Het Witte Kruis feestte in Alkmaar Wat kruimeldiefstallen en een mishandeling Koningin onderscheidde Voorzitter Van Leersum en Zr. v. Vladerecken AGENDA Jeugd en Bloemen em Reclassering noodzakelijk Vaststelling van een nieuw kledingreglement Gelijkstelling met rijksregeling Welstandscommissie voor Alkmaar en omgeving geïnstalleerd Delicate taak wacht Paardenmarkt Passagierende verpleegden Salarisregeling gemeentepersoneel WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1950 Driekwart eeuw op de bres voor volksgezondheid De grijze 73-jarige Alkmaarse wijkverpleeg ster Zr. Von Vladerecken wordt hartelijk gelukgewenst met haar zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. die te Hilversum alsmede door de voorzitter van de Federatie voor Ge zinsverzorging ZaanstreekWater land, de heer A. Stoffels. Na een slotwoord van de heer Van Leersum, waarbij hij H.M. de Koningin dankte voor de hoge onderscheiding, die hem werd verleend, begaven allen zich naar diverse restaurants om aan te zitten aan een zeer geanimeerde koffietafel. 's Middags om half drie recipieerde het hoofdbestuur van de jubilerende vereniging in de kleine zaal van de Harmonie, waar tal van bloemstukken het feestelijk cachet van deze bijeen komst nog verhoogden. Vele honderden belangstellenden maakten van de gele genheid gebruik het hoofdbestuur te feliciteren met het platina feest van de Noordhollandse Vereniging Het Witte Kruis en ook de gedecoreerde mede werkers werden niet vergeten. Om kwart over drie'en om half acht in de schouwburg „Het Gulden een opvoering gegeven van de werd Vlies" QROOT FEEST was het gisteren in Alkmaar, waar de Provinciale Vereniging Het Witte Kruis haar vijf en zeventig-jarig bestaan heeft herdacht. Het was een groots feest, waarin inderdaad alle eei is bewezen aan hen, door wier toe wijding deze belangrijke organisatie op het gebied van de Volksgezondheid zulk een goede naam heeft verworven. Er was een défilé van verpleegsters van wijkverpleegsters in wit en blauw-wit, van kraamverpleegsters in bruin, van m - crzorgsters en van de vertegenwoordigsters van de zusterorganisaties uit andere gewesten, die onder het teken van het Groene Kruis hun werk verrichten. Bijzondere luister heeft deze dag gekregen door de Koninklijke onderscheidingen, die zijn uitgereikt: het officierskruis van de Orde van Oranje Nassau voor de provinciale voorzitter, de heer G. J. van Leersum, te Winkel, de eremedaille voor de oudste wijkverpleegster, de onlangs afgetreden zuster A. von Vladerecken. Na het défilé en de of ficiële ontvangst ten s'adhuize, waarover wij reeds gisteren schreven, toog het gezelschap naar de „Harmonie", waar de voorzitter van de com missie van voorbereiding, tnr. G. A. de Lange, de herdenkingsvergadering ©pende. Hij gaf onmid dellijk het woord aan de voorzitter van het hoofd bestuur, de heer G. J. van Leersum. In een grote feestrede herdacht deze al het werk. dat door de Vereniging, de „moeder" der kruisver enigingen, is verricht. Hij richtte in de eer ste plaats een woord van welkom aan ver schillende hoge gasten aid Z. E. de staatssecre taris van Sociale Zaken dr. P. Muntendam, mede als vertegenwoordiger van de minister, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, commissaris van de Konin gin in Noord-Holland en de vele ande ren, die hierboven reeds werden aan geduid. Daarbij memoreerde hij tevens de goede samenwerking welke het Witte Kruis mocht hebben met de vele tak ken van dienst en de organisaties, die zich gelijk deze vereniging bewegen op het terrein van de volksgezondheid. Hij liet daarna alle onderdelen van de grote taak, die het Witte Kruis zich heeft gesteld, de revue passeren, en wees op de betekenis van elk dier scha kels, die tezamen dat organische en harmonische geheel vormen, een front tegen de aantasting van de. Volksge zondheid. Ten slotte wees hij op de bezielende factor, die ook vandaag weer in dit feest school. Samen zijn wij in vreugde bijeen, samen werpen wij ons weer voor een nieuwe periode met idealisme en toewijding op onze taak. Een nieuw tijdvak vangt aan. Wij kiezen opnieuw het ruime sop, kome wat komen mag. Onderscheidingen. Na een hartelijk applaus voor de voorzitter, verkreeg de Staatssecreta ris, dr. Muntendam, het woord, die blijk gaf van de grote waardering, die ook bij de Overheid leeft voor het werk dat nu reeds 75 jaar lang door het Witte Kruis werd verricht. Hij wees erop hoe hier al die tijd reeds gewerkt wordt aan de gedachten en doelstel lingen, die de na de tweede wereld oorlog opgerichte Wereld Gezond heidsorganisatie eveneens tracht na te streven. Als ons land zich verheugt in het laagste sterftecijfer, ook dat voor de zuigelingen en de t.b.c., is dat aan het werk van de kruisverenigingen mede te danken. Het défilé van de werksters van het Witte Kruis van deze morgen wilde hij noemen: het défilé van het ere- regiment. In zr. A. von Vladerecken te Alkmaar die thans 73 jaar is en tot 1 Jan. nog als wijkverpleegster werkzaam was, zag hij het prachtige voorbeeld van alle anderen. Wat zij deed in het be lang van de lijdende mensheid is heel veel. Hij deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd haar de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen. Onder hartelijk applaus werd zuster Von Vladerecken het eremetaal op de borst gespeld. Daarna richtte de Staatssecretaris zich tot de heer G. J. van Leersum en deelde hem mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem te begiftigen met de onderschei ding als Officier in de Orde van Oranje Nassau. Ook hem spelde de spreker het teken van de hoge onder scheiding op de borst. Nog vele sprekers. Nog vele sprekers voerden op deze feestvergadering het woord. Wij noe men de- Commissaris van de Koningin als ere-voorzitter van de Vereniging, die wees op het prachtige symbool van de Vereniging: het kruis. Wie dit symbool kiest, wie daaronder werkt, kiest de weg van zelfopoffering, van zichzelf wegcijferen. Moge gij daaraan in de toekomst getrouw blijven. Na mens de Alg. Ned. Ver. het Groene Kruis sprak haar voorzitter prof. dr. J. H. Tuntler. Hij reikte vier zilveren medailles van de Vereniging uit en wel aan zuster Meijer uit Texel, zus ter Stiffels te Anna Paulowna, de heer C. Dingier Sr. te Beverwijk en de heer R. Vóórhaar te Alkmaar. Al len hebben voor het Witte Kruis zeer veel verdienstelijk werk verricht. Vervolgens werden nog woorden van gelukwens gesproken door de waar nemend hoofdinspecteur van de Volks gezondheid dr. Rijkers, dr. Kersber gen, voorzitter van de Noordjiollandse Vereeoiging ter Bestrijding van de T-B.Q, en namens de oudste afdeling, Witte Kruis Cabaret-Revue „Wij zijn Paraat". Deze revue, waarvoor de Alkmaarse auteur Jan van Alfen de historische schetsen schreef, bevatte behalve deze tal van nummers, die met het Witte Kruis slechts in de verte of in het geheel geen verband hielden, doch slechts ten doel hadden, te verstrooien of te vermaken. Min of meer historisch dan waren scènes als: Zo begon het (de oprich tingsvergadering), Mina, de baker uit het jaar 1900, Een kraamkamer uit 1900, twee gedeelten, waarin duchtig de draak werd gestoken met de onkunde en de rare opvattingen van de oude plattelandsbakers, en de Wijkverpleeg ster van Kooldorp, waarin de deugden van de moderne Kruiszuster werden be jubeld. Er werd iets getoond van het werk op de herstellingsoorden van het Witte Kruis. Deze nummers deden het ongetwijfeld. Ze werden dan ook ten tonele gebracht op een wijze, die op nauwgezette studie en grote toewijding wees. Maar ook is er zeer genoten van het optreden van Kees Stet van Ierswoud, van de mu- setteklanken van het trio Annie de Moor, van de zang van de Victory sisters en van het tango-orkest Vita Nova. Alles tezamen genomen was deze revue stellig niet het minst geslaagde deel van de herdenkingsfeesten. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur Tarzan vindt een zoon (leeft. 14 jaar); Victoria Theater 8 uur, Lied van het Zuiden (alle leeft.); Cinema Americain, 8uur. Crock de clown (alle leeftijden). Alle theaters 2.30 uur matinée. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag, geen matinée IN AULA GYMNASIUM op 8, 9 en 10 September Burgerlijke Stand Geboren: André, z. van D. Karbaat en A. Kroone. Daniel G,, z. van G. J. Schin kel en M. J. Westerhof. Getrouwd: Hubertus G. Sman en An tonia W. van der Kamp. Overleden: Jan Valentijn, 64 jaar, gfhuwd met N. van der Ent. VOOR DE VIERDE MAAL „KEES STET" De bekende Westfriese voordracht kunstenaar „Kees Stet van Ierswoud", die reeds driemaal voor uitverkochte zalen in Alkmaar optrad, zal Zondag nogmaals zijn amusementsprogramma brengen met zijn bekende medewerkers in ,,'t Gulden Vlies". De Staatssecretaris van Sociale Zaken, Dr. P. Muntendam, speldt de voor zitter van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis", notaris G. J. van Leersum te Winkel de versierselen van de Officiersorde van Oranje Nassau op de borst. Schrikt U maar niet, want wij brengen uiikomsl voor U, dank zij onze „Kousen-Service Uw kousen worden binnen 2 da gen bij ons gerepareerd en op nieuw gevormd (ook Uw Nylons repareren wij zonder prijsver hoging) en hoe keurig ze er dan uitzien, kunnen wij U niet beschrijven, doch dat zult U bij de eerste kennismaking met onze nieuwe „Kousen-Service- Afdeling" ondervinden. A I K M A A R Voor de Arrondissements-rechtbank te Alkmaar stonden gisteren verschillen de stad- en streekgenoten terecht, die van het rechte pad waren afgeweken en die hiervoor gisteren de consequenties hadden te aanvaarden. Reclassering noodzakelijk De Alkmaarder Jan M. werd beschul digd van het feit dat hij bij zijn patroon enige kisten met conserven en een do zijn flessen wijn had weggenomen. Verdachte gaf deze beschuldiging vol mondig toe en het ging dus alleen maar om de vraag welke straf men hem zou moeten opleggen. De officier, mr. Meischke, achtte het noodzakelijk en nuttig dat verdachte in een inrichting zou worden opgenomen, waar gelegen heid tot reclassering aanwezig is. Ver dachte vond dat erg daar hij voor zijn moeder moet zorgen. Hij vroeg daarom of het niet mogelijk was een voorwaar delijke straf te krijgen, waarbij hij on der toezicht van de reclassering zou komen te staan. Uitspraak over 14 dagen. Klap met deksel Dirk S. uit Oterleek stond op het matje omdat hij iemand vrij onzacht met het deksel van een melkbus had bewerkt. De aanleiding hiertoe was een woordenwisseling geweest. Dirk, die de bewuste avond van een feestje huis- waarts keerde, zat achter op de fiets van een vriendin. Er %tond een stevige wind en het was voor twee opgeschoten jongens aanleiding geweest om Dirk te In October 1949 heeft de Raad een kledingreglement vastgesteld dat op 1 Januari 1950 in werking zou treden. De beslissing op het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit is vele maan den uitgebleven en Ged. Staten hebben nu medegedeeld, dat het reglement bij de minister van binnenlandse zaken bedenking ontmoet. De minister merkt op, dat aan de regeling voor het rijks personeel de gedachte ten grondslag ligt dat de daaraan verbonden kosten door belanghebbenden moeten worden gedragen. Waar de juiste verhoudingen door de stijging der prijzen en het ach terwege laten van een evenredige ver hoging der kortingsbedragen zijn ver broken, is een wijziging van het rijks- kledingbesluit in voorbereiding. Indien in Alkmaar tijdelijke voorzieningen worden getroffen zodat de draagtijden en de kortingsbedragen worden gecon formeerd aan het rijkskledingbesluit zoals dit thans luidt, bestaat er bij de minister geen bedenking tegen. Deze voorlopige regeling wordt dan te zijner tijd tevens geconformeerd aan de te treffen nieuwe rijksregeling. Het is B. en W. nader gebleken, dat er bezwaar bestaat tegen de opneming van een vast inhoudingspercentage van 25%. De minister stelt de goedkeuring van het reglement afhankelijk van het feit of Alkmaar daarin de draagtijden en in houdingsbedragen van het rijkskleding besluit wil overnemen. De te Alkmaar vastgestelde regeling lijkt B. en W. gezonder en logischer dan het rijkssysteem, omdat bij de ge meentelijke regeling het personeel 25% betaalt van de kostprijs der verstrekte kleding terwijl bij het Rijk voor de afgegeven kleding een vast bedrag in rekening wordt gebracht en dat daar niet het personeel maar alleen de ge Bij brandend maagzuur een of twee Rennies eenvoudig laten smelten op de tong. Nog vóór U het weet, behoort de pijn tot het verleden. Ook voor U is er nu geen re den meer, bepaalde lievelingsgerechten te laten voorbijgaan. Als er eens iets verkeerd valt, hebt ge toch Uw Rennies bij de hand. En ge kunt ze innemen zonder water of wat ook, altijd en over al. Vraagt Uw Apotheker of Drogist een paK Rennies. Een pracht remedie, prettig om in te nemen en.... zo doeltreffend. (Ingezonden Mededeling) meente voor- of nadeel van prijsver laging of-verhoging zal hebben. Van veel belang is dit niet. Waar door de trage afdoening van zaken de verstrek king van kleding enz. in 1950 in ern stig gevaar is gebracht, zal het nodig zijn de regeling aan die van het rijks personeel aan te passen. In verband daarmede bieden B. en W. een nieuw kledingreglement ter vaststelling aan. SPIEGELRUIT VERNIELD In de nauwe Boterstraat probeerde gistermiddag een automobilist ter hoogte van de kapsalon van de heer J. de Boer een voor hem rijdende handwagen in te halen. Dit zou zon der ongelukken afgelopen zijn, als niet de deurknop van de auto het handvat van de wagen gegrepen had. Het gevolg was, dat laatstgenoemd voertuig een groot spiegelruit van 2.70 bij 1,60 m. indrukte. De politie maakte tegen de bestuurder van de auto proces-verbaal op. vertellen dat het sportiever zou zijn hij ging fietsen en het meisje achteroj liet zitten. Sommige mensen hebben een staan dj uitdrukking waarmede zij duidelijj trachten te maken dat een ieder zich maar met zijn eigen zaken moet be. moeien. Dirk zei zo iets van „Loop naaj je moe (de) r", waarop één van de joq, gens hem vertelde dat hij zo iets niet moest zeggen daar zijn moeder overle den was. Het ene woord haalde het andere uit. Er vielen klappen en die ene met het deksel van de melkbus kwam behoorlijk hard aan. De officier eiste f 100 subsidiair 40 dagen. De verdediger betoogde dat hier sprake was van nood weer en meende dat zijn cliënt diende te worden vrijgesproken. Huiselijke moeilijkheden.. Acht maanden gevangenisstraf eiste de officier tegen Pieter de B. Deze Alkmaarder had een oplossing tracht ten te vinden voor zijn huiselijke moei lijkheden door met een huurfiets aan het zwerven te gaan en ten slotte deze fiets voor f 25 van de hand te doen. De verdediger voerde als verzachtende om standigheid aan dat zijn cliënt berouw had gekregen en met de verhuurder een regeling had getroffen om de fieti te vergoeden. Nog een „zwijntjesjager". Ook de tweede „zwijntjesjager" die deze dag terecht stond was een Alk maarder. Teunis van E. had zich over drie fietsen ontfermd. Deze jongeman, die reeds eerder ter beschikking van de regering was gesteld, was tot deze dief. stallen gekomen omdat zijn normale in. komsten niet toereikend waren om zich van de „liefde" van zijn meisje te ver zekeren. De officier eiste een jaar ge vangenisstraf, door te brengen in ds bijzondere strafgevangenis te Scheve- ningen. Pieter H. heeft een voorliefde voor woonwagens maar ook dit kost geld. Evenmin als de vorige verdachte had Pieter een voldoende voorraad van het slijk der aarde om aan zijn verlangens te kunnen voldoen. Het was daarom wel zeer verleidelijk voor hem eei. greep in de geldlade te doen toen hij na driemaal „volluk" te hebben geroe pen nog steeds alleen in de winkel stond. Op het laatste moment bedacht hij zich echter en liet het geld terug vallen. Op dat moment kwam de eige naresse juist de zaak binnen. „Geef dat geld maar terug" zei zij, hetgeen Pie ter niet kon doen daar hij 't geld slechts even in zijn handen had gehad. De of- ficier eiste zes maanden gevangenis straf, maar de verdediger meende dat zijn cliënt diende te worden vrijge sproken. Dinsdagmorgen om half elf werd in het Gemeentehuis de Regionale Wel standscommissie voor Alkmaar en omgeving geïnstalleerd. Behalve de leden van de nieuwe commissie was ook aanwezig het bestuur van de Stichting Provinciale Noordhollandse Welstandscommissie, bestaande uit de heer J. C. Haspels, burgemeester van Bussum, voorzitter van de commissie, profes sor Wieger Bruin, buitengewoon hoogleraar in bouwkunst en stedebouw, als secretaris van de commissie en de heer J. Vesseur, gemeentesecretaris van/ Zaandijk als penningmeester. zichtigheid, wijsheid en tact verricht moest worden. De provinciale wel standscommissie voor Noord-Holland was oorspronkelijk gecentraliseerd' in Amsterdam. Daar de werkzaamheden haar echter te veel werden en opdat mogelijk een snellere werkwijze ge volgd kan worden, is een plan uitge werkt tot oprichting van vijf regio nale commissies. Vorig jaar is begon nen met de oprichting van een wel standscommissie voor West-Friesland, die gevolgd werd door een dito orgaan voor de Zaanstreek. In Alkmaar was men nu bijeen gekomen voor de in stallatie van een dergelijk lichaam voor Alkmaar en omgeving. Boven dien werd dezelfde middag in Den Helder een commissie voor het Noor derkwartier geïnstalleerd. De laatste van het vijftal wordt vandaag, Woens dag, in Amsterdam opgericht. v Door deze decentralisatie ondergaat het werk van de provinciale commis sie een belangrijke verandering en zal zij een meer administratieve, eom- Verschillende leden van andere re gionale welstandscommissies en ver tegenwoordigers van Noordhollandse gemeentebesturen gaven van hun be langstelling blijk. Tengevolge van de jubileumviering van het Witte Kruis was de interesse echter niet zo groot als men wel verwacht had. Burge meester Haspels, die de nieuwe com missie installeerde, gaf in zijn inlei ding een korte uiteenzetting van de betekenis van deze commissie. Advies aan gemeentebestuur Hij zeide, dat het werk van de Stichting Provinciale Noordhollandse welstandscommissie bestaat uit het geven van advies over bouwontwer pen aan de gemeentebesturen. Geen technische adviezen, doch raadgevin gen omtrent het aesthetisch verant woord uiterlijk van bouwwerken en de plaatsing ervan in het geheel van siad of dorp. Dit was volgens de voor zitter een werk, dat met veel voor- binerende taak krijgen. Deze uitbrei ding is vooral mogelijk geworden doordat de provincie Noord-Holland een jaarlijkse bijdrage 'van f 10.000 zal leveren. Een mooie taak Na zijn uiteenzetting installeerde de voorzitter met een kort woord de nieuwe commissie voor Alkmaar, die bestaat uit de volgende leden: de heer J. Kalff, burgemeester van Heiloo, voorzitter; de heer H. de Rijk, archi tect te Amsterdam, secretaris; de heer J. P. Blauw, directeur Gemeente Wer ken te Bergen: de heer J. M. de Jong, gemeente-architect van Langedijk en de heer J. D. Sepers, houtvester van het Staatsbosbeheer te Alkmaar. Bur gemeester Kalff zeide, dat hij en de overige leden van de commissie zich met animo en enthousiasme aan hun nieuwe en mooie taak zouden geven. Na beëindiging van de -installatie werd een vergadering gehouden door de provinciale welstandscommissie, waarbij over het algemeen minder be langrijke interne kwesties werden be sproken. De vergadering werd wr1 - n gesloten, daar 's middags ook in Den Helder nog een welstandscommissie geïnstalleerd moest worden. Ten slotte moge er nog de aandacht op gevestigd worden, dat men zich iedere eerste en derde Vrijdag van de maand van drie tot vier uur in het gemeentehuis voor besm-ekingen of verzoeken tot de regionale commissie kan wenden, mits het handelt over bouwplannen die tevoren bij de ge meentebesturen van Alkmaar of om liggende gemeenten zijn ingediend. Een frisse Woensdagmorgen met heldere zonneschijn en paarden markt op het Waagplein. Als van ouds was er grote drukte, er stonden een kleine tweehonderd paarden broederlijk naast elkander geschaard en talrijke boeren en handelaars uit Alkmaar en om streken hadden zich onder de Waagtoren verzameld. Niet alleen voor de man met kennersblik maar ook voor de leek is het interessant daar een uurtje te verwijlen. Van morgen was het prachtig koel weer en een heldere nazomerse zon blonk op de brede paardenruggen. De veulens, die in de weide steeds het woeligst zijn, stonden nu be deesd zwijgend en met gebogen hoofden tegen elkander gedrukt. Hun ouders, fors en met zware glanzende schonken, hadden veel meer te vertellen en uitten luid hinnekend hun respectieve menin gen. Aan het uiteinde van de markt stonden stil en eenzaam twee heel kleine Letlandse ponies, die een man slechts tot even boven de knie reikten. Wat een verschil met de reusachtige werkpaarden Als men daarvan afvalt, maakt men een smak van twee meter. Kooplieden met platte petten en wandelstokken stonden op handslag te onderhan delen. Luide roepen klonken over het plein. Telkens werden paarden losgemaakt om met ketsende hoef slag een proefrondje te lopen. Een oude boer knipte na een geslaagde koop voorzichtig met een zak- schaartje zijn initialen uit in het haar op de bil van een vurige jon ge merrie en uit het nauwe Fnid- sen kwamen de klanken van een draaiorgel. Zo was het vanmorgen op de paardenmarkt. Op Vrijdag mensen, op Woensdag paarden. Twee verpleegden uit het St. Willi- brordusgesticht te Heiloo hadden mis bruik gemaakt van de vrijheid weike zij gedurende een middag genoten. Johannes van H. uit Sluis en Charles C. uit Den Helder mochten op een goede dag, later zou blijken dat het een kwade dag zou zijn, naar Alkmaar Johannes mocht een jasje gaan kopen en Charles ging een bezoek aan de oogarts brengen. In de stad ontmoet ten zij elkaar en dat weerzien, zo meenden zij, moest met een glaasje bier worden gevierd. Het bleef niet bij eén biertje en spoedig kwamen de beide vrienden in geldnood te zitten. Charles had een fiets geleend van één van de broeders en de grote dorst van de passagierende verpleegden was oor zaak .dat de fiets voor f 15 van de hand werd gedaan. Maar ook van f 15 kan men geen bokkesprongen maken en het duurde niet lang of er werd naar een andere mogelijkheid, om aan geld te komen, omgezien. Het jasje dat Charles inmiddels gekocht had. werd naar de winkelier teruggebracht en ook dat geld vond zijn weg naar de tapkast van de kastelein. Gistermorgen werd deze zaak voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar behandeld, waar de verdachten elkaa: de schuld trachten te geven. De officier meende, dat bij ieder de: verdachten de schuld even groot wa en eiste een gevangenisstraf van achl maanden, door te brengen in de bij' zondere strafgevangenis te Scheve ningen. Bij de Emabrug kwamen avond twee auto's met elkaar in aan- rijding doordat een van de Nieuwlan- dèrsingel komende bestelwagen ver' zuimde een auto uit de Emmastraat voorrang te verlenen. De politi' maakte proces-verbaal op. In September 1949 heeft de Raad een nieuwe algemene salarisverordening voor de ambtenaren vastgesteld aan welke verordening terugwerkende kracht is verleend tot 1 Januari 1948. Gebleken is, dat naar het oordeel van de minister van binnenlandse zaken voor de bezoldiging van bepaalde func ties te hoog werd gegrepen. Met mede werking van Ged. Staten is men er ge deeltelijk in geslaagd de minister van zijn bezwaren te doen afzien. B. en W. geven uitvoerig aan voor welke functies die bezwaren gelden en welke wijzi gingen in verband daarmee moeten worden aangebracht. Destijds is besloten de gehele O-groep uit het salarisontwerp te lichten om dit onderdeel later afzonderlijk te regelen. De vakbonden hebben zich achteraf nog met de gewraakte bezoldiging van het huishoudelijk ziekenhuispersoneel ac coord verklaard, met voorbehoud voor het salaris van het hoofd van de huis houding. B. en W. stellen voor de be zoldiging te regelen als door hen in ee» ontwerp wordt aangegeven. De tegenwoordige gemeentelijke kin* dertoeslagregeling is geheel op de rijks regeling afgestemd. Inmiddels is dl rijksregeling hoger geworden en g: daar de toelage in op de eerste dag dei week of van de maand. Nieuwe passing aan de rijksregeling is nood zakelijk en ter vereenvoudiging aan dl administratie in de toekomst verdie»' het aanbeveling te bepalen dat ee» kindertoelage wordt genoten overeen komstig de bepalingen welke te die» aanzien voor de burgerlijke rijks ambtenaren zijn of zullen worden vast gesteld. In verband met beëindigd» commissoriale arbeid en het binnen kort verwachten van nadere minis'6' riële mededelingen achten B. en W. i>6' waarschijnlijk, dat zij in staat zulk' zijn de Raad hiervoor in één der eerst volgende raadsvergaderingen een on-' werp salarisregeling ter vaststellki aan te bieden. B. en W. stellen voort» het vaststellen der thans door hen worpen verordening te besluiten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2