Amerika wordt thans beheerst door twee problemen Algemene Vergadering der V.N. is begonnen Nederlands A-team thans kansloos Het Par! ement is overbelast t* De regering in de verdediging Wesl-Berlijn krijgt geen stroom meer Conferentie te New York over Atlantisch leger Hoe Marshall-gelden besleed worden Opnieuw 15 jaar geëist tegen Ir. Huygen Middlesex Wanderers naar Nederland, Slijkhuis won te Ma!mö Frankrijk stemt in met het plan-Acheson De Tweede Kamer sprak over prijzen Mr L G. Kortenhorst weer voorziiter van Tweede Kamer Defensie Atlantische scheepvaartwegen VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1950 Oorlogvoering en verkiezingen in het brandpunt (Van onze correspondent te New York) ft VER twee maanden gaat Amerika's bevolking opnieuw ter stembus, om 32 U nieuwe Senatoren (een derde van de Senaat) en een geheel nieuw Huis van Afgevaardigden te kiezen. De candidaten voor deze functies zitten voor het «vergrote deel nog in Washington, waar z« beslissen over wetgeving, die nodig r eewnrden nu de Ver. Staten paraat moeten staan voor internationale zowel als Vnnr het merendeel hebben de wetgevers haast, om naar hun Se hem opnieuw naar Washington moeten afvaardigen. In dat licht bezien is bet voor de Congresleden een onaangename gedachte aan te dringen op belas- i- Verhoring zelfs al vereisen de militaire verplichtingen en de toenemende tmgvern g s heide nartiien willen daarbij in een Dositie ziin. witie een dergelijke maatregel; beide partijen wallen daarbij in een positie zijn, elkaar de schuld voor het falen op binnenlands en internationaal terrein in de hoenen te kunnen schuiven. Dat er derhalve momenteel slechts een magere Wie tot stand komt van die wetgeving, die waarlijk noodzakelijk schijnt, is de -onaangename werkelijkheid, waarbij dan nog erkend moet worden, dat de ge dachte aan „November" in het brein van ieder Senator en Afgevaardigde de boventoon voert. ij ET is ondoenlijk, om thans reeds de lP positie der twee politieke partijen in dit duel te kenschetsen. Er is reeds de gebruikelijke portie modder opge rakeld, waarmee Democraten en Re publikeinen elkaar zullen bekogelen. Eén van de voornaamste elementen is een hernieuwd onderzoek omtrent Communisten, die hoge plaatsen in de •Amerikaanse regering zouden hebben bekleed; voorts is er de toenemende critiek omtrent het Aziatisch beleid, gepaard aan felle afkeuring van het beleid van de Minister van Defensie, Douis Johnson. Dit zijn wel de voornaamste bran dende kwesties bij de a.s. verkiezin gen. Zeer oppervlakkig gezien, kan men wel zeggen, dat de democratische partij sterk in het defensief is. Deze drie zaken betreffen voornamelijk het optreden der regering. Daartegenover staat, dat het publieke debat en de partij-beschuldigingen over en weer vaak geheel nieuwe elementen opra kelen, die men geneigd was voorbij te gaan. Het is reeds herhaaldelijk ge schied, dat de partij, die ogenschijnlijk in de knel zat, met betere resultaten uit de stembus kwam dan de zoveel offensiever optredende tegenstander. Doch dit is een kwestie van specula tie. De figuur van Mc. Arthur. Het incident, dat kortelings door de Amerikaanse regering om generaal :Mc. Arthur is veroorzaakt, riekt o.i. sterk naar een democratische poging een potentieel republikeinse candidaat in discrediet te brengen. De generaal is daarvoor dan ook een dankbaar doel wit. Mc. Arthur heeft politieke en mi litaire blunders gemaakt. Hij heeft Zijn oorspronkelijk inzicht, dat men met twee Amerikaanse divisies in Ko rea de aggressors kon terugdrijven, |irastisch moeten herzien en waar hij meende, dat het luehtwapen het opruk ken van de aanvallers afdoende had kunnen stremmen, hebben de feiten hem in het ongelijk gesteld. Dit doet $verigens aan zijn grootheid en com petentie als geallieerd commandant in Korea niets af. In politieke aangele genheden is hij gewoon geweest, zijn eigen weg te bewandelen. Daardoor heeft hij zoals o.a. door zijn recente bezoek aan Formosa de politieke leiders van het land vaak voor een fait-accompli gesteld. Hf' Hetzelfde was het geval met zijn ge wraakte uitspraak over de strategische '«betekenis van Formosa. Inderdaad, het gaat niet aan dat een geallieerd opper bevelhebber zich opwerpt tot een ont werper van politiek beleid. De gene raal is de uitvoerder van een zodanig beleid, dat wordt vastgelegd door de civiele politieke instanties, met name de President en zijn Secretary of State. In zijn uiterst doorzichtige poging om de Chinese communisten buiten het conflict in Korea te houden heeft Pre sident Truman nominaal een radicale volte face gemaakt ten aanzien van de Amerikaanse houding ten opzichte van Formosa. Het neutraliseren van dit eiland zou alleen aflopen aan het einde van het Koraanse conflict. Deze verklaring is uitermate dubbelzinnig. Zij behoeft zeker niet de indruk te vestigen, dat de V. S. thans een ander inzicht hebben omtrent de betekenis en de toekomst van Formosa. En de verklaring van President Truman was even doeltreffend geweest indien hij daarbij zorgvuldig had vermeden gene raal Mc Arthur op het matje te roepen. De orakeltaal waarin de nieuwste Ame rikaanse visie omtrent Formosa thans is gehuld is niat uitsluitend hoewel in hoofdzaak geënt op de politieke situatie in het Verre Oosten. De ver kiezingen houden er, naar wij vrezen, zijdelings verband mee. Mc. Arthurs verklaring, dat Formo sa in handen van de communistische tegenstanders een uitvalspoort zou zijn, waardoor de zelfstandigheid van menige Aziatische natie zou worden bedreigd, kan nauwelijks geconstru eerd worden als een afwijking van het Amerikaanse diplomatieke beleid. Mc. Arthur toonde daarbij een aanzienlijk beter begrip van de psychologie der Oosterse volkeren dan menige des kundige van het State Department. „Met resoluut optreden wint men res pect, met dralen de verachting der Aziaten," was de quintessence van zijn betoog op dit punt. Politiek „incident". Waarom dan schiep de president een kunstmatig „incident", dat overigens van zeer beperkte strekking werd ge houden, aangezien Truman bij zijn te rechtwijzing aan Mc. Arthur toevoeg de, dat zijn achting voor Mac. Arthur als militair in geen opzicht vermin derd was? Het antwoord is vermoedelijk, dat Truman elke poging van de Republi keinen in de kiem wilde smoren om, bij een eventuele meerderheid in het Con gres na November a.s., er op aan te dringen, Mc. Arthur uit Tokio over te plaatsen naar het Pentagon-gebouw in Washington, om de plaats van de minister van Defensie, Johnson, in te nemen. Men zou dan van te voren verzekerd zijn, dat de verhouding tus sen president en minister van defen sie uiterst gespannen zou zijn. Of het van Republikeins standpunt van goede politiek zou getuigen een 70-jarig generaal op een dergelijke post te plaatsen, is een kwestie van nadere overweging. Wij gaven dit voorbeeld slechts, om aan te tonen, hoezeer de verkiezingen -hun invloed doen gelden op ieder aspect van het Amerikaans optreden. Deze situatie is bepaald niet van gevaar ontbloot. Menigeen, die eerder geïnteresseerd is in het voorkomen van nieuwe conflicten, het beëindigen van de Koreaanse oorlog en het tot stand komen van een harmonieuze bewind voering der Westelijke mogendheden tegenover de dreiging van Moskou, ziet de Novemberdagen als een nacht merrie tegemoet en hoopt vurig, dat deze stembusgang uiteraard een nood zaak de belangen van deze natie en het Westen slechts eeu minimum aan schade zal toebrengen! Russisch protest aan West- Berlijnse commandanten S. A. Dengin, de voornaamste Sow- jetrussische vertegenwoordiger in Ber lijn, heeft Donderdag een protestschrij- ven gericht aan de' drie Westelijke commandanten tegen de „onderdruk king en vervolging" van Oostberlijnse „vredesstrijders" in de Westelijke sec toren door de Westelijke politie en de Westelijke autoriteiten. Dengin ver klaarde over bewijzen te beschikken, dat „vredelievende Berlijners werden geslagen, verguisd en gearresteerd omdat zij probeerden handtekeningen voor de vredesoproep van Stockholm te verzamelen. In zijn schrijven eist Dengin de intrekking van „alle on wettige instructies, gericht op de bru te onderdrukking van de activiteit der vrienden van de vrede in de Wes telijke sectoren en strenge bestraffing van de personen, die zich „aan derge lijke onderdrukking en vervolging heb ben schuldig gemaakt". Donderdagmorgen heeft het gemeen tebestuur van Oost-Berlijn de levering van electrische stroom aan de Weste lijke sectoren van de stad stopgezet. Beweerd wordt,, dat het Westberlijnse gemeentebestuur geweigerd heeft de vastgestelde prijs te betalen, hetgeen door de Westelijke autoriteiten wordt ontkend. West-Berlijn kan zichzelf in voldoende mate van stroom voorzien. De ministers van Defensie van Enge land, Frankrijk en de Ver. Staten zul len tezamen met de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie, die al in New York confereerden, de technische problemen verbonden aan het opbouwen van een Noordatlantisch leger en van de kwestie der opneming van Duitse contingenten bespreken. Woensdagavond heeft luitenant-generaal C. Giebel in het Officierscasino van de Luchtmacht te Scheveningen zijn functie van chef luchtmachtstaf officieel overgedragen aan luitenant-generaal I. A. Aler. Na de overdracht v.l.n.r. Generaal-mafoor A. Baretta, plaatsvervangend chef luchtmachtstaf, de heer Tilanus, kamerlid, luitenant-generaal C. Giebel, minister Schok- Uingluitenant-generaal I. A. Aler en de heer Rietveld, secretaris-generaal van het Departement van Oorlog. Wensen en critiek Gisteren zijn in de algemene ver gadering der V.N. de algemene be schouwingen begonnen. Allerlei wen selijkheden zijn uitgesproken, critiek op het beleid van verschillende landen is vaak scherp geformuleerd. Zo heeft Cadhil al Djamali, de minister van Buitenlandse Zaken van Irak, gepleit voor de bevrijding van alle volkeren die zich van hun politieke afhanke lijkheid bewust zijn, met name van de bewoners der Franse gebieden in Noord-Afrika. Voorts drong hij aan op eerbiedi ging vqn de beginselen van het Hand- HOTELBOUW EN TOURISME H Voor de bijzondere strafkamer van de ■Utrechtse rechtbank werd gisteren op- 'jf nieuw de zaak behandeld van de voor- 'Rmalige secretaris-generaal van de NSB, ir. C. J. Huygen, die in April voor de ({Utrechtse kamer van het Amsterdamse (Bijzondere Gerechtshof na een eis van 'Vijftien jaar veroordeeld werd tot 20 jaar gevangenisstraf. De officier van Justitie, mr. Drabbe, achtte het bewe zen, dat verdachte leider geweest was van het hoofdkwartier van de N.S.B. en dat hij voor de vijand gewerkt had. Zijn verdediger echter, mr. De Pont, hield vol dat ir. Huygen alleen de lei ding had gehad over 't administratieve deel van de werkzaamheden en vroeg Vermindering van de straf De officier van justitie eiste opnieuw 15 jaar ge vangenisstraf met ontzetting uit de burgerrechten voor het leven. De uit spraak is bepaald op 5 October a.s. DE MOTOR-ZESDAAGSE TE WALES Rozenberg raakte gewond De vierde dag van de Zesdaagse in Wales is, zoals verwacht werd, inderdaad de zwaarste geworden. Vele rijders, waar onder Nederlanders, moesten de strijd sta ken. Ons Vaasteam-a, dat met 0 strafpun- ten kon starten is in de loop van deze dag kansloos geworden voor de zilveren vaas. Op een zeer slecht weggedeelte geraakte Rozenberg met zijn heen bekneld tussen de voetrust van zijn motor en een stuk steen, waardoor hij in het hospitaal te Hrexhem moest worden opgenomen. Ver moedelijk is zijn been gebroken, doch ab solute zekerheid hieromtrent bestaat op dit moment nog niet. Jammer voor Rozenberg, maar even jammer voor de overige rijders van ons A-team, Knijnenburg en Roest, die weder om strafpuntvrjj eindigden. Bovendien ligt net Engelse B-team eveneens uit d£ strijd door het uitvallen van de rijder Stocker, wiens machine in een waterplas de geest gaf. Engeland A heeft met 0 strafpunten de leiding, gevolgd door Zweden met 2 straf punten. Alle overige teams hebben zoveel strafpunten opgelopen, dat zij voor de vaas practisch zijn uitgeschakeld. ,voor de International Trophy ligt En- X..nog steeds aan de kop, terwijl ostenrijk en Italië nauwelijks een be- Het elftal van de Middlesex Wan derers, dat op Woensdag 4 October des middags 16.30 uur in het Feijenoord- stadion tegen het voorlopig Neder- ands elftal, dat onder de naam bonds- elftal speelt, zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel E. E. Bennet (Southall F. C.); Achter: E. Sellwood (Tooting en Mitcham F. C.) aanvoerder en L- Row land (Wrexham F C.) Midden: L. Topp (Hendon F. C.), C. Fuller (Bromley F. C.) en W. Shep herd (Gosling F. C). Voor: J. Major (Bishop Auchland F C.). D. Kelleher (Barnet F. C.t, C. Holmes (Wolverhampton), W Slater (Blackpool) en Robb (Fincley). dreiging vormen, doordat beide landen reeds enige honderden strafpunten heb ben opgelopen. Over het algemeen was het voor de Ne derlanders een sombere dag. Olie en Waayenberg brachten het er na Knijnen burg en Roest nog het beste af. Olie reed feilloos en heeft dus in totaal 2 strafpun ten. Waayenberg kreeg er 2 strafpunten bij doordat hij tijd verloor toen hij Ro zenberg na diens val behulpzaam was. Jaap Haaker, Pellikaan en Flinterman moesten allen wegens onherstelbare ma chinedefecten opgeven. Het is zeer twij felachtig of Bestebreurtje de Zesdaagse zal kunnen uitrijden, omdat hij wederom een behoorlijk aantal strafpunten incas seerde. Flip Haaker heeft eveneens enige tientallen strafpunten opgelopen. Neder land heeft dus nog kans op 2 gouden en 2 zilveren medailles, als Knijnenburg, Roest, Oile en Waayenberg op de ingeslagen weg voortgaan. Het weer was deze vierde dag nog slechter dan de vorige dagen. Onder ,een aanhoudende plensregen zijn de 40Ö kilometers afgelegd. Slijkhuis nam deel aan een avond wedstrijd te Malmö, waarbij hij op de 1500 meter uitkwam Slijkhuis leidde in de eerste ronde, doch de deelne mende Zweden, o.w. Bengtsson gaven het tempo, dat niét al te scherp was, in de tweede ronde aan. Bij het luiden van de bel in de laat ste ronde lag Slijkhuis nog derde maar in de eindspurt had onze landgenoot geen moeite de eerste plaats te ver overen. Hij finishte als eerste in 3 m 56,8 sec. voor Bengtsson. Fanny kreeg een uitnodiging voor Engeland Fanny BlankersKoen heeft een uitnodiging ontvangen deel te nemen aan wedstrijden, die 4 October te Bir mingham worden gehouden. De orga nisatoren hebben zich tot de Neder landse athlete gewend met het ver zoek op de 100 meter en de 80 meter horden te willen uitkomen. Tijdens deze wedstrijden zal Valerie Ball (Engeland) een poging doen het record voor dames over de halve mijl te verbeteren. Bij de millioenennota is ook een over zicht gegeven van de wijze, waarop de voor uitvoering van grote werken vrij gemaakte* Marshall-gelden zullen wor den besteed. Het zijn enkele zeer om vangrijke objecten, waarvan wel het grootste de uitbreiding van de hoog ovens te IJmuiden met de daaraan ver wante „Breedband". De deelneming in de kapitalen van deze bedrijven bedra gen resp. 87 en 9 milli-oen. Aan landwinning, respectievelijk grondverbetering worden drie grote objecten gedeeltelijk met Marshall-gel den gefinancierd; de Oosterpolder met 20 millioen, de Biesbosch met 21/2 mil lioen-en ruim 5 millioen voor de Zuid oosthoek van Drente. In totaal zullen er dus bijna 28 millioen in guldens omge zette Marshall-dollars in deze grond ge stoken worden. Ten slotte zijn er nog enkele onderwerpen welke op deze wijze mede gefinancierd zullen worden; daarbij is stellig het belangrijkste dat 7 millioen besteed wordt aan nieuw bouw van hotels. Uitbreiding van de h-otelaccomodatie en -capaciteit is een dringende eis van het na-oorlogse Ne derland geworden. Het reizigers- en touristenverkeer is zozeer gestegen, dat er wat gedaan moet worden om die gestadig vloeiende bron van touristen- deviezen door gebrek aan hotelkamers niet te laten uitdrogen. Een verheugend feit, dit lijstje van Marshall-gelden; het klinkt zo goed in een tijd, waarin vrijwel alle extra gel den in defensieve fondsen gestort moe ten worden. Op het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt verklaard, dat Frankrijk volledig instemt met de vier punten, die de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Ache- son Woensdag in de algemene verga dering der V.N. heeft ontwikkeld. VLIEGTUIG NEERGESTORT BIJ ZAGREB. Een vliegtuig, met een vier koppen tellende bemanning en zeven passa giers aan boord, is neergeestort nabij Zagreb. Tien personen kwamen om, de elfde werd gewond. vest der V.N., op beëindiging van de koude oorlog,, het buiten de wet stel len van aggressie, vooral in Palesti na, afschaffing van het vetorecht, het uitvoeren van de besluiten van de Veiligheidsraad inzake Jeruzalem en de terugkeer van de Arabieren naar Palestina als voorwaarden voor het behoud van de. wereldvrede Percy Spender, de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, be toogde, dat de Sowjetunie heeft na gelaten om mee te werken aan de versterking van de vrede. Daarom moeten andere landeq zich thans be wapenen. Maar zij moeten elkaar ook helpen, om economisch en sociaal sterker te worden. Dr. Ismael Gonzales Revalo (Gua- tamala) drong er brj de algemene vergadering op aan, zich te blijven verzetten tegen toelating van Spanje tot de V.N. Zaterdag wordt de vergadering voortgezet. Overvolle agenda. De Algemene Vergadering van de Ver. Naties, die tot 30 November bijeen zal komen, krijgt, zoals het er thans voorstaat, een agenda van niet minder dan 72 punten af te werken. De gehele agenda werd behalve de kwestie Ko rea door de agenda-commissie goed gekeurd. Op de agenda komen o.a. voor de nationalistische beschuldiging over Sowjetrussische aggressie van het Chinese grondgebied", de Spaanse kwestie, het geschil tussen Grieken land en zijn nabuurlanden in het Noorden en de klacht van de Indiërs in Zuid-Afrika. De Sowjetunie stemde verschil lende malen tegen. Wisjinsky wenste terugtrekking der buitenlandse troe pen en missies uit Griekenland en het houden van verkiezingen in dit land. (Vervolg van pagina 1) In de avondvergadering merkte de heer Gortzak (CPN) op, dat de laatste vijf jaar allerlei sprookjes zijn verteld, maar dat men daar langzamerhand ge noeg van krijgt. Naar sprekers oordeel is te verwachten dat in snel tempo het prijspeil zal stijgen, als er geen maat regelen worden genomen. Het huis houdboekje van de ouden van dagen en de meeste gezinnen der arbeiders kan de voortdurende prijsstijgingen niet dragen. De nood laat niet toe, dat men met de prijsstop nog langer draalt. De heer Weiter (KNP) vroeg hoe de regering de z.i. onvermijdelijke prijs stijging wil cureren door prijsstop. Dat is hetzelfde alsof men kanker zou wil len genezen door aspirine. Wij zullen harder moeten werken en ons ontberin gen moeten opleggen, aldus spr. Geen macht ter wereld, zal ons aan die ont beringen kunnen onttrekken. In die zin opgevat heeft de nota zijn instemming. De heer Cornelissen (WD) onder schreef wat detheer Schmal gezegd heeft ten aanzien van de middenstander, de kleine detaillist, de ondernemer. Ministers antwoorden Minister Van den Brink, die als eerste antwoordde, betoogde, dat de prijsstij gingen een gevolg zijn van verschillen de omstandigheden. Een algemene prijs stop zou geen goed uitgangspunt zijn tegen de kunstmatige schaarste in som mige sectoren. Door algemene prijs- beheersing zou liberalisatie van het handelsverkeer en economische integra tie onmogelijk worden. Nederland zou zich uit de Europese betalingsunie moe ten terugtrekken. Zonder economische integratie is de militaire inspanning tot mislukking gedoemd. Tegenover grotere militaire uitgaven moeten bezuinigingen op ander gebied staan. Toen de oorlog in Korea begon, is niet onmiddellijk het roer omgegooid, met het oog op de massapsychologische re acties, zoals hamsteren die daarvan het gevolg zouden zijn geweest. Wel is di rect de inkrimping van het controle apparaat stopgezet. Iedere ongemoti veerde prijsstijging moet worden voor komen. Wel mag de vervangingswaarde van normale voorraden worden bere kend. Wanneer schorsing van onder nemers-afspraken niet helpt en prijs vaststellingen nodig worden, zullen deze worden ingevoerd. Bestaat er gevaar voor inflatie, dan zal algehele prijs- beheersing volgen. Minister Mansholt betoogde, dat in de agrarische sector een prijsstop niet mogelijk is, zonder distributiesysteem met verplichte leveringen. Hier heeft men echter middelen als subsidiëring Getracht zal worden, op het moeilijke gebied der aardappelen enige orde te scheppen. Minister Lieftinek voorzag voorshands nog geen gevaar voor inflatie, maar zei grote waakzaamheid toe ten aanzien van credietverlening voor banken. De replieken werden uitgesteld tot de volgende week, bij de debatten over de loonpolitiek. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft voor haar juist aangevangen zittingsjaar weer een voorzitter. Als zodanig is namelijk door H.M. de Koningin herbenoemd mr. L. G. Kortenhorst van de K.V.P., die Dinsdag j.l. door de leden als num mer één op de nominatie was ge plaatst. KORTENHORST vlugger Mr. Kortenhorst vestigde er in zijn speech de aandacht op, dat dit jaar nauwelijks van een reces sprake is ge weest. Het pro bleem van de over belasting van het parlement dreigt allengs benauwend te worden, hetgeen mr. Kortenhorst vooral toeschreef aan de uitbreiding van het internationaal contact. In de toekomst is daarvan waarschijnlijk zelfs nog een grote expansie te verwachten. Evenals zijn voorganger mr. J. R. H. van Schaik, meende mr. Kortenhorst, dat het aantal leden uitgebreid moet worden, maar dat hiermede niet kan worden volstaan. We zullen de toestand moeten krijgen, dat een aantal leden voor het internationale werk beschik baar is en de overigen zich voltallig kunnen wijden aan de binnenlandse zaken. Misschien kan het Noorse sy steem, dat plaatsvervangende leden kent, ons misschien de weg wijzen, op perde spr., die voorts op het belang wees van de vorming van gespeciali seerde krachten. Buiten dit alles om zal de Kamer nu al een ingrijpende wijziging in haar werkmethode moeten toepassen, vond Vertegenwoordigers van het leger en van de marine van de mogendheden, van het Atlantisch Pact zijn Donder dag te Washington bijeengekomen om plannen uit te werken voor de ge meenschappelijke verdediging van de belangrijkste scheepvaartwegen in een eventuele oorlog. Het doel is de door elk der Staten-Ieden geboden middelen voor de gemeenschappelijke verdedi ging van de Noordatlantische Oceaan te coördineren. hij en diende daaromtrent een voorstel in. Vluggere werkmethode Als de leden zich met het voorstel verenigen, zal de Rijksbegroting voor 1951 dit voorjaar bij wijze van proef anders behandeld worden dan tot dus verre het geval geweest is. Het ingewikkelde voorstel wil de openbare behandeling van een aantal begrotingshoofdstukken zeer aanzienlijk bekorten door begrotingscommissies met plaatsvervangende leden te be noemen, die in overleg kunnen treden met de ministers, waardoor zelfs het Voorlopige Verslag van het eerste be sloten onderzoek der begrotingshoofd stukken kan vervallen. Wanneer de he ren in het openbaar gaan debatteren, weet men dus reeds precies, wat men aan elkaar heeft en zijn al wensen aan gehoord en missch'en zelfs reeds ver vuld. Kruisen op de Nederlandse graven in Duitsland De missie van de Nederlandse oor logsgravenstichting, die onlangs naar Ohlsdorf bij Hamburg vertrok, heeft daar in de afgelopen dagen op het kerkhof op de graven van Nederlan ders de eerste zeshonderd kruisen ge plaatst. Honderd zeven urnen met as van gestorven landgenoten werden in een gemeenschappelijk graf bijgezet. kerkelijITnieuws Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Nieuwland: W. L. Mulder te Maartensdijk; te Wouterswöude: J. T. Doornebal te Oene; te Muiden: P. West- land, cand. te Huizen; te Hoevelaken: W. A.-S. Lourense te Driesum. Benoemd tot hulpprediker te Leiden: ds. J. Eijgendaal, zendeling-predikant met verlof. Bedankt voor Woudenberg: W. Vroeg- indeweij te Huizen N.H. Beroepbaar gesteld zijn thans de heren T. J. Hefting te Amersfoort en H. J. H. Steemeijer te Heemstede. Gereformeerde Kerken. Aangenomen naar Genderen N.-Br. J. Wilschut, cand. te Rotterdam, die bedank te voor Dirkshorn, Dronrijp, Geesteren- Gelselaar, Giesen-Rijswijk, Heerhugowaard, Heerjansdam, Nieuwerbrug, Oosterend (Friesland), Oosthem, Stad aan 't Haring vliet, Tzum, Vollenhove (stad) en Wou- brugge. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Rijssen: T. Dorresteijn t© Opheusden. PROF. DR J. S^VEriJN Naar wij vernemen is de bekende Utrechtse hoogleraar in de theologie, prof. dr. J. Sèverijn, Voorzitter van de Gerei. Bond in de Ned. Herv. Kerk, ernstig on gesteld. De hoogleraar is lijdende aan longontsteking.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5