Wordt er momenteel gehamsterd? Het Vnlpenhnis 1 Middenstand ziet enige omzetstijging HUISVROUWEN KWAMEN BIJEEN AGENDA Firn Marie Ondejans Lappendag belooft succes te worden JÉMÊ Worstelwedstrijden van nationaal gehalii V Maar het antwoord is vrij aigemeen ontkennend Rayondirecteur Twentse Bank overgeplaatst Burgerlijke Stand De kaasmarkt R.A.C.-West organiseert een najaarsrit Handlichtingen De Alkmaarse elftaUe Damclub W.D.O. Crescendo speelt voor de K.R.O. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 19S0 kl lij ge ge zij hi ne hi he St! Hi ja; in ee hi; an pu zie ws tot Ne ne vo z< b (Van een eigen verslaggever). \yORDT er op het ogenblik gehamsterd? Vraag het een huisvrouw. Tien tegen één, dat zij een bevestigend ant woord geeft. Niet, dat zij zelf steeds mee zal doen. Er zijn inderdaad wet dames, die uit vrees voor wat wel eens zou kunnen gebeuren, alvast maar weer zijn begounen met het opslaan van een flink voorraadje van het één en ander. Er zijn echter ook verstandiger dochteren Eva's. Die kijken eerst de kat nog eens uit de boom en overleggen, dat al dat gehamster alleen maar tot moeilijkheden kan leiden. En dan is er nog een flinke categorie, die door de dwang der onaangename omstandigheden het vormen van voorraden moet nalaten. veel aan maten gebonden. Dames schoenen zijn erg aan de mode onder hevig. Een modelletje, dat vandaag erg in trek is, kan over een half jaar wel helemaal niet meer in de smaak vallen. Dranken en tabak. J-JET IS een kwestie van smaak, of men dranken en tabakswaren tot de eerste levensbehoeften wil rekenen. Gezien de belangrijke plaats, welke ze in het dagelijkse leven van vele mensen innemen, hebben we ook hun leveranciers in onze kleine enquete be trokken. Zo vuurden we dus onze vra gen af op een detaillist in wijnen en gedistilleerd. Ook hier een zij het geringe stijging van de verkoop. Maar van gehamster kon naar het oordeel van onze zegsman niet worden gesproken, wel van voorkoop, met het oog op de nogal belangrijke verhoging van de accijns op gedistilleerd, die aanstaan de schijnt te zijn. Het gebeurt dus nu wel, dat men alvast voor een komen de gelegenheid het nodige inslaat, ten einde de hogere prijs te ontlopen. Maar moeilijkheden met de bevoorrading zullen hieruit stellig niet voortvloeien, wanneer althans de omzetstijging niet doorzet. Met de tabaksartikelen bleek de zaak al heel eenvoudig te liggen. Er wordt niet extra gekocht, zei een winkelier. De mensen hebben er geen geld voor. En een ander vertelde: Er zijn na tuurlijk uitzonderingen, maar over het algemeen wordt er niet gehamsterd. Jty^AAR gehamsterd wordt er, zegt men. En dan worden tal van ar tikelen genoemd, die niet of moeilijk meer te krijgen zijn. Naaigaren is er niet meer, zegt men. Men is het er nog niet helemaal over eens, of dat komt door „gehamster" dan wel, door dat da handel de voorraden zou vast houden. Suiker zou ook al zijn weg gekocht. Enne Nu ja, genoeg van al die klachten. We stellen onze vragen nu eens niet aan de huismoeders. Ditmaal gaan we naar hen, die ons voorzien van al hetgeen we dagelijks nodig hebben. Naar de kruidenier, de textielhande laar, de slager. Naar de man die schoenen verkoopt, naar de sigaren winkelier. Zegt u eens, man of vrouw van de praetijk, wordt er gehamsterd? Zet u meer om dan gewoonlijk? Aanzien lijk meer? De kruidenier spreekt. Och, vertelde ons de kruidenier, het is veel erger geweest dan op het ogenblik. Er wordt natuurlijk wel iets meer verkocht dan gewoonlijk, maar abnormaal is het niet. We merken het natuurlijk aan de omzetsnelheid van onze voorraad. Daar zijn we nu iets gauwer doorheen. Een huismoe der, die doorgaans twee stukjes huis houdzeep kocht, bestelt er nu vier. Of ze koopt eens een stukje toiletzeep meer. De slaolie gaat wat vlugger en er wordt eens een extra pakje thee gekocht. De vraag naar houdbare artikelen is echter een paar maanden geleden veel groter geweest. Toen hebben we haar zelf trouwens geremd. Wanneer er toen eens iemand kwam om tien pond rijst, kreeg hij een pond. Op het ogenblik is de suiker een beetje krap door de havenstakingen en de over gang van de oude naar de nieuwe oogst. Nu moeten we de beschikbare voorraad wel eens verdelen. Maar die schaarste is een kwestie van een dag of tien. Weggehamsterd is de suiker allerminst, al wordt hierin ook wel iets meer verkocht dan anders. Textiels vele fEictoren. pjUISVROUWEN beklagen zich er over, dat ze geen klosje naaigaren meer kunnen kopen, schreven we. Be tekent het, dat er garen wordt ge hamsterd? Kan men over het alge meen zeggen, dat er textielwaren worden opgeslagen? Hierover bleken de meningen uit een te lopen. In een volkszaak ver telde men ons, dat er vrij veel belang stelling voor textiel bestaat. Er gaat nogal wat meer weg dan normaal, zei men. Maar hier speelt de vrees voor prijsstijgingen een belangrijke rol. En ook zit er iets besmettelijks in de koopdrang: de één steekt de an der aan met verhalen over artikelen, die niet meer te krijgen zouden zijn. In een andere zaak hoorden we een uiteenzetting, die van de voorgaande nogal wat afweek. Ook hier stijging van de omzet. Sinds Mei, Juni. „Maar toch kan men niet zeggen, dat er een „verkooppiek" op te merken valt. Het peil van de omzet is sindsdien vrij con stant gebleven. Wel zijn er verschui vingen tussen de verschillende soorten goederen," aldus het oordeel van onze zegsvrouwe. Uiteraard is er een zekere vrees voor „wat er zal gebeuren". Maar ook andere factoren spelen een rol. Zo valt er bij het linnengoed moeilijk te spreken van hamsteren, omdat het hierbij ook nog steeds gaat om ver vanging van wat in en na de oorlog door slijtage is uitgevallen. De ver koop van wol vertoont een zekere sei zoenstijging: de winter staat voor de deur en men koopt dus meer wollen goederen en garens. Ook is er een zekere voorzorg. Men voorziet prijsstijgingen en schaft zich nu maar alvast aan, wat men eer lang nodig denkt te hebben. Buiten gewoon groot zijn de aankopen ove rigens niet. Over het algemeen zal de handel het wel kunnen bijbenen. Al leen bij de geïmporteerde garens zal een zekere krapte kunnen optreden als gevolg van de aankopen voor mi litaire doeleinden. Schoenen: mode-artikel. O, ja, stellig, verklaarde een schoenenhandelaar, toen wij hem vroe gen, of h\j op het ogenblik meer om zette dan normaal. Denkt u maar eens in: we hebben het nu druk, terwijl deze maanden anders de slapste tijd van het jaar zijn. Het verschil is wer kelijk aanzienlijk. Maar hamsteren zou ik dit niet wil len noemen. Eerder zou ik willen spre ken van „voorkoop". Men verwacht, dat de prijzen zullen oplopen. Inder daad kunnen deze stijgingen zeer aan zienlijk worden, hoewel er geen enke le voorspelling valt te doen: alles wordt tegen dagprijs geleverd. Het publiek tracht zich hiertegen te dek ken. Schoenen zijn overigens niet een artikel, dat zich erg voor overdreven voorraadvorming leent. Kinderschoe nen kan men niet opslaan. Die zijn te Een enkeling vormt een voorraadje, maar dat wordt meer gedaan met het oog op de te verwachten prijsverhogin gen. Ook de winkeliers proberen zich hiervoor nog al eens te dekken. Heel kort maakte het de slager, wiens oordeel wij vroegen. De mensen hebben geen geld en wij hebben niets aan te bieden, want het is er eenvoudig niet. Geen sprake van hamsteren. Wanneer we nu ten slotte de veel besproken hamsterwoede nog eens uit de gezichtshoek van de Alkmaarse middenstander bezien, dan blijkt het nogal mee te vallen. Er wordt wel iets meer gekocht dan gewoonlijk zeker bjj de kruidenier maar de rage van een paar maanden geleden is geluwd. Heel voorzichtig vormen talloze huis moeders een voorraadje voor mogelijke kwade dagen. Maar er worden geen massa's meer ingeslagen. Niettemin kan ook deze „geleidelijke-aankoop- politiek" nog wel eens moeilijkheden opleveren. We denken maar aan de flessen voor de slaolie en de grond stoffen voor de zeepfabrieken, om te weten waar de knelpunten kunnen lig gen. De directe invloed van de oorlog in Korea is al niet meer voelbaar. De indirecte nog wel. De internationale spanning heeft tal van prijsstijgingen veroorzaakt. Daartegen pogen velen zich enigermate te dekken, door al vast nu te kopen, wat ze over enige tjjd nodig weten te hebben. Hierop kan dus over enige tijd een reactie worden verwacht in de vorm van een ver minderde omzet. Bij de textielbranche spelen ook seizoeninvloeden _mee. Dat en het feit, dat vele huisvrouwen nog steeds de door de oorlog veroorzaakte tekorten in hun linnenkast aanvullen, maakt een analyse van de omzetstijging in deze branche zeer moeilijk. Tekorten dreigen er over het alge meen niet. Wel bestEiat hier en daar de kans, dat er tijdelijk een zekere schaarste optreedt. Maar reden tot ongerustheid is er volgens onze in drukken nog allerminst. Een interessante lezing Gistermiddag zijn voor 't eerst in deze herfst de leden van de Huisvrou wenvereniging in de Muziektuin bij een gekomen. En in groten getale. In haar openingswoord sprak de voorzit ster mevr. Swanenburg-De Vye een woord van welkom en wel in het bij zonder tot de spreekster mevr. Szekely- Lulofs wie het bestuur bereid gevonden had om in de kaasstad te komen spre ken. Verder sprak de voorzitster een woord van welkom tot de dames die kort geleden uit Indonesië gerepatri eerd waren en van wie zij hoopte, dat zij zich spoedig in de vereniging thuis zouden gevoelen. Hierop werden nog enkele zakelijke aangelegenheden besproken waarvan wij hier vermelden, dat de deelnemers lijst voor- de cursus lunchschotels en restverwerking die in October in de gasfabriek gehouden zal worden evenals de lijst voor een bezoek aan de corsettenfabriek v.d. hn. Eckmann vol- tekend is. Verder dat de dames nog in de gelegenheid zijn om zich op te geven voor de cursus „Lezen en be handelen van -onze moderne dichters." Deze cursus zal tien lessen omvatten, steeds te houden 's Maandags om de veertien dagen. Lezing van mevrouw Székely- Lulofs. Hierna gaf mevr. Swanenburg-De Vye het woord aan de spreekster. Mevr. Székely-Lulofs, die we allen kennen door haar boeken, had als onderwerp gekozen een belangrijke vrouwenfiguur die van 18351850 in Engeland in het middenpunt van de p-olitieke belang stelling heeft gestaan, mrs. C. Chis- holm. Mevr. Székely-Lulofs begon met een korte schets van de geschiedenis van Australië tot aan de tijd van Mrs. Chisholms werkzaamheid. Allereerst gaf zij een beschrijving van de ontdek kingsreiziger Abel Tasman (16421644) lot James Cook (1770). De belangstel ling in Europa voor dit nieuwe wereld deel bleek echter niet bijzonder groot. Pas toen er door de voor Engeland on gunstige afloop van de Amerikaanse revolutie behoefte aan nieuw koloni satiegebied kwam werd dit beter. De eersten die op Australië werden los gelaten waren gedeporteerden wier enige vreugde was dat hun misdaad in Australië niet bekend was. Overigens had Australië toen niet veel te bieden, iets dat zowel door de wildheid der bevolking als het barbaarse optreden van sommige gouverneurs veroorzaakt werd. De gewone kolonisten hadden het wat dit laatste betreft natuurlijk beter. Langzamerhand werd Australië verder verkend en in het tijdperk van koningin Victoria nam de kolonisatie vanuit Engeland en Ierland, mede door de slechte levensomstandigheden onder de bevolking toe. De regeling door de regering van de emigratie, die ook door sommigen op eigen houtje werd onder nomen, was echter erbarmelijk en de afschuwelijkste wantoestanden waren er het gevolg van. Deze toestanden zou den misschien nog verergerd zijn als niet mrs. Caroline Chisholm zich hier voor had gaan interesseren en besloten had een einde aan de chaos te maken. Mrs. Caroline Chisholm, die geboren was in Northamptonshire leefde jaren met haar man, captain Chisholm, in Brits-Indie. In 1838, het kroonjaar van koningin Victoria, ging het echtpaar met verlof naar Australië, Sydney. Ze zagen de wantoestanden. Caroline Chisholm trachtte, ondanks - de tegen werking der overheid, de oppositie der mannen en de tegen haar gerichte ar tikelen in de Australische kranten, haar plannen verwijzenlijken. Ze slaagde er na veel moeite in de beschikking te krijgen over een barak waarin voorheen immigranten werden gehuisvest. Deze werden echter na 48 uur weer op straat gezet, werk of géén werk. Ze mocht de barak naar haar eigen inzichten inrichten en er een veilig tehuis voor alleenstaande jonge meisjes en vrouwen van maken. Caroline Chisholm legde contacten met de werkgevers en stelde hen in verbinding met de immigranten. Zij vertrok toen haar man gepensionneerd werd naar Engeland om daar actie te voeren voor een verbeterde emigratie regeling. Ze zocht contact met de re gering, hield lezingen, stichtte fondsen, haalde geld op en zag zich geholpen door de machtige pen van Charles Dic kens die in vurige artikelen zijn me ning over de deportatie-export uiteen zette. We zien dan mrs. Chisholm, die de emigranten van Engeland uit Australië binnenleidde, zich ineens uit haar werk terugtrekken. 1850. Tien jaar lang heerste er een goudkoorts in Australië. Tegen deze veranderde situatie achtte ze zich niet opgewassen. Tegenwoordig, zo vervolgde mevr. Székely-Lulofs haar boeiende voor dracht, denken wij, nu we weer in de tijd van emigratie staan aan die tijd waarin mrs. Chisholm haar werk be gon. Dat de toestanden waaronder nu geëmigreerd wordt veranderd zijn is in grote mate te danken aan het werk van deze vrouw, wier naam, zeer ten onrechte, vrijwel onbekend is. De voorzitster dankte ten slotte de spreekster voor haar zeer interessante rede waaruit bleek wat vrouwen be zield met idealen en gedragen door 'n geloofsovertuiging kunnen bereiken en daardoor een voorbeeld voor ande ren kunnen worden. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Prima Bal lerina (alle leeftijden; Victoria Theater, 8 uur: 'n Jantje op het gladde pad (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur De fatale brief (18 jaar). ZATERDAG. Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Prima Ballerina (alle leeftijden); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Een Jantje op het gladde pad (alle leeftijden); Cinema Americain, 2.30 uur: Jeugdfilm „De spoorzoekers" (alle leeftijden); 7 en 9.30 uur: De fatale brief (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Openingsbal Arendsen. De heer L. Kleiboer gaai heen Met ingang van 1 October is de Rayondirecteur van de Twentse Bank te Alkmaar, de heer L. Kleiboer, be noemd tot bestuurder van de kantoren in het zuidelijk rayon van deze Bank, met standplaats Maastricht. De heer Kleiboer, die in 1944 zijn functie in Alkmaar aanvaardde, ver wierf weldra een grote bekendheid. Buiten zijn werk aan de Twentse Bank maakte hij zich verdienstelijk door mee te werken aan de oprichting van het Departement Alkmaar van de Nederlandse Maatschappij van Nijver heid en Handel, hij had zitting in het college van regenten der gevangenis, hij maakte deel uit van gecommitteer den voor het eindexamen van de Han delsschool en hij was penningmeester van de Alkmaarse Vereniging voor de geld- en effectenhandel. Op 29 Augustus 1910 trad de heer Kleiboer in dienst bij het kantoor te Almelo van de Twentse Bank. Via een overplaatsing naar het hoofdkantoor in Amsterdam wist hij zich op te wer ken tot procuratiehouder, in welke functie hij daarna in Venlo werd be noemd, waar hij spoedig werd bevor derd tot rayondirecteur. Als zodanig kwam hij naar Alkmaar en zal hij nu in Maastricht gaan werken. De heer Kleiboer neemt slechts node afscheid van Alkmaar. Door zijn be minnelijk karakter werd hij spoedig een zeer geziene stadgenoot, die men vele vooraanstaande plaatsen in het maatschappelijk leven toevertrouwde. Naar wij verwachten, zal de heer Kleiboer zich 'n het zuiden spoedig thuis voelen. De beste service! De grootste keus! SCHOUTENSTRAAT 13 Uw vulpen defect? Wij helpen direct! Geboren: Cornelis, z. van N. Dignum en E. Kraakman. Frans H., z. van J. van Laaren en C. Mazereeuw. Ondertrouwd: Marinus N. de Waard en Anna Mayer. Anton Vooistra en Hendrica J. Schaak. Theodorus C. J. Krijgsman en Elisabeth W. van der Linden. Pieter Gorter en Elisabeth Schaap. Comelis Hoogenhout en Jacoba Vijselaar. Getrouwd: Wicher Mol en Trijntje Tegel. Martinus J. Zwijnenberg en Johanna A. de Vries. Overleden: Comelis Roos, 73 jaar, gehuwd met T. Pranger. FAILLISSEMENTEN. De Alkmaarse Rechtbank heeft gis teren in staat van faillissement ver klaard: 1 Th. van Duin, groentenhandelaar, Castricum, Hoogevoort 8. Rechter commissaris mr. J. N. Alblas, curator mr. W. A. Dumbar. 2 Schildersbedrijf H. F. 't Hart en Zoon, Wieringen, Haukes 2. Rechter commissaris mr. R. W. J. C. vd Wall- Bake, curator mr. H. Jonker, Den Hel der. Vele kooplieden hebben ingeschreven Alkmaar kan aan zijn reeks van jaarlijks terugkerende hoogtijdagen weer een toevoegen, In de laatstgehou den raadsvergadering is de officiële datum van de lappendag gelijk gesteld met die van de Landbouwdag, welke dit jaar valt op 27 September. Het vorig jaar is de merkt een groot suc ces geworden. Het aantal bezoekers werd beschat op 10.000. De markt is dus niet alleen meer van belang voor de kooplieden maar voor de gehele middenstand in Alkmaar, die vorig jaar wel gevaren is bij het grote aantal bezoekers. De markt zal de gehele Laat bezetten. Niet minder dan twee honderd kooplieden hebben ingeschre ven met een gezamenlijk aantal stallen van driehonderd. De kramen zullen met het front naar de winkels komen te staan. Het bestuurslid, de heer J de Moei, deelde ons mede, dat de samenwerking met de Laat-winkeliers in de schoen'ën is gezakt. De oorzaak hiervan is onbekend, temeer daar deze samenwerking het vorig jaar voortref felijk was. De handelswaar zal hoofd zakelijk bestaan uit textiel, maar on der de vele inschrijvers zagen wij toch ook verschillende andere catego rieën, zoals speelgoederen, bijoute rieën, suikerwerken, lederwaren, fruit en natuurlijk ontbreekt ook de popu laire patate-f-rite-kraam niet. Buiten deze 200 kooplieden zullen er 23 standwerkers zijn, waaronder bijna al degenen, die meededen aan het succesvolle concours, dat onlangs in onze stad gehouden werd. Deze mensen zullen staan van de Koorstraat tot de Schoutenstraat en aansluitend aan het einde der mark. Op de hoeken en an dere open plaats op de Laat zullen enl08 „demonstrateurs" het publiek tot zich pogen te trekken. Deze dag belooft dus iets groots te worden en zo het weer geen spelbreker is, wor den er nog meer bezoekers dan het vorig jaar verwacht. De Laat zal de 26e September 's nachts om twaalf uur voor alle verkeer gesloten worden, daar men dan reeds met de opbouw van de uit Utrecht komende 300 stal len zal beginnen. Zij blijft verder de gehele dag gesloten voor het verkeer tot 's avonds acht uur. Het is typerend dat nu ook Purmerend met een soort gelijke markt begint. Schagen heeft op 5 October al een lappenmarkt Hoorn Maandags na de kermis en ook Purmerend hield dit jaar een proef- markt. Om te voorkomen, dat de hele stad vol kramen komt, heeft men de bepaling gemaakt, dat slechts die kooplieden mogen deelnemen, welke het vorige jaar het experiment met de proefmarkt aandurfden en zij, die vast op de Zaterdagse markt staan. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Po m 80. Mevrouw de Woli probeert met zoet gekwezel de schuld op haar man te werpen, maar Moeder Woeffielaat zich niet om de tuin leiden. „Zou je je niet schamen, om de schuld nu op je man te gooien? Je hebt toch zelf zeker ook meegedaan aan die roof partijen? En zeg me nu snel waar mijn kinderen zijn, of er gebeurt hier een ongeluk". En om de wolven vast een voorproefje te geven van wat ze bedoelt, bogint Moeder Woeffie op nieuw de aanval. Ditmaal met mattenklopper. Steunend en jamtl rend vertellen de wolven haar dat Pim, Pam en Pom in de kelder op. sloten hebben. Nu dat laat Moei zich geen twee keer zeggen en etl later komt ze weer te voorschijn het strijdtoneel met een be dun Pim, Pam en Pom in de achterhoei Pim, Pam en Pom zijn sprakeloos, zij zien, welk een ravage hun Moed: heeft aangericht. Jiu-Jitsu-demonstratie van sportschool Kuilman Het is weer geruime t(jd geleden dat de Alkmaarse krachtsportvereniging S. S.S. worstelwedstrijden van enig for maat organiseerde. De laatste maal dat w(j S.S.S. naar buiten zagen optreden was tijdens de groots opgezette propa- ganda-avond welke ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan werd georganiseerd. De toeschouwers kregen een aantrek kelijk boksprogramma voorgezet en een gewichthef-demonstratie, waarvan Bram Charité medewerkte. Het was een goed geslaagde avond maar toch was het programma niet ge heel volledig. Het worstelen ontbrak en om in dit manco alsnog te voorzien or ganiseert S.S.S. Zaterdagavond, nog steeds in het kader van de jubileum viering, een avond waarop dit onderdeel van de krachtsport naar voren wordt gebracht. Niet in demonstratiepartijen maar in wedstrijden waaraan verschil lende prominente Nederlandse worste laars deelnemen. Leden van S.S.S., D. O.K. en Achilles zullen de strijd met el kaar aanbinden. Van de Alkmaarders Hoewel thans een afzetting met tou wen van het marktterrein overbodig geworden is, was het bezoek van de vreemdelingen aan de kaasmarkt he denmorgen nog redelijk te noemen. Er waren onder meer veertien vertegen woordigers van Schotse reisbureaux, die een tocht door ons land maken om hun reisprogramma voor het volgend jaar op te stellen. Voorts was er een gezelschap van veertig keurmeesters van de Keuringsdienst voor Waren. Om elf uur verlieten de touristen de schuilplaats in en rond de Waag om in de striemende regen op de Bathbrug naar het steeds aantrekkelijke steekspel van de ruitertjes te kijken. De aanvoer van kaas was'goed. Er werd 46.000 kg aangevoerd, waaronder veertien stapels fabriekskaas. Kleine fabriekskaas f 1.13 en zeven stapels kleine boerenkaas f 1.11%. Dinsdag waren te Bodegraven 226 partijen aangevoerd: le s. 2.142.20, 2e s. 2.052.13, zware soort 2.38 met een goede handel. In Woerden waren Woensdag 302 par tijen: le s. 2.13—2.20, 2e s. 2.03—2.10, zware tot 2.40. Handel matig. In Gouda waren er gister 260 partijen: le kw. 2.14—2.22, 2e kw. 2.04—2.13, extra zware 2.40 met een goede handel. Alles exclusief exportverplichting en omzet belasting. Het district Noord-Holland-Noord van de RAC-West organiseert op Zon dag 22 October een najaarsrit. 's Morgens te 10 uur start de eerste wagen op het Canadaplein, waarna iedere minuut een andere deelnemer aan de routebeschrijvingsrit van on geveer 90 km zal beginnen. Geheime routecontrolles en vaste tljdcontroles zullen de wegen „versperren". Ergens in Noord-Holland zal vervolgens een uur gepauzeerd worden, waarna de RAC-leden aantreden voor. een kaart- leesrit van zeer bijzonder karakter ter lengte van 70 km De finish van de wedstrijd, is te Hoorn. De gemiddelde snelheid zal wederom 40 km bedragen Het maximum aantal deelnemende wagens is op 120 gesteld Bij beschikking van «Je kantonrech ter te Alkmaar d.d. 13 September 1950 zijn aan Pieter Cornelis Asjes, gebo ren te Alkmaar op 11 Juli 1930, van beroep smid-monteur, wonende Ber- gerweg 169, te Bergen (N.-H.), de na volgende rechten van meerderjarig heid verleend: het te Alkmaar aan gaan van en het deelnemen in een vennootschap onder firma, betrekke lijk het drijven van nering en handel in landbouwwerktuigen en machine rieën, alsmede van een landbouw- en hoefsmederij, het sluiten van alle ver bintenissen, betrekkelijk die vennoot schap onder firma, het drijven van handel en nering in landbouwwerktui gen en machinerieën, van een land bouw- en hoefsmederij en het doen van alle daden en verrichtingen, als daartoe noodzakelijk zijn, een en an der met inachtneming van het be paalde bjj artikel 484 B.W-. moeten wij allereerst Arie van Lien noemen die in tal van nationale wei strijden zijn klasse heeft getoond. Ee niet minder spectaculaire worstelaar Duup Kok. Doorkneed in alle grepi als deze S.S.S.-er is zal hij voor ied; tegenstander een niet te onderschat!» concurrent zijn. Henk Boersen en üj Schats staan nog steeds hun mannefj Zij zijn in staat een partij door e; snelle touché tot een overwinning brengen. Achilles werd dit jaar clui kampioen van Nederland en breng! J zijn favorieten, waaronder Klaas Groj achtvoudig Nederlands kampioen, nu naar Alkmaar. De sterkste vertegen, woordiger van DOS is de Beverwisa Arend Hals. Uit een en ander Mijrf wel dat er partijen van nationaal gekt- te te verwachten zijn en alleen daavtt zal een bezoek aan het Wapen vb Heemskerk al de moeite waard zijn. Er is echter nog meer. Door J. Ktiï man en enkele van zijn leerlingen woi den Jiu Jitsu demonstraties gegeve: Reeds eerder zagen wij waartoe Kui man en zijn leerlingen op dit gebied staat zijn en dat is niet weinig. H belooft voor S.S.S. een goede sluiting avond van de jubileumfestiviteiten worden, temeer daar het gebruikel bal met muzek van De Dolonans toeschouwers nog enkele uren van g zellige ontspanning garandeert. A!cniaria sterk gewijzigd In het elftal van Alcmarla Victr: dat Zondag ZFC ontvangt, zijn vt schillende veranderingen aangebrac! Doordat vd Lek voorlopig niet me beschikbaar is, zal Frits Heldermi weer hersteld van zijn enkelblessui de llnksbackplaats bezetten. Muldi linksachter in het tweede elftal, neeiH nu de zware taak van stopperspil vc;: zijn rekening. In de voorhoede is Ditzel op rechtsbinnenplaats vervangen door Meene. Willy Schmidt speelt wee) linksbuiten en de Buyzer linksbinne: De withemden treden nu met de vol| gende ploeg aan: Afink; Maasen e Helderman; Wit, Mulder en Badenhui zen; Eversteyn, van Meene, Paulisa) de Buyzer en Schmidt. Alkmaarse Boys komt met het zeil] de elftal in het veld. Namelijk: Kramer; Metselaar en Krul; Bar!] De Ley en Admiraal; T. Indri, J. dri, Pater, De Grand en Knip. In de Randers-ploeg heeft een kle; ne omzetting plaats gevonden. De Ooyevaarsnestbewoners komt. als het volgt uit: Vethaak; Klepper Van der Plas; Th. Bakker, Sol en 1 Bakker; Stroet, Goseling, Th. Schi P. Teigeler en E. Folkers. Bij RKA'FC was rechtsachter Worl niet beschikbaar zodat deze pl« thans met de volgende spelers in M veld komt: Popma; Smorenberg en t Stam; N. Stam, N. Tijm en Kleybroel P. Tijm, De Nijs, Heinis, J. Tijm t Van Saaren. De opstelling van Alkmaar is: Vt Twuyver; Norden en Zwart; Bakkc Schoonhoven en Roos; Bruin, Gerri' sen, Van Baden, Snel en Groot. De onderlinge zomercompetitie loop-] ten einde. Alleen de eerste afd. is Ml niet uitgespeeld. In de 2e afd. Is G. Kuyt eerste geworden en in de 3e sii C. Fok. De resultaten van de laatst gespeel' de partijen waren; C. Dammer—'- Schipper 0—2, R. Zaadnoordijk-ft] Kruider 11, R. Zaadnoordijk-P Veer 2—0. G. vd Kuyt—A. Bosman 2—0, Langras—G. vd Kuyt 0—2, Jb. Strijbü C. Fok 0—2, C. Fok—J. Oostenbroeli 2—0, J. Oostenbroek—B. Davelaar De accordeonvereniging Crescêndcj uit Alkmaar, dirigent de heer Jb. HK' tog zal binnenkort een uitnodigiM krijgen om voor de KRO te komen spelen. Deze toezegging is gedaan dooi de muzikale adviseur van de KRO» Piet Lustenhouwer, die dezer het orkest heeft horen spelen. VERBOUWING UITGEVOERD. De verbouwing van de goudsmid!" winkel der firma Ibink op de Laat ontworpen en uitgevoerd door de Bui® te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2