De attractie van een lappenmarkt De siad en hei land vinden elkaar AGENDA Helderse schakers konden van hun Alkmaarse collega's nog veel leren Sam de Wolf sprak over humanisme en jodendom STAD EN LAND De landbouwdag demonstreert de betekenis van het platteland BEL 5226 Handel in de openlucht verlevendigt het stadsbeeld Alkmaar heeft ook zijn markten Waf Alkmaar staat te wachten Fieis stuk? OOIJ E VAAR RIDDERSTRAAT 18 Wat er te bewonderen zal zijn Vier en een halve ton voor de nieuwe Friese- brug uitgetrokken Burgerlijke Stand Zuiveltentoonstelling in de Waag Inspecteur Feringa in Fhlversum benoemd Dankbare dirigent Onze Scha? DINSDAG 36 SEPTEMBER 1950 g z h ii I B h h s' B ji ii e h a: P zi V, U N n v Een stad zonder handel is een dode stad en ook daar waar de transacties zich uitsluitend binnenshuis afspelen krijgt de bezoeker niet het beeld van leven en vertier, dat een stad een zo aantrekkelijk karakter kan geven. Daarvoor zijn markten nodig, verzamelplaatsen van kopers en verkopers waar waren worden aangeprezen en bekeken, waar men door de bedrijvigheid en door :1e bonte verscheidenheid der bezoekers het aantrekkelijke beeld van een voïkshandel krijgt. Dat geldt voor alle markten, voor de grote veemarkten, de kraampjes markten op vastgestelde werkdagen, zelfs voor de min of meer culturele handels centra als een schilderijen- of een postzegelmarkt. De doeken van onze grote schilders uit de gouden eeuw in onze musea, de echte typische volksmarkten betreffende, hebben een grote bekoring, men denke maar een aan de werken van een uitbeelder van het oude volksleven als Jan Steen, die de kiezentrekker in volle actie toont en daarnaast aan de schilderstukken van zo velen, die de wereld van vliegende winkeltjes, van kramen en stalletjes in beeld gebracht hebben en daarbij een zekere kermissfeer hebben geschapen, die de toeschouwer een aantrekkelijk beeld geeft. Wat is er fleuriger op een stadsplein dan een bloemenmarkt, wat geeft er meer vertier dan een veemarkt voor groot en klein gedierte, hoe vormen de winkeltjes van latten en linnen, die elkaar in onover zienbaar aantal opvolgen en waarlangs een bonte stoet van bezoekers trekt, niet een prettig stratenbeeld, dat altijd zijn aantrekkelijkheid zal behouden. deel van een dergelijke markt. Zij trekt de mensen naar de stad, mensen die niet alleen op de markt kopen, maar waar van ook diverse middenstanders zullen profiteren. ^LKMAAR HEEFT OOK zijn mark ten en bovenal zijn kaasmarkt, die een der beroemdste ter wereld is ge worden. Daarnaast heeft het zijn graan markt, die in de loop der laatste jaren lelijk in het gedrang is gekomen, en zijn veemarkten, die duizenden uit stad en omgeving jaarlijks bij elkaar bren gen. Het heeft zijn Zaterdagmarkten op het Hofplein en op de Laat en het zijn vooral deze, die het aantrekkelijkste beeld geven, omdat ze niet op een be paalde categorie kopers zijn ingesteld, •maar voor alle lagen der bevolking 'n bonte verscheidenheid van artiikelen bieden. De standwerkers verzamelen met een verbazingwekkende flux de bouche een auditorium om hun stalle tjes en weten door hun welbespraakt heid velen tot kopen te bewegen, die niets anders hadden willen doen dan slenteren en toekijken. Zij overschreeu wen en onderbieden elkaar tot vermaak van de toeschouwers, die van de een naar de ander lopen en daaronder be vinden zich de zeer velen, die gekomen zijn in de hoop, dat een kraampjeskoop man goedkoper kan leveren dan een gevestigde winkelier en dat zij op die wijze bruikbare waar voor weinig geld zullen krijgen. J7EN GROOT DEEL van de markten wordt gewoonlijk in beslag geno men door de kooplieden met textielwa- ren. Op dat gebied is er een zeer grote verscheidenheid aan koopwaar in alle soorten en prijzen en omdat alle huismoeders confectiegoederen, lappen, garen, wol of katoen nodig hebben ziet men de vrouwen en vaak de meer eenvoudigen, die de winkelprijzen te hoog vinden langs de kramen gaan. overal stilstaand en de koopwaar be kijkend, voelend aan lappen en doeken om de kwaliteit te onderzoeken, dikwijls nog afdingend op allerlei goederen, die ze-tegen lagere prijzen willen kopen. Want op een markt is men vrijer in koop en verkoop dan in -een winkel, waar van vastgestelde prijzen niet kan worden afgeweken. De koopman over vraagt wel eens en de klant tracht zo goedkoop mogelijk te slagen, er wordt geboden en opnieuw geboden tot men ten slotte meesal wel tot een voor bei de partijen bevredigend resultaat komt. Dat is de grote attractie van een markt en voornamelijk van een lappen- markt, dat wil zeggen een markt waar meer dan de helft der standhouders zich in textiel gespecialiseerd heeft. JN HOORN KENT men reeds lang de lappenmarkt, die zich in omvang en betekenis steeds uitgebreid heeft en in Alkmaar heeft men daarmede verle den jaar een proef genomen, die zo goed geslaagd is, dat men de markt tot een vaste jaarmarkt wil maken. Wij heb ben van deze markt het vorig jaar met grote belangstelling kennis genomen. Er waren zeer vele kraampjes en zeer vele koopsters, 'die elkaar voor de meest aantrekkelijke stands verdron gen, die op uiterst deskundige wijze het goed bekeken en betastten om na te gaan of het wel degelijk was, zodat inen zich later niet bekocht zou voe len. Want op een markt is het altijd uitkijken. Verhaal is er niet, garantie blijft meestal achterwege, wat men koopt moet men houden, wat geenszins wil zeggen, dat men op een markt minderwaardige producten zal kopen, maar wel, dat de mogelijkheid daartoe bestaat en dat uitkijken dus is gebo den. Het was een gezellige drukte ver leden jaar op onze lappenmarkt en daartoe heeft natuurlijk in grote mate het feit meegewerkt, dat men ze op de jaarlijkse landbouwdag heeft gehouden, op de dag dus dat zeer vele vrouwen uit de omgeving naar Alkmaar waren gekomen. Hun aantal zal dit jaar nog wel groter zijn en dat is mede het voor- DINSDAG: Zes uur opening van de land- en tuinbouwtentoon stelling op het Doeleveld. WOENSDAG: Land- en tuin bouwtentoonstelling op het Doeleveld. Op de marktter reinen geregistreerd vee en landbouwmachines-, Lappen markt op de Laat; Zuivel- tentoonstelling in het Waag gebouw. VRIJDAG: Zuiveltentoonstelling in het Waaggebouw. ZATERDAG: Districtsfokveedag; Zuiveltentoonstelling in het Waaggebouw. JOEN HET BESTUUR der afdeling Alkmaar van de Centrale Vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel verzocht om ook dit jaar weer een lappenmarkt te mogen houden, hebben B. en W. daarvoor dadelijk belangstel ling getoond. Zij zijn zelfs verder ge gaan en hebben de Raad voorgesteld deze markt jaarlijks te doen houden en de Raad heeft daarover in z'n laatste vergadering 'n gunstige beslissing geno men. Het is gebleken, dat het vorig jaar ook diverse middenstanders aan deze markt hebben deelgenomen en B. en W. hadden geen bezwaar, dat zij, die verleden jaar daartoe het initiatief namen, allereerst in de gelegenheid worden gesteld aan deze markt deel te nemen. Een te groot aantal midden standers zou begrijpelijkerwijze het ka rakter van deze markt veranderen. Het is niet allereerst de bedoeling van de markt de gevestigde middenstand gelegenheid te geven zijn waren ook buitenshuis te verkopen. Dat zou een min of meer kunstmatig gevormde markt zijn, waaraan de grote aantrekke lijkheid van de bonte verscheidenheid van allerlei kooplieden van elders zou ontbreken. Natuurlijk kan er geen be zwaar zijn de middenstand en in het bijzonder de kleine middenstand, welke in het kader van deze markt past de kans op een goede verkoopsdag te geven, maar het is vanzelfsprekend, dat zij op een markt als deze niet van overwegende betekenis mag zijn. De gehele stad en daardoor de gehele mid denstand profiteert te allen tijde van een druk bezoek aan onze gemeente. Dat kunnen de kermissen wel bewij zen en er zijn van de zijde van de mid denstand tot dusver ook geen ernstige protesten vernomen. B. en W. hebben thans de bevoegdheid de standplaatsen naar recht en billijkheid te verdelen en zullen dat ongetwijfeld naar hun beste weten doen, al zal men daarbij dan ook niet iedereen tevreden kunnen stel len. £)E MARKT ZAL ditmaal de gehele Laat bezetten, want niet minder dan tweehonderd kooplieden schreven In en er zullen driehonderd stalletjes ver rijzen, die met het front naar de hui zen worden geplaatst. Hoofdzakelijk zal er natuurlijk textiel gepresenteerd wor den, maar er zullen ook kraampjes zijn met andere koopwaren. Bij de drie-en- twintig standwerkers zijn er verschei dene, die aan de kort geleden in onze stad gehouden spreekwedstrijd heb ben deelgenomen. De markt, die het vorig jaar een 10.000 tal bezoekers heeft getrokken, wordt van Dinsdag avond twaalf uur tot Woensdagavond acht uur voor het rijverkeer gesloten, opdat zo spoedig mogelijk met het op s'tten van de kramen kan worden be gonnen en de markt een ongestoord verloop zal kunnen hebben. Zo zal Alkmaar dus opnieuw een lappenmarkt krijgen, een markt, die tot in lengte van jaren Alkmaars faam als koopmansstad zal verstevigen en voor stad en omgeving van grote betekenis zal zijn. (Onticend aan onze Advertentie.rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Prima Bal lerina (alle leeftijden); Victoria Theater 8 uur: 'n Jantje op het gladde pad (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur De fatale brief (18 jaar). WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag; aanvang der voorstellingen 2.30 en 8 uur. Cinema Americain 2.30 uur jeugd film De Spoorzoekers (alle leeftijden) Gulden Vlies, 8 uur, „Comedia" met „De Verrader". In het kader van de Sportwedstrijden tussen Den Helder en Alkmaar werd gisteravond te Alkmaar in „Het Wapen van Heemskerk" de schaakwedstrijd tussen deze steden gespeeld. Van beide zijden traden 35 spelers in het strijd perk. De Schaakclub WV had de leiding van de wedstrijd. Bij de 35 Alkmaarse schakers waren er 25 van VW en 10 Sam de Wolf, bij velen bekend als één der goden van Radio Olympus, heeft gisteravond voor het Humanis tisch Verbond in Valk's lunchroom een bezielde en ontroerende rede gehouden over het Jodendom en het Humanisme. Een grote opkomst gaf blijk van bij zondere belangstelling, zowel voor het onderwerp als voor de spreker. De heer de Wolf stelde de vraag, hoe Jodendom en Humanisme te verenigen zijn. Sinds het Humanisme in de 15e en 16e eeuw zich verspreidde, was het De Landbouwtentoonstelling opent haar poort; Daar kunt ge van nu af aanschouwen, De beste producten in velerlei soort, Die boeren en tuinders verbouwen. Daar heeft men het pluimvee, van allerlei ras, Een plaats naast het kleinvee gegeven. En ziet men hoe handel en grootindustrie Met 't boerenbedrijf zijn verweven. En morgen dan kunnen, op 't Hof- en 't Waagplein, De mensen zich staan te vergapen Aan zeugen en beren van reuze formaat En 't puik van de Texelse schapen. En méér is er nog op agrarisch gebied, Dat op deze feestdag te zien is, Het melkvee, de paarden, gereedschappentuig, En prachtige landbouwmachines. Maar ook op een nog geheel ander terrein Is 't morgen een hoogtijdag, vrinden, Dan kan men de dames, met drommen gelijk, Op d' Alkmaarse lappenmarkt vinden. Dan wordt door, weet ik hoeveel handen gelijk, Aan 't zelfde couponn'tje getrokken, En slepen zij driekwart der markt mee naar huis, En vader, de loonslaaf, mag dokken.... Ja morgen dan is het DE dag van het jaar, Dan trekken de boeren, boerinnen, Met tentwagen, auto, dresseerkar of fiets, De oude Victoriestad binnen. Welaan boeren, burgers en schoolgaande jeugd, Uit allerlei rangen en standen, Bezoekt de tentoonstelling morgen en nü, Men wacht u, de lampen zij branden. JABSON. Op enkele jaarlijks terugkerende dagen wordt de nauwe relatie, die reeds tal van jaren bestaat tussen het platteland van Noord-Holland Noord en de centrum plaats Alkmaar, geaccentueerd. Rond de stad wonen en werken de tuinders en veehouders, die er zorg voor dragen dat het de stedeling niet ontbreekt aan melk, vlees en groente; in Alkmaar vindt men de middenstander, die de plattelander voorziet van alles wat het eigen bedrijf niet voortbrengt. Alkmaar en zijn omge ving zijn ten nauwste met elkaar verbonden en dat manifesteert zich telken jarc in een z.g. Landbouwdag die binnen de wallen van zijn stad wordt gehouden. Ook dit jaar zal het traditionele landbouwfeest niet ontbreken en reeds wordt op tuberculose in het seizoen '49'50 niet gereageerd hebben. Er wordt alleen geregistreerd fok- vee op het tentoonstellingsterrein toe gelaten. De deelname is bijzonder groot; er kwamen reeds 230 inschrij vingen van geregistreerd fokvee bin nen. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft een gouden medaille beschik baar gesteld voor de rubriek fokvar- kens en de contactcommissie van de Middenstand schonk een gouden me daille voor de districtsfokveedag. Ook van verschillende instellingen en par- tot en met het Hofplein, in de Markt straat en op het Waagplein komen de geregistreerde paarden (waarondereen nieuwe rubriek ster- en kroonmer- riën), geiten, schapen, varkens (waar voor vooral van de zijde der fokkers grote belangstelling bestaat), vette koeien, vette schapen, vette varkens en handelsvee. Op de Nieuwesloot, van het Hofplein tot de Doelenstraat, wor den landbouwmachines geëxposeerd. Evenals dat voor het vee geldt ismen ook met de inzending van de werk tuigen zeer tevreden. Aan de hand van catalogie zal men een goed overzicht over het geëxposeerde kunnen krijgen. De Landbouwdag wordt 's ochtends om kwart voor negen in café Beem- ster aan het Waagplein door burge meester Wytema geopend. Woensdag zal de bekende lappen markt worden gehouden. Hierover vindt men elders in dit nummer een uitgebreid artikel. De districtsfokveedag De Districtsfokveedag, die Zaterdag 30 September zal worden gehouden, is iets nieuws voor Alkmaar. Deze dag, die georganiseerd wordt door de rund- veefokverenigingen van de lichte gronden rond Alkmaar, is bedoeld ter ere van het eerste lustrum van de sa menwerking tussen de Hollandse Maatschappij voor de Landbouw, de L. T. B. en de C. B. T. B. Men zal op deze expositie de volgende rubrieken onderscheiden: hokkelingen, melk- vaarzen, melktwenters, derdekalfskoei- en, oudere melkkoeien, producieklas- se, zichtbaar drachtige koeien geboren in 1948, zichtbaar drachtige koeien ge boren in 1947 of vroeger, eigenaars- groepen en de kampioenskoe. De deelname bijzonder groot Tot deelname aan de Districtsfok veedag zijn uitgenodigd de vereni gingen Assendelft, Duinstreek (N. en Z.) Heerhugowaard, Limmen. St. Maartensbrug, Stompetoren, Uitgeest, Ursem en Warmenhuizen. De in te zenden dieren mogen bij 't onderzoek dit landbouwevenement ontvangen Tenslotte vermelden wij nog dat in het Waaggebouw een Zuiveltentoon stelling wordt gehouden, die behalve Woensdag ook Vrijdag en Zaterdag geopend zal zijn. Alkmaar zal deze week dus geheel in het teken van landbouw en vee teelt staan. Stad en land zullen elkaar in de kaasstad de hand reiken. de stad gereed gemaakt om de ongetwijfeld grote schare belangstellenden uit de ticuliereiï heeft men medailles vooi omliggende gemeenten te ontvangen. J A 1 J1 Men zou het Landbouwfeest dit jaar kunnen onderverdelen in een tentoon stelling van agrarische goederen en kleinvee op het Doelenveld, een expo sitie van vee en landbouwwerktuigen, een lappendag, een zuiveltentoonstel ling en een grote districtsfokveedag. Het organiserend comité heeft het dit jaar verre van gemakkelijk gehad. Nu men niet meer de beschikking had over de Korenbeurs, moest men om zien naar ander onderdak voor de ex positie van groente, fruit en kleinvee. Gelukkig echter is men er tijdig in geslaagd tentoonstellingsruimte te vin den. Op het Doelenveld is een grote tent opgeslagen, die nog meer ruimte biedt dan de Korenbeurs. Er lopen vier gangen door heen, die twee-en-een-halve meter breed zijn. Het is te betreuren dat er dit jaar door het gevaar van pseudo-vogelpest geen pluimvee getoongesteld mag worden, doch daar staat tegenover dat er een grote inzending konijnen, fruit en groente is. De belangstelling voor de standplaatsen is zeer goed. De ten toonstelling is geopend van Dinsdag middag zes uur tot Woensdagavond. Er wordt ditmaal geen speciale win kelweek georganiseerd, doch daar ver wacht mag worden dat vele inwoners van buitengemeenten deze week de stad zullen bezoeken, is de midden stand verzocht extra aandacht te be steden aan de étalageversiering. Alkmaar de hoofdstad van het Noorderkwartier. Woensdag is het de traditionele Landbouwdag. Dan zullen boer en tuinder in Alkmaars straten het mooi ste vee en de nieuwste landbouwma chines kunnen bewonderen en dan zal eens te meer blijken dat Alkmaar de hoofdstad van het Noorderkwartier is. Op de Nieuwesloot van het Kanaal zeer nauw verbonden met de geschie denis van het Joodse volk. Afkomstig uit Italië verbreidde het zich over Europa en kreeg vooral in Duitsland in het begin van de 18e eeuw een sterke wortel. De voornaamste leermeester was hier Reuchling. Evenals alle Hu manisten in die tijd was hij een ge leerde, die de Hebreeuwse geschriften bestudeerde. Hij zag in het Humanisme een strijd tegen de Katholieke Kerk. Want het Humanisme voelde zich nu eenmaal verbonden met de Oudheid, met de oude cultuur. Tegen de heersende Jodenvervol gingen trad hij scherp op, niet omdat hij zoveel voor de Joodse mens ge voelde, maar terwille van de bescha ving. Hij was een voorloper van de kerk hervorming in Duitsland. Maar hij begreep de Joden moeilijk, hij wist niet wat hij aan ze had. „Is het thans anders", riep de spre ker uit. „Hoevelen staan ook nu niet vreemd tegenover het Jodendom? Wat is het Jodendom? Een religie? Een ras? Een volk? Een staat? In het diep ste wezen is het volkskarakter door het gemeenschappelijk doorgemaakte lot bepaald". De meeste volkeren pa ren dit lot aan een gemeenschappelij ke taal, grondgebied' en staat. Dit alles ontbrak de Joden sinds twintig eeuwen. Volk van uitersten. Er is geen land ter wereld behal ve in de Nieuwe Wereld dat niet zo nu en dan zijn Joden uitgeroeid heeft. De Joden verkregen hierdoor een typisch karakter. Bij hen zijn meer uitersten dan bij anderen, meer bra ven en meer slechten. Maar de Joden willen geen volk van uitersten zijn. Daartoe is een eigen land en staat ver eist. Het Joodse volk heeft in deze de steun en de sympathie van het Hu manisme nodig. De Joden zijn altijd de speelbal geweest. Als de maatschap pelijke spanningen toenemen, zullen de Joden weer vervolgd worden. Hier door werden zij zo uiteen gescheurd. Is er een grotere tegenstelling dan tussen Disraeli en Marx denkbaar? Men reageert zijn ellende op de zwak ken of, ook in de maatschappij. Steeds als minderwaardig beschouwd, moest de Jood, om te kunnen leven, een meerderwaardigheidsgevoel ontwikke len. Nu er een eigen land en staat zijn, kan het Joodse volk ook een gezond, ook een gewoon volk worden. Hieraan medewerking te verlenen is de taak van elke Humanist. Sam de Wolf hoopte duidelijk gemaakt te hebben, welk een wonderlijk volk het Joodse is. Het Humanisme, dat hieraan voorbij gaat, is geen Humanisme. Een geanimeerd debat volgde op de rede, waaraan ook de nestor van de Alkmaarse Humanisten, de heer J. Wil- lemse, deelnam. Op de begroting voor 1951 van Ver keer en Waterstaat is f 450.000 uitge trokken voor de vernieuwing van de Friese brug. Het onderhoud en verbetering van het Noordhollands Kanaal vergt een uitgave van f 310.000 (y.j. 320.000). Geboren: Jacobus J., zv N. Bak ker en C. Kaandorp; Catharina, dv S. Kinkhouwers en M. van Hooff; An nette C., d.v. W. Jager en D. Rooker. Getrouwd: Antonius van Steij- nen en Elisabeth P. Bakker. Overleden: Johanna C. Buissink, 75 jaar. WINKELRUIT SNEUVELDE VOOR DE TWEEDE MAAL Gistermorgen raakte een lesauto in de Boterstraat tijdens het voorbijrijden een fiets, die voor een kapperszaak al daar geplaatst was. Door de schok van het rijwiel, werd een ruit, van 2.70 m x 1.60 m, vernield. Een bijzonderheid is dat er op 5 September onder precies dezelfde omstandigheden een ruit sneu velde. Morgen, op de Landbouwdag, zal in het Waaggebouw een tentoonstelling worden gehouden van het oer-Hollandse product kaas. Men zal daar vele soor ten kunnen zien die Nederland een wereldnaam hebben gegeven. De ten toonstelling in het Waaggebouw wordt verzorgd door de „Pure Hollands Cheese Export Company", de vereni ging van Noordhollandse Zuivelfabrie ken, die speciaal de éxport naar Ame rika verzorgt. Hierin zijn opgenomen „Nieuw Leven" uit 't Zand, „De Voor uitgang" uit Koegras, „Eensgezindheid" uit St. Maartensbrug, „Aurora" uit Op meer, „Neerlandia" uit Stompetoren, „Eureka" uit Binnenwijzend, „Ons Be lang" uit Middelie, „De Tijd" uit Beemster, „Concordia" uit Oudendijk en de „Koninklijke Fabriek voor verduur zaamde kaas N.V. de fa. Eyssen" uit Alkmaar. De Mica zal de tentoonstel ling aanvullen met melkproducten. Aan de export van kaas naar Ame rika worden bijzondere eisen gesteld en op de tentoonstelling in het Waag gebouw zal de bezoeker een goede in druk kunnen krijgen van de moeilijk heden die de Export Company heeft moeten overwinnen om een goed af zetgebied in de States te krijgen en te voldoen aan de eisen van het Ameri kaans publiek. Speciaal de firma Eys sen die als enig lid van de compagny de in Amerika veel gevraagde korstloze kaas exporteert en die ook voor de verzending van de producten der an dere fabrieken zorg draagt, zal goed vertegenwoordigd zijn. Mevr. Eyssen- Wulp en mej. Hennie Eyssen zullen, gekleed in Westfries costuum, de be zoeker tonen op welke wijze Noord- Holland Noord het contact met Ame rika onderhoudt. Deze belangrijke Zuiveltentoonstel ling is behalve Woensdag ook Vrijdag en Zaterdag geopend. van DOS. Onder alle deelnemers was slechts één dame, n.l. mej. Bouman van VVV. Maar deze wist de eer van haar sekse kranig op te houden door een mooie overwinning te behalen. Het Helderse team werd aangevoerd door de bekende hoofdklasser K. Geus, die tegen W. Kwak een uitstekende re mise maakte. W. J. Geus Jr. moest aan 't tweede bord tegen P. Seewald de vlag strijken (door tijdsoverschrijding, maar de partij was toch wel voor Alkmaar gewonnen geweest). Na een zeer geanimeerde strijd heeft Alkmaar een fraaie overwinning be haald met 25 tegen 10 punten. WV maakte 19 winstpunten uit 25. DOS 6 punten uit 10. De gedetailleerde uit slag was: AlkmaarDen Helder: 1 W. Kwak K. Geus y2y„ 2 P. SeewaldW. J. Geus 10; 3 G. KayserA. Ver schuur 10; 4 P. VreekerJ. Marsman 10; 5 P. Hoekstra Sr.H. Herderschee Yt'A6 A. BeemsterboerJ. v. Bre derode 01; 7 H. HuibertsJ. Koning 10; 8 P. DeugdJ. Smit 10; 9 De Ruiterdr. Koevorden Brouwèr y, y210 C. v. BrenkD. de Lange 1—Oj 11 R. PijningK. Lengers 10; 12 ir. F. CoolG. J. Gros y2y13 C. Meyer C. Bosch 01; 14 D. Appel Sr.D. Dokter y2y; 15 P. v. d. StruysJ. de Jeu 10; 16 P. Hoekstra Jr.J. Allart 10; 17 G. GroenewoudTh. Adriaanse 10; 18 F. v. Vliet-J. Bruins- ma yy2; 19 H. DageletP. de Vries 10; 20 P. GroenenbergH. Verschuur 10; 21 R. v. WezopJan v. Amesfoort y2y,22 A. NijmanJ. Geurts y2- y2; 23 A. BurgertP. Kalden y2y j 24 S. de Boer—J. Kuble 0—1; 25 j. Schuurman-P. Kroon 10; 26 P. Ob- damJ. Groeneveld 01; 27 J. Slik kerR. Muller y2y228 J. Bastiaanse A. Viegen 129 P. HolzmannJ. v. Amesfoort y„y; 30 J. de Wolf J. Groot y.y31 mej. BoumanJ. Wieringa 10; 32 L. GodijnR. Veen- stra 10; 33 C. MazereeuwR. de Leeuw 10; 34 W. SpeetsJ. Burgers 10; 35 J. NijmanC. v. Veen 10. Hil- Officieus het officiële besluit is nog niet afgekomen kan worden ge meld, dat de heer J. J. Feringa, in specteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Den Helder, wonende in Alkmaar met in gang van 1 No vember is overgeplaats versum. De heer Feringa, die als opvolger van de heer Dun die destijds in specteur in Den Helder was meer dan tien jaar in Alkmaar heeft ge woond, heeft zich steeds doen kennen als een man wie de onderwijsbelangen na aan het hart lagen. In 1949 werd hij met onderwijsautoriteiten uit diverse andere landen door het Amerikaanse Rode Kruis uitgenodigd naar de Ver enigde Staten te komen om daar een studie van de onderwijsmethoden en -resultaten te maken. Vier maanden is de heer Feringa toen in Amerika ge weest en van wat hij daar gezien en bestudeerd heeft is destijds o.a. 'n uit voerig artikel in onze courant versche nen. Reeds vroeger werd de heer Fe ringa de post van inspecteur in Nieu- wer-Amstel aangeboden, waarbij hij in Heemstede gevestigd zou zijn, maar het wopingprobleem was oorzaak, dat hij daarvoor bedankt heeft. Ook vroe ger was er reeds sprake van een plaat sing in Hilversum, waar zich evenwel dezelfde moeilijkheid voordeed doordat de daar afscheid nemende inspecteur de dienst verliet en ter plaatse bleef wonen. Intussen schijnt nu wel vast te staan, dat de heer Feringa zich met November in Hilversum zal vestigen. In Alkmaar was de heer Feringa een vooraanstaande figuur in het maat schappelijk leven. Hij is in 1946 voor zitter geworden van de plaatselijke af deling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en was in die functie ook vaak de vertegenwoordiger van 't Nut als er verdienstelijke werkers ge huldigd moesten worden en diploma's moesten worden uitgereikt. De thans heengaande inspecteur had zitting in de Noodraad te Alkmaar en zolang dit nog met zijn functie ver enigbaar werd geacht ook in de daarna gekozen gemeenteraad, waar hij de gezaghebbende figuur was bij onderwijszaken. Naar wij vernemen zal hij in de in spectie Den Helder worden opgevolgd door de heer H. M. Bos uit Den Haag, die daar hoofd is van de z.g.n. Wees- huisschool. De Weeshuisschool is een grote Pro testants Christelijke school waarvan de heer Bos ambulant hoofd is. De heer Bos heeft paedagogie gestudeerd en heeft tevens een diploma dat in de gelederen der onderwijs-inspecteurs wel heel zeldzaam zal zijn, namelijk dat van inspecteur van politie. De dirigent van het Rotterdamsch Phiïharmonisch Orkest schrijft: „Ik heb een buitengewoon pret tige herinnering aan het concert te Alkmaar. De ongelofelijk mooie kerk, het ademloos luisterende publiek, de hartelijke vriendelijk heid der organisatoren. Gaarne hoop ik U weer spoedig te ontmoeten. w.g. Eduard Flipse." LIET geografisch ou heeft zijn eerste te danken gehad aai zich gaat herhalen grote stoot zal gaan gelegde en vroeger f afgelopen weken zijl kilomter van elkaar en de „uraniumkoort UET departement T' Darwin, de hoofd delijke Gebieden aan het werelddeel, wor stroomd van ertsen amateur-uraniumzoel dio-actief zouden kr rijke van de „uranii mannen trekken de rijke premie te verc gering voor het vim ertsen heeft uitgeloo: Zoals ook in de t koorts vaak het geval ste twee belangrij „toevalsvondsten" ge1 De monsters van grant, die enige w jacht naar uranium, schat gevonden te he radio-actief te zijn. teurs, employee's var fabrieken, stuitten di van de Engelsman schat. Het uraniumhouden onivangen de daium versch numme DONNERS BEWEES I HOORD ner, een teleurstelling, ze echter niet voldoen houden met het feit, dó tournooi te Beverwijk kend was, met het gev iedereen hem ondersch belangrijke factor gew fraaie succes in het ve: Ditmaal was de instell genstanders heel ande dat Donner een talent vandaar dat ook de ste meet af aan op winst t den, en in ieder geval r men die ze in Bever: hadden genomen. Dit genomen is het result: in de kampioensweds slecht te noemen. Daa een aantal zeer goede b.v. de volgende. Wit: H. J. Donner. Zv ring. Konings-Indisch. f6; 2. c2c4, g7g6; 3. 4. Lfl—g2, 0—0; 5. Pb: Pgl—f3, Pb8—d7; 7. 0- b3. In plaats van hi 8. e4 dat na 8. exd4; uitgeanaliseerde stellinj wit een rustige solide Tf8—e8; 9. e2—e3. Verh: tuele oprukken van de naar e3, en geeft metee steuntje. 9e5xd4. Ste c6 om vervolgens met 1 door 11. d5 voort te ner een teleurstelling 10. Pf3xd4, Pd7c5; 1 5a; 12. Lel—a3, c7—c6 iswaar de d-pion, daarentegen de di wits koningsloper. 13. T; 14. Tfl—el, a5—a4; 15. 1 16. La3—cl. Na 16. P> Pxd4; 17. cxd4, Db8!, kunnen volgen. In aan: echter ook direct 16. .bl b6; 17. b4b5, Pe6xd4 deel dat nu ook de and een vrije diagonaal tot i krijgt. Sterker is 17. L x e6, of 18. Pde2, Pg5 18. e2xd4, Lc8-g4; Pf6xe8; 20. Tdl-el, Lgi Dxd4!. 21. Pc3xa4, Db6— uit, maar faalt op de v natie. Er was nu echte meer, want op 21 bxc6 22 Lcl-d2, Da5xa4 Kg8-7. 24. Ld2-h6en! Met deze verrassende dert het beeld van de si verslag. Zwart moet ne 24Kf6; 25. Dd2, Tj Ke7; 27. Dxg4 beheerse pers het bord. 24. R d2en, g6-d2en; 26. Te 27. Dd2xd4, Lg4-f5; 28. g6; 29. h2-h4! Een krachtig slot. Er 2 zetten door 30. hxg5 g5xh4; 30 g3-g4! Zwart in enkele zetten is niet Voor velen betekende in de wedstrijd om het van Nederland van hun

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2