Nu in Amerika weer de schoolbel luidt Vacantie dank zij de spoorwegstaking Televisie een belangrijk hulpmiddel bij hef onderwijs Ook de universiteiten grijpen hun kans JARIGE MINISTER: De koffie duurder Generaal Walker kondigt offensief aan VIJF MENSEN GINGEN NAAR CANADA (26) Waar zelfs de wolkenhoge bergen hun indrukwekkendheid verliezen Ons zesde huis Felle critiek op Minister Schokking De nationale kolf wed strijden te Nieuwe Niedorp DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1950 (Bijzondere correspondentie uit New-York) AVERAL in den lande, in de steden, de kleinere gemeenten en op het platteland, - luidde deze week weer de schoolbel voor millioenen jeugdige Amerikanen de zomervacantie uit. Naar schatting zullen deze en de volgende week weer 32.903.000 leerlingen van allerlei onderwijsinrichtingen, zo wel openbare als particuliere, de schooldeur voor zich zien opengaan. Dit zou een toename beteke nen met 778.000 leerlingen ten opzichte van de cursus 1949-1950, die in Juni eindigde. De belang rijkste aanwas komt op rekening van de lagere scholen. Deze rekenen op een leerlingenaantal van 23.686.000 tegen 22.760.000 leerlingen verleden jaar. Ongeveer 2.800.000 van hen zullen voor het eerst naar de „grote" school gaan. Het Bureau van Onderwijs schat, dat in totaal 90.000 nieuwe onderwijzers benoemd zullen moeten worden. Het aantal leerlingen op de middelbare scho len zal naar schatting gedurende het zojuist begonnen herfsttrimester 6.142.000 bedragen. De universiteiten, college's en vakscholen zullen 2.700.000 studenten tellen. Particuliere handels scholen en opleidingsscholen voor verpleegsters, die geen deel uitmaken van college's of universi teiten, zullen voorts nog 300.000 leerlingen tellen. Bovendien zullen nog ongeveer 15.000 Amerikaan- Se studenten in het buitenland studeren, terwijl bijna tweemaal zoveel buitenlandse studenten zich aan colleges en universiteiten in de Verenigde Staten hebben laten inschrijven. (gil» Een van de meest interessante ont wikkelingen bij het onderwijs is dit jaar wel het feit, dat steeds meer ge bruik wordt gemaakt van de televisie als hulpmiddel bij het onderwijs. De universiteit van Michigan opent b.v. wat zij noemt een „video-universiteit" voor het gewone publiek. Er zal een serie Zondagmiddag-lezingen gehou den worden. Aan hen, die thuis over een televisietoestel beschikken en een laag „inschrijfgeld" betalen, zal, wan neer zij de voorgeschreven cursus met goed gevolg doorlopen hebben, door de universiteit een certificaat uitge reikt worden ten bewijze dat zij deze cursus gevolgd hebben. Maar iedere eigenaar van een televisie-toestel in Detroit, Michigan, en omgeving, er zijn daar ongeveer 300.000 toestellen in gebruik kan de lezingen volgen en zodoende zonder enige vergoeding algemene ontwikkeling opdoen. De De caan van de Universiteit te Michigan, Hayward Keniston, hoopt ten slotte de belangstelling van 1.000.000 „thuiswer kenden" voor het programma op te wekken. „Een nieuw tijdperk" „Een nieuw tijdperk voor het onder wijs aan volwassenen breekt thans aan en de Universiteit zit er achter heen om deze kans niet onbenut te laten", verklaarde hij deze week. Elke uit zending duurt een uur en is onderver deeld in drie delen van 20 minuten. Tijdens de eerste twintig minuten (Vervolg van pagina 1) De aardappelen, die nu geoogst wor den, zijn waarschijnlijk moeilijk houd baar. Dat kan in het aanstaande voor jaar tot moeilijkheden leiden. De re gering is dan ook van plan voor het komende jaar maximum-prijzen voor de détaillist vast te stellen op een re delijk niveau. Dat zal spoedig moeten gebeuren, opdat de handel er rekening mee kan houden. Bovendien denkt de Overheid eraan in het najaar 145.000 ton aardappelen uit de markt te nemen, teneinde ze in het voorjaar ter beschikking te kun nen stellen. Uiteraard zal daarbij op gepast moeten worden, dat de prijzen door deze onttrekking aan de markt van zo'n grote hoeveelheid aardappe len, niet oplopen, Er is overleg met de organisaties gaande om de uitbreiding van het gerst- en haverareaal in ons land te voorkomen. Besloten is de tarweprijs te verhogen van f 22.85 op f 24.25. De subsidiëring van het veevoer zal gehandhaafd worden en er is geen ver hoging van de broodprijs te verwacht ten. DE. minister erkende, dat in sommige tuinbouwgebieden in ons land een noodtoestand heerst. Daar staat tegen over, dat in het verleden veel betere tijden werden beleefd. De tijd om de tuinbouw van overheidswege steun te verlenen achtte hij nog niet gekomen en verheugend vond hij het, dat de georganiseerde tuinbouw pogingen in het werk stelt om zo veel mogelijk zich zelf te helpen. De met suikerbieten beplante opper vlakte in ons land heeft zich uitge breid tot 69.000 ha. Het normale sui kerverbruik in ons land is 360 000 ton per jaar, welke hoeveelheid bij een geslaagde oogst gehaald kan worden In de 5 pet. loonsverhoging is reke ning gehouden met de opheffing van het subsidie op koffie Deze zal dus binnenkort aanzienlijk duurder wor den. Bij de replieken deelde de minister nog mee, dat het niet mogelijk is door gedraaide groenten in te vriezen, aan gezien hiervoor de eerste soorten ge bruikt moeten worden. De export van groenten naar Duitsland wordt zo veel mogelijk gestimuleerd Nadat een motie-Droessen was ingetrokken, keur de de Kamer de begroting van het Landbouw Egalisatiefonds zonder hoofdelijke stemming goed De CPN kreeg aantekening, dat zij tegen was. wordt aan de hand van illustraties, gra- mophoonplaten, etc. een lezing over beeldende kunsten, geschiedenis, mu ziek of natuurlijke historie gehouden. In de daarop volgende twintig minuten volgen lezingen over de moderne le venswijze, waarbij dan onderwerpen behandeld worden als „Hoe koop ik een huis? In het laatste deel van het programma kunnen de thuiskijkers een kijkje nemen in de onderzoekings laboratoria van de Universiteit, in de werkplaatsen, en in de bibliotheken van zeldzame boeken, die gewoonlijk alleen voor de ingeschreven studenten toegankelijk zijn. In enkele grote Amerikaanse steden zoals Baltimore, Chicago en Philadel phia wordt reeds van televisie als hulpmiddel bij het openbaar onder wijs gebruik gemaakt. Dankzij deze methode kan één onderwijzer zich tot vele leerlingen in ver van elkaar ge legen scholen richten. Door de televisie „wonen" studenten en scholieren lezingen over kunst en concerten „bij"; zien zij toneelstukken en „zijn aanwezig" bij interviews met vooraanstaande personen. Dit jaar kun nen de leerlingen voor de eerste maal ook op school de zittingen van de Ver. Naties per televisie volgen en in de toekomst zullen zij ook belangrijke ge beurtenissen als de opening van het Amerikaanse Congres, politieke bij eenkomsten en de beëdiging van de President kunnen volgen. Record grasjaar in Friesland Door het warme vochtige weer is de grasgroei in Friesland dit jaar over vloedig geweest. Niet alleen zijn vrij wel alle schuren tot aan de nok met hooi gevuld, maar ook de grasdroge rijen hadden een topjaar, terwijl door de boeren zelf het overtollige gras zo veel mogelijk wordt geconserveerd, door middel van inkuiling. De kuil- hopen zijn dit jaar veel talrijker dan gewoonlijk en ook de omvang is zeer groot. Vraagt Indonesië binnenkort lidmaatschap der V.N. aan? In officiële kringen werd medege deeld, dat thans voor Indonesië het juiste tijdstip aangebroken is voor het aanvragen van het lidmaatschap der Verenigde Naties. Er bestaat een zeer grote mogelijkheid dat het zojuist te Djakarta aangekomen plv. hoofd van de Indonesische waarnemers-delegatie bij de V.N., de heer Sudjatmoko, bin nenkort naar Lake Success gaat met een positieve opdracht. Kloosterzusters moeten Praag verlaten Te Praag wordt vernomen, dat de zusters Franciscanessen, die te Praag ue leiding hadden van diverse tehui zen voor meisjes, op last van de bur gerlijke overheid de hoofdstad in de eerstkomende dagen moeten verlaten. Zij zullen te Krnov, in Noord-Silezie, in een klooster hun intrek moeten nemen. Maine blijft Republikeins Maine, de enige staat in de Ver enigde Staten, waar de verkiezingen niet in het begin van November wor den gehouden, is de Republikeinen trouw gebleven. De drie Republikein se afgevaardigden en de Republikein se gouverneur werden herkozen Hun partij kreeg iets minder dan zestig Procent van de stemmen, wat minder is dan zij in een „Republikeins jaar" zouden moeten halen. Men beschouwt de uitslag van Maine doorgaans als een aanwijzing voor het resultaat der nationale verkiezingen in November. hindemith professor te new haven en zürich Paul Hindemith, de 55-jarige in Duitsland geboren componist, zal in de toekomst zijn werkzaamheden als pro fessor in de muziekwetenschap verde len tussen Amerika en Europa. Hinde mith, die reeds professor was aan de Vale universiteit te New Haven (Con necticut) zal om het andere jaar mu ziektheorie onderwijzen aan de univer siteit te Zürich, en wel voor het eerst m het academiejaar 1951/1952. In 1933 moest Hindemith Duitsland verlaten, waarna hij zich ten slotte in de Ver. Staten vestigde. Op het Amerikaanse platteland is het onderwijs voor leerlingen, die over een groot gebied verspreid wonen, vaak geconcentreerd in één scholencomplex. Van een dergelijk gebouw (in de staat New York) ziet men hier een opname. Er zijn acht en twintig kleinere scholen en twee middelbare scholen gehuis vest. De leerlingen worden uit wijde omtrek „opgehaald" door autobussen, hetgeen kosteloos ge schiedt. In de pauze zijn in een modern cafetaria in het gebouw warme maaltijden verkrijgbaar. De 950 leerlingen ontvangen lessen in ruim honderd lokalen w.o. een aula, werkplaatsen en laboratoria. Geheel links onderaan ziet men de auto's van de leerkrachten gepar keerd; vóór het schoolgebouw staan de autobussen KERKELIJK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Groot-AmmersA. Wisgerhof te Oldenbroek; te Poortvliet: A. J. Haring te Vuurse; te Wes'.erhaar: J. Dijkstra, cand. te Marrum; te Vriezen- veen, derde predikantsplaats: F. de Graaft te Well en Ammerzoden. Aangeno men naar Enschede: M. Wabeke te Al melo, Beroepbaarstelllng: A. Bakker, candidaat te Menaldum, Dronreipsterweg 201 en J. Dijkstra, candidaat te Marrum stellen zich beroepbaar. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Breda: A. L. Bos te IJsselmonde; te Kampen, vac. E. J. F. Nawijn: Hendrik van Rhijn te Leider dorp; te Blija: C. Kamper te Blijswijk; te Oosterend en te Oosthem: J. Wilschut, candidaat te Rotterdam. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Tweetal te Utrecht-N.W.: N. J. C. Blok te Berkel Rodenrijs en C. H. Linde boom te Kampen. Beroepen te Bunschoten-Spakenburg, 3e predikants plaats: J. Kamphuis te Forwerd. Christ. Gereformeerde Kerken. Benoemd tot lerend ouderling aan de Christ. Ger. Kerkt te Tholen, de heer J. Gebraad te Leersum. Baptisten Gemeente. Beroepen te Stavoren: M. Boescho- ten, cand. te Utrecht. Binnenkort is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp tot regeling van het kleu teronderwijs en van de .opleiding van leidsters bij dat onderwijs. Generaal Walton Walker, de bevel hebber van de landstrijdkrachten der Ver. Naties in Korea, heeft gisteren zijn troepen medegedeeld, dat zij „zeer binnenkort tot het offensief zul len overgaan". Hij zeide: „Onze tegen stand is zeer beslist verzwakt". De ge neraal heeft een tocht langs de mees te sectoren van het front gemaakt om de soldaten toe te spreken en hen op de hoogte te stellen van wat zij voor de boeg hebben. Generaal George Stratemyer, be velhebber der Amerikaanse strijd krachten in het Verre Oosten, heeft in een rapport aan generaal Vandenberg, stafchef der luchtmacht, meegedeeld, dat Amerikaanse vliegtuigen, die acht pantserdoorborende raketten tegelijk kunnen afschieten, van 1 tot 12 Sep tember 71 Noorökoreaanse tanks heb ben vernietigd en 73 beschadigd. Volgens een woordvoerder der lucht macht bewijst dit, dat de nieuwe vuur- tactiek der luchtmacht doelmatiger blijkt te zijn dan enige andere tot nog toe toegepaste methode, Over de activiteiten van de Ameri kaanse luchtmacht is voorts medege deeld, dat nagenoeg alle belangrijke militair-industriële doelen, die als strategisch belangrijk voor het Noord- koreaanse oorlogspotentieel waren aangemerkt, door bombardementen van superforten in de afgelopen twee maanden zijn „geneutraliseerd". De aangewezen doelen zijn voor drie kwart vernietigd. NOG NIEUWS OVER DE staking? Neen, om zes uur pas. Maar om zes uur was er nog niets en om zeven uur en om acht uur niet. De hele bevolking (nu ruim vijf en twintig) van Beaver was uit zijn doen. Een vreemd woord, dat „strike", de mensen praatten er over met zo'n ondeugend lachje. De machinisten, stokers en wegwerkers, niemand scheen van de staking meer te begrijpen dan méér geld en een poosje vrij... Pas om half elf des avonds kwam het bericht, dat de laatste „pusher" moest aankoppelen aan de goederentrein van half twaalf en door gaan naar Revelstoke. Het was de laatste kans om uit Beaver weg te komen en niet tot ons ongenoegen, moesten wij die ditmaal grijpen. Onze locomotief werd afgekoppeld en langzaam stoomden wij op naar de werkplaats. Men kon daar zijn ogen niet geloven. Het gehele rangeerter rein stond vol treinen. Locomotieven bij tientallen, werkloos en doods. Geen gegier of gebrul verbrak de morgen stilte Geen Revelstoker kon slapen bij zulk een rust. Naar huis. I'EGEN zes uur drukten alle employé's de klok en was de staking een feitDirk en ik gingen naar de bushalte. De situatie deed ons niets prettig aan. M'n job is verre van een liefhebberij, maar een arbeidsconflict van deze omvang was toch wel heel erg. Wij waren dan ook blij, dat we in de bus zaten en de Eagle -pass in reden. Na drie uur stapten we voor ens huis uit. Wat een herademing! De bergen, de bomen en de vailei waren nog over dekt met een heerlijk groen en vanuit de hemel zond het zonnetje haar war me stralen over het rustige landschap. Een heerlijk koeltje omspoelde onze verhitte hoofden. De stilte was een verkwikking. De familie kwam ons te gemoet en schold ons uit voor „sta kers". Ze woonden al in het huis. Va der en Gert hadden het voorlopig be woonbaar gemaakt en Moeder maakte er voor de zoveelste keer weer „ons huis" van. We maakten ons nuttig met aan het huis te werken, het laatste hooi binnen te halen en de zaak rondom het huis verder in orde te maken. Aan bezoek J)IRK LAG te slapen, maar hij had al gauw zijn spullen in een koffer ge pakt. De trein was laat. Eerst tegen half één werd de nevel boven de rivier doorbroken door het scherpe licht van de lampen van No. 5911. De acht en zestig wagons lange trein werd in het midden afgekoppeld. De 5808, de iets kleine locomotief waarop wij mee zou den reizen, werd aan het staarteinö van de voorste reeks wagons gehaakt. Een scherpe gil van de stoomfluit gat het O.K.-signaal voor de locomotief, die helemaal aan het eind „zat". De voorste locomotief was bijna verdwe nen in de laagte van het moeras, waar de lijn doorheen loopt, de achterste stond verscholen tussen het geboomte. Midden in zaten wij. De vlammen bui derden in de „vuurbox". Opnieuw werd de stoomfluit gebruikt. Drie oorverdo vende kreten snerpten door de prach tige nacht. Als antwoord kwam van het staarteind een gelijk aantal stoten Alles was O.K. en mét het sein van het kopeind kwamen de wielen in bewe ging. Wij zaten te schudden in de „cab" als in een gammele Ford. De snelheid van de trein liep spoedig op en weldra raasden we als gekken door de wilder nis. Voort ging het tot dat de berg zijn tegenwerking duidelijk liet merken. Het gestampt en gepuf nam toe en we reden niet vlugger dan „een wielrijder op leeftijd". De sterke koplampen zet ten onze karavaan in een merkwaardig licht. Vooral In de ochtend was dit een indrukwekkend schouwspel. Alleen de hemel stond strak en stil boven ons. De sterren schitterden en dat was het laatste, dat wij te zien kregen vóórdat de trein de vijf mijl lange tunnel in- daverde. Horen en zien verging ons. In dikke wolken sloeg de bijtende rook door de cab en bemoeilijkte het ademhalen. Toen we de berg verlieten en de Glacier-yard opreden, konden we elkaar haast niet verstaan. Onze oren waren bijna volkomen verdoofd. Maar de heuvel lag achter ons. Nu ging het bergafwaarts naar Revelstoke. Wij arriveerden er tegen vijf uur. hadden we intussen geen gebrek. De ene keer was het een vriendelijke oude boer, een andere keer een lief meisje met ogen als een dartel hertekalf. Maar een wichelroedeloper hadden we toch allerminst verwacht. Een goedonder- houden Ford '30 stopte voor het hek. Eruit stapten twee oude mensjes. Ons waterprobleem 'leek plotseling opge lost. Recht vóór ons damhek bleek een ,.wel" te zitten, 'n heel goede „spring" De dagen thuis vlogen om. Toen Or- fel, een onzer huurjongens, kwam ver tellen, dat de treinen weer gingen rij den, voelden we bijna spijt. Als arenden. ^jOG vóór we naar Beavermouth ver trokken, gingen we nog eens de bergen in. Hoog boven de Okanagan, aan de rand van de diepe canyon ke ken we uit over het bergland. Een hawk zweefde ver beneden ons over de bossen, akkers, gele stoppelvelden en groene weiden. In de verte scheen de zon op het meer. Het land, pas ge maaid, stak duidelijk af tegen het graan links en de vale koeweide rechts. De huizen waren stippen, de mensen niets in die ontzagwekkende ruimte, waarin zelfs de wolkenhoge bergen hun in drukwekkendheid verloren. Op de uit stekende rots in een bosvrije plek voel den we ons vrij als arenden. Langzaam daalden we af. Bij een bergstroompje lesten we onze dorst. De spullen werden ingepakt. We vertrokken weer naar Beaver. Artje gaat van de week weer naar school. Vader wil de derde snee gras, de helft van z'n hooi, verkopen om er een paar koeien voor terug te nemen. Voor Moeder hopen we, dat de schrik van een verhuizing haar nu verder bespaard zal blijven. Haar zesde huis in Canada is nu haar eigen huis. GOVERT J. DE JONG duitse consul-generaal voor nederland Karl Dumont, vroegere ambassade raad, is door de federale Duitse rege ring benoemd tot consul-generaal in ons land. (Vervolg van pagina 1) jQe heer Fens zag, wat het beZéid van de minister betreft, de toekomst met enige zorg tegemoet. Hü verlangde eed „herexamen", toen hij zich als volgt uitsprak: „Over vier maanden zien w(J de minister terug. Dan zullen wij k(j- ken of hij in staat geweest is de achter stand in te lopen". Als het falen op menig punt aan de adviseurs ligt, dan moet de bewindsman zich daarvan zo gauw mogelijk ontdoen, voegde h(j hieraan toe. Critiek oefende hij op de overbezet ting van het hoofdkwartier van de Generale Staf, waar472 lieden werkzaam zijn en klaagde over enige ondoelmatigheden in de opleiding. De Marine besprekend, constateerde hij zekere tegenstellingen tussen leger, marine en luchtmacht, die blijkens ver» schillende kranten- en tijdschriftarti» kelen pogen eigen voortreffelijkheid en noodzakelijkheid aan te tonen bo ven de andere wapens. Eén vliegkampschip dat een half jaar vaart en dan een half jaar moet stilliggen vond hij onvoldoende en de verdediging in West-Indie wilde hij opgedragen zien aan de mariniers. Ook A. R.-critiek. De heer Bruins Slot (AR) besprak internationale aspecten der defensie. Hij zeide het een eis te achten, dat da minister het volle vertrouwen der Ka mer geniet en hij verklaarde niet het gevoel te hebben, dat de minister de zaken inderdaad beheerst. Er is wis selvalligheid en besluiteloosheid in dit beleid. Spr. zeide in grote zorg te zijn over het beleid van de bewindsman voor wat de internationale samenwer king betreft. Naar sprekers inzicht moet zo snel mogelijk een Westerse, Atlantische strijdmacht worden ge vormd, het gaat om een Atlantisch belang. Opmerkend, dat hij het met da Britse houding niet eens is, zeide hij, dat als de Britten vasthouden aan hun systeem, aan andere landen ten be hoeve der defensie een eenzijdigheid wordt opgelegd, welke in strijd is met de tradities van zeevarende volkeren. Tegen half zes is de vergadering verdaagd, Britse minister van Arbeid op studiereis naar ons land De Britse minister van Arbeidsza ken, George Isaacs, zal met drie van zijn vooraanstaande functionarissen van 22 tot 26 September een bezoek aan Nederland brengen om een studie te maken van de Nederlandse loon- en prijzenvraagstukken. Naar men aanneemt is dit de eerste „studiereis" van een Britse minister en zij heeft een bijzondere betekenis daar de Brit se loonpolitiek herzien wordt nu een meerderheid van het Britse vakver bond het regeringsverzoek tot hand haven van de loonstop heeft verwor- i en. Minister verkoos de vrijheid Dr. Theiss, voormalig vice-premier van de Oostduitse staat Brandenburg, is gisteren naar West-Berlijn gevlucht. Het aantal Oostduitse ministers, dat naar het Westen gevlucht is, is hierdoor tot 15 gestegen. Twaalf van deze voor malige Oostduitse ministers, allen lid van de christendemocratische partij, zijn voornemens met 70 voormalige Oostduitse parlementsleden en burge meesters te Berlijn op 24 September een bijeenkomst van „verbannen chis- tendemocraten" te houden. Vier maal gelijk spel Voor de eerste divisie van de En gelse League werden de volgende voetbalwedstrijden gespeeld: Everton —Arsenal 11, FulhamBlackpool 22, Huddersfield TownNewcastle United 00, Manchester UnitedAs ton Villa 00, West Bromwich Albion —Middlesbrough 23. nieuwe functie voor commandant leger des heils Generaal Albert Ersborn heeft be sloten om de leider van het Leger des Heils in Nederland, commandant Char les H. Durman, die bij de vüederopbouw van het Leger des Heils hier te lande de organisatie zulke uitzonderlijk grote verdiensten heeft bewezen, over te plaatsen in een nog nader aan te kon digen verantwoordelijke functie in het buitenland. Gedurende enkele dagen stond Nieuwe Niedorp in het teken van de nationale kolfwedstrijden. Het typische spel met de sajet- en gummiballen hield de deelnemers vele spannende uren bezig. Op de foto links zien wij de oudste deel nemer van de wedstrijden, de heer Jan Boon (22 jaar) uit Boven- karspel. Rechts: Uitreiking van de ereprijs en de eerste korpsprijs gummiballen aan „Ons Genoegen" te Noordscharwoude.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5