Zuidelijken 50 KM in Noord-Korea Is Molotof uit de gratie? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Drie divisies zijn in de aanval logement in St. Annastraat Onze rundveestapel bijna weer op het peil van 1939 Ko-ït B&itek Half October ondertekening van het plan-Schuman DinscJag 3 Oct. 1950 147e Jaargang No, 231 Zware strijd ten Noorden van Seoel Alle vreemde troepen uit Korea terugtrekken BRAZILIË TER STEMBUS Aanval op Ambon Drie gewonden bij steekpartij in onverhoedse overval In Oostenrijk dreigt een algemene staking Eisen inzake lonen en prijzen Rusland antwoordt op de krijgsgevangen-nota's Spaans stoomschip in moeilijkheden Economische problemen nog niet opgelost BUHEAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAfiSCBE CODBANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. ra.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Eenheden van drie Zuidkoreaanse divisies bewegen zich thans in snel tempo ep Noordelijk gebied voorwaarts. Een regiment van de derde divisie stormde gisteren vijftig kilometer over de 38ste breedtegraad en veroverde de haven plaatsen Jangjang en Kansong. Deze divisie ontvangt thans versterkingen in de vorm van de Zuidelijke Capitooldivisie. Ook de zesde divisie maakt zich gereed, om over de 38ste breedtegraad te trekken. De Amerikanen, die ten Noorden van Seoel opereren, stuiten hier op zware tegenstand. Hun vorderingen zijn daardoor zeer gering. Het ziet er naar uit, dat de Zuide lijken, die langs de weg aan de Oost kust van Korea opmarcheren, in de ko mende dagen nog wel meer belangrijke successen zullen behalen. De colonnes bewegen zich thans in de richting van Wongsan, een strategisch belangrijke haven. Het is niet onmogelijk, dat het verzet van de Noordelijken hier hevi ger zal worden. Gevangen genomen Noordelijke soldaten hebben n.l. ver klaard, dat zij zich jp deze stad moes ten terugtrekken. Er is bovendien een colonne waargenomen, die zich in Zui delijke richting bewoog. Deze is uit de lucht aangevallen en zwaar geteisterd. Amerikaanse mariniers hebben het lil Wysjinski sfelf voor: Amerikanen van aggressie beschuldigd De Russische minister Wysjinski heeft gisteren in de politieke com missie de strijd op het propaganda- front voortgezet door een resolutie in te dienen, waarin werd voorgesteld, de vijandelijkheden in Korea onver wijld te staken en alle buitenlandse troepen uit dit gebied terug te trek ken. Dan zon er een regering voor een verenigd Korea moeten komen, en er zou een nationale vergadering moe ten worden gekozen, voor te bereiden door de parlementen van Noord- en Zuid-Korea. Dit alles zou dienen te geschieden onder controle van een commissie der V.N., waarin ook de buurlanden zitting dienden te hebben. Wysjinski diende dit voorstel in aan het eind van een rede, die an derhalf uur duurde, en waarin hij de Amerikanen ervan beschuldigde, de overval op Noord-Korea zorgvul dig te hebben voorbereid. Zij zouden een autoritaire en corrupte schaduw- regering in stand houden, die uit alle macht de oppositie onderdrukt. Uiter aard keerde de Russische minister zich scherp tegen het Britse voor stel inzake de vereniging en de we deropbouw van Korea. Vandaag worden in Brazilia verkie zingen gehouden voor het president schap en het parlement. Voor de pre sidentsfunctie zijn vier candidaten. De huidige president, generaal Dutra, is niet herkiesbaar. Het hoogste kiescollege heeft zekere candidaten voor het parlement gedis kwalificeerd. die, communist zijnde, zich op de lijsten van andere partijen hadden laten inschrijven. De politie heeft 54 stembureaux gesloten en 300 communisten aangehouden. Het aantal ingeschreven stemgerechtigden be draagt 11.299.692. thans bij Oeidjongboe zwaar te ver antwoorden. Zij stuitten hier op hevige tegenstand. Ondanks de steun van ar tillerie en luchtmacht kon men hier slechts geringe vorderingen maken. De Amerikanen zullen in ieder geval de 38ste breedtegraad overschrijden, zo heeft een Amerikaanse stafofficier in Tokio verklaard. De strijdkrachten der Noordelijken ten Zuiden van de 38ste breedtegraad bevinden zich thans volledig in ont binding. Er zijn reeds 25 tot 35.000 krijgsgevangenen gemaakt. Het leger heeft vrijwel zijn gehele zware bewa pening en de meeste automatische wa penen verloren. Uit Mandsjoerije van daan beweegt zich een ononderbroken stroom van voertuigen in Zuidelijke richting, maar niets wijst op een her bewapening van het uiteengeslagen Noordelijke leger. Admiraal Forrst Sherman, chef voor do marine-operaties der VS, heeft me degedeeld, dat er in de Koreaanse wa teren een groot aantal Russische mij nen is gevonden, die er noj pas kort geleden waren gelegd. Woensdag liep de torpedobootjager Brush op zulk een mijn, gisteren werd - de torpedoboot jager Mansfield, eveneens varende on der Amerikaanse vlag, door een mijn beschadigd. Zeven personen werden gewond. Bedrogen minnaar vali vriendin en rivaal aan Hardhandige repliek op Gedurende het einde van de vorige week is de aanval op Ambon be gonnen. Wai (op het kaartje ge speld als Wae), Toelehoe en Soeli zijn bezeteen aanval op Paso is afgeslagen. De stad Ambon is een paar maal door artillerie van de Indonesische oorlogsschepen ge bombardeerd. (Van onze speciale verslaggever) Gistermiddag omstreeks half één werden de bewoners van de St. Anna straat te Alkmaar opgeschrikt door het alarmerende gejammer van een vrouw, die in alle toonaarden schreeuwde, dat haar man werd ver moord. Het hulpgeroep kwam uit een logement en inderdaad heeft het niet veel gescheeld of er werd daar een moord gepleegd. Enkele dagen geleden hadden twee personen, de 39-jarige vi-ouw H. en de Terwijl er door de leden der Verenigde Naties nog besprekingen worden gevoerd over het al dan niet overschrijden van de 38ste breedtegraad, hebben Zuidkoreaanse troepen Zondagmorgen deze graad overschreden. Tijdens een bespreking te Flushing Meadows, v.l.n.r. de Koreaanse gedele geerde T. S. Tsjang, de Koreaanse ambassadeur dr. John M. Tsjang, de Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken Ben C. Limb, en de Ameri kaanse gedelegeerde Warren Austin. Stalin zou Truman willen ontmoeten Drew Pearson, de Amerikaanse ra diocommentator, heeft in zijn weke lijkse causerie verklaard, dat admi raal Alan Kirk, de Amerikaanse am bassadeur te Moskou, Washington er van in kennis zou hebben gesteld, dat Molotof, dc Russische minister van Buitenlandse Zaken, persona non grata zon zijn geworden als gevolg van de nederlaag in Korea. Volgens Pearson zou het Kremlin misnoegd zijn omdat Molotof onnauw keurige veronderstellingen had ge opperd betreffende de Amerikaanse x-eactie op de Noordkoreaanse aanval, waardoor hij het onnodig achtte vlieg tuigen te leveren aan Noord-Korea. Verder verklaarde Drew Pearson vernomen te hebben, dat de Roemeen- De varkensstapel bereikte een recordhoogte Paarden- en schapenstapel sterk ingekrompen De Nederlandse rundveestapel telt thans 2.707.000 dieren, hetgeen ten op zichte van September 1949 een uit breiding betekent met 164.700 stuks ot ea. 7 pet. Het peil van September 1939 is hiermede oj) 26.000 stuks na bereikt. Het aantal melk- en kaifkoeien steeg met rond 5 pet. cn bedraagt thans 1.515.600 stuks. Het aantal stuks vrou welijk jongvee onderging een sterke uitbreiding, n.l. met 91.500 stuks of 9 pet. Hiervan nam het aantal stuks jongvee met 24.000 stuks, d.i. met 8 pet toe. De varkensstapel is sinds September 1949 met niet minder dan 407.800 stuks (23 pet.) uitgebreid en omvat thans 2.173.500 dieren, een aantal, dat nog nimmer in Nederland is geteld. Het aantal mestvarkens nam naar verhou ding het sterkste toe, n.l. met rond 319.000 stuks of ca. 39 pet. De fokzeu- genstapel kwam op 306 400 stuks en is thans 10 pet. groter dan in September 1949. De paarden en schapenstapel zijn daarentegen blijkens de thans be kendgemaakte desbetreffende uit komsten van de in Mei j.l. gehouden landbouwtelling 1950 sterk inge krompen. Het aantal landbouw paarden daalt gestadig. Vergeleken met Mei 1949 bedraagt de vermindering 23.500 stuks of 8.5 pet. Het aantal nog niet in het landbouwbedrijf medewerkende paardèn van 2 jaar en jonger daalde met ca. 9600 dieren (23 pet.) Mede in verband met de voortschrijdende me chanisatie geeft het aantal medewer kende landbouwpaarden van 2 jaar en ouder een aehteruitgng te zien, n.l. van 233.500 stuks in 1949 tot 219.500 stuks in 1950 <6 pet.) De schapenstapel vertoonde een da ling ten opzichte van Mei 1949 met ruim 74.000 stuks (16 pet.) en bereikte daarmede een dieptepunt. Zo daalde het aantal ooilammeren, bestemd voor de fokkei-ij, ten opzichte van 1949 met ruim 12.000 stuks (10 pet.) en het aan tal fokooien met ruim 40.000 dieren (19 pet.). De sterkste inki'imping kwam voor in de categorie der fok- rammen (56 pet.). De totale schapen stapel bedraagt slechts 57 pet. van die in 1939. Deze cijfers zijn verstrekt door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Weerbericht Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking met tijde lijk enige regen of motregen, voor namelijk in de Noordelijke helft van het land. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Morgen overdag iets zachter. Woensdag: Zon op 6.45, onder 18.12. Maan op 22.23, onder 15.41 L.K.) DUITSLANDS TOEKOMST Tweetal mogelijkheden: tweemaal de atoombom zegt Niemöller Dr. Martin Niemöller, de president van de evangelische kerk in de staat Hessen, die in de tweede wereldoorlog in een concentratiekamp van de Nazi's heeft gezeten, heeft verklaard, dat ei ..ingeval van een nieuwe wereldoorlog voor Duitsland voornamelijk de twee volgende mogelijkheden bestaan; 1.' Overlopen te worden door de Russen, voor hen kanonnen te maken en te wachten op de Amerikaanse atoombom, en 2. Overlopen te worden door de Amerikanen, voor hen kanon nen, te maken en te wachten op de Russische atoombom". De huidige werkgelegenheid in ons land is niet onbevredigend. Naast een totaal aantal van 2.8 millioen loontrek- kenden zijn er 55.000 werklozen. Een „Comité van actie" van Oosten rijkse winkelbedienden en stakingslei ders heeft gisteren aan kanselier Figl een ultimatum ter hand gesteld, waar in gedi-eigd wordt met een algemene staking, welke Woensdag zou begin nen, wanneer de regex-ing niet aan de gestelde eisen ten aanzien van lonen en prijzen tegemoet zou komen. In het ultimatum wordt geëist:; terugbrengen van de prijzen op het peil van kortgeleden of dubbele loons- vei-hoging, waarborg dat er niet op nieuw pi-ij sstij gingen zullen vooi'ko- men en waarboi-g dat de Oostenrijkst schilling niet vei-der devalueren zal. se en Bulgaarse ambassadeurs te Mos kou aan de ambassadexir van de Ver. Staten hebben te verstaan gegeven, dat generalissimus Stalin het verlan gen zou koesteren president Truman te ontmoeten, hetzij in Zwitsex-land of in Zweden, met het doel een vijf tigjarige vx-ede te verzekeren. Drew -Pearson maakte voorts mel ding van „zekere te Washington in omloop zijnde geruchten", volgens welke Dean Acheson in Januari als minister van Buitenlandse Zaken zou wox-den vervangen en volgens welke president Truman voornemens zou zijn Fred Vinson, voorzitter van het hoog gerechtshof, in zijn plaats te benoe men. De ambassades te Moskou van Ame rika, Engeland en Frankrijk hebben een antwoord ontvangen van het Sow- jet-ministerie van Bixitenlandse Zaken op hun nota's naar aanleiding van de kwestie der Duitse krijgsgevangenen in Rusland. Na opgemerkt te hebben, dat de grote aandacht die de vragen stellers schenken aan dit punt er op wijst dat zij de zaak voor propaganda willen gebruiken, wox-dt in het ant woord vex-wezen naar dat van 5 Mei 1950, waarin werd gezegd dat de re patriëring der kx'ijgsgevangenen was voltooid en slechts wegens ooxTogsmis- daden en daarvan verdachte personen zich nog in de Sowjetunie bevinden. Washington is thans voorstander van het benoemen van een bijzondere mis sie om een onderzoek in te stellen naar het aantal Duitse en Japanse kx-ijgsgevangenen, dat nog in Russische handen is. QNZE cox-respondent in Breezand meldt ons, dat een van de jochies an de klexxterschocl van juffrouw Nel ly bij het tekenen een groen paard ge pleegd heeft en bij nadere informatie verklaarde: „Hij eet toch gx-as"! Of het IWIlWIIIIIIIPIIIIIBIIHIIIIIIIIHIIIllllllllllllllllinillllllllllllBlllIHHIIIIIIIIIIIIIimilllHIIHIIB ter kunnen vax-en. Een dame uit Iowa van 64 jaar voelde zich zelfs veiliger zonder escorte. Ze beklaagde zich er bij de politie over dat een 76-jarige ex- vrijer steeds probeerde met haar op te wandelen, 's nachts met zijn auto voor terugkeren naar de kinderjaren dus tot Beneden vierde onlangs haar gouden j,aar jlu;s heen en weer race-te en daar- een beter begrip van de ultra-moderne feest. Bij die gelegenheid werd 'n, door (,jj mej. van zyn koplampen schilderkunst zou leiden vraagt deze honderd vijfendertig leeuwinnen met dito haar slaapkamer binnenscheen. De goede vrind ons Natuurlijk: een paars moed geknoopt, smyrnakleed aangebo- 79-ientes tellende mevrouw Schussman paard heeft rode kool gegeten, een den. In totaal werden er 1.700.000 kno- uit Washington kon het beter met haar x-ode koe denkt: „Mij een biet" en als Pen gelegd. Over knopen gesproken: vrindje van 63 vinden. Zo goed zelfs, U er helemaal geen touw aan kunt vast- De V.S. gaan vrachtschepen bouwen die dat beiden wegens dronkenschap en knopen kunt U het schilderij immers zoveel knopen lopen, dat ze zonder verregaande baldadigheid werden op- toch niet óphangen. Wt gaan nog escorte in met duikboten „besmet" wa- gesloten. „Het was ons eerste afspraak even door over de jeugd en de moder ne kunst. De kiflderen, die op de (vooruitstrevende) Bx-itse Barclay-school worden opgevoed, klautex-en tegenwoor dig naar hartelust x-ond op een door de directie aangekochte beeldengroep var de moderne beeldhouwer Henx-y Moore (t) weet wel, met die boordeknoop- hoofden hebben ze .natuurlijk inge slikt). Heer Moore vindt dat helemaal niet ex-g (dat klauteren dan) want hij had in Venetie een paar ex-g aardige leeuwen gezien, die ook kindex-en op hun rug lieten ronddartelen Nu we het toch over leeuwen hebben: De pax-ochie van de H. Willebrordvis te Leeuwen- je", voerde ze aan. ter vex-ontsehuldiging „Niet tof, voor Molotof' ALS 't nieuwtje er af is kunnen zulke eex-ste afspraakjes trouwens nog ake liger gevolgen hebben. Te Fox-t Worth in Texas verklaarde een vx-oxxw, die scheiden wilde, dat manlief haar te middex-nacht gewekt had met de mede deling, dat ze een „mooie dode" zou zijn. Nee geef ons dan maar die heer uit San Diego, die aan de poort van de plaatselijke gevangenis kwam aanbie den om voor alle vrouwelijke „ingezete nen" snoepgoed eh sigax-etten te kopen. Nu zit hij zelf, wegens dronkenschap. Wat men feest noemt... Honderdnegenenveertig kinde ren werden vermist, 1.866 perso nen gevJond en 17.000 bierkan nen gestolen tijdens het grootste en het vrolijkste herfstfeest, dat Zondagavond te München geëin digd is. De organisatiecommissie van het traditionele feest, dat twee weken duurt, verklaarde voorts, dat er 1.500 hoofdpijntabletten en 3.000 meter verband zijn uit gereikt. Meer dan duizend stoelen zijn vernield en de eerste hulp post moest 17 gebroken ribben en 70 gevallen van alcoholvergif tiging behandelen. Een buschav.i feur had zijn 40 passagiers ver loren en een andere chauffeur zijn bus. Een man, die zijn trein had ge mist door het zoeken naar zijn hoed en parapluie, wilde een cer tificaat hebben, dat hij de nacht in het locaal voor gevonden voor werpen had doorgebracht. Zijn vrouw mocht hem eens niet ge loven iets oudere B. zich in het logement laten inschrijven. Naar wij vernamen kwam dit tweetal uit Leeuwarden en men vermoedt, dat zij de kost verdienden met venten langs de huizen. Gistel-» middag nu ging de deur van het loge ment open en trad de 56- jarige W. binnen, die, terwijl hij woedende blikken op de vrouw wierp en een knipmes uit zijn zak haalde, zei: „Jou moet ik hebben". De vrouw had geen gelegenheid zich te verdedigen eft voordat de omstanders begrepen wat er aan de hand was, had de vrouw reeds enige messteken in het gelaat en één in de rug opgelopen. „Jij moet dood" Op het moment dat W. de vrouw nogmaals een messteèk wilde toebi-en- gen en haar toevoegde: „Jij moet dood" greep de 47-jarige B., de man die zich in het gezelschap van de vrouw bevond, de arm van W., waar op een gevecht tussen beide mannen ontstond. Niettegenstaande het feit dat B. door messteken aan hoofd, hals en rug wei-d gewond, zag hij kans een kachelpook te grijpen, waarmede hij zijn aanvaller enige slagen op het hoofd gaf en bulten gevecht stelde. De vrouw, zowel als B„ verloren veel bloed. De inmiddels gewaai-schuwde politie, met aan het hoofd inspecteur W. van der Horst, was spoedig ter plaat se en kon voorkomen, dat het incident zich verder uitbreidde. Het staat wel 'vast, dat de aanrander tot deze daad was gekomen uit jaloezie. Hij had ongeveer twaalf jaar met de vrouw samen geleefd en toen hij vex-- nam dat zij met een andere man naar Alkmaar was gereisd, had hij Friesland vex-Iaten om zich op het tweetal te wx-eken. De twee slaehtoffex-s werden per ambulance naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaax- vervoerd waar zij in observatie werden genomen. B. kon spoedig uit het ziekenhuis wox-den ont slagen. De vrouw daax-entegen werd in ernstige toestand naar het St. Elisabeth Ziekenhuis ovex-gebx-acht. Het is niet denkbeeldig dat een long van de vx-ouw door een van de messteken werd gex-aakt. De aanvaller werd, nadat hij was verbonden, in het politiebureau in vex-zekerde bewaring gesteld tex-zake poging tot moox-d. Hedenmorgen vex-namen wij, dat de toestand van de vx-ouw, die gisteravond nog zorgwekkend was, zich in gun stige zin heeft ontwikkeld. Het Spaanse stoomschip „Ramon Alonsor" heeft gisteravond geseind dat de stuux-schacht is gebroken. De positie van het schip was ongeveer vijf en vijftig mijl ten Noorden van de Lauwerszee. De „Ramon Alonsor" vroeg drin gend hulp van een in de buurt va rende sleepboot. Twee slepers zijn ter assistentie opgestoomd Bonn verwacht: De politieke besprekingen zijn reeds voltooid In regeringskringen te Bonn verwacht men, dat vóór half October het ontwerp verdrag voor de oprichting van een Westeuropese kolen- en staalunie tot stand zal komen. De leider van de Duitse delegatie voor het plan-Schuman, prof. dr. Hallstein, heeft Zaterdag j.l. aan de Bondskanselier verslag uitgebracht over de vorderingen van de onderhandelingen, welke te Parijs door de zes mogend heden worden gevoerd. Volgens hem is men reeds zover met de werkzaamheden gevorderd, dat thans de afzonderlijke nationale regeringen hun standpunt moeten bepalen. De bespx-ekingen zijn x-eeds voltooid ovex- de vooi-gestelde ox-ganen van het plan-Schuman, n.l. het gezagsox-gaan, de algemene vex-gadex-ing, de minister raad en het scheidsgerecht, alsmede over de vaststelling van hun bevoegd heden. Thans zullen de voornaamste problemen van de economische zijde, zoals een unifoime matkt, prijzen en concurx-entie, alsmede verrekeningsbe- talingen worden behandeld. Het voor nemen bestaat nl., om binnen bepaal de gx-enzen uniforme prijzen in te voe ren en te garanderen. Het besluit van dc Westduitse rege ring zal van de x-egeling van de prij- zenkwestie afhankelijk zijn, daar de prijzen voor kolen, staal en ijzer in -Westduitsland in verhouding tot die in de andere landen het laagst zijn. Daar prijsverlagingen noodzakelijk zullen zijn, moeten vereffeningsbedra gen worden betaald. In het kader van het plan-Schuman zullen hiervoor na tionale verrekeningskassen worden op gericht, die tijdelijke subsidiebetalingen zullen bevorderen. Men rekent er op, dat wanneer het plan-Schuman eenmaal in werking is en de markten algemeen gecoördineex-d zijn, de subsidiebetalingen kunnen worden stopgezet. In het kader van deze pi-ijsx-egelingen zal ook het scheidsgerecht van belang zijn, hoewel het in hoofdzaak de bevoegdheden van de afzonderlijke instellingen van het plan-Schuman zal bepalen. Volgens een bericht uit Parijs ver keren de besprekingen plotseling in een kritiek stadium, doordat men het niet eens kan worden over de bevoegd heden der verschillende organen. Een der gedelegeerden zei: „Men zal thans moeten onderhandelen over compro mis-oplossingen, of zij (open de kans, dat het plan-Schuman mislukt". Vol- gens dit bericht zal het ontwerp-ver- drag tegen het eind van het jaar ge reed zijn en in Januari 1951 van kracht kunnen worden. PREMIER KARL ARNOLD DANKT DE W.-DUITSE POLITIE. Kax-1 Arnold, de premier van de „sleuteldeelstaat Noord-Rijnland- Westfalen, heeft de politie gedankt voor het „succesrijke optreden tegen de verboden demonstx-aties van de communistische jeugd".

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1