Loonsverhoging van vijf procent - Kort Bestek ïed Natsir VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tramwagen dook in de Amstel Vakbeweging niet voldaan is tevreden doch Columbus ontdekte Amerika niet Donderdag 7 Sept. 1950 ,147e Jaargang No. 209 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Regeling gaat 1 September in Ten minste 4 cent per uur, ten hoogste f 180.— per jaar Bevin: Oorlog kan voorkomen worden Treinrampen in Sao Paulo z° mede-loontrekkende dienaars, als ge klaar bent met de rekenpuzzle wat de „vijf procent" u per week zal opbrengen, dan vraag ik nog even aan dacht voor ons babbeltje-in-'t-kort. En om dan in de stijl te blijven het ver haal hoe een Yank aan centen kwam. Toen de Central Finance Co. te Albu querque een man een lening van 300 dollar weigerde, trok hij zijn revolver en beroofde de bank van 378 dollar. Die 78 dollar rente was kennelijk om straks een advocaat te betalen. Q De Belse Flinterman, majoor Van Cotthem, heeft in een „Tipsy Beifair". een vlieg tuigje, dat minder dan 500 kg. weegt, een afstand van 945 km. afgelegd. Duim omhoog voor Van Cotthem. De Boe ren boeren best, temeer als ge bedenkt, dat de veestapel van de blanke Zuid- Afrrkaanders vorige week bestond uit studeren, 761.481 varkens, 466.449 angorabokken en 1.335.924 an dere bokken. Kan er gerust een gescho- en worden. Tussen Donggala en Makassar verdwenen tweeduizend zak ken copra ad. 200.000 pegulanten. De kapitein van het copra-schip vertelde, dat hij door kapers geënterd was, maar het ketelbinkie-van-de-roosterburen smoesde anders. Resultaat: gezagvoer- bemanning hadden zelf geram- pokt. Toen men de 85-jarige graf- Sowjetunie protesteert tegen het neerschieten van Russisch vliegtuig Allan Kirk weigerde nota te aanvaarden Op het laatste moment nog wijzigingen Skymaster in Japan verongelukt Tenminste zes doden Boitard zit nog gevangen 1 1 M i (partijloos)water- rouw: prof. dr. Roseno godsdienst: Kiai Hadji dasjumi); voorlichting: (Nat. Federatie); mi- •tefeuille, belast met ian: mr. Mohammed Natsirs levensloop. ;sir is thans 42 jaar en i de Oostkust van Su- inderwijzer werd. Tij. rezetting was hij hoofd opvoeding van de ge- Toen werd hij ook Masjumi. Na de pro- inafhankelijkheid werd de curatoren der Isla- teit in Djakarta. Na- ie politiek eerst als r van de Islamitisch# ■oormalige KNIP, later r van dit orgaan. Ook minister van voorlich- inder Markt 5 Sept. Aanvoer r.o. 271 vette koeien handel stug; 93 melk- 650950 per stuk, stil; 590—850, kalm; 22 )0, stug; 12 graskalve- Im; 14 vette kalveren 186 nuchtere kalve- lug; 26 stieren 575 schapen en lammeren 5090, schapen kalm, vlug afloop iets tra- n geiten 1050, stug; ns 1.76—1.84 p, kg, g; 838 schrammen en en 3040, stug, lage- fokzeugen 225350, 675800, stug; 5 veu- stil. Totaal 4230 dieren. 450 konijnen 0.75 5000 kipeieren 15 eendeieren f 9. Door het grotere aan woeien zette de handel maar de goede rijpe even trots de stugge houdend; de mindere s lager. Op de gelde- ook maar heel kalm, weer is de vraag naar iet zo groot meer. Op was het al heel stil; het ider maar er was heel e handel in pinken en is ook kalm, maar nog d. De nuchtere kalve- heel duur en werden met de vette kalveren r vlug. Op de stieren- veel leven. De schapen- :d bezet en door het igneerde de handel wel rijzen bleven vrij goed iet de lammetjes ging te heel vlug, maar ook door het grote aanbod t de bokken en geiten een stugge handel. De etten kalm in met een este van 1,84. Op de as het heel stug. Ook en was het een stroeve paardenmarkt was het ie verkoop ging zowel n als met de veulens Op de pluimveemarkt el in de konijntjes iets or de export. lioprogramma HEDENAVOND 402 m. Nieuwsberichten ur. 6.15 Vara-varia. 6.30 7.00 Parlementair over- 8.15 La Cenerentola. Stowe", hoorspel. 10.25 0.45 Ijstijden (lezing). 11.15 kest. 298 in. Nieuwsberichten 6.00 Velpse Harmonie. 7.15 Boekbespreking. 7.30 8.15 Zangklas. 9.00 .20 Gron. Orkest Vereniging, 10.30 Ned. Vocaal- mdoverdenking. 11.15 Boston DONDERDAG 402 in. Nieuwsberichten en 11 uur. 7.15 Gram.- 8.15* Gram.platen. 9.15 Viool-sonate. 9.35 Voor de vrouw. 10.35 orkest. 11.00 Kerk- en toren- e Papavers. 12.30 Voor de Hugo de Groot en zijn or- vrouw. 2.15 Solistencon- zieken en gezonden. 4.00 5.00 Voor de jeugd. 6.15 7.25 Studie der Teddy Scholten terug f uit izart-programma. 9.15 David ipel. 10.15 Avro-Theater-or- 11.30 The King Cole Trio 298 m. Nieuwsberichten en 11 uur. 7.15 Ochtend- Morgengebed. 8.15 Proine- Voor de vrouw. 9.40 KRO- .00 Sonate. 10.15 M*rgdn- >r de zieken. 11.45 Koraal. .30 Vooi de Landbouw. 1,35 Promenade-concert. 2.45 Umroep-Kamerkoor. 4.00 Vocaal Ensemble. 5.00 Voor sen Dollard en Schelde, hoor- des Heils. 6.15 Het CNV. 7.15 Trio Fantasia. 7.40 Toscanini dirigeert. 9.20 10.15 De vaart der volken, mking. 11.15 Symphonie van O-DISTRIBUTIE 5 Concert. 9.10 Verz.progr. Prom. Players. 11.00 Dag- .urka-orkest. 12.00 VI. Br.: L5 Trio de Ville. 1.15 Wals- ph.muziek. 3.00 VGO; Gram. 3.30 Gram. 3.40 Harmonica. 4.00 VI. Br.: Haydn. 5.10 Heyne. 6.00 Voor de sol- Voor de soldaten. 7.30 Causerie. 8.00 Verz.concert. Alain. 9.15 Chansons. 9.30 gr. 10.15 Kwartet Pro Nova. L1.05 Concert. Concert. 9.05 Symph.muziek. 10.30 Feuilleton. 10.45 Eng. H.S.: Rumba-orkest, rijktrio. 12.00 Gram. 12.07 Eng. H.S.: Voor de arbei- .P.Orkest Lewis. J .45 Voor 0 BBC North. Orch. 3.00 0 Eng H.S.: Stradivari Or- L.P.: Dagboek. 4.30 Orgel, far orkest. 5.30 Uitwisselings- Stewart. 6.30 Jamboree, eyond the blue horizon. 7.30 8.00 Eng. H.S.: „A 8.30 Eng L.P.: ,,Youi song -■ar. concert. 9.45 BBC Var.- 1c Tyme Dance Orchestra, io. 11.15 Palmer Light Or- f BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. In de afgelopen weken heeft de regering, in overleg met de in de Stichting van de Arbeid verenigde werkgevers en werknemers, het vraagstuk van lonen en prijzen onder ogen gezien. Zij heeft er zich daarbij rekenschap van gege ven, dat de door de devaluatie teweeg gebrachte prijsstijging in het algemeen binnen redelijke grenzen is gebleven en aanvankelijk ook de verdere ont wikkeling zich niet ongunstig liet aanzien. De recente internationale span ningen en hun onvermijdelijke economische consequenties hebben echter een nieuwe toestand doen ontstaan. Ten aanzien van de lonen is de regering daarom tot de conclusie gekomen, dat de door de stichting van de Arbeid tot uitdrukking gebrachte wenselijkheid ener verhoging met 5 pet. tot het behoud van rechtvaardige sociale verhoudingen moet worden onderschreven. door het College van Rijksbemidde laars, gehoord de Stichting van de Ar beid en de betrokken partijen, dispen satie worden verleend. Verzoeken om dispensatie moeten uiterlijk 16 Sep tember a.s. bij het College van Rijks bemiddelaars zijn ingediend. Het col lege beslist omtrent deze verzoeken uiterlijk 15 October a.s. Gedurende de periode, dat het college nog geen uit spraak heeft gedaan, wordt de ver plichting tot het toekennen der loonsverhoging opgeschort. Indien 't College het verzoek afwijst moet de verhoging met terugwerkende kracht worden toegekend. Daarnaast zal door het College van Rijksbemidde laars een vergunning worden gegeven om eenzelfde loonsverhoging toe te kennen voor die arbeidsverhoudingen, welke niet bij C.A.O. of bindende be schikking zijn geregeld. De positie van het overheidspersoneel ten slotte zal door de regering afzonderlijk wor den geregeld. Ook verhoging van sociale uit keringen In samenhang met het voorgaande overweegt de regering tevens te be vorderen, dat op de kinderbijslagen en andere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving ook een verhoging wordt toegepast. Omtrent deze ver- Sedert 1 Januari j.l. immers is door verschillende oorzaken een toeneming van de kosten van levensonderhoud opgetreden, welke niet .ver beneden 5 pet. blijft, terwijl bovendien als ge volg van de gewijzigde internationale toestand het prijsverloop op de we reldmarkten een voortgaande stijging vertoont. De regering heeft daarom besloten door het college van rijksbemiddelaars een beschikking te doen uitvaardigen, waarbij met ingang van de eerste volle loonweek van September 1950 (c.q. 1 September voor hen, die een maand loon ontvangen) een vérhoging van 5 pet. wordt voorgeschreven van de rechtens geldende in geld genoten lo nen en salarissen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding is geregeld ir, een C. A. O. of bindende loonregeling. Voor de mannelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, zal daarbij een minimumverhoging van 4 cent per uur gelden, terwijl aan nie mand krachtens deze beschikking een groter loonsverhoging mag worden oegestaan dan f 180 per jaar. Voor wat betreft de mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden 23 jaar en oiet ïchuwd of kostwinner zijnde, zal de mogelijkheid worden geopend om de lonen te verhogen volgens een gelei- doljjk opklimmende schaal. Dispensatie in geval van ernstige bezwaren. Aan bedrijfstakken, waarin de naleving dezer beschikking tot ernstige econo mische moeilijkheden zou leiden, kan hoging is nog overleg tussen de rege ring en de Stichting van de Arbeid gaande. Zo spoedig mogelijk zal ook daaromtrent een beslissing worden genomen. De regering is zich ervan bewust, dat door het toepassen ener loonsver hoging de productiekosten van het be drijfsleven zullen toenemen en de concurrentievoorwaarden ten opzichte van het buitenland zullen worden ver zwaard, terwijl de betalingsbalans nog steeds niet sluit. Dit is te meer van betekenis, aangezien de sterke prijs stijgingen op de grondstoffenmarkten, afhankelijk als wij zijn van de invoer van grondstoffen, onz# ruilvoet ten opzichte van het buitenland hebben verslechterd, hetgeen wil zeggen, dat wij naar verhouding voor de invoer meer moeten betalen dan voor de uit voer. (Zie verder pag. 3) Russisch veto in de Veiligheidsraad De Russische gedelegeerde in de Veiligheidsraad, Malik, heeft gisteren zijn veto uitgesproken over een Ame rikaanse resolutie, waarin op alle lan den een beroep wordt gedaan om de Noordkoreanen niet te steunen. Negen stemmen werden vóór de resolutie uitgebracht. Joegoslavië onthield zich. Een Russische resolutie, die een eind aan de vijandelijkheden in Korea gemaakt wil zien onder gelijktijdige terugtrekking van alle buitenlandse troepen, werd door geen enkel land gesteund. Het Russische veto was het vier-en-veertigste. NOODWEER IN ENGELAND Zware stormen, gepaard gaande met regen, hebben in Engeland hier en daar overstromingen veroorzaakt. In Het Kanaal bereikte de storm soms 'n snelheid van 80 km per uur. Een Franse treiler is bij de ingang van de haven van Rye (Sussex) gestrand. Vele reizigers kregen nat pak Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is te Amsterdam een tramwagen van lijn 4 in de bocht van de Bakkerstraat en de Binnen Amstel uit de rails gelo pen. De motorwagen drukte een daar geparkeerde auto in het water, ver nielde het ijzeren hek langs de Am stel en reed vervolgens te water. Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. Wel kregen vele tramrei zigers een geheel of gedeeltelijk nat pak. Naar ooggetuigen vertelden, had de tram een meer dan normale snelheid toen zij tegenover de „Kleine Come- De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft bij zijn vertrek naar de Verenigde Staten ter bijwo ning van de algemene vergadering der V.N. verklaard, dat naar zijn mening een derde wereldoorlog kon worden voorkomen door de nauwe samenwer king van de Atlantische mogendheden en andere bevriende landen. Over de komende vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken zei hij: „Het is werkelijk een ernstige vergadering en een van groot belang voor de toe komst der mensheid". „Wij moeten zeer voorzichtig handelen", aldus Bevin. „Ons oordeel moet goed gefun deerd zijn. Wij hebben niet slechts te bepalen wat er morgen of volgend jaar zal gebeuren". Nieuwe fietslampconstructie weldra in de handel Een half jaar geleden lanceerde een Voorburgse rijwielhersteller een nieu we constructie voor de rijwieldynamo Hij bouwde deze in voorvork en stuur stang. Naar hij ons mededeelde, zullen rijwielen met deze constructie om streeks November door een fabriek in de handel worden gebracht, terwijl voorts de mogelijkheid zal worden geschapen voorvorken met de nieuwe constructie ook in andere rijwielen te plaatsen. Voor het achterlicht heeft hij thans eveneens een nieuwe constructie ge vonden, dienaar hij hoopt, een eind zal maken aan de misère met deze ver lichting. Zijn achterlicht is ongebouwd in een klein kapje op het achterspat bord, van waaruit met een eenvoudige handelbeweging een kleine rol verend op het loopvlak van de achterband wordt gedrukt. In dit rolletje is een heel klein dynamo-model verwerkt, dat de benodigde stroom afgeeft. Weerbericht Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met flinke op klaringen. In het Noorden van het land enkele verspreid optredende buien, overigens droog weer. Meest matige wind uit Westelijke rich tingen Frisse ochtend. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Vrijdag: Zon op 6.02, onder 19.13. Maan op 0.44, onder 18.12. Ontbreken van prijsstop wekt teleurstelling De vakbeweging is over de toege kende loonsverhoging tevreden, doch allerminst voldaan. Dit vindt zijn oor zaak in het feit, dat bepaalde, door de vakbonden gevraagde maatregelen niet door de regering zijn afgekondigd. Het gunstigst is de reactie van de KAB. Het element van verplichting in de nieuwe loonsverhoging heeft haar volle instemming. De katholieke vak beweging betreurt het echter, dat de vijf procent ten aanzien van de lonen en salarissen boven f3600 niet volledig' zal gelden. Het door de regering te voeren prijzenbeleid ziet zij met ver trouwen tegemoet. Het NW overigens „zeker niet ontevreden over de genomen beslis sing", zoals de heer Ad Vermeulen zich door de VARA-microfoon uit drukte heeft ernstig bezwaar legen de mogelijkheid van dispensatie. Hier door zou immers vertraging voor be paalde groepen kunnen ontstaan Ook het uitblijven van een prijsstop en een verbod voor doorberekening van de verhogingen heeft evenmin de instem ming van het NW Een definitief oordeel behoudt men zich in deze kringen echter voor. Het CNV juicht het feit toe, dat de loonsverhoging thans verplicht is ge-' steld. Het betreurt echter, dat voor de jeugdlonen het vergunningsstelsel is ge handhaafd. Een prijsstop wordt nood-_ zakelijk geacht. Een gebonden loonpo litiek aan vrije prijsvorming is voor de Chr. vakbeweging onaanvaardbaar. ZUURSTOFAPPARAAT VLOOG UIT ELKAAR Een dode, twee gewonden Gisteravond omstreeks 5 uur is bij de N.V. Electro Zuur- en Waterstof- fabriek in Amsterdam een zuurstof apparaat uit elkaar gesprongen. Een controleur was op slag dood. Twee ar beiders werden door delen van het ap paraat getroffen. Een hunner moest in het Binnengasthuis worden opgeno men. die" te water reed. Gelukkig bleven de beide achterwielen in het smalle trottoir hangen en kwam de tram bo ven op de auto terecht, zodat slechts het voorbalcon onder water raakte. Was dit niet gebeurd, dan zou de ei volle wagen waarschijnlijk geheel in de twee meter diepe Amstel terecht gekomen zijn. Thans deden zich geluk kig geen ongelukken voor. Er ontstond geen paniek in de volle tram. Vier meisjes, die het ongeluk zagen aanko men sprongen op het laatste ogenblik van het voorbalcon te water. Zij kon den direct weer op de wal getrok ken worden. Daar het vater meer dan een halve meter in het voorbalcon stond, kregen velen een nat pak. En kele reizigers bekwamen voorts schaaf wonden. De trambestuurder heeft verklaard, dat het ongeluk te wijten is aan het weigeren van de rem, hetgeen door passagiers, die achter de bestuurder stonden, bevestigd is. Rij Pantojo in de Braziliaanse staat Sao Paulo is een trein uit de rails ge lopen en gekanteld. Zes-en-dertig per sonen kwamen om het leven en meer dan honderd Werden gewond. In de zelfde staat is op dezelfde dag een goederentrein in botsing gekomen met een personentrein, waarbij twaalf vrouwen gewond werden. Op het V.U.C.-terrein te 's-Gravenhage is weer een begin gemaakt met de training van het Nederlandse elftal. Trainer J. v .d. Lek (links) geeft aan wijzingen aan de spelers (v.l.n.r.) Terlouw, Verbeek, Langelaan, Staffelen en geheel rechts Mesman. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll delver Louis Galland te La Condamine ging halen voor een begrafenis vond men zijn lijk aan een boom in het bos hangen. Uit zijn zak stak een brief:„Het spijt mij voor de moeite, maar ik kan er niet mee in mijn levensonderhoud voorzien. Ik voeg mij liever bij hen aan de andere zijde van het graf". Bij het schrijven had hij 500 francs gevoegd om „mijn eigen begrafenis te betalen". „Vijf procent loonsverhoging?" „Het loont de moeite niet". pUITSERS hebben harde koppen. Bij een Amerikaans opinieonderzoek bleek het aantal dergenen die het na- tionaal-socialisme prijzen, in de laatste twee jaar van 52 tot 59 procent geste gen te zijn. Dat zij eenparig het slechte in de nazi-leer veroordelen, zegt ons zo weinig. Bruinisse meldt, dat er mo menteel vele lege alikruikenschelpen worden aangetroffen. De dader is de mossel-parasiet Mutilicola (geen familie van de coca-cola)Van de cola naar de zeer oude is een hele stap, maar de in gezetenen van Oregonia zweren bij een borreltje. Zij kopen hun kruik echter bij voorkeur in een naburige stad om dat zij niet gezien willen worden door: a) andere leden van hun kerkgenoot schap, b) hun schuldeisers, c) vrien den, die anders prompt op visite komen. John Sher uit Buffalo zit zich ach ter de tralies voor het hoofd te slaan Hij kreeg een kamer in het staatshotel omdat hij een politieauto wilde „or ganiseren". In plaats van op de starter drukte hij op de knop van de sirene. Over stelen gesproken. Moet u horen. In San José (Costa Rica) braken die ven een kippenhok open, stalen alle kippen en hingen de haan een briefje om de hals met de mededeling „Ik werd hedennacht te twee uur weduwnaar". ^En dat doet voor vandaag de deur dicht. De Sowjetunie heeft aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou een nota overhandigd waarin wordt geprotesteerd tegen „het aanvallen en neerschieten van een Russisch vliegtuig buiten de kust van Korea door elf Amerikaanse gevechtsvliegtuigen". De ambassadeur Allan Kirk weigerde de nota te aan vaarden, daar volgens zijn mening de Amerikaanse strijdkrachten ter plaatse ondergeschikt zijn aan de UNO en dat de kwestie moest worden bezien in de Ver. Naties en niet door de Amerikaanse regering. Andrei Vysjinski, die de nota aanbood, vond dit motief geheel ongegrond, aangezien het incident niet in verband stond met de militaire operaties in Korea. Beide standpunten werden door Austin en Malik nogmaals uiteengezet in de vergadering van de Veilig heidsraad. regering verantwoordelijk voor alle gevolgen. Niet alleen Alan Kirk heeft gewei gerd het Russische protest te accep teren. De Russische ambassadeur in Washington heeft de nota aangeboden op het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, doch maakte even eens een vergeefse reis. Ook ten de partement^ weigerde men het stuk in ontvangst te nemen. Deze zaak behoort bij de V.N. thuis, werd gezegd. In de Russische nota wordt gezegd, dat op 4 September een tweemotorig vliegtuig van de luchtmacht der USSR op een oefenvlucht was van Port Ar thur naar het eiland Hai-Joen-Tao, 140 km van de Koreaanse kust. Het- werd zonder enige reden aangevallen door elf Amerikaanse jagers. Volgens de nota heeft de Amerikaanse regering een „leugenachtige versie" gegeven door te beweren, dat het Sowjetvlieg- tuig boven een Amerikaans schip had gevlogen. De Sow jet-regering ontkent dit ten stelligste. Het staat er op dat een nauwkeurig onderzoek wordt inge steld, dat de verantwoordelijken wor den gestraft en dat het verlies wordt vergoed. De nota noemt het optreden „een misdaad" en stelt de Amerikaanse Hei Indonesische kabinet Na tot op hel laatste ogenblik wij zigingen te hebben aangebracht, heeft Moh. Natsir gisterochtend om zeven uur een ministerlijst aan president Sukarno aangeboden. Deze stemt, be houdens de volgende wijzigingen, over een met de reeds gepubliceerde. Minister van binnenlandse zaken is mr. Assaat (partijloos), van waterstaat en wederopbouw is prof. ir. Johannes (Nationale Federatie). Minister zonder portefeuille (dus zonder speciale opdracht inzake het vraagstuk-Irian) is Harsono Tjokroa- minoto (PSm. Voorts maakt mr. Tandiono Manu (BTI) deel uit van het nieuwe kabinet. Hij zal de portefeuille van landbouw beheren. Een Skymaster van het Amerikaan se leger is gisteren ontploft, toen hij opsteeg van een luchtbasis in Midden- Japan. Het toestel was op weg van Tokio naar het eiland Kioesjoe. Er waren zeven passagiers en een be manning van vier koppen aan boord. Naar verluidt zijn zes personen om gekomen, onder wie drie oorlogscor respondenten van het Amerikaanse persbureau International News Servi ce, n.l. de verslaggever Frank Emery en de fotografen Charles Rosecrans en Ken Inoue. Verscherpte politiebewaking rondom Berlijn De veiligheidsdienst van de Sowjet- russische zone zou een vijftig km bred" strook om Berlijn onder verscherpte bewaking van de volkspolitie gesteld hebben, om de vlucht van uitgezuiver de leidende leden van de SED te ver hinderen. Verder zouden de grenzer van Oost- met Vest-Berlijn dom ver sterkte patrouilles van de volkspolitie worden bewaakt. De Canadese militaire missie heeft nog geen succes gehad bij haar po gingen om vrijlating te verkrijgen van de Canadese ballonvaarder Boitard, die Zaterdag in Amsterdam is opge stegen en Zondag bij Wolmerstedt in de Russische zone van Duitsland is ge land. De Oostduitse autoriteiten verstrek ken geen inlichtingen over hem. Ook twee Deense zakenlieden, die twee weken geleden wegens mist en benzinegebrek met hun vliegtuig op het Oostduitse eiland Rügen moesten landen, worden nog door de Oost duitse politie vastgehouden. Volgende maand staatskerk in Oost-Duitsland? Volgens evangelische kringen te Berlijn voltooien Oostduitse regerings functionarissen thans plannen tot vor ming van een .staatskerk" in de Sow- j et-zone na de verkiezingen van 15 October. Brits professor verklaart: Logboek vervalst? Professor A. Davies van de Universi teit van Exeter, heeft voor de British Association verklaard, dat Columbus zijn logboek vervalste, en dat een Por tugese ontdekkingsreiziger, Dualmo, reeds vijf jaar voor hem de reis naar de nieuwe wereld gemaakt had. Professor Davies baseert zijn verkia ring hoofdzakelijk op de twee volgende gegevens: 1. Tal van aanwijzingen doen vermoeden dat Columbus, toen hij zijn eerste reis ondernam, reeds positieve ge gevens betreffende de landen, die hij ging ontdekken, bezat: hij was o.m. er van overtuigd, dat hij op 750 zeemijlen van de Kanarische eilanden land zou vinden; 2. van hét jaar 1500 af zijn in Portugal kaarten gemaakt, waarbp de kust van Noor i-Amerika in bijzonder heden staat aangegeven. Deze kaarten waren ver vóór de Spaanse ontdekkingen van de kust der toekomstige Verenigde Staten vervaar digd. Professor Davies herinnerde eveneens, ter staving van zijn thesis, aan het feit, dat een Portugees koninklijk handvest van 1487 Dualmo machtigde ontdek kingsreizen naar het Westen te onder nemen. Haagse vrouw te Overschie beroofd Een 39-jange vrouw uit Den Haag is Zondagavond op de weg Rotterdam- Den Haag van haar geld beroofd In een café te Rotterdam had zij kennis ge maakt met twee mannen. Toen de man nen de vrouw in een taxi naar Den Haag zouden brengen, werd haar tasje haar ontrukt De twee mannen namen haar beurs met veertig gulden mee en lieten de vrouw op de weg achter. De politie heeft de mannen gearres teerd. Columbus had van de Canarische eilanden af het logboek vervalst. Hier uit. bleek, dat de tocht aanzienlijk kor ter was geweest, dan aangegeven Toen hij in Cuba landde gaf hij een br -Ite op van 42 graden noorderbreedte in plaats van 21 graden. Columbus ha' in gegevens ontvangen van zijn broei die kaartenmaker in Portugal was. De ver valsingen waren opzettelijk door Co lumbus aangebracht, opdat hij zou un- nen verklaren, dat hij nieuw land had ontdekt. Van het bestaan van het log boek van Dualmo is volgens professor Davies niets bekend. Boodschap van H K H. Wilhe mina lot Leidse studenten Op verzoek van de Christelijke Stu denten Raad te Leiden schreef Prinses Wilhelmina een boodschap, gericht tot de nieuwe studenten van de Leidse Universiteit. Deze boodschap werd gis termorgen in de Pieterskerk op de bij eenkomst van de eerste jaars door de praeses van de Raad voorgelezen Je Prinses wees de studenten, nu zij r.ch voor het eerst geplaatst zien in een academische omgeving, noe van hen wordt verwacht uit te groeien tot een persoonlijkheid. Tot mensen, die ver antwoording kunnen dragen. menden van stavast. Bepaalt zelf uw koers en houdt die steeds klaar en bewust voor ogen. Zij wekte de studenten daarbij op Christus te beleven en zo te komen tot de geestelijke verdieping en ver nieuwing, waaraan de mensheid zo drii gend behoefte heeft „Toont in uw levenshouding de mens, zoals Christus hem ziet" De minister van Onderwijs van Sowjetrepubliek Estland, A. Raud wegens „burgerlijk nationalisme' slagen. de ont-

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1