Stad en Omgeving Drs D. Roemers over lonen en prijzen AGENDA li p «f. Honderd kinderen gediplomeerd De Krijger krijgt zijn Kamp De wonderen der materie Afscheid leraren RH BS Onze woningen voor gedemobiliseerden Over Hen weken Rex-theaier Maatman uitgeleverd Burgerlijke Stand opening van hei em. r West-FrisiaAlcmaria Worstelwedstrijd tussen Beverwijk, Alkmaar en Krommenie Een onmogelijk vehikel Adviescommissie voor bouwontwerpen De A.M.H.C actief Oudorp Huldiging van Zuster Margaretha DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1950 Criiische beschouwing over de regeringspolitiek Wanneer wij het regeringscomniuniqué over de vijf procent loonsverho ging eens crltisch bekyken op het stuk van de prijspolitiek, dan is de oogst maar zeer mager. Weliswaar wordt er een nieuwe koers in aangeduid, maar die wordt nog niet rechtuit genoeg gegaan. Daarom is het goed, dat de heer Suurhoff in de Tweede Kamer een interpellatie heeft aangevraagd, al valt het te betreuren, dat deze is afgestemd. Een prijsstop, die de regering nog niet wil, is noodzakelijk hoewel niet afdoende, maar zy is het middel, om althans greep op de prijzen te krijgen. Dat waren kort samengevat de con clusies, waartoe drs. D. Roemers, lid van het partijbestuur van de Party van van de Arbeid en directeur van het wetenschappelijkbureau van het N.V.V. te Amsterdam, kwam in een rede voor de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid. Rede voor de Partij van de Arbeid De heer Roemers, die sprak op een huishoudelijke vergadering in het ABB- gebouw, betoogde, dat de vakbeweging een jaar geleden overging tot de be studering van het vraagstuk der vol ledige werkgelegenheid. Zij vreesde op korte termijn een toeneming van de werkloosheid. Deze heeft zich niet door gezet als gevolg van de internationale ontwikkeling, welke leidde tot grote Orders voor de bewapening. Daardoor heeft de gehele economische politiek thans een volkomen ander ge licht gekregen. Spr. greep in dit ver band even terug naar de economische ontwikkeling in de eerste jaren na de bevrijding, die eerst een stijging en later een daling van de consumptie te zien gaven bij een toenemende productie. Doordat de koopkracht was gedaald en nog meer doordat de devaluatie leidde tot nieuwe prijsstijgingen werd de loonsverhoging van Januari 1950 nodig. De tweede ronde. De regering verwachtte in die dagen prijsverlagingen. Deze zijn er niet ge komen, doordat de ondernemers afspra ken ten aanzien van de prijzen maak ten en doordat de oorlog in Korea tot prijsstijgingen leidde. De spanningen werden toen onaanvaardbaar. Reeds in Mei 1950 had trouwens het NVV het vraagstuk van de nog immer dalende koopkracht in de Stichting van de Ar beid besproken en vóór September een oplossing geëist, hetzij door loonsver hoging, belastingverlaging, subsidiepo litiek of andere vormen van prijzenpo litiek. 27 Juli volgde er een telegram van de vakbeweging aan de regering, waarin een prijsstop en nieuw overleg over verhoging van de lonen werd ge vraagd. De onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid zijn allerminst glad ver lopen. Werkgevers en werknemers kwamen met afzonderlijke voorstellen. De beslissing van de regering sluit aan Herfstregens en najaarsbuien razen om Uw huis. Maak het binnen gezellig door Uw gasten en vrienden te tracte- ren op een glas cognac. Cognac Vieux per fles 4.65 Cognac Arquet 6.15 Cognac Robin 9.60 Cognac Exshaw 10.25 Cognac Hennery en Martell 13.25 FIRMA IA. Kraakman 6c 2n. Platte Steenenbrug 104 (Verdr.Oord) ALKMAAR Tel. 2604 Voor de afdeling Alkmaar van „Har- monia"' sprak gisterenavond Ir. H. Bouman uit Den Haag over „De won deren der materie en haar geestelijke achtergrond". Ir. Bouman zette eerst uiteen, hoe men genoodzaakt is te veronderstellen, dat achter de stoffelijke wetmatigheid geestelijke krachten werkzaam zijn. Vooral wordt men geimponeerd door het feit, dat de kleine mens in staat blijkt te zijn de veelomvattend heid der natuur te doorgronden Spre ker behandelde eerst d onvoorstelbare uitgestrektheid van de sterrenwereld, cm daarna over te gaan tot de wereld van het uiterst kleine, van het atoom. Vroeger meende men, dat het atoom een massief balletje was, thans blijkt dat het bestaat uit een kern waarom heen één of meer electronen wentelen terwijl ook de kern samengesteld bliikt te zijn, de uraniumkern bijv. uit 92 protonen en 146 neutronen. Ii. Bouman stond vervolgens stil bij de theorie van Prof. van Os, die het z.g.n. „astraal lichaam" vanuit een mo dern natuurkundig standpunt be schreef. Overgaande tot de biologie liet spre ker zien hoe, gezien het regeneratie- vermogen in de natuur, men toch moet aannemen, dat er een geestelijke ach tergrond is voor al deze processen. Samenvattend kwam spreker tot di conclusie, dat men achter alle stof felijke levensgebeurtenissen een gees telijk vermogen moet verwachten. De religieuze mens is dan ook geneigd aansluiting te zoeken bij wat de mystici van alle tijden steeds geweten hebben, n.l. dat een goddelijke schep pingskracht achter alles ligt. Het voort leven van de mens na de dood, zoals het spiritisme dat tracht aan te tonen, blijkt geheel in het kader van de i derne wetensch- p te passen. Na de pauze kon de spreker nog vele vragen ter verheldering van zijn betoog beantwoorden. op verschillende eisen van partij en vakbeweging. Na een overzicht te hebben gegeven van de feitelijke inhoud van het rege ringscommuniqué inzake de loonsver hoging zei drs. Roemers, dat de ver plichting een brevet van onvermogen aan het adres van de Stichting is ge weest. Zij was noodzakelijk, omdat de werkgevers in hun hart niet bereid wa ren, de verhoging toe te staan. Bezwaren. De loongrens voor de verhoging (f 3600) is allerminst fraai. Nivellering der lonen is uit een oogpunt van stimu lering der arbeidsproductiviteit onjuist. Maar bovendien zijn de middengroe pen in hun levenspeil sinds 1938 toch al een heel eind omlaag gedrukt. Nivel lering is soms toe te juichen. Maar hier ligt de grens te laag. Wel juichte spr. 't toe, dat de regering terugkomt op haar opvatting, dat alle remmen op de prijzen moeten worden afgeschaft, maar hij bestreed, dat een prijsstop geen nut zou kunnen hebben. Het is waar, dat men in dit opzicht in ternationaal niet vrij staat, maar dan dient deze zaak in internationaal ver band aan de orde te worden gesteld. Wat verder over de controle op de prijzen wordt gezegd, is zo vaag, dat er niet mee te werken valt. De noodzaak van herstel van het controle-apparaat bewijst, dat de regeringspolitiek hier fout is geweest. Meer waardering bleek spr. te hebben voor een paar andere punten: het tegengaan van onderne mersafspraken en het inkopen in tijden van lage prijzen door de overheid. Op de inleiding volgde een uitgebrei de discussie, waarin spr. de hoofdpun ten van zijn betoog nader uitwerkte en in een enkel woord de betekenis van dit alles voor de propaganda aangaf. De voorzitter, de heer G. J. de Jong, verbond hieraan in zijn slotwoord een vurige opwekking tot de grootst mo gelijke activiteit. Naar wij vernemen is Dr. M. J. Adriani, leraar scheikunde aan de R.H.B.S. te Alkmaar per 1 Januari 1951 benoemd als leraar aan het Eras mus-gymnasium in Rotterdam. Per 1 November 1950 zal de heer J. W. Postma, leraar aardrijkskunde aan de R.H.B.S., naar de Middelbare Meisjes school in Utrecht vertrekken. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Walzer der Liebe (alle leeft.); Victoria Theater, 8 uur: De groene hel (18 jaar); Cinema Americain, 8uur: Achterdocht (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: „Je bent maar eens jong". VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Noodlottige lading (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De Saint contra de Tijger (14 jr.); Cinema Americain, 8 uur: Met Heilig geweld (all leeft.) Doopsgezinde kerk, 7.30 uur: Discus sie-avond. De eerste van dat soort Nu ZKH Prins Bernhard hedenmid dag de gedenksteen zal onthullen voor het complex woningen aan de Willem de Zwijgerlaan, bestemd voor gezinnen van gerepatrieerde gedemobiliaeerden uit Indonesië, begint eerst tot velen door te dringen, van welk een bijzon dere betekenis het besluit van de Alk maarse Gemeenteraad, dat :n de gedenk waardige nachtzitting werd genomen, wel is. Alkmaar was n.l. de eerste ge meente in Nederland, die een besluit van deze strekking nam en de wonin gen, die inmiddels een heel stuk zijn opgeschoten, zullen aanstonds in ge bruik kunnen genomen worden. Het gemeentebestuur is van oordeei geweest, dat een gedenksteen behoorde te worden geplaatst ten einde de her innering aan deze merkwaardige bouw aan de vergetelheid te onttrekken. Het feit, dat niemand minder dan Z.K.H. Prins Bernhard zich bereid verklaarde deze plechtigheid te komen verrichten, bewijst ten duidelijkste, dat hier inder daad iets bijzonders is geschied. Met betrekking tot de betreffende huizen kan nog het volgende worden vermeld. Zoals de meeste onzer stad genoten wel zullen weten, verrijzen de huizen in de nabijheid van de Willem de Zwijgerlaan. Het gehele complex be staat uit 5 blokken. De bouw kwam niet ten laste van het gewone bouwvo lume, dat voor de gemeente was uitge trokken, anderzijds echter werd door het Rijk geen financiële hulp verleend. Dit laatste bracht met zich mee, dat de huren betrekkelijk hoog aouden zijn en dit vooral was aanleiding tot be denkingen. Hoewel de huur nog niet is vastge steld, mag worden gerekend, dat deze ongeveer f 8.f 9.per week zal bedragen. Later besloot de raad om in een ge deelte der woningen centrale verwar ming te doen aanleggen. Hierdoor zou de huurprijs andermaal worden ver hoogd, ongeveer met f 2.per week. Voor zover een en ander zich thans laat bezien, vormen de huren geen be zwaar. Er is een gerede vraag naar de huizen en verwonderlijk is dat na tuurlijk niet ook van buiten Alk maar is de belangstelling groot. Het ligt echter voor de hand, dat in de eerste plaats gezinnen van Alkmaarse gedemo biliseerden in aanmerking zullen komen. Het ligt in de bedoeling van de ex ploitanten van het (voormalige) Alk- maars Bioscoop Theater de voorstellin gen in de verbouwde en vernieuwde filmzaal over tien weken voor het pu bliek te hervatten. Zoals reeds gemeld, stelt de directie zich voor, een beter genre rolprenten dan voorheen te ver tonen. Onder de nieuwe naam „Het Theater" zal het zich by de Alkmaarse bioscopen voegen. Volgens de plannen, aan de uitvoe ring waarvan men reeds begonnen is, zal het aantal zitplaatsen met ongeveer 5P uitgebreid worden tot 348. Dit is mo gelijk door het aanbrengen van een groot balcon en door de plaatsing van een geheel nieuw model fauteuil, welke in rood leren uitvoering de zaal een heel wat frissere aanblik zal verschaf fen dan de bruin-groene aankleding van voorheen. Bij de stoelenkleur aan passend, zal de zaal verder in zodanige tinten gehouden worden, dat een ieder zich op zijn gemak zal voelen. De ver warming zal onzichtbaar voor het pu bliek plaatsvinden, door middel van conservatoren onder het plafond. Venti latoren zullen waken voor een te warme en benauwde atmosfeer. Een moderne indirecte neonverlichting zal bij de Dezer dagen werd door de Arrondis- sements Rechtbank te Alkmaar het verzoek tot uitlevering van de staten loze ex-Nederlander W. F. Maatman behandeld. Maatman, die zich in de oorlog als S S.-er had misdragen, vluchtte na de bevrijding naar Frankrijk, waar hij een aantal Nederlandse R.K. geeste lijken oplichtte en een tweetal auto's stal. Hij werd hiervoor bij verstek tot twee jaar en een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Maatman is thans aan de Franse Justitie uitgeleverd. Zijn holding op Schiphol, waar een „Rembrandt"- convoir voor hem gereed stond, was geheel anders dan voor de Alkmaarse rechtbank. Hij trok zich van zijn boeien weinig aan en voor het in stappen bestelde hij nog gauw een dubbele whisky. Geboren: Marian, dv J. Jes en G. Adams. Getrouwd: Antonius Van den En- de en Johanna L. M. ten Velden; Jan M. Wentink en Gijsberta H. Lina. nieuwe inrichting zeer wel passen. Ook aan de veiligheid is gedacht. Brand slangen, kranen, schuimblussers en veel brandvrij materiaal, gecombineerd met een nieuw noodverlichtingssysteem via accu's, zullen in geval van brand het de bezoekers mogelijk maken zonder pa niek de zaal te verlaten en bovendien een vlugge blussing van de brand be vorderen. De technische installatie be hoefde slechts verbetering voorzover het de geluidsapparatuur betrof. Ook hierin wordt voorzien. Dit alles, gevoegd bij de aankondi ging, de programma's op een hoger niveau te brengen dan wij tot nu toe gewend waren, doet de opening met veel goede verwachting verbeiden. Schrikt U maar niet, want wij brengen uitkomst voor U. dank zij onze „Kousen-Service' I Uw kousen worden binnen 2 da gen bij ons gerepareerd en op nieuw gevormd (ook Uw Nylons repareren wij zonder prijsver hoging) en hoe keurig ze er dan uitzien, kunnen wij U niet beschrijven, doch dat zult U bij de eerste kennismaking met onze nieuwe „Kousen-Service- Afdeling" ondervinden 7Jj komen Qinldaq, in de. SacUc Kelk - v. EDUARD FLIPSE dirigeert COR DE GROOT aan de vleugel Twee „hoge noten" uit de Ne derlandse muziekwereld, die op Dinsdag 19 September in de Grote Kerk het publiek in verrukking zullen brengen. Eduard Flipse, diri gent van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest zal het wereldbe roemde Amsterdamse Concertge bouworkest leiden. Solist is de pianist Cor de Groot. De opstelling waarmede Alcmaria Zondag tegen West-Frisia in het veld komt is als volgt: Afink; Maasen, v. d. Lek; Wit, Helderman en Badenhuizen; Eversteyn, Ditzel, Paulissen, Schmidt en De Buyzer. De opstelling van West-Frisia is: A. Post; D. Belier, P. Stapel; C. Visser, H. Langendijk, J. Posthumius (aanv.); M. Kramer, S. Stelling, J. Simons, J. Dangermond, C. Stelling. Res. J. Kou- wenhoven, C. Kramer, N. Simons u P. Broekhuizen. DE HOOFDSTAD-OPERETTE KOMT NAAR ALKMAAR De Hoofdstad-Operette (voorzetting van de voormalige Frits Hirsch Ope rette) zal Maandag 18 September om 8 uur in Het Gulden Vlies een voor stelling geven van de Weense operette „Zwei Herzen im Dreivierteltakt" met muziek van prof. Robert Stolz. Ter gelegenheid van het 5-jarig be staan van de Hoofdstad-Operette werd „Zwei Herzen im Dreivierteltakt" in de Stadsschouwburg te Amsterdam als feestelijke gala-première uitgebracht. Het ligt in het voornemen de voorstel ling in Alkmaar eveneens een feestelijk karakter te geven. De regie voert Otto Aurich, de diri gent is Fredy Salten, die jarenlang als zodanig bij de voormalige Frits Hirsch Operette optrad. „Zwei Herzen im Dreivierteltakt" zal wederom in de Nederlandse taal ten tonele worden gebracht, in een nieuwe Nederlandse vertaling van Meijer Hamel. De Alkmaarse krachtsportvereniging „Sport Staalt Spieren" vierde dit jaar haar dertigjarig bestaan en heeft dit heugelijk feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Verschillende wedstrijden werden ter gelegenheid van dit zesde lustrum georganiseerd en tot besluit had men zich een landenwedstrijd Hol landBelgie gedacht. Dit kan echter in verband met de hoge kosten helaas niet doorgaan. In plaats hiervan wordt er nu een niet minder spannende wed strijd georganiseerd tegen de lands kampioen „Achilles" uit Krommenie. Deze zeer interessante wedstrijd zal op Zaterdag 23 September in „Het Wa pen van Heemskerk" plaats vinden. De bekende Nederlandse gewichtheffler Bram Charité kan tot zijn grote spijt wegens familieomstandigheden niet op deze avond aanwezig zijn. Desalniette min heeft men toch op het programma een plaatsje ingeruimd voor het num mer gewichtheffen. Ongetwijfeld zullen vele krachtsportliefhebbers pit de om geving getuigen willen zijn van deze titanenstrijd, waarin de beste worste laars van Nederland elkaar zullen be kampen. Namen als Klaas Groot, Arie van Lienen en vele andere prominen ten spreken tot de verbeelding en wij twijfelen dan ook niet aan een grote belangstelling, temeer daar er aan het slot van de avond een gezellig bal zal- worden gegeven. Succesvol zwemonderwijs Witte luchtsterren in de spiegel van het door gouden zon groen doorschij nend water, schietend met hun aalgladde lichamen en de holle ruimte van het bad met veel plonzend pleizier vervullend, waarboven slechts der stem banden vreugd hoorbaar is, zwemmen alle dagen In het Alkmaarse Overdekt» vele kinderen heel wat gezondheid bijeen. En vooral op Woensdagmiddagen, wanneer de scholen hun zware deuren niet achter kleine kinderen behoeven te sluiten, is het opspattend pleizier niet van de lucht. Gistermiddag was de kinderdrukte nog overstelpender. Ruim honderd jon gens en meisjes waren van klokke drie tot half vijf bezig om zich een van de drie diploma's, die de Koninklijke Ne derlandse Zwembond kent, in hun be zit te krijgen. Er werd stevig gezwom men: slechts twee candidaatjes moes ten afgewezen worden. Liefst 67 ver kregen het voorbereidend zwemdiploma en 41 verwierven het diploma geoefend zwemmer. Het zwaarste diploma, dat de zwemvaardigheid omvat, werd slechts door vier jongens en meisjes be haald. Burgervader aanwezig Bij de uitreiking was ook de burge meester, mr. H. J. Wytema aanwezig om de kinderen te feliciteren met het fi'cces. Dit werd kennelijk op hoge prijs gesteld, niet alleen door de jeugd, maar ook door diverse trotse ouders, die hun kroost bij hun pogingen aan gemoedigd hadden. De burgemeester spoorde de bezitters van het eerste, het voorbereidende diploma aan, niet te vreden te zijn, maar zich ook in te spannen zich meester te maken van het eigenlijke diploma, dat van ge oefend zwemmer. Een gelukkig feit noemde mr. Wytema het, dat steeds meer kinderen leren zwemmen, wat Critiek over critiek op eritiek Mr. A. F. Kamp (A.C., 12-9-'50) meent, terecht, dat de criticus door zijn oordeel zeker gezag kan verkrijgen on der kunstenaars en lezers, zich een reputatie als recensent kan verwerven. Maar dat dit gezag en deze reputatie, die gegrond zijn op deskundigheid, af hankelijk zou zijn van de wyze van schrijven, is natuurlijk geheel onjuist. Mr. Kamps mening: „De vrijheid van een triviale beschouwingswijze kan de criticus slechts nemen, op straffe van het verlies van zijn gezag", moet ik dus beschouwen als een hoogst won derlijke opvatting. Overigens lijkt Mr. Kamp, voorzitter van het KCB hier te suggereren (aan wie eigenlijk?) of zelfs te decreteren (aan wie eigenlijk?) dat ik mijn gezag als criticus kwijt ben! Ik hoop dat het niet zijn bedoe ling is geweest dit te doen: schoner dromen zijn wreed verstoord! Ook over dat triviale zou ik iets kun nen zeggen. Dat schijnt hier uit te be staan dat ik denigrerend zou hebben geschreven, mijn oordeel niet gemoti veerd, en ten koste van exposanten geestigheden gelanceerd. Van iets denigrerends (opzettelijk, bedoel ik) ben ik me niet bewust: ik heb alleen mijn gevoelens weergege ven. en zijn die onprettig voor de ex posanten, dan waren zij het toch die die gevoelens door hun werk opwek ten, Ik ben de uitvinder van de boe merang ten slotte niet Dat ik niet voldoende gemotiveerd heb bij sommig werk, is waar, maar dit niet-motiveren heb ik wèl gemoti veerd. Ik had ook enkele exposanten in het geheel niet kunnen noemen en hun zo een kritiek besparen. Maar deze methode heb ik vorige jaren toe gepast, waarop prompt gereageerd werd door deze niet-genoemde schil ders: „Het ergste is het niet noemen. Dat is kwetsend!" Mr. Kamp mag mij nu zeggen hoe het wel moet! En wat dan die „geestigheden" be treft: ik was nooit zó ernstig! Het schijnt mijn lot te moeten zijn dat waar ik iets regelrecht meen, men denkt dat ik „geestig" ben, maar waar ik werkelijk geestig ben (dat komt heus voor), daar neemt men mij ern stig. Niet ik ben de spotter met gees'- telijke waarden, maar die z.g. kunst schilders die de kunst niet opvatten als een der hoogste culturele waarden, maar op haar parasiteren. Wat ik in de eerste plaats eis. en boven vakman schap stel, is ernst en liefde. Wie zich aan de kunst niet waarachtig wenst te geven, zal in elke criticus zijn vijand vinden. Dan, ten slotte, is er nog een punt in het schrijven van mr. Kamp. dat aan dacht verdient. Ik heb in deze krant talloze uitvoerige en van schilder kunstige en psychologische argumenten rijk voorziene critieken (op werk var» kunstenaars die het waard waren) ge schreven. Van meer officiële zijde, waartoe we dan het KCB-bestuur mo gen rekenen, heb ik nooit of te nim mer maar één woord van hoe geringe waardering ook ontvangen. Ik vraag daar ook niet om. maar er staat tegen over, dat inmenging wanneer een cri tiek de voorzitter van het KCB niet zint, minstens vreemd te noemen is. v.d. W. talrijke ongelukken in dit waterland zal voorkomen. Zwemmen hier heeft bovendien een nuttige werkzaamheid: niemand mag dit bad in alvorens hij zich „in schone toestand" bevindt. Ver volgens drukte hij nog de schuchtere handen 'van de twee jongste deelne mers, die geslaagd waren, n.l. van Dinike Stavenuiter (nog geen 6y jaar) en Mia Krauweel (By jaar), die bei den geoefende zwemsters zijn! De directeur van het Overdekte, d» heer J. v.d. Grient, deelde ten slotte aan de zenuwachtige kinderschaar de verdiende bewijzen uit. Enige weken geleden reed op de Provinciale weg een auto met een aangekoppelde woonwagen. Nu zijn de woorden auto en aangekoppeld veel te ruim genomen en te royaal uitgedrukt, wantde auto was een prae-historiseh vc-hikel en het koppelen was gebeurd met touwen en ijzerdraad, zodat het een moordwerktuig op de weg bete kende. Toen de politie een onderzoek instelde, bleek bovendien, dat er van de remmen van de auto geen syllabe deugde. De in Alkmaar woonachtige vod- denkopman H. H. kwam gistermor gen de kantonrechter te Zaandam ver tellen, dat 't eigenlijk toch niet zo erg was geweest. „Want meneer, ik rijd met die wagen naar Den Helder en rond Alkmaar en daar heb ik nog nooit last gehad. De banden waren eerste klas, de remmen waren eerste klas, maar die hebben nu even geslipt. Bovendien rijd ik altijd langzaam en nooit 60 km „Dan was het hele geval ontploft", stelde mr. Pitlo met grote zekerheid vast. Bij de verdere behandeling van deze zaak onthulde de kantonrechter, dat de auto in 1929 was geboren en dat de voddenkoopman uit de Kaasstad zijn „slee" aan een sloper had ver kocht voor f200.terwijl hij enige maanden te voren een aanschaffings som van f 475.had neergeteld. De ambtenaar van het O.M. mr. Pitlo vertelde, dat hij het heel schap pelijk met de Alkmaarder had ge maakt en dat nem niet alles ten laste was gelegd. Voor de slingerende woon wagen vroeg mr. Pitlo een boete van f 50.subs. 10 dagen en voor de wrakke remmen f 100.subs. 20 da gen. De kantonrechter deed van het to taal bedrag vijf tientjes af, zodat de voddenkoopman werd veroordeeld tot resp. f 30.en f 70.boete. De onlangs te Alkmaar geïnstalleerde Welstandscommissie voor de kring Alkmaar zal voortaan de gemeentebe sturen van Akersloot, Beemster, Ber gen, Graft, Heemskerk, Heerhugowaard, Heiloo, Koedijk, Langedijk, Oterleek, Oudorp, Sint Pancras, De Rijp, Zuid- Noord-Schermer, Schermerhorn, Schoorl en Uitgeest adviseren over ontwerpen van bouwwerken. Zij zal ten Raadhuize van Alkmaar vergaderen op de eerste en derde Vrijdag van elke maand. Na oproeping is er op die dagen voor belanghebbenden gelegenheid tot be spreking van plannen, die tevoren door de gemeentebesturen z(jn ingediend. Enkele dagen geleden konden wij vertellen, op. welke manier het be stuur van de Alkmadrse Mixed Hockey Club zich voorgesteld had het tekort aan jeugdige spelers in haar vereni ging aan te vullen. De A. M. H.C. gaat echter nog verder. Uitgaan de van de wetenschap dat iets dat on- bekend tevens onbemind is, wordt Vrijdag in het Wapen van Heemskerk een avond georganiseerd waar nie mand minder dan de heer Rogge, in ternationaal scheidsrechter, zijn kennis van de hockeysport aan iedereen die daar belang in stelt, zal overdragen. Het zal een interessante avond wor den, daar de heer Rogge zich niet zal bepalen tot een droge opsomming van de spelregels, maar zijn causerie aan trekkelijk denkt te maken door te vens van zijn vele belevenissen in de internationale hockeywereld te ver tellen. Dit is ive] een unieke gelegen heid kennis te maken met de hockey sport in het algemeen en met de A.M. H.C. in het bijzonder, te meer daar de toegang tot deze avond vrij is. De herdenking van het 25-jarig pro- fessiefeest van de ziekenzuster, zuster Margaretha, werd Woensdag begonnen met een plechtige H. Mis. Talrijke be langstellenden woonde deze H. Mis bi). Om 3 uur 's middags werd er een druk bezochte receptie gehouden. Onder ds aanwezigen bevonden zich de Burge meester van Oudorp, de geestelijken, D' Destree van Sint Pancras en Dr. Sikke- ma schoolarts te Bergen, alsmede het be stuur van het Wit-Gele Kruis. Door ver schillende personen werden hartelijke en waarderende woorden tot de zuster gesproken. De heer P. H. Vis sprak als administrateur van het Wit-Gele Kruis. Spr. zei, dat het gewoonlijk weinig oP* valt wanneer een zuster een kloosterju bileum viert. „In dit geval", aldus spre ker, „is het wat anders, want zuster Margaretha heeft haar tijd onder de mensen en wel onder de zieken en hulpbehoevenden doorgebracht". Als klein blijk van dankbaarheid bood spr. Zuster Margeretha een bloemstuk en een taart aan en sprak de wens uit da het de zuster gegeven mag zijn nog ve» jaren tot heil van de zieken en hulp behoevenden te Oudorp te kunnen wer ken. Om uur des avonds bracht W' fanfarecorps onder leiding van de heet Nuyens een muzikale hulde.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2