LAATSTE NIEUWS K. BAAS Stad en Omgeving WOLSELEY Monument voor de vermoorde joodse Alkmaarders AGENDA Het vliegveld van Pohang ontruimd? De vroegere synagoge zal worden verkocht Bijzondere Cabaretavond AUTOMOBIELEN Acht October wordt rustige dag Tentoonstelling van schapen en varkens in Den Bosch Heer-Hugowaard Castri'cum Boedel Van Meegeren bracht f 85.000.— op Oudorp FORESTERS DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1950 In het midden van de Hofstraat te Alkmaar staat een thans in volkomen staat van verval verkerend gebouw. Het houtwerk is bijna verveloos en de luiten zijn door de baldadige jeugd totaal vernield. Van het grote cirkel vormige glas-in-lood raam, waarin eens in een fraaie combinatie van kleuren het aloude embleem van Ko ning David, de zogenaamde Davidster, prijkte, zijn slechts enige verwrongen loden sponninkjes over. Slechts op het fries van de boven- lijst onbereikbaar voor schendende handen staat nog in forse He breeuwse leden een gedeelte van een vers uit het oude Boek der Profeten: „De heerlijkheid van dit laatste huis zal groter worden dan van het eerste" Het staat er als een droeve bespot ting van deze tot 1942 aan de ere dienst gewijde tempel, waarin zo lan ge jaren smeek- en dankgebeden ten hemel waren opgezonden, waar jonge echtverenigingen werden ingezegend en afgestorvenen werden herdacht, waar ootmoedig om vergiffenis werd gevraagd voor begane zonden, waar de jubelzang van de voorganger klonk tij de herinnering aan dewonderen, die volgens het Oude Testament aan het volk Israël werden voltrokken, waar bij elke ochtenddienst met plech tig ceremonieel 'n innig gebed klonk voor 't welzijn van gans het Koninklijk Huis, in het bijzonder voor dat van het hoofd van de Staat. In de eerste maanden van 1942 viel het gebouw aan de roofzucht der Duitse bezetters en hun Hollandse trawanten ten prooi en het staat daar in zijn ruineuze gedaante als een tast bare herinnering hoe diep mensen kunnen vallen in wier harten ver draagzaamheid en mensenliefde ge vloden waren. Als voorganger van de voormalige synagoge stond op dezelfde plek het huis, genaamd „De Mosterdpot", dat tot 1612 had behoord aan de befaamde Alkmaarse geleerde Cornelis Drebbel. warvan o.a. wordt beweerd, dat hij de onderzeeboot zou hebben uitgevon den. In het jaar 1808 ging dit huis in eigendom over aan de Israelietische gemeente, die het tot bedehuis in richtte. In 1826 werd de tegenwoordi ge gevel opgetrokken en vonden ver nieuwingen en herstellingen plaats, waarvan de tekeningen zich in het archief der gemeente Alkmaar be vinden. Nadat in 1844 verbeteringen werden aangebracht vond in 1884 een algehele inwendige restauratie plaats. Het interieur bleef sedertdien vrijwel onveranderd tot het moment dat de bezetters zich hieraan vergrepen, ten gevolge waarvan slechts vier muren en een dak overbleven en zelfs de vloer verdween. Met dankbaarheid kan hier worden gememoreerd, dat door de krachtda dige hulp der plaatselijke Gerefor meerde Gemeente drie prachtige an tieke kerkkronen, een fraaie koperen luchter alsmede de gebeeldhouwde deuren van de Heilige Arke nog tijdig konden onderduiken en goed bewaard zijn gebleven. In 1946 werden te Amsterdam nog enkele wetsrollen en enig zilverwerk teruggevonden, doch de archieven en tal van zilveren voorwerpen en ker kelijke attributen gingen verloren Hoezeer dit laatste ook te betreuren valt, oneindig veel erger is het droe vig lot van meer dan honderd ge meenteleden: mannen, vrouwen, grijs aards en kinderen. Na hun verdrijving op 5 Maart 1942 moesten zij zich in bepaalde stadsge deelten van Amsterdam vestigen, waar zij successievelijk ten prooi vielen aan het gespuis van de Sicherheits-, Grü- ce- en „Tulppolitie" alsmede aan Duitse en „Germaanse" S.S. en W.A. Verraders en leden der beruchte Ko- lonne Henneicke deden de rest. Zij deelden het lot van de omstreeks -20.000 andere Joodse Nederlanders Na enige tijd in het doorgangskamp Westerbork te hebben vertoefd, wer- Symphatieke gesie van artisien Niet minder dan 25 medewerkenden zullen Zaterdagavond optreden in de Cabaretavond welke in 't Guldenvlies wordt gehouden. Verschillende beken de duo's en trio's, w.o. Klaas en Tin: Koomen, l^e Morali's, De Sylva's, The Moodmakers, Het Voorwaarts Trio, Freddy en Lea, De Twee Leni's en de Jonge Optimisten zullen hun beste krachten geven en bovendien zal de in Alkmaar nog vrij onbekende Tap ping Tom met zijn rappe voeten net publiek verrassen. Deze artisten maak ten een sympathieke geste door una niem te besluiten de opbrengst van deze avond geheel aan de Stichting 19401945 te schenken Daar de avond bovendien met een groot bal wordt besloten is de verwachting gerecht vaardigd dat velen deze vcze'lige ontspanningsavond zullen bezoeken, te meer daar. men hierdoor tevens een goed doel steunt. Te vaak wordt te genwoordig vergeter dat de mannen en vrouwen die het kostbaarste gaven wat zij hadden, gebleven zijn voor de vrijheid van hen die de verschrikke lijke jaren van 1940 tot 1945 hebben overleefd De Stiehtine behartigt de belangen van de nagelaten betrek kingen en het is ereplioht van iedere Nederlander de Stichting bij dit werk te steunen. Het is daarom dat wij van harte wensen dat Zaterdagavond het Gulden Vlies te klein zal zijn om alle belangstellenden te bevatten. den zij in veewagens naar Polen ge deporteerd, om vrijwel terstond na aankomst in de gaskamers van Sobi- bor of Auschwitz te worden verstikt. Bij de volkstelling van 1930 bleken 142 inwoners tot het Joodse geloof te behoren, bij die van 1947 waren het er nog slechts 25 doch volgens de laat ste gegevens der kerkelijke gemeente telt zij thans in totaal 40 leden, waar- van 5 elders woonachtig zijn. In 190S werden nog 254 Joodse inwoners ge registreerd. Uit de boezem van hen die de massamoord overleefden, is het plan uitgegaan om hun heengegane ouders, broeders, zusters, kinderen of vrien den op eenvoudige wijze te herdenken, nu deze zelfs in Polen geen graf heb ben gevonden en hun as zelfs nog als handelswaar werd verkocht. Daarom zal op de Joodse begraaf plaats aan de Westerweg in de loop van de komende maand op plechtige wijze in tegenwoordigheid van bur gerlijke en kerkelijke autoriteiten een eenvoudig monument worden onthuld ter nagedachtenis aan hen, die niet wederkeerden. Opperrabbijn J. Tal te Amsterdam, waarnemend opperrab bijn van Nederland, zal daarbij o.a. bet woord voeren. Op deze plechtigheid zullen wij uiteraard te gelegener tijd uitvoerif terugkomen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de weinige kerkelijk meerderjarige ge meenteleden, die de catastrophe over leefden te gering in aantal zijn om vol doende fondsen bijeen te brengen om het verwoeste kerkgebouw zijn oude luister terug te geven. En zelfs wanneer dit op één of an dere wijze mogelijk zou blijken, zou den de weinigen in een zo grote, ove rigens ledige ruimte nagenoeg verlo ren gaan. Na zeer langdurige overwegingen heeft het kerkbestuur der Israelietische Gemeente alhier thans besloten over te gaan tot verkoop van de voormalige kerk, de daarnaast gelegen voormali ge leraarswoning en het ter zijde gele gen voormalige schoolgebouw, in to taal een oppervlakte beslaande van omstreeks 460 m2. Uit de opbrengst dezer gebouwen hoopt men voldoende gelden te ver krijgen om een ander perceel aan te kopen en dit als een soort van gemeen schapsgebouw in te richten en aldaar kerkelijke en gemeente-bijeenkomsten te houden en de jeugd godsdienstonder wijs te geven. Want op die jeugd blijft de hoop der overlevenden gericht, omdat uit deze jonge loten van een oude stam weer het klassieke geloof der Vaderen zal opbloeien, dat Adolf Hitler en zijn tal loze satellieten niet hebben kunnen ver nietigen, moord en verwoesting ten spijt. Alkmaarse bedrijven op de Jaarbeurs Op de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, die van 5 tot 14 September te Utrecht wordt gehouden, is ook een aantal Alkmaarse bedrijven ver tegenwoordigd. Het zijn de Americain Rubber Co. N.V. voorheen Schellings en Eriks. Paternosterstraat, met o.a. rubberartikelen, pakking, asbest, tech nische kleding en technisch glas. De Technische Borstelfabriek v.h. C. Bots, Herenstraat, toont vele soorten tech nische borstels voor hand- en machi naal gebruik. Eriks Pakking en Rub ber exposeert o.m. met membraam af sluiters voor chemische vloeistoffen en lucht, veredelde brandslangen en drijfriemen, kranen en reservoirs voor aggressleve vloeistoffen en technische rubberartikelen. Bruin en Zonen, Benedenweg, St. Pancras, toont o.m. moderne stal inrichtingen, hijslieren, mestgrijpers enz. Ringers' Cacao- en Chocolade fabrieken zijn vertegenwoordigd met cacao-, chocoladeproducten en suiker werken. Kommer en Co., Heilooër- dijk, exposeren technische staaldraad producten, zoals manden, plaatbakken. metaalgaasbakken enz. De Hollandse Ijzergieterij te Alk maar heeft een uitstalling van scha kelkasten, V-snaarschijven, gelegeer de tandwielen en machine-onderdelen. De Metaalwarenfabriek Hulskamp is vertegenwoordigd met flessenkratten. yoghurtbakken en melktransportkan- nen. De zaadhandel en zaadteelt van de L.T.B. heeft in haar stand zaaiza den, pootaardappelen en tuinzaden liggen. Metaalwarenfabriek Puyen- broek en Zwemmer ten slotte toont ijssteekapparaten, lollyvormen, yog hurtbakken. zuivelgereedscbappcn enz. Alkmaar is in Utrecht dus goed ver tegenwoordigd. DIERENBESCHERMING Sinds enige weken zwerft te Heiloo een witte keeshond Eigenaar of lief hebber kunnen zich vervoegen bij M. Mooy, Rijksstraatweg 504. Heiloo. Een mooie cyperse poes zwerft in de omgeving van 't Scharloo. Verder zijn zwervend aangetroffen op de Heilooërdijk een cypers poesje, een zwart poesje op de Stationsweg nabij de autobussen en een, mooie mid delmatig grote keeshond in de omge ving van de Heilooërdijk. Ter beschikking een jong hondje 4 maanden oud. reu, blijft klein. Adres inspecteur: C. Verwer, Baan raat. Alkmaar. uit voorraad leverbaar Heiligland 19 - Tel. 4519 Alkmaar (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur Tarzan vindt een zoon (leeft. 14 jaar); Victoria Theater 8 uur, Lied van het Zuiden (alle leeft.); Cinema Americain, 8uur, Grock de clown (alle leeftijden). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Walzer der Liebe (alle leeft.); Victoria Theater, 8 uur: De groene hel (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Achterdocht (18 j.) Gymnasium, 5 uur: Floralia-tentoon- stelling. De achtste October zal dit jaar waar schijnlijk een rustig verloop hebben in onze stad. De traditionele feestdag valt namelijk op een Zondag en van verschillende kanten zijn bezwaren gerezen tegen een eventuele versto ring van de Zondagsrust. De dag er voor, op Zaterdag, zal er echter wel feest zijn. Er wordt dan op het Canadaplein en de Paarden markt kermis gehouden en 's avonds zullen de kleintjes kunnen deelnemen aan een lampionoptocht. Het is de be doeling de eigenlijk festiviteiten te doen plaats vinden op Maandag 9 October, op welke dag ook de kermis zal zijn opengesteld. PV Steeds in Spanning De postduivenvereniging „Steeds in Spanning" hield Zondag 27 Aug. een wedvlucht vanaf Marbehand in Luxem burg, afstand 327 km., wind Z.W. Er werd om 9,30 uur gelost en in concours stonden 89 duiven. 1 N. Wiese om 13 uur 57 min. 1 sec.; 2 10 J. Birkhoven; 3 16 17 J. Zentveld; 4 N. Meijer; 5 9 A. de Rooij; 6 8 11 13 J. van Baden; 7 P. Louter; 12 A. Geerlings; 14 18 J. Kuipers en 15 C. Knoef. No 1 won het geldprijsje groot f 3.25, no. 2 won een nest schalen en no 4 won de wekelijkse taart. Met deze vlucht werden de jonge- duivenvluchten beëindigd. De uitslag is als volgt: 1 N. Wiese met 322 punten; 2 A. de Rooij met 300 pnt.; 3 J. van Baden met 281 pnt.; 4 J. Birkhoven 254 pnt.; 5. D. Kranenburg 227 pnt.; 6 A. Geerlings 227 pnt.; 7 P. Louter 211 pnt.; 8 P. Elzinga 200 pnt.; 9 C. Kiewitt 196 pnt.; 10 W. Peeters 185 pnt. Kampioen jonge vogels werd de duif met ring H 50 109706 met 209 pnt. De stand in het algemeen kampioen schap is: 1 N. Wiese met 1095 pnt.; 2 D. Kra nenburg 960 pnt.; 3 P. Elzinga 868 pnt.; 4 W. Peeters 819 pnt.; 5 C. Streicher 801 pnt.; 6 A. Geerlings 766 pnt.; 7 J. de Ooqc van Delwijnen 545 pnt.; 8 M. Tij- deman 517 pnt.; 9 S. v. d. Meulen 449 pnt.; 10 J. van Baden 414 pnt. Zondag 3 September hield Steeds in Spanning haar traditionele palingvlucht vanaf Roosendaal. De uitslag hiervan was: 1 P. Elzinga, 2 J. Kuipers, 3 W. Pee ters, 4 N. Wiese, 5 M. van Duin, 6 A. Geerlings, 7 A. de Rooij, 8 S. v. d. Meulen, 9 N. Meijer, 10 M. Tijdeman, 11 G. Admiraal, 12 C. Knoef, 13 C. Strei cher, 14 J. Dekker, 15 P. Louter, 16 J. Th. W. v. d. Idsert, 17 P. Zentveld, 18 D. Kranenburg, 19 H. Schenk, 20 C Kiewitt, 21 P. Abercrombie, 22 G. Hij mans, 23 J. van Baden, 24 J. Birkhoven, 25 J. Oud, 26 W. Tesselaar, 27 J. van Staten, 28 W, Halier, 29 W. Pijper, 30 P. van Beek, 31 B. Teileman. GOEDGEKEURDE STATUTEN De Staatscourant van gistere- bevat het bericht van goedkeuring van de gewijzigde statuten van de Woning- 'luwvereniging „Roehdale" alhier. Het was bittere ernst ,,Ik dacht, dat het een grapje was", zei de Alkmaarder C. H. tegen de pre sident van het Amsterdamse gerechts hof, toen deze hem vroeg waarom aij zich verzet had tegen een ambtenaar van de C. C. D. die hem vroeg mee te gaan naar het bureau. Het gebeurde in December 1947. H. stond op de markt met laarzen, die hij boven de toegestane prijs verkocht. Een C. C. D.-ambtenaar bemerkte dit en vroeg H. mee te gaan naar het bu reau. Nu had verdachte, zo zeide hij, het wel vaker gehad, dat vrienden ot collega's een loopje met hem namen, zeggende, dat ze van de C. C. D, wa ren.... Daarom weigerde hij aanvan kelijk mee te gaan. Door de Alkmaar se rechtbank was hij hiervoor tot een boete van f 200 of 30 dagen veroor deeld. De procureur-generaal achtte een voorwaardelijke straf op haar plaats: veertien dagen met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak over veertien da gen. DE STORM ONTWORTELDE EEN BOOM Door de hevige wind werd in de af gelopen nacht een grote boom in de tuin van het St. Elisabeth ziekenhuis ontworteld en over de van Houtenkade geworpen. Op de Oudegracht nabij de Koorstraat werd een grote tak uit een boom gerukt die op straat terecht kwam. GRANAAT GEVONDEN Een bewoner van de P. C. Hooftstraat leeft aan het bureau van politie een 7 cm. granaat ingeleverd, die door spe lende kinderen in een sloot aldaar was gevonden. Nieuwe naaimachine voor schoenen Bij het vele goeds dat er de laatste tijd gehoord is over het spijkerloos repareren van schoenen door middel van een chemisch preparaat, is dezer dagen nog de moderne machine ge voegd van de heer Bootsma Deze machine is een kleine uitvoering van de originele schoenfabriek-naaima chine. Op dezelfde wijze als de schoen op de fabriek genaaid is, kan hij thans gerepareerd worden. Dit heeft grote voordelen. In dezelfde gaatjes kan het nieuwe draad gelegd worden, zodat poreus worden door een grote hoeveelheid openingen verhinderd wordt. Tevens is de spanning, waar mee de draad de zool vast moet hou den groter dan bij de oude, nog al gemeen gebruikte naaimachines. Zelfs bij de dikste zolen zullen mis- steken door uitglijden onmogelijk zijn een stevige klem houdt te allen tijtien de schoen vast. Het is duidelijk, dat deze machine welke de eerste in zijn soort is in de kop van Noord-Holland, van veel be lang voor de schoenmaker wordt. Verkoop van grond aan de Hdiderseweg B. en W. stellen voor aan de Coöp. Ned. Wolafzetvereniging G. A. te Ber gen een perceel grond te verkopen aan de Helderse weg ter oppervlakte van pl.m. 6560 m2 tegen f 2.50 per m2. in totaal voor pl.m. f 16400. Het terrein wordt bestemd voor handel en in dustrie. De grond wordt gebruikt voor het plaatsen van gebouwen met han dels- en industriële doeleinden en voor het bouwen van kantoren en ten hoogste twee dienstwoningen. Vandalisme De Vereniging „Het Stille Strand' plaatst ieder jaar een pomp op het strand te Bergen aan Zee. Honderden kunnen daardoor geheel kosteloos zuiver drinkwater verkrijgen. Toen dezer dagen de strandman ter plaatse kwam bleek dat de pomp to taal vernield was. Een zwaar stuk hout, waarmede men de installatie onklaar gemaakt had, lag bij de pomp Voor de vereniging betekent dit een financiële strop en ook het publiek is met dit vandalistisch optreden slecht gebaat. SPIEGELRUIT VERNIELD Gistermorgen reed een twee-wielige wagen, die bespannen was met een paard, over de Koningstraat. Ter hoog te van een rijwielhandel werd de door tocht belemmerd door een geparkeer de auto. Toen de auto startte en weg reed schrok 't paard en begon achter uit te lopen. De bestuurder kon niet voorkomen dat een grote spiegelruit van bovengenoemde zaak geheel ver nield werd. De schade werd onderling geregeld. Uitgelezen Noordhollandse inzending van schapen In Noord-Holland is behalve de rundveeteelt ook de fokkerij van scha pen. en varkens van groot belang, met name in het Noorden van de provincie. Vandaar, dat er reeds veel belangstel ling bestaat voor de landelijke tentoon stelling, die op 15 September a.s. in Den Bosch wordt gehouden. Daar zullen 360 grote varkens van anderhalf jaar en ouder en even zoveel schapen en lam - meren uit alle delen van het land wor den bijeengebracht. De provinciale in zendingen zijn uitgekozen door speciaal hiervoor aangewezen commissies en vormen het beste, wat elk gewest kan opleveren. Uit Noord-Holland komt een zending van 24 Groot-Yorkshirevarkens, n.l. acht beren en zestien zeugen, die af komstig zijn uit de omgeving van Schagen, de Heer -Hugowaard, de Beem ster en de Streek. De betekenis van ons gewest voor dé schapenteelt wordt het best gedemon streerd door het feit, dat van de 360 stuks wolvee, die in 's Hertogenbosch bijeen worden gebracht, er negentig door Noord-Holland worden geleverd. Dertig hiervan uit Texel, de andere hoofdzakelijk uit de omgeving van Schagen en Twisk en verder uit de Beemster. De inzending omvat rammen en ooien van uiteenlopende ouderdom en verder stellen lammeren, met en zonder moederdier. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes, z. v. A. Slomp en L. Hein. Simon J., z. v. S. J. Noom en C. van D^lfzen. Franciscus J., z. v. C. J. Smit en H. L. Meeldijk. Gehuwd: Douwe Lemstra en Tjib- kje de Vries. Jan Dekker en Maria J. Kaandorp. Overleden: Jouwert van der Vaart oud 5 maanden. Circus Mullens komt Volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag zal het bekende circus Mullens een bezoek aan Alkmaar brengen. De standplaats is als van ouds op het Canadaplein. Kokkes—Schmidt vierde in West-Nederland-rit De Alkmaarse tandarts, de heer J P. Kokkes heeft dit jaar met succes aan tal van betrouwbaarheids- en sterritten deelgenomen Ook in de W. Nederland-rit, waarin hij tezamen met de heer J. W. Schmidt een Austin be stuurde. was onze stadgenoot weer m- der de prijswinnaars. Met 84 strafpun- ten eindigden de heren Kokkes en Schmidt op de vierde plaats. TOONKUNSTKOOR Het gemengd Toonkunstkoor dat morgen in het gebouw „Waakt en Bidt" de repetities hervat, zal „De Messias' van Haendel in studie nemen. De lei ding berust bij Herman Zaal. GAMELAN ORKEST „BABAR LAJAR" Een van de meest wonderlijke ar tistieke scheppingen in de oorlogsjaren was het Gamelan Orkest „Babar La- jar" in Haarlem, dat gèheel uit scho lieren van Middelbare Scholen bestond, die voordien geen enkel contact met Indonesië hadden gehad en geen van allen van Indonesische afstamming waren. Het orkest heeft in Nederland en in het buitenland concerten gegeven en kan morgen weer beluisterd worden, daar de VPRO om 8.10 enige opnamen ten gehore zal brengen. „Vrije Gelui den" de Radio Omroep Gids van de VPRO bevat een artikel van onze oud stadgenoot Eli Prins, dat de betekenis schetst van dit orkest, speciaal in de omstandigheden, onder welke hij Ne derland terugvond in 1945. KUSTVAARDER AANGEKOMEN Vanmorgen heeft de Finse kustvaar der Liberté met een lading hout aan boord ligplaats gekozen aan de Han delskade. BOUW-OPDRACHT De firma De Haan Reek, alhier, was gis teren met f 41.173,— laagste inschrijfster voor de bouw van een station voor kunstmatige in seminatie met laboratorium en kantoor aan de Kleis te Uitgeest. Haar is het werk g'egund. BLOKFLUITCURSUS Voor de in het voorjaar begonnen speciale blokfluitcursussen onder leiding van de heer VHaanraadts blijkt zo veel belangstelling te bestaan, dat besloten is met een tweede cur sus aan te vangen. NAJAARSPAARDENMARKT ALKMAAR, 6 Sept. Op de najaars paardenmarkt werden 230 paarden aan gevoerd. De prijzen waren: Voljarige paarden f 750f 1000; 2'/,- jarigé paarden f 600f 700; 1-jarige paarden f 500f 625; werkpaarden f 600f 850; oudere werkpaarden f 500 f 650; hitten f 600f 800; slachtpaar- den f 700—f 900; veulens f 250—f 375. Handel- goed. Geen overwerk betaald De directeur van een melkfabriek uit Heerhugowaard had gedurende enige tijd zijn arbeiders overuren laten ma ken, zonder hen hiervoor te betalen. Dit was, zo verklaarde hij gistermid dag voor de Alkmaarse Bijzondere po litierechter mr. J. A. Markus, niet ge beurd omdat hij geen loon voor over uren wenste te betalen, maar omdat het in de bedoeling gelegen had de te veel gewerkte uren later van de werk tijd af te trekken. Dit was echter niet doorgegaan. Na herhaalde aansporing was de directie in gebreke gebleven een goede regeling te treffen. Op de zitting ble ken de uitbetaalde lonen inmiddels te zijn uitgekeerd, zodat de werknemers tenminste weer tevreden waren. De officier van Justitie mr. dr. J. M. Vellinga, wees erop, dat het vaak voorgekomen is dat te hoge lonen uit betaald worden, maar dat uitbetaling van te lage lonen slechts zelden ge constateerd wordt. Het was hem nog steeds niet dui delijk waarom de lonen niet in hun geheel uitbetaald waren. Mr. Vellinga vond het feit bijzonder ernstig en eiste een geldboete van f 300 of 3 maanden hechtenis. De politierechter kon met de eis accoord gaan, temeer omdat dit niet de eerste keeer was, dat verdachte zich aan een dergelijk delict had schuldig gemaakt. Burgerlijke Stand Geboren Elisabeth Maria. d. v. G. Zuurbier en J. A. Oudhuis. Cornelis Joannes Simon, z. v. L. H. Kamp en C. C de Moei. Pieter Gerardus Johannes, z. v. J. Kamp en C. M. Jaspers. Adria- nus Maria, z. v. N. A. van Kleef en A. A. Komen. Wilhelmina Theodora Maria, d. v. D Vertelman en W. M. Deen. Anna Maria, d v. N. van Schagen en C. M. M. Hofland. Maria Anna, d. v. Tb. Rood en A. C. Groot. Alida, d. v. H Glas en S J. van Marrum. Margaretha Maria, d. v. J. van den Berg en M. E, Jonker Jozef Simon Petrus, z. v. S. Danenberg en Th. H. van der Erf. Neeitje, d. v. J. Rentenaar en T. Knol Michaël Thomas Marie, z. v. Th. C. N. Herckenrath en M. Nanning. Nicolaas Jacobus Maria, z. v. N. J. Schouten en C. Koppes Gerardus Laurentius, z. v. C. van Diepen en C. M. Bos. Cornelis Jo hannes. z v. N. Groot en H. Duits. Gerda Maria, d. v. G. Th. Bergmans en A. Vlaar Ondertrouwd Nicolaas Joannea Beuman, wonende te Nanotiek (Canada) en Elisabeth Maria van Langen. Jacob Brandsen, wonende te Wervershoof en Maria Groot. Corhelis Suijk, wonende te Ve.lsen en Jantien Dokter. Antoon Jonker, wonende te Harenkarspel en Cor nelia Catharina Maria Dekker Cornelis Theodorus Sprenkeling en Catharina Ap pelman. Joannes Beentjes, wonende te Harenkarspel en Margaretha Johanna Stoop. Antonius Petrus Sneek, wonen de te Alkmaar en Henriëtte Marijke Wal raven van den Bergh. Getrouwd: Paulus Johannes Oude man en Candida Catharina Tesselaar. Antoon Jonker te Harenkarspel en Cor nelia Catharina Maria Dekker. Jacob Brandsen te Wervershoof en Maria Groot Overleden: Reinoutje Scheer, echt genote van Nicolaas Schuurman. 44 jaar. Mattheus Broere, echtgenoot van Su- zanna Gezina Haspel. 52 jaar. Cornelis Bruijn, 54 ja*D JAARLIJKS*" BEDEVAART NAAR HEILOO Gisteren had de parochiale bedevaart plaats naar Heiloo, waaraan ook ditmaal weer door velen werd deelgenomen De '"ecbtige igmis werd door de Zeer Eerw. Heer Pastoor Goes opgedragen met als diaken Frater W. Beentjes en sub diaken de Weleerw. Heer kapelaan Heemskerk. i Ongecorrigeerd) Noordelijke aanvallen in Korea houden aan De Noordkoreaanse aanvallen langs het gehele front werden Donderdag on verminderd voortgezet. Zij „werden echter afgeslagen, afgegrendeld of bleven zonder succes", zo werd door het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger verklaard. Het vliegveld van Pohang is, naar men gelooft, gedurende de nacht door de troepen van de Verenigde Naties ontruimd. Transportvliegtuigen konden er Woensdagavond niet meer landen en in de na-nacht kregen de piloten geen antwoord meer van de radiodiensten van het vliegveld. Volgens een bericht van het front slaagden de Zuidkoreanen Woensdag erin het belangrijke wegen- en spoor wegknooppunt Jontsjon te heroveren. In de vroege Donderdagochtend ste gen vliegtuigen uit Japan op om de be narde troepen der Verenigde Naties te steunen. Op het centrale front konden de Amerikaanse mariniers en de tweede infanteriedivisie herhaalde Noordelijke aanvallen over de Naktong terugslaan. In het Zuiden kreeg de Amerikaanse 25ste divisie het ergste artilleriebom bardement van de oorlog te verduren. De totale opbrengst van de gisteren en eergisteren onder de hamer ge brachte boedel van de overleden kunstschilder Han van Meegeren is f 85.349. Hij had er niet veel verstand van Omdat, naar zij ter terechtzitting van de Alkmaarse politierechter mr. J. A. Markus verklaarde, haar man niet zc veel verstand had van het invullen van formulieren voor overbruggings- steun, had Trijntje D. uit Oudorp de desbetreffende formaliteiten voor haar echtgenoot Johannes S., vervuld. Voor het gemak had ze onder de aanvrage cok maar de handtekening van haar wederhelft gezet. Dat zij er zoveel meer verstand van had dan haar echt genoot werd gistermiddag niet hele maal duidelijk. Valselijk had zij lage re inkomsten opgegeven dan waar was. Tot haar voordeel diende, dat zij het teveel ontvangen bedrag reeds uit eigen beweging heeft terug gege ven. De officier van justitie mr. dr. J. M. Vellinga, was van mening, dat Trijntje op het matje niet oprecht met de waarheid voor de dag gekomen was. De officier eiste Sen maand voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. Verder vroeg hij f 15 of 5 dagen. De verdachte vrouw betuigde hierna nog maals haar spijt over het gebeurde. De Politierechter voelde weinig voor een voorwaardelijke straf en veroor deelde haar tot f 50 of 30 dagen. Op de publieke tribune volgde Jo hannes, de onfortuinlijke wederhelft met aandacht de rechtzitting INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) HET KUNSTENAARSCENTRUM BERGEN Wanneer men de recensie over de expo sitie van het K.C.B. in de editie van Woensdag j.l. leest, dan Is men gauw ge neigd te geloven dat deze niet geheel vrij is van bevooroordeelde en niet-objectieve critiek. Dit zal voor menigeen een reden zijn de tentoonstelling te gaan bezoeken. Bij eerste visie zal dan direct opvallen, dat de kunstrecensent v. d. W. niet al leen een onjuiste, doch ook een geheel ondeskundige beschouwing geleverd heeft. Uiteraard kan men op een tentoonstel ling als deze, waar vooral jonge schilders exposeren, geen kunst op zeer hoog ni veau verwachten. Dit neemt niet weg dat menig werk getuigt van een artistiek talent en een grondige voorstudie. Vooral het werk van Kees Jansen, dat door de heer v, d. W. niet alleen zeer afbrekend, doch zelfs vernederend be schreven wordt, heeft goede kwali teiten. Het zelfportret (no. 2) laat een uitstekende portrettechniék zien en heeft een mooie kleurencombinatie. De Rijn kade (no. 3) is goed van coloriet en is één van de knapste werken van de ten toonstelling. Zijn Franse werken vallen op door een zeer geslaagde sfeer-weerga ve Vooral zijn „Vieux pont" (no. 14) ver toont het transparante licht op treffende wijze. Zijn eigen stijl met forse streek doet prettig aan hoewel enkele zijner werken iets gedurfd genoemd moeten worden. Hoe de heer v. d. W. het werk van Kees Boendermaker „ontzettend" heeft kunnen noemen is volkomen onbegrijpe lijk Deze realistische schilder heeft een zeer goede gedegen schilderstechniek. Waarom de ..anderhalve uitzondering" Thijs Sterk naar voren ls geschoven is evenmin duidelijk Zijn werk is niet min der, doch ook niet méér dan dat van de anderen. Zijn landschap Catryp (no. 16) moet zelfs als zwak gekwalificeerd wor den. Voorts mag Arend Bos Eyssen volgens de recensent misschien enige nuchterheid ten toon spreiden, aan warmte ontbreekt het in zijn werk stellig niet. Wij hebben hier te doen met een uiterst intelligent schilder. Langs deze weg moge ten slotte nog op gemerkt worden dat de heer v. d. W. zlcfl in het vervolg beter van niet-opbouweb' de en niet-objectieve critiek dient te ont* houden. P. D. KRIJG®* Zaterdag 2 en Z werd de 55ste Flo tentoonstelling geh üaal van de wed. Bleek ook dit jaar eniging Floralia zii langstelling mag grote bovenzaal vt dracht" was door een collecte bloem die alle verwachtir ging. Het was dan wonderen, dat het vreden was en met toonstelling Zaterds het publiek open st zendingen, die bu werden ingezonden, prachtige collectie Roele, die „veel lof' wierf. Ook de inze heer Pastoor Holtk bestond uit een grc dahlia's, verdient ec ding. De afdeling Huisv middenvak van de tentoonstelling zo u zaal in beslag nsm, een grote verscheid hier op, dat vooral meer belangstelling streven van de vere jongens hierin nog aandeel hebben. Eer voor de toekomst ve De uitslagen ware ling Floralia: stekke Tr. Bruin, 3 mew. w Door het ongeval, Kossen overkomen, Zondag tegen Knolle komt voor haar eers strijd als volgt gev Mulder; achter; CM. I midden: P. Korver, C voor: H. v. d. Brink, Steeg, J. Schermerts Het tweede elftal i GVO III, Foresters 1 mondia IV, terwijl sem I thuis krijgt. De indeling voor ters-elftallen is als V Senioren. 1 A: Bee: resters 1, Knollendar ODIZ, SVA, Uitgees zaan. 3 D: GVO 3, KW E 3. Vitesse 3, CSV 3, I 4 J: Alcmaria 6, i Boys 4, Randers 3, B Egmondia 3, Foresteri 4 K: Alkmaar 4, Al dijk 2, Reiger Boys 2, resters 3, SSV 2, Vroi Junioren en adspira ZFC c. Zaandijk b, mersteijn b, CSV a, I Alcmaria b, Alkm. Bo Beemster a. 1 F: Alcmaria c, B Egmondia a, Foresters (Z), Randers a, Reig geest a, Graftdijk a, C 2 E: Alcmaria e, Al ria g, Alkm. Boys c, I Koedijk a, Foresters b (Z), Randers b. Loslopende ph van motori Dinsdagnacht omstree op de Noordervaart in genover de woning va: Lange, een ernstig mo De heer H. Voerman waren per motor onder Niedorp naar hun won horn. Ter hoogte van heer De Lange kwam sing met een aldaar los! het gevolg dat het eel grond sloeg. De heer 1 schuwde direct dr. He: toren, die spoedig ter heer Voerman bevond z ze toestand; hij had een wonde en een zware he: O neming in 1 Renhuis te Alkmaar v geacht. Mevrouw Voerir. bonden te zijn, het ziek laten. Naar wij thans verne ziekenhuis geen inwendi, constateerd. De toestan Voerman is dan ook politie heeft de zaak in Korfbalclub bes De Schermerhornsi S.K.V. heeft zich naai voor een tegenbezoek die in Juli alhier verto kon de goede stemmini sen niet bederven; toen reikt, was het droog. S K V. ontvangen op he de Gentse club G.K.C. morgen werden de vei zienswaardigheden van schouw genomen, zoali Belfort, St. Servaas en; Des middags vroeg tegen G.K.C. de aanda aanvang ontving Gent kaasdragers en S.K.V. tuur van Klokke Roele hieven S.K.V. met 12—5 mate het einde van de derde, werd de tegenst twee klassen lager sj steeds feller. Te kwart over zeven tocht weer aanvaard. tl' goede stemming arri uur weer in ons dor; onvergetelijke tocht gei

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2