Cornelis Dekker alias Bontekoe Over een„peur" met of zonder wormen „Die politieagenten liegen Dronken chauffeur kreeg zware straf Schoorl Schermerhorn Bekroningen tentoonstelling Groot-Schermer Egmond aan Zee Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Nieuws uit De Langedijk Boerenleenbanken besluiten tot fusie Noord-Scharwoude HEILOO WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1950 Meer dan eens komt het voor dat vis sers, zowel broodvissers als sporthenge- laar, in conflict komen met de soms wel ingewikkelde bepalingen en beperkin gen welke de wet, -meestal ten gerieve van de waterbewoners, kent. Zo kon het gebeuren dat de Haarlemmer Jacobus E. gisteren tijdens de zitting van de Meervoudige Kamer te Alkmaar een technische verhandeling gaf over „peu ren". Anderhalf jaar geleden had Jacobus een proces-verbaal gekregen omdat hij in het Noordhollands Kanaal onder Schoorl, een peur had vervoerd zonder de daarvoor benodigde vergunning (en) De geverbaliseerde was het met de strekking van het proces-verbaal niet eens en toen de kantonrechter hem had veroordeeld ging Jacobus dan ook grif in hoger beroep. Ook voor de Meervou dige Kamer ontkende verdachte dat hij in strijd met de wet zou hebben ge handeld. „Die agenten hebben nooit een peur van mij in beslag genomen", zei hij. Zij hebben alléén een stok, een lijn en een stukje lood van mij. De wet ver staat onder een peur: een stok en een snoer waaraan wormen zijn bevestigd." deelde Jacobus aan mr. J. Krabbe, de president van de rechtbank, mede. „Als de politie-agenten zeggen, dat zij van mij een peur in beslag hebben ge nomen dan liegen zij." was zijn slot conclusie. „U moet zich matigen. U mag niet zeggen, dat politie-agenten liegen. Hoogstens kunt u zeggen, dat zij zich vergissen," repliceerde mr. Krabbe. Daar de twee verbalisanten ver klaarden, dat aan de inbeslag genomen stok en snoer met wormen bevestigd waren, meende de officier, dat het ten laste gelegde was bewezen en dat verdachte dus strafbaar was. De eis was ƒ15.of 5 dagen. Daar ver dachte nogal breedsprakig was en na het pleidooi van de officier vroeg of hij nog even het woord mocht heb ben, verzocht mr. Krabbe of Jacobua het dan in ieder geval maar kort wil de maken. „Dat kan wel zijn, maar ik ben hier gekomen om mijn recht te verdedigen," merkte verdachte op. Het betoog van Jacobus kwam hier op neer, dat het hem zeer bevreemd de, dat de politie-agenten beweerden wel een volledige peur te hebben, maar dat de wormen, die ten slotte het volledig zijn van een peur bepa len, nooit door genoemde agenten in beslag waren genomen. „Toen ik met mijn bootje aan de wal kwam had ik de wormen allang van het snoer ge sneden en dat hebben zij, de verbali santen, nooit gezien." Het was hierna, dat mr. Krabbe be zwerend zijn handen op stak om de woordenvloed van Jacobus te onder breken. Zeven maal. Zeven maal was Johannes J. reeds veroordeeld en gisteren moest deze Hagenaar voor de achtste maal te recht staan, omdat hij in Alkmaar dronken op straat was aangetroffen. Verdachte was niet komen opdagen en dies werd de zaak bij verstek be handeld. De officier eiste bevestiging van het vonnis van de kantorechter. Wat dat vonnis was kwam niet ter sprake. „Ook geen beste". De Amsterdammer Harm P. was ook geen beste, zei mr. Krabbe. Tot deze conclusie was de president niet gekomen, omdat Harm ook was weg gebleven. Het was omdat deze ver dachte reeds zes maal een veroorde ling achter de rug had en wel op zeer uiteenlopende ten laste leggingen. In 'smans dossier waren gegevens over een zedendelict, een mishandeling, he ling en als wjj het goed hebben ver staan heeft hij ook nog het een en an der verduisterd. Het orgaan „De Ne derlandse Jager" had ook al een kijk je op Harm. Niet vanwege zijn straf- Caféhouder-musicus in hoger beroep Dinsdag stond voor het Amsterdamse Ge rechtshof de Alkmaarse caféhouder-musicus A. D. in hog'er beroep terecht. Eind 1948 en begin 1949 had hij van een hofmeester bij de Maatschappij Nederland een hoeveelheid koffie en sigaretten overgenomen. Bij verdachte, die samengewerkt had met een zekere H., werden 126 blikjes sigaretten in beslag genomen. De Alkmaarse Bijzondere Politierechter had A D. indertijd voor deze distributie-overtreding tot f 500,— boete of 120 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het in beslaggenomene veroordeeld. De procureur-generaal bij het Amsterdamse Hof, mr. Hoeffelman, eiste de- ïfclfde straf tegen verdachte. ïu een brillant betoog vroeg de verdediger, oir. dr. C. Berkhouwer, de boete voor ver dachte te verlagen. Hij wees er o.m. op, dat do betrokken goederen niet onttrokken waren aan de Nederlandse gemeenschap, maar van buiten af waren ingevoerd. Uitspraak over veertien dagen. Uitspraken Meervoudige Kamer Theodorus T., bevestiging vonnis kan tonrechter; Adolf de W„ Den Helder, overtreding vestiging kleinbedrijf, be vestiging vonnis kantonrechter; Dirk de B. ter beschikking stelling van de regering en f25.— of 10 dagen; Piet K„ zedendelict, zes maanden voorwaar delijk en f250.— of 60 dagen; J. Kos ter, zes maanden voorwaardelijk en f250.of 60 dagen. UITSPRAKEN IN HOGER BEROEP Het Amsterdamse Hof deed de vol gende uitspraken: A. S. en J. G. S. te Langedijk (mishandeling) 14 dagen, alsmede f 47 te betalen aan belangheb bende partij. I- H. S. te Schoorl (belediging twee rijles- Politie-agenten) veertien dagen voorwaardelijk raet twee jaar proeftijd. H. te Alkmaar (verzet tegenover nmb- naar CCD) veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. blad, maar meer in verband met zijn meer dan normale belangstelling voor hazen en konijnen. Harm heeft een hond en met die hond gaat hij de boer op om schadelijk wild te vangen. Als die hond dan „per ongeluk" met een haas terug komt wordt die haas in dank ontvangen en dat mag niet. Harm heeft maar te zorgen, dat die hond onschuldige hazen met rust laat. En als die hond dan met alle geweld ongehoorzaam wil zijn krijgt zijn baas een proces-verbaal. Dat heeft Harm onlangs ervaren, toen zijn hond aan de Noordervaart een haas apporteer de. De officier eiste 25.of 10 da gen. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 27 Sept. - 7000 kg aardappelen: Eigenheimers' 9,10, Koopmans Blauwen 8,30-8,60 en Alpha's 6,90; 1000 kg uien 7,10, gïove 5,50, drielingen 7,90— 8,30 en nep 8,10; 130.000 kg rode kool 4— 4,60; 4000 kg gele koll 3,50-5,50; 2000 kg groene kool 5-6,70; 240.000 kg witte kool 4- 4,10; 145 kg andijvie 5-6; 5000 kg slabonen 15-30. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 27 Sept. 4500 kg aardappelen: blauwe Eigenheimers 8-8,60 en Alpha's 9; 7000 kg uien 5,30—5,80 en grove 4,30—5,20; 2000 kg meloenen 15-34,70; 2500 kg bieten 5-7,60; 15.000 kg groene kool 6,10-6,30; 13.000 kg gele kool 4,50—6,20; 12.000 kg rode kool 5-11,30; 150.000 kg witte kool 4-4,20; 4000 stuks bloemkool: B 29—40. WARMENHUIZEN, 27 Sept. 1950. 6000 kg aardappelen, Schotse Muizen 9,10, Ei genheimers 8,209,30, Bevelanders 8,50; 1200 kg rode kool 5; 160.000 kg witte kool 4-4,10; 2800 kg slabonen 15,20—27,60; 1400 kg andijvie 5—5.50. bloedproef een uitslag van 1per mil le men al niet in staat wordt geacht een auto te besturen, maar bij verdach te werd 2,29 per mille geconstateerd. „Zo hoog heb ik het hier nog niet ge had", aldus mr. Pitlo die voor roeke loos rijden een boete van f 100 subs. 20 dagen, voor de defecte handrem een boete van f 10 subs. 2 dagen, voor het defecte stuur f 30 sbs. 6 dagen en voor het rijden onder invloed van alcohol 6 weken hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar eiste. Mr. Simons erkende, dat zijn klant fouten had gemaakt, maar riep de cle mentie van de kantonrechter in, omdat verdachte voor zijn werk het rijbewijs niet kan missen, waardoor niet alleen verdachte, maar ook zijn vrouw en 8 jeugdige kinderen de dupe zouden wor den. Verdachte verklaarde, dat wanneer hij overeenkomstig de eis werd veroor deeld, hij „totaal van de kaart zou zijn". De kantonrechter vond verdachte een persoon, die van de ene borrel in de andere komt. De boeten van f 100, f 30 en f 10 handhaafde mr. van Houten en voor het rijden onder de invloed werd T. veroordeeld tot een boete van f 300 subs. 60 dagen onvoorwaardelijk en een voorwaardelijke straf van 6 weken hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs met een proeftijd van 2 jaren. De vertegenwoordiger in veevoeder A. A. T. uit Bergen had het tijdens een bezoek aan de Purmerender markt wel heel erg „versierd". Na tal van ca- fé's bezocht te hebben, stapte de man in zijn auto, maar hij was zo dronken, dat hij slingerend over de weg reed. Toen de politie hem aanhield zat hij „lallend in zijn wagen", zoals het pro- ces-verbaal vermeldde, waarna hij waggelendnaar het bureau liep. Bij het onderzoek van de auto bleek, dat de handrem in het geheel niet werk te en dat in het stuur van de wagen een speling van 120 graden zat. Bijgestaan door zijn verdediger mr. Simons uit Haarlem kwam de verte genwoordiger gistermorgen voor de kantonrechter. De jeugdige Hendrika Z., die als dienster in het café Taverne aan de Koemarkt had gewerkt en als getuige was opgeroepen, vertelde, dat verdach te 's middags half twee in het café was gekomen en dat hij half vijf weer was vertrokken. „Ik heb 2 of 3 borrels en 6 of 7 gla zen bier bij hem gebracht, maar ik kan niet zeggen of meneer die glazen bier zelf heeft opgedronken", vertelde 't dienstertje blozende. „Kort voor zijn vertrek heeft hij nog een Coca Cola en een Oranje Soda gebruikt „Dat bier heb ik zelf niet gedron ken Edelachtbare. Ik heb het besteld voor mijn klanten, want zelf drink ik nooit -bier" vertelde verdachte. „Maar er zijn 8 getuigen, die bewe ren, dat u wel veel gedronken hebt, bovendien zijn er nog 6 getuigen, die vertellen, dat u in verschillende café's bent geweest", wist de kantonrechter aan de hand van het proces-verbaal. Hij luste graag een borrel De ambtenaar van het O.M., mr. Pitlo, was bij informatie gebleken, dat ver dachte bekend staat als iemand, die graag borrels drinkt. Mr. Pitlo noemde het geen verheffende indruk, dat ver dachte nu ging debatteren over 't ge bruik van 6 of 7 glazen bier, terwijl vast stond, dat verdachte niet in staat was zijn auto te besturen. Wetenschap pelijk is het zo, dat bij een genomen dam. Afloop aanbesteding Te Schoorl is de verbouwing aanbesteed van het gebouw Openbare Werken. Te vens moest een dienstwoning worden aan gebouwd en een materiaalloods worden gebouwd aan de Laanweg. Laagste inschrijf ster was de firma IJ. Kroonenburg te Heiloo voor 33.075. BEROEPEN Door de Gereformeerde Kerk te Scher merhorn is tot predikant beroepen de heer Th. Rienks, candidaat te Amster- (Vervolg van pagina 2) Voorlopige uitslagen. Vette varkens: le prijs St. Willibror- dusstichting Heiloo. Vette schapen: le prijs Jan Borst te Alkmaar. Schapen gereg. Texels ras: F 4460 P., eig. Piet Pijper te Twisk, le prijs. Rammen geboren in 1948: F 5169, eig. Jac. Lap en Zonen, Den Hoorn, Texel le prijs. Ooien met hare in 1950 geboren lam meren w.o. telkens minstens een ooi en een ramlam: No. F 32130, fSkker-eig. N. Ruiter te Beemster. Ooien met hare in 1950 geboren lam meren, w.o. geen ooilammeren: le pr. met zilveren wisselbeker no F 39197, fokker-eig. Piet Marees Dz. te Beemster. Ooien (viertallen) geb. in 1948 of vroeger: inzending gebr. Donker te Schagen-Twisk. Ooien (viertallen' geb. in 1949: lb in zending van gebr. Donker te Schagen- Twisk; la inzending van wed. Dirk Ruyter te Nibbixwoud. Geiten geboren in 1947 of vroeger: Meta, geb. in 1943, afd. Krommeniedijk. Geiten geb. in 1949: Gretha II, eig. G. Brakenhof te Castricum. Geitlammeren: 1 Truda, eig. N. Bos te Krommenie. Bokken geb. in 1948 of vroeger: Juno geb. 1948, eig. afd. Krommenie. Bokken geboren in 1949: Knul, afd. Assendelft. Drachtige zeugen, ouder dan 2 jaar I a 10338 eig. S. Borst te Heerhugo- waard, I b no. 11370 fokker-eigenaar Willem Kos te Starnmëer. Drachtige zeugen vanaf 15 maanden tot en met 2 jaar 11870 fokker-eige naar Wed. Jaap Stuyt te Ursem, I b no. 12147 fokker-eigenaar Wed. Jb Stuyt, Ursem. Morgen vermelden wij de overige eerste prijzen. Bijeenkomst' plattelands vrouwen De afdeling Groot-Schermer van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam Maandag avond in café Kay bijeen. Voor deze avond was uitgenodigd mevr. Rinsema— Schipper om een boekbespreking te houden. In haar openings woord heette mevr. Driessen—Bakker haar van harte welkom. Na het zingen van het Bondslied werd uit het boek „Henne" van H. J. van Nijnatten— Doffegnies door mevr. Rinsema op uiterst boei ende wijze verteld. In de pauze werd thee geserveerd. Daarna volgde de samenzang, waarna aller aandacht weer werd gevraagd voor het vervolg der boek bespreking. De voorzitster dankte mevr. Rinsema ten slotte voor de mooie avond, die zij de leden had geboden en bood haar uit dankbaarheid een boekwerk aan. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE Gedurende de maand Augustus hebben zich in onze gemeente vijf gevallen van de besmettelijke veeziekte rotkreupel bij schapen voorgedaan. 84. Pim, Pam en Pom kunnen in hun nopjes zijn. De stofzuiger is weer terecht en de kippendief zit achter slot en grendel, „Nu, ik hoop maar", zegt Moeder Woeffie lachend „dat jullie nu eindelijk eens een beetje ver standiger zult worden en niet altijd het onderlijk hok uitvliegen zult. Pim, Pam en Pom grijnzen maar zo'n beetje. Ze hebben het al zo dikwijls beloofd, maar zonder het te willen ra ken ze altijd weer in nieuwe avontu ren verzeild. Maar vandaag zitten ze nog gezllig thuis, rondom een grote taart, die de Haan uit Kippendorp heeft laten sturen met de hartelijke groeten en de beste wensen. Pim, Para en Pom smullen er van, en ze zijn jok vast van plan om niet op stap te gaan voor de taart op is. Vermoedelijk zal de fusie van de boe renleenbanken „Noord-Scharwoude I" en „Oudkarspel binnenkort een feit zijn. Te Noord-Scharwoude kwam gisteren de Coöp. Boerenleenbank in buitengewone algemene vergadering bijeen om tot een volledige samenwerking te komen door oprichting van een nieuwe Coöp Boeren leenbank „OudkarspelNoord-Scharwou de. De beide bestaande boerenleenbanken zullen worden ontbonden. De voorzitter üer vergadering, de heei C. Keeman, deelde mede dat het voorstel tot samenwerking wordt gesteund door het gehele bestuur en de gehele raad van toezicht. Het voorstel van de Centrale Bank tot verlaging van de rente werd ongewenst geacht, daar dit een verlies aan spaarders zou geven. In geval de fu sie tot stand komt heeft men reeds een perceel grond op de scheiding der beide dorpen op het oog. waar een behoorlijk kantoorgebouw kan worden gevestigd Het zal dagelijks geopend zijn. Ook de heer K. van Nienes gaf een uitvoerige toelichting op deze aangelegenheid. Door een grote bank is meer te bereiken en zij is voor velen aantrekkelijker, zo zeide spreker. Beide banken hebben een reser vefonds van ongeveer f 38.000. De beide besturen zullen samensmelten. Reeds thans zullen enkele en straks nog meer bestuursleden uitvallen. De gehele verga dering ging met het voorstel accoord. We gens een te gering aantal opgekomen le' den kon staande de vergadering geen be slissing worden genomen Deze zal vallen in de vergadering, welke zal worden ge houden op 10 October. Te Oudkarspel kwam men bijeen onder voorzitterschap van de heer P. Wijn, die ook hier de fu sie uitvoerig toelichtte. Ook hier zal op 10 October opnieuw een vergadering wor den gehouden, waarin definitief een be slissing zal worden genomen. GEEN KERKDIENST In de Ned. Herv. Kerk is Zondagavond door de regen kortsluiting ontstaan, zodat er geen dienst kon worden gehouden. TWEE LEZINGEN Donderdag zal de Culturele Commissie het winterprogramma beginnen met een lezing over de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie door de heer A. Potjewijd uit Den Helder. Op 19 October zal de heer K. Voskuil spreken over „Socialistisch Commentaar". MUTATIES BIJ DE N.V. „CONCORDIA" In het bestuur van de N.V. „Concordia" te Noord-Seharwoude werden herkozen de heren J. Kliffen, W. J. Smit en A. Dirkmaat. In de commissie van toezicht werden in de plaats van de heren Jb. Smit Cz. en W. Lugting benoemd de heren Jac. Prijs en J. Langedijk. QMSTREEKS 1679 was Bontekoe in Den Haag als geneesheer geves tigd. Over het tijdstip zijn de geschied schrijvers niet erg duidelijk. Het is ook mogelijk, dat hij zijn hernieuwd stu- dent-zyn deed samengaan met zijn werkzaamheden in Den Haag. In elk geval hij woonde er in 1679, Hij had gehoopt de lieden van zijn vak daar redelijker te vinden, dan in Alkmaar, maar het tegendeel was waar. Men viel hem van alle zijden aan en men zocht met woord en geschrift zijn eer en naam te bekladden. Een apothe ker, wiens bloed door heter drank dan thee is ontstoken, zo verhaalt Bonte koe, stelde zelfs op zijn venster een schilderij van beesten te pronk, om hem te bespotten. JMen schold hem voorts uit: voor snorker, weetniet, Ijjf- doder, plattert en windbiazer. Nu ja, schelden doen mensen, die in argu menten te kort schieten. Een voorval, dat hem werkelijk leed deed was het volgende: De zeer be kende en welgeziene predikant Woder- vaart was ziek en riep de hulp van Bontekoe in, die constateerde, dat de patiënt lijdende was aan een Tertiana, een derdedaagse koorts. Misschien omdat er zich een com plicatie voordeed, nam Bontekoe zijn collega dr. v. Deuveren in consult, die het met de therapie van Bontekoe vol komen eens was. De patiënt raakte aan de beterende hand. En in die periode drong een dr. Van Wou zich aan de patiënt op en in gezelschap van nog drie andere doctoren, ging men, zeer tegen de zin van Bontekoe, er toe over de patiënt een ader te laten. De kranke werd daardoor zeer verzwakt, zodat de genezing nog lang uitbleef. Toen kreeg de laster een nieuwe voe dingsbodem en het is begrijpelijk, dat de collega's-onderkruipers het bij Bon tekoe moesten ontgelden. Het was voor hem een gerede aan leiding een nieuw boekje het licht te doen zien: Een Apologie van de Au- theur tegen zijn lasteraars, 44 pagina's tellende. Zeer uitgebreid verhaalt hij het geval Wodervaart. Voorts behan delt hij in dit boekje allerlei tekort komingen van doctoren, chirurgen en apothekers. Op veel punten had Bontekoe gelijk, hetgeen bij de verdere ontwikkeling van de genees- en heelkunde is be wezen. O.a. van aderlaten en bloedzui gers horen wjj niet anders meer spre ken, dan in figuurlijke zin. In zijn langdradig betoog hamert hij er op, dat wij altijd de waarheid moe ten staande houden, zelfs met een standvastigheid totterdood. Hij schrijft: „alle waarheid is van God en het is goddeloos de waarheid te verwerpen, ja, het is God verzaken in zekeren zin. wanneer iemand ten gevalle van deze of gene een waarheid loochent met de monde, die hij kend met zijn hert". In zijn „waarschouwinge" zegt hij, dat indien een dokter iets uitvindt, dat aanstonds kan dienen tot het leven en de gezondheid, hij dit dadelijk moet publiceren. Dat doen ook de heden daagse medici. Een dokter, die dat niet doet, wordt door zijn collega's met minachting aangezien. Een dokter heeft een grote verant woordelijkheid op zich genomen, zo medicijnen en Opbouw der medicijnen. Ziende, dat zijn leven in het Vader land altijd met krakeel zou verlopen, vertrok hij in 1682 naar Hamburg, waar hij terstond opgang maakte. Prinsen en Graven raadpleegden hem. Hij schreef er een verhandeling in 't La tijn, die hij de Keurvorst van Branden burg, Frederik-Wilhelm aanbood. In 1683 verscheen hiervan een vertaling Het bewogen leven van de Alkmaarse theedokter SLOT gaat hij verder en het is een groot on geluk, dat velen zo los zijn geweest en dat zij er geen „sorge" voor hebben of zij zich bedriegen of niet. Als de patiënt geneest, zo hebben het haar medicijnen en methoden gedaan, als hij niet geneest is zijn ziekte' on geneeslijk, als hij sterft is de natuur te zwak of zijn tijd is gekomen en het heeft God beliefd zijn levensdraad af te snijden. Op een andere tijd, dat men niet ge bruikt haar remediën en methode en dat de patiënt sterft, zo heeft men hem vermoord en qualijk getracteerd. Er zijn doctoren, die haar patiënten ge nezen met drie recepten: 1 is de Visite 2 is het zoete discours 3 is de tijd, waarbij sommige nog een vierde voegen, 't welk is een gebed, dat zij doen voor de zieken, profaan als zij zijn. Ook de Gildenmeesters krijgen er van langs. Bontekoe beschuldigt ze openlijk, te knoeien bij de examens, die de chirurgen en apothekersleerlingen moeten afleggen. Veel wordt goed ge maakt door het alles buigend metaal. Hij trad ook voor anderen, wier eer en goede naam werden aangetast in het strijdperk en dat maakte weer nieuwe vijanden. De verhouding met de Hagenaars werd ten laatste zo gespannen, dat hij het beter oordeelde de stad te verla ten. Hij ging naar Amsterdam, waar hij een vriendelijke huisvesting kreeg bij de oud-schepen Pieter'Schaap. Ook daar veel toeloop en veel vijanden. In Amsterdam verschenen van hem nog drie boekwerken: Reden over Koort sen, Ontwerp van het oud gestel der in 't Nederlands onder de titel: Kort en vast bewijs dat er geen Annus Climac- terius of Moort-jaar is. De opdracht viel bij de keurvorst zo in de smaak, dat hij Bontekoe naar Berlijn ontbood en hem tot raad- en lijfarts benoemde. Tevens werd hem het Hoogleraarschap aangeboden aan de Hogeschool te Frankfort a. d. Oder. De achting en het vertrouwen, welke hem nu geschonken werden, inzonder heid de genegenheid van het keurvor- stelijke huis, waren een schone ver goeding voor de in het Vaderland on dervonden bestrijding en tegenwerking. Helaas duurde deze toestand maar kort. In het begin van 1685 kreeg hij een ongeluk, waaraan hij in de bloei zijner jaren bezweek. Op 13 Januari was Bontekoe de gast van de kunstschilder Vaillant, 'n Zuid- Nederlander. Men was te 7 uur aan tafel gegaan en nauwelijks gezeten, werd hij bij de kranke Hofschilder Langeman, ook al een, Nederlander, geroepen, die door een flauwte over vallen was. Bij 't afdalen van de trap overviel Bontekoe een duizeling. Zijn bediende, die hem gevolgd was, vond hem aan de onderste trede liggende in een plas bloed. De te hulp geroepen doctoren constateerden een zware breuk aan het achterhoofd. Er vloeide bloed uit het rechteroor. Toen wilde men, o bittere hoon en spot, bij de man, die zich altijd tegen het aderlaten had verzet en er om had geleden, tot een aderlating overgaan. Bontekoe was nog zo bij kennis, dat hij zijn handen on der de dekens terugtrok. Toen hij zijn bewustzijn wat had ver loren, volvoerde die Duitse doctoren hun voornemen. Hij kwam niet meer bij kennis, 's Nachts omstreeks 3 uren gaf hij na een paar kleine snikjes de geest. Het stoffelijk overschot werd in de avond van de 27ste op een lijkwagen, gevolgd door veel koetsen en geleid door meer dan 100 flambouwen naar de Domkerk gevoerd en daar in tegen woordigheid van vele aanzienlijke per sonen ter aarde besteld, alles op last van de Keurvorst, die een lijk- en lof rede deed houden door Johan Bodiker, Rector van de Latijnse school. Deze eindigde zijn rede met de woorden: Ik kan zeggen dat zijn Alkmaar in het Kennemerland, waar hij geboren is, eer van hem heeft en hem, zowel als Rot terdam zijn Erasmus, een gedenk- en erezuil mag oprichten. Ook hier te lande werd de lof van Bontekoe door verschillende personen bezongen. Dr. Heidenricus Overkamp te Amsterdam gaf weldra in het licht een rede van het leven en de dood van Cornelis Bontekoe, waarvan de slot som luidde: Deze man, die zoveel ge- ruchts in de wereld gemaakt heeft, haakte naar de hoogste trap van men selijke kennis, achtte zeer, die ze beza ten en hield niets achter voor zijn vrienden. Hij beklaagde zich geen ken nis van wiskunde te hebben, hoewel hij begonnen was zich er in te oefenen. Zijn drank was Thee, zijn vermaak Tabak. Hij was geen liefhebber van wijn, was genereus, milddadig, vrien delijk en spraakzaam, openhartig en beleefd, altijd in staat om op de zwaar ste geschilpunten op staande voet te antwoorden. Verschillende geschriften van Bontekoe zijn na zijn dood in het Latijn, Frans en Duits vertaald, hetgeen zeker heeft meegewerkt zijn roem als baanbreker te vergroten. De heer Bruinvis, aan wiens studie deze bijdrage hoofdzakelijk is ontleend, stelde in Elseviers maandschrift de vraag: Zou Alkmaar het dus de moeite waard achten, de voor meer dan twee eeuwen door Bodiker gegeven wenk ter harte te nemen en aan Bontekoe, wel geen erezuil, maar een gedenk steen te wijden? Het valt op, dat het gemeentebestuur van Alkmaar nooit aandacht heeft ge schonken aan een wenk van zulk een verdienstelijk Alkmaarder als wijlen de heer Bruinvis was. De Vereniging Oud Alkmaar ver zocht met een schrijven van haar voor zitter aan B. en W. om een straat van enig aanzien naar dr. Bontekoe te noe men. B. en W. verklaarden er, met het oog op de daaraan verbonden conse quenties, bezwaar tegen te hebben. Zij blijven om historische reden op de naam van Bontekoesteegje prijs stellen. Ook wij doen dat. Dit steegje is echter niet naar dr. Bontekoe genoemd, maar naar een aangrenzende tapperij. Voorts is er hier een Dr. Schaepmanplein, een Dr. Sehaepmankade en een Dr. Schaep- manstraat. En bestaat niet elders een Leidscheplein, een Leidschestraat en een Leidschekade En zo zijn er vele voorbeelden. Aantrekkelijk programma van het Instituut Het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling heeft voor de komende win ter weer een aantrekkelijk programma samengesteld, dat zich vooral door een gevarieerde keuze van onderwer pen onderscheidt. Naast aantrekkelijke lezingen over de natuur, staan vele kunstuitingen te wachten. Zo stelt men zich voor, in Amsterdam twee opera's te bezoeken en drie toneeluitvoeringen in Alkmaar. Op 11 October zal Cor van Beek voordragen uit het boek van Jan Mens „De Gouden Rael" en zal onze plaatsgenoot C. Hoogvorst op 19 Octo ber spreken over „De aarde als pla neet". Door de Amerikaanse ambassa de zal op 6 November een serie prach tige films vertoond worden, o.a. „Tos- canini dirigeert werken van Verdi"en „De Tennessee Vallei". Een mooie avond staat te wachten op 20 Novem ber, wanneer dr. M. J. Adriani over 't leven van Madame Curie zal vertellen. Wie verleden jaar van dezelfde spre ker de beschouwing over het leven van Louis Pasteur heeft gehoord, zal zeker niet thuis blijven. Het jaar 1950 zal bes'oten worden met een lezing met lichtbeelden door de heer Heeck in samenwerking met de Schilder- en Tekenvereniging „Tintoretto" op 15 De cember. Het nieuwe jaar wordt inge luid met een lezing door de heer Do- nia over de vogels in het duin en aan het strand. De Haagse cineast Sijn zal in de tweede helft van October een filmavond verzorgen. Over het werk onder geesteszieken en over de werk- therapie zal de bij uitstek deskundige dr. J. P. de Smet in Februari iets ver tellen. Geïllustreerd door muziek, zal de Schoorlse toonkunstenaar Corn. Jonker in- dezelfde maand een mu- ziekcauserie over muziek houden en in Maart zal de heer G. Nabrink een sexueel onderwerp aan de orde stel len. Verder zal de bekende auteur Antonie van Kampen over zijn reis naar Nieuw Guinea vertellen. De heer Donia treedt als hekkesluiter op met zijn lezing over de herkenning van vogels. Bridgeclub „Sans Atout" telt1 S3 leden De Bridgeclub „Sans Atout" heeft gis teravond haar jaarvergadering gehou den in „De Rustende Jager", waar ve len aanwezig waren om het wel en wee van de vereniging te bepreken. De voorzitter deelde in ijn openings rede mede, dat een der leden, de heer Roest, in zijn vrije tijd enige scorings- borden voor de vereniging vervaardigd heeft. De ontvangsten in het af£elop«tt verenigingsjaar bedroegen f 1362,15 en dc- uitgaven f 1314,f 3. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de heer Barthlomij werd ge kozen in de plaats van de heer F. van Dijk, die niet herkiesbaar was. De heer Klaver werd bij acclamatie herbe noemd. Vervolgens werd het lidmaatschap van de Ned. Bridge Bond besproken. Dc voorzitter deelde mede dat de Zaan streek zich heeft los gemaakt en nu een eigen district gaat vormen. Dit zou ook met Alkmaar en omstreken kunnen ge béuren. De verschillende clubs hebben besloten, ook wanneer zij lid blijven van de Ned. Bridge Bond, onderlinge wedstrijden tegen elkaar te spelen. Be sloten werd het standpunt van het hoofdbestuur inzake de contributierege ling af te wachten. De begroting van „Sans Atout" van 19501951 sluit op een bedrag van f 920.De contributie v or echtparen- leden werd teruggebracht van f 3.op f2.25 per maand. Er zullen wederom prijzen beschikbaar worden gesteld voor het hoogste gemiddelde. Het le dental bedraagt momenteel 83. Er zul len ten hoogste honderd leden worden toegelaten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5