Diepe bezorgdheid over de gevolgen van internationale spanning De Amerikanen trekken over de Naktong VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ten koste van grote offers moet 't kostbare erfdeel der vrijheid worden beschern\d Peking steunt Noordkoreaanse troepen op indirecte wijze De veiligheid wordt duur betaald Een nieuw Amerikaans plan voor economische hulp aan Europa or Zondag 'rix des Nations aurice Blomme 147e Jaargang No. 219 elleveteraan DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Troonrede in de schaduw van gevaar „In sneller tempo" Amerika za! een nieuw VN-apparaat voorstellen Koninklijk bezoek aan Engeland SLACK (VS) BEKENT ZIJN SPIONNACEDADEN Rapport van Mac Arthur NIEUWE VORDERINGEN DER V.N.-TROEPEN Patrouilles over de Han bij Seoel Weerbericht Vorderingen op alle fronten GEEN RUSSISCHE POTTENKIJKERS Atlantische Raad keurt de vorming van een internationaal leger goed Grote Drie gaan door Koffie gaat f 1.92 per 250 gram kosten idersBKC 0o ■merendDe Rijp afgelt :cesHSV 22 WGrasshoppers 12 amenDe Zouaven 72 B: stfriezenBergen 13 tervogelsKoedijk afgel. LTingerw.RKAFC 38 desluisSchagen 0 meSt. George 3H P—Texel 1—1 C: »V—ADO 4—0 sendelftSEMO 6—1 CZaanlandia 30 Boys-Purmersteyn 01 'AVMonnikendam 20 AWMHO 3—2 D: NAhrends 11 BDJK 3—2 lhelminaWZ 1—4 ervogelsDRC 11 PionierEVC 22 ZNautilus 12 V—WW asshoppersZouaven B: istfriezen—ZAP rgenWatervogels edijkWieringerwaard AFCOudesluis lagenVrone GeorgeTexel C: 3V—SNA )0Assendelft MO—OFC anlandia—Y-Boys rmersteynDVAV innikendamWMHO D: RCZ rendsWB KWilh. Vooruit rZMeervogels :cDe Pionier. CNautilus :e Grand Prix des Nati- wedstrijd tegen het hor afstand van 141 kilometer, ining voor de Belg Blom- Marice liet een tijd van iten en 52.6 sec. voor zich Fransman Berton kwam -tuten later door. Op de eindigde Antonin Rol en de Fransman Idee Verschillende favorieten t Van Est vielen tegen, vaalf minuten méér nodig ar en Van Est ruim twin- Onze landgenoot eindigde le achttiende plaats. Dinsdag 19 Sept. 1950 WEER EENS SNELLER AN HARRIS. des Princes won Arie finale van de sprintwed- de Engelsman Harris, teerde de snelste tijd van dijk 11.6 sec. Derksen :h op de derde plaats. m werd de voetbalwed- n 't Gooi en Enschede ie gasten wonnen de net 10. Een gevaar- l der Enschedeërs op n 't Gooi wordt onder broken. irs, 48 jaar werd ir van wedstrijd atie „veteraan" wordt in ens zeer spoedig gebruikt. :hter 48 jaar is mag het an toch wel worden ge- dat van overdrijven kan iroken. Welnu, gisteren rige veteraan Jan Zegers, reesde langeaf standloper, >m al zijn jeugdige roei- van zich af te schudden, rganiseerde gisteren de ionale grachtenwedstrijd and van 10.8 km. Jan Ze de klasse eenpersoons- lar in 1 uur 3 min. en 5.4 :nde roeiers als Houtschilt t. DENKTEKEN VOOR PILOTEN ONTHULD. en een landelijke ge- de rook van Nijmegen dagmiddag een oorlogs- onthuld, ter nagedachte- ngelse piloten, die op 23 het neerstorten van een :r aldaar de dood von- BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAaBSCHE courant TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 et. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. H.M. de Koningin heejt hedenmiddag te 1 uur in de ver enigde vergadering der Staten-Generaal de volgende troon rede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal, BIJ HET EERSTE LUSTRUM na de bevrijding gaf het economisch, maatschap pelijk en geestelijk leven van Nederland een beeld te zien, dat getuigde van de veerkracht, waarmede ons volk door alle teleurstellingen en tegenslagen heen vele gevolgen van oorlog en bezetting te boven wist te. komen. Gedurende een groot deel van het achter ons liggende jaar vond het herstel op verheugende wijze voortgang. De gezondheidstoestand van ons volk kan in het algemeen gunstig worden genoemd. De woningbouw vorderde. De industriële en agrarische produc tie ontwikkelden zich bevredigend, ook handel en verkeer namen toe. Op sociaal gebied bleef een goede samenwerking bestaan. Wel deed zich na de devaluatie een prijsstijging gevoelen, maar aangenomen mocht worden, dat deze binnen zekere grenzen kon worden gehouden en onder de invloed van de ruimere productie na enige tijd voor een daling zou plaats maken. Ook in de financiële toestand tekende zich een verdere verbetering af, al werd die o.a. door de devaluatie ongunstig be- invloed. Thans doen zich echter ook in ons land de gevolgen gevoelen van de toe neming der internationale spanningen, in het bijzonder ha de aanval op Zuid- Korea, een oorlogsdaad, die voor de eerste maal heeft geleid tot een snel militair ingrijpen van de zijde der Verenigde Naties. geworden, dat de volkeren van West- Europa en van de Atlantische Ge meenschap hun politieke, economi sche, financiële, sociale en militaire samenwerking in sneller tempo die nen te verwezenlijken. Op de weg naar de economische unie tussen Nederland. Belgie en Lu xemburg is dit jaar weder belangrij ke voortgang gemaakt. De organisatie op grond van het Brusselse pact. waarin de Benelux met Groot-Brit- tannie en Frankrijk is verenigd, is een waardevolle vorm van coöperatie gebleven, aj is een gedeelte van haar arbeid overgenomen door de grotere gemeenschap der Noord-Atlantische volkeren, waarin de internationale ontwikkeling de stoot heeft gegeven tot een versterking en versnelling van de gezamenlijke defensie-maat regelen. In West-Europa wint het begrip voor de noodzakelijkheid van practi- sche samenwerking veld. Een sterke wil daartoe is onder meer tot uiting gekomen in de Raad van Europa. De economische éénwording Op het gebied van de economische integratie van Europa zijn belangrijke vorderingen gemaakt, in het bijzonder door het besluit tot vorming van een Europese Betalingsunie, die het eco nomisch verkeer tussen de Europese landen in velerlei opzicht vergemak kelijkt, al blijft de tariefpolitiek van OP DE VRIJE volkeren rust de taak om in zo nauw mogelijke aaneenslui ting de collectieve veiligheid te ver zekeren en het kostbare erfdeel der vrijheid te beschermen tegen mogelij ke aanranding van buiten en onder in ;ïnende actie van binnenuit. Voor Nederland, dat sinds de bevrij ding doelbewust tot internationaal sa mengaan met gelijkgezinde mogend heden heeft besloten, betekent deze ontwikkeling geen principiële wijzi ging in het beleid. Wel is het duidelijk Naar men verwacht zal de Algemene Vergadering der Ver, Naties het Ame rikaanse voorstel behandelen ter instel ling van een apparaat, dat beslissingen buiten de Veiligheidsraad om, \Vaarin de „Grote Vijf" het recht van veto hebben, zal kunnen nemen Door een herziening van de statuten zou de Alge mene Vergadering binnen 244iur bij eengeroepen kunnen worden om over een internationale spoedkwestie beslui ten te nemen In feite zou de Algemene Vergadering dan permanent in zitting zijn zoals de Veiligheidsraad thans. Ge noemd plan voorziet tevens in een „waakhondcommissie" die gereed dient te zijn ieder moment naar een bedreigd gebied te vliegen Dergelijke comnüs- sies, aldus Reuter, zijn in het verleden door de Sowjetunie geboycot. Het plan, dat reeds de steun van ver schillende kleine landen heeft, zal naar men verwacht door de Sowjetunie aan gevallen worden. Indien de Algemene Vergadering het plan aanneemt zou de taak van de Veiligheidsraad beperkt blijven tot conflicten en andere kwes ties, waarbij de belangen van Oost en West niet onmiddellijk botsen. India heeft medegedeeld, dat het op de Algemene Vergadering der V.N een resolutie zal indienen, waarin wordt aangedrongen op vertegenwoordiging van „de republiek China in de Alge mene Vergadering". verschillende landen nog een belem mering. Ook het plan voor de integra tie van de productie van de twee be langrijkste industriële grondstoffen, staal en kolen, kan van grote waarde blijken. Nederland heeft aan de uitwer king dezer plannen een actief aandeel genOrften en .tevens een eigen initia tief ontwikkeld door indiening van het plan van actie voor Europese eco nomische integratie. De regering acht het van groot belang, dat zo spoedig mogelijk ook Duitsland ten volle wordt betrokken bij de nauwere aaneenslui ting van Europa. Het economisch ver keer tussen' Nederland en Duitsland is reeds in sterke mate verruimd. (Zie vervolg op pag. 3) Naar het Hand.bl. verneemt ligt het in de bedoeling van H.M. de Koningin „spoedig" in gezelschap van Z.K.H. Prins Bernhard een officieel bezoek te brengen aan het Engelse koningspaar Het juiste tijdstip van dit bezoek staat nog niet vast, doch men gaf ons te ver staan, dat het zo mogelijk nog dit jaar of anders in het eerste begin van 1951 zal zijn. Alfred Slack, een Amerikaanse che micus, heeft voor een federaal ge rechtshof te Greeneville (Tennessee) bekend in de oorlog voor de Sowjet unie gespionneerd te hebben. Slack, wiens zaak in verband wordt gebracht met die van Fuchs, werd in Juni ge arresteerd, Slack bekende aan Sowjet- russische agenten geheimen over de vervaardiging van „RDX", een zwaar explosief, doorgegeven te hebben. Er is tien jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. Generaal Mac Arthur heeft Maandag aan de Veiligheidsraad in een rapport medegedeeld, dat „er positieve bewijzen waren verkregen, dat. de Sowjetunie Noord-Korea in 1949 en 1950 van munitie had voorzien". H|j verklaarde voorts dat tijdens het tijdvak 16 tot 31 Augustus „communistisch China opgeleide manschap pen aan de Noordkoreanen had geleverdj hoewel er geen bevestiging is van open lijke Chinese deelneming aan de oorlog". De Sowjets, aldus MacArthur, bewe ren, dat al het materiaal, dat de Noord koreaanse strijdkrachten thans gebrui ken, werd verschaft vóór hun terug trekking uit Noord-Korea. Een grote verscheidenheid van Sowjetrussisch ma teriaal, dat op de Noordkoreanen yer- WARREN AUSTIN: Ver. Naties, grootste bolwerk tegen algemene oorlog Warren Austin, Amerikaans afge vaardigde in de Veiligheidsraad, ver klaarde Zondagavond in een toespraak tol de Amerikaanse vereniging voor de Ver. Katies, dat de V.N. aan invloed en zelfvertrouwen hadden gewonnen en in de ideeënoorlog uiteindelijk de over winning zonden behalen. De V.N., al dus Austin, betekende meer dan ooit ,,'s werelds doeltreffendste bolwerk tegen de verschrikkingen van een alge mene oorlog." overd, draagt echter de datum i949 of 1950, aldus MacArthur Ofschoon er geen bevestiging is van directe Chinese communistische deelne ming aan de o.orlog, aldus het rapport, hebben de Chinese communisten aan zienlijke zo niet beslissende militaire hulp aan Noord-Korea geboden door het vrijlaten van een groot aantal in de strijd geharde troepen van Koreaanse oorsprong, hetgeen uitbreiding van het Noordkoreaanse leger mogelijk maakte" „Een aanzienlijk percentage van alle on dervraagde krijgsgevangenen heeft op leiding ontvangen in Mandsjoerije of heeft actieve dienst gedaan in het Chi nese communistische leger", aldus het rapport. De Veiligheidsraad. In de gisteren gehouden vergadering van de Veiligheidsraad verzette Jacob Malik (Rusland) zich tegen directe be spreking van het rapport van MacAr thur Na een debat, dat twee uur duur de, besloot de Raad met 101 stem het rapport wèl te horen. De Veiligheidsraad heeft het debat over Korea tot een nader te bepalen da tum verdaagd. Het belangrijkste wapenfeit, dat van het Koreaanse strijdtoneel valt te melden is wel de overtocht van een groep Amerikaanse soldaten ter sterkte van ongeveer twee compagnieën over de Naktong. Zij zijn op ongeveer zes en een halve kilo meter ten Zuiden van Waegwan de rivier overgestoken en slaagden er in, een hachelijk bruggenhoofd op de Westelijke oever van de rivier te vormen. De aan voer van voorraden en versterkingen werd kort daarop door verborgen Noord koreaanse mitrailleurschutters uiterst moeilijk gemaakt. Een paar dagen geleden hebben Amerikaanse soldaten ook reeds een bruggenhoofd over de Naktong ge vormd. Verder zijn Amerikaanse verkenners de Han overgestoken op een afstand van minder dan vijf kilometer van Seoel. De hoofdmacht bevond zich op de Wes telijke oever van de rivier. Hfit ic fo Het is te voorzien dat bjj het einde van de Marshall-hulp in Europa een dollarschaaFste zal optreden. Met het oog daarop heeft president Truman in April zijn bijzondere adviseur Gordon Gray opgedragen, maatregelen uit te werken, die ter bestrijding van de moeilijkheden zouden kunnen dienen Het rapport van Gray is thans gereed Hij zou ervoor zijn, de economische hulp aan Europa nog enige iaren Verwachting, geldig tot morgen avond: Tijdelijke opklaringen; ove rigens veel bewolking met plaat selijk enkele buien. Langs de Wad deneilanden aanvankelijk nog vrij krachtige Westelijke wind, elders matige tot zwakke wind, hoofdza kelijk tussen Zuidwest en Zuidoos-, In het Zuiden van het land 's mor gens zwakke veranderlijke wind Weinig verandering in tempera tuur. Woensdag; Zon op 6.22, onder 18,45. Maan op 16.58, onder 23,57. voort te zetten, onafhankelijk van de militaire bijstand. Deze zou moeten worden verleend volgens een aflopen de schaal, te beginnen met anderhalf ot twee milliard dollar tijdens het eerste jaar Dan zou er een plan voor »ï?j10rn'sche ontwikkeling van het Midden-Oosten. Zuid-Azie en Zuid Oost-Azie moeten worden opgesteld Voorts zou alle economische hulp van ce ^renigde Staten moeten worden samengevoegd; er zou een internatio naal apparaat dienen te komen voor verdeling van alle grondstoffen- oronnen en de strategische productie ren slotte zou een aantal wette njke maatregelen dienen te wfcrden genomen, die de ongunstige invloed van bepaalde Amerikaanse maatrege len op de handel met het buitenland te niet doen. De hulp aan de te ontwikkelen ge oieden zouden moeten bestaan uit le ningen van de wereldbank tot een be drag van 500 tot 800 millioen dollars, te verstrekken in een periode van acht jaar Hulp in de vorm van schen kingen van 200 tot 400 millioen dollar Per jaar wordt aanbevolen. Al eerder was bericht, dat Ameri kaanse mariniers in de voorstad Jong- doengpo van Seoel waren binnengedron gen. In de stad zelf wordt thans alles in gereedheid gebracht voor een gevecht van huis tot huis. Overal worden barri caden van zandzakken opgeworpen. De strijdkrachten van de V.N. stuiten in dit gebied op een steeds verbitterder te genstand. Nabij Naktong is hevig gevochten. De eerste Amerikaanse cavaleriedivisie wist sinds gistermorgen slechts een be perkte terreinwinst te boeken, waarop veertig superforten een smalle strook land van twee vierkante kilometer met vijfhonderd ton bommen hebben be stookt. De Engelse eenheden aan de Naktong hebben bevel gekregen, zich meer naar het Noorden te verplaatsen teneinde de Amerikanen te hulp te ko men. Weliswaar trekt de Noordelijke hoofdmacht thans af in Noordelijke rich ting, maar toch zijn enkele hunner een heden er in geslaagd, de Amerikanen ui+ hun stellingen te werpen. Bij Pohang heeft het slagschip Mis souri de Zuidelijke troepen ondersteund bij hun overtocht over de Hjongsan. De Noordelijken hebben echter alle terrein winst teniet gedaan. Wel hebben de Zui delijken Anang-ni veroverd. Andere ge- a1 ieerde eenheden rukten ten Noorden van Jongtsjon op. Zij bereikten de om- strpken van Oeihong, dertig kilometer van N.N.O. van Taegoe. Van alle fronten werden vannach' vorderingen gemeld. De ding, Britse minister ^an Bevoorra- George Strauss, heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard, er abso luut zeker van te zijn, dat geen Rus sische vertegenwoordiger of agent in enige fabriek, waar geheime opdrach ten voor de regering worden uitge voerd, was geweest. UET FILMJOURNAAL bracht dezer dagen flitsen van het oorlogsge weld, dat over Korea gaat. Dood, el lende en massale verwoesting aller- wege. Tussen vuur, staal en puinho pen rukken de soldaten van de ver enigde volkeren op, van minuut tot minuut hun jonge levens inzettend in de strijd tegen de rode aggressie. Ademloos volgt het bioscooppubliek de spannende gebeurtenissen, totdat. Totdat de operateur, die zijn film toestel meedraagt dwars door 'n bran dende stad. plotseling de lens richt op een klein, eenzaam jongetje. Vijf of zes jaar zal hij zijn. En hij zit daar, voor de brandende resten van een huis, in wolken van rook, alleen en verlaten. Huilend van angst, zoals alleen een vermoeid, verlaten en beangstigd kind huilen kan. Doodstil werd het in de bioscoop. Hier en daar snikte een vrouw, voor wie het leed van dit bruine, bange kind teveel werd. Dit was de oorlog in zijn meest af grijselijke vorm. Dit was de totale oorlog, die niets spaart en niets ont ziet en die de diepe voren van zijn onzegbare verschrikkingen ook trekt door de levens van onschuldige kin deren. HE TROONREDE, die Hare Majesteit de Koningin vanmiddag voor de verenigde vergadering der Staten- Generaal heeft uitgesproken, werd ge schreven in de schaduwen van het ge vaar, dat loert aan de grenzen van geheel de vrije wereld. Gans dit staats stuk is vervuld van de ernst, die zich legt over de harten van allen, die de huidige wereldsituatie met open oog en derhalve realistisch willen beschou wen. De regering verbergt niet, hoe zeer het haar „tot diepe bezorgheid stemt", dat zo spoedig na de tweede wereldoorlog en direct na de beëindi ging van het conflict in Indonesië, nieuwe en grote offers worden ge vraagd voor de snelle opbouw onzer defensie. De noodzakelijkheid dier offers is buiten discussie. Ieder, die niet ziende blind en horende doof is, ieder, die niet in verraderlijk heulen met de vijand onzer vrijheid zich tegen eigen volk en. eigen beschaving wenst te keren, moet het eens zijn met de rege ring als zij betoogt, dat op de vrije vol keren de taak rust om in zo nauw mogelijke aaneensluiting de collectieve veiligheid te verzekeren en het kost bare erfdeel der vrijheid te bescher men tegen mogelijke aanranding van buiten en ondermijnende actie van binnenuit. De samenwerking van West-Europa en van de volkeren der Atlantische Gemeenschap moet, zowel op politiek als op economisch, financieel, sociaal en militair gebied, in sneller tempo dan tot dusver worden verwezenlijkt. Het standpunt, dat onze minister van buitenlandse zaken in deze dagen te New-York verdedigt nopens de nood zaak, Duitsland ten volle deel te doen hebben aan de nauwere aaneensluiting van Europa, wordt in deze troonrede uiteraard volledig ondersteund. Europa is te verdedigen, maar alléén, als daar bij aan volledig bewapende Duitse di visies een taak wordt toebedeeld. Het getuigt van grote werkelijkheidszin, dat onze regering deze onomstotelijke maar in Frankrijk en Engeland nog al te weinig erkende waarheid op zo onverholen, duidelijke wijze erkent en tot richtsnoer voor het politiek- militaire beleid van het Westen wenst te stellen. Er kan geen eenheid van Europa zijn zonder die algehele inschakeling van Duitsland op economisch en militair terrein. Dat een daarmede gelijke tred houdende politieke ontvoogding van Duitsland de prijs is voor deze samen werking moge onprettig schijnen het is nu eenmaal een eis, die ons door de barning dezer tijden gebiedend wordt opgelegd. J)AT ER, als gevolg van de enorme financiële eisen, die de versterking onzer defensie stelt, ook in het komen de jaar van belastingverlaging nog geen sprake zal kunnen zijn, is duide lijk. Dat er op allerlei terrein van de regering gevraagd mag worden het voorbeeld te geven op het stuk van bezuinigen, is al evenzeer duidelijk. Wie voor ogen houdt, dat zowel ons eigen nationaal belang als de verplich tingen jegens onze verdragspartners, voor de defensie-uitgaven een bedrag van minstens 950 millioen gulden gaan vorderen, die zal hoe zwaar ook de belastingdruk met name grote delen van de middenstand moge treffen het inzicht erlangen, dat de regering, bij de nog altoos zorg barende finan ciële situatie, in de onmogelijkheid verkeert de fiscale druk te verlichten. Anderzijds mag van de regering ver langd worden, dat zij, nu leger, lucht macht en vloot het leeuwenaandeel van de inkomsten gaan opeisen, met de grootste nauwkeurigheid zal nagaan op welke andere posten bezuinigd kan worden, zonder dat de levensstandaard daardoor, erger dan strikt-noodzakelijk is, wordt aangetast. Dat snelle voortschrijding van de economische integratie van Europa krachtig door haar bevorderd dient te worden, is in dit verband ze evident, dat het geen nader betoog behoeft. En dat de regering, voor wat het beleid in eigen land betreft, de bevordering der industrialisat' tot een kernpunt van haar economische politiek 'Mijft maken, is al even vanzelfsprekend. In hoeverre overigens deze tijd gunstig is, om door nieuwe wettelijke maatrege len aan bedrijfslichamen bevoegdheden toe te kennen, zal de practijk moeten uitwijzen. Stellig is er meer dan ooit behoefte aan arbeidsvrede, maar men zal er zich voor hebben te hoeden, de productiviteit geweld aan te doen door het invoeren van ook maar enigerlei maatregel, die de gang van zaken in ons bedrijfsleven remmend zou be- invloeden. Dat de regering niet zal aarzelen dieper en omvattender in te grijpen op economisch gebied, wanneer de ont wikkeling zulks nodig maakt, is een toezegging, die geheel past in het kader van de halve oorlogseconomie, die aan de troonrede ditmaal een zo bij uitstek ernstig karakter verleent. Men kan slechts hopen, dat een eventueel die per en omvattender ingrijpen der rege ring met de uiterste zorg zal geschie den en niet verder zal gaan dan voor het nationaal welzijn onontkoombaar noodzakelijk is. UET IS GOED, dat de regering schaars is met beloften op allerlei ander terrein. Wat kan zij beloven, nu het vraagstuk van ons aller veiligheid haar grootste waakzaamheid en het groot ste deel harer middelen opeist? Min der dan ooit is dit de tijd voor het opsommen van een verlanglijst, hoe dringend ook in tal van andere sec toren van het openbare ven de pro blemen om oplossing roepen. Zij wor den ondergeschikt gemaakt volko men terecht aan het alles en allen omvattend vraagstuk van de veiligheid onzer nationale zelfstandigheid, al dient met dankbaarheid erkend, dat de regering de vitale punten van het staatsbestel en het volksleven de zor gen blijft geven, die zij nodig hebben. ^IE DE TROONREDE leest, houde 't beeld voor ogen, waarmede wij deze korte analyse begonnen: 'het beeld van het onzegbare leed, dat dt oorlog in zijn gruwelijke, moderne vormen over gans een volk brengt. Opdat onze kin deren wat God verhoede niet als verlaten wezen in brandende ste den en dorpen zouden moeten achter blijven, daarom en daarom alleen is deze troonrede zo vervuld van zorg om de verdediging te land, ter zee en in de lucht. Troosteloos moge dit alles schijnen, in wezen is het zulks niet. Een volk, dat zich offers weet te getroosten voor de veiligheid van zijn huis en haard, voor de vrijheid van zijn eigen bescha ving, voor de zuiverheid van zijn poli tieke zeden en voor de handhaving van zijn Christelijke en Westers-humanis- tische levensopenbaring, zulk eer volk kan getroost zijn taak opnemen en de weg gaan, die de plicht en de gehoor zaamheid aan de hoogste geboden het opleggen. De veiligheid en de vrijheid worden duur betaald in deze van spanning vervulde dagen. Tè duur betaald zijn zij nooit! De Noordatlantische Raad heeft de vorming' van een internationaal leger ter verdediging van Europa goedge keurd. Het voorstel om in zo kort mo gelijke tijd een één geheel makende militaire macht te vormen, welke in staat is Europa te verdedigen, werd „hartelijk ontvangen". De Raad ging uiteen om de ministers van buitenlandse zaken in staat te stel len hun Tegeringen te raadplegen over de middelen om een internationaal leger te vormen. De Raad heeft een besluit over Duits- lands herbewapening voor enkele dagen uitgesteld. Het uitstel zou niet langer dan twee weken duren. Een vooraan staande Franse woordvoerder zeide, dat, hoewel de kwestie nog niet opge lost was, de sfeer toch zodanig was, dat hoop bestond voor een voor alle par tijen bevredigende oplossing. Onmiddellijk na het uiteengaan van de Raad zetten de minister van buiten landse zaken der Westelijke „Grote Drie" hun geheime besprekingen voort voornamelijk betrekking hebbend op technische problemen, die zij moeten oplossen als bezettingsmogendheid in West-Duitsland. DUUR ENGELSE DIENSTPLICHT NU TWEE JAAR. Het wetsontwerp van de Britse re gering tot verlenging van de dienst plicht van 18 maanden tot twee jaar is Maandag wet geworden. Met ingang van 24 September wordt de maximumprijs voor koffie ten gevolge van het wegvallen van de re geringssubsidie gebracht van f 1.10 op f 1.92 per 250 gram. Voor deze prijs van f 7.68 per kg kon nog rekening gehouden worden met minder dure aankopen. Een koffieprijs op basis van de tegenwoordige wereldmarkt zou ongeveer op f 8.48 per kg komen. Aan Horecabedrijven en instellin gen, die voor hun koffietoewijzingen sedert 1 Juni 1950 een heffing van f 4 per kg vooruit hebben betaald (deze heffing had ten doel de subsidie op koffie, die niet voor huishoudelijk "êrbruik bestemd werd. terug te ne men) wordt de heffing op de nog niet aangewezen toewijzingen gerestitueerd. - I

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1