ïroom Dreesmanntl Stad en Omgeving 5 December!' Van langspeelplaten en nog iets AGENDA Met de Natuurhistorische Vereniging op paddenstoelen-excursie „Caecilia" jubileerde in Noordscharwoude Bestuursvergadering van Noordermarktbond Het is zo HANDWERKEN Randers s< Gssmokkelde horloges verkocht De zuivelmarkt blijft altijd vast Onze jongens komen thuis MAANDAG 25 SEPTEMBER 1950 Interessante Amerikaanse vindingen gedemonstreerd k] lij gf ge zij hi. ne hi. he Sti Hi ja, in ee hi; an pu zie we tol Ne ne vo In Amerika is onlangs een nieuw gezichtspunt aan de dag getreden met betrekking tot gramofoonplaten en derzelver weergave. Om duidelijk te kunnen maken, wat er aan de hand is, dienen we te vertellen, dat op het ogenblik de normale gramofoonplaat wordt afgedraaid met een snelheid van ongeveer acht en zeventig toeren per minuut. De draaitjjd beloopt ongeveer zeven minuten. Bij een kort nummer is dat geen bezwaar. Het wordt hin derlijker, naarmate een muziekwerk langer is. Een symphonie van Beetho ven neemt al gauw acht zijden in be slag, hetgeen betekent, dat men het werk zeven maal moet onderbreken voor het verwisselen van de gramo foonplaat. Het is niet mogelijk, een gramofoonplaat met een lagere snel heid af te draaien, zonder dat allerlei bijverschijnselen optreden, als vervor ming van het geluid, vernieling van de plaat en soortgelijke euvelen. De Amerikaanse vinding nu, waar om het gaat, behelst drieërlei. Men is er ten eerste in geslaagd een gramo- foonmotor te construeren, die zonder bezwaar een veel lager toerental draait. De vraag is nu alleen nog, of de draaisnelheid 33 1/3 dan wel 45 toe ren per minuut moet zijn. Die snel heid hangt nog geheel af van het in zicht van de betrokken firma. Punt twee is de constructie van een gramo foonplaat, die deze lagere snelheid niet alleen goed verdraagt, maar die bovendien aanzienlijk fijnere speel- groeven heeft. Kan men op een oude plaat de groeven duidelijk zien liggen, de nieuwe plaat wekt veel meer de indruk van een zwarte, zorgvuldig matgeslepen schijf, waarin men de krasjes vrijwel niet meer ziet. Bij deze veel fijnere groeven behoort een veel lichtere pick-up. Deze weegt al naar het merk gramofoon zeven tot tien gram. Door de lagere draaisnelheid en de aanzienlijk fijnere groeven is een veel langere draaitijd mogelijk geworden. Eén zijde van een gramofoonplaat draait nu ongeveer achttien minuten, waardoor het b.v. mogelijk is gewor den de befaamde Vijfde van Beetho ven, die met het bekende V-motief uit de bezettingsjaren .-) op twee zijden van zulk een plaat op te nemen. In plaats van zeven onderbrekingen, waarvan ten minste vier op ongelegen ogenblikken, heeft men er nu maar één, tussen het tweede en het derde deel van het werk. Terzijde vermelden we nog, dat de weergave zeer veel beter is geworden. De dynamische verschillen kunnen aanzienlijk ster ker doorkomen, waardoor een zuiver der beeld van het werk wordt ver kregen. Nederlandse maatschappijen zijn thans begonnen met een eerste schuch tere schrede op het pad der langspeel platen. De platen worden hier nog niet vervaardigd, al schijnen er plan nen in die richting te bestaan. De eer ste exemplaren zijn- echter onlangs uit Engeland aangevoerd. De bijpas- Het was een enigszins wonderlijke handelwijze, die de horloger Enno Pie- ter S. op zijn facturen had toegepast, wat bleek toen de verificateur van de invoerrechten en accijnzen daarin de bewijzen hoopte te vinden, dat een par tijtje horloges niet van smokkel af komstig zou zijn. Dat dit de man grote moeilijkheden zou geven werd pas goed duidelijk toen hij Zaterdag voor de Alkmaarse poli tierechter mr. R. W. J. C. van den Wall Bake terecht moest staan, verdacht van het verhandelen van clandestien inge voerde horloges. Door het controleren van de winstmarge en de merken was van een 32-tal uurwerken komen vast te staan, dat er 15 op een geheimzinnige manier in handen van Enno gekomen waren, althans hij kon op de zitting niet aantonen van wie ze betrokken wa ren. Hij schoof de schuld van alle mi sère op de grossiers, die op hun factu ren niet de merken noteerden, zodat het onmogelijk was de herkomst vast te stellen. Daartegenover stelde de po litierechter, dat het toch voldoende be kend was, dat er veel horloges gesmok keld werden en dat dus elke weder verkoper op zijn hoede moest zijn. Ver dachte legde vervolgens zijn hoofd op het offerblok door te verklaren dat het onmogelijk was de grossiers waar hij waren van betrok te noemen en dat het niet de minste zin had deze heren om een copie-factuur te verzoeken, omdat ze elkaar gewaarschuwd hadden het niet te doen. De Officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, achtte het ten laste gelegde voldoende bewezen, n.l. dat de uur werken van smokkel afkomstig waren. Hij eiste verbeurdverklaring van de vijftien stuks en tegen de firma waar van Enno deel uitmaakt een boete van f 50. De politierechter vonniste con form de eis, met de kleine wijziging, dat beide firmanten f 25 moeten be talen. sende gramofoonmotoren en pick-ups zijn wel reeds in de handel gebracht. Ze zijn er met twee (78 en 45) toeren en met drie (78, 45 en 331/3) snelhe den. Door het verwisselen van een elementje of een druk op een knop is de pick-up voor beide snelheden ge schikt te maken. De firma Ypma in de Langestraat was dezer dagen zo vriendelijk, ons een en ander te demonstreren. Het is een uitermate aantrekkelijke kennis making met een belangrijke nieuwe vinding geworden. Het dient te wor den afgewacht, in hoeverre zij zgl in slaan. Dat zij evenwel grote mogelijk heden bevat, valt niet te ontkennen. Buitenlandse bouwkundigen komen naar Alkmaar Buitenlandse bouwkundigen bezoe ken Nederland om zijn wederopbouw te bestuderen. Het Bouwcentrum te Rotterdam heeft van 25 tot en met 30 September deze tocht georganiseerd. Aan de rondrit door Nederland wordt door ruim dertig architecten en bouwondernemers uit Duitsland, En geland en Zwitserland deelgenomen en de rondrit is ontworpen als eerste stap in de richting van een omvang rijk professioneel tourisme van bui tenlandse bouwkundigen, dat het Bouwcentrum in de komende jaren hoopt te stimuleren. Vrijdag 29 September om 11 uur komt het gezelschap op het Hofplein aan. Dan wordt de kaasmarkt bezocht en een wandeling door de stad ge maakt. Burgerlijke Stand Geboren Maria A. E„ d. van L. A. Res en A. C. M. M. Lohman. Nicolaas M., z. van A. C. Zijp en J. C. Beemsterboer. Cornelis W„ z. van R. Bokma en W. Tiekstra. Marijke H. J., d. van J. Constant en P. G. Caris. Maria C. F., d. van H. Kuijper en S. M. Jong. Jan, z. van J. Pol en M. A. Brammer. Anna, d. van Th. Jansen en M. de Boorder. Gehuwd: Cornelis J. Gras en Gerarda Mooij. Overleden: Hendrika S. Bos, 83 jaar. Cornelis Dignum, 1 dag. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Prima Bal lerina (alle leeftijden); Victoria Theater 8 uur: 'n Jantje op het gladde pad (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur De fatale brief (18 jaar). DINSDAG Bioscopen. Als Maandag. De kaasprijzen zijn in de afgelopen week verder gestegen. De noteringen te Alkmaar lager zeker 3 a 4 cent boven die van de vorige week en ook Fries land was weer beter. Een terugslag is nauwelijks te ver wachten, vooral omdat de melkproduc tie aanzienlijk begint te verminderen en de aanvoer van zuivelproducten overeenkomstig terugloopt. Remmend werkt misschien enigszins het feit, dat de financiering van de voorraden voor de handel hier en daar moeilijkheden begint op te leve ren. De prijzen zijn zeer hoog en het kapitaal, dat nodig is, is overeenkom stig groter. Iets verontrustends heb ben deze voorraden niet, het zijn da voorraden, waaruit gedurende de ko mende winter en het aanstaande voor jaar de export zal moeten plaats heb ben, in het bijzonder naar landen over zee. Ook de botermarkt is vast. De vraag blijft goed en de prijs steeg ook hier met enkele centen per kg. De afzet vindt uit de aard der zaak voorname lijk plaats naar het buitenland en hoe zeer de resultaten hier de verwachtin gen hebben overtroffen, kan nauwe lijks beter blijken dan uit het feit, dat gedurende de voorzomer een aan zienlijke hoeveelheid naar Engeland werd verkocht tegen een veel lagere prijs dan hier gold. Op het ogenblik zou van zulk een transactie stellig geen sprake meer zijn. Jongetje in 't water geduwd Een 2J^-jarig jongetje van de fi liaalhouder van Albert Hein uit het Fnidsen werd hedenmorgen omstreeks 11 uur door een speelkameraadje in het water van de Zaadmarkt geduwd. Een ongeveer 20-jarige jongen die zijn naam niet wilde noemen sprong pardoes te water en wist het kereltje behouden op het droge te brengen. Een rijke oogst Onder des deskundige leiding van de voorzitter, dr. Swanenburg-de Veye, hebben de deelnemers aan deze excur sie genoten van een rijke paddenstoe len-flora in de „Oude Hof", de Sparren laan en het Reigersbos te Bergen. De vele regens van de laatste weken heb ben er toe bijgedragen, dat een grote verscheidenheid van deze „droombed- den van het woud" is te bewonderen. Zo heeft het slechte weer voor de na tuurliefhebber toch ook weer zijn goe de zijde. Zelden zagen wij zoveel kluif- jeszwammen bijeen. Even een tikje en een wolkje sporen ontsnapt aan deze merkwaardige zakjeszwammen. De rid- derzwammen en russula's schitterden in paarse, rode en gele kleuren. Dat mycologen ook over een goede neus moeten beschikken, bewees de gele narcis-ridderzwam, die ruikt naar lichtgas of zwaveldioxyde. Stuifzwam- men waren in diverse soorten aanwe zig, maar het merkwaardigst was toch wel de aardappel-bovist, waarop als parasiet een kleine boleet. Op de stron ken en afgevallen takken vonden wij de glazige porceleinzwammen, de beuk- wortelzwam, die irderdaad een lange „wortel" bezit, allerlei korstzwammen, de doolhofzwam en het nietige vogel- nestzwammetje, waarvan de „eitjes" kleine stuifzwammetj es zijn. Het mooi ste paddenstoeltje van de Hof was wel de roodplaat-gordijnzwam, die niet ten onrechte pagemantel wordt genoemd. Ook werden veel melkzwammen ge vonden, zo genoemd naar het witte of gele melksap. Voor de keuken meldden zich aan de lichtrode biefstukzwam, die op eik groeit, en de geschubde inktzwam, beide zeer smakelijk. De Sparrenlaan leverde een mooie vondst op: de merkwaardige oliebol- zwam, die in 1911 voor het eerst in ons land werd gevonden en veel op brand- plekken groeit. Ook troffen wij daar de grappige spijkerzwam en de reuzen zwam, die grote zoden vormt vooral aan de voet van beuken. Van de kwa lijk riekende stinkzwammen werden de grote en kleine gevonden, alsmede de „duivelseieren", waaruit het slanke, poreuze sporenlichaam snel opgroeit. Bejaarde vrouw aangereden Gisteravond omstreeks half acht reed een personenauto over de Kenne- merstraatweg in de richting Alkmaar. Ter hoogte van de Nieuwpoortsteeg moest de chauffeur dimmen voor een tegenligger. Op dat ogenblik hoorde hij een slag. Hij stopte en zag ter rech terzijde van de wagen een bejaarde vrouw op het wegdek liggen. Het rech terspatbord van de wagen was inge deukt en de koplamp was verbrijzeld. De 77-jarige is opgenomen in het Centraal ziekenhuis, waar een linker armbreuk werd geconstateerd. De politie heeft de zaak in onder zoek. Abonnementsvoorstelling Serie A in 't Gulden Vlies De toneelgroep „Comedia", die thans naast Cor Hermus onder leiding staat van Joan Remmelts, brengt voor de lste abonn.voorst. Serie A op Woens dag 27 Sept. a.s. het toneelspel „De verrader" (The traitor) van Herman Wouk. Om het apart karakter van deze .thriller" te behouden is het niet mogelijk vóóruit iets van de inhoud te verklappen. Een belangrijk thema wordt op interessante wijze aangesne den. Van de nedespelenden noemen wij in de eerste plaats Cor Hermus. Joan Remmelts, Frits van Dijk, Ellen de Thouars, Guus Hermus, Vera Har brink Numan en Riek Schagen. De décors zijn van Lucas Wensing en de regie van Cor Hermus. Het ziet er naar uit, dat met dit stuk een belang wekkend toneelseizoen wordt ingezet gesloten gelijken, Ook de aardsterren, die in toestand op een tulpenbol ontbraken niet op het appèl. En het speurend oog ontdekte ook op dennen kegeltjes het fraaie oorlepelzwamme- tje, dat tot de stekelzwammen behoort. En er was nog veel meer, dat niet alles in dit verslag kan worden vermeld. Hoewel de toenemende regen niet toe liet ook nog de Staatsbossen te bezoe ken, gingen de excursisten zeer vol daan huiswaarts. Er staan nog twee paddenstoelen-excursies op het pro gramma, nl. op 22 en 29 October. Nieu we leden kunnen zich opgeven aan het secretariaat van de afdeling Alkmaar, Nassauplein 4. UIT HET ZAKENLEVEN In het handelsregister werden de vol gende nieuwe inschrijvingen opgeno men: „Alex" lm- en Exportondememing, Alkmaar, Langestraat 99. Soort van be drijf: lm- en export van parfumerieën, toiletartikélen, chemische producten, plastic in vaste en vloeibare vorm (o.a. schoenzolen) en geneesmiddelen. Eige naar: C. P. Bakker (H.V.) Firma J. Vasbinder en Zoon, Bergen, Breelaan 10 B. Rijwielbedrijf. Venno ten: J. en J. Vasbinder. H. Visser (Mw.), Heiloo, Laarman straat 21. Kleinhandel in stukgoederen en huishoudgoed. Aan boord van het troepenschip „Zuider kruis", dat op 10 October te Rotterdam wordt verwacht, bevinden zich de volg'ende stad- en streekgenoten: P. T. Formsma, Leeghwater- shaat 3, Midden-Beemster; N. A. Zoontjes, Disseldorperweg 76, Limmen; L. G. Bakker, Mijnzen M 13, Ursem; H. Beens, Westerweg 1, Heerhugowaard;; M. Burger, Leliestraat 13, Alkmaar; P. Kok, Ruiterweg 1, Castricum; A. Oud, Dorpsstraat A 21, Schermerhorn; P. Duin- meyer, Egmonderstraatweg 313, Egmond aan den Hoef; J. H. Hag'enman, Lijnbaan 1, Hei loo; G. van der Heide, Snaarmanslaan 84, Alkmaar; H. Kaandorp, Zeglis 73, Alkmaar; A. Laan, Zuiddijk 10, Beemster; P. Mooy, "Van Oldenbarneveltweg 19, Bakkum; J. A, P. Baltus, Rijksstraatweg 34, Limmen; H. J. Ha- geman, Metiusstraat 2, Alkmaar; L. B. Kruk, Bergervaart 153, Bergen; A. W. W. van der Linden, Holleweg 14, Heiloo; J. Meester, le Kil 4, Heerhugowaard; J. M. Oud, Dorps straat 178, Zuid-Scharwoude; H. Schmidt, Zocherstraat 57, Alkmaar; J. Schouten, Zeven- huizerlaan 112, Heiloo; G. Tamis, Middenweg 500, Heerhugowaard; A. van Velzen, Kenne- merstraatweg' 606, Heiloo; P. J. van Diepen, Oudewal 52, Wannenhuizen; J. Volger, Bene- denweg 1, St. Pancras; A. J. M. Grandia, Wollebrandtstraat 10, Alkmaar; H. M. Klever laan, Verdronkenoord 51, Alkmaar; T. Zijp, Dorpsstraat 46, Noord-Scharwoude; H. Kuiper, Hoeverpad 13, Alkmaar; J. Groen, Pr. Hen drikstraat 2, Egmond aan Zee; A. Hurkmans, Overtoom 8, Castricum; M. G. G. Turk, Boe zemsingel 29, Alkmaar; P. de Wit, Beneden- weg 122, St. Pancras; N. A. Meester, Wa- lingsdijk 53, Ursem; J. G. van Zelm, Beneden- vveg 117, St. Pancras; J. Beek, Dorpsstraat 148, Broek op Langendijk; J. C. Baltus, Molenweg 430, Egmond aan den Hoef; A. van de Kamer, Heerenweg A 107, Schoorl; C. T. Gillhaus, Mauritskade 13, Alkmaar. Met de „Sibajak", aankomst 10 October te Rotterdam, varen thuis: F. J. Dumont, Ruys- daelkade 17, Alkmaar; B. Vermeulen, Oosterzij 36, Heiloo; H. Stuifbergen, Hoge Voort 20, Castricum; gezin G. Eenkhoorn, Benedenweg 15, St. Pancras; M. Oom, Oosterstraat 44, Noord-Scharwoude; D. Pastoor, Dorpsstraat 63, Warmenhuizen; W. Koedijk, Dijk 92, Broek op Langendijk; Th. J. Schoonhoven en mevr. W. Schoonhoven—Vader, Fnidsen 111, Alk maar; familie Vos, Groenelaan 14, Heiloo. Kuiperij Bakker ging uit Zaterdag was het voor kuiperij Bak ker AlkmaarBreda een uitgaansdag. Om 5.30 uur werd met een bus ge start voor een trip naar Antwerpen en Brussel. In Breda werd een half uur pauze gehouden, waarin koffie werd gedronken. Van Breda ging het verder naar Antwerpen waar de voornaamste gebouwen werden bezichtigd en ver der naar Brussel. Na het nuttigen van de broodmaaltijd werd een bezoek ge bracht aan de verschillende beziens waardigheden. Ongeveer zes uren werd vertoefd in Brussel en toen ging het weer naar Breda. Daar werd door de directie een diner aangeboden. Om 2 uur waren allen weer in de Kaasstad terug na een dag van intens genoegen onder prach tige weersomstandigheden en onder de prima leiding van de heer E. den Her- togh. Damclub DDD De uitslagen van de onderlinge wed strijden van Vrijdagavond zijn: le klas: M. OudJ. Schuit 2—0; N. OudM. Hemels 20; G. WoonijkJ. Jorna 11; M. J. Langras Jr.L. Ver ver 20. 2e klas: M. J. Langras SrJ. Mie- dema 2—0; P. BooyD. Bijwaard 2—0; D. StamG. Bakkum 20. 3e klas: D. KlinkhamerJ. Veen 11. P. de Wijn—M. A. Langras 2—0; T. KornK. Bruggeman 20; T. Hofman J. Beusekom 11. Verplaatsing kantoor Kamer van Koophandel Woensdag 27 September zal het kan toor van de Kamer van Koophandel en fabrieken en voor het handelsregister gesloten zijn. Dan wordt het kantoor namelijk verplaatst naar Huize Kennemerhoek, Varnebroek I, waar het voortaan ge vestigd zal zijn. MAANDAGSE VEEMARKT De aanvoer op de veemarkt bedroeg heden ochtend: 100 stuks vette koeien van f 450,- tot f 1040,—, 40 nuchtere kalveren van f 40,— tot f 90,— en 42 vette schapen van f 75,— tot f 135,— per stuk; 272 varkens van f 1,80 tot f 1,87 per kg. In 40 jaar tijds, 110 voorstellingen van 31 operettes Het operetteconcert van de operettevereniging „Caecilia" dat gegeven werd ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van die vereniging is meer geworden dan een gewone concertavond. Het werd een grootse manifestatie, waarop di talloze vrienden van „Caecilia" de gelegenheid hebben willen gebruiken, om t« tonen hoe sterk zij het werk van deze vereniging waarderen. Toen de voorzitter, de heer J. Klin- kert, zijn overzicht gaf, waarin het wel en wee van de vereniging werd ge schetst, was de zaal van Concordia vol met genodigden en belangstellenden uit tal van plaatsen uit de wijde om geving. Spr. beklaagde zich over de vele moeilijkheden die hij had onder vonden om een historisch overzicht samen te stellen, want eerst sinds en kele jaren is er een behoorlijke admi nistratie. Het was zelfs moeilijk om de juiste datum van oprichting vast te stellen, maar we mogen wel aannemen, dat omstreeks 1910 de definitieve op richting plaats vond. Maar reeds daar voor waren er in Oudkarspel mensen, die de muziek dienden en werden er operettes opgevoerd. Uitvoerig schetste de heer Klinkert, hoe de vereniging onder verschillende dirigenten, we noemen o.a. de heren Jansen, Saai en Snel, ups en downs heeft meegemaakt hoe ze op een bepaald moment er zo slecht voorzat, dat er vijf gulden per lid moest worden betr schulden te komen. Toen bleven er nog maar dertien leden over. Het zag er hopeloos uit. Men kon geen ope rette meer bezetten, maar dank zij de stoere werkkracht van Uipkes zette men door. Men verhuisde van Oudkarsepl naar Noord-Scharwoude, omdat men besef te, dat men, wilde men iets bereiken, in het Centrum moest zijn. Met de operette Florimond van Jan van Al phen was men weer op de goede weg en die weg heeft men niet meer ver laten. Niet minder dan 37 verschillende operettes heeft .Ceacilia" in die tijd gegeven en een totaal van 110 uitvoe- rinen. Thans heeft men de 38ste ope rette in studie genomen. Het is het zeer moeilijke „Zigeunerliebe" van Frans Lehar, waarvan we alreeds op het concert een zeer gewaardeerd voorproefje kregen. De heer Klinkert besloot met allen te danken, die aan het succes van de vereniging deel hebben. En dan dacht hij niet in de eerste plaats aan de ster ren, die telkens en telkens weer op vallen, maar vooral aan de bescheiden leden, die onopvallend hun onmisbaar werk in het koor doen. Een lange rij. Toen de voorzitter uitgesproken was, werd het toneel als het ware be stormd door tal van mensen, die meen den hun dank te moeten uiten. Geluk kig waren alle sprekers uitermate be scheiden wat de lengte van de speeches betrof. Wethouder Kuiper opende de rij. Daar de burgemeester verhinderd was complimenteerde hij namens het ge meentebestuur, er op wijzende van hoe groot cultureel belang het werk is, dat door „Caecilia" wordt verricht. Hij spoorde aan om op deze weg voort te gaan en zegde gaarne medewerking van de gemeente toe, indien onver hoopt andere tijden mochten komen. Natuurlijk waren er bloemen van de gemeente en van tal van verenigingen. Het toneel werd een bloemenhof. Zo kwamen achtereenvolgens com plimenteren vertegenwoordigers van de Bond van Operettegezelschapen, de heer Deutekom namens Concordia en sociëteit, de heer Keizer, vertegen woordigers van Excelsior, Crescendo, Nederlands Hervormd Kerkkoor, Hal lelujah, de Lofstem, de toneelvereni gingen Idda en Jong Leven, de Christe lijke Zangvereniging Soli Deo Gloria, de gymnastiekvereniging Hercules, de directeur van de blikfabriek te Krom menie, die opmerkte, dat de Zaankan- ters er altijd van overtuigd zijn, dat de Zaanstreek bovenal gaat, maar die eensgezind zijn in hun oordeej, dat op dit gebied Noord-Scharwoude ver aan de spits staat, een afgevaardigde van Helderse evacué's, de heer Kuit, wiens vader reeds de eerste operette heeft Oprichting coöperatieve zuurkoolfabriek nog onzeker Het bestuur van de veilingvereniging ,,De Noordermarktbond" vergaderde Za terdag onder praesidium van de heer P. Duijves. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat t.a.v. de afzet nog maar weinig verandering valt te consta teren. Er wordt nog steeds doorgedraaid en er is nog steeds geen export. De prij zen van de rode kool zijn nog niet zo gunstig als de kranten wel eens zouden doen vermoeden. Door de slechte weers gesteldheid dreigen sommige producten in de grond te blijven zitten. Niet zonder succes werd bij de regering op steun aan gedrongen. Ook al ligt de hulp voor de fondsen niet hoog, toch zei spreker hier voor dankbaar te zijn. Hij sprak de wens uit voor een spoedige voorbijgang der de pressie. De heer Duyves deelde mede dat het proces-Grofrie weliswaar werd ge wonnen, maar dat de uiteindelijke beslis sing nog moet vallen bij het te verwach ten arrest van de Hoge Raad. Vrij lang durig werd stilgestaan bij de kwestie van het zoekraken van 500 veilingkisten. De voorzitter wees in dit verband op de non chalance bij sommige vrachtvaarders. Hij sprak de verwachting uit, uat de kisten alsnog terecht zullen komen. Omzetcijfers De heer Duijves deelde mede dat de omzet over Augustus 550.545,67 heeft bedragen. Over het tijdvak 1 Juni17 September bedroeg de omzet: in 1949 voor bonen 77 wag., gem.pr. f 40,57 in 1950 voor bonen 100 wag. gem.pr. 15,85 in 1949 v. rode kool 110 wag., gem.pr. 5,02 in 1950 v. rode kool 148 wag., gem.pr. 3,0b in 1949 v. gele kool 54,5 wag., gem.pr. 9,64 in 1950 v. gele kool 84 wag., gem.pr. f 2,65 in 1949 v. w. kool 304 wag., gem.pr. 11,02 in 1950 v. w. kool 442 wag., gem.pr. 2,63 Doorgedraaid zijn in 1949: 83 wagons voor 35.000 en in 1950: 565 wagons voor 153.000. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van het Centraal Bureau werd besloten om ingaande 1 September j.l. het salaris van het veilingpersoneel met 5% te verhogen. Ten behoeve van de te Alkmaar te hou den land- en tuinbouwtentoonstelling zal een bedrag van 25 beschikbaar worden gesteld, terwijl t.b.v. de slachtoffers van de natuurramp in Duiven en omgeving een bedrag van 300 zal worden overge maakt Oprichting Coöperatieve zuurkoolfabriek Door het voorlopig bestuur van de Coöp. conservenfabriek „Nieuw Leven" G.A. Langedijk i.o. was, zo deelde de voorzitter mede, het verzoek gedaan hun pJannen tot oprichting van een zuurkool- fabriek in de bestuursvergadering van de „Noordermarktbond" te mogen uiteenzet ten. Hiertoe verschenen ter vergadering de heren J. Lont en C. Met, resp. voor zitter en secretaris van genoemde vereni ging. De heer Lont deelde mede dat aan de oprichting der vereniging druk wordt gewerkt. Voor het stichten van de fabrie» is aan het einde van het industrieterrein een stuk grond toegezegd. Moeite wordt gedaan voor het verkrijgen van een bedrijf s vergunning. Hierover bestaat be laas nog geen zekerheid. Dat het plan hiermede staat of valt is duidelijk. Ge tracht zal worden zoveel mogelijk witte kool-bouwers tot de vereniging te doen toetreden. Hoewel het in de bedoeling ligt een flinke fabriek te bouwen, zal ze uiter aard niet alle witte kool kunnen verwer ken. Grote winst kan moeilijk in het vooruitzicht worden gesteld Het nut, zo zei spreker, kan evenwel niet worden ontkend en de ervaring elders heeft de mogelijkheid bewezen. Het ledental zal ln elk geval 300 moeten bedragen. Volgens de statuten zal de aansprakelijkheid per lid 1000 zijn, waarvan f 100 moet wor den gestort. Het benodigde bedrijfskapi taal bedraagt f 300.000. De bedoeling i dat de fabriek de volgende herfst kan draaien. Reeds werd van verschillende zijden steun toegezegd. De voorzitter, de heer Duyves, merkte op dat het hier een zuiver particuliere aangelegenheid betreft, waartegenover hij persoonlijk tamelijk sceptisch staat Het zuurkoolafzetgebied leent zich moei lijk voor uitbreiding. De concurrentie zal zeker niet uitblijven. De heer Lont achtte de zuurkoolmarki de laatste jaren vrij onvoldoende voor zien. De veilingleider, de heer J. Kos, meen de in de uiteenzetting van de heer Lont een voorstander te hebben beluisterd van opheffing van de veilplicht, waardoor dan de kool rechtstreeks aan de fabriek zou kunnen worden geleverd. Hij zag hieruit grote moeilijkheden. De vergadering onderschreef deze op vatting geheel. Trouwens, ook in Aven- horn bestaat veilplicht. De heren Jac. Kostelijk en P. Volkers meenden dat voor oprichting van een fa briek wel een oplossing zou kunnen wor den gevonden. De heer J. Kliffen uitte zijn ongerust heid over de plannen. Het plan is geheel gebasseerd op de veronderstelling dat in het binnenland meer zuurkool kan wor den verbruikt en spreker betwijfelde dit in hoge mate. Voor de tuinders zag hij er het gevaar in dat de prijzen zouden worden losgelaten. Spreker zou het beter achten om in overleg met het bedrijf schap voor groenten en fruit en de bond van zuurkoolfabrikanten regelend op te treden. De fout in het teeltsysteem moet worden ondervangen. Nadat de heer Lont nog de hoop had uitgesproken dat via de tuinbouwvereni- gingen voor de vereniging i.o. leden zou den kunnen worden geworven en de voor zitter hem voor de door hem gegeven uit eenzetting had bedankt, sloot deze de ver- „gegrimeerd", de heer de Jong voor het Zaans Orkest, dat steeds met Cae- cilia meewerkt, de heer Wiersma, die namens een van de oudste nog ia leven zijnde oprichters, mevrouw Eecen—Schoorl een bloemstuk aan.l bood, mevrouw Danens uit Haarlem en de zaalhouder van Concordia, de fi heer Liefhebber. De heer KlinkerJ beantwoordde alle sprekers op ees zeer vlotte en menigmaal amusantj wijze. Het We zouden het concert haast vergel ten. Het was ditmaal ook niet het be langrijkste. Dat was immers het feesl| Da neemt niet weg, dat dit concert wapenschouw voor de grote kluif, ditl „Zigeunerliebe" ongetwijfeld is, zijil nut zal hebben afgeworpen, Het heeft aangetoond, dat men nog steeds be-| schikt over een goed stel solisten, Maar het heeft ook bewezen, dat het j koor wat de mannelijke krachten aan-j gaat nog wel enige uitbreiding kan hebJ ben, willen de mannenstemmen niet in| de verdrukking komen. Het publiek waardeerde het ongetwijfeld zeer nog| v/eer eens enkele succesnummers t«| horen. Op ons, en we geloven dat we n niet alleen staan, maakte het echter' niet die indruk, die het in dè operettesfj doet. Het leek ons, dat de tijd vac11 voorbereiding wat kort was geweest] J Men bleek wel eens niet geheel o: I elkaar ingesteld. Toch aarzelen wij niet om deze avond het praedicaat uitï stekend geslaagd te geven, omdat rn voor de toekomst weer grote beloftej inhoudt. Vanaf heden tonen wij U in een uitgebreide show op onze le etage op elk gebied. Demonstraties en gratis on derricht in smyrnaknopen, kelim en borduurwerken. Nu reeds begonnen is Uw kostbaar handwerk op tijd klaar. Ziet onze speciale étalages. ALKMAAR Zendirigsbazar van het Leger des Heils Men schrijft ons: Indien er ooit! een tijd was, waarin het zendingsvell behoefte had aan de steun van hef thuisfront, dan is het juist nu. wereldtoestand maakt het noodzak*! lijk. ons tot het uiterste in te spanl nen en het nieuws van de bevrijdiiija van zonde en vrees 'te brengen, dool te spreken van Jezus en Zijn bood| schap van verlossing. Nog steeds is het waar, dat er „on| der de hemel geen andere naam aai' mensen is gegeven, waardoor wij mofj ten behouden vorden". Met dankbaarheid gedenken wij velen, die, zichzelven niet achtenl dapper en toegewijd dienen ondtj hen, die in duisternis leven. Zij beiden in Korea, Indonesië, Chins! West-Indie, Afrika en India, en ar dere delen van de wereld. Zij werka' in de geest van zelfverloochening e: openbaren het licht en de heerlik heid van het Kruis. Dit werk wordt grotendeels otj derhouden en uitgebreid door gifte uit de landen, die in gunstiger posit| verkeren. Het Leger des Heils Nederland streeft er naar om 1950 hiertoe 50.000 brj te drage'J Het jaarlijkse Oogst- en Zending?, feest is het middel om dat geld brj een te brengen. Vandaar dat hei Leger, hier ter plaatse gevestigd aal de Limmerhoek, gedurende Dinsda; 26 en Woensdag 27 September ee| grootse bazar heeft georganiseeri Daar zal men van velerlei attractie) kunnen genieten, zoals sjoelen, visset touwtrekken, balgooien, enz. Een bezoek aan deze bazar, welhj geopend zal zijn van 2.305 uur van 710.30 uur, mag door nien verzuimd worden. U geniet daar niet alleen zelf, doc| tevens helpt U mede, dat het Leg des Heils zijn zegenrijk werk kunnen voortzetten. Verandering in curatorium Door de Bisschop van Haarlem aan de heer mr. C. Smal te Alkmai onder dankbetuiging op zijn verzeeg eervol ontslag verleend als lid het curatorium van het R.K. Lyceui Als zijn opvolger is benoemd de hef J. J. J. M. Festen, gemeente-secret; van Heiloo. T. O. G. wi In tegenstelling tot de werden in de 2e, 3e en It enkele wedstrijden gesp lijk genoeg kwamen de de vierde klasse A allei Van de Alkmaarse elft alleen Randers een wedsl vaarsnestbewoners scoor; hun eerste doelpunt in hetgeen voldoende was winstpunten uit Andjjk i te nemen. Randers heeft winstpunten en het doelg 1—0! In de tweede klasse A lelijk tegen Stormvogels Het werd een 61 ovei de mannen van Kraak. 1 tegen UW niet kunnen Utrechtenaren verrasten tegenstanders met een ning in deze zware uit' HVC van Schoten zou wi de hand. Gezien de uit: het echter geen gemakke ning geweest. HVC 3 3 Stormvogels 3 2 UW - 3 2 jipartaan 2 1 Velox 2 1 WA 3 1 Schoten 3 1 OSV 2 0 Vriendenschaar 2 0 TOG 3 0 Hercules bood sterk In Enkhuizen heeft W< handen vol gehad aan Utrechtenaren stonden z< minuten spelen met 2—0 in de verdediging van waren hiervan de oorza; de rust liep West Frisia t in, doch het duurde tot voor het einde alvorens doelpunt gescoord kon w wijk had met Zeeburgia Deze Domstadbewoners n; Weinig wedstrijdc Noord-Holl; In de afdeling Noord-K den slechts enkele wee speeld, waarvan de uitsla IC: WGWGeel Zwart SRC 47, ViosKaagvof 2G: Texelse BoysDirl Hugo Boys—Petten 3—1, 3—2. Res. 2D: ZAP 2—Oudes: 3F: Egmondia 2—Berdo: 3F: St. BoysCon Zelo SG: Winkel 2—Vios 3 7—1 41: ZAP 3—SRC 3 3—1. 4J: Egmondia 4Alkn 5 45, Foresters 3Koed Vrone 3Alcmaia 7 52. 4L: Zeevogels 3Hugo 4M: Zeemacht 2Helde: Junioren: Bergen aHC I: Zeevogels a—RK AFC 1F: Egmondia aRande: 1G: Egmondia bAlcme Vrone aUrsem a 31. 1H: BKC a—Helder a 2 2F: CSV bEfmondia c GESLAAGD Onze stadgenoot de heer J. A. Schf ij ten is aan de Gemeentelijke Universal teit te Amsterdam geslaagd voor doctoraal examen medicijnen. Wat onze voort schreven In de Alkmaarse Cour, September 1850 vinde volgende verslag: ln de Vergadering vai gevestigde departement schappij tot Nut van 't gisteren gehouden, wero commisie belast met het naar zoodanige treffen van menschlievendheid moedigheid, die aanspra kunnen maken op een belooning vanwege de i pij, een rapport uitgebr anderen inhoudende: Dat M. S. Emmering, ve oud wonende hier ter in 1823 Juda Salomon in de Nauernaschevaarl ijs redde, in 1845 een Lijnbach uit het wate: Kaasmarkt, in 1846 een met twee kinderen var uit het water van de Mi jaar Simon de Groot uit bij de Vismarkt en het z Kreinschulte uit het het Verdronkenoord red 19den Mei j.l. des nami streeks half vijf ure th om hulp hoorde roepen gekomen zijnde, een Klaas Hulst in het watt Verdronkenoord zag lig| schoon zijne beste kleec hebbende, onmiddellijk ii ter, dat aldaar vier en diepte heeft en zeer mc is gesprongen en het k reeds zinkende was, lf zijne ouders terug hee: schenken. Dat Francisc wonende aan de Stads V op den 6den Augustus j. ge dagen te voren een J. Batenburg van onder uit het water te hebber waarbij hij echter niet behoefde te gaan, 'n kir Bagge, dat in het wate: Verdronkenoord zeven a van de wal lag, heeft gei Het Departement, door t bepalingen bij de Maatsc staande gebonden, vond noegzame gronden, om d nen ter openlijke beloc het Hoofdbestuur aan t< maar besloot, in de aar gen van zijnen vergade eervolle melding te mak betoonde hulpvaardigheii moedigheid van M. S. i en F. Duin, wier verme de belangstellende opmi algemene toejuichingen mate verdienen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2