liratif mr ll! Moskou zoekt expansie naar het Oosten 02^0 Amerika hoopt op goede afloop Pseudo-Van Meegeren probeerde jury te misleiden De wereld in de greep van Sowjei-Rusland (2) Oostelijk deel van Middellandse Zee kan brandpunt van strijd worden Het drama van Indonesië [Till Stuur mij het Sola-couvert en schrijf mij in als abonné. Ik betaal p.w. 25 ct. p. kwart, f3.25 doorhalen wat niet verlangd -wordt. NAAM: 2 De komende Unie-conferentie Moet Nieuw-Guinea Nederlands blijven Duitsland en Japan lid van Wereldbank? Kamer herdacht Generaal Smuts TJ7\ (nMjJfadt ZUo- stoutste JUL3J f2.-/oer UterflerVrcutqt U*v u/UJxUer. HET CHINESE BEELDJE Is de flacon haast leeg? Morgen een nieuwe halenj Het Radioprogramma (Van een bijzondere militaire medewerker). JN TEGENSTELLING met anderen, geloof ik, dat Rusland als Aziatische natie in eerste aanleg eerder expansie zal zoeken naar het Oosten dan naar het Westen. Strategisch liggen de kaarten voor de Russische bevel hebbers ten opzichte van Griekenland en Turkije aanmerkelijk gunstiger dan voor West-Europa. Het inzetten van de satellietenlegers der Balkanstaten tegen deze landen, die van oudsher om de hegemonie van de Balkan hebben gestreden, past geheel in het Russische systeem om anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen en zelf de politieke voordelen te plukken. Bij het ten uitvoer brengen van een dergelijke strategie dient in het oog te worden gehouden, dat tussen de Balkan en de Atlantische kust een verzwakt en nog practisch ontwapend Europa ligt, met Italië en Frankrijk als leden van de Westeuropese Unie, welke landen in eigen boezem in hoge mate rekening hebben te houden met een sterke communistische vijfde colonne. De uit latingen der Franse en Italiaanse communistische leiders spreken in dit opzicht duidelijke taal! wijl in Europa de conferenties over de militaire herbewapening elkaar in snel tempo opvolgden tot op heden he laas zonder zichtbaar resultaat speelde Stalin -zijn andere troef uit in het Verre Oosten. MILITAIR bezien zijn, zoals de zaken thans staan, zowel Griekenland als Turkije doorlopend door bet Russische pistool bedreigd, tenzij Joegoslavië zich onverhoopt volkomen zou scharen aan de zijde van het Westeuropese blok, een illusie, welke moeilijk kan worden gekoesterd, en met welke mogelijkheid geen rekening kan worden gehouden, al ware het alleen reeds wegens het feit, dat de sterke troepenconcentraties langs de Joegoslavische grens voor Tito een voldoende reden vormen om geen al te gekke sprongen te maken. Deze concentraties kunnen overigens ook gezien worden als een versluiering van de Russische bedoelingen om, als de tijd daarvoor rijp is, uit te breken naar het Zuiden, zoals boven werd aangeroerd. Een eventuele operatie in de richting van Klein-Azie kan door de Sow jet- legers in Oost-Duitsland en Polen zeer gemakkelijk bij wijze van spreken alléén reeds door een dreiging wor den ondersteund. De huidige militaire effectieven der landen van de West europese Unie kunnen voor de Russi sche wals geen enkel beletsel vormen om ook maar één ogenblik militaire aarzeling te betonen, indien zulks om reden van operatief belang tegen het Midden-Oosten noodzakelijk mocht zijn. De luchtbrug naar Berlijn vormt in dit opzicht het leerzaamste voor beeld hoe zwak de positie der bezet tende geallieerde troepen in Duitsland is. Sinds deze Russische dreiging is in de militaire situatie der voormalige ge allieerden geen verbetering ingetre den, Eerder is door de recente inter nationale gebeurtenissen het tegendeel het geval en het zou struisvogelpolitiek zijn ook maar een ogenblik te veron derstellen, dat West-Europa met enige kans op succes een Russische opmars zou kunnen weerstaan. Zolang de ge zamenlijke landen der Westeuropese Unie niet de nodige mankracht in vol ledig geëquipeerde divisies op de been kunnen brengen, gesteund door een sterke offensieve en defensieve lucht macht, zolang is Rusland in staat door een eenvoudige dreiging van Oost- Duitsland uit eventuele oogmerken te gen Griekenland en Turkije ten uit voer te brengen. Bij doorvoering van dergelijke plan nen en er wordt reeds duidelijk hoorbaar tegen Griekenland gegromd! zouden Engeland en Amerika in hoge mate gebonden worden in het Midden-Oosten, en de militaire aan dacht, welke momenteel gericht is op Korea en Formosa, zou in aanzienlijke mate verplaatst moeten worden naar de Middellandse zee, waar voor het Britse Rijk nog steeds de hartader van het reeds onttakelde imperium klopt. Bovendien zou in zo'n geval en dat weegt zeer zwaar de organisatie van de weermachten der Westeuropese Unie zodanig in het gedrang komen, dat betwijfeld moet worden of deze dan kan worden voltooid. Gevaar voor Brittaimic. Bij een Russisch succes in het Mid den-Oosten zou de vitale positie van het Britse rijk in één slag worden ver nietigd door aantasting van de Britse suprematie in het Oostelijke deel der Middellandse Zee. In het bijzonder zou een bedreiging van het Suez-kanaal zo wel voor de Britten als voor Amerika niet aanvaardbaar zijn. Reeds éénmaal bracht Rommel in de tweede wereld oorlog het water aan de Britse lippen; toen kon ternauwernood de bedreiging van Egypte en het Suez-kanaal worden afgewend. In dit verband dient Europa zich zeer duidelijk te realiseren, dat de onvrien delijke Russische uitingen ten opzichte van Iran een bijzondere betekenis heb ben. Het Suez-kanaal, het Westen en de Perzische Golf in het Oosten betekenen twee sleutelposities voor de grote mac/.ten, welke over het wel en wee van de wereld kunnen beslissen. De Russische politiek is de laatste jaren gebaseerd geweest op een tac tiek van verwarrings- en afleidingsma noeuvres. Na de schijnprocessen in Roemenie, Bulgarije, Hongarije, Tsje- choslowakije en Polen, welke de we reld in spanning uielden, kwamer. de venijnige prikken tegen Berlijn. De „Berlin case" scheen een prestige kwestie te zullen worden. Stalin pro beerde hoe ver hij kon gaan en hield, ten koste van niets, het gehele Ameri kaanse en Britse apparaat van de luchtmacht maandenlang in touw en de wereld in spanning. Ogenschijnlijk ca pituleerden de Russen toen zij bakzeil haalden, doch inmiddels hadden zij andere vuurtjes warm gestookt. Ter- Zoals de satelliet-staten in Europa de wegbereiders zijn voor het dreigen de communisme, zo verrichtte Mao Tse Toeng in China de taak, welke Rus land de handen vrij gaf in het Verre Oosten, zjj het, dat het accent daarbij iets anders ligt dan in Europa. Nationalistisch China stortte ineen. Tsjiang Kai Sjek verdween van het toneel en slechts Formosa blijft voor Truman nog een fictief bolwerk tegen het opdringende communisme. Het is overal dezelfde tactiek: anderen vech ten voor Moskou, onder het mom eigen zelfstandigheid te willen bereiken. De fakkel van het communisme be reikte Malakka, waar de Chinezen de grondslagen van het Britse gezag aan tastten; de grenzen van Tibet worden bedreigd en Frans Indo-China toont reeds jaren het beeld van de burger oorlog. Het communistische spook is daar reeds lang gebleken tastbare rea liteit te zijn. Verzwakt Indonesië En terwijl de communistische pene- tratic van het Noorden uit (Mantsjoe- rije vasteland van China Frans Indo-China Malakka) een onmis kenbare greep deed n r de gebieden ten Zuiden van de evenaar, beijverden Amerika en Engeland, alsmede Austra lië zich om, met behulp van een voor communistische invloeden uiterst vat baar gouvernement van Sukarno, het Nederlandse gezag in Indonesië in ijl tempo de doodssteek toe te brengen. Daardoor bereikten de kortzichtige Angelsaksische staatslieden, gesteund door een aarzelende en onmachtige Ne derlandse regering, dat het enige bol werk tegen het communisme tussen Singapore en Australië kwam open te liggen voor Moskou's onzalige bedoe lingen. Het is en blijft een volslagen raadsel, dat Washington, voorgelicht door vreemden-in-Jeruzalem-als Coch ran en zijn adviseurs, na de Ameri kaanse misslagen in China met hulp van Nederlandse diplomaten tot derge lijke enormiteiten zijn toevlucht heeft gezocht. Mannen als MacArthur en generaal Spoor, mentaal en strategisch volkomen op elkaar afgestemd, zagen verder dan de kopstukken uit de diplomatie. Spoor, de moedige en onvermoeide strijder voor het Nederlandse bestaans recht in de Archipel, kreeg geen voet aan de grond. Zijn waarschuwingen hielpen niet en hij moest de vlag strij ken. De grootste schande, die der vol ledige capitulatie, werd hem bespaard. En MacArthur wordt thans tot de orde geroepen, evenals dat met Spoor ge schiedde, omdat hü de dingen onver bloemd zegt en de realiteit regelrecht in het gezicht durft te zien. Beiden, zowel MacArthur als Spoor, zagen de rode vloedgolf aanzwellen en laatstgenoemde heeft zich daarom hardnekkig verzet tegen de noodlotti ge politiek van Den Haag. Het was ver geefs. Anderen wisten het beter en weten thans niet beter te doen dan een contingent Nederlandse militairen te wagen aan het Koreaanse avontuur. Zou het niet veel nuttiger en effec tiever geweest zijn, indien de Angel- saksers aan het driftige Sukarno-ré- gime te verstaan hadden gegeven, dat de strategische positie van Indonesië geen militaire ontbloting van dit in de strijd tegen het communisme zo be langrijke gebied duldde? Thans kraakt het Oosten. Korea is een krachtproef. Met kunst- en vlieg werk letterlijk en figuurlijk worden in allerijl troepen uit de gehe le wereld naar het Verre Oosten gedi rigeerd om de nieuwste schaamteloze Russische poging om het Verre Oosten in de communistische omstrengeling te wurgen, op het nippertje te voorko men. Hoe de uitslag van de strijd op Korea ook moge zijn, één ding staat vast: de Russen hebben hun tactiek van verontrusting opnieuw met suc ces toegepast. Ook bij het standhouden der V. N. op Korea zullen zij blij ven doorwroeten en daardoor aanzien lijke militaire krachten blijven binden, welke elders, zo dat nodig mocht zijn, niet kunnen worden ingezet. En zij be reikten dit succes opnieuw zonder hun eigen effectieven in de strijd te wer pen, terwijl Europa en Amerika ge dwongen worden hun aandacht op h t Verre Oosten te concentreren en hun militaire slagkracht zien verminderen. dit prachtig Sola-couvert, winkelwaarde f. 3.05 met een garantie voor Uw leven, want hat is feest bij „MARGRIET". Margriett hei frisse blad van deze tijd telt nu 64 bladzijden en geeft met haar royaal formaat méér dan ieder ander damesblad. Laat U dus deze feestgave niet ontgaan en vul onderstaande bon In. STRAAT PLAATS: z Plak deze bon op een briefkaart van 6ct. en adresseer deze aan „Margriet" Postbus 244, Amsterdam. ■jr Vergeet vooral niet 25 ct. extra te plakken naast de postzegel van 6 ct. voor porto en verpakkingskosten. De regering: der Verenigde Staten hoopt vurig, dat de komende conferen tie tussen Nederland en Indonesië over de toekomstige status van Nieuw- Guinea tot overeenstemming zal leiden. Zij onthoudt zich zorgvuldig van elk commentaar, dat zou kunnen worden opgevat als een keuze vóór of tegen een der partyen. Een aanwyzing voor de richting, waarin Washington thans denkt, kan misschien worden gevon den in een opmerking van een bevoeg de persoonlijkheid: „Het is thans wel een zeer slecht moment voor enige Westerse mogendheid, om zich uit de Stille Oceaan terug te trekken". Beproefde hulp bij I] verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Indonesië, Zweden en Jordanië zui len vermoedelijk worden toegelaten als lid van de Wereldbank en het In ternationale Monetaire Fonds. Duits land zal waarschijnlijk binnen onge veer 6 maanden lid kunnen worden, doch de functionarissen van de We reldbank zijn van mening, dat de toe lating van Japan langer zal duren. McCloy, de Amerikaanse hoge com missaris in Duitsland, zou voorstander zijn van West-Duitslands toelating. Sommige Westeuropese landen zijn van oordeel, dat toelating van Duits land tot de instellingen van Bretton Woods gepaard dient te gaan met aan vaarding van de buitenlandse ver plichtingen van de voormalige Rijks regering. De Amerikanen zullen in deze kwes tie het laatste woord hebben, daar Duitslands deviezcnpositie nog steeds afhankelijk is van Amerikaanse hulp. De VS zullen uiteraard al het moge lijke doen om te bereiken, dat de kwes tie op vreedzame wijze wordt opge lost. Men verwacht niet, dat het nodig zal zijn, de Veiligheidsraad in het ge val te mengen. Indien een der partijen toevlucht zou nemen tot geweld, zou de Amerikaanse regering daar zeker niet in berusten en het als de taak van de Veiligheidsraad beschouwen, in te grijpen. Overigens is men in Washington van oordeel, dat men zich niet door de na dering van de einddatum, die op de RTC is bepaald, van de wijs moet la ten brengen. „Het is beter, om later een goede, dan nu een slechte oplos sing te vinden", zo redeneert men. De leidende persoonlijkheden zijn allerminst onder de indruk van de volkenkundige en historische argu menten, die door Nederland en Indo nesië worden aangevoerd. Andere ar gumenten acht men belangrijker, zoals de geschiktheid tot regeren, het ver mogen om de orde te handhaven in het betrokken gebied, het beschikken over voldoende hulpbronnen voor de ontwikkeling van het gebied en de verkieslijkheid binnen het algemene kader van de Aziatische volkeren, doch Nieuw Guinea zal eerst moeten wor den opgevoed, alvorens het van dat recht gebruik zal kunnen maken. Waarneming vogeltrek Op 14 en 15 October worden in ge heel Nederland waarnemingen verricht van de najaarstrek van vinken en spreeuwen. De organisatie berust 'oij de Nederlandse Natuur-Historische Vereniging en de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie. Vogelkenners die hieraan willen medewerken kunnen nadere schriftelijke inlichtingen ver krijgen bij P. B. Jansen,- Meerten Ver- hoffstraat 9 te Breda. HEDTOFT MOET NIEUW DEENS KABINET VORMEN Koning Frederik van Denemarken heeft Hans Hedtoft, leider van de socia listische partij, verzocht een meerder heidsregering te vormen. De socialistische partij is de grootste partij. Op 9 Augustus trad Hedtoft's socialistische minderheidsregering af. Sindsdien zijn verkiezingen gehouden. Vreemde ontdekking op een tentoonstelling van Het Lichtspoor" (Van onze Haagse redacteur) Nog voordat de Haagse tentoonstel ling van teken- en schilderwerk, ver vaardigd door leden van de Nederlandse strijdkrachten, die georganiseerd is door het weekblad voor de Nederlandse Strijdkrachten „Het Lichtspoor", is ge opend, is reeds een ernstig geval van misleiding van de jury door een der inzenders aan het licht gekomen. „Het Lichtspoor" schreef de teken wedstrijd onder de Nederlandse mili tairen uit, nadat dit blad al eerder een foto-wedstrijd had georganiseerd en het wekte de deelnemers op hun beste werk in te zenden. De verwachtingen werden overtroffen, zodat op de ex positie, die Zaterdag 16 September in Pulchri Studio geopend wordt, veel interessants te zien zal zijn. De jury had een allesbehalve gemak kelijke taak, niet alleen door het grote aantal ingezonden werkstukken, maar ook door de verscheidenheid daarvan. Eén ding is haar bij de beoordeling evenwel niet ontgaan. Enkele van de beste tekeningen, in aanmerking ko mende voor een prijs, waren ingestuurd onder het pseudoniem Ricardo. De diager van dit pseudoniem had echte"- ook onder eigen naam een tekening ingeleverd, die zo zeer afweek van „Ricardo's" tekeningen en zoveel min der in kwaliteit was, dat beide inzen dingen naar de mening van de jury niet van dezelfde hand konden zijn. Men toog op onderzoek uit en toen bleek, dat de Amsterdamse tekenaar Mazura indertijd enige tekeningen naar een expositie in Groningen ge stuurd heeft met het verzoek ze na af loop van de tentoonstelling terug te (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de Woensdag middag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, mr. L. G. Kortenhorst, generaal-veld- maarschalk Smuts herdacht als volks held, als staatsman, als militair en als internationale figuur en er aan herin nerd wat Nederland aan hem te dan ken heeft gehad. Hij wees op de grote verdiensten, die generaal Smuts in de loop van z'jn vruchtdragende leven verworven heeft. Als hoogtepunten noemde mr. Kortenhorst zijn werkzaam aandeel in de Boerenoorlog in 1899, zijn hardnek kige verdediging van de handhaving van onze lands-grenzen na de vrede van Versailles en zijn activiteit gedu rende de Tweede Wereldoorlog, die er veel toe heeft bijgedragen, dat de ge meenschappelijke vijand verslagen werd. Generaal Smuts zal in de herinne- iing van het Nederlandse volk blijven voortleven, zo eindigde mr. Korten horst zijn redevoering, die door alle leden staande werd aangehoord. Namens de regering sloot de minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, de enige minister, die op dat moment aan de regeringstafel zat, zich hierbij aan. DS. COUVEE OMGEKOMEN Dinsdagmiddag is te Amerongen ds. E B. Couvee, de 75-..arige emeritus predikant van de Nederl. hervormde gemeente te Utrecht, door een auto aan- aangereden. Ds. Couvee is gedurende het vervoer naar het ziekenhuis te Zeist overleden. Door MY RA GAY -xxxx- 56) Julie vond dat nogal merkwaardig gezien het feit dat hij op het punt stond haar wegens moord te arresteren! Maar ze bracht hem naar 'n klein zaaltje aan het eind van de hall waar wel eens ge repeteerd werd. Ze deed de deur open er, knipte de lichten aan. Toen liet ze zich plotseling in een stoel vallen. „Waarom heeft u niet aan de politie meegedeeld dat er een mes naar u werd geworpen tijdens de optocht van de draak?" vroeg hij haar rustig. Julie zei langzaam, „ik wist niet ze ker of het mes wel voor mij bestemd was. Willi Low dacht van wel. Maar och,—" ze haalde haar schouders op. Plotseling wijzigde hij zijn vraag. „Dat meisje die Celia Hollis begon hij. Julie deed haar uiterste best rustig af te wachten tot hij zijn zin zou hebben voltooid in plaats van te schreeuwen: Ik heb dat meisje niet gedood! Eerlijk niet! „We hebben iets ontdekt met betrek king tot dat meisje", zei hij langzaam en op zijn gemak. „Ze droeg een hoed die heel veel op die van u leek, toen ze werd gedood, Juffrouw Page. Uw con cierge, Juffrouw Cartwright, heeft ons daar attent opgemaakt. Ze had e-n theorie dat dat meisje bij vergissing was gedood, daar men haar voor u had aan gezien". Julie dacht: Eén-nul voor Juffrouw Cartwright! Ze wist niet wat ze moest antwoorden. Hardop zei ze mat „,Ik weet het niet, het kan zijn. Maar waar om zou iemand mij willen doden?" De inspecteur van politie keek haar met slaperige ogen aan. „Ik hoopte dat u ons dat misschien zou kunnen ver tellen. Waarom zou u nou denken dat iemand u zou willen vermoorden?" Julie speelde een prachtig stukje to neel. Ze keek de inspecteur recht aan. „Ik zou werkelijk niet weten waarom er iemand zin zou hebben om mij te ver moorden" zei ze quasi zeer oprecht. „Natuurlijk is er bij ons mensen van het toneel een hoop jaloezie en ruzie, maar ik zou toch niemand kunnen bedenken die me zo naat dat hij me zou willen vermoorden!" Inspecteur Barstow zuchtte. „Ik moest u voor uw eigen veiligheid eigen lijk inrekenen als getuige, juffrouw Page. Ik geloot dat u me voorliegt. Maar ik kan het niet bewijzen. Nog niet Dus zal ik u tot morgen vrij laten rondlopen, dan kan ik neg een paar aan wijzingen, die ik heb gekregen, aan een nader onderzoek onderwerpen". Julie dacht, dat hij nu misschien wel zou vertrekken, nu hij gezegd had wat hem op zijn hart lag. Maar hij maakte geen aanstalten om weg te gaan. Hij bleef maar rustig naar haar zitten kij ken. Ze had het gevoel dat die slaperige ogen een stippellijn recht naar de bob bel in haar zak, waar een stukje jade ter waarde van vijftig of honderddui zend dollar zat verborgen, afgeschoten. Zedacht dat hij nu elk ogenblik zou gaan zeggen, „En nu, Juffrouw Page, moeten we eens ophouden met dit schermutselen en de feiten onder ogen zien. Waarom heeft Kip Kirk u dat jade beeldje dat hij van Meneer Low heeft gestolen, in handen gespeeld?" Maar hij zei niets van dien aard. In plaats daarvan begon hij haar langzaam te ondervragen over wat ze had gedaan toen ze in het flatgebouw was gekomen en daar had gemerkt dat Juffrouw Cart wright een vreemd meisje in haar ka mer had gelaten. Hij liet haar het verhaal verscheidene keren herhalen. Julie begon een beetje duizelig te worden. Ze vroeg zich af of hij het merkte wanneer ze jokte. Ze wilde wel dat ze over het lichaam van het dode meisje was heengestapt en toen meteen de politic had gewaar schuwd. Eindelijk sprak hij, „Nou, dank u wel, Juffrouw Page. „Hij glimlachte voor de eerste keer. .Staat u me toe u geluk te wensen Uw impresario, meneer Steve Ferris, heeft zich heel veel moeite ge geven om ons ertoe te bewegen u die uitzending vanavond nog te laten hou den. Ik ben blij dat hij zo zijn best voor u heeft gedaan. Het was een prach tige voorstelling U bent een uitsteken de actrice". „Dank u wel" zei Julie hees. Terwijl de inspecteur opstond om weg te gaan mompelde hij. „Ik zag in het proces-verbaal dat u getuige was van de sprong van de brug die de zoon van Marvin Kirk, Kip, gisteren maakte. Ik heb ook gehoord dat u de hoofdrol zult gaan spelen in de nieuwe revue van Marvin Kirk en als Kip Kirk die duik alleen heeft ondernomen om u een paar koppen in de krant te be zorgen dan komt u beiden achter de tralies!' Julie beefde. „Ik had niets met die sprong van de brug uit te staan", zei ze ernstig. „Steve en ik waren toevallig op dat ogenblik op de brug en toen zagen we hem natuurlijk springen. Ik wist toen nog niet eens dat hij de zoon van Marvin Kirk was!" „O, neen?" Zijn ogen keken een ogen blik minder slaperig. „Hoe komt het dan dat hij en u zulke dikke vrienden zijn? Ik hoor dat u gisteravond cocktails met hem heeft zitten drinken in de Dickens bar". «Wordt vervolgd" zenden. Hij heeft ze echter nooit ge kregen. Op een of andere wijze zijn ze in het bezit gekomen van de man, die ze nu als eigen werk voor de wedstrijd van „Het Lichtspoor" heeft aangebo den. Men heeft de tekeningen aan de heer Mazure getoond, die ze inderdaad als zijn werk herkende. De schepper er van is allesbehalve ingenomen met dit pronken met zijn veren en zal het er waarschijnlijk niet bij laten zitten. „Het Lichtspoor" staat hierbuiten. Maar het zal „Ricardo's tekeningen" nu waarschijnlijk wel van de wand verwijderen. Twee millioen pelgrims bezochten Rome Bijna twee millioen bedevaartgan gers zijn sedert het begin van het Hei lig Jaar naar Rome gekomen. De mees ten kwamen uit Italië. Voorts kwamen uit Frankrijk: 80.000, uit Duitsland 48.000, uit Belgie 27.000, uit Groot-Brit- tannie 22.000, uit Zwitserland 20.000, uit Oostenrijk 20.000, uit de Verenigde Staten 17.000, uit Spanje 13.000, uit Ier land 6.000 en uit Nederland 5.000. Cretenser „Romeo" zit in de gevangenis Constantine Kefalogiannis, de man, die Tassoea Petrarkoghiorghis huwde, na haar te hebben geschaakt en naar het gebergte te hebben gevoerd en hierdoor bijna een burgeroorlog deed uitbreken op het eiland Kreta, is naar een gevangenis te Athene overgebracht. Hij zal voor een rechtbank terechtstaan wegens gewapende opstand en het on wettig dragen van wapens. DAT IS GEEN BALDADIGHEID MEER Enkele jongens hebben van het dak van een leegstaand gebouw in de Am- stelstraat te Amsterdam met een wind buks geschoten. Zij verwondden daarbij een tweetal bankbedienden, van wie één zich zelfs onder behandeling moest stellen in het Binnengasthuis. Boven dien beschadigden zij een auto. De po litie slaagde er niet in de jongens te pakken. ESPERANTO OP DE LAGERE SCHOOL De regering heeft het voornemen, bij de eerstvolgende wijziging van de La ger Onderwijswet de redactie van de artikelen 29, vijfde lid, en 90, zesde lid, zodanig te wijzigen, dat daardoor ondubbelzinnig de mogelijkheid wordt geopend, Esperanto-onderwijs op de scholen te geven.» De aarde is een paradijs, maar een heel bijzonder; om de andere schrede staat een verboden boom G. A. Muller VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6, 8 eil II uur. 6.15 Sport. 6.30 Pro menade-orkest. 7.15 Zangkunst. 8.05 Zoek licht. 8.15 Avro-orkest. 8.45 Luchtbrug Ber lijn. 9.55 Philharmonisch-Orkest. 11.15 Sport- aetualiteiten. 11.30 Dansmuziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Leger des Heils- kwartier. 6.15 Land- en Tuinbouw. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Postzegelverzamelaars. 7.35 „Vandaag". 8.00 Relais met de BBC. 8.50 Gram.muziek. 9.00 Fondsen. 9.20 Omroepkoor. 9.40 Sans Souci. 10.15 De vaart der volken. 1035 Franse suite. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondconcert. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Sym- phonie-orkest. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Boston Symphonie-Orkest. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Rhapsodie. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Ludwig van Beethoven. 11.15 Oosterse legende. 11.35 Orgelspel. 12.00 John Renova. 12.33 Sport en prognose. 1.15 „Oude bekenden". 1.45 Kookkunst. 2.00 Groene Kruis. 2.30 Het Omroep-Kamerorkest. 3.10 Ons volk in zijn dichters. 3.30 The Andrews Sisters. 4.00 Filmland presenteert. 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 Piano-duo. 5.20 Wij en de muziek. 6.15 De Vara feliciteert. 6.40 Om roep Dubbelkwartet. 7.00 Denk ora de bocht. 7.15 Trio X.IJ.Z. 7.30 Folke Bernadotte. 7.50 Opvoedingswerk. 805 „Boeken". 8.15 Viool en piano. 8.35 Religie. 9.00 Men vraagt en wij draaien. 9.40 De Ducdalf. 10.00 Buiten lands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Symphonieconcert. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 School radio. 10.05 Concert. 11.00 De Zonnebloem. 11.40 Prelude 12.03 Promenade-orkest. 1.20 Orkest zonder naam. 1.45 Vraagbaak voor vrouwen. 2.00 Pianospel. 2.15 Plombière. 3.00 Schoolradio. 3.30 Amusementsorkest. 4.00 De Zonnebloem. 5.00 Na schooltijd. 5.15 KRO Kinderkoor. 5.45 Omroeporkest. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Regeringsuitzending. 7.35 Her tog Jan. 8.12 „La Traviata". 9.15 „Een direc teur neemt afscheid". 10.15 Actualiteiten. 10.25 Minstrelen. 10.45 Avondgebed. 11.15 A la Danse. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 8.05 Concert. 8.00 Gram. 10.00 Lux.: Ménage et Musique. 11.00 VGO: Trio van Mozart. 11.25 Sopraan. 11.35 Queens Hall Orchestra. 12.00 VI. Br.: Gram. 12.32 Gram. I.15 Trio Fontaine. 1.45 Cello. 2.15 Gram. 2.45 Prairieliedjes. 3.15 Concert onder leiding van Bruno Walter. 4.00 Gram. 5.10 Fr. Br.: Voor de zieken. 6.00 Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Gram. 7.45 Lux.: Chansons. 7.59 Weet u het? 8.00 Twin tig minuten goed humeur. 8.30 VI. Br.: Sym- ph.orkest met piano, 10.15 Verz.progr. 11.05 Gram. 11.30 Dansmuziek. LIJN IV: 8.10 Concert. 9.10 Verz.progr. 10.00 Orgel. 10.30 Orkest Allan. 11.00 Eng. H.S.: Southern Serenade-orkest. 11.30 Recital. 12.00 Gram. 12.30 Voor de arbeiders. 1.00 Eng. L.P.: BBC Schots-orkest. 1.45 Voor de kinderen. 2.05 Eng. H.S.: Gram. 3.00 Eng. L.P.: Orkest King, 3.30 VGO: ICozakkenkoor. 3.35 Piano. 3.50 Koor. 4.00 Nieuwigheden. 4.30 Operamuziek. 5.00 Ace. 5.30 Eng. L.P.: Belgisch Omroep-Orkest. 6.00 Kursaal-orkest. 6.30 „Here's Howard". 6.45 Eng. H.S.: Lon- dens Licht Concert-orkest. 7.30 Promenade-con cert o.m. 9e Symphonic van Beethoven. 9.00 Beromiinster: Blaasorkest. 9.40 Eng. L.P.: Mu ziek in miniatuur. 10.15 Ensemble Heatli. II.00 Guitaar-kwartet. 11.15 Orgel.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6