Expositie „Land uit Zee te Slootdorp Zuinig met de electriciteit! Loonsverhoging was onvermijdelijk Loonsverhoging Unieke show van Neêrlands sirijd tegen onze erfvijandhet water 't Nieuwe land groeit opnieuw naar een goede toekomst Gevechten in Koerdistan van ernstige aard? Incident tijdens de boedelveiling van Han van Meegeren Ook deze winter beperkende bepalingen! m DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1950 Dr J. E. BARON DE VOS VAN STEENWIJK OPENDE (Van onze specfale verslaggever) BEN STRALEND blauwe hemel, zo schoon als wij in geen weken te aan- schouwen kregen, spande zich gistermiddag boven het terrein te Slootdorp, toen de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, het woord verkreeg ten einde de grote tentoonstelling „Land uit Zee" in het kader van de herdenkingen van het feit, dat de Wieringermeer twintig jaar geleden werd drooggelegd, te openen. Vóór dat ogenblik hadden zich op de ere-tribune, vanwaar men een ruim zicht heeft op het geheel der tentoonstellingstenten rondom een wijd grasveld, talrijke gasten verzameld. Daaronder bevonden zich de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr. dr. J. in 't Veld en diens echtgenote, vertegenwoordigers van de ministers van Financiën en Waterstaat, dr. ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, oud-direc teur-generaal der Zuiderzeewerken, dr. ir. S. Smeding directeur Noordoost- polderwerken en burgemeesters uit de talrijke omliggende gemeenten. toonstelling gebouwd betrekking heb bend op de landaanwinning in Neder land sinds de vroegste tijden tot in de toekomstige jaren en die van de droog making van de Zuiderzee in het bij zonder, zoals nooit te voren tot stand kwam. Een geheel als dit mag dan ook wel uniek heten en is uit het oogpunt van voorlichting en instructieve waar de van grote betekenis. Ge ziet bij de entree de overwinning van de mens op de elementen uitge beeld in een treffende symboliek voor- Daron de Vos van Steenwijk begon zijn toespraak met te wijzen op drie feiten, waarop hier de aandacht valt: Wij staan hier op droge grond. Hier wappert de Nederlandse vlag en hier zien wij aangebracht op de decoratieve toegangspoorten de namen van vier markante figuren: dr. ir. C. Lely, dr. ir. De Blocq van Kuffeler, dr. ir. S. Sme ding en A. C. de Graaf. Aangebracht als hulde voor dat grote werk door hen voor dit land verricht. Na de problemen, welke vroeger en thans aan een inpoldering zijn verbon den te hebben belicht en te hebben gewezen op de betekenis van een goede verstandhouding tussen pachter en pachtheer, wenste Zijne Excellentie de gemeente geluk met de thans voltoo'ide reëvacuatie. Gij zijt een jong land met jonge bewoners. Mogen latere geslach ten, waarvan gij de voorouders zijt, eens met trots op u terug kunnen zien. Met deze wens verklaarde de Commis saris der Koningin de tentoonstelling voor geopend. Voordat Zijne Excellen tie het woord voerde, sprak burge meester G. G. Loggers' een rede uit, waarin hij de bewogen geschiedenis van het nieuwe land opnieuw schetste en een ogenblik stilte verzocht voor de grote pionier en verzetsman van de „Meer": de heer A. C. de Graaf, die door de Duitsers lafhartig werd ver moord. Terwijl de vlaggen halfstok gingen, werd aan dat verzoek staande voldaan. Ir. A. Ovinge, rentmeester der do meinen, gaf vervolgens enkele nadere mededelingen over de tentoonstelling. Na de opening en het spelen van het Wilhelmus, maakte het gezelschap een rondgang over het terrein. De tentoonstelling Ifan de zes grote tenten, die tezamen „Land uit Zee" presenteren, is de expositie, welke het nauwst met de herdenking verband houdt, onderge bracht in de eerste tent, die men be treedt. Rijkswaterstaat, Noordoostpol- derwerken, Domeinen, de gemeente Wieringermeer, Landbouwvoorlichtings- dienst, NAK, Staatsbosbeheer en vele andere instituten hebben hier een ten- ren volharding, diepe teleurstelling en ontgoocheling overwinnend, heeft we ten te bereiken. Leert het in deze tent, aanschouwt het daarna met nog meer interesse en een grondiger voorkennis als ge door dat prachtige wijde land van de Wieringermeerpolder, dit land uit de zee, naar elders terugkeert. Ziet de frisse, herbouwde en uitgebreide dorpen, de welvarende landbouwbedrij ven en luistert eens naar het simpel vertelde, maar indrukwekkende ver haal van de bewoners, de man èn de vrouw, de werker en de moeder, die hier nu reeds twee decennia bouwden aan hun prachtige „Meer" en zullen voortbouwen aan hun toekomst en daarmede aan die van heel het volk. Een advies Cén advies willen wij hier nog aan vast knopen en wel voor de onder wijsinstellingen in onze provincie. Men bezoeke met de oudere leerlingen der lagere scholen, de leerlingen van het uitgebreid en middelbaar onderwijs deze expositie. Geen leraar, hoe des kundig ook, kan zijn klas beter vertel len over het nieuwe land en alles wat er mee samenhangt, dan deze tentoon stelling in Slootdorp het doet. Tot Za terdagavond half acht kan men er te recht. In de overige zeildoeken paviljoens hebben in eerste instantie de midden- r~ 't Scheppend pogen der genieën Gepaard met nijvere arbeidsdrift Schonk land van vrucht en ruimte Voor 't wassend land en nageslacht. stellende drie mannenfiguren, die de vlag zwaaien boven het wijkende wa ter. De zon der overwinning rijst stra lend boven hunne hoofden. Het is ons niet mogelijk hier uitvoe rig in te gaan op dat wat men hier te aanschouwen krijgt. Zij deze korte aan duiding voldoende. Ontdekt zelf wat voorgeslacht en huidige generatie met oudere en moderne middelen, met ijze- standers van de Wieringermeer en daarnaast vele zaken en bedrijven van het oude land hun stands ingericht. Landelijke bedrijven zijn eveneens ver tegenwoordigd o.a. in stands van de Shell, de stikstofindustrie, de suiker fabrieken en een grote afdeling land bouwwerktuigen, allen ook weer voor zich nauw verbonden met groei en bloei van het nieuwe land. Soldaten varen thuis Fairsea, met troepen op weg naar Rotterdam, was Dinsdag 270 mijl O.Z.O. van Dondrahead. Ormonde, met burgers op weg naar Rotterdam, passeerde Dinsdag Kaap Comorin. Volgens een correspondent van de „Manchester Guardian" zijn er aanwij zingen, dat „de gevechten in Perzisch Koerdistan meer zijn dan een louter plaatselijke aangelegenheid". De correspondent schrijft dat in de afgelopen maanden door de zender van de „democratische omroep van Azer- beidsjan", die in Sowjetrussisch Trans- kaukasie staat, steeds krachtiger propa ganda tot de Koerden is gericht en dat de Koerden voortdurend tegen de Per zische regering worden opgehitst. Hij meent aanwijzingen te zien, dat de on geregeldheden misschien naar andere landen van het Midden-Oosten zullen overslaan. ,Niet Van Meegeren, maar ik heb dat doek geschilderd Tsjechen op vergadering van de Wereldbank Twee Tjechoslowaakse afgevaardig den verschenen bij verrassing op de conferentie te Parijs van de wereld bank en het internationale monetaire fonds. Camille Gutt, de directeur van het fonds, verklaarde, dat de Tsjechen de enige Oosteuropese leden in de twee lichamen al verscheidene maan den geen deel aan de werkzaamheden hadden genomen en dat zij niet ver wacht werden. Onmiddellijk nadat de Franse presi dent Vincent Auriol de afgevaardigden verwelkomd had, diende de Tsjech Su- charda, gouverneur van het fonds, een resolutie in over „de onwettige deelne ming van de Kwomintang-regering" aan de conferentie. De Tsjech Botekal, gouverneur van de bank, steunde deze resolutie en zei dat de bank en het fonds „instrumenten van het Ameri kaanse imperialisme" waren. Het com munistische China diende in de bank te zijn vertegenwoordigd. De Amerikaanse minister van finan ciën, John Snyder, noemde de verkla ring van de Tsjechen „sterk gekleurde propaganda". Opvoering van productie is noodzakelijk (Vervolg van pagina 1) Zij wijst er in dit verband op, dat de sociaal gerechtvaardigd te achten loonsverhoging economisch op den duur slechts houdbaar zal zijn, indien door het gehele bedrijfsleven met inspan ning van alle krachten wordt gestreefd naar een verdere verhoging van de productie en de arbeidsproductiviteit. Desnoods prijsregelingen De regering staat op het standpunt, dat prijsverhogingen zoveel mogelijk moeten worden vermeden. Zij wenst er geen twijfel over te laten bestaan, dat zij elke niet-noodzakelijke prijs verhoging met kracht zal tegengaan. Zij doet daarom allereerst een dringend beroep op alle ondernemers om geo-i ongemotiveerde prijsverhogingen toe te passen. Zij zal voorts de gang van zaken met betrekking tot het prijsverloos» van een aantal voor het levensonderhoud belangrijke artikelen nauwkeurig on derzoeken en tot de vaststelling van prijsregelingen overgaan, indien zou blijken, dat de prijzen zijn verhoogd bo ven hetgeen kostprijstechnisch ver antwoord mag worden geacht. Daarnaast zal zij ook in het alge meen ongemotiveerde prijsverho gingen met behulp van de daartoe beschikbare wettelijke middelen met name de prijsopdrijvings- en hamsterwet actief tegengaan. In verband hiermede zal aan de economi sche controledienst de voor het boven staande noodzakelijke omvang worden gegeven. Ten slotte zal de regering door het tegengaan van ongewenste onderne mers-afspraken, het nemen van maat regelen tot stabilisatie van aan sei zoen-schommelingen onderhavige prij zen (b.v. het opslaan in tijd van over vloed en weder in de handel brengen bij schaarste) en door beïnvloeding van de in- en uitvoer, voorzover dit rfiet het oog op de betalingsbalans en in het kader van de liberalisatie mogelijk is, er naar streven om de bevoorrading van de binnenlandse markt met goede ren van redelijke prijs te bevorderen. Bjj het veilen der doeken op de boe delveiling van Han van Meegeren heeft zich Woensdag een incident voorge daan. Toen de veilinghouder een in de catalogus onder Han van Meegeren ver meld schilderij, voorstellende een naak te vrouw, liggend op een divan, liet voorbrengen, stond de kunstschilder C. J. Snoeijerbosch uit Amersfoort op en gaf onder gelach van de aanwezigen, luid protesterend te kennen, dat het doek door hem en niet door Van Mee geren werd geschilderd. Veilinghouder: „Dan komt het onder de hamer, zoals het daar staat". Een der aanwezigen: „Maar het is een liggend naakt". Snoeijerbosch: „Ik wens niet dat het doek verkocht wordt". Veilinghouder: „Het wordt verkocht zoals het hier staat". Snoeijerbosch: „Dat mag u niet doen, het is mijn werk". Uit de zaal: „Daar mag Van Meegeren blij om zijn". Veilinghouder: „Ik mag de nummers uit de catalogus samenvoegen of de volgorde van verkoop regelen naar het mij goeddunkt". Snoeijerbosch: „Ik zal er werk van maken". Hierop liet de veilinghouder het doek wegbrengen, doch toen even later een ander naakt, aangekondigd als een werk van Van Meegeren voor f 200, werd ingezet, sprong de heer Snoeijer bosch weer op en gaf te kennen, dat ook dit doek van zijn hand was. Dit maal liet de veilinghouder zich niet weerhouden het doek te verkopen. Er werd opnieuw ingezet en het doek ging ten slotte voor f 55 van de hand. In het algemeen verliep de verkoop in sneller tempo dan Dinsdag, doch er werden geen hoge biedingen gedaan. Het hoogste bod kreeg een schilderij van Van Meegeren, voorstellende een jonge vrouw in zeilcostuum (f 850). Een ander doek, voorstellende een Su rinamer aan boord van een schip, bracht de helft op (f 425). De overige oorspronkelijke werken van Van Meegeren bleven onder boven genoemde prijzen. De opbrengst van de Woensdagochtend verkochte artike len bedraagt ongeveer f 7000. Studie in Indologie heeft bestaansrecht verloren De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt bekend, dat de studie in de Indologie haar bestaans recht heeft verloren. Het ligt derhalve in het voornemen deze studierichting op te heffen. De toekomst van Tibet Een officiële Tibetaanse delegatie is te New Delhi aangekomen voor het voeren van voorbereidende besprekin gen over de toekomst van Tibet met de communistisch-Chinese zaakgelastigde, Sjen Tsjien. De besprekingen zouden vandaag beginnen. De leider van de Tibetaanse delegatie, Tsepon Sjakabpa, verklaarde niets te weten van een Chi nese invasie in Tibet. Een gezelschap ouden van dagen uit Vlijmen heeft een bezoek gebracht aan paleis Soestdijk, waar H.M. de Koningin het gezelschap ontving. De heer C. de Laat en zijn zuster, mevrouw A. v. d. Wielde Laat boden de koningin een hondenmand aan, die een product is van de laatste Vlijmense huisindustrie, de mandenmakerij. Vol belangstelling werd het geschenk door H.M. Koningin Juliana en prinses Irene bekeken. In verband met het tekort aan productiecapaciteit der electrische centrales «al het in de periode van 13 November 1950 tot en met 27 Januari 1951 wederom noodzakelijk zijn het electriciteitsvérbruik in de piekuren te beperken, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mee. Deze piekuren vallen van Maan dag tot en met Vrijdag 's morgens tussen 7.30 en 9 uur en 's middags tussen 4.30 en 6 uur, 's Zaterdags uitsluitend 's morgens van 7.30 tot 9 uur. 's Zaterdags middags en 's Zondags is beperking niet nodig. Bedrijven en particulieren moeten meewerken Gedurende de piekuren dient het electriciteitsverbruik voor verlichting en verwarming in electrische treinen en trams tot de helft beperkt te wor den. Buitenverlichting van openbare gebouwen, van horecabedrijven en van amusementsinrichtingen, reclamevcr- lichting alsook etalageverlichting zijn tijdens de piekuren verboden. Evenals het vorige jaar is etalage verlichting wel toegestaan aan die win kelbedrijven, welke een overeenkomst met het electriciteitsbedrijf hebben aangegaan om in de piekuren slechts de helft van de verlichting voor etala ge en winkel te ontsteken. Aan alle grootverbruikers van elec triciteit is verzocht om o.m. door ver schuiving der werktijden het electrici teitsverbruik tijdens de piekuren zo veel mogelijk te beperken. Teneinde storing van de electriciteits- Te Cornwall werd de jaarlijkse plechtigheid gehouden ter ere van de mythologische figuur Arthur. Hij zou in het begin van de zesde eeuw de aanvoerder der Britten zijn geweest in de strijd tegen de Angelen en Saksen. Met het ver strijken der eeuwen werden Arthur's avonturen groter en tal rijker. De „zwaarddrager Gwas", die tijdens de plechtigheid het zwaard van Arthur draagt. (Van onze pari. redacteur) g g zou toenemen wanneer opnieuw het QP 1 JANUARI van dit jaar, toen de p L LU B stelsel van de vergunning gekozen zou regering vergunning gaf de lonen en g rrijsstijgmgen nebben H worden, salarissen met 5 te verhogen was de De regering begrijpt volkomen, dat prijsstijgende tendentie als gevolg van de j| yIJT procent Vdn gj niet onder alle omstandigheden tot het in September 1949 doorgevoerde deva- f L;;_a zon:_z 3 toekennen van een loonsverhoging ver- luatie nog steeds niet teneinde. De cij- g ^öfiueff» Uljlia teniet gj plicht kan worden_ Er zijn nu eenmaai fers van het Centraal Bureau voor de nor/aan H economisch zwakke bedrijven, waar- Statistiek toohden aan, dat de kosten gj yeudcni g voor de verzwaring van de loonpost tot van het levensonderhoud omhoog ble- m ernstiee moeiliikheden zon leiden De ven-lopen. Het was daardoor duidelijk, lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllffl dispensatS is daarom' een dat dit te eniger tijd tot moeilijkheden belangrijke bepaling in de beslissing zou leiden. Daar kwamen nog enkele SInë was dus zeer begrijpelijk. Van het van de regeringi zij is van 00rdeel( dat omstandigheden bij zoals bijvoorbeeld °aJ*°nai® °T Ya?7gel? Z1J e®U deze veiligheidsklep voldoende zal zijn. het tekort aan aardappelen, een be- steeds geringer deel. In 1947 viel aan de langrijk product op het huishoudboekje arbeidersgroep 56,1 van het natio- Geen prjjsstop. van de consument, dat de prijs van dit na*e inkomen toe. In 1948 55,7 en in m DE DISCUSSIES, die tussen de volksvoedsel deed stijgen. Ook andere 1949 52.2 1/o- Komen de arbeiders er dus 1 arbeiders, de werkgevers en de rege- artikelen werden door omstandigheden steeds slechter af, de inkomsten van de rjng gevoerd zijn, heeft de prijsbe- buiten de devaluatie gelegen, duurder, ondernemers liepen juist omhoog, door- heersing een belangrijke rol gespeeld. Bovendien had de loonsverhoging van dat de uitkomsten der bedrijven in het Tot een prijsstop is het niet gekomen. 1 Januari zelf een prijsstijgend effect, algemeen gunstig waren. Op zichzelf is yan bevoegde zijde vroeg men ons te Toen ten overvloede de drang tot ko- dat uiteraard een verheugend ver- dien opzichte wel te bedenken, dat ons pen in de laatste maanden ten gevolge schijnsel, evenals het feit, dat de in- jand arm ;s aan grondstoffen. Wij moe van internationale spanningen toenam vesteringen een sterk stijgende lijn jen veel invoeren, waarvoor de ver en de prijzen daardoor opliepen, viel tonen. Nu xan men niet beweren, dat werkende industrieën zich hogere prij- langzamerhand aan een nieuwe aanpas- alJe in de ondernemingen gemaakte zen moeten getroosten. De Nederlandse sing van het loonpeil aan de verhoogde winsten alleen ten voordele strekten consumptieprijzen zijn nu eenmaal niet kosten van het levensonderhoud niet van de ondernemers, aangezien ver- uitsluitend afhankelijk van de loonfac- meer te ontkomen. Dat de internatio- scheidene bedrijven voor duurdere aan- tor maar 0ok van de stand van de nale toestand wel degelijk zijn invloed kopen zijn komen te staan. Maar wel is gr0ndstoffenmarkt. Op grond daarvan op het prijspeil heeft doen gelden blijkt de sociale spanning door deze verschijn- heeft de regering gemeend, dat zij een wel hier uit, dat op de internationale selen toegenomen, een spanning die het prijsst0p achterwege moest laten. Aan- markt de rubber van 23 Juni tot mid- gevaar inhoudt van onrust, van con- ieiding daartoe is ook geweest de libe- den Augustus 70 in prijs steeg, tin f lieten en van vermindering van de raxisatie van het internationale han- met 33 reuzel met 35 cacao met arbeidsproductiviteit. Vandaar dat de delsverkeer. Een prijsstop zou n.l. ook 25 °/o. Wol is sinds Aug. 1949 155 werkgevers en de regering ten slotte de noodzakelijke import van goederen duurder geworden. Dat werkte uiter- het standpunt hebben ingenomen, dat kunnen belemmeren. Vroeger werd de aard zeer ongunstig. een loonsverhoging noodzakelijk is. prijsstop gemotiveerd met de schaarste Berekeningen hebben aangetoond, dat aan artikelen en de inflatoire tenden van de 5 loonsverhoging die op 1 Verplichting, ties. Deze argumenten gelden thans niet ^Tni«nen^efdnnrdd^ Ten Mr DE VRAAG voor de overheid was, of ™er- Dat wil. ave™el "f 2fSen,dat is opgesoepeerd doordat men voor l) de regering niet zal trachten door ver- allerlei onontbeerlijke goederen meer Jvan een verging «billende maatregelen de prijsstjjgin voorziening en dientengevolge ingrij pender maatregelen te voorkomen, zul len ook de particuliere verbruikers in de a.s. winter wederom hun medewer king moeten verlenen door in de piek uren de uiterste zuinigheid met eleo- triciteit te betrachten. Congres Brits Vakverbond pleit voor samenwerking Op het congres van het Britse vak verbond heeft R. K. Gervin, gast-af- gevaardigde van Canada, verklaard dat „democratische elementen van jei- de kusten van de Atlantische Oceaan dienen samen te werken om zich te bevrijden van de Sowjetrussische im- perialisti I.'he bedoelingen". Het con gres aanvaardde een resolutie, waarin het vakverbond zich tot de nauwst mogelijke samenwerking met de rege ring verbindt met het oog op het ver krijgen van volledige werkgelegenheid en de economische organisatie. De vak verenigingen, aldus de resolutie, die nen zich „snel en dapper" aan nieuwe omstandigheden aan te passen en ver- antwogrdelijkheden van ruimere om vang op zich durven nemen. Zij dienen te streven naar grotere doeltreffend heid en productie. ARSENAL WON WEER De uitslagen van de widstrijden in de eerste divisie van de Engelse League luiden: ArsenalEverton 21; Derby CountyCharlton Athletic 5—0; Liver poolTottenham Hotspur 21; Midd lesbroughWestBromwich Albion 21; Newcastle UnitedHuddersfield Town 60; Wolverhampton WanderersSun derland 21. Bij aardschokken in Italië kwamen vijf mensen om Bij de aardschokken in Centraal- Italie zijn vijf personen gedood en 550 gewond. Te Teramo, de stad die het meest te lijden had van de aard- arbeiders, de werkgevers en de rege- beving, vonden drie personen de dood. Ten minste 100 huizen, meest oude wo ningen, werden volledig vernield of zwaar beschadigd. De verbindingen met de geteisterde streken zijn ver broken. moet betalen. En nog steeds zijn wij, gen tot het allernoodzakelijkste te be naar het zich laat aanzien, niet aan het' ^oals mcn herinnert, werd op 1 perken einde van de prijsstijgingen aangeland. danuarl van dit jaar het stelsel van de Vooral tegen de winter dat is een vergunning gekozen vergezeld van een Bij de beperking van de verhoging normaal seiznenvermhiinsel zullen krachtige aanbeveling aan het bedrijfs- der salarissen en lonen met f 180 heeft de huismoeders bij de kruidenier, bij leven om deze verhoging ook inder de overweging gegolden, dat de hogere de groenteboer en bij andere leveran daad ln te voeren' Aan het systeem van inkomens door de prijsstijging van de ciers weer meer moeten neertellen om de verëunning achtte de regering des- kosten van het levensonderhoud minder het gezin aan het eten te houden tijcis verschillende voordelen verbon- worden aangetast dan de lagere inko- den. Thans is zij zich bewust, dat deze mens. Wat de subsidies op de verschil- Noodzakelijk, voordelen nu niet bereikt worden. Bo- lende levensmiddelen betreft denkt de WENS van de georganiseerde ar- vendien verkeerde men in tijdnood en regering, zo vernemen wij, aan een pla- beiders voor een nieuwe loonsverho- vreesde men, dat de bestaande onrust fond van tweehonderd millioen gulden. Belgie voert vlees in Om een einde te maken aan de prijsstijging op de Belgische vlees markt heeft de Belgische regering be sloten de invoer van een bepaalde hoe veelheid varkens- en rundvlees toe te staan. Tegenover deze vleesinvoer zal echter de uitvoer van een overeenkom stige hoeveelheid Belgische landbouw producten moeten staan. Spoedig een vredesverdrag De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft ver klaard, „dat het niet onmogelijk is, dat vóór de ondertekening van een vredesverdrag in West-Duitsland een ministerie van buitenlandse zaken wordt gevormd". TENTOONSTELLING „FRANSE BEELDHOUWKUNST" TE DEN HAAG VERLENGD De tentoonstelling „Franse beeld houwkunst" in het Gemeentemuseum te Den Haag is verlengd tot en met 24 September. Tot 3 September, de oor spronkelijke datum van sluiting, werd de tentoonstelling door gemiddeld 500 personen per dag bezocht. Zondag 8 September was het aantal bezoekers 1100.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5