Mime-spelers in Alkmaar Stad en Omgeving Najaars-Modeshow bij Kofa AGENDA De maat was vol Schoolbestuur vraagt financiële medewerking Benoeming van tijdelijke leraren ASSISTE DINSDAG S OCTOBER 19S0 Hoe kan de vrouw elegant en voordelig gekleed gaan? Kleurrijk als herfstblad was de grote verscheidenheid in toiletjes die gis termiddag door gracieuse mannequins in het Kofa-magazijn werden getoond. Het was dan ook geen wonder dat zij de onvermoeide belangstelling geno ten van vele winkelende dames. Er zullen weinig vrouwen zijn bij wie de interesse voor een mode-show geheel ontbreekt. Denk alleen maar aan de bijzondere sfeer die men on dergaat vol verwachting, die tot het laatste ogenblik gespannen blijft. In die sfeer vlucht men enige uren voor de dagelijkse beslommeringen en geniet van de overvloed aan fantasie en kleur op een terrein dat de vrouw zo na aan het hart ligt. Evenals in het voorjaar heeft de fir ma Spruyt, in samenwerking met de directie van de Herbillon knippatro nen een show gelanceerd. Op deze wij ze wilde men de vrouw die haar eigen garderobe naait, tonen hoe men met bghulp van de combinatie Herbillon knippatronen en stoffen van de firma Spruyt, elegant en voordelig gekleed kan gaan. Geen belangrijke veranderingen. Vergeleken bij het vorige jaar is de mode voor de komende winter niet aan belangrijke veranderingen onderhevig. Veel knopen en zakjes met kleppen, vormen nog steeds een geliefde garne ring. Men draagt de rokken 35 a 40 cm van de grond en toont weer benen, hetgeen door de heren der schepping meer geapprecieerd wordt dan de New Look, die onze mode enige jaren gele den als een plotselinge vloedgolf over spoelde en waaruit wij ons moeizaam terugtrekken. De driekwartmouw houdt echter stand en wordt zowel in sportieve jurk jes, als in cocktailjaponnen getoond. Ook viel het ons op, dat meerdere ma len gebruik was gemaakt van de laag Het bestuur der Vereniging St. Joseph voor de R.K. jongensscholen al hier verzocht om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van 30 losstaande rijwielstallingen ten be hoeve van de Sint Bavoschool. De be doeling is, naar B. en W. nader mel den, het maken van een overdekte rijwielbergplaats met plaats voor 30 rijwielen. B. en W. willen hieraan vol doen. Het zelfde bestuur verzocht mede werking voor het aanbrengen van een behoorlijke afscheiding (hekwerk) tus sen het gebouw der St. Aloysiusschool aan de Koornlaan en de openbare weg. De bedoeling is om op het muurtje, dat als afscheiding dienst deed, een hekwerk te plaatsen, zoals er een om de speelplaats is aangebracht. B. en W. menen, dat een muurtje als thans bestaat voldoende moet wor den geacht gelijk zulks in de afgelopen 20 jaar het geval was. Een bespreking met het schoolbestuur had niet tot gevolg, dat de aanvrage werd inge trokken. Waar hier van overschrijding der normale eisen kan worden gesproken stellen B. en W. voor het verzoek af te wijzen. Ten slotte verzocht dit schoolbestuur om gelden voor de aanschaffing van schoolmeubelen, schoolboeken, leer- en hulpmiddelen wegens uitbreiding van het aantal leerlingen van de onder zijn beheer staande St. Laurentius- school. B. en J. stellen voor daaraan te voldoen. Gevraagd werd tevens beschikbaar stelling van gelden voor de uitbreiding der St. Willibrordusschool met een leslokaal en het maken van een een voudige fietsenstalling. Men wil de overdekte rijwielstalling verbouwen en inrichten tot leslokaal, omdat de toename van het aantal leerlingen te groot is. Het gaat evenwel om een tijdelijke maatregel, want zodra de leerlingen van de St. Josephschool in een nieuw schoolgebouw kunnen wor den gehuisvest, is het de bedoeling in het dan verlaten schoolgebouw aan de Nieuwlandersingel een nieuwe school voor gewoon L.O. onder te brengen en daarin een deel der leerlingen van de St. Willibrordusschool te plaatsen. Het thans gevraagde bedrag is f 6755 B en W. vinden dat voor een tijdelijke maatregel niet verantwoord en stellen voor de gevraagde medewerking te weigeren. Eveneens stellen B. en W. voor be schikbaarstelling van gelden aange vraagd door hetzelfde schoolbestuur te weigeren voor de uitbreiding der St Bavoschool aan de Nieuwstraat met een lokaal teneinde een afzonderlijke klas te kunnen inrichten voor woon wagenkinderen. Het gebouwtje zou bij het woonwagenkamp worden gezet en de klas zou deel uitmaken van de Sint Bavoschool. Gebleken is evenwel, dat in de St. Bavoschool zelf nog een leslokaal beschikbaar is. Wim Sonnevelds Cabaret Zaterdag 7 Oct. a.s. brengt Wim Sonneveld in het Gulden Vlies zijn uit stekend cabaret-programma ,,'t Is mij een raadsel". Het succes van dit sei zoen. Naast Wim Sonneveld treden op: Lia Dorana, Emmy Arbous, Conny Stuart, Hetty Blok, Guus Verstraete en Han Beuker. Namen, die in de wereld van het exclusieve cabaret een voortreffelijke klank hebben. Als wij ons niet vergissen, zal het Wim Sonne veld met zijn ensemble in Alkmaar niet aan belangstelling ontbreken. ingezette mouw, onder een breed schou derstuk, hetgeen een aardig effect geeft. De wollen japonnetjes uit de collectie waren over het algemeen smaakvol door de eenvoud van lijn en de goed gekozen accessoires. Voor oudere dames, die zich niet meer in het bezit weten van een fi guurtje gelijk de overslanke étalage poppen en er daarom vaak op aange wezen zijn hun kleding zelf te vervaar digen, was er een ruime keuze in aar dige en gedistingeerde modellen. Wij zagen voor haar onder meer een flat teuze bruine deux pièces met aange knipte kraag en revers, driekwart mouwen en een recht aangesloten rok. De garnering bestond uit opgestikte borstzakjes en steekzakjes op de heup. Bij elkaar een geheel dat voor velen een practische en welkome aanvulling van de garderobe kan betekenen. De vlotte blouse van heldergroen ribfluweel, met een platte bies om de hals, een band in de taille en lange blousemouwen met manchetten vraagt echter om een jeugdig en slank fi guurtje. Bij deze blouse werd een hoed je van hetzelfde materiaal gedragen, dat evenals de andere hoeden die in harmonische combinatie met de collec tie werden getoond, door het hoeden- magazijn Caprice was geleverd. Een aardige vinding was de blouse met een afneembaar schootje, die men dus sportief en gekleed kan dragen en bijzonder fraai, doch weer van een ge heel ander genre was een geklede taft- zijden blouse die op een zwarte onder grond geruit was door een smalle wit te en gouden streep. Mantels en avondjaponnen. De swagger viert deze winter nog hoogtij en verder nemen de ruime mo dellen bij de wintermantels een grote plaats in. Een vrolijke noot was "de sportieve wollen topper, die gesloten werd met een dubbele rij knopen en het reeds eerder besproken brede schouderstuk vertoonde, waaronder de mouwen laag waren ingezet. Bij de avondjaponnen zagen wij enige sierlijke en zeer vrouwelijke model len, waarover een shawl gedrapeerd was of een kort tullen jasje werd ge dragen, boven een ruime tullen over- rok. Een maisgeel taftzijden japonnetje met plissé in taille en rok, deed het bijzonder aardig met een zwarte gar nering. Een stralende bruid, gekleed in glan zende gewerkte taftzijde en vergezeld van een voornaam in het zwart ge- kleedde bruidsmoeder en een bruids meisje in een groene wolk van tule, vormde ten slotte het hoogtepunt van de show. En het was geen wonder dat men, overweldigd door de uitgebreide col lectie die deze middag werd getoond en onder de indruk van de feestelijke bruidsstoet, de mannequins met een dankbaar applausje beloonde. Hedenmiddag en Woensdagmiddag zal de show worden herhaald en on getwijfeld weer een belangstellend pu bliek trekken. Alkmaarse schaakclub VVV Prijsuitreikingen Simultaanseance Gisteravond werden op de clubavond van V.V.V. in het Wapen van Heems kerk eerst de prijzen uitgereikt, be haald in de afgelopen wedstrijden. De heer E. G. Kayser ontving als kam pioen van Alkmaar en omstreken de fraaie wisselbeker met een herinne ringsmedaille 1950. Onder luid ap plaus werden deze prijzen uitgereikt. De heer P. v. d. Struys werd kampioen le klasse en ontving ook een herinne ringsmedaille, terwijl de heer L. Nij- man eenzelfde medaille kreeg voor het kampioenschap 2e klasse. De prijzen van de Zomerwedstrijd om de zilveren Dame en de zilveren Toren kwamen resp. aan de heren A. W. Beemsterboer en R. Pijning. Daarna kon de simultaanseance be ginnen waarvoor zich 24 personen had den opgegeven. De kampioen E. G. Kayser zou deze 24 tegenstanderes partij geven. En hij heeft zich uitstekend van zijn moeilijke taak gekweten. Verschillend invité's en leden van de tweede klasse namen aan de seance deel. Alleen het tempo had wellicht iets vlugger kunnen zijn. vooral met het oog op het sluitings uur. Enige partijen moesten door ar biters beslist worden. De vier spelers die wonnen waren in de eerste plaats mej. G. Bouwman, die weer een vlotte partij speelde en verder de heren van Ekeren, J. de Waal en J. G. de Ruyter. Zes spelers maakten remise, n.l. de heren: F Bosch, C. Meyer, N. de Jong, P. Holz- mann, A. Schaaps en F. ten Brink. Veertien spelers moesten het onderspit delven tegen de heer Kayser. Het was een goede propaganda-avond voor V.V.V. Zaterdagmiddag 21 October speelt het eerste tiental van V.V.V. voor de competitie K.N.S.B. Hoofdklasse C. een thuiswedstrijd tegen de sterke ver eniging Haarlem. AANGEHOUDEN. Omstreeks half twaalf werd gister avond in een volkslogement de 49-jarige G. aangehouden. Op 26 Augustus had hij aan de politie, toen hij wegens openbare dronkenschap uit het politiebureau werd ontslagen, een ver keerde naam opgegeven. P.V. „ALCMA&IA VICTRIX" Bij de eerste-prijswinnaars lange af stand van van de Postduivenvereniging „Alcmaria Victrix" dient nog te wor den vermeld: Limoges: Godschalk— Noome. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Maria Goretti (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De Bengaalse lanciers (14 jaar)Cinema Americain, 8 uur: De man op de Eiffeltoren (18 jaar). WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Harmonie- en Victoria Theater om 2.30 uur matinee. Cinema Americain om 2.30 uur jeugd film „De Circusjongen". Hotel Centraal, 8 uur: Openbare psychometrische avond. B. en W. hebben de Raad toegezegd, dat zij zo spoedig mogelijk zouden ko men met een aanbeveling in de vaca ture van leraar in de staathuishoudkun de en recht van het maatschappelijk verkeer aan de Handelsschool. De minister van Onderwijs had zich namelijk afgevraagd of niet de moge lijkheid bestaat een leraar uit Alkmaar of naaste omgeving te krijgen. De be noeming van de heer Bindels (voorheen tijdelijk leraar en wonend te Amers foort) eiste een aanzienlijk bedrag aan reiskosten. Na een oproep van sollicitanten heeft de directeur dezer school de volgende aanbeveling ingediend: 1. mr. dr. A. H. Stikker, tijdelijk leraar aan de RHBS te Velsen; 2. G. van de Polder, leraar aan het Kennemer Ly.ceum te Over- veen; 3. mr. J. Haverkamp te Amster dam. Ter vervulling der vacature van le raar in Engels bieden B. en W. de vol gende aanbevelingen aan: 1. J. J. Schil- stra, leraar RHBS te Enkhuizen; 2 B. H. Poppinga, tijdelijk leraar aan het Murmellius Gymnasium, alhier. De directeur had voorgesteld op no. 2 der aanbeveling te plaatsen mej. H. G. A. M. de Ruijter en op no. 3 de heer Poppinga, waarmede de minister niet accoord ging daar mej. De Ruijter niet bevoegd is. Er was geen bezwaar tegen de benoeming van de heer Schil- stra, die binnenkort bevoegd hoopt te zijn. De Middelbaar-onderwijswet is thans niet meer van toepassing op het handelsonderwijs, zodat de voordracht nu gewijzigd in de aanbeveling niet meer de goedkeuring van de mi nister van O. K. en W. behoeft. Het valt ons meermalen op hoeveel tijdelijke leraren er steeds aan onze onderwijsinrichtingen nodig zijn en ook hoe moeilijk het valt daarvoor bevoeg de krachten te krijgen. Wanneer een leraar telkens uit Amersfoort moest overkomen om aan 'én van onze scho len tijdelijk les te geven, dan geeft dit toch wel een beeld van een nijpend tekort aan bevoegde leerkrachten. En dat nog wel in een tijd dat vrijwel iedereen zich aan een examen onder werpt. Het hoge waterpeil in de Egmondermeer De heer K. Bakker, pachter van de Mij Nijenburgh te Heiloo deelt ons in verband met ons artikel over de hoge waterstand van het boezemwater mede,, dat dit veroorzaakt wordt door dat de Hoevervaart reeds 25 aar dicht groeit omdat niemand deze vaart schijnt te onderhouden. Het riet houdt het kroos vast, zodat dit op hopen drijft en niet afgevoerd wordt. Daar door ontstaat verstopping met het ge volg dat het water uiteindelijk over de dijken komt. De heer Bakker meende, dat de „uit- waterende sluizen" voor deze toestand verantwoordelijk is. Het is ook moge lijk dat het water tot een z.g. „heer lijkheid" behoort, daar het viswater verpacht wordt. In dat geval zou na tuurlijk de eigenaar daarvan aanspra kelijk zijn voor het schoonhouden van de Hoevervaart. Dierenbescherming Zaterdag is zwervend aangetroffen in de omgeving van de Comanstraat een Cypers poesje (mooie geringde staart, pl.m. 6 maanden oud. Nog ter beschikking zijn 2 mooie poes jes, pl.m. 4 maanden oud, zindelijk en goed verzorgd. Ontvangen onder 't motto: 4 October Dierendag van mevr. K. f 2.—. Wie volgt? Adres Inspecteur C. Verver, Baanstraat, Alkmaar. Voor de politierechter „De maat is vol", merkte de officier van justitie, mr. A. W. Hoisteyn gister middag op toen h(j het rapport rele veerde, dat was uitgebracht over de verdache Berdina van Z. uit Amster dam, die onlangs in gezelschap van eni ge andere „dames" te Koedijk met een tuinbank een raam had ingedrukt. Het was een soort wraakexpeditie geweest, die verdachte thans komt te staan op een maand gevangenisstraf. Het rapport onthulde, dat zjj buitenegwoon ongun stig bekend staat en niets wil weten van de reclassering, die hier overigens ook geen taak ziet. Ga je weg of ik sla je weg Laurentius Johannes S. uit Heiloo werd bij verstek veroordeeld tot f 40.- of 20 dagen omdat hij in een ijssalon op de hoek van de Herenweg en de Stationsstraat een zekere J. N. met de vuist in het gelaat had geslagen, waar door deze tegen de toonbank viel en een bloedende hoofdwonde opliep. Ver dachte, die lichtelijk beschonken de ijs- salon was binnengekomen had op de plaats van J. N. willen zitten en dit bruut geweld te baat genomen om zijn doel te bereiken. Vrijspraak Vrijspraak was de eindconclusie in de zaak tegen Gerardus A. uit Egmond- binnen, die op 25 Juni een damesrijwiel had gekocht, dat afkomstig was van diefstal. De officier van justitie meen de, dat verdachte niet te goeder trouw was, maar de politierechter mr. J. N. Alblas achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak verdachte vrij. De eis luidde twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 75.of 25 dagen. De 8 October-viering op hei1 Hofplein Tijdens de viering van Alkmaars Ontzet zal het Hofplein voor velen weer een bijzondere attractie bieden. De Hof pleinvereniging een buurtvereniging die geheel belangeloos de kosten van versiering, verlichting, de dansvloer en de muziek draagt zal èr ook dit jaar voor zorgen, dat het plein weer een feestelijke aanblik biedt. Het Hofplein is telkenjare door de moeite en kosten daaraan door de omwonenden besteed een van de grote attracties der feestvierende stad. Ook Turnlust geeft demonstraties Naar wij vernemen heeft thans ook de, vereniging Turnlust toezegging ge daan, dat zij op 9 October aan de turn- demonstraties zal deelnemen. De demonstraties van De Halter en Turnlust zijn niet alleen een grote attractie voor het publiek, maar tevens een doeltreffende propaganda voor een der mooiste en gezondste takken van sport. TH0M, A. H00GERV0RST de goede gever. GRATIS LIKEUR of oude jenever. Tegen de (auto) lamp gelopen Een autobestuurder reed gisteravond door het Klein Nieuwland. Plotseling zag hij een persoon op een damesfiets naderen hetgeen hem verwonderde daar hij wist dat de man niet in het bezit van een fiets was. Hij probeerde de man aan te houden doch deze vluchtte de Wildemansstraat in. Hij achtervolgde de man en de wielrijder werd spoedig achterhaald. Deze werd door de auto bestuurder tussen diens wagen en het struikgewas ingesloten maar vóórdat de bestuurder de wageh had verlaten had de wielrijder de benen genomen. De fiets liet hij achter. Omstreeks 11 uur had de politie de man opgespoord. Daar hij onder invloed van sterke drank ver keerde werd hij op het politiebureau ter ontnuchtering ingesloten, zodat hij nog niet kon worden verhoord. De eigenares se van het rijwiel had zich inmiddels aan het bureau vervoegd en herkende haar rijwiel, dat zij onbeheerd aan de Oudegracht had laten staan. Benoemingen van onder wijzers aan de U.L.-school Ter benoeming van twee onderwij zers aan de u.l.-school, ontstaan door het aan de heer J. Greebe verleende en door de heer J. Smink aan te vragen eervol ontslag hebben B. en W. de vol gende voordrachten opgemaakt. a. In de vacature J. Greebe: 1. J. WiersmS te Zaandam; 2. A. Tielmich te Schagen; 3. K. de Vries te Heiloo, allen onderwijzer aan de plaatselijke u.l.o.-scholen. b. In de vacature J. Smink: 1. A. Tiel mich, 2. J. Wiersma, 3. K. de Vries, resp. onderwijzers aan de openbare ldo- scholen te Schagen, Zaandam en Heiloo. Schaakclub „D.O.S." De laatste twee ronden, die nog te spelen zijn in de Zomercompetitie van de schaakclub DOS moeten de beslis sing brengen wie de winnaars zullen wor den van de bekers. De spanning blijft tot het einde. De verdere uitslagen luiden: C .KooyF. Appel 10; J. Nijman P. v. Hoven 10; A. BurgertR. v. Wezop 10; J. KooyA. Nijman 01; De BoerR. v. Wezop 01; De Rooy P. Bos 01; A. NijmanP. Obdam 10; W. SpeetsJ. Nijman 10; A. Burgert J. Kooy 10; P. v. HovenC. Kooy —01. POSTDUIVEN VLOGEN HUISWAARTS Er is liier ter stede blijkbaar een groeiende belangstelling voor de postduivensport. De Alkmaarders volgen ook in spanning de wed vluchten van hun vogels en de verslagen be wijzen wel, dat de duivensport hier ter stede steeds meer bewonderaars vindt. Wij laten de uitslagen hieronder volgen: Steeds in spanning. De Postduivenvereniging „Steeds in Span ning*" hield op 17 Sept. een wedvlucht vanaf Vilvoorden, afstand 190 km. De duiven wer den bij krachtige zuidelijke wind "gelost om 7 uur en er waren 64 duiven in concours. De uitslag is als volgt: 1. de heer A. Geer- lings, wiens vogel om 8 uur 38 min. 48 sec. geklokt werd. Deze vogel maakte een snel heid van ongeveer 120 km per uur. W. Peeters 2; A. de Rooy 3, 8, 13; D. Kranenburg 4; A. Geerlings 5; S. v. d. Meulen 6, 7, 11, 12; W. Tesselaar 9, 10. De heer Geerlings won de wekelijkse taart en een medaille en ook het geldprijsje, groot f 2,75. Het vliegseizoen werd op 24 September ge sloten met een vlucht vanaf Quiévrain. De duiven werden met zeer slechte weersomstan digheden gelost om 7 uur 30 min. De wind was zuidelijk, de afstand bedroeg 258 km en er waren 68 duiven in concours. De uitslag was als volgt: 1. de heer G. Hijmans, wiens duif om 11 uur 4 min. 28 sec. geconstateerd werd, de snelheid was ongeveer 78 km per uur; S. v. d. Meulen 2, 4, 5, 6; W. Tesselaar 3, 10; A. Geerlings 7; G. Hij mans 8; C. Streicher 9; B. Telleman 11; W. Peeters 12; M. van Duin 13, 14. No. 9 won het geldprijsje, groot f 3,25, no. 10 de wekelijkse taart. De heer S. v. d. Meu len won met no. 2 en no. 4 een schilderij. De kampioensstand van de na-yluchten is: A. Geerlings 170 punten; S. v. d. Meulen 158; W. Tesselaar 153; A. deRooy 134; M. van Duin 125; W. Peeters 122; N. Wiese 107; P Louter 97; D. Kraneburg 92; G. Streicher 92 J. van Baden 59; M. Tijdeman 59; G. Admiraal 56; J. Kuipers 53; P. Elzinga 41; G Hijmans 40; N. Meijer 31; P Zentveld 20; J. Th. W. v. d. Idserl 19; P. van Beek 18; P. Abercrombie 18; C. Knoef 14. De kampioensbeker won de heer A. Geer lings en de beker voor de kampioensvogel de heer W. Peeters. De generale kampioensuitslag 1950 is als volgt: N. Wiese 1202 punten; D. Kranenburg 1052; W. Peeters 941; A. Geerlings 936; P. Elzinga 909; C. Streicher 893; S. v. d. Meu len 607; M. Tijdeman 576; J. de Cocq van Belwijneu 545; J. van Baden 472; A. de Rooy 466; P. Louter 416; W. Pijper 393; J. Dekker 387; B. Teileman 377; P. Zentveld 356; M. van Duin 295; J. Birkhoven 294; W. Tes selaar 291; N. Meijer 289; J. Th. W. v. d. Idsert 270; C. Keiwitt 236; H. Schenk—Brill 213; J. Kuipers 208; C. Knoef 203; A. van Beek 188; P. Abercrombie 161; G. Hijmans 153; J. van Staten 146; N. Jonker 71; P. de Koning 59; G. Admiraal 56; J. v. d. Helm 37; J. de Best 35. De bekers zijn als volgt gewonnen: Vitesse- vluchten, tot 4000 km, oude duiven, D. Kra nenburg; kampioenvogel Vitesse oud, de heer W. Peeters; Fondvluchten vanaf 400 km, oude duiven, N. Wiese; kampioenvogel fond, oud, N. Wiese; vluchten met jonge duiven, N. Wiese; kampioenvogel, jonge duiven, A. de Rooy; na-vluchten, A. Geerlings; kam pioenvogel, na-vluchten, W. Peeters. De wisselbeker voor het generaal kampioen schap 1950 werd gewonnen door de heer N. Wiese. Een zeer bijzondere voorstelling Men schrijft ons naar aanleiding van onze mededeling over het optreden der Mime-spelers in Alkmaar het volgende: Het ontstaan van de pantomime en het optreden van de eerste mimespelers, die door variërende gezichtsuitdrukkingen, versterkt door harmonische gebaren en lichaamsoefeningen hun gedachten en emoties trachtten uit te beelden, verlie zen zich in de grijze oudheid. Uit de aard der zaak vervulde de pantomime bij het Griekse toneel slechts een onder geschikte rol, omdat de hoofdspelers, hoe ook hun innerlijke emoties mochten variëren, het publiek dezelfde onver anderlijke maskers voorhielden. Alleen bij een der „stasima" (koorzangen welke de dialogen afwisselden), hielpen enkele spelers om door hun mimiek de indruk ken van muziek en dans te onderstrepen. Tot zeer grote bloei kwam de pan tomime in Rome onder de keizers, toen de belangstelling voor dit kunstgenre vooral in patricische kringen en bij de keizer zelf verre die voor ander toneel spel overtrof. Beroemde mimespelers, waarvan de namen door inscripties of door de geschiedschrijvers bewaard zijn gebleven, als Pylades en Bathyllus, ver dienden sch;.tten en werden gunsteling van de keizer. Particulieren onderhiel den aparte slaven die ze tot mimespe lers lieten opleiden. Het waren ook vertegenwoordigers van dit toneelspel, die we het eerst in Frankrijk als acteurs aantreffen; zij worden reeds vermeld als aanwezig op de jaarmarkten van Sint Germani in de Vie eeuw. Maar ontaarding van hun spel in grofheid en obsceniteiten noopte Karei de Grote tegen hen op te treden. Zo verbood hij aan vrije mannen het mimespel in het openbaar. In de loop der geschiedenis is de pantomime een bij uitstek Romaanse kunstuiting geble ven, welke tijden van grote bloei en' diep verval beleefde. Toen Molière in 1670 voor het hof van Lodewijk XIV zijn „comédie-ballet" Les Amants magni- fiques opvoerde, was zelfs het woord „pantomime" onbekend en één der speelsters voelde zich zelfs tot een ver ontschuldiging bij haar doorluchtig pu bliek gedwongen: „j'ai tremblé vous dire ce mot et il y a des gens dans votre cour qui ne me le pardonneront pas". Anderzijds maakte de pantomime een periode van grote bloei door in de tijd van het Romantisme,, toen Jean- Baptiste Debareau de afgod was van het Parijse publiek. Wat zijn kunst ver mocht hebben de duizenden bezoekers (waaronder honderden lezers van dit blad) van Les Enfants du Paradis kun nen bewonderen, dank zij het spel van J. L. Barrault. Ook de bekende schrijf ster Colette is enige jaren lang als mime-speelster opgetreden, wat de le zers van L'Envers du Music-Hall zich zullen herinneren. Barrault vooral heeft door zijn lessen en zijn voorbeeld veel er toe bijgedragen om het mimespel op te heffen uit de sfeer van de Music. Hall en hij is er in geslaagd een nieu we stijl te scheppen. Hij heeft enkele geniale en 'enthousiaste leerlingen ge kweekt, waaronder Marcel Marceau. Eerst toneelspeler onder de bekende leider Dullin is Marceau, door Barrault gegrepen, naar het mimespel overge gaan. Sedert 1948 aan het hoofd van een eigen gezelschap heeft hij in Frank rijk en op zijn tournee's door Italië en Israël grote roem verworven en is ook reeds in Delft en Leiden door de studenten met enthousiasme begroet. De belangstelling voor het toneel in Alkmaar is groot en we vertrouwen dan ook dat zeer velen a.s. Vrijdag van de unieke gelegenheid zullen profite ren om de zeer bijzondere kunstpres taties van Marceau en zijn makkers in „Het Gulden Vlies" te bewonderen. Wij kunnen hieraan nog aan toe voegen, dat het gezelschap des middags voor de samenwerkende middelbare scholen, het gymnasium en de kweek school zal optreden in de aula van het Murmellius-gymnasium. Filmavond Kon. Vereniging Oost en West Voor de gisteravond in „Het Wapen van Heemskerk" gehouden filmavond door de Kon. Ver. Oost en West be stond flinke belangstelling. Vele scho- lieren hadden gebruik gemaakt van d« gelegenheid om tegen gereduceerd» prijs deze interessante avond bij te wo nen. Door de Koninklijke Rotterdams» Lloyd was deze avond, waarop zij twe» leerzame films zou vertonen, aangebo. den. De vice-voorzitter der vereniging, de heer N. J. Hofman, opende de avond met een kort woord, waarin hij de aan- wezigen welkom heette en de Rotter damse Lloyd dankte voor de bereid, willigheid waarmee zij deze avond ge- I organiseerd had. Vóór de pauze werd I een film gedraaid over de bouw van de I Willem Ruys, genaamd „Van bouw no. I Schelde 214 tot vlaggeschip Willem I Ruys". Een film, waarin men iets nader I wordt bekend gemaakt met de volle-1 dige bouw van een schip. Men zag del tekenaars ingespannen werken en be-] rekenen, waarna met het leggen van de j kiel kon worden begonnen. Als het eenmaal zover is kan men het schip I langzaam zien groeien en dan komt al» hoogtepunt tijdens de bouw de plech. tige tewaterlating, waarna de boot in I zijn element verder afgebouwd wordt, I Na de pauze voerde een tweede film I ons naar een der lieflijkste eilandjes I van ons voormalig Oost-Indie, namelijk Bali. Wij leerden de mensen kennen en hun leefwijze waarderen. In prach tige kleuren toonde het beeld ons het t natuurschoon, waaraan het eiland zo I rijk is. Ook werden wij ingewijd in de| zeden en gewoonten van het volk. Pas sende muziek begeleidde de film en I verplaatste ons nog meer in de sfeer I van dit verafgelegen stukje land. Hetl was een leerzame avond, waarop de aanwezigen ongetwijfeld met veel ge-| noegen zullen terugzien. Alkmaars Kleding- en Dekkingcomité Wanneer u nog bruikbare huishoude-l lijke artikelen, onverschillig van weikei aard, of kledingstukken wenst op te ruimen wilt u dan denken aan het| „Alkmaars Kleding- en Dekking-Comi. té"? Dit comité kan daar een ander nogj mee van dienst zijn, want in bepaalde' kringen is aan allerlei dingen behoefte. Als u daarvan melding maakt aan et-ih van onderstaande adressen dan wordtl het van huis gehaald en wij zijn u er| zeer dankbaar voor. Mevrouw Halff-Dorrepaal, Toussaint-I straat 14; mevr. Van Rossum-du Chatel, I Nassauplein 42, tel. 3202; mej. Timmer, f St. Annastraat 19, tel. 3416; de heer Plas Verdronkenoord 91; de heer Veenhui- zen, Rozenstraat 10, tel. 5179; de heer Bergsma, Westerweg 55, tel. 2019. Weer drie transportschepen Aan boord van het troepentranssport- schip „General C. C. Barlou" (aankomst 7 October te Rotterdam) bevinden ziek V de volgende stad- en streekgenoten: C f J. v .d. Vliet, Boomgaard 3, Zuid-Schr- woude; J. F. v. Dijk, Langestraat Alkmaar; N. C. Schoon, Julianawi 226, Akersloot; P. Bood, Achterstal 17, Noord-Scharwoude; P. J. Koning, I Walingsdijk 27, Ursem; L. Stougjt, Overdiepad 4, Alkmaar. „General S. D. Sturgis" (aankomst 11 October te Amsterdam): M. A. Hooger-f boom, Koningsweg 169, Akersloot; G. I H. L. Filarski, Breelaan 22, Bergen; V'.l H. Hofstee, Vogelenzang 22, Alkmaar;! J. M. Hovis, Van Everdingenstraat 12,1 Alkmaar; G. C. J. van Velzen, Kennel merstraatweg 606, Heiloo; W. C. tel Buck, Stationsstraat 23, Warmenhuizer.J A. J. W. van Heyningen, Middenweg I 15, Limmen; P. F. Adolf, Helderseweg| 3 A, Alkmaar. Aan boord van de „Cheshire" (aan-l komst 15 October te Amsterdam) be-f vinden zich geen stad- of streekgeno-| ten. Gediplomeerde tuinbouwers Aan de Tuinbouw-vakschool voorl Fruitteelt te Z.O.-Beemster werd heil einddiploma verworven door J. BartL F Berkhout en A. J. de Groot, Purmef rend, W. Clay Beemster, F. RoelofsenJ Graft en K. J. Vink, Middelie. Aan eenzelfde school te Hoorn, Al klas, slaagde P. Does te Heerhugowaar: en aan de onderwijsinrichting te Las gedijk: K. Beets, N. Smit en N. Urserc te St. Pancras, M. Bruin, N. P. Dekkt en P. F. Vlam, Warmenhuizen, P. F Dekker, Obdam, C. v. Langen, A. Out huis, F. P. Strooper en G. Stroope; Heerhugowaard, F. Mettes, Noordscha: woude en N. Smit, Hensbroek. Het dj ploma zaakvoerder in de tuinbouw werj verworven door de heer J. Wiering t Langedijk. Bestuur Maatschappelijk Hulpbetoon In de vacature van mevrouw E. KI FelsStobbe, die in het bestuur val Maatschappelijk Hulpbetoon de ve'T eniging voor maatschappelijk werk humanistische grondslag vertegenwoo T digde is door B. en W. de volger:,-! voordracht opgemaakt: 1. MevrouC H. TappeVan der Groot; 2. mevron»| G. SwaabPach. Beide dames zijn aan B. en W. bevolen door bovengenoemde verei»| ging. Damclub „D.D.D." De uitslagen van de Vrijdagavond j houden onderlinge wedstrijden van damclub D.D.D. zijn: M. Oud—N. Oud afgebr.; H. de Joiü M. J. Langrasja 20; P. BooyD. Sta: 2—0; D. PeerdemanT. Korn 1—1; H-, ToepoelG. Woonijk 20; J. Jorna-J Veen 11; Th. HofmanJ. Schuit (H J. v. BeusekomC. Balder 02; L. V6J verC. Bijwaard afgebr.; C. Bakkum- Bruggeman 20; M. HemelsN. Vissf 2—0. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werd de ve gende nieuwe inschrijving opgenom^ Handelsonderneming ..Fournitex", gen, Broekbeenlaan 30. Groothandelr textielfournituren. Eig. W. Boorsma. Br bestond Zaterdagavo tende Jager te Heiloo g ling voor de onder leidir J. Rus Jr. gehouden aanbi Huis v. Bejaarden. Er wer lende percelen aanbesteed, timmer- en metselwerk; gieterswerk en sanitair; pi citeitswerken; perceel 4: en behangwerken; perceel massa. Voor perceel 1 hadden ii fmit en Zn. te Sint Panen broeders P. en J. Kuiper 177.600; Fa. Gebr. Tromp 175.500; A. Bolten te Heil R. J. E. Bot en Zoon te Al Gebr. Obdam te Heiloo V. Steeg te Heiloo 159.1 Oudorp 156.900; Gebr. 156.000; Fa. Gebr. Tuin 154.000; J. van Ammers 153.000; Fa. IJ. Kops ei 152.500; A. en Jb. de 149.923; D. Langedijk te JJ. Kronenburg te Heiloo Dekker te Alkmaar 138.£ voort en Zn., te Egmond-I Voor perceel 2 was inge Jb. de Geus te Heiloo 1 te Heiloo, idem; A. Bolten f 17.500; Fa. A. Oostendorp sterdam 16.890; Fa. R. J te Alkmaar voor 15.938. Voor perceel 3 werd ing Fa. P. Zwaag te Heiloo v R. J. Bot en Zn. te Alkn Bolten te Heiloo 4.000; Heiloo 3985; J. Kueter t. J. J. Pantekoek te Heiloo ter te Bergen 3650; A. 1 3600; Fa. Oudejans te Un Voor perceel 4 was de volgt; W. Bakkum te Al! A. Breed te Heerhugowa? de Geus te Heiloo 11.80( Heerhugowaard 11.724; 1 *e Heerhugowaard 11.585; Heiloo 11.500; Fa. Sloof Oosterblokker 11.275; Schoorl 11.176; A. en 0 Heiloo 10.000; L. Nijman maar 9874 en Fa. F; E. te A,kmaar 9593. In combinatie (perceel slotte ingeschreven door: en Stevels te Velsen f 22' Het derde lusti „Heiloo's Lucl Het bleek Zaterdagavo leden, dat de postduive Luchtpost werd opgerich richters waren nog aan' M. Pater (secr.) en de l Tricht. In het toneelzaalt; tende Jager waren de le nadat de' voorzitter, de de aanwezigen met hum kom had geheten, gaf hij van de resultaten die op de afgelopen postd Tevens herdacht hij het leden lid, de heer Co Ft één minuut stilte in acl men. Op gevoelvolle wijs voorzitter het vele dat c belangeloos voor de vere: daan. Hij was een der heer Hoed ging hierna c king van de prijzen die op de diverse wedvlucht prijzen werden ingenoi wedvluchten in 1951. N: van de ringen voor het zoen werden de leden k door een dansje en sam< diep in de nacht duurd goede herinneringen aai vensjaar van Heiloo's doen bewaren. Damclub H De voorzitter, de he heette de aanwezigen o zochte vergadering van Heiloo welkom en sprat stekende geest die steeds ging heerste. De heer A. en uitvoerig jaarversla( de heer Hofman dit deed ciën. Er was een batig drukke werkzaamheden Hofman echter bedankei meester. De heer K. Tui: zodanig gekozen. In gro heer Tuinman als weds kozen, in groep II wei de heer J. Helder. Verde: Tuinman de vereniging aan, waarin de gelden nen worden voor aan, nieuw materiaal, specie klokken. Donderdag bej competitiewedstrijd in t Heerenweg. SUPPORTERSVER. 1 Opgericht is de suppo HSV Rood-Geel genas Zit ter werd gekozen de 1 waarna de heren Jb. t en P. Duin tot penningn benoemd. Verder kreger stuur zitting de heren en Jb. Bakker. Dit volk, ons doo door Nederlands De nog niet inge: culaire betreffend, binnenkort door Wilt U ze ingevu T Gevraagd: vlotte TYPIST, bi

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2