Ook hier is de natuur mooier het karakter der mensen dan eet Een nieuw hulpmiddel voor het onderzoek van het hart Het tailleur past zich aan Fie Carelsen uit Amerika terug Parijs denkt niet te veel aan oorlogskansen en hamsteren 340 d aan Zee lemster WIJF MENSEN GINGEN NAAR CANADA (27) Ontmoetingen in de nacht; wij ont dekken een verlaten goudgroeve Aanmelding vrijwilligers voor Korea gesloten Kathodestraalbuis maakt hartslag zichtbaar Snellere behandeling mogelijk De eerste koopwoede is alweer geluwd Een machteloze natie Hoofd van New Yorkse politie treedt af DINSDAG 26 SEPTEMBER 1950 i rvan dr. Swanenburg •rtelde. nteressant en de vele volle voorzaal van de hebben er volop van kwoord van de voor- stituut werd dan ook applaus onderstreept. erjeugd in actie 1 vooral zij die bij de en opstelwedstrijden andweer een prijs had- hebben Zaterdagmid- men ophalen. Het was jewelste. Met groot brandweerauto door jswinnaars en -winna- meevoerend, waarna demonstraties gegeven Daarvan werd na- dankbaar gebruik ge bruikelijke werkzaam- n blussing plaats vin- hebben, keerden allen rts. SINDERSCHOPJE iETAKELD ter in Alkmaar, mr. den Wall Bake, ver in Jobje G. uit Eg- die een dorpsgenote jchopje had toegeta- ibs. 10 dagen. De eis 0 dagen. IN VOORDRACHT- D STRIJD enoot Simon Vroom m de derde prijs in de louden landelijke wed- ichtkunst. Hij behaalde afdeling proza, groep BEAVER, September 1950 UET vriest hier 's nachts al behoorlijk. Er waait geen windje, maar des te n venijniger bijt de kou. Tegen zeven uur 's avonds is het al bijna donker. Hier en daar prikt een groen licht door de duisternis. In de shops staan drie locomo tieven. Alleen hun gesis en geblaas verstoort de anders volkomen stilte. Het vreemde is echter dat het 's nachts net is, alsof je voortdurend stemmen hoort, of je hoort lachen of lopen. Soms belt een locomotief. Het was me de allereerste keer al opgevallen, maar ik had het als verbeelding aangemerkt. Totdat Dirk me dezelfde ervaring vertelde. Verschillende malen op een nacht laten ze me voor niets lopen, ik zie niets dan sterren en duisternis, hoor stemmen maar kan ze niet verstaan. Je raakt er aan gewend en probeert de geluiden terug te brengen tot een werkende luchtpomp, een slechtwerkende atomizer of iets dergelijks. Die machines staan altijd op hoge stoom, gereed om elk ogenblik klaar te zjjn. IK ZIT in een der machines, half te suffen terwijl de waterinjector gonst. Ik volg het spel van licht en schaduw en de beweging van de rookpluimen, die als geesten door de shop slierten. Een zacht gepiep klinkt op vanuit de shop. Langzaam groeit het aan totdat het eensklaps uithaalt met een sner pend gekrijs zó angstig menselijk, dat ik als de weerlicht de "cab" uitren en in de duisternis rondkijk waar het ge luid vandaan kwam. Er is niets meer te horen. Alle afzonderlijke geluiden vervloeien tot één gegons. Ik sta me te bekennen dat ik geschrokken ben. Ik loop door de smalle ruimten tussen de machines en ik daal de treden af naar t „boilerroom". Hier brandt een heldere lamp en is *t warm. Zonder veel aandacht morrel ik aan de boiler en kijk achter de lange tank. Daar, met z'n kin op zijn borst zit een man in de schaduw tegen'de muur. Zou ik hem wakker maken? 't Is mis schien een hobo (zwerver) die een „tukje" doet voordat de volgende nachttrein voorbijgaat. Terwijl ik zo naar hem kijk en aanvankelijk denk dat hij slaapt zie ik z'n oogwit en vraag hem: „Heb je last van de kou?" „Ik heb dorst", komt het antwoord. De man gaat staan, 't Is een lange, oude kerel, aan z'n dronkemansmanieren te zien een veteraan-hobo, met lange bakkebaarden en een zwart pak, dat slordig om z'n bonkige schouder hangt. „Waar kom je vandaan?" begin ik te informeren, terwijl de man met opge trokken rug met gebalde vuisten z'n tenen probeert te raken. Onder deze gymnastische oefening begint z'n ver haal, dat, op kleinigheden na, van iede re hobo hetzelfde is. „Ik heb gewerkt in de zaagmolen, maar die schoften betalen niet". Ze weten precies wat ze willen, maar in feite zijn 't aan het trekken verknochte zwervers. Hij drinkt veel water en verdwijnt dan door de deur de duisternis in. Als ik weer terugloop hoor ik ineens weer datzelfde piep-geluidje van daarnet. Langzaam zwelt het aan, het krijgt weer die klagende, dan smartelijke toon die als een snerpende gil af breekt. Als ik de airpumpvalve wat steviger dichtdraai is 't geluid weg. DE STILTE is er weer; een gon zende spookachtige stilte. Op een en kele uitzondering na, kan je hier al leen de voorman verwachten op elk moment van de nacht. Die stiekemerd scharrelt dikwijls rond en spookt 't een of ander uit. De ene keer zie je hem met twee bussen olie een bos paadje inschuiven; de volgende keer staan er zakken kolen onopvallend voor vervoer gereed in de Rotarie, hij weet dat ik hem gezien moet hebben is hij reuze vriendelijk tegen mij, ter wijl hij en Dirk water en vuur zijn. Eén van de redenen is, dat hij op een van z'n stiekeme tochten Dirk tegen kwam en hem recht in zijn gezicht scheen met z'n lantaren. Dirk sloeg hem dat ding uit zijn vingers. Dit veroorzaakte Dirk weer een slechte beurt. Tweemaal werd hij door de voorman „ingeturnd" (zoals dat heet) bij de general-voorman. Dirk werd teruggeroepen naar Revelstoke, gisteren, en dit zou nog niet zo erg zijn als hij maar niet dat „heil" be hoefde te nemen. Want dat is schrik barend. Ieder die een beetje boven een ander staat, vindt het een noodza kelijkheid om z'n mede-arbeiders zo nu en dan „heil" te geven. Dat bete kent dan een stortvloed van de meest weerzinwekkende scheldwoorden. KERKELIJK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk. Drietal te Leiden, vac. P. W. Spruijt: R. de Bruin te Werkendam, J. N. de Ruy- ter te Sneek en C. Warmols te IJselmon- de. Drietal te Leiden, vac. J. C. van Apeldoorn: G. M. van Dieren te Ede, N. Kleermaker te Genemuiden en J. C. Stelwage te Wezep. Beroepen te St. Annaland: J. J. de Heer te Benthui zen; door de Generale Synode tot predi kant in algemene dienst met binding van zijn standplaats aan de Kerk in haar ge heel: D. H. Bartels te Brummen, secr. van de Jonge Kerk. Gereformeerde Kerken. Tweetal te Dokkum, derde pred.pl. A. J. R. Brussaard te Bruchterveld en P. v. d. Schaaf, res. leger-predikant. woon achtig te Epe; te Maassluis, vac. wijlen J H. Rietberg: Simon Greving te Zierikzee en P. H. Pellicaan te Barendrecht. Be roepen te Zwartsluis: A. J. Stolte te Aiblasserdam. Baptisten Gemeente. Beroepen te Hengelo-Borne en te Zandbulten: M. G. Boeschate, cand. te Utrecht. Giften en legaten. De Gereformeerde Kerk te Schevenin- gen ontving een „edrag van f 10.000. Een onbekend gever schonk aan de Gere formeerde Kerk te Rotterdam-Zuid een gift van 2500, waarvan 1000 voor het bouwfonds der nieuwe kerk, 1000 voor de Diaconie en I 500 voor het rusthuis. Zelf heb ik er bij gestaan toen de general-voorman 's morgen bij het be ginnen van de dag, terwijl er een veer tigtal andere arbeiders bij stonden, een der jongere machinisten uitschold, zó onbeschoft en laag bij de grond dat ik 's niet kon aanhoren. En m'n eigen ervaring daarbij maken me bezorgd over Dirk, die dat met g'n driftige kop moet nemen. Bij ons kleine groepje in Beaver echtei zijn een paar aardige knapen. Slats bijvoorbeeld met z'n langza me manieren is een eerlijke vent. Samen zijn we van de week aan het vissen geweest. Ongeveer vier mijl zijn we de kreek gevolgd, de bossen in. Over stenen en door het water, over vlakten en door struikgewas moesten we ons een weg banen. Doodstil ston den de bomen en struiken; rode en gele plekken braken 't monotone groen. Van vissen kwam niet veel, we zwierven zomaar wat rond en ik ge noot geweldig van deze ongerepte pracht. Ongerept? Vanuit 's struikge was komend, stonden we eensklaps voor een lange getimmerde goot, door ouderdom al grotendeels verrot. Be nieuwd naar de herkomst ervan volg den we de goot eerst naar links waar zij uitkwam op de bovenkant van een nauwe waterval. De rotsen bestonden hier uit dunne lagen grijs bruin steen. Hieruit was een ongeveer twee meter breed gat uitgeslepen, waar het water zich doorheen perste. Dus 't was om water begonnen. Maar dan moest er hier ergens een goudput zijn! We volgden de houten bak terug en na een poosje kwamen we op een open plek, waar een kleine houten keet was gebouwd. Ik kreeg een benauwd ge voel. Brede hopen sterren van bijna manshoogte lagen overal opgestapeld. Daarachter was een diep langwerpig gat uitgegraven, zand, stenen, wortels engoud? Was dit nu goudzoeken? Was dit do- Het nieuwste apparaat voor modern hartonderzoek delijk eenzame graven en zwoegen nu dat fortuin-zoeken? De steenmassa's en het diepe gat spraken een duidelijke taal. 't Idee alleen al benauwde me. De lucht tussen de hoge, dicht opeen- staande naaldbomen was vochtig. Een soort kruiwagen lag naast een paar blikjes en een oude schop. De hut was half ingezakt en het stonk er. We hebben er een poosje stil ge staan en we hebben geprobeerd ons in te denken hoe het zou zijn om hier jarenlang te wonen, zo diep de wilder nis in. Jarenlang alléén Voor we thuis kwamen vingen we toch nog wat vis, op de hoek waar 'n glashelder stroompje verdwijnt in het grijze water van de Columbia. Prach tig is de natuur hier! Welke leugens en misselijke intriges je ooV^ hoort, welke verhaaltjes over drankmisbruik en zedeloosheid van meisjes die je kent, dat alles lost op in de puurheid van de natuur. De onuitsprekelijke wijdheid en de harmonische pracht zuiveren iedere ongerechtigheid, be dreven door nog niet tot zichzelf geko men mensen. Vrijdag a.s. laatste keuring De laatste weken hebben zich nog voortdurend vrijwilligers gemeld voor het Nederlandse detachement, dat on der auspiciën van de VN naar Korea zal gaan. Onder hen bevinden zich 75 mariniers. Voorts zijn uit Indonesië aanmeldingen binnengekomen van een zestigtal militairen van de KL en het voormalig KNIL. Op Vrijdag 29 September zal alsnog een keuringsdag worden gehouden. Alleen zij, die destijds een oproeping voor de keuring ontvingen, maar om welke reden dan ook hieraan geen ge volg konden geven, moeten zich daar toe melden aan het militair hospitaal, Muzenstraat 1, Den Haag. Aanmeldingen als vrijwilliger kun nen niet meer in behandeling worden genomen. VPRO begint met school radio-uitzendingen Op Woensdag 18 October zal de V.P.R.O. beginnen met haar school radio-uitzendingen, die van die datum af iedere Woensdagmorgen van 10 10.20 uur zullen worden gegeven in de plaats van de morgenwijding. Be gonnen wordt met een serie van tien lessen over Amsterdam. (Van onze speciale verslaggever). In het middelpunt van veler belang stelling stond op de thans achter de rug liggende Najaarbeurs de wel zeer interessante expositie in de Irenehall van de medisch-pharmaceutische afde ling, welke deed zien, wat ons land ook op dit gebied tegenwoordig pres teert. Onze belangstelling werd getrokken door een stand der N.V. Verbandstof- fenfabrieken Hijmans in Den Haag, die als importeurs het nieuwste toestel voor hartonderzoek demonstreerden. En onze belangstelling was zo groot, dat wij na een theoretische demonstra tie door een der medewerkers der Usi- nes Gallus de Paris, ir. John Hussy uit Bern, zelf als proefkonijn dienst deden, teneinde op het apparaat af te lezen, welke curven onze hartslag maakte. De eiectro-cariovectograaf, welke de Parijse hoogleraar prof. dr. J. B. Mila- novich heeft uitgevonden en door de Usines Gallus wordt gefabriceerd, be rust in afwijking van de tot nu toe bekende en door hartspecialisten en ziekenhuizen algemeen gebruikte Ame rikaanse toestellen op het principe van de kathodesfraalbuis, waarop het car diogram geregistreerd wordt. Daar de kathodestraalbuis uiterst gevoelig is, wordt de door het hart opgewekte stroomgeregistreerd in de vorm van een bijzonder duidelijke en scherpe grafische voorstelling der hartslagen. Teneinde de herkregen cardiogrammen later te kunnen raadplegen, kan de ge neesheer door een camera, welke voor het scherm geklapt kan worden, scher pe opnamen maken van 1/100 seconde en van 5 minuten. Het laatste wordt vooral toegepast, wanneer een cyclus van—curves bestudeerd moet worden. In het begin van deze maand is het apparaat met grote instemming ont vangen op het Cardiologencongres, dat te Parijs gehouden is en waarbij 1500 hartspecialisten en internisten uit de gehele wereld aanwezig waren. Ir. Hussy heeft ons de wonderen van dit nieuwe instrument gedemonstreerd, nadat hij om onze beide polsen een latexband met een massief zilveren electrode bevestigd had. Tevoren wa ren deze electroden met een stroomge- leidende zalf ingesmeerd. Alras hup pelden de bewegelijke lijnen over het televisiescherm.Bij elke beweging on zerzijds werden de curven langer of korter. Ter geruststelling van degenen, die in de naaste toekomst met dit ap paraat onderzocht zullen worden, mo gen wij mededelen, dat men generlei schok of onaangename gewaarwording ondervindt bij dit hartonderzoek, waar bij de geneesheer, wil het compleet zijn, niet alleen de polsen, doch ook de enkels en meer polen van het lichaam met het toestel verbindt. Voor de medici zal deze nieuwe vin ding, naar ons van bevoegde zijde ver zekerd werd, ook daarom van belang zijn, omdat mede door de ogenblikke lijke fotografische opnamen' een behan deling van vele patiënten in een be trekkelijk kort tijdsverloop mogelijk wordt, hetgeen bij het huidige tijdro vende electro-cardiografische onder zoek niet het geval is. Voor de hartspecialisten met grote fondspraktijk (en het aantal verplicht en vrijwillig verzekerden stijgt nog voortdurend!) een ware uitkomst! lll!ll!lll!lllillll!!l!lll!!lli!ll!lllll!!il!UI!!!!llll]»l!!l!!lll!IIL K S Nabré ontwierp dit soepel vallende herfsttailleur van lichte wollen stof S De rug heeft een bijzondere bekoring door de verwerking van smalle, jjg in modél geknipte baantjes j] f?R WORDT een strijd gevoerd tussen de mode-grootheden om de M rechte strakke en de natuurlijke vloeiende lijn. Het kan niet B anders, of de gevolgen van die strijd doen zich ook gelden op het jj nog altijd populaire tailleur. De zachte, vloeiende lijn heeft op dit 5 ogenblik- nog de meeste aanhangers en voor het figuur van de H Nederlandse vrouw zal zij wel de meest aangewezen blijven. S Toch heeft de mode ook bij dit kledingstuk een kleine wijziging g ondergaan. Wie met haar mantelpak geheel in stijl wil blijven, moet jg nu een jasje dragen, dat tot onderaan toe is dichtgeknoopt. Bij som- gj mige modellen beginnen de knopen pas in de taille en daardoor ont- S staan dan als vanzelf heel lange revers, die op hun beurt weer H mogelijkheden bieden voor extra zakken of opgezette stukjes bont. j§ Daarnaast heeft ook de jabot aan de blouse een mooie bewerkte H shawl (voor de koude maanden). Eengoede kans om een bevredigen- B de versiering te vormen. jj De laag sluitende taillelijn is eigenlijk een tegemoetkoming aan de B voorstanders van de eigenaardige rechte lijn. Terwijl immers de jj rechte jasjes geen taille hebben, zijn zij nauw rond de heup sluitend jg gesneden. Datzelfde is dank zij de laag geplaatste knoopsluiting jj nu ook met de getailleerde jasjes het geval. B Of zij het mooi vinden, moeten de draagsters zelf maar uitmaken. m Het jonge, slanke figuurtje kan het rechte model gerust verdragen, jj De iets zwaardere typen kleden zich echter beter met het tailleur^ g dat het figuur „als een handschoen" omsluit. li Boordevol indrukken en kostelijk enthousiast „Ik heb een prachtige waterkoeler meegenomen voor Cees Laseur. Dan kan hij in „Happy Time" tenminste een echte gaan gebruiken", zei de to neelspeelster Fie Carelsen, die uit de Ver. Staten is teruggekeerd. „O nee, mijn reis is niet in de eerste plaats een kunstreis geweest. Mijn vriendin Lola Cornero had me geïnviteerd. En bovendien, ik heb in vier weken tijd 'n programma moeten afwerken, waar een ander vier maanden tijd voor Toen wij na een vacantie van bijna een maand in het heerlijke zonnige Zuiden weer terugreden naar Parjjs, vroegen wij ons af, of wij in Parijs nu ook kennis zouden gaan maken met een duidelijk voelbare angst voor oorlog. We wisten, dat er in Belgie opnieuw zo fel gehamsterd werd, dat je gêen doosje lucifers meer kon krijgen, maar onder de egaalblauwe lucht van de Franse Rivièra hadden eigenljjk alleen de te vette koppen van de bladen, die je daar soms maar liefst zo weinig mogelijk eens vluchtig door kijkt, ons herinnerd aan de internationale spanning. Maar dat was ook eigenlijk het enige. De vacantiegangers aan de kalme Middellandse Zee voelden zich in deze paradijsachtige natuur zo onwezenlijk ver van dat verschrikke lijke begrip oorlog, dat men er eigenlijk niet aan denken kon. Alleen waren er wat hoteleigenaars, die zich beklaagden, dat de Amerikaanse touristen vanwege Korea niet gekomen waren. De eerste, die in Parijs met ons over de internationale toestand sprak, was het vriendelijke kruideniertje, die tevens kastelein is van een typisch Parijs kroegje. Hij vroeg ons of we niet twintig pond rijst van hem wilden kopen. Toen we antwoordden, dat twintig pond veel te veel was, be klaagde hij zich lachend, dat de Pa- rijzenaars niet meer hamsteren willen Eind Juli begin Augustus hadden zijn klanten nog al wat rijst, olie en koffie opgekocht en dat had hem er toe ver leid grote voorraden van deze pro ducten in te slaan. Maar die hamster woede is totaal verdwenen en nu zit de beste man met zijn voorraden. En niet alleen, dat de mensen niet meer hamsteren, zij eten nu ook op. wat zij te veel hebben ingeslagen, met het gevolg, dat de kruideniers minder dan gewoonlijk verkopen. Nuchterheid in Parijs. Dat leek nogal een geruststellend bewijs vangezonde rust in de stad Parijs. De gemiddelde Fransman, die gezien heeft, dat deze oorlog hem en zijn mooie land een klap gegeven heeft, waar hij nog niet overheen is en waar hij misschien nooit overheen zal komen, voelt, dat een nieuwe oor log het begrip „Marianne" misschien helemaal za] kunnen vernietigen. Men moet niet vergeten, dat de problemen in Frankrijk toch nog heel anders lig gen dan bij ons. Wij Hollanders we ten. dat ons leger in een conflict nooit een leidende rol zal spelen. Maar Frankrijk is een grote mogendheid en tot 1939 heeft de Fransman gedacht, dat zijn landleger het sterkste ter we reld was In 1914 trokken de Franse legers zingend naar het front en langs de wegen gooiden de meisjes bloemen naar de soldaten. Maar in 1940 werd er in enkele weken tijds een einde ge maakt aan een militaire illusie. De le gers bleken slecht bewapend en er was eigenlijk geen enthousiasme om te vechten. Machteloos land. Frankrijk werd van een grote mo gendheid een verslagen mogendheid En de gemiddelde Fransman weet, dat Frankrijk nu als militaire kracht, vergeleken bij Amerika of Rusland, eigenlijk nauwelijks meetelt. Men weet. dat de Franse legers bij een aanval uit het Oosten waaraan het merendeel van de Fransen toch niet gelooft het eigen grondgebied zonder hulp van Amerika -en Enge land niet lang zullen kunnen verdedigen Frankrijk bezit practisch geen moder ne luchtmacht en de Franse luchtvaart industrie heeft, door misschien te streng doorgevoerde en verpolitiekte nationalisaties, voor de seriebouw een gevoelige achterstand. De straalvlieg tuigen, die soms over de Champs Elysées gieren, zijn door Engeland ge leverd. Ook op het gebied van de vloot valt er nog heel erg veel te doen. Blijven dus over de landlegers, waarop Frankrijk sinds eeüwen heeft kunnen bouwen. Maar in een land waar meer dan een kwart van de bevolking communistisch gestemd heeft, kan men met ernstige moeilijkheden te kampen krijgen. Streven naar neutraliteit? Het Ministerie van Binnenlandse Za ken is de laatste dagen juist bezig met een grootscheepse actie tegen de vele, voornamelijk Spaanse en Poolse com munisten, die in Frankrijk wonen en zich te veel met politie bezighouden. De kranten vertellen zelfs, dat er in Zuid-Frankrijk, voornamelijk rond Toulouse, waar tienduizenden Span jaarden wonen, die na de Spaanse burgeroorlog niet meer naar Franco terug konden of wilden gaan, een heel Spaans communistisch leger zou heb ben bestaan, maar het blijkt nu wel. dat deze berichten nog al overdreven waren. Maar het oppakken en arreste ren van deze buitenlandse communis ten bewijst wel, dat de Franse rege ring inziet, waar de schoen kan wringen Dit alles maakt, dat ik gemerkt heb, dat vele Fransen in hun hart naar een zekere neutraliteit zoeken, waaraan ze verstandelijk toch moeilijk een vaste vorm kunnen geven. De meest serieu ze krant, die Frankrijk heeft, ie Mon de, heeft een aantal artikelen aan de neutraliteit van een derde macht (Europa) gewijd. Maar de conclusie was, dat er eigenlijk geen neutraliteit mogelijk is. Dus moet er bewapend worden, maar waar zal men 't geld voor een werkelijk grootscheepse bewapening vandaan to veren? Weer leentje buur spelen bij Uncle Sam? Nog verder afhankelijk worden van die machtige dollar? En wat te zeggen van het artikel in diezelfde conservatieve Monde, dat met grote duidelijkheid verklaard heeft dat de in het kader van hej Atlanti sche Pact geleverde Amerikaanse Sher- mantanks nu reeds zo zijn verouderd, dat ze practisch onbruikbaar zijn? Het zijn allemaal vragen, die overal gesteld worden en waarop nog geen antwoord is gegeven. Praat men dan echter nog even door met zijn Franse vrienden, dan komt men tot de con clusie. dat practisch niemand een di rect conflict onvermijdelijk acht. En dat men zich daarom door al deze mi litaire klanken nog maar niet al te ver uit het veld wil laten slaan. Dat men het verstandigste vindt, zich te blijven schikken in de vreugden en verdrietelijkheden van het daagse be staan zonder in een angstpsychose te geraken, die toch niets kan verande ren. krijgt, voornamelijk cocktailparöes, diners en lunches. Daarom heb ik niet veel voorstelingen bijgewoond. Natuurlijk was ik benieuwd naar Helen Hayes, die een zeer goede ac trice is. Toen ik dan ook aangeplakt zag „The wistaria trees" ben ik er heen gegaan. Tot mijn verwondering was dit het stuk, dat in Nederland onder de titel „De kersentuin'' was gegaan en nog meer stond ik ver baasd, toen ik gewaar werd hoe het naar Amerikaanse smaak „bewerkt" was. Fie Carelsen is in Amerika voor de radio opgetreden en voor de televisie. Ze heeft o.m. een babbeltje gehouden over Nederland en het toneel Bill Slater houdt iedere dag voor de tele visie een soort babbeltje aan de lunch in een restaurant. Hij gaat van tafeltje naar tafeltje en houdt dan praatjes met de mensen Tenslotte kondigde hij aan: The famous Dutch actress. De vragen zijn echt Ameri kaans: Wat is dat voor een decoratie die u heeft? Bent u wel eens voor ge kroonde hoofden opgetreden? En op eens zei Slater: Wij horen zo vreselijk veel over onaangenaamheden in Bel gie tussen de bevolking en de koning. Hoe is dat in Nederland? Zonder aar zelen antwoordde Fie Carelsen, mis schien wei wat al te huiselijk zoals ze zei „I should say, our queen is a dar ling". Fie Carelsen heeft ook in de Hol landse Club een voordrachtavond ge geven en later, zoals ze het uitdrukte, getafeld met vijf excellenties: mr. Stikker, dr. Van Royen, jhr. Tjarda van Starkenburg Stachouwer, Cnoop Koopmans en Von Balluseck. Het hoofd van de Nevvyorbsc politie, William O'Brien, is. afgetreden en zal worden opgevolgd door Thomas Mur phy, de assistent-federale aanklager, die de voormalige ambtenaar van het departement van buitenlandse zaken, Alger Hiss, mét succes wegens mei need beeft vervolgd. r Het aftreden van O'Brien komt op het ogenblik, dat het onderzoek naar een omkoopschandaal bij de Newyorkse po litie, waarmee millioenen dollars zou den zijn gemoeid, een hoogtepunt heeft bereikt. O'Brien zelf is niet bij het schandaal betrokken. Men neem', aan, dat zijn aftreden in verband staat met de verkiezing van een nieuwe burge meester van New York op 7 November.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 9