Géén halt bij 38ste breedtegraad Er dreigt thans geen oorlog Oorlog of verlies nemen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Koningin en Prins naar Engeland Ons land weer lid Veiligheidsraad Rood China naar Veiligheidsraad Ter bespreking van kwestie-Formosa Zware brand teisterde Amsterdam Zaterdag 30 Sept. 1950 147e Jaargang No. 229 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Doel: de toiale vernietiging van het Noordkoreaanse militaire apparaat Seoel 50.000 doden Rode-Kruis-officieren naar Korea Overschrijding van de 38ste breedtegraad zal waarschijnlijk onvermijdelijk zijn Grotere inspanning voor defensie noodzakelijk Weerbericht DE V.S. HEBBEN 17.220 DODEN EN GEWONDEN BELANGRIJKE BESLISSING TE LAKE SUCCESS Vetorechl werd niet aanvaard Stalin voor de keuze: Onderschatting der democratie stortte Kremlin in een hachelijk avontuur Vredeskansen staan niet slecht HEFFING OP EXPORT VAN ZANDAARDAPPELEN Afkoeling van verhitte gemoederen in Wenen KoAt Overval op een winkelier Dader vluchiie mei windbuks Opkomst der lichtingen 1949-11 en 1950-11 Twee vrouwen op het nippertje gered BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. WELINGELICHTE functionarissen in Washington geloven, dat de Zuidkoreaan- se troepen om militaire en niet om politieke redenen halt hebben gehouden bij de 38ste breedtegraad, die zij gisteren hebben bereikt. Zy achten het „vol komen verklaarbaar", dat generaal MacArthur zijn troepen, ten minste voor korte tjjd, halt laat maken om voorbereidingen te treffen voor de volgende stap, waarvan zij verwachten dat deze zal bestaan uit het overschrijden van de breedtegraad om de vernietiging van het Noordkoreaanse militaire apparaat te voltooien. In genoemde kringen is men van gevoelen, dat alleen op deze wijze de strijdkrachten der V.N. kunnen verzekeren, dat de resten van het Noord koreaanse leger vernietigd worden. Ook de Zuidkoreaanse president, dr. Syng- man Rhee, heeft gezegd, dat het doel van de oorlog was de 38ste breedtegraad over te trekken. De troepen der Ver. Naties hebben thans vier vijfde van het gebied van Zuid-Korea in bezit. Zij maken honderden krijgsgevangenen en ont moeten weinig tegenstand. Van 21 tot 24 November H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben een uitnodi ging aanvaard voor een officieel be zoek aan de Koning en de Koningin van Engeland op Buckingham Palace van Dinsdag 21 November tot Vrijdag 24 November a.s. Onze correspondent meldt hierom trent nog het volgende: Hoewel het programma hier nog niet officieel be kend is gemaakt, staat 't reeds vast, dat dit o.a. zal omvatten een groot galabanket op Buckingham Palace en een tweede galabanket, dat door Koningin Juliana zal worden aange boden. Voorts een officiële lunch in de Guildhall zomede een lunch van de minister van Buitenlandse Zaken Er- nest Bevin. Verder zal er een schitterende gala voorstelling gegeven worden in het grote Koninklijke Operagebouw te Go- vent Garden en zullen de Koningin en Prins Bernhard waarschijnlijk e$n be zoek brengen aan de County Hall (ge meentehuis) en aan de Nederl. Kerk. Seoel biedt een droeve aanblik. Vol gens een schatting van de Amerikaanse inlichtingendienst zijn daar 50.000 Zudkoreanen om het leven gekomen en zijn er 20.000 naar concentratiekampen in Noord-Korea gezonden. Van de 50.000 omgekomenen waren er 30.000 door de gevechtshandelingen omgeko men en 20.000 door de Noordelijken ge dood, in hoofdzaak om politieke rede nen. De meeste doden liggen nog on der het puin bedolven. Honderden bur gers verklaren, dat de communisten op één Zondag 2000 mannen tussen 18 en 25 jaar op de oever van de rivier de Han hebben afgemaakt. Men gelooft, dat zü deel hebben uitgemaakt van een rechtse ondergrondse organisatie. Func tionarissen van de V.N. stellen een on derzoek in. Het Nederlandse Rode Kruis pleegt op het ogenblik overleg met het Ame rikaanse Rode Kruis over de uitzen ding van twee liaison-officieren naar Korea. Het lectuurdepót van het NRK zal voorts ten behoeve van het Neder landse troepencontingent een biblio theek van zevenhonderd boeken ver zorgen en een hoeveelheid Nederlandse tijdschriften verzenden. MINISTER STIKKER OPTIMISTISCHER Minister Stikker heeft gistermiddag, toen hij uit New York op Schiphol aan kwam, als zyn mening te kennen gegeven, dat er op het ogenblik geen oorlog dreigt. Basis van deze gunstige toestand is „vrede door kracht". Een grotere krachtsinspanning op het gebied der weerbaarheid dan tot heden het geval was, ziet de minister als 'n noodzakelijkheid. Een overschrijding van de 38ste breedte graad in Korea zal waarschijnlijk niet zijn te ontgaan, maar zal, wanneer dit op verstandige wijze geschiedt, niet tot ernstige internationale verwikkelingen leiden, aldus verder de minister. Mr. Stikker heeft er voorts op ge wezen, dat de mi litaire krachtsin spanning onge twijfeld zal kun nen leiden in flatie. Deze moet op alle wijzen worden bestreden. De vorming van een geïntegreerd leger zal voor verscheidene lan den het loslaten van een stuk sou- vereiniteit bete kenen, zo betoog de de minister verder. Daarom is er gepleit voor het geven van een behoor lijke stem aan die landen, die nie* in de uitvoerende organen vertegenwoor digd zijn. Welke strijdkrachten moeten worden geleverd zal worden beslist in de besprekingen, die de ministers van defensie in October zullen voeren. De Beneluxlanden zullen in nader overleg treden aangaande de beëindi ging van de staat van oorlog met Duits land. Hierover kan in October een ver klaring worden verwacht. Wanneer Duitsland van het Europese leger deel Mr. STIKKER ...geen oorlog... Verwachting, geldig tot morgen avond: Aanvankelijk overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later wisselende bewolking met enkele buien. Aanvankelijk ma tige tot krachtige wind uit Zuide lijke richtingen, later ruimend naar Zuidwest of West en langs de kust mogelijk tot hard toenemend. Iets kouder. Zondag: Zon op: 6.40, onder 18.19; Maan op 19.50, onder 12.53. Maandag: Zon op 6.41, onder 18.17; Maan op 20.27, onder 14.01. gaat uitmaken, kan dit slechts geschie den op eervolle basis. De minister heeft echter hoop, dat Duitsland tot het leger zal kunnen toetreden. Dat is ook uit andere overwegingen nodig. Wanneer de Westel.jke landen hun verdediging zover mogelijk naar het Oosten moeten leggen, is 't nodig te staan in een land welks bewoners medewerking verlenen. Ook met het oog op de handel met Duitsland is het nodig een eind te ma ken aan de staat van oorlog. De persoonlijke vertegenwoordiger van president Truman in Korea, gene- raal-majoor Frank Lowe, zou Vrijdag in Seoel hebben verklaard, dat de Noordkoreaanse hoofdstad diende te worden gebombardeerd als represaille voor de „moedwillige vernielingen door de communisten in Seoel". De burgers konden tevoren door middel van pam fletten worden gewaarschuwd de stad te verlaten. Volgens Amerikaanse officieren zijn er geen aanwijzingen voor een sterke Noordkoreaanse defensielinie ten Noor den van de 38ste breedtegraad. Op 22 September bedroegen de Amerikaanse verliezen in Korea 2.211 doden, 3.959 vermisten en 11.050 ge wonden. Deze cijfers, die door het departement van Oorlog zijn meege deeld, hebben slechts betrekking op die militairen, wier familie officieel is ingelicht. Nederland is door de Algemene Ver gadering der Ver. Naties gekozen tot niet-permanent lid van de Veiligheids raad ter vervanging van Noorwegen. Brazilië zal de plaats innemen, die Cu ba dient te verlaten. Over Turküe en de Libanon, die beiden in aanmerking kwamen voor de door Egypte te verla ten zetel, zal op een nadere datum op nieuw moeten worden gestemd, daar men na twaalf stemmingen nog niet tot een beslissing was kunnen komen. De beide gekozen landen: Brazilië en Nederland verkregen reeds bij eer ste stemming een voldoend aantal stemmen n.l. respectievelijk 57 en 47. Het vereiste minimum is 40. De nieuwe leden zullen in Januari hun zetel voor een periode van twee jaar innemen. Engeland, de Sowjetunie en Polen werden herkozen voor een nieuwe ter mijn van drie jaar in de Economische en Sociale Raad Uruguay, de Philippij- nen en Zweden werden als leden van deze raad gekozen ter vervanging van de dx-ie aftredende leden: Australië, Brazilië en Denemarken. De Veiligheidsraad heeft gisteren een beslissing van vérstrekkende politieke betekenis genomen. Met zeven tegen vier stemmen is n.l. uitgemaakt, dat de Chinese communistische regering zal worden uitgenodigd tot de bespreking van de kwestie-Formosa in de Veiligheidsraad. Een voorstel van Ecuador, om de bespreking van deze kwestie uit te stellen tot 15 November, werd met zeven tegen drie stemmen aangenomen. Een poging van dr. Tsjiang, de vertegenwoor diger van Nationalistisch China, om deze beslissingen met zijn veto te treffen, werd verijdeld, doordat de Raad uitmaakte, dat het hier een procedurekwestie betrof. Het was een volkomen machteloze dr. Tsjiang, die zich tot het uiterste tegen deze voor hem en zijn land zeer onaangename beslissing verzette. Hij stelde nadrukkelijk de eis, dat zij;,;, te genstem als veto zou worden be schouwd, omdat de Grote Vijf het naar zijn mening eens dienden te zijn over zulk een belangrijke kwestie. Sir Gladwyn Jebb, de Engelse gede legeerde, die deze maand als voorzit ter optreedt, zei van oordeel te zijn, dat de resolutie op de juiste wijze was goedgekeurd. De Raad viel hem hierin bij, uitgemaakt werd, dat deze zaak als procedurekwestie zou worden be schouwd, zodat er geen sprake van enig veto zou kunnen zijn. Met negen tegen één stem en een onthouding werd de beslissing van Jebb goedgekeurd. Nog waren .Tsjiangs mogelijkheden niet uitgeput. Hij stelde toen voor, de zaak te onderwerpen aan de beslissing van het Internationale Gerechtshof. Ook dit werd door de voorzitter afge wezen en- weer werd zijn beslissing door de Raad bekrachtigd. Tsjiang ont hield zich van stemming: de uitslag werd niet bekend gemaakt. De voorzitter vroeg vervolgens of de leden nog met het enig overgebleven punt van de agenda, de Koreaanse kwestie, wensten verder te gaan. De Sowjetrussische gedelegeerde herinner de de leden er aan, dat hij een voorstel had ingediend betreffende de „barbaar- se bombardementen door de Ameri kaanse luchtmacht van Noordkoreaanse steden" en zeide, dat de kwestie er eén was van „leven of dood voor vele vol ken". Hij drong aan op een onmiddel lijke beslissing hieromtrent. De Egyp tenaar Mohammed Fawzi Bey ver klaarde, dat dit niet mogelijk was en stelde opschorting voor. De raad be sloot hiertoe', doch de Russische afge vaardigde stond er op. dat de raad vandaag bijeen zou komen. Hetgeen zal geschieden. (Van onze diplomatieke medewerker). ]N KOREA loopt de oorlog naar het einde. Dat stelt het Kremlin voor een moeilijke keuze. Het moet <)f een gevoelig verlies aan prestige in Azle slikken, öf alsnog door een openlijke interventie van het Rode Leger trach ten, de militaire kansen te doen keren. Het eerste zou betekenen, dat de Sowjets de uitvoering van de plannen, die zjj in Azie hebben, voor onbepaalde tijd dienen uit te stellen; het tweede zou een totale oorlog tot gevolg heb ben. Geen van beide kan Stalin welkom zijn, maar aan de keuze is voor hem niet te ontkomen. Hoe zal deze uitvallen? OM deze vraag zo goed mogelijk te kunnen beantwoorden, is het nodig de achtergronden van de Koreaanse oor log te analysex'en. Daarover is sinds de 25ste Juni, toen de communistische strijdkrachten d- 38ste breedtegraad passeerden, het een en ander bekend geworden, waaruit blijkt, dat de vrije wereld aan grote gevaren zou zijn blootgesteld, indien zij eens niet beslo ten had, zich tegen deze daad van aggressie te verzetten. In December 1949 kwamen in Pe king de leiders van het Aziatische communisme bijeen. De Sowjetunie was vertegenwoordigd door het drie manschap Belsenow-Berezin-Solowed; rood-China onder meer door Lioe Tsjao-tsji, een felle aanhanger van het Kremlin en naar beweerd wordt geheim tegenstander van de gematig der Mao Tse-toeng. Op deze conferen tie, gecamoufleerd als een Aziatisch Congres van het Wereldvakverbond, werd. naar de uiterst betrouwbare Amerikaanse commentator Stewart Alsop op grond van „opmerkelijk vol- Met ingang van 7 October zal op de export van zandaardappelen f 5.- per 100 kg worden geheven. Deze maat regel is genomen om de binnenlandse bevoorrading te beveiligen. De export van klei-aardappelen staat reeds geheel stil. afgezien van kleine partijen die naar landen buiten Europa gaan. ledige rapporten der geheime dien sten" geopenbaard heeft, besloten tot de gewapende overmeestering van ge heel Zuid-Oost-Azie. Zes naties Zuid-Korea, Indo-Chï- na, Siam, Malakka, de Philippijnen en Indonesië werden rijp voor de „be vrijding" verklaard- Dit alles was aan ae fcopflguiu» wsn het State Departement, het Pentagon (het enorme gebouw in Washington, waarin onder andere het ministerie van Defensie en de militaire stafchefs hun zetel hebben) en het Foreign Office bekend. Niet bekend was echter, waar en wanneer het communisme het eerst zou toeslaan. Er zijn aanwijzingen, dat men in Washington in dit verband het sterkst voor Indo-China vreesde. In t begin van 't jaar toonden de Amerika nen zich plotseling bereid, de Fransen in hun strijd tegen Moskou's Indochi- nese vertrouwensman, Ho Tsji-minh, materieel bij te staan. Zeker is echter, dat men zo goed als geen belangstelling had voor Zuid-Korea. Dit land, gren zend aan het rode Mandsjoerije en slechts enkele honderden kilometers van de Russische basis Wladiwostock gelegen, zou in geval van een groot conflict toch een by voorbaat verloren positie zijn. Op 'n geheime bijeenkomst van de Amerikaanse Nationale Veilig heidsraad werd zelfs besloten, dat het gebied in geval van aggressie niet ver dedigd zou worden, hetgeen later door Tom Conally, voorzitter van de Se naatscommissie voor buitenlandse za ken, in een al te openhartige stem ming wereldkundig werd gemaakt. (Zie vervolg pag. 5) MHiMiiMiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiii £weden krijgt een speciaal departe ment voor bescherming tegen psy chologische oorlogvoering. Zulks als gevolg van een hoorspel, dat welis waar over de Napoleontische oorlogen ging, doch begon met de dreigende kondleiders aangehouden. Nog meer woorden: „Een Westelijke mogendheid brokken in Italië. Professor Guiseppe is Zweden binnengetrokken en zal het Bertij die in het Huis van afgevaardig dwingen zijn politiek te wijzigen in - deze lang verwachte botsing tussen In het land ontstond middenin zyn oratie een deel van het de programmaleider glazen dak op zijn hoofd. Volgens technici zijn de trillingen van de stem men der afgevaardigden de oorzaak van dit ongeval. We hebben wel eens redevoeringen, die minder effect sor teerden, aangehoord. rte Zuidafrikanen zijn beter over de onderwijszaken te spreken. Hun minister van verkeer heeft te Londen verklaard, dat de Unie in eigen land Oost en West", een paniek en moet bergen boze brieven beantwoor den. O Ook het lichamelijk welzijn van de Zweden zal voortaan beter ver zorgd worden. Om het tekort aan art sen aan te vullen is aan een groot aan tal Oostenrijkse artsen vergunning verleend zich in Zweden te vestigen. Binnenkort vertrekken de eerste hon derd. „Servus". Ook Oostenrijkse musici zijn er trouwens in trek. Voor het concert, dat het Weens Philharmo- nisch Orkest (op tournee door Europa, het komt ook in onze hoofd- en onze hofstad) in Stockholm gaf waren binnen twee uur alle plaatsen uitverkocht. L De Ansaldo-ondernemingen in Genua hadden ook geen plaatsen genoeg Daarom werden 2000 van de 23.000 ar beiders ontslagen. Toen de ontslagen arbeiders hun plaatsen weer kwamen bezetten, heeft de leiding besloten de werkplaatsen voor onbepaalde tijd te sluiten. Ook de Italiaanse boeren passen de laatste tyd herhaaldelijk de ..squatter"- of bezettingsmethode toe. IOp Sicilië hebben ongeveer duizend boeren grote stukken grond bezet. Naar aanleiding hiervan zijn acht vak twee en in Z.W.-Afrika anderhalf pond sterling per persoon uitgeeft voor on derwas, medische en sociale verzorging van de naturelfen, terwijl dit in de Britse gebieden maar drie shilling bedraagt. De minister van onder wijs kon dit zelf niet komen vertellen want die moest in Pretoria de eerste den een gloedvolle rede afstak over steen leggen voor het gebouw van de de crisis op onderwijsgebied, kreeg Kerke lik-Airikaanse Rolprent-Foto- 38 0 koorts in Washington, Peking en Moskou. grafische Organisatie", in de wande iing KARFO genoemd. Nu we toch in Zuid-Afrika aan 't filmen zijn: Een nieuwe super-telescoop is van New York op weg naar het observatorium in Bloemfontein. Daar gaan ze er de geheimen van de Melkweg mee ont sluieren en fotograferen. Over ge heimen gesproken: Generaal Smuts heeft bij zyn leven verklaard, dat hij geen memoires wenste te schrijven, omdat hij te nauw betrokken is ge weest bij de geschiedenis van de laat ste vijftig jaar en te veel wist van wat zich achter gesloten deuren had afge speeld, aldus de parlementaire cor respondent van de Johannesburgse Star". Van Zuid- naar Noord- Vfrika: Mac Ghee, de Amerikaanse onderminister voor aangelegenheden betreffende het Nabije Oosten, Zuid Azie en Afrika is op het vliegveld Tunis door de autoriteiten verwelkomd Ook de Bey was er bij. En om hele maal by te zijn: By Tokio is een vlie gend fort in de baai gestort. De elf personen, die zich aan boord bevonden waren er bijna bij geweest, doch Ja panse vissers konden er gelukkig bij tijds bjj komen. Bye-bye baai. .tiet brandslangenwerden de ver hitte gemoederen der 20.000 com munisten, die» voor de Weense Kanselarij kwamen protesteren tegen de overeenkomst over lonen en prijzen tussen de regering en de vakbonden, afgekoeld. De Com munisten vonden de loonsverho ging in verhouding tot de stijging der prijzen onvoldoende. Doordat zij aan hun protest met stoelen etc. kracht bijzetten, werden acht poli- tie-agenten gewond. Gisteravond, juist vóór sluitingstijd, is een winkelier in de Raadhuisstraat te Amsterdam door een „koper" aan gevallen en neergeslagen. Kort vóór zes uur kwam een jongeman de sportarti kelenwinkel binnen en vroeg om een windbuks. Toen de winkelier zich even omdraaide om iets te pakken, sloeg de jongeman hem met een hard voorwerp op het achterhoofd, waardoor de man achter de toonbank viel. Zijn aanrander greep de buks en maakte zich uit de voeten. Hij deed geen enkele poging om geld of enig ander artikel te be machtigen. De winkelier werd niet ernstig ge wond en kon dan ook in de loop van de avond door de inmiddels gewaar schuwde politie worden verhoord. Hij kon slechts een vaag signalement van zijn aanvaller geven. De dienstplichtingen van de lichting 1949-11, die Maandag onder de wape nen komen, zullen, in afwijking van wat in hun oproepingsformulier ver meld staat, moeten vertrekken 'met de eerste reisgelegenheid na zeven uur des morgens. Voor de dienstplichtigen van de lichting 1950-11, die in de eerste dagen van October moeten opkomen, zullen in de komende dagen na de nieuwsberichten van zes en zeven uur 's avonds belangrijke mededelingen volgen. De volksvergadering van Bosnie- Herzegowina, een van de federale repu blieken van Joegoslavië, heeft een wet aangenomen, waarbij aan Mohamme daanse vrouwen het dragen van ge laatssluiers wordt verboden. Twee vrouwen zUn gistermiddag om half vier ternauwernood gered, toen m een boog oud huis aai. de Prins Hen drikkade te Amsterdam brand uitbrak. Zij bevonden zich op de vyfde étage, toen plotseling de weg naar beneden door het vuur werd afgesloten. Juist op tyd arriveerde de brandweer. Een vangzeil werd uitgespannen. De jong ste van de beide vrouwen, die zusters van elkaar zyn, zou de sprong wagen. Ze durfde echter niet en bleef met haar handen aan een stang hangen. Haar zuster klom toen door een an der raam naar buiten. Bouwvakarbei ders, die aan het belendende perceel werkzaamheden uitvoerden, staken haar een plank toe en slaagden er met veel moeite in, haar te bewegen, zich hierlangs in veiligheid te stellen. Deze vrouw moest in overspannen toestand natir een ziekenhuis worden gebracht. Haar zuster had zich inmiddels niet meer kunnen houden en viel rakelings langs de gevel naar omlaag, waar zy veilig in het vangzeil terecht kwam. Het vuur had zich intussen medege deeld aan de zolder en de bovenste verdieping van het huis en voorts net bovengedeelte van een belendend per ceel aangetast. De brandweer greep de vlammenzee met twaalf stralen aan en had haar al spoedig onder de knie. De waterschade in de beide hulzen was echter aanzienlijk.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1