Tweede phase van iedere immigrant Het kabinet van Mohammed Natsir Waas rond een handtekening Zeemacht heeft voornaamste taak op de Noordzee LcfifafoH OPVOEDING TOT AUSTRALIËR Direct na aankomst: naar school Velen ondervinden schade van hun kortzichtigheid Enorme wapenfabricage in de Sowjetzone? Ook de Britse arbeider moet offer brengen natuuef HET CHINESE BEELDJE Het Radioprogramma WU1ÜJNSUAU 6 SEniiMBHiU iy&o (Van onze correspondent te Sydney)., JENSEN, mensen, steeds meer mensen zoeken en vinden, om dit onvol- eindigde, sterk onderbevolkte vijfde werelddeel tot een sterke, goed ont wikkelde, eersterangs natie te maken binnen de tijd van een mensenleven, dat is natuurlijk één van de allergrootste zorgen van de Australische rege ring. Alle mogelijke bronnen worden hiertoe aangeboord: Engeland, Neder land, de kampen voor „ontheemden", Malta, Italië en om de Ijjst van met overbevolking te kampen hebbende gebieden volledig te maken de laatste tijd ook West-Duitsland. Of alle Australiërs dit nu prettig vinden? Maar om zoveel mogelijk mensen binnen te krijgen, is niet het eind van de zorg. Deze mensen moeten ook zo spoedig mogelijk Australiërs worden. En deze „twee de phase" vraagt op haar beurt weer veel inspanning en kost weer veel geld. Maar geen inspanning kan te groot zijn, om ook dit doel te bereiken, want uit een heterogene verzameling groepen van verschillende nationali teit, elk met eigen taal en eigen zeden, kan in een democratische samen leving nooit een sterke, bloeiende natie worden gebouwd. Daartoe moetenl de nieuwe en de oude Australiërs één worden. Wat hiervan ook de oorzaak mag zijn: domheid, kortzichtigheid, laksheid of rtomweg onwil, fout is en blijft het zeker. En het is niet alleen het nieu we vaderland, dat hiervan schade on dervindt, doch in de eerste plaats de kortzichtige nieuwkomer zelf. Volgens officiële gegevens mag men aannemen, dat ongeveer 50 pet. van de sinds de laatste oorlog binnenge komen stroom nieuwkomers redelijk v/el „ver-australist" is. Gezien al het werk, alle tijd en al het geld, dat aan dit proces besteed wordt is zulks niet helemaal bevredigend. Een andere ooi-zaak. die experts op dit gebied opgegeven is. dat vele Eu ropese immigranten er nooit aan ge wend zijn geweest te leven in een land, waar uitsluitend een taal gespro ken wordt. In alle hoofdsteden van Europa kan men zowat met een hajf dozijn talen terecht, hetgeen het le ren van een vreemde taal niet aan moedigt. Daarnaast zijn de Europese nationale culturen zo oud, en zo vast verankerd, dat het velen moeilijk valt hiervan los te komen. Dit geldt niet alleen voor Europe anen van het vasteland, doch zij het in mindere mate ook voor de Engelse nieuwkomers. Engeland en Australië ziin in de afgelopen ander halve eeuw verschillende landen ge worden. De Australiër behoort tot een nieuwe nationaliteit met eigen zeden, ook al zijn die dan in vele gevallen op Engelse zeden gegrondvest, een eigen manier van leven en een eigen taal. Want ook al leert het kind hier op schooi natuurlijk zuiver Engels, het Engels, dat gesproken wordt, heeft toch een uitgesproken „eigenheid" ge kregen. Zo staat de nieuwkomer met zijn Engels uit Engeland of uit school boekjes raar te kijken, wanneer hij woorden hoort als „fair dinke" (echt waar, of echt), bonzer (eerste klas, sheila (meisje) of „cobber" (vriend). Want de Amerikanen mogen een heel aantal vreemde en nieuwe woorden aan het oude Engels hebben toege voegd, de Australiërs zijn hierin ware meesters geweest. Een der onzen Nu, kan de nieuwkomer met zuiver Engels natuurlijk overal terecht. AAN deze taak zijn momenteel, nog geheel afgezien van wat de be trokken groepen er zelf aan doen, niet minder dan 1200 mensen onder leiding van het Australische Departe ment van Immigratie bezig en hier aan besteedt de Australische regering anderhalf millioen gulden per jaar. Deze „opvoeding tot Australiër" be gint reeds in Europa in de kampen voor „ontheemden". Zij wordt voort gezet aan boord der immigranten schepen en bereikt haar hoogtepunt in Australië zelf. Afgezien van de twee weken durende school, die de nieuwelingen vlak na aankomst in een der vier ontvangst-centra kunnen volgen, zijn er niet minder dan 900 avondscholen, verspreid over het ge hele werelddeel, waaraan door een 13.000 „nieuwe Australiërs" wordt deelgenomen. Zo'n avondschool kan opgericht worden zodra er zes stu denten bijeer. zijn. Dan ontvangen 4500 nieuwe Australiërs, die niet in de buurt van zo'n avondschool wonen, van de regering schriftelijke cursus sen. 's Zaterdags en 's Zondags zendt de Australian Broadcasting Commis sion over 29 zenders door het gehele werelddeel programma's uit, voor de uitspraak van het Engels, zoals het in Australië gesproken wordt en iedere maand ontvangen 12.000 nieuwkomers, die naar deze radio-cursussen luiste ren aanvullende boekjes. Verder geeft de Australische rege ring verschillende tijdschriften uit, zoals de „Nieuwe Australiër" en „De Goede Buur", waaruit de nieuwko mers eveneens het nodige kunnen putten, om hun kennis van taal en zeden van het nieuwe vaderland en zijn volk te vervolmaken. Het werk van de hiermede bezig zijnde 1200 mensen wordt aangevuld door particulier initiatief en door de verschillende groepen van buitenlan ders zelf. Zo heeft de Italiaanse ver eniging in Australië speciale scholen opgericht, om Italiaanse nieuwkomers te helpen zo spoedig mogelijk Austra liërs te worden. Al met al zijn er dus duizenden mensen hiermee bezig en worden er millioenen voor dit werk uitgegeven. Kortzichtige immigranten HANKBAAR werk is dit zeker met altijd, want onder welhaast alle nationaliteiten bevinden zich groepen van mensen, die het eenvoudig ver tikken de taal behoorlijk te leren of zich zo snel mogelijk aan te passen. Volgens berichten van vluchtelin gen uit de Sowjet-zone van Duitsland worden momenteel in Sternbuchholz bij Schwerin, Wulkow, Toepchin, Gnaschwitz, Torgau, Schoenebeck, Erkner en Primerburg, alle in de Sow jet-zone gelegen, munitie voor artille rie, luchtdoelgeschut, tankgeschut en andere soorten ammunitie vervaar digd, alsmede springstoffen en bom men. In Sternbuchholz alleen zouden per jaar 300.000 granaten gemaakt worden. In de pantsermontagefabrie- ken van Fuerstenberg (Mecklenburg) zou de verbeterde „Stalintank" ge maakt worden. Bij Zeiss zouden optische militaire instrumenten worden vervaardigd en in Nordhausen, Halle en Harzgerode V-2's en geschut. Sinds de vorming van de Oostduitse staat werd een groot deel van deze producten onmiddellijk naar de Sovjetunie of naar Polen vervoerd. Thans werden echter grote voorraden in Oost-Duitsland aange legd, aldus genoemde berichten. Minister Stikker naar de Verenigde Staten Minister Stikker is per vliegtuig naar Parijs vertrokken. Daarna begeeft hij zich naar de Ver. Staten, waar hij als hoofd zal optreden van de Nederlandse delegatie bij de vijfde zitting van de Algemene Vergadering van de Ver.,Na ties. Bovendien zal de minister aanwe zig zijn op de zitting van de Noord- atlantische Raad op 15 September le New York. Franse regering gaat 23.000 ambtenaren ontslaan De Franse regering zal tot eind 1951 door bezuinigingen op de regeringsuit gaven 53 milliard francs minder uitge ven. Er zullen 23000 ambtenaren ontsla gen worden. De minister van Voorlich ting, Gazier, deelde voorts mede, dat in dezelfde tijd de regeringsinvesterin gen met zes milliard francs zouden worden verminderd. Doch „terecht kunnen" en „als een van de onzen" beschouwd worden, zijn twee heel verschillende zaken. Het gebruik van een Australische term maakt, dat de nieuwkomer on middellijk met heel andere ogen wordt aangekeken. Hij toont, dat hij probeert Australiër te worden. En dat is iets, wat hem hier niet alleen meer vrienden en een betere samenwerking bezorgt, doch dat hem ook materieel te stade komt. Een aardig voorbeeld hoe kortzich tig sommige nieuwkomers zijn en ja ren lang blijven, kwam ik enige da gen geleden tegen. Een Oostenrijkse nieuwe Australiër, die hier twaalf jaar geleden aankwam, ligt nu al bijna al die tijd met de beheerders van het flat-gebouw, waar hij woont, over hoop over de gasleiding. Tot wanhoop gedreven, barstte hij met een dik ac cent tegen mij uit: ,.En als ik nu maar een biertje met die vlerken ging drinken, dan had ik het zo voor el kaar". Mijn opmerking van: „Maar idioot, daar heb je nu toch al twaalf jaar de tijd voor gehad", ging volko men langs hem heen. Wetend, dat hij het met een biertje gedaan kon krij gen, bleef hij het toch zonder biertje proberen, omdat men daar „thuis" ook geen biertje voor behoeft te ko pen. Wat deze vriend en met hem zovele anderen vergeten, is dat van het ogen blik af, dat zij hun eerste eucalyptus boom zien het vijfde werelddeel „thuis" geworden is. Het omvangrijke nieuwe Britse de fensieplan zal enigermate een ongun stige invloed hebben op de levensstan daard van de Britse arbeiders, zo zeide premier Attlee gisteren op 't jaarlijkse congres van het Britse Verbond van Vakverenigingen. Opvoering van de productie en de productiviteit, een vol lediger gebruik van de industriële uit rusting van het land en een nog grotere samenwerking van leiding en arbeiders zouden deze ongunstige gevolgen, vol gens Attlee, voor een goed deel neutra liseren. Hij verzocht de arbeiders even tuele veranderingen in de arbeidsom standigheden te beschouwen als een bijdrage tot verzekering van de veilig heid van het land. De premier achtte de noodzaak van matiging der looneisen nog steeds van het grootste belang. (Vervolg van pag. 1). De samenstelling van de nieuwe rege ring, die tal van bekende figuren om vat, is aldus: Premier: Mohammed Natsir Datuk Si- naro Pandjang (Masjumi); vice-premier en binnenlandse veiligheid: Sultan van Djokja (partijloos); buitenlandse zaken: dr. Mohammed Roem (Masjumi)bin nenlandse zaken: Abdul Hakim (Masju mi); justitie: mr. Wongsonegoro (Per- satuan Indonesia Raja); defensie: dr. Abdul Halirn (partijloos); handel en in dustrie: dr. Sumitro Djojohandikusumo (PSI); landbouw: I. J. Kasimo (Partai Katholik Indonesia); gezondheid: dr. J. Leimena (Partai Kris'.en Indonesia); ar beid: Raden Pandji Suroso (Nationale Federatie); sociale zaken: Arudji Kar- tawinata (PSI); onderwijs: dr. Bahder Djohan (partijloos); financiën: mr. Sja- fruddin Prawiranegara (Masjumi); ver- Mysterie in Uitgeest Het was een vreemde zaak welke de Meervoudige Kamer tc Alkmaar giste ren tijdens een groot deel van de ochtend- en middagzitting kreeg te be handelen. Vreemd omdat de tegenstrij dige verklaringen zich met de regel maat van een klok opstapelden en dat de officier van Justitie ten slotte zijn requisitoir slechts kon baseren op de verklaring van de bekende schriftge leerde dr. Hesseling uit Den Haag. Mr. Meischke had het echtpaar Adrianus M. en Catharina M-S. te Uitgeest vals- Hef Nederlandse defensiebeleid Opbouw en bewapening sterkte wordt aangehoudcn 16'250 man (Vervolg van pagma 1) In beginsel is het opbouwplan voor onze landmacht nog gelijk aan dat - 1949, waarbij wordt gedacht aan een bescheiden veldleger, bestaande uit en kele divisies met de nodige korpstroe pen en reserves, voorts territoriale troepen voor inwendige veiligheid, ter ritoriale verdedigng, aan- en afvoer- troepen, luchtdoelartillerie en binnen landse luchtverdediging. Voorshands zal, zolang uit nieuwe lichtingen nog geen voldoende aantal divisies is gevormd, de plaats hiervan worden ingenomen door uit Indonesië repatriërende troepen die worden her schoold. Op deze wijze zullen eind 1951 drie infanteriedivisies met pantserstrijd krachten en hulpwapens als eerste op zet van het veldleger, benevens territo riale troepen, luchtdoel, etc. zijn ge vormd. Hiervoor is ook de ten dele geoefende lichting 1949-11 tegen 1 Oc tober weer opgeroepen. Wat de Nationale reserve betreft, streeft men voor het voorjaar 1951 naar een sterkte van 12.500 man. Als eind- De „vliegende bloedhond" heejt zijn eerste proefvlucht gemaakt. Deze nieuwe S.B. 3 duikbootjager, die voorzien is van twee Armstrong Siddeley „Mamba's", heeft zijn bijnaam van vliegende bloedhond te danken aan zijn uiterlijk zowel als aan zijn eigenschap van het opspeuren van vijandelijke duikboten. De onderdelen der Nationale Reserve hebben een plaats in de territoriale verdediging. De opbouw van de luchtmacht ge schiedt in zeer nauw internationaal overleg. De vorming van tactische en voor luchtverdediging bestemde squa drons en de bouw van vliegvelden, ra- darnetten, etc. is internationaal over eengekomen. Het Nederlandse aandeel in de gezamenlijke verdediging zal be staan uit een zeker aantal squadrons, enerzijds bestemd voor luchtverdedi ging en anderzijds voor steun aan de landmacht. Daaronder is ook begrepen een beperkt aantal squadrons voor transport, luchtverkenning en artillerie verkenning. De taak vtan de zeemacht, die ook internationaal is overeengekomen, zal zich in hoofdzaak beperken tot de Noordzee. Daarnaast moet de vloot ook rekening houden met taken in Nieuw Guinea, de Nederlandse Antillen en overal elders, waar zulks nodig is. De opbouw van de zeemacht is niet ten be hoeve van leger- en luchtmacht ver traagd. Of bij versnelling der opbouw der laatste twee sprake zal zijn van verzwakking van de vloot kan nog niet worden overzien. Algehele inspanning De verhoogde krachtsinspanning van ons volk om een bijdrage te leveren ter verzekering van het voortbestaan van de Atlantische volkerengemeen schap moet niet alleen door de groe pen worden geleverd, die daadwerke lijke krijgsdienst verrichten, maar ook door de belastingbetalers in het alge meen en tevens door de industrie. Deze zal zoveel mogelijk worden ingescha keld. Enkele industrieën hebben zoveel orders van militaire zijde, dat zij daar door, althans voorlopig, uitermate af hankelijk zijn van de militaire departe menten. Alle bona fide leveranciers zullen uiteraard onder vrije mededin ging in aanmerking komen. Voorts is een geestelijke weel-baar heid van ons volk van enorme beteke nis en een sprekende voorwaarde voor het welslagen van de defensie. Er zijn nog velen, die maar liever niet denken aan de mogelijkheid van een omzetting van dreigingen in werkelijkheid. De veelszins verklaarbare redenen voor deze houding zijn thans echter geen verontschuldiging meer. De regering acht het haar plicht om vooral licn er van te doordringen, dat het sein niet meer geheel op veilig staat. heid in geschrifte ten laste gelegd en eiste gistermiddag tegen de vrouw drie en tegen de man vier maanden gevan genisstraf. Na de oorlog had verdachte M. zich met een aannemer in verbinding ge steld om zijn woning, welke in de be zettingstijd aanzienlijk was beschadigd, te herstellen. Nu was het in die eerste naoorlogse jaren niet zo eenvoudig om herstellingen te laten uitvoeren. Er moest een serie formulieren worden ingediend, waarop de aannemer de be nodigde materialen invulde. Nadat de opdrachtgever dat formulier had onder tekend, werd het naar de diverse in stanties gestuurd en dan kreeg men in het gunstigste geval na enige tijd be richt dat de verbouwing mocht plaats vinden. Toen de uitvoerders, een tim merman en een metselaar, enige tijd aan het werk waren geweest (verdachte was dus zo gelukkig geweest een gun stige beslissing te mogen ontvangen) ontstond er een meningsverschil tussen opdrachtgever en de uitvoerders. Het werd een civiele procedure waaruit bo vendien een strafzaak ontstond. Tij dens een woordenwisseling had ver dachte namelijk ontkend dat hij de for mulieren had ondertekend. Hij beweer de zelfs die formulieren eerst te heb ben gezien tijdens de behandeling van de civiele procedure. De metselaar- getuige was het daarmede niet eens en de politie kreeg tot taak uit te zoeken, welke partij in het gelijk stond. De handtekening van verdachte werd vergeleken met de handtekening welke onder de formulieren stond. De beken de schriftkundige dr. Hesseling kwam tot de conclusie dat verdachte M. die handtekening niet gezet kon hebben. Hiermede was de zaak natuurlijk niet afgedaan. De politie ging handteke ningen verzamelen van verdachte's fa milieleden en dr. Hesseling constateer de ten slotte dat de vrouw van M. de keer: ir. Djuanda (partijloos); water staat en wederopbouw: prof. dr. Roseno (Nat. Federatie); godsdienst: Kiai Hadji Wachid Hasjim (Masjumi); voorlichting: M. A. Pellaupessy (Nat. Federatie); mi nister zonder portefeuille, belast met het vraagstuk-Irian: mr. Mohammed Yamin (partijloos). Natsirs levensloop. Mohammed Natsir is thans 42 jaar en werd geboren aan de Oostkust van Su matra, waar hij onderwijzer werd. Tij. dens de Japanse bezetting was hij hoofd van de afdeling opvoeding van de ge meente Bandoeng. Toen werd hij ook voorzitter van de Masjumi. Na de pro clamatie van de onafhankelijkheid werd hij secretaris van de curatoren der Isla mitische universiteit in Djakarta. Na dien trad hij in de politiek eerst als vertegenwoordiger van de Islamitisch* groepen in het voormalige KNIP, later als vice-voorzitter van dit orgaan. Ook is hij tweemaal minister van voorlich ting geweest. Purmerender Markt PURMEREND, 5 Sept. Aanvoer 38 runderen, w.o. 271 vette koeien 2.25—2.85 p. kg, handel stug; 93 melk en kalfkoeien 650950 per stuk, stil; 214 geldekoeien 590850, kalm; 22 pinken 370500, stug; 12 graskalve ren 150250, kalm; 14 vette kalveren 130300, matig; 186 nuchtere kalve ren 55125, vlug; 26 stieren 575— 1300, stug; 2258 schapen en lammeren 75125 en 5090, schapen kalm, lammeren begin vlug afloop iets tra ger; 64 bokken en geiten 10—50, stug; 174 vette varkens 1.761.84 p, kg, kalm afloop stug; 838 schrammen en biggen 4060 en 3040, stug, lage re prijzen; 24 fokzeugen 225—350, stug; 29 paarden 675800, stug; 5 veu lens 225325, stil. Totaal 4230 dieren. Pluimveemarkt: 450 konijnen 0.75 8.00, handel goed; 5000 kipeieren 15 16 per 100. 1500 eendeieren f 9. Overzicht: Door het grotere aan bod van vette koeien zette de handel wel kalm in, maar de goede rijpe slachtbeesten bleven trots de stugge gang vrij prijshoudend; de mindere stonden wel iets lager. Op de gelde- markt ging het ook maar heel kalm, door het natte weer is de vraag naar een naweider niet zo groot meer. Op de verse-markt was het al heel stil; het aanbod was minder maar er was heel weinig vraag. De handel in pinken en graskalveren was ook kalm, maar nog wel prijshoudend. De nuchtere kalve ren waren weer heel duur en werden vlug verkocht; met de vette kalveren ging het minder vlug. Op de stieren- markt was niet veel leven. De schapen- markt was goed bezet en door het grote aanbod stagneerde de handel wel iets, maar de prijzen bleven vrij goed standhouden.- Met de lammetjes ging het in de vroegte heel vlug, maar ook daar werd het door het grote aanbod iets kalmer. Met de bokken en geiten was het weer een stugge handel. De vette varkens zetten kalm in met een prijs voor de beste van 1.84. Op de biggenmarkt was het heel stug. Ook 4 v, i met de fokzeugen was het een stroeve 4andtTeken,;ng?n„_ë„e?AaltSt„„4^°!Si 'handel. Op de paardenmarkt was het al niet beter; de verkoop ging zowel ben. In alle toonaarden ontkende deze dame. Typisch was dat de getuige-timmer- man onder ede verklaarde dat hij M. een handtekening had zien zetten waarvan dr. Hesseling verklaarde dat zij door de vrouw van M. gezet moest zijn. De officier nam echter aan dat deze getuige zich moest vergissen en dat de conclusie van dr. Hesseling juist was. Mr. Meischke was van mening dat de verdachten zich inderdaad aan valsheid in geschrifte hadden schuldig gemaakt en eiste resp. tegen de man en de vrouw vier en drie maanden gevangenisstraf. De conclusie van de verdediger, mr. Smal, stond daar lijnrecht tegenover. Verdediger meende dat het ten laste gelegde allerminst was bewezen en drong bij de rechtbank op vrijspraak aan. W'o I was je VEILIG i n ALK A LI VR Door MYRA GAY -xxxx- 49) Marcia mompelde iets binnensmonds en verdween van het toneel. Meneer Low kwam op Julie toe. „We hebben elkaar al eens ontmoet, juffrouw Page. U zult zich men nog wel herin neren. Ik ben meneer Low". Jullie had zin in haar zak te tasten en te zeggen: „Meneer Low, hier is uw jade-beeldje. Ik heb het niet ge stolen en, op mijn woord, ik wou dat ik het nooit had gezien." Maar ze was bang, dat hen haar niet zou geloven. Meneer Low sprak: „Mijn zoon Wil lie heeft me verteld dat er vanavond een aanslag op uw leven werd gepleegd, terwijl u naar de Draken-optocht stond tc kijken. Dat vind ik heel naar, juf frouw Page. Gewoonlijk is het veilig in de Chinezenwijk. We zijn er trots op dat de Chinezenwijk voor iedereen zo'n veilige plaats is. Het spijt me zeer dat zo'n ongelukkig incident zich in onze wijk moest afspelen. Ze gaf he* een of andere antwoord, en voelde zich a'~ een onbeholpen kind tegenover de beleefde hoffelijk heid van meneer Low. Hij ging voort: „Ik vraag me af of u weet, juffrouw Page, dat Quong Sung mijn beste vrienop aarde was? We stonden elkaar veel nader en dan ech te broers. Quong Sung en ik. Jk zou tot bijna alles in staat zijn om zijn nage dachtenis te vrijwaren voor verdrieten schande". Julie's hoofd tolde. Ze dacht dat ze wel verkeerd moest hebben gehoord. Wat had de nagedachtenis van Quong Sung te maken met het feit dat er een mes naar haar was gegooid? e wist niet wat te zeggen en bleef dus zwij gen. Meneer Low zei heel beleefd: „Zoudt u zo vriendelijk willen zijn even hier binnen te gaan? ik wilde u graag even spreken". Hij leidde haar naar een kleine ka mer met Verboden Toegang op de deur. Tegen haar zin volgde Julie hem. De kamer bleek een kantoortje te zijn. Het was gemeubeld met teakhou ten stoelen en er lagen stapels Chine se kleden op de grond: zachtzijden gor dijnen bedekten de muur. Meneer Low wees haar een stoel en Julie ging er stijfjes op zitten. Hij sprak met zijn zangerige stem: „Ik weet niet of u bekend bent met de Chinese ge woonten en gebruiken, juffrouw Page?" Julie trachtte te glimlachen en ant woordde: ,Ik geloof dat ik er wel een paar ken door mijn vrienden de Se- wells Ze voegde er in gedachten bij: En door de griezelromans van dr. Fu Manchu, compleet met valluiken en beweegbare panelen. Meneer Low ging voort alsof ze niets had gezegd: „Voor ons oud-Chinezen is het van veel belang dat-we nakome lingen hebben. De aanbidding der voor ouders mag u misschien erg stom en zinloos in de oren klinken, jufffrouw Page. Voor ons van het Oude China is het een absolute noodzaak dat we na komelingen hebben die om ons treu ren wanneer we ten hemel stijgen en die de herinering aan ons levendig houden door rijst, voedsel en bloemen te offeren. De gebeden van onze k'-de- ren helpen ons de hemelse sferen te bereiken". Julie begreep niets van wat hij zei, maar ze mompelde: „Natuurlijk", wat eigenlijk alles kon betekenen. Meneer Low zuchtte diep. „Mijn bes te vriend Quong Sung liet slechts één dochter achter om zijn aankomst in het Paradijs te verzekeren. Al zijn ove rige familie werd door de pest in Chi na jaren geleden weggenomen. Li Su is zijn enige nakomeling; de ent die zijn plaats in de hemel voor hem kan vasthouden door haar talrijke gebe den". Julie knipperde met haar ogen. Denkt hij dat ik Li Su kwaad wil doen. Vertelt hij me daarom dit alles, zo gingen haar gedachten verbaasd. Meneer Low eindigde eensklaps: „Juffrouw Page, ik smeek u, ontneem mijn vriend Quong Sung niet de hoop op het eeuwige leven!" „Ik?" bracht Julie met moeite uit, totaal in de war. „Maarik begrijp er niets van", zei ee in het wilde weg. „Ik heb Quong Li Su vandaag pas voor het eerst ontmoet! Ik geneer Low luisterde niet. Hij bracht zijn lange smalle vingers als in gebed tezamen. „De liefde van een man voor een vrouw is misschien schoon. Maar ze is vergankelijk zoals de zon de sneeuw op de grond doet smelten. De liefde van een man voor een vrouw is soms niet meer dan een voorbijgaande gril. De vijver waarin een steen is ge worpen, rimpelt zich even en vervalt dan weer tot zijn serene kalmte. Het zelfde gebeurt met wat wij liefde noe men. Ik bedoel de liefde tussen een jonge vrouw en een jonge man. Maar de liefde van een vader is veel be stendiger, duurt eeuwig en is als een zeldzaam stuk jade. (Wordt vervolgd i Zwijgen overtuigt vaak van on schuld, als spreken te kort schiet SHAKESPEARE met de paarden als met de veulens heel moeilijk. Op de pluimveemarkt scheen de handel in de konijntjes iets beter te zijn voor de export. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 ni. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Vara-varia. 6.30 Jonge Flierefluiters. 7.00 Parlementair over zicht. 7.55 Weekkroniek. 8.15 La Cenerentola. 9.10 „Harriet Bcecher Stowe", hoorspel. 10.25 Jan Corduwener. 10.45 Ijstijden (lezing). 11.15 Geraldo en zijn orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Velpse Harmonie. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Boekbespreking. 7.30 Sport. 7.40 Radiokrant. 8.15 Zangklas. 9.00 Canada (lezing). 9.20 Gron. Orkest Vereniging. 10.00 Metrópole-orkest. 10.30 Ned. Vocaal kwartet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Boston Promenade-orkest. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8^ 1, 6, 8 en 11 uur. - 7.15 Gram.- platen. 7.50 Dagopening. 8.15* Gram.platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Viool-sonate. 9.35 Gram.platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Boston Promenade-orkest. 11.00 Kerk- en toren klanken. 12.00 De Papavers. 12.30 Voor de Landbouw. 12.38 Hugo de Groot en zijn or kest. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Solistencon cert. 3.00 Voor de zieken en gezonden. 4.00 Promenade-orkest. 5.00 Voor de jeugd. 6.15 Sport. 6.30 Operette-concert. 7.25 Studie der psychologie. 7.40 Teddy Scholten terug#'uit Amerika. 8.15 Mozart-programma. 9.15 David Copperfield, hoorspel. 10.15 Avro-Theater-or- kest. 11.15 Sport. 11.30 The King Cole Trio (gr.pl.). HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.45 Morgengebed. 8.15 Prome nade-concert. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 KRO- Minnestrelen. 10.00 Sonate. 10.15 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Koraal. 12.00 Angelus. 12.30 Voor de Landbouw. 1,35 Zangrecital. 2.00 Promenade-concert. 2^45 Voor de vrouw. 3.30 Omroep-Kamerkuor. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Vocaal Ensemble. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 Tussen Dollard en Schelde, hoor spel. 6.00 Leger des Heils. 6.15 Het CNV. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Trio Fantasia. 7.40 Radiokrant. 8.05 Toscanini dirigeert. 9.20 Bach-prograinma. 10.15 De vaart der volken. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Symphonie van Beethoven. RAIDO-DISTRIBUTIE LIJN III: 8.05 Concert. 9.10 Verz.progr. 10.00 Orgel. 10.30 Prom. Players. 11.00 Dag boek. 11.15 Mazurka-orkest. 12.00 VI. Br.: Orkestmuziek. 12.15 Trio de Ville. 1.15 Wals muziek. 2.00 Symph.muziek. 3.00 VGO; Gram. 3 15 Harmonica. 3.30 Gram. 3.40 Harmonica. 3.55 Harry James. 4.00 VI. Br.: Haydn. 5.10 Fr. Br.: Ensemble Heyne. 6.00 Voor de sol daten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Sol.concert. 7.50 Causerie. 8.00 Verz.concert. 9.00 Lux.: Orkest Alain. 9.15 Chansons. 9.30 Fr. Br.: Casinoprogr. 10.15 Kwartet Pro Nova. 10.40 Pianospel. 11.05 Concert. LIJN IV: 8.10 Concert. 9.05 Symph.muziek. 10.00 VGO: Gram. 10.30 Feuilleton. 10.45 Verz.progr. 11.00 Eng. H.S.: Rumba-orkest. 11.30 Londens Strijktrio. 12.00 Gram. 12.07 VGO: Gram. 12.30 Eng. H.S.: Voor de arbei ders. 1.00 Eng. L.P.. Orkest Lewis. 1.45 Voor de kinderen. 2.00 BBC North. Orch. 3.00 Celeste Octet. 3.30 Eng H.S.: Stradivari Or chestra. 4.15 Eng. L.P.: Dagboek. 4.30 Orgel. 445 BBC Schots Var orkest. 5.30 Uitwisselings- progr. 6.00 Orkest Stewart. 6.30 Jamboree. 7.00 Eng. H.S.: Beyond the blue horizon. 7.30 Eng. L.P.: Verz.progr. 8.00 Eng. H.S.: „A Summer Serenade" 8.30 Eng L.P.: „Youi song parade". 9.00 Gevar. concert. 9.45 BBC Var.- orkest. 10.15 Olde Tyme Dance Orchestra. 11.00 Mitchell Trio. 11.15 Palmer Light Or- cheatra.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6