Tussentijdse wethoudersverkiezing in Den Helder Het kunstenaarscentrum Bergen Minderheidspartijen nu vertegenwoordigd HEILOO Castricum Bouw van nieuwe R.K. kerk aanbesteed Koedijk Verzorgingshuis voor Ouden van Dagen Egmond-binnen Burgerlijke Stand Schoorl Het jaarlijkse feest voor de Ouden van Dagen Tentoonstelling „Wineva" gesloten Warmenhuizen Groot kolffestijn te Nieuwe Niedorp Hensbroek Feest op de kleuterschool WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950 Bestuurscrisis na een jaar opgelost De gemeenteraad van Den Helder heeft gisteravond een einde gemaakt aan de bestuursmoeilükheden, die zijn opgetreden toen de Partij van de Arbeid op 6 September 1949 alle drie de wethouderszetels voor zich opeiste. De fractie van de PvdA meende toen, dat alleen op deze wijze haar meerderheid in de raad (12 van de 23 zetels) tot uiting kon komen in het college van B. en W., daar burgemeester G. Ritmeester de beginselen der WD was toegedaan. De elf vertegenwoordigers van de „minderheidspartijen" (3 WD, 3 AR, 3 KVP, 1 CH en 1 CPN) beschouwden dit als een onjuiste toepassing der democratische nor men en protesteerden tegen dit „volksdemocratisch machtsmisbruik" door zich aan de werkzaamheden in de Commissies van Bijstand te onttrekken. ris der Koningin wilde handelen. De raad ging accoord met het voorstel, de samenstelling van het college nader te bezien in de vergadering van 5 Sep tember 1950. Dat is' geschied, uiteraard nadat de fracties van te voren overleg met el kaar hadden gepleegd, 't Resultaat van dit overleg was, dat de zitting hebben de wethouders van de PvdA, de heren P. S. van der Vaart, L. F. van Loo en C. Steenlage hun functies met ingang van gisteren ter beschikking stelden, en dat namens de fracties van VVD, AR, KVP, CH en PvdA werd voorgesteld, het aantal wethouders van drie op vier te brengen. Nadat de fractieleiders het een en an der in de openbare vergadering van gisteravond hadden toegelicht, werd tot stemming overgegaan. De heren P. S. van der Vaart en L. F. van Loo werden met resp. 23 en 22 stemmen herkozen. Voor de derde zetel werden 20 stemmen uitgebracht op de heer P. Th. Luijckx (KVP) en voor de vierde zetel 19 stemmen op de heer P. J. Dies- bergen, die beiden hun benoeming aan vaardden. De heer C. Steenlage zal derhalve niet in het Helderse college van B. en W. terugkeren. Deze ongewenste gang van zaken heeft de aandacht gehad van de hogere organen van binnenlands bestuur, met name de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en de Mi nister van Binnenlandse Zaken. De kwestie kreeg zelfs een pijnlijk en eni germate ridicuul karakter, toen de ver tegenwoordigers der minderheidspartij en (met uitzondering van het CPN-lid) telkens weer in de Commissies van Bij stand werden benoemd en even dik wijls daarvoor bedankten. Nadat burgemeester Ritmeester in de raadsvergadering van 28 Februari j.l. had medegedeeld, dat hij met in gang van 1 April 1950 wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd ontslag had gevraagd, kwam de zaak in een nieuw stadium. De com missaris der Koningin gaf aan de lei ding van de PvdA te Den Helder te kennen, dat de minister van Binnen landse Zaken op korte termijn in de vacature wilde voorzien. Gezien de sa menstelling van de raad zou de benoe ming van een PvdA-burgemeester min of meer voor de hand liggen, maar de commissaris deelde mede een aanbeve ling in die richting afhankelijk te zul len stellen van een wijziging in het college van B. en W. De heer De Vos van Steenwijk gaf de PvdA in over weging, één der wethouderszetels prijs te geven en het college aan te vullen met één of twee vertegenwoordigers der minderheidspartijen. Bij de installatie van burgemeester mr. G. D. Rehorst (PvdA) op 18 April j.l. werd namens de PvdA-fractie de verklaring afgelegd, dat men overeen komstig het advies van de commissa- Weer aanrijding op de gevaarlijke kruising Gisteravond om ongeveer kwart voor zes wilde mevr. Beerends, wonende Korte Lyceumstraat te Alkmaar, van de Raadhuisweg af de Straatweg over steken. Door eigen onvoorzichtigheid kwam zij. hier.bij in aanraking meteen vrachtauto van de Ovenbouwers Schmidt uit Amsterdam. Op de stoep voor het Groentje bleef zij bewuste loos liggen, waar dr. Hoekstra haar spoedig bijbracht. Het ongeluk bleek tamelijk goed te zijn afgelopen. Voor medisch onderzoek werd zij naar een ziekenhuis in Alkmaar overgebracht, waar bleek, dat zij behalve kneu zingen en schaafwonden aan haar De nen een lichte hersenschudding had opgelopen. De fiets van mevr. B. werd deerlijk gehavend. De auto kwam er zonder beschadiging af. De chauf feur treft geen schuld. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor de kankerbestrij ding heeft in onze gemeente bijna f 700 opgebracht. Een mooi resultaat. BOERDERIJ WORDT OPNIEUW OPGETROKKEN. De kapitale boerderij van de heer Jan Muys aan de Westerweg, die be gin Juli door blikseminslag afbrandde, wordt wederom opgebouwd. Men maakt reeds goede vorderingen. Gisteren had ten huize van pastoor De Wit de inschrijving plaats van de bouw van de R.K. kerk te Bakkum. Er werden zeven biljetten ingeleverd. De uitslag was: fa. v. d. Putten, Heems kerk 141.110.fa. Melissen, Haar lem 139.139.fa. Ant. Borst. Bak kum 137.700.fa. Thunissen, Heems kerk 135.000.—; fa. C. de Groot, Bak kum 134.800.fa. Evers, Bloemen- daal 132.300.fa. A. Castricum, Cas tricum 105.600. De kerk, die gebouwd wordt tussen de Brederodestraat en de Groenelaan zal plaats bieden aan 750 personen. Het bouwen zal vermoedelijk acht a negen maanden duren. Nu de plannen voor het bouwen van een Verzorgingshuis voor ouden van dagen in ®en vergevorderd stadium zijn hebben B. en \V. de besturen van verschillende verenigingen om medewerking bij de inrichting van het ge bouw gevraagd. Het is de bedoeling het inte rieur van het tehuis zo gezellig mogelijk te maken en tot bereiken hiervan kan de burgerijij veel bijdragen. B. en. W. verlangen geen aan zienlijke geldbedragen, doch de liefde en warmte van de gehele bevolking. Er is thans een werkcomité benoemd, waar in zitting hebben de dames Zr Gorissen, Jansje Makkes en mevr. Butter—Grin en de heren A. Jongsma en J. N. Smit. Om ieder in de gelegenheid te stellen zijn steentje bij te dragen, is besloten een bazar en een verloting te houden. Met de voorberei ding is reeds begonnen. RAADSVERGADERING De Raad van de gemeente Koedijk zal Vrij dag 8 September om half acht in openbare vergadering bijeen komen. De agenda vermeldt vier punten. Geboren: Eduarda Maria Hya- cinthus, d. van P. M. Groot en M. E. Mannes. Clara Geertruida Maria, d. van C. Th. vd Molen en A. M. Apel doorn. Petrus Adrianus, z. van J. J. Valkering en A. M. van Dam. Johan na Anna Maria, d. van J. C. Apeldoorn en Th. Tervoort. Catharina Agatha, d. van A. J. Levering en KI. Olden- burger. Gehuwd: Br. E. Jager en J. ten Velde te Beverwijk. J. Levering en Chr. van Deijzen te Nijmegen. O v e r 1 e d e n: A. C. Gaarthuis, 49 jaar, vr. van P. v. d. Berg. Loop der bevolking Ingekomen: J. W. Beekman en echt genote, van Amsterdam naar Graaf Dirkplein 8 te Egmond aan den Hoef. G. J. M. Huitema-van Bredehoff de Vicq van Oosthuizen, van Ermelo .naar Egmond a/d Hoef, Graaf Dirk- plein 5. T. Dekker en echtgen., van Egmond aan Zee naar Egmond a/d Hoef, Graaf Dirkplein 13. G. G. M. M. Oosterbaan Martinus en gezin, van Amsterdam naar Egmond a/d Hoef, Graaf Dirkplein 8. P. Klaasse en ge zin, van Amsterdam naar Egmond a/d Hoef, Graaf Dirkplein 10, I. Huitema- Rakemann, van Zeist naar Egmond a/d Hoef, Graaf Dirkplein 7. M. Schou ten, van Hoogwoud K 41 naar Eg mond a/d Hoef, Herenweg 539a. C. Bimmerman. van Grootebroek naar Egmond a/d Hoef, Graaf Dirkplein 1. M. P. Groot, van Grootebroek naar Egmond a/d Hoef, Graaf Dirkplein 1. Th. /Hilbers, van Wijk aan Zee naar Egmond a/d Hoef, Egmonderstraat- weg 298. P. J. Franken, van Don Haag naar Egmond-Binnen, Vennewaters- weg 5a. J. Niele, van Obdam naar Egmond a/d Hoef, Egmonderstraat- weg 286 a. Vertrokken: A. Admiraal, van Eg mond-Binnen naar Nieuw-Zeeland, Roxburgh Coach Creek P.W.D. N. Ei tjes, van Egmond a/d Hoef naar Span broek A 21. J. A. Koopman, van Eg mond-Binnen naar Nieuw-Zeeland, Oakland. J. M. Liefting, J. P. Lief- ting, Fr. J. M. Liefting en P. Th. Lief ting, allen van Egmond a/d Hoef naar Nieuw-Zeeland, Oakland. N. Rragt- wijk, van Egmohd a/d Hoef naar Voorhout. Loosterweg 59. Faanhof werd eerste Te Sas van Gent werd een wegwed strijd gehouden over 120 kilomèter voor profs en onafhankelijken. De uitslag luidt: 1 Faanhof (Amsterdam) 3 uur 11 min. 0,2 sec.; 2 Alpaerts (Belgie)3 Bakker (Zaandam)4 Gerrit Voorting (Haar lem); 5 Jansen (Elsloo). Het was voor de oudjes weer een prettige dag. 's Morgens om 7 uur stonden de meesten al gereed om te worden afgehaald met bus of auto, terwijl anderen reeds op eigen gelegen heid naar de plaats van vertrek gekomen waren, uit angst om toch maar niet te worden vergeten. Even voor acht zette de stoet zich in beweging, drie autobussen en een vijftien tal auto's. Leek het een ogenblik of het hele feest zou verregenen, de bui bij het vertrek zou de enig'e regen van de hele dag brengen. Voor een uit gaansdag had men geen beter weer kunnen wensen. Via de Egmonden werd koers gezet naar de eerste pleisterplaats, het restaurant eiserend". Ds. A. J. P. Boeke, oud-bestuurs lid van de Schoorlse reisvereniging, thans em.- predikant te Zandvoort, kwam hier zijn oude vrienden en bekenden begroeten. Om elf uur werd de tocht voortgezet. Over Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Noord- wijkerhout, Noordwijk, Leiden, Leiderdorp, enz. enz. ging het naar Alphen aan de Rijn, het einddoel, waar men het Vogelpark „Avifauna" bezichtigde. Daarna ging het naar Amsterdam. Hier wachtte* de reizigers een wanne maaltijd. Zeer voldaan stapten allen ten slotte in voor de thuisreis. Tegen negen uur werd Schoorl bereikt. In de zaal van Nic Schuyt nog een laatste kopje koffie, een vrolijk stukje muziek van Jac. Kuyper en Jac. Schuyt, nog enige woorden van dank en toen was het huistoe. De Canadese regering heeft beslo ten aan de landen van het Atlantisch Pact gratis oorlogsmatériaal en wapens van Canadese fabricage, ten bedrage van 300 millioen dollar te geven. De tentoonstelling „Wineva" te Heerhugowaard is Zondagavond om 12 uur door de burgemeester van die gemeente, de heer Sutman Meijer, gesloten. Sinds de opening op Donderdag 31 Augustus hebben ongeveer 3500 betalende belangstel lenden de tentoonstelling bezocht. Het slechte weer in aanmerking genomen is het resultaat goed te noemen. Naar de penningmeester van de „Wineva" ons mededeelde heeft de expositie geen financieel tekort opgeleverd. Na afloop van de tentoonstelling dat hij hierin een mogelijkheid zag meer begrip voor eikaars moeilijk heden te kweken. Spreker zag gaarne de lof, die hem was toegezwaaid, ge deeld met zijn collega's van de relame- commissie. Ten slotte dankte hij be stuur en standhouders voor de zeer prettige samenwerking en wenste de Heerhugowaardse middenstanders veel succes toe. De houder van de Wineva-Bazuin, genummerd 4135, is winnaar van de Aa-Be deken. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 67. Pim, Pam en Pom besluiten om dan maar even naar de kelder te gaan, want volgens de wolvenkinderen zijn daar nog veren genoeg. Maar als Pom de deur van de kelder opendoet ziet hij tot zijn grote verbazing een kip staan. Een kip uit Kippendorp. „Wat doet U hier", vraagt Pom hoogst ver baasd. ,Wat ik hier doe? Wat zou Ik hier doen?" kakelt de kip hoogst ver ontwaardigd. „Nee dat zal jij niet we ten. Ik word hier gevangen gehouden om straks opgegeten te worden". Pom weet niet wat hij hoort. „Gevangen?.. Maar dat kan toch niet?" roept hij uit. „Alles kan, jongeman", antwoordt de kip. „Niet aleen, dat ik hier gevangen zit, maar kijk eens om je heen.. Zie je daar die eieren staan? Geroofd uit onze eierbank". Pom is nog steeds te verbaasd om antwoord te geven. de tentoonstelling kwamen bestuurs- en commissieleden, alsmede de standhouders en hun dames op het terras in de grote tent tezamen, waar de voorzitter der „Wineva", de heer Peppelenbos, woorden van dank en waardering tot hen sprak Speciaal de heer A. R. Molenmaker bracht spre ker dank. Zelf geen middenstander zijnde, was de heer Molenmaker onmid dellijk bereid als adviseur zitting te nemen in de reclame-commissie, in welke functie hij veel werk heeft ver richt. De financiële commissie werd geëerd in de persoon van de ijverige pen ningmeester, de heer Jac. Stekelbos. Nadat de heer P. Glas, voorzitter van de afd. Heerhugowaard van de Kon. Ned. Middenstandsbond en viee- voorzitter der „Wineva", had gewezen op het nut van deze door prachtige samenwerkipgj tpt stand ..gekoipen ton toonstelling, voerde als laatste spreker de heer A. R. Molenmaker het woopd. Hi) zeide o.m. het verzoek om mede werking aan deze tentoonstelling on middellijk te hebben aangegrepen, om- Marktberichten WARMENHUIZEN, 6 September. - 6900 kg Aardappelen: Schotse muizen 8,30, grove 8,50, Eigenheimers 9,10—9,20 en Meerlanders 8,20; 2000 kg Rode kool 5,70; 10.400 kg Gele kool 4,50-4,60; 38.800 kg Witte kool 4; 500 kg Bieten 5; 9800 kg Slabonen 15—25. NOORDERMARKTBOND, 6 Sept. 7000 kg Aardappelen; Eerstelingen 8,30.^-9,30, grove 8,40—9,20, Eigenheimers 7,60—7,80 en Blauwe Eigenheimers 7,40—7,60; 900 kg Bieten A 5,50 en B 4; 250 kg Uien: nep 13,60—15,60 en zilvernep 40; 54.000 kg Rode kool 4—8,80; 38.000 kg Gele kool 3,50—7,30; 400 kg Groene kool 8,30; 120.000 kg Witte kool 4; 24.000 kg Slabonen 15—25. ALKMAAR, N.V. Eierveilhig. Aanvoer in de periode van 31 Juli—2 Sent.: 548.000 kippen eieren, prijzen: 31 Juli—5 Augs. 2,40; 7-^12 Aug. 2,46, 14-19 Aug. 2,60, 21-26 Aug. 2,86 en 28 Aug.—2 Sept. 2.80. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 6 Sept. 1400 kg Blauwe Eigenheimers 8,30— 8,40; 130 kg Tomaten A 15-16; 2000 kg Uien 4,10—5,70; 3000 kg' Groene kool 9,60— 10,70; 9500 kg Slabonen 15-25,80; 40.000 kg Gele kool 4,50—6,60; 20.000 kg Rode kool 5—10,20; 300.000 kg Wjtte kool 4; 300 stuks Bloemkool C 36—46. Kolfbaan was één kleuren pracht De Floraliavereniging organiseerde Za terdag en Zondag j.l. haar jaarlijkse ten toonstelling in de Kolfbaan van de heer Slikker, welke tentoonstelling als bijzon der geslaagd mag worden beschouwd. Ondanks de slechte zomer waren er vele goede planten op de tentoonstelling aanwezig. Ook bij de vrije inzending planten waren prachtige exemplaren. De inzending dameshandwerken was minder dan vorig jaar. De jeugd expo seerde huisvlijt en daarnaast was er fraai schilderwerk van mej. R. Spoor uit Dirks- horn en aardig schilderwerk van de heer P. Houtkooper uit Krabbendam. Voor de keurmeesters was de beoorde ling niet eenvoudig. De uitslag was als volgt: Schoolkinderen, hoogste klasse: Mar griet: 1. J. van Rijn; 3. Wim de Geus Pz.; 4. Jan Westra. Fuchsia: 1. Teun Paarl- berg; 2. Ger Houweling; 3. Jan van Rijn. Middelste klasse: Salvia: 1. Rook Hou weling: 2. Cor Paarlberg; 3. Miek Gutker. Ageratum: 1. Miek Gutker; 2. Cor Paarlberg; 3. Rook Houweling. Laagste klasse: Geranium: 1. Jan de Geus Pz.; 2. Annie Paarlberg; 3. Jaap Slot. Begonia; 1. Cor Houtkooper; 2. Han Speets; 3. Jan Speets; 3. Jan de Geus Pz. Prijzen voor valwassenen: Nevro Lep- pes: 1. mevr. H. Vet; 2. mevr. P. Rempt; 3. mevr. Jac. Speets. Gloxinia: 1. mevr. Jb. Gutker; 2. mevr. A. de Geus; 3. mevr. P. Pie. Pietje Puk: 1. mevr. I C. de Moor; 2. mevr. D. Pastoor; 3. me vrouw Jb. Westra. Coleus: 1. mevr. J. Middelburg; 2. mevr. wed. Jb Delver; 3. mevr. Jn. Vlam Kz. Geranium: 1, mevr. G. Sevenhuysen; 2. mevr. P. Rempt; 3. mevr. T. Paarlberg. Begonia: 1. G. Nieuwland; 2. C. de Moor; 3. mevr. Jb. Gutker. Vrije inzending planten: 1. L. Kalverdijk met Sansevaries; 2. W. Seven huysen met Fuchsia; eervolle vermelding P. Pie met Witte Ster. Snijbloemen amateurs: 1. P. Vlam Cz. met dahlia's? 2. L. Kalverdijk; eervolle vermelding P. de Geus met dahlia's. Snijbloemen beroepskwekers: 1. Jn., de Nijs met gladiolen. Nuttige handwerken: 1. mej. Rie de Moor met smyrnawerk; 3. mevr. J. Bar- singerhorn met breiwerk; eervolle ver melding mej. Rie de Moor met borduur werk. Fraaie handwerken: 1. mevr. WeenerKalverdijk, wandkleed; 2. mej. C. de Groot, frivolitéwerk; eervolle ver melding mej. C. de Groot, borduurwerk. Schilderwerk: 1. mej. Rie Spoor, schil derwerk. Huisvlijt schilderwerk: 1. P. Houtkooper Krabbendam. Huisvlijt: eervolle vermelding, touwpaard, Bram Delver, Zeist. Huisvlijt kinderen: 1. Teun Paarlberg; 2. Henk Swan; eervollt vermelding Teun Paarlberg, Jan van Rijn en N. de Vet. Inzending fruit: le prijs P. de Geus. De premier van Noordrijn-West- falen heeft „in het belang van de open bare orde" voor onbepaalde tijd de monstraties van de „Vrije Duitse Jeugd", het „Vredescomité" en het „Jeugd Actiecomité" in zijn staat verboden. Achtste expositie geen succes In de kunstzaal „De Rustende Jager" werd Zaterdagmiddag de, achtste en laatste tentoon stelling in het seizoen 1950 van werken van leden van het KCB geopend. De voorzitter, mr. A. F. Kamp, wees er in zijn openingswoord op, dat deze expositie voor namelijk gewijd was aan werk van Kees Jansen en dat er verder te zien was werk van Thijs Sterk, Arend Bos Eyssen, Kees Boendermaker, Ciara Colnot en Marycke Visser. Kees Jansen exposeerde voornamelijk werk gemaakt n Frankrijk; hij had namelijk de hem g'eboden gelegenheid om daar enige tijd te wer ken aangegrepen en toonde hier de resultaten. Mr. Kamp sprak in dit verband ;de hoop uit, dat men in ons land en ook te Begen kun stenaars uit het buitenland in de gelegenheid zou stellen hier enige tijd te werken. Een terugblik werpende op het afgelopen seizoen memoreerde mr. Kamp, dat, men de teleurstelling» die misschien voor enkelen het gevolg kon zijn van de dit jaar voor het eerst gevolgde regel -óm 'met in groepsverband te exposeren, maar 'om telkens gedurende veer tien dagen de aandacht te yragen voor werk van twee leden, had ménen' té" kunnen voor komen door tekeningen, etsen, énz; ertz in por tefeuille te -laten zien. Voorts meende spreker te kunnen zeggen, dat de financiële resultaten iets beneden die van vèrleden jaar lagen. Ten slotte bracht de voorzitter dank aan de beide gastvrouwen voor de toewijding, waarmee zij zich van haar taak hadden gekweten, en aan de tentoonstellingscommissie en in het bijzonder de heer Rog'eveen voor het vele werk. Een druilerig slot. Ónze kunstrecensent schrijft over de tentoon stelling: Het is een afscheid van het seizoen, deze 62ste Nationale wedstrijd De Nietlorper kolfvereniging valt dit jaar de eer te beurt de 62e Nationale kolfivedstrijden te mogen organiseren. De voorbereidingen zjjn nu zover ge vorderd, dat vrjjuel het hele program ma in kannen en kruiken Is. Vrijdagmiddag om 2 uur wordt een begin met de wedstrijden gemaakt, waaraan bijna 400 klappers deelnemen. De afklap wordt verricht door burge meester Baken (buiten mededinging! Zaterdag en Zondagmorgen worden de wedstrijden voortgezet. Zondagmiddag 2 uur is de officiële opening door de voorzitter van de Ned. Kolfbond. Maandag word het hoofdbestuur van de Ned. Kolfbond op het gemeentehuis officieel ontvangen. Des middags te 2 uur zal in café Hees de algemene ver gadering, waar o.a. de plaats wordt aangewezen voor de wedstrijd in 1951, worden gehouden. Bij genoegzame deelname bestaat gelegenheid tot be zichtiging van de Zuivelfabriek „West- Friesland" te Lutjewinkel. In de bo venzaal van „Prins Maurits" wordt om 6 uur een gezamenlijk diner ge houden. Dinsdag, de laatste dag, staat geheel in het teken van de strijd. De uitreiking van de schitterende collec tie prijzen (daarvoor alleen al zou men beginnen te kolven) heeft plaats door d« voorzitter van de Ned. Kolfbond. Tot slot is er een feestavond met bai na, waaraan medewerkt een achttal leden van het Langedijker cabaret. Samenstelling der korpsen. „Centraal", Alkmaar: C. de Vries, C. Prins en J. Schermerhorn. „Niet Klappen", Hoogwoud: Mr. de Boer, P. Zee en J. Schermer. „Onderling Genoegen", Hoogkarspel: K. de Vries, C. Thoma en C. Visser. „Ons Genoegen", Noordscharwoude: P. Kat, F. Mienis en H. Bakker. „Centraal", sajet: A. Hoed, C. van Beusekom en C. Brouwer. „Aan is Winst", Venhuizen: K. Vis ser, J. Brugman en J. Knol. Barsingerhorn: K. Kistemaker, G. Blaauboer en J. Schenk. „Kan tegen Verlies", Venhuizen: H Feller, G. Mastenbroek en W. Bron): horst. „Onder Vrienden", Oudkarspel: P Langedijk, C. Vlug en P. Gelder. „De Schone Twaalven", St. Maar tensbrug: C. Zeeman, G. Otten en A. Dekker. „De Schone Twaalven, sajet: J. de Leeuw, J. Boontjes en P. Kossen. „Op Maat", ZuidscharweudeP. Mo lenaar, K. de Geus en A. Berkhout. „Op Maat", sajet: P. Goet, C. Berk hout en J. van Twuijver. „Hendrik Ero", Koog aan de Zaan A. Timmer, W. Krigee en D. Stam. „De Meiboom" Andijk: H. Kuipei P Dekker en J. Dikstaal. „Houdt Maat", Wognum: R. Deugd, W. Zwaan en S. Dekker. „Gezellig Samenzijn", Zuidscharwou- de: G. Mettes, G. Jacet, D. Rijper Sr. „Over de helft", N. Niedorp: C. Goet, G. Keuken en N. Bakkum. „S.O.S.", N. Niedorp: J. Hart, P. Toepoel en S. G. Wit. „Onder Ons", Krommenie: J. Booy, J. Klooster en C. Reijne. „Togido", Krommenie: W. Gorter, J van Tongeren en J. Bogte. „De Vier Eenen", Spanbroek: J. Boes, F. Pannemans en D. Appel. „Ons Genoegen". Andijk: J. Dekker, S, de Vries en J. Singer. „Zaanstreek", Koog aan de Zaan: J Schuddeboom, N. Dekker en P. Schaar „Mik Wis", Koog aan de Zaan: D. Breeuwer, K. Mol en J. Dil. „Zaanstreek" II, Koog aan de Zaan: M. Schots, G. Hoorn en J. Vis. „Vriendenkring", Noordscharwoude C. Jongsma, G. Hop en G. Deutekom. „Vriendenkring" II, sajet, Noord scharwoude: H. Kuiper, C. Langedijk en G. Sevenhuizen. „De Ridder St. Joris", Berkhout: P. de Haas, J. Schmidt en D. Langereis. „Sta Vast", Bovenkarspel: D. de Smeth, J. Klopper en V. Bakker. „De Roos", Binnenwijzend: K. Pa- lensteijn, R. Zilver en C. Palensteijn. „Ons Genoegen", Oostwoud: K. Stee man, T. Smit en J. Broertjes. De verenigingen Utrecht, „Ons Ge noegen" van Wormer en „Onder Ons" van Wijdenes zonden nog geen opgave. „Gezellig Samenzijn" van Zuidschar- woude is „leverancier" van het groot ste aantal kolvers, n.l. 39. De wedstrijden zijn voor belangstel lenden geheel kosteloos te volgen. expositie van beta K.C.B., een afscheid, even druilerig als het weev. Het spijt ne het te moeten zeggen, maar het K.C.B. heeft de Ber gense kunst een slechte dienst bewezen, want wat hier getoond wordt, tart eigenlijk alle be schrijving. Duidelijk treedt aan het licht wat er gebeurt, wanneer in een vereniging Jan en Alleman toegang heeft, zonder dat deskundigen een oordeel kunnen geven over het gepresteerde werk. Dat men over kiinstrichctingen van oor deel kan verschillen is begrijpelijk en volmaakt aanvaardbaar, zoiets raakt het vakmanschap niet. Maar deze laatste tentoonstelling heeft zelfs met vakmanschap niets meer g'emeen. Wanneer ik deze schilderijen geen Kitsch wil noemen, is hejt alleen omdat ik geloof dat de makers althans van goede wille zijn, en niet de opzet haddén iets verkoopbaars te brouwen. Uitzondering. Er is echter anderhalve uitzondering: Thijs Sterk, de Schoorlse schilder, is vakbekwaam, hij zond een heel goede tekening in mét een landschap onder Hargen. Hier ziet men ten minste een kunstenaar aan het werk, reëel van opvatting, die zeker niet oppervlakkig streeft naar juiste weergave. De overblijvende halve uitzondering is Arend Bos Eyssen, die zijn vak wél verstaat, b.v. in Boulevard George II, maat wie, in zijn werk, warmte ontbreekt. Koude nuchterheid in tekening en kleur. Voor de rest. Nu ja, daar is Kees Jansen met liefst vijftien schilderijen (waaronder een gouache). Hoewel als realisme gegeven, zijn de huizen geen huizen, de bomen g'een bomen, de paden geen paden. Er is vlot geschilderd met dapper gebruik van wit en geel als meng- kleuren, waardoor dan ook dat goedkope ont staat, dat men vindt op bepaalde kalenders. Enige doorwrochtheid 'is niet te bekennen, noch in de kleur, noch in de compositie. Ner gens vindt men de noodzaak tot beelden. Het ergste is, dat ik het gevoel heb dat Kees Jan sen wel iets zou kunnen, maar zich de moeite niet geeft ernst te maken met de kunst. Dan is daar Kees Boendermaker. Ontzet tend! Daar staat het woord: ontzettend! Ik kan er niets aan doen, maar dat was het eerste wat ik dacht. Men zou zulk een uitspraak moeten argumenteren, maar ik ben ten slotte kunst recensent en geen recensent van „handbeschil derd doek". Voorts ontmoeten we hier Clara Colnot, dit maal met olieverf schilderijen. Haar tekenin gen (in de map) -hebben nog iets, waardoor ik niet scherp kan zijn, maai* haar schilderijen! Neen, laat ons ons liever de raad geven aan het bestuur van het K.C.B. eens in overweging te nemen of niet een aantal z.g. kunstenaars uit de vereniging moeten verdwijnen. Enige standing is heus nodig. v. d. W. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marcelle Agnes Ma ria Ölga, d. van L. B. J. M. Steger en A. M. Lindner. Anna Catharina Ma ria, d. van A. Visser en J. Hink. Jo hannes Ambrosius Maria, z. van J. Th. Groot en B. Tiebie. Geertrui, d. van J. A. G. van Herwijnen en D. den Eerzamen. Elizabeth Maria, d. van C. J. Ranzijn en J. Willems. Hester Neel- tje, d. van P. van 't Veer en B. van den Berg. KERKCONCERT DOOR ELIS* BETH WEYAND Vrijdagavond zal in de Ruïnekerk een con cert worden gegeven door de sopraan Elisa beth Weyand alhier. Men zal zich wellicht nog herinneren, dat enkele maanden geleden eveneens door deze jonge zangeres een concert in de kerk werd verzorgd, dat een opmerkelijk artistiek succes werd. Ook ditmaal geschiedt de orgelbegelei ding door Hennie Schouten uit Leiden. Elisabeth Weyand zingt o.m. gedeelten uit Bach's „Joliannes-Passion", en liederen van Purcell, Handel, Franck, Hugo Wolf en Hen drik Andriessen. Wat de gasten verloren Gedurende het tijdvak van 22 Au gustus tot I September werden aan het politiebureau te Bergen de navol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: kinderschoentje maat 23, portemonnaie inh. foto's, maandkaart van een bus, Egyptisch linnen regen mantel met geruite capuchon, zwarte aktentas, inh. tijdschriften, wit kinder vestje met korte mouwen, autoped met massieve banden, geel badpak met blauw wollen vestje, rood kinder- sehoentje met rose kindersokje, brui ne portemonnaie met inhoud, geel kindertruitje, twee zwarte zwembroe ken en groene badhanddoek, grijs le deren poederdoos, lippenstift en spie geltje. bruine lage sandaaltjes, hon- denfluit en zaklantaarn, Engelse duimstok, zilveren armband, zwarte zwembroek en badhanddoek, lege kist met opschrift G.E B., vliegtuigbinnen band. opvouwbaar tasje, grijs-beige regenjas, fototoestel in étui, rood kin derschoentje, trouwring met inscrip tie, donkerblauwe zwembroek, nieu we zeemlederen lap, twee emmers, gouden ring met monogram, ceintuur van Egyptisch "linnen regenjas, gum mi werpring, hoofddoek. bruin lederen kinderschoentje, gouden sierspeld, zwarte damestas met inhoud, grijs kinderkousje. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: klein nikkelen sleuteltje, portefeuille met inhoud, rose kinderjumpertje, wit kindermutsje, blauw haarlint, kinder kousjes, grijs met bruin, paar kinder sandaaltjes en paar kousjes, Bril met hoornen montuur, huissleutel, rood damesvest, zonnebril, portemonnaie met inhoud, ballpointpen, kinder zon nebril, donkerblauw kinderbadpak, nummerplaat G34530. witte tennis bal, donkerblauw gebreid damesvest, bruinlederen portemonnaie, wit ge breid kindervestje, wit kindersandaal tje, wint kindersokje, militair onder scheidingsteken, muntbiljet van f 1, regencape, bruin lederen kinderschoen tje, autoband merk „Michelin", cein tuur. Komen aanlopen: hondje, jonge poedel, zwart hondje, wit langharig hondje, zwart hondje, witte kip. Weggelopen: Duitse herdershond m. zwart dek, lichtbruine spaniel. Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie. Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. Mej. Bommezij te Alkmaar, onderwijzeres aan de kleuterschool te Hensbroek, is in het huwe lijk getreden met de heer S. Binnert. Bij deze gelegenheid was het interieur der school fees telijk versierd. Het jonge echtpaar werd toegesproken door de voorzitster der vereniging, mevr. J. felauw— Ncuhaus en door mevr. N. Blauw—Kok. Ge schenken werden aangeboden, o.m. een z.g. koekoeksklok en een Kathe Kollwitz-albtim. Vele ouders en burgemeester Kooiman waren aanwezig. GEZINSVERZORGSTER BENOEMD Tot gezinsverzorgster voor de gemeenten Ob dam, Hensbvoek en Ursem is benoemd mej. A. Brouwer te Bovenkarspel. Het betreft hier de verzorging in uitsluitend protestantse gezinnen, uitgaande van de commissie, waarvan ds. Meyboom voorzitter is.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3