tnans op- rokken naar Kyongdjoe. De Zuidkoreaanse zesde divisie, die deze frontsector verdedigt, staat ón der zware druk. Want de Noordelij - gevallen. Geschat wordt, dat er 28.000 man in de strijd zijn geworpen. Reeds is een deel achter de Amerikaanse li nies doorgedrongen. Zondagavond lag hier, volgefis Amerikaanse correspon denten, het front „helemaal door el kaar" Vriend en vijand zochten el kaar in stromende regen en volledige duisternis. De Amerikaanse tegenaanval richt zich tegen het Noordelijke bruggen hoofd over de Naktong. De Noorde lijken zijn hier Maandagmorgen ander halve kilometer teruggedrongen. De Amerikaanse mariniers, die hier vech ten, groeven zich Maandagmorgen stevig in op drie met kreupelhout be groeide heuvelkammen. Er werden vorderingen gemaakt. Dit is een tafereeltje zoals er dage lijks zijn te zien op Korea en waarbij de ene Koreaan de andere bewaakt. Links een Zuidkoreaan, die twee Noordelijken naar de commandonost brengt. De tot nu toe voorgestelde' defen siemaatregelen van de leden-staten van het Noordatlantisch Pact zijn niet voldoende. Verdere maatregelen en opofferingen zijn noodzakelijk, aldus het communiqué dat is uitgegeven door de vergadering van de plaats vervangers van de ministers van de Noordatlantische Raad. De Raad achtte echter de stappen, die de re geringen thans nemen en de vastbe slotenheid tot het verstevigen van de verdediging van heit Westen, die daaruit blijkt, bemoedigend. De Raad heeft plannen opgesteld voor de uitvoering en financiering van een voorrangsprogramma voor de productie en heeft de regeringen aan bevolen direct orders te plaatsen voor uitrusting, die de strijdkrachten het dringendst nodig hebben. De plaatsvervangers zijn overge gaan tot het bestuderen van de maat regelen, die nodig zijn voor de ver sterking der militaire organisatie van het Pact en het doelmatigst en zui nigst gebruik van de gezamenlijke middelen der twaalf landen. Op 13 September komen de plaats vervangers weer te New-York bijeen voor de opening van de Noordatlan tische Raad. Gistermiddag is op Rijksweg no. 7 bij Abbekerk een verkeersongeval ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de drieenzestigjarige A. Rave uit Rot terdam. Rave reed in de richting Wierin- germeer, toen bij de Bennemeer zijn pad gekruist werd door een truck met oplegger van houthandel Eecen uit Oudkarspel., die in de richting Twisk ging. R., die blijkbaar niet op verkeer uit een zijweg verdacht was, is tegen de wagen opgereden en was op slag dood. Öoor dit ongeval is weer duidelijk gebleken hoe ontzettend gevaarlijk de kruisingen met de Rijksweg zijn. Deze kruispunten, bij Bobeldijk, Wog- num en Abbekerk worden slechts vijftig meter van tevoren door een bordje aangeduid en de meeste auto mobilisten en motorrijders hebben er niet eens erg in. Voorlopig zal van de geprojecteerde viaducten wel niets komen wegens gebrek aan financiën, maai laat men dan toch in ieder geval op flinke af stand van de kruispunten borden aanbrengen om het verkeer te waar schuwen. Op een vraag van Reuter over de Canadese ballonvaarder Boitard, die Zaterdag te Amsterdam opsteeg en Zondag fe Wolmerstedt bij Maagden burg (Sowjetzone) landde, antwoorde de burgemeester van Wolmerstedt: „Een Canadese ballonvaarder is hier geland. Hij is door de politie naar Maagden burg gebracht". De burgemeester wei gerde verder vragen te beantwoorden en legde de haak neer. De Westduitse autoriteiten mogen vergunningen uitgeven voor 25.000 ge weren en 50.000 jachtgeweren voor het komende seizoen. Dit is goed nieuws voor de Westduitse boeren, die reeds maanden lang klagen over het toene mend aantal dieren, dat hun aardappel velden vernield. De Westduitse autoriteiten moeten de geallieerde militaire veiligheidsraad rekenschap afleggen van de registratie en van de controle op deze geweren, die geen groter kaliber mogen hebben dan acht millimeter Anti-Roemeens proces in Belgrado Twee voormalige afgevaardigden van het Servische autonome parlement en een vroegere functionaris van het Joego Slavische nieuwsbureau Tanjoeg hebben voor een rechtbank te Belgrado de hun ten laste gelegde activiteit tegen de Joegoslavische republiek toegegeven Naar verklaard werd, voerden zij in structies uit van twee Roemeense diplo maten. Alle dienstplichtigen van de lichting 1949-11, die tegen 2 October opnieuw onder de wapenen moeten komen even als de dienstplichtigen van dezelfde lichting, die na 1 October onder de wapenen worden gehouden, ontvangen (de eersten gelijk met hun oproeping) een gedrukte brief getekend door de chef van de generale staf, mr. H. J. Kruis, waarin een nadere verklaring wprdt gegeven van de redenen voor de te hunnen aanzien genomen maatregel. Nadat is uiteengezet dat de regering zich volkomen bewust is van het grote persoonlijke offer van degenen, die op October weer in dienst moeten ko men, wordt nader ingegaan op het waarom van een en ander. Na de bevrijding werd de oefening van de soldaten gericht v.n.l. op de bij zondere taak in Indonesië. Toen die taak wegviel moest worden overgescha keld op de taak van ons land in het kader van Atlantisch Pact en Verdrag van Brussel. Daartoe moesten eerst nieuwe instructeurs gevormd worden. Toen wij u lieten gaan meenden wij u niet meer direct nodig te zullen heb ben. Deze hoop is door het Koreaanse conflict en de gespannen toestand in de wereld de bodem ingeslagen. Neder land moet op korte termijn drie divisies mobilisabel maken. Daarom is een groot aantal volledig geoefende man nen nodig. U kunt daartoe niet beho ren als ge niet geheel bent opgeleid. En een zwakke schakel, zoals die er nu bestaat, is gevaarlijk. U wordt opgeroepen ook omdat het niet billijk is jegens uw voorgangers, In een hoofdbestuursvergadering van de Stichting 1940—1945, in het Amstelhotel te Amsterdam, is Z. K.*H. Prins Bernhard het erelidmaatschap van het hoofdbestuur der Stichting aan geboden. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met flinke opklaringen, maar in het uiterste Noorden van het land, voorname lijk vannacht, plaatselijk enkele buien. Des nachts koeler, morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Meest matige 'llnd tussen West en Zuidwest. Woensdag: Zon op 5.59, onder 19.07. Maan °P 23-32, onder 17.05 uur. die toch al zoveel langer en zwaarder hebben gediend dan u, om hen in ge val van nood alleen de strijd te doen ingaan, omdat het niet rechtvaardig is die voorgangers te verzwakken door uw onvoldoende geoefendheid en onverant woord jegens uzelf om u de zwakke schakel te laten. Daarom moet uw op leiding nu worden voltooid. Uw instruc teurs zijn intussen omgeschakeld. Het materiaal is er of is in aantocht. Nieuw-Guinea ook te Londen besproken De Australische minister van Buiten landse Zaken, Spender, heeft te Londen verklaard, dat hij met Britse ministers o.m. gesproken had over de verdediging van Europa, een Stille-Oceaanpact, For mosa, het vredesverdrag met Japan en Nieuw-Guinea. „De Britse regering heeft begrip ge toond in alle door mij ter sprake ge brachte kwesties", aldus Spender. Maandagmorgen heerste er opschud ding op de apenrots in diergaarde Blijdorp te Rotterdam. Ofschoon de sprong naar de muur, die de tuin van de openbare weg scheidt en die al enkele malen flink was verhoogd, een levensgevaarlijke onderneming scheen was een Rhesusaap, een volwassen mannetje, erin geslaagd de toer te volbrengen. Hij verdween zonder adres achter te laten en men zag de broede ren en zusteren op de rots al samen scholen en de indruk wekken, alsof er onder elkaar zwaar geroddeld werd over wat de mensen een slippertje noemen. Maar na enkele uren keerde dc vluchteling eigener beweging terug zij het met iets onder de armWat het was? Een pakje margarine, dat nu vermoedelijk uit een of andere keuken aan de Van Aerssenlaan wordt ver mist. De apengemeente had ten on rechte het ergste gedacht, want nu bleek, dat de Rhesus doodgewoon aan het hamsteren was geslagen Het gerod del hield op en vol jaloezie keken de rasgenoten toe, maar ze lieten geen kans ongebruikt om ook een lik mach tig te worden. Intussen zit de directie van de diergaarde met het probleem wie er nu benadeeld isZe is gaarne bereid de schade te vergoeden (Ons aller Theodoor bericht ons, m.et de hand op het hart te kunnen verklaren niet bij deze zaak betrok ken te zijn. Zijn uitlevering is niet geëist. - Red.) JJEN TAIFOEN in West-Japan heeft minstens 250 personen het leven gekost en meer dan 250.000 mensen dakloos gemaakt. Dit is de eerste wervelstorm, die Japan in zestien jaar heeft getroffen. Vooral de dichtbevolkte streken van Osaka, Kobe en Kioto werden geteisterd. Op sommige plaatsen had de wind een snelheid van 175 kilometer per uur. Bijna 12.000 huizen werden totaal ver nield, 22.000 gedeeltelijk en meer dan 170.000 overstroomd. 700 schepen werden vernield of liepen schade op. De Amerikaanse lange-afstand-bommenwerpers konden niet opstijgen voor Korea. J^ET HUWELIJK is een schone zaak. Twee flinke zonen en twee schat tige dochters van de heer Kleyntjes uit Afferden (Lstapten tegelijk in l"llllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllNI11"111"1""1111""1" het bekende bootje. Het commentaar daden van de overleden schilder van vader Kleyntjes? „De een heeft de Waarvan acte- ander aangestoken, ze moeten het zelt LIET doet ons deugd, dat ook de dui- maar weten De 50-jarige Duitse H venmelkers de lendene„ omgord pianist Heinz Arntz beweert zijn we reldrecord non-stop-pianospel van 130 op 150 uur gebracht te hebben. In April speelde hij 122% uur en in Maart 1949 120 uur. Over het nut van deze idioterie zullen we maar zwijgen. Li In de staat Perak pleegden lieden een overval op een school, waar zij een on derwijzer, die gymnastiekles gaf, dood schoten. De moordenaars lopen bin nenkort een lekkere kans niet aan de ringen maar aan de galg te hangen. Li Het Hengelose gemeenteraadslid Her der is uit de CPN getreden, waarover de „schaapkens" zeer ontstemd zijn LJ De Ned. Ver. van Kunstschilders is boos over de wijze waarop de verkoop van de nagelaten schilderijen van Han van Meegeren plaats vindt. Zij achten ,de eer van hun vak geschaad door de lendenen hebben voor de strijd tegen de kanker Bijna 3000 postduiven vlogen met soe pele wiekslag f 1100.- En voor het Witte Krvns n*g eenmaal troelala Ned. Kanker Instituut. In 1949 meerden 3891 schepen met een geza menlijke bruto inhoud van 20.406.451 m3 te Amsterdam. In 1938 waren dr cijfers 3494 met 22.107.592 m3. Mokum Ahoy! Nog meer getallen: De Ame rikaanse auto-industrie leverde in 1949 zes millioen personen- en vrachtauto'-- af. In 1899 was dit aantal nog slechts 2400. In hetzelfde land werden he* vorige jaar 1.500.000 huwelijken geslo- bijeen voor het ten. Van de hak op de tak, dus van New York naar Moskou, waar de 70ste verjaardag van de electrische tram werd gevierd. Wie de uitvinder is? De Rus Pirotsky. Heb ik nooit aan getwij feld. D Drie apen van Strassburger erkozen in Rotterdam de vrijheid. Zi aken de Kruiskade over en slinger en aan de bomei. van het plantsoen an de Diergaardesingel. Duizenden ebben zich een aap gelachen voordai le apen weer gepakt waren. En voor het geval u het nog niet mocht weten: IJsland heeft negen nieuwe vismeelfabrieken gebouwd, waarbij is wil aantekenen, dat mijn reukorgaar blij is, dat zijn baas niet op IJslano woont. Vandaag mag Noord-Holland in vreugde gedenken Hoe zóveel jaar t'rug 't Witte Kruis werd gesticht, Dat in de verschillende dorpen en steden Zijn zegenrijk werk voor het volk heeft verricht. DRIEkwart eeuw van toewijding, liefde en offer, DRIEkwart eeuw bereidheid tot hulp in de nood. DRIEkwart eeuw van zorg voor des mensen gezondheid Mijn kleine Noord-Holland, jouw deugden zijn groot! Waar rampspoed of ziekten de mensen bezochten Werd nooit te vergeefs een beroep nog gedaan Op deze vereen'gin" maar werd er met daden Of materialen terzijde gestaan. Een ligstoel, een windring, een koortsthermonfeter, Een rugsteun, een bed, ja het hindert niet wat, Een ieder, die één dezer dingen moest hebben, Die heeft ze, soms jaren, in bruikleen gehad. En als er verpleegd moet in huizen of hoven, Dan trekken de zusters er moedig op uit Door polders en velden, bij nacht en bij ontij, Geen regen of storm die deez' dapperen stuit. Zij zijn niet beroemd als Us Abe en Fanny, Staan niet in het licht van de publiciteit. Hun weg is in stilte, hun arbeid in eenvoud, Hun leven: een leven aan 't dienen gewijd. Maar thans brengt Noord-Holland hun allen zijn hulde, Wanneer zij daar gaan langs het Alkmaars stadhuis, Met nog zoveel and'ren, die gaven en krachten Besteedden in dienst van ons pracht Witte Kruis. Hun gang wordt de kroon op hun moeizame a.rbeid, De glorie van DRIEkwart eeuw toegewijd werk Aan óns nu de taak hen ook vérder te steunen, De handen ineen, want slechts eendracht maakt sterk! JABSON De vakgroep sigarettenindustrie heeft zich in verband met het inge diende wetsontwerp, waarbij de omzet belasting wordt gewijzigd ten voordele van de sigarenindustrie met een krach tig protest gericht tot de leden van de Staten Generaal. Volgens het ontwerp zal de daardoor verminderde belas tingopbrengst gecompenseerd worden door een verhoging van de omzetbelas ting- met 6 pet op sigaretten, duurder dan f 0.70 per 20 stuks. Men wijst er op dat een zeer grote DE SCHOENREPARATIES WORDEN DUURDER De gezamenlijke Nederlandse schoen makerspatroonsbonden, n.l. de Neder landse Bond van Schoenmakerspa troons, de Ned. Bond van Chr. Schoen makerspatroons, de Ned. Katholieke Schoenmakerspatroonsbond en de Ned. Bond van Gemechrniseerde Schoenrg- paratiebedrijven hebben op een Maan dag te 's-Hertogenbosch gehouden ver gadering besloten de schoenreparatie- prijzen te verhogen. Dit besluit is ge nomen in verband met de zeer ver hoogde prijzen van alle grondstoffen. Een verhoging van 15 pet. op alle schoenreparaties achtten de bonden als noodzakelijk. De voormalige administrateur van de Noordhollandse Voetbalbond werd hedenmorgen door de Alkmaarse Ar rondissementsrechtbank veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. Veertien da gen geleden eiste de officier van Jus titie tegen Louis H. P., die afkomstig is uit Noord-Scharwoude, één jaar en zes maanden. Over enkele dagen zal P., als uitvloeisel van het vonnis in vrijheid worden gesteld. jehova's Getuigen in Oost- Duitsland verboden De Oostduitse regering heeft de gods dienstige seete Jehova's getuigen ver boden, nadat reeds meer dan 500 Oost duitse leiders van de secte gearresteerd werden. Het verbod wordt gemotiveerd met de beschuldiging, dat de secte haar godsdienstige privileges heeft mis bruikt voor tegen de staat gerichte ac tiviteit. stijging van de prijzen der grondstoffen in ons land al een verhoging van de detailprijs over een maand of drie on vermijdelijk zou maken. De aanvaar ding van dit wetsontwerp betekent, dat de gemiddelde sigarettenprüs dan op 0.75 tot 1.05 zou komen, waarbij ver schillende andere prijsverhogende fac toren nog buiten beschouwing zijn ge laten. Indien van het wetsontwerp wordt afgezien zal de gemiddelde prijs stijgen tot ca. 0.90. Men vestigt er voorts de aandacht op, dat door de verhoging van de grondstoffenpri zen en de daaruit vol gende verhoging der artikelen reeds een grotere opbrengst van accijns van naar schatting 30 millioen zou mee brengen. Dit bedrag is al groter dan het compensatiebedrag, dat vereist zou zijn bij de verminderde omzetbelasting voor de sigaren. De sigarettenindustrie acht het daar om ook in hét belang van de consu ment gewenst, dat van een verhoging van de omzetbelasting op sigaretten wordt afgezien. TWAALF DODEN Bij EEN VLIEGRAMP IN DE V.S. Twaalf vacantlegangers kwamen om het leven toen bij Utica in de staat New York een particulier vliegtuig (Dakota) kort na het opstijgen neerstortte en in brand vloog. De overige elf inzittenden werden gewond, van wie één ernstig De districtscommissaris van de rijks politie in Friesland deelde ons, in ver band met de beschieting nabij Breezand van een autobus, waarin bezoekers ge zeten waren van het „Waarheid-zomer feest", mede, dat de linker voorruit van de autobus in haar geheel uit de sponningen is gevlogen. Dit valt, aldus de districtscommissaris, moeilijk te rij men met een beschieting. Eerder wordt dan ook de mogelijkheid aangenomen, dat een technische oorzaak hieraan niet vreemd is. Daar het ene gerucht echter wil, dat aan dit geval een politiek karakter ten grondslag ligt en het andere, dat er valse aangifte is gedaan, stelt de rijks politie een streng onderzoek in. Enige getuigen zijn reeds gehoord. Een des kundige heeft de autobus onderzocht. De vernielde ruit wordt op het labora torium bekeken. Jean de Matha, de laatste Franse R.K. geestelijke in Moskou, die de Sowjetunie binnen 48 uur verlaten moest, is in Parijs aangekomen. Hij verklaarde, dat hij in Moskou steeds bespionneerd werd. De waarborgsom is niet meer verplicht (Van onze Haagse redacteur) Bij de export van pootaardappelen van de buitenlandse afnemers werd tot nu toe het stellen van accreditief ge- eist, een zekere waarborgsom dus waar door de verkoper garantie had, dat het afgenomen goed betaald zou wor den, met name door de Nationale Groe pering van aardappelhandelaars van Belgie. Daar de argumenten van Belgie redelijk waren, was er alles voor te zeggen ten opzichte van dit land deze eis te laten vallen. Dit zou er echter toe leiden, dat de zelfde houding zou moeten aangenomen worden tegenover andere buitenlandse afnemers Hiervoor was temeer reden, omdat verschillende transacties dreig den af te springen wegens deze eis tot het stellen van accreditief. Het Bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed heeft daarom besloten de eis tot het stellen van accreditief voor alle landen op te heffen. Incidenteel kari het weer worden ingevoerd indien een be talend land zich niet zou houden aan de betalingsvoorwaarden. Het spreekt vanzelf dat ook de exporteur vrij is ten opzichte van zijn buitenlandse relaties deze eis wel of niet te handhaven; de verplichting is opgeheven. f.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1