Westerse politiek glijdt nu in hoopgevende banen LAATSTE NIEUWS Burma, land van pagodes en opstandelingen Rood-China naar de Ver. Naties Dreigende scheuring in de CVP. voorkomen Wil Wysjinsky een Koreaans accoord Heeft Australië een schilderij van de beroemde Antoon van Dijck? Militaire kracht in Europa, stabili sering in Azie Gaat Hoffman heen als leider der E.C A.? Amerikanen rukken Koemtsjon binnen TREIN VAN NANCY NAAR PARIJS ONTSPOORD Vliegongeluk in Zweden eist tien doden Nederlandse geleerden van een studiereis teruggekeerd Ook Boeddha nationaliseert "MAANDAG 35 SEPTEMBER 1950 (Van onze diplomatieke medewerker) |N KOREA Is HET TEGENOFFENSIEF van de strijdkrachten der Ver enigde Naties thans in volle gang veel eerder dan men voor mogelijk had gehouden. Een militaire beslissing op korte termijn ligt nu binnen het bereik van het mogelijke. Tenzij dan, dat de Russen of Chinezen zich alsnog ld de strijd zouden mengen. Dit is niet zeer waarschijnlijk, omdat zij niet (feeer behoeven te vrezen, dat de Amerikanen van Korea een permanent vooruitgeschoven post willen maken. Ongetwijfeld zijn er in de Verenigde Staten invloedrijke lieden, die, toen de steen door Russisch toedoen in Korea aan het rollen kwam, gedacht hebben aan de mogelijkheid van dit schier eiland uit een politiek van tegendruk op communistische China en de Sou,jetunie te voeren. Maar met de vervanging van Johnson door Marshall' hebben zij de nederlaag geleden. Aan het hoofd van de Verenigde Staten staat thans een driemanschap Truman, Acheson en Marshall dat, hoe wel vastbesloten nergens meer voor het Sowjet-imperialisme te wijken, zeker niet geneigd is tot avonturen, die tot onnodige nieuwe spanning zouden kunnen leiden. rvAAROM dient de militaire beslissing in Korea zonder verwijl door ver standige politieke besluiten te worden gevolgd. In de eerste plaats zal het nodig zijn, het land nu eindelijk de be geerde eenheid te verschaffen. Daarna moet, zoals minister Acheson het on langs uitdrukte, een „periode van eco nomische hulp, herstel en verzoening" worden ingeluid. Dan ten slotte mag men hopen op een onafhankelijk Korea, dat noch voor de Amerikaanse positie in Japan, noch voor China en de mari tieme provincies van de Sowjetunie een bedreiging zal zijn. Het is de zojuist in haar vijfde jaar lijkse zitting bijeengekomen Algemene Vergadering der Verenigde Naties, die zich met de afwikkeling van de Ko reaanse kwestie zal hebben bezig te houden. Alleen daarom al belooft deze zitting de belangrijkste te worden van alle. welke totnogtoe gehouden zijn. Want waar het in diepste wezen om gaat, is, of het Westen er in zal slagen, in het Verre Oosten een zodanig sta biele toestand te scheppen, dat daar, zonder dat militaire middelen worden gebruikt, verdere ongunstige verschui vingen in de machtsposities onwaar schijnlijk worden. De opbouw van het Westerse defen sie-apparaat tegen het Russische impe rialisme bevindt zich, hoewel daarmede thans werkelijk ernst wordt gemaakt, nog in de eerste phase. Men is bij lange nog niet zo ver, dat men het op alle bedreigde plaatsen (West-Europa, het Midden-Oosten en het Verre Oosten) tegelijk een halt zou kunnen toeroepen. Dus staat men voor de keuze, welk ge bied men militair gesproken dan het eerst immuun voor de bedreiging van het Kremlin moet maken. In feite heeft Amerika deze keuze definitief ge daan op de dag, dat Truman Johnson wegzond en Marshall bij zich op het Witte Huis riep. Marshall is een over tuigd aanhanger van de mening van Truman en Acheson, dat voor de Ver enigde Staten alles verloren zou zijn, indien Groot-Brittannie en het vaste land van West-Europa in Russische macht zouden geraken. Daarom wordt de Westeuropese verdediging het eerst waterdicht gemaakt en heeft de Atlan tische Raad bij voorbeeld besloten, dat Turkije, ondanks zijn met nadruk ge uite wens, voorlopig nog buiten het Atlantisch Pact moet blijven. Onmiddellijke reacties. Dat het Westen nu al zijn inspanning op West-Europa concentreert, betekent natuurlijk niet, dat het geen belang stelling zou hebben voor de rest van de Eurazische wereld. Ongetwijfeld zou communistische aggressie tegen Turkije, Perzie, Japan en waarschijnlijk ook te gen minder belangrijke gebieden als Zuidslavie en Afghanistan onmiddellijk reacties wekken, precies als in Korea het geval is geweest. Begrijpelijk is echter dat het Westen, terwijl het zich sterk maakt, met diplomatieke midde len streeft naar een situatie, waarin de mogelijkheid tot onaangename verras singen van de Koreaanse soort tot een minimum beperkt is. Eerst later, wan neer West-Europa beveiligd is, zal men er aan kunnen denken, ook die gebie den een zekere militaire beveiliging te verschaffen. Wanneer dat dan ten min ste nog nodig is. Want de hoop bestaat, dat de Sowjetunie zich op een gegeven ogenblik, onder dwang van de groeiende Westerse macht, bereid zal tonen, met de overige wereld opnieuw vreedzame betrekkingen te onderhouden, zoals zij voor 1939 deed. Goede betrekkingen met China. Voorlopig blijft dus (behoudens het bijna ondenkbare geval, dat het Krem lin reeds nu tot een redelijke politiek zou besluiten), na de militaire verster king, een zekere stabilisering van de huidige machtsverhoudingen het be langrijkste doel. In het Verre Oosten is deze niet te verkrijgen, indien het Wes ten niet tot een vergelijk met Peking komt. Slechts met medewerking van Mao Tse-Toeng is het Kremlin in staat zijn machtspositie in dit gebied uit te breiden. Maar China kan daarbij hoe genaamd geen voordeel behalen. Inte gendeel, het zou zich in dat geval aan uiterst gevaarlijke risico's blootstellen. Wordt het derhalve door het Westen niet tot verzet geprikkeld, dan mag men hopen, dat het zich niet als werktuig van het Kremlin zal laten gebruiken. Het is daarom van het allergrootste belang, wat er tijdens de huidige zitting van de V.N.-Assemblée in de Chinese kwestie zal gebeuren. Mao Tse-Toeng heeft een grote delegatie aan de poort van Flushing Meadows laten aanklop pen en dit maakt het toch wel zeer duidelijk, dat China er prijs op stelt in de Verenigde Naties te worden opge nomen. Natuurlijk heeft Wysjinsky ge tracht, de vertegenwoordigers van Tsjiang Kai-Sjek onmiddellijk uit en die van Mao Tse-Toeng in de vergader zaal te loodsen. Amerika, in hoofdzaak steunend op de stemmen der Zuidame- rikaanse staten, die in dergelijke geval len Washington plegen te volgen, heeft dit voorlopig verhinderd. Terecht, want op het ogenblik zou toelating nog al te veel geleken hebben op vrees van Ame rika voor Chinese inmenging in Korea. En Amerika kan en mag geen zwak heid tonen. Maar na afloop van de veld tocht in Korea zullen de zaken er an ders voorstaan. Dan bestaan er voor de zo wenselijke toenadering tussen Wash ington en Peking geen onoverkomelijke bezwaren meer. Met een man als Mars hall aan het hoofd der Amerikaanse defensie is verdere steunverlening aan Tsjiang Kai-Sjea, die door Marshall niet minder dan veracht wordt, niet te verwachten. En zeker zal er dan geen enkele reden meer zijn, om Mao Tse- Toeng buiten de Verenigde Naties te houden, want hij vertegenwoordigt China en niet Tsjiang Kai-Sjek, die zich slechts bij de gratie van Amerika nog op Formosa weet te handhaven. Het is daarom waarschijnlijk, dat wan neer de Algemene Vergadering in de eerste weken van December haar zit ting sluit, communistisch China daar van reeds deel zal uitmaken. Nasleep van Koningskwestie Oude partij - voorzitter offert zicfi op De Koningskwestie dreigde voor de Christelijke Volkspartij in Belgie een alleronaangenaamste nasleep te krij gen. Het partijbestuur heeft kortelings een commissie van onderzoek inge steld, die moest nagaan, waar de ver antwoordelijkheid lag voor de afloop van deze tragische zaak. De commissie heeft in haar rapport tal van vooraan staande partijleden verweten, dat zij de koning niet voldoende hebben ge steund. De eis werd gesteld dat deze leden zouden aftreden. De CVP heeft nu Zondag in haar nationaal congres met geen woord ge rept van deze eisen, althans niet in de resolutie, die na de uitgebreide debatten over deze kwestie werd aan genomen. De partij hechtte haar ver trouwen aan de regering-Pholien en verklaarde verder, kennis te - nemen van het rapport der commissie van onderzoek. Aan het nationaal comité der partij werd overgelaten, te beslis sen, welke gevolgen dit rapport moet hebben. Tijdens de debatten betreurden ver scheidene sprekers het, dat Duvieus- art, premier in de vorige homogeen- katholieke regering bij de onderhan delingen, die aan het aftreden van de koning zijn voorafgegaan, zo weinig standvastig is gebleken. Sommige Vlaamse afgevaardigden stelden zich op het standpunt dat de leidende figu ren zich na het voorgevallene dien den terug te trekken uit het politieke leven. De meeste sprekers legden er echter de nadruk op, dat de eenheid in de CVP bewaard moet blijven, de koningskwestie als afgedaan dient te worden beschouwd en de wraakgevoe lens dienen af te slijten. Van Cauwelaert, de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, heeft scherpe critiek geleverd op de metho den van de commissie van onderzoek. Nieuv/e avonturen van Pim, Pam en Pom Het debat eindigde, behalve met het aannemen van de reeds genoemde resolutie, met de benoeming van een nieuwe partijvoorzitter. Baron Van dei- Straten Wailliet had zijn functie ter beschikking gesteld in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldigin gen. Hij werd opgevolgd door de 36- jarige Gentse volksvertegenwoordiger Theodore Lefevre. De scheuring, die in de CVP dreigde, is hiermee voor komen. De Washington Post heeft dezer dagen bericht, dat Paul Hoffman, de adminis trateur van de Marshall-hulp, als zo danig zal aftreden, om directeur van de Fordstichting te worden. Deze fundatie draagt een filantropisch karakter en beweegt zich op het terrein van weten schappelijk onderzoek en onderwijs. De Amerikaanse regering zal hierover, naar gemeld wordt, vandaag een ver klaring afleggen. (Ongecorrigeerd) Volgens de Amerikaanse radio-com mentator Drew Pearson zou Andrei Wysjinsky aan de satellieten van de Sowjetunie" hebben laten weten dat „de Sowjetunie tot een accoord wenst te komen met de Verenigde Staten om een einde te kunnen maken aan de oorlog in Korea". De Sowjetminister van buitenlandse zaken zou de afgevaardigden van het Slavische volk in de V.N. verzocht heb ben, aldus Drew Pearson, een einde te maken aan hun aanvallen tegen de Verenigde Staten tot dat de toestand in Korea opgeklaard is". Wysjinsky zou evenwel aan deze afgevaardigden gezegd hebben, dat de Sowjetunie Korea ten Noorden van de 38ste breedtegraad zal bezetten. Ver der zou volgens Drew Pearson gene raal Mark Clark, thans bevelhebber der Amerikaanse landstrijdkrachten, benoemd worden tot bevelhebber van de strijdkrachten der landen van het Atlantische Pact. Eenheden van de 24ste Amerikaanse divisie zijn heden het belangrijke spoorweg- en wegenknooppunt Koem tsjon binnengedrongen. Koemtsjon, waar vier grote wegen en drie spoorlijnen sa menkomen ligt halverwege tussen Tae- goe en Taedjon. Bij Seoel zijn de mariniers, die Jongdongpo hebben veroverd, de Han overgestoken en hebben de voorstad van Seoel Tongmakhari bestormd. De exprestrein van Nancy naar Parijs is bij Loxeville, 80 kilometer ten Noordwesten van Nancy, ont spoord. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Volgens spoorweg personeel zijn er vijf doden. Zaterdag is te Karlstad (W.-Zweden) een nieuwe Britse Avro Anson neerge stort en in brand gevlogen. De piloot en negen passagiers kwamen in de vlammen om. Het toestel, had kranten uit Stockholm naar Karlstad vervoerd en zou met negen passagiers naar de Zweedse hoofdstad terugkeren. Het verongelukte echter enkele ogenblikken na de start. EEN ZEER KLEIN CARILLON De klokkengieterij van de firma Van Bergen te Heiligerlee heeft het kleinste carillon ter wereld vervaardigd. Het telt 37 i'lokken, waarvan de zwaarste zeventig en de kleinste tian\kilo weegt. De speeltrommel is vervangen door een metalen band, waarin, gaten zijn ge ponst als bij een draaiorgel. Japanse vulkaan in werking De vulkaan Asama, 150 km ten Noordwesten van Tokio, is Zaterdag in werking getreden, waarbij een berg top werd weggevaagd. Onder een ge zelschap bergbeklimmers viel een dode. Er stegen rookwolken op tot 'n hoogte van negen kilometer. Polen heeft geweigerd een Cana dese militaire attaché, luitenant-kolonel Phillips, toe te laten. De attaché werd begin van deze maand op weg naar Warschau aan de grens tegen gehouden. Prinsesjes Beatrix en Irene te Zaltbommel 82. „In naam der wet", begint de hulp inroeoen". „Dank U, brigadier", veldwachter weer met zijn krijgshaf- antwoord Moeder Woeffie vriendelijk, tige stemin naam der wet, arresteer „maar ik denk niet dat het nodig zal ik U" en tegelijkertijd wordt de wolf zijn. Ik ben niet bang voor dat heer- geboeid. Tegenstand biedt de wolf aiet schap! Maar voordat U weggaat wilt meer nu hij weet dat het spel verlo- U dan nog even met mijn zoontjes ren is. ,Ik zal het niet vergeten", gromt meegaan naar de kelder? Daar staat hij, terwijl hij zicb nog een keer naar namelijk een stofzuiger en ik heb Moeder omdraait. „Dat heb ik aan mu zo'n idee, dat het de verdwenen stof- ®an die jongens van jou te danken!" zuiger wel eens kon zijn". De veid- „Stil roept de veldwachter, „denk er wachter kan zijn ogen niet geloven als om. geen dreigementen. Mevrouw, als hij behalve de stofzuiger ook nog kis- u later soms eens last van deze per- ten vol met eieren ziet staan, soon zoudt krijgen, kunt V altijd onze Prof. Dr. H. J. Frietema, directeur van de Nationale Coöperatieve Raad en buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool, die tezamen met de tropenexpert Ir. P. K. Heringa op verzoek van de Bur mese regering een rondreis door Burma gemaakt heeft teneinde voorlich ting te geven ten aanzien van het opbouwprogramma van dit land, is na vjjf weken de problemen daar intensief bestudeerd te hebben, naar Neder land teruggekeerd. D„_l n .1 -. r>ii I- rond> echter met uitgebreide militaire Durgeroonog vsrismt bescherming. De pogingen om orde en iji i rust in het grote land te verzekeren nanaei en verKeer simpen veertig procent van de natio- De hoogleraar zeidein onderhoud, nale begroting op. Er is evenwel dat, aangezien de Burmezen anti-En- geis zijn en ook anti-Amerikaans» als gevolg van het Boeddhisme, zij ver trouwen gingen stellen in voorlichting van Nederlandse zijde. Prof. Frietema vertelde, dat zijn metgezel en hij be gonnen waren het gehele jmgermgs- program van Burma, voor zWer nodig te analyseren. Hierna waren uitge strekte reizen door het land nodig, wat volstrekt niet eenvoudig was, daar er reeds twee jaar lang een zeer gecom- Verwarde binnenlandse toestand, pliceerde burgeroorlog woedt. ^LLEREERST zijn door de groepen communisten en vervolgens de Ka rens, Christenen, die van het land dat zij bevolken een zelfstandige staat wil len maken en ook elders door het ge hele land met kleinere groepen in op stand zijn. Dan is er nog de derde groep der gedesillusionneerden, die zwaar bewapend zijn en meer struik rovers-allures hebben. Deze situatie maakt personen- en goederenverkeer practisch onmogelijk. De Nederlandse geleerden maakten hun reizen vrijwel .Heen door de lucht en verkendeB laatste tijd een verbetering in de toe stand ingetreden. Professor FrietemaS conclusie na zijn uitgebreide observa ties is drieledig, up de eerste plaats is er natuurlijk nodig: herstel van or de en veiligheid en van normale ver- voers- en verkeersmogelijkheden. Land zonder industrie. JJAN is er een tweede punt: hoewei Burma als land zeer rijk is en de landbouw sterk op de voorgrond treedt, is deze achterlijk tot en met en er wordt vrijwel alleen rijst verbouwd Hoewel de industriële mogelijkheden er buitengewoon groot zijn, is er zo goed als geen industrie. De bodem is j i i x u rÜk aan alle mogelijke grondstoffen, soms de omtrek tot vyftig mijl m het Met hs{ oötgirmen „an olie was een Tijdens het hippisch feest, waarmede Zaterdag te Zaltbommel de viering van het 1100-jarig bestaan der stad werd ingezet, kwamen de prinsesjes Beatrix en Irene de verrichtingen der ruiters, onder wie zich ook Haar vader, Z.K.H. Prins Bernhard bevond, gadeslaan. Aandachtig volgen prin ses Beatrix en Prinses Irene de gebeurtenissen op het sportterrein. (Van onze correspondent te Sydney) JJE AUSTRALISCHE KUNSTWERELD is in hevige beroering gebracht door een schilderij in de kleine, doch uitstekende privé-collectie van een eenvoudig makelaar in onroerende goederen in de Sydneyse voorstad Manley. Deze make laar, de heer A. G. Dunlop, is er namelijk van overtuigd, dat hij een 17e eeuws Vlaams meesterwerk heeft: het originele portret van Cornelis van der Geest, geschilderd door één van Rubens' beste leerlingen, de meester Antoon van Dijck (15991641). Steeds heeft men gemeend, dat dit meesterwerk van Van Dijck, die zo'n grote invloed heeft gehad op de Haagse school van portretschilders, in het Nationale Museum in Londen hing. Deze Londense Van Dijck bestaat in feite uit twee stukken waarschijnlijk gemutileerd als de Nachtwacht van Rembrandt en later weer aan elkaar geplakt. Bij een kort geleden gehouden Röntgen-onder- zoek is echter gebleken, dat alleen het middenstuk van het schilderij in het Londense museum een echte Van Dijck is. Het boeiende van de geschiedenis is nu echter, hoe dit 17e eeuwse meesterwerk in een badplaats hij Sydney terecht is gekomen. Op het eerste gezicht lijken de Van Djjcks uit Manley en uit Londen als twee druppels water op elkaar. Alleen is het schilderij van de Manley-make- Iaar ovaal en wat donkerder. Dit laatste is te wijten aan het feit, dat het hard een schoonmaak nodig heeft. Zijn Australische zoon is echter niet zo terughoudend geweest. Hij heeft zijn doek grondig laten onderzoeken en is gaan delven naar de herkomst. Daarbij bleek, dat het huis van gene raal Wauchope op het landgoed van de hertog van Buccleuch stond de zelfde hertog, die een van de geregis treerde portretten van Cornelius van der Geest in zijn bezit heeft of heeft gehad. De hertog houdt zich echter koest, zodat uit die richting verder niets te leren valt. Wat voor de echtheid van de Aus tralische Van Dijck pleit, is dat is ko men vast te staan, dat drie kwart van 't schilderij in het Londense museum nagemaakt is. Dus hoeveel vertrouwen kan men verder nog in dat laatste kwart stuk hebben? Een aardige bijzonderheid is, dat voor ons, Nederlanders, Antoon Van Dijck een eervolle plaats inneemt in de kunstgeschiedenis der Nederlanden en dat wij op school hebben geleerd hem als een der onzen uit onze gouden eeuw te beschouwen. Hier praat men echter over Van Dijck als over Sir Anthony van Dijck, de Britse hofschil der van Koning Karei I van Engeland. Het grappige hierbij is, dat beide zijden min of meer gelijk hebben. An toon van Dijck heeft de eerste zestien jaren van zijn creatieve loopbaan ge geven aan de lage landen aan de zee, waar hij geboren en getogen was, waar hij Rubens' lievelingsleerling werd. Evenals Rubens heeft ook hij de Noor delijke Nederlanden bezocht en grote invloed gehad op Noordnederlandse kunstenaars. De laatste negen jaren van zijn kun stenaarsloopbaan heeft hij echter aan Engeland gegeven, waarheen hij in 1632 als hofschilder van Koning Karei I trok en waar hij in de adelstand werd verheven. Zijn wieg stond in Antwer pen, zijn graf is in Engeland. En nu is het alleen de vraag, of één van zijn belangrijkste „Nederlandse meester werken" in een badplaats bij Sydney hangt. Spanning om een meesterwerk J7EN ANDERE complicatie is, dat er drie portretten van Cornelius van der Geest geregistreerd zijn, die alle van de grote Van Dijck afkomstig he ten te zijn. Het ene is dat in het Lon dense Nationale Museum, het andere was het eigendom van de Engelse her tog van Buccleuch en het derde was in het bezit van een Franse graaf. Nu oopiëren meesters nooit hun eigen werk, zodat één van de drie de echte Van Dijck moet zijn. De andere zijn óf copieën, gemaakt door zijn leerlin gen in de 17e eeuw, öf producten van iemand als Han van Meegeren. De Australische kunstkenners achten dit laatste echter onwaarschijnlijk, het geen natuurlijk nauwelijks een bewijs is, want hoevelen hebben zich niet door de producten van wijlen Han van Meegeren in de luren laten leggen? De Australische Van Dijck is op de volgende wijze naar het vijfde wereld deel gekomen: de vader van makelaar Dunlop kocht het stuk in Engeland op een veiling van de verzameling van een generaal Wauchope. Overtuigd als hij was dat hij voor een krats (500 gulden) een 17e eeuws meesterwerk op de kop had getikt, hield hij echter stijf zijn kaken op elkaar en praatte er met niemand over. begin gemaakt, doch mede door de re volutie ligt alles plat. Als derde punt zou professor Frietema willen noemen de geestelijke achtergrond van het land. Burma is het land van het Boeddhisme en van de pagodes. De Boeddhistische levensleer predikt in nerlijke rust, eenvoud en het ontbre ken van alle weelde. Vandaar dat de Amerikaan voor hen een verschrik king is. Zij begrijpen dit volk niet, dat streeft naar materiële welvaart en dat rusteloos actief is. Vandaar ook, dat zij niets van industrie willen weten. De omstandigheden voor buitenlands kapitaal om daar olievelden te ontgin nen of erts te winnen, acht professor Frietema niet gunstig. Op de eerste plaats is daar nog steeds het optreden der rebellen, doch bovendien is de regering uitgesproken socialistisch en voert op grote schaal nationalisatie plannen uit. Plannen voor Burma's welvaart. pROFESSOR Frietema zeide, dat hij als het ware als architect gediend had in Burma. Hij heeft met de Bur mezen plannen gemaakt en heeft hun bestaande plannen getest en aangevuld, alles met het doel voor ogen meer wel vaart in Burma te brengen. De uitvoe ring van deze plannen zal de Bur mese regering echter nog tal van moeilijkheden opleveren. Professor Frietema meende, dat de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat als gevolg van zijn studiereis Nederlandse tech nici voor langere tijd naar Burma zou den gaan, om op het gebied van de irrigatie, landbouw, grondonderzoek, veeverbetering e.d. werkzaam te zijn Ten slotte zeide professor Frietema dat hij, wat het politieke aspect van Burma betrof, bang was, dat misschien op de duur het communisme toch zfjn invloed op de bevolking zou doen gel den, niettegenstaande de Boeddhisti sche religie. Italië versterkt zijn leger De Italiaanse regering heeft besloten, 150 milliard lire uit te trekken voor versterking van zijn verdediging. Dit jaar zal vijftig milliard worden besteed aan de bewapening van vijf nieuwe di visies. De bedoeling is, het leger uit te breiden tot de hoogste toegestane sterkte van 170.000 man en de carabinieri op de maximumsterkte van 75.000 man te brengen. Er zullen nieuwe bataljons mobiele politie worden gevormd en het aantal verkeers- en spoorwegpolitie mannen zal worden vergroot. Deze maatregelen zijn genomen, om 't hoofd te kunnen bieden aan onlusten, die men dit najaar verwacht. BOMMENWERPER VERONGELUKT Sinds Donderdag werd een B-50 bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht, die een vlucht moest ma ken van Labrador naar Tuczon (Ari zona) vermist. Het toestel had zestien personen aan boord. Thans is het wrak in Labrador gevonden. Alle inzittenden waren nog in leven Zondagmiddag is in Amsterdam op de hoek van de Weesperzijde en de Duivendrechtse brug een auto te wa ter geraakt, doordat de weg als gevolg van de overvloedige regens spiegelglad was geworden. De bestuurder, 'n kap per uit Amsterdam, kon worden gered.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7