kachel „Ouwe Jan" (75 jaar) achter de paarden Laat 193 r soon Wetsontwerp tot regeling van de omroep nadert voltooiing ;id bedrijf zijn. Mits moratorium ■ouw (Fr.) 5S NACO eef 16*- >LAD- ECLAME ST£ ME „Paarden zeggen mij meer dan mensen Nam 1800 gulden uit de kast van zijn vrouw en kocht een paard Hij fan imn £eeuiv-enJ ij groeide op met zijn dravers Soldaten varen thuis Amerikaans geleerde in Nederland gearresteerd Irt 1951 zijh ruim 1000 onderwijzers méér nodig Commissionnairs verduisterden 5 ton Berlijnse politie-oorlog weer ien einde Nederlanders komen niet met lege handen thuis Verdeling van Kasjmir de enige uitweg? De overval... De Tweede Kamer sprak kunst en cultuur over ALCOHOL BIJ SNELVER KEER UIT DEN BOZE De hals van uw japon Ruitjes en streepjes Westduitse Bondsdag eist stopzetting ontmanteling in Dochter van Tolstoi Rome overleden 3 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1050 I HELDER: 2277 OLLE :7404 L !EK 21071 F 337 i's enz. in de onze etalage. Alkmaar en TELEF. 2469. ook gekocht ireerd. ,me zolen, 'eel beter. [t de WINTER- stregelingboekjes het lijnpersoneel 1 stuk. 3E DIRECTIE. ZEKERING MIJ. CTEUR. Tijdens soil, onder no. eskapper, .WERKER, TEL. 4453 j^EER dan vijftig jaar heeft de naam van „Jantje" van Leeuwen een magi sche klank gehad in de kringen van de paardensport. Jarenlang was deze kleine, taaie pikeur de ongekroonde koning van de kortebaandraverijien en' nog steeds vindt zijn naam een warme weerklank. Op 7 November wordt Ouwe Jan van Leeuwen 75 jaar, een leeftijd, waarop anderen reeds lang en breed van hun oude dag genieten, maar die voor deze man geen beletsel vormt om zijn kleurige zijden hemd aan te schieten, de jockeypet stevig opt de grjjze haren te drukken en op de suikey te klimmen. de bijna 75-jarige pikeur, met zijn oudste dochter INDERDAAD, zo is het. Jan van Leeuwen komt nog steeds in het gtuk voor. Paarden zijn z'n leven en hij waant zich nog een* jonge kerel als hij met de teugels soepel in de hand over de baan stuift, als hem bet zand, door de paardenhoeven op geworpen, in het gelaat striemt. Dan knijpen zijn ogen zich tot smalle spleetjes en verstrakken de lijnen van zijn gegroefd gezicht. Jan van Leeu wen rijdt. De pikeur.... Zijn ganse leven heeft hij tussen de paarden doorgebracht. Zijn vader was paardenkoopman te Aarlanderveen, een dorpje bij Alphen aan de Rijn en als jongen van twintig jaar was zoon Jan reeds met alle knepen van het vak op de hoogte. 7IJN grootste belangstelling ging evenwel uit naar „harddravers" en zo kwam de jeugdige Jan van Leeu wen in aanraking met de drafsport, die hem sindsdien jn een nimmer ver slappende greep heeft vastgehouden. De eerste overwinning, die hij boekte, was een ietwat vreemdsoortige. Hij had n.I. met de urt die dagen bekende motorrijder Schlesker een wedden schap afgesloten, dat hij met zijn paard vlugger een afstand van een paar honderd meter zou afleggen dan de andere op zijn motor. Jan van Leeuwen won, zoals hij op alle banen in Nederland deed. „Er is geen enkele baan .waar ik niet eens een keer heb gewonnen" .vertelt hij met gerecht vaardigde trots en voor practisch alle stallen in Nederland heeft hij paarden getraind en gereden. Eén voorval uit zijn rijk geschakeer de en harde leven onthult hij ons. „Ik heb eens stiekem f 1800 uit de kast gepakt, zonder dat mijn vrouw er van wist. Met dat geld verdween ik. Ik kocht een paard en reed ermee op vijf draverijen. In één week tijd ver diende ik aan prijzen en weddenschap ■pen 7500. Toen pas ging ik naar huis terug en verraste mijn vrouw met deze winst, een kapitaal in die dagen. Ze was blij, dat kunt u begrijpen, maar toch zei ze: „Je had me best een kaartje kunnen sturen". Zo vader, zo zoon. 0E liefde voor de paarden zit de Van Leeuwens in het bloed. Piet van Leeuwen, zijn oudste zoon, is lange tijd eigenaar geweest van de bekende draver Frans van Silidar, die door zijn broer Joop met succes is gereden. Deze pikeur „Joop Janzoon" heeft op het ogenblik een aantal jonge paarden Chitral, vertrekt vandaag met troepen en gezinnen van Djakarta naar Amsterdam. Fairsea: met troepen en gezinnen op weg naar Amsterdam, passeerde Donderdag Bizerta. Ormonde: met burgers op weg naar Rotterdam, passeerde Vrijdag Fi- nisterre en wordt Zondagmiddag Cheshire: met troepen en gezin nen op weg naar Amsterdam, ver liet Woensdag Colombo. Sibajak en Zuiderkruis, met troe pen onderweg naar Rotterdam, waren Donderdag 800 mijl OZO Guardafui. Er hebben zich enige verwikke lingen voorgedaan rond de Ameri kaanse professor in de biochemie dr. Ralph. W. Spitzer en diens echtgeno te. Het paar had een rondreis door Europa gemaakt en vertoefde de laat ste tijd in Nederland. Toen het echt paar op 9 September de reis naar Engeland zou voortzetten, werd het door de marechaussee gearresteerd. De in hun bezit zijnde papieren wer den als niet meer geldig bevonden. Op dat moment ging zelfs het gerucht dat prof. Spitzer een „atoomspion" zou zijn. Intussen is het Amerikaanse echt paar dezer dagen naar de Ver. Staten afgereisd. Van de zijde der Ameri kaanse ambassade werd nader ver klaard, dat het paspoort van prof. Spitzer aan bepaalde beperkingen was onderworpen „omdat zijn aanwezig heid in Nederland in strijd was met de hoogste belangen van de Ver. Staten". Naar wij vernemen, is het niet on mogelijk, dat vrienden van de Ame rikaanse geleerde langs parlementaire weg hun ongenoegen zullen uiten over de moeilijkheden, die de professor in ons land heeft ondervonden. in training, waarmee hij in het voor jaar op de lange baan uitkomt. Dan is er nog Jan van Leeuwen Jr., eigenaar van een renstal met 24 paarden te Hilversum, wiens 16-jarige zoon Siem op zijn beurt hard op weg is de voet sporen van zijn vader en grootvader te volgen. Hij behoeft nog maar één course te winnen om als pikeur op de banen te worden toegelaten. Men be hoeft dus niet bang te zijn, dat de naam Van Leeuwen spoedig van de draverijen zal verdwijnen. 5000 repen. TAN VAN LEEUWEN - de oude Jan om niet in de war te raken geniet een grote populariaeit en speciaal wel bij de jeugd, die hij na iedere over winning rijkelijk voorzag van choco laderepen. Hij strooide ze uit met gulle hand en nog verdringen de jongens zich na afloop van iedere draverij om Minister van O. K. en W. vraagt ruim f386 millioen In een wel zeer uitvoerige nota heeft de minister van Onderwas, Kun sten en Wetenschappen een toelichting gegeven bij zijn bij de Tweede Kamer ingediende begroting voor het jaar 1951, die in de gewone dienst een eindbedrag van f 386.284.647 aangeeft. De voorberei ding en komende indiening van vele wetsontwerpen wordt in deze nota aan gekondigd. Het ontwerp van wet tot regeling van de omroep en een ontwerp algemene maatregel van bestuur, na deren huil voltooiing. Een voorontwerp van beide regelingen is enkele maan den geleden aan de Radioraad om ad vies gezonden.'De minister zal er voor waken, dat de uitgaven van de omroep de netto-opbrengst der luisterbijdrage niet overtreffen. In vergevorderde staat van voorbe reiding zijn een wetsontwerp tot wijzi- deze geziene pikeur. De traditie wil dat nu eenmaal. „Ik kan nu wel verklappen", lacht de bijna 75-jarige, „dat ik niet één van die 5000 repen, die ik heb rondge strooid, uit eigen zak betaalde. Dat deden de eigenaars van de paarden voor me." In Groningen zal Jan van Leeuwen ziin 75ste verjaardag vieren. Tenmin ste als er op die dag niet ergens een draverij wordt gehouden, want we ge loven stellig, dat hij dan alle visite in de steek laat. „Paarden zeggen mij meer dan men sen", bekent hij. De politie vam de Oostelijke sector heeft Vrijdagavond 26 gedetineerde Westberlijnse politiemannen naar de sectorgrens gevoerd en hen daarna vrij gelaten. Hiermede is een einde gekomen aan een „politieoorlog", die de bevol king in beide delen van de stad in opwinding heeft gebracht. Aan de Britse zijde van de grens, bij de „Brandenburger Tor", werden zes leden van de „Volkspolitie" door de Westberlijnse politie aan de Oostber- lijnse politie overgeleverd. De „politie-oorlog" begon toen de Westberlijnse politie zes gewapende le den van de Oostduitse „Volkspolitie", die per vergissing in de Amerikaanse sector waren geraakt, in hechtenis nam. De Motorzesdaagse Op de vijfde dag van de internatio nale zesdaagse in Wales hebben de overgebleven Nederlandse rijders zich kranig geweerd. Flip Haaker en Bes- tebreurtje incasseerden weliswaar eni ge strafpunten, maar Knijnenburg, Roest, Olie en Waayenberg liepen in deze vijfde dagroute geen strafpunten op. Het zesde traject zal geen moeilijk heden opleveren, omdat dit een route is, die de rijders vrijwel rechtstreeks naar het circuit te Eppynt voert. Als dus de Nederlanders op dit circuit hun voorgeschreven gemiddelde snel heid in een race van een uur weten te behalen, dan zal Nederland in deze zesdaagse ondanks alle tegenslagen toch nog 2 gouden en 2 zilveren me dailles uit het vuur slepen. Het Engelse A-team ligt nog onver anderd met 0 strafpunten aan de kop, gevolgd door Zweden met 2 punten, in de wedstrijd om de Zilveren vaas. De „International Trophy" zal dit jaar wel in Engeland blijven, want concurrentie is voor het Engelse team niet meer te vrezen. Alle Italiaanse rijders, die de eerste dag aan de start kwamen, zijn thans uitgevallen. Vrijdagmorgen startten in totaal nog 95 van de 216 deelnemers, van wie 50 nog strafpuntvrij waren. De laatste berichten over Rozen berg luiden gunstig. Zijn been bleek inderdaad gebroken. Hij zal echter over ongeveer 14 dagen naar huis kunnen worden vervoerd. Op 14 November zal te Sheffield een tweede wereldcongres van verde digers van de vrede" beginnen, deelt de Britse communistische partij mede. De zes politiemannen uit de Russische sector, die als eersten werden gearresteerd in de Britse sector'. De zes Oostduitse politiemannen bege leidden een convooi van 10 vrachtwa gens. Als represaille werden 26 West berlijnse politieagenten door de Oost duitse politie ingerekend. Kleine bezitters de dupe Op last van de Officier van Justitie is door de centrale recherche van de Haagse politie een onderzoek ingesteld naar de manipulaties van de commis sionnairs in effecten K. A. van S., en L. M. E. J. H. G. Deze lieden, vennoten van een inmiddels geliquideerd effec tenkantoor in Den Haag, hebben eind '49 surseance van betaling gekregen. De tekorten beliepen toen zeven ton. Uit familiekapitaal werd echter een aan zienlijk bedrag als schadevergoeding uitgekeerd. Het onderzoek van de politie heeft thans aangetoond dat Van S. en G. op vermoedelijk ongeoorloofde wijze heb ben beschikt over het effectenbezit van cliënten, door hierop bij bankrelaties bedragen tot 250.000 gulden op te ne- Sir Owen Dixon, die zijn werk als bemiddelaar der V.N, in Kasjmir heeft gestaakt in de overtuiging, dat India en Pakistan onderling tot overeenstem ming moeten zien te komen, heeft in zijn rapport aan de Veiligheidsraad ver klaard, dat de enig mogelijke kans op oplossing van het geschil lag in ver deling van Kasjmir. Dixon was van mening, dat Kasjmir aardrijkskundig, demografisch noch economisch een een heid is en dat inlijving bij India of Pakistan van het land in zijn geheel als gevolg van een volksstemming ver schillende vluchtelingenproblemen voor beide landen zou scheppen. GROTE GIFT VOOR DE ZENDING Een onbekende Rotterdammer gaf door bemiddeling van ds. R. Bakker, missionair predikant voor de Gerefor meerde Kerken, onder de Joden, een gift van f25.000.voor de zending on der heidenen en Islamieten. men. Men heeft hun daarom verduiste ring ten laste gelegd. Zij zijn opgeslo ten. De politie deelde ons mede, dat de totale schade ongeveer vijf ton be draagt. De benadeelden zijn ongeveer tweehonderd kleine effectenbezitters. De Borneostraat te Enschede is eni ge tijd in rep en roer geraakt door een op het eerste gezicht misdadig schijnende overval. De 11-jarige E. H. werd namelijk terwijl zijn ouders afwezig waren vastgebonden aan getroffen op een stoel met een prop in de mond. De jongen vertelde dat twee mannen hem hadden vastgebon den, waarna zij het huis hadden doorzocht. De politie werd gewaar schuwd en de knaap werd meegeno men naar het bureau. De rechercheurs geloofden het verhaal, dat de jongen deed, niet helemaal. Wat bleek het ge val te zijn? De jongen was die morgen op school gekomen zonder een boek je met loten mee te nemen, waarom de onderwijzer hem had gevraagd. Hij was toen naar huis gestuurd en kon het boekje niet vinden. Om zijn weg blijven te camoufleren had hij een „overval" in scène gezet, zich zelf op een stoel vastgebonden en een prop in de mond gedaan. Zó trof de ver schrikte vader hem aan toen hij thuis kwam. Het boekje met loten, dat de oorzaak was geweest van de op schudding, werd direct In een kast te ruggevonden ging van de hoger- en middelbaar on derwijswet, een nieuwe wet tot bescher ming van leerlingen tegen de gevaren van besmettelijke ziekten van personeel der scholen en enkele wettelijke voor zieningen betreffende het particulier handelsonderwijs. Er wordt een plan ontworpen, waarin de richtlijnen voor de toekomstige structuur van onder wijsvoorzieningen is opgesteld. Dit plan kan dan dienen als grondslag voor in de verschillende onderwijswetten aan te brengen wijzigingen. Het plan zelf hoopt de minister in de vorm van een nota in het komende zittingjaar aan de Staten-Generaal voor te kunnen leggen. Ook over de stand van het lager- en middelbaar technisch onderwijs mede in verband met de industrialisatie is een nota in voorbereiding. Vorming buiten schoolverband. Het terrein van deze bemoeiingen wordt overzichtelijker. Het ministerie streeft naar een zo nauwkeurig moge lijke afbakening. Op het gebied van het volwassenenwerk is reeds veel voorbe reidend werk verricht. Een subsidie regeling voor de volkshogescholen is in vergevorderde staat van voorbereiding. Ten einde te komen tot een vastere vorm van subsidieregeling etc. voor de vorming buiten schoolverband wat de jeugd betreft is een wet op de raad voor jeugdzaken ontworpen, welke de Staten-Generaal in het juist begonnen zittingsjaar tegemoet kan zien. Wat het lager onderwijs betreft komt 'n post van f 8.321.800 ten laste van de algemene salarisverhoging. Verder is rekening gehouden met het feit, dat in 1951 ruim duizend onderwijzers meer nodig zullen zjjn dan in 1950. De minister constateert in zijn be schouwingen over het hoger onderwijs, dat de wetenschappelijke basis aanwe zig is om in ons land een internationaal academisch instituut op te richten. Ten slotte is de mededeling van de minister, dat hij het wenselijk acht te bevorderen, dat het fraaiste complex poldermolens, waarover ons land nog beschikt, dat bij Kinderdijk, in stand moet worden gehouden en hij hiervoor een bedrag van f 30.000 heeft uitge trokken, voor allen, die het landschaps- schcon van onze Hollandse polders lief is, een verheugend geluid. De kantonrechter te Amsterdam be handelde Vrijdag twee zaken tegen automobilisten, die „onder de invloed van sterke drank verkerende" achter het stuur van hun wagen waren aan getroffen. Beiden werden veroor deeld tot vier weken hechtenis en ontzetting uit de bevoegdheid tot het besturen van een motorrijtuig voor de tijd van tien maanden. is in de aanstaande herfst V-vormig of vierkant, maar laat in ieder geval de hals van de draagster zoveel moge lijk tot haar recht komen. Op onze af beelding ziet men er een voorbeeld van: de V-hals loopt door tot op de taille. De revers staan zeer gekleed. Een vestje van dezelfde stof als de japon vult de onderste helft van de halsopening. De japon is een Ameri kaans model van zwarte moiré. Een lakceintuur omstuwt de taille. Er zijn op het ogenblik weer alleraar digste ruitstoffen in de handel, erg leuk voor rokjes en sportjasjes, maar in deze overgangstijd niet minder voor een blou se. Hier ziet U een lang getailleerd mo del, dat U ook heel goed in de rok kunt dragen. Voor de taillestukken, het vest je en de manchetten is de stof schuin ge nomen. U heeft ervoor nodig ea. 2,25 me ter stof van 80 cm breed. Het vestje wordt van het patroon los geknipt, evenzo het taillestuk van het rugpand. U stikt de figuurnaden in en veroindt voor- en rugpand met de taille stukken. Zij- en sohoudernaden sluiten. In de linkerzijnaad maakt u een spHtje met treksluiting in de taille. Het vestje met de aangeknipte kraag wordt van dubbele stof gemaakt. De onderkraag kan zo nodig middenachter een naadje heb ben, de bovenkraag wordt aan één stuk geknipt. U kunt hem open laten staan of met een knoop en lusje, een strikje of een broche sluiten. De mouw wordt van een manchet van dubbele stof voorzien en. over de kop even ingehouden, met de naad ca. 2 cm vóór de zijnaad ingezet. Aardig is ook can het vestje en even tueel de manchetten in wit piqué te ma ken. U knipt dan aan onder- en zijkanten een rand van 2 2% cm aan en zet de achterhals op een schuin biesje. U beves tigt het dan met handsteken of met druk knoopjes in de halsuitsnijding, die U met schuine repen stof afgewerkt hebt. Het is dan gemakkelijk door een ander exem plaar te vervangen. Ook bij streepstof ge ven verschillende richtingen een aardig effect. U zoudt naar dit model een vest kunnen maken om over een witte blouse te dragen. Het armsgat kan dan wat die per uitgeknipt worden. U ziet zelf wei, d» dit model zich ook goed leent voor tweeërlei stof. Als geheel een patroontje, dat de moeite van het bewaren waard is, ais u het niet direct gebruikt*! (Vervolg van pagina 11 Hü trad vooral in het krijt voor een zelfstandige ontwikkeling van de kunst „in de provincie". Kunst en cultuur vinden hun beste uitingen vooral in de grote bevolkingscentra in het westen van het land. Van daaruit heeft beïn vloeding van de gewesten plaats. Aan de ene kant is dat een nuttig verschijn sel, doch de tegenpool is, dat daardoor nivellering* en vervlakking optreden, wat jammer is voor de gewesten, die veelal een eigen, rijke cultuur bezit ten. Nodig oordeelde hjj een wisselwer king. De anti-revolutionnaire woordvoer der, mr. A. B. Roosjen, voelde niets voor het geopperde denkbeeld om uit de radio-retributies een fonds voor steun aan kunstenaars te vormen, daar de radio de retributies hard nodig heeft voor de eigen exploitatie. De heer R. Zegering Ha'dders (VVD) was voorstander van subsidies, het ver lenen van beurzen voor studie en rei zen naar het buitenland en de beschik baarstelling van gebouwen. Dat alles, zonder het karakter van steun! Sympa thiek klonk zijn pleidooi voor het zui ver houden van onze mooie Nederland se taal, waarin steeds meer buitenlandse woorden en uitdrukkingen binnenslui pen. Tegenover zijn opvatting, dat de overheid zich niet in kunstbeoordoling mag begeven, constateerde mr. J. J. R. Schmal (CH)dat de regering wel eens noodgedwongen in de positie geplaatst wordt om in aesthetisch opzicht een standpunt in te nemen, dus in de be oordeling van kunstwerken te treden. Met name komt dit tot uiting in de monumentenzorg. Wat de subsidiëringen betreft hij dacht hierbij vooral aan de orkesten vroeg hij het Rijkssubsidie niet in te korten, als ook de provincie en de ge meente financiële steun verlenen. De Westduitse Bondsdag heeft Vrij dag met algemene stemmen een so ciaaldemocratische motie aangenomen, die stopzetting eist van de ontmante ling en demilitarisatie. De motie eist voorts het staken van het vervoer van ontmantelde uitrusting en opheffing van alle beperkingen van de moder nisering van de industriële productie. Prof. Erik Noelting (sociaal-demo craat) verklaarde dat elke ontmante ling in de huidige politieke situatie psychologisch onduldbaar" was. Gravin Tolstoi, dochter van de be roemde Russische schrijver, is tenge volge van een hartkwaal in een zie kenhuis te Rome overleden. Gravin Tolstoi, die 86 jaar is geworden, werk te tot voor kort aan haar dagboek, dat binnenkort door een Engelse firma zal worden uitgegeven. Haar memories zullen voor een groot deel het leven van haar vader behandelen, alsmede het hoogtepunt en de val van het Tsarenrijk en haarr eigen dagen in

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5