Australie's „wol-millionnairs" zetten de bloemetjes buiten Labours jaarlijkse grote conferentie is begonnen Wetsontwerp kleuteronderwijs bij Tweede Kamer ingediend Toestand eist dringend verbetering Hei schaap brengt ongekende weelde naar hei platteland Op de farms laat men het geld rollen De misdeelde jeugd vraagt om steun „Inwoners van Formosa" willen Chinezen worden Een internationale op komst kaasconferentie is Verklaringen ten gunste van Poos en Siagter DINSDAG 3 OCTOBER 1950 (Van onze correspondent te Sydney), f ERWIJL de wolprijzen op de veilingen nog steeds naar boven schieten tot ongekende en duizelingwekkende hoogte, beginnen economen, strategen, politici en Jan Publiek zich angstig af te vragen, wat de gevolgen van deze aan „wind-handel" doen denkende verkopen, wel zullen zijn. De economen zien inflatie, de politici on strategen hebben een angstig vermoeden, dat een belangrijk deel van de tegen de huidige fantastische prijzen gekochte wol uit eindelijk achter het ..IJzeren Gordijn" zal verdwijnen en Jan Publiek maakt zich zorgen over wat hem nu zijn wollen eosttium, zijn wolletje en zijn wol len sokken wel zullen gaan kosten. toen was het arme dier nog maar half geschoren. Mijn knieën trillen er nog van en mijn rug is, geloof ik, voor al-1 tijd gebroken. Natuurlijk laten de grote schapen fokkers, die aan veel geld gewend zijn, hun rijkdom niet zo gemakkelijk rollen als degenen voor wie dit nieuw is. Zij beseffen, dat het nu de tijd is om verbeteringen aan te brengen, waarvoor vroeger geen geld was en waar straks misschien niets meer van komt. Zo wordt er nu ook hard ge werkt aan nieuwe afrasteringen om het gevreesde konijn buiten te hou den, aan irrigatie-kanalen en nieuwe, uiterst comfortabele huizen. Hetgeen natuurlijk ook geld-laten-rollen is, alleen op een verstandiger manier dan voor een ritje van meer dan 100 ki lometer een taxi op te bellen. Het geld rolt. \\/IE van deze verstandige manier van geld laten rollen weer profi teren, zijn natuurlijk de ambachtslui, de metselaars, timmerlieden, loodgie ters en electriciens, die 250 gulden in de week plus kost en onderdak kun nen krijgen om op de afgelegen „sta tions" te komen werken. En dan mo gen ze hun vrouw ook nog meebren gen. Het is natuurlijk ook een gouden tijd voor handelsreizigers in frigidai- res, wasmachines, air-conditioning en andere luxe zaken, die genoeg onder nemingszin bezitten om in de letter lijke betekenis „de boer op te gaan". Hetgeen wat anders is als in Holland met de trein en de bus even naar de „provincie" reizen, want de afstan den in dit schapenland zijn phenome- £)OCH wie er helemaal niet bezorgd kijken, dat zijn de mannen en vrouwen van het Australische plat teland, die het schaap fokken, ver zorgen, scheren enhet geld bin nen zien stromen. Van hoog tot laag krijgen allen hun aandeel in de on gekende opbrengst van het „gouden vlies". Want niet alleen de eigenaar van een flinke kudde schapen wrijft zich in de handen, wanneer hij de ontvangen cheques bekijkt, maar de eenvoudigste „boundery rider" de cowboy van het schaap incasseert zijn wekelijkse 175 gulden, de scheer ders maken, wanneer ze wat door werken, hun dikke 400 gulden pei' week, en de taxi-chauffeurs in deze gezegende streken, waar het schaap graast, maken in deze „boom"-periode een slordige duizend gulden in de week. Bioscoop door de lucht. J-JET is al geld wat er rolt in dit schapenland en de enige zorg, die men hier schijnt te hebben is hoe al deze weelde op te maken. Op de gro te schapenfokkerijen worden hele bioscoop-theaters gebouwd, zodat niet alleen de fokker en zijn gezin, maar ook de „boundery rijders", de scheer ders, de kok en de tuinjongen 's avonds niet naar de stad moeten om de' nieuwste films te zien. Op één van de grote fokkerijen had men zelfs zo'n haast met de eigen bioscoop, dat men de gehele uitrusting maar even per vliegtuig liet komen! Voor zulk lucht-transport draalen ze hier trouwens nooit de hand om in dit land van enorme ruimten. Vliegen de dokters, kraamvrouwen, tandart sen en vee-artsen zijn al oud, maar vliegende bioscopen en vliegende hui zen zijn nieuw. Zo regende het in één der afgelegen gebieden in het Noor den zo juist voor het eerst huizen. Twee-kamer huizen met badkamer en al kwamen daar gewoon per para chute uit de lucht vallen, huizen met twee deuren, twee ramen en een haard. Natuurlijk waren het lichte huizen, dakijzeren wanden en de nieu we Engelse uitvinding: het lichte hoekijzer dat in een paar uur tijds als een mecanodoos in elkaar kan wor den gezet. Maar uniek was deze hui zenregen toch zelfs voor dit land wel. Maar terug naar de schapenfok kers en hun eigen bioscopen om de arbeiders tevreden en goed geluimd te houden. Want de cowboys en an dere landarbeiders te vriend houden is voor de schapenfokker in deze ja ren van het gulden vlies wel van het allergrootste belang! Gierig zijn deze uieuw-rijken zeker niet. Het is verdienen en laten ver dienen. De 175 gulden per week ver dienende schapenhoeder heeft er niet het minste bezwaar tegen om een taxichauffeur een gulden per kilome ter te betalen om hem van de scha penfokkerij naar het dichtst bijzijnde stadje te brengen. Ook al wonen ze een 125 kilometer van de „stad') (je moet die stad dan nog zien!\), ze bellen rustig even een taxi op om ze te komen halen, Op zo'n manier is iedereen natuur lijk graag taxi-chauffeur. Verschil lende mensen in kleine plaatsjes in het schapenland gooien er dan ook hun baantje bij neer en gaan schapen hoeders rijden. £)E SCHEERDERS, die een beetje handig zijn en vijf dagen in de week een 120 schapen scheren, maken een dikke 400 gulden voor die 5-dagen week. En het kan natuurlijk nog wel harder, want er zijn matadors, die er 200 per dag kunnen scheren. Laten toekomstige immigranten zich hier echter niet te veel door opwinden, want schapenscheren is een vak, dat je maar niet zo één, twee, drie leert. Ik heb ook eens geprobeerd een schaap te scheren, want als zo'n journalist er zo maar wat bij staat te kijken, vin den de scheerders dat natuurlijk niet leuk, Ik was er een uur mee bezig en naai. Nieuwe auto's zijn hier een ge wild artikel, want auto's behoren bij de uitrusting van de boerderij en ver minderen dus de belasting De echte schapenfokkers ztfn altijd welgesteld geweest. Doch wie nu ook tot „de groten" zijn gaan behoren, zijn de boertjes van de gemengde boerderijen keuterboertjes, die naast hun graanvelden en vee nog zo'n paar duizend schapen hadden grazen. Maar vandaag aan de dag betekent het bezit van een paar duizend scha pen, dat men goed is voor een paar ton. Een in het buitenland algemeen heersend misverstand is, dat het in Australië wemelt van de grote scha penfokkers met enorme kudden. Dat mag vroeger zo geweest zijn, tegen woordig zijn er van de ruim 100.000 kudden van het vijfde werelddeel slechts 38 met meer dan 50.000 scha pen. De grote meerderheid van de schapenfokkers hebben kudden va riërend van 250 tot 5000 schapen. Te genwoordig echter meer dan genoeg om op rozen te zitten, ook al betalen „de groten" ruim negen gulden be lasting van ieder tientje Na diverse uniformcommissies te zijn gepasseerdis het embleem dat de Nederlandse Korea-vrijwilligers op het uniform zullen dragen, thans goedgekeurd. Op een Ko ninklijk blauw schild, met aan de bovenkant een oranje rand, waarop de naam Netherlands staat, is het embleem van de Verenigde Naties in wit aangebracht. Uitstekende film van het De Amerikaanse geleerden, dr. William H. Sewell en William W. L. Glenn hebben een mechanisch hart gebouwd, dat gebruikt kan worden bij hartoperaties. De bouw van dit mechanische hart kostte slechts 15 gulden. Men heeft hei reeds met succes op een hond be proefd. Deze foto toont V het mechanische hart. van Comité voor kinderpostzegels (Van onze Haagse redacteur) Ook de misdeelde jeugd zal eens in het maatschappelijke leven opgenomen moeten worden. Liefst niet als mensen, die bij voortduring de steun en de hulp van de valide Nederlanders nodig heb ben, maar als werkers, die zich nuttig maken en op eigen benen kunnen staan. Helaas zal er wel altijd een groep blij ven, die tengevolge van te sterke geeste lijke of lichamelijke afwijkingen niet tot zelfstandige vrouwen en mannen opge voed kunnen worden, maar talrijke jon gens en meisjes hebben toch nog een toekomst voor zich, ondanks hun ge breken. Het is waard om voor hen alle krach ten in te spannen en hun de hulp te bieden, die zij nü nog niet ontberen kunnen. Verschillende verenigingen trekken zich hun lot aan. Dat doet ook het Nederlandse comité voor kinder postzegels, dat gelden verzamelt om de verpleging van misdeelde kinderen in sanatoria en gestichten mogelijk te ma ken. Ter gelegenheid van de vijf en twin tigste actie, die het comité gevoerd heeft, liet het een film vervaardigen, „Die anderengeheten, die bestemd is voor vertoningen voor de leerkrach ten en de leerlingen van onze scholen. Zij is in Den Haag voor 'n grote groep genodigden voor het eerst vertoond cn daarbij is gebleken, dat men in de op zet, de'leerkrachten en de leerlingen te stimuleren aan de jaarlijkse kinderpost zegelactie deel te nemen, uitstekend ge slaagd is. Zij stelt tegenover elkaar een gezon de Hollandse jongen die onbekommerd door het leven gaat, omdat hij recht van lijf en leden is, behoorlijk kan le ren, zodat hij er later wel komen zal en over wie voortdurend een zorgzame moeder waakt en de jongens en meis jes, die tobben met een zwakke ge zondheid en in vacantiekolonies moe ten aansterken, voorts de door de ouders verwaarloosde eA aan zich zelf overgelaten jeugd, de lichamelijk ge- breklcigen, de doofstommen en de blin den. Er wordt voor de hulpbehoevende jeugd veel gedaan; men zal voor deze jongens en meisjes veel moeten blijven doen. Doch dat zal alleen mogelijk zijn, als de financiën daarvoor gevonden worden. In de film doet de gezonde jonge aan de postzegelactie mee. Dui zenden kinderen, die tot nu toe afzij dig stonden, moeten zijn voorbeeld vol gen. Als zij de film gezien hebben, zul len zij weten, welk een nuttige arbeid zij door de verkoop van kinderpostze gels verrichten. Er zit afwisseling in deze film; zij houdt de aandacht gespannen. Zij laat de goede kanten van het leven zien, maar toont ook onbevangen de narigheden. Daarom zou men zich kunnen afvragen, of de schoolkinderen niet te sterk onder de indruk komen, met andere woorden, of deze film wel geschikt is voor de jeugd. Paedagogen en psychologen hebben er echter hun adviezen voor gegeven, zodat men ver trouwen mag, dat de film verantwoord is en het doel zal dienen, waarvoor zij is vervaardigd. Volgens Radio-Moskou zouden de „vertegenwoordigers van 40.000 inwo ners van Formosa" die in Japan wonen, aan de V.N. en aan generalissimus Sta lin een telegram gezonden bebben, waarin zij verzoeken, dat Formosa als integrerend deel van China zal worden erkend en alle maatregelen worden getroffen om de buitenlandse inmen ging op het eiland te doen ophoude». Voorts wordt gevraagd, dat de Alge mene Vergadering der V.N. en de Vei ligheidsraad zich zullen onthouden van iedere actie inzake Formosa zonder do deelneming van de onmiddellijk be trokken staat of van een afvaardiging, welke het gehele Chinese volk verte genwoordigd. Daar de toestand, waarin het kleuteronderwijs thans verkeert geen verder uit stel toelaat, hebben de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Binnenlandse Zaken en van Sociale Zaken thans bij de Tweede Kamer het wets ontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs ingediend. Het ontwerp moet gezien worden, aldus de memorie van toelichting, als een eerste stap in de richting van een volledige sanering van het kleuteronderwijs. De naleving van eisen, in het belang van de gezondheid en de goede ontwikkeling der kleuters te stellen aan gehouwen en leidsters, moet allereerst zoveel mogelijk worden gewaarborgd. Gelijke subsidie voor openbare en bijzondere scholen Hoewel ook thans de financiële posi tie van Rijk en gemeenten niet roos kleurig kan worden genoemd, menen de ministers niettemin, dat in de tegen woordige toestand bij het kleuteronder wijs niet langer mag worden berust. Het betere inzicht in de behoeften van de kleuter, behoeften vnl. van geeste lijk-hygiënische aard, als ook de moei lijke situaties in vele gezinnen ten ge volge van kleine behuizing en afwezig heid van de moeder door arbeid bui tenshuis, hebben de stichting en in stand houding van kleuterscholen meer dan vroeger noodzakelijk gemaakt. De sociaal-economische omstandigheden waarin vele gezinnen verkeren, laten in dezen geen verder uitstel toe. Het particuliere initiatief is, ondanks het vele lofwaardige werk dat is ver richt, door gebrek aan financiële mid delen niet bij machte de nodige voor zieningen te treffen. Hoewel thans om bovengemelde redenen niet zó ver kan worden gegaan met financiële steun, dat alle moeilijkheden kunnen worden opgelost, is het volstrekt noodzakelijk, dat er een regeling komt, die de ern stigste bezwaren van de tegenwoordige toestand opheffen. De richtlijnen. Het brengen van verbetering in de toestand van het kleuteronderwijs, ach ten de ministers primair te behoren tot de taak van gemeente- en schoolbestu ren. Het Rijk moet hier een stimulans geven o.a. door aan de kleuter- en op leidingsscholen, die voldoen aan de bij of krachtens de wet gestelde regelen, een bijdrage in de kosten te verlenen. Rekening houdend met de financiële toestand van rijk en gemeenten is daar om een regeling ontworpen, welke, met inachtneming van het principe, dat aan de financiële gelijkstelling van het openbaar en hijzonder onderwijs ten grondslag ligt, de openbare kassen niet te sterk belast. Aan het stelsel van het wetsontwerp liggen dan ook o.a. de volgende gedach ten ten grondslag. Het Rijk keert aan de gemeenten, die kleuterscholen in stand houden jaarlijks een bedrag per leerling uit. Een gelijk bedrag keert het Rijk uit aan de bijzondere kleuter scholen, ongeacht of de gemeente al dan niet een openbare kleuterschool in stand houdt. Gemeenten, die kleuter scholen in stand houden, keren jaarlijks aan de besturen van de bijz. kleuter scholen per leerling een gelijk bedrag uit, als de kosten voor personele en materiële exploitatieuitgaven van het openbaar kleuteronderwijs na aftrek van de Rijksbijdrage per leerling be dragen. Ook wordt gedacht in dezen 'n financiële regeling voor de schoolge bouwen en lokaliteiten. Op deze wijze wordt de mogelijkheid geschapen de huisvesting van de kleu terscholen te verbeteren, alsmede de salarissen van het bevoegde personeel op een redelijk peil te stellen. Boven dien zal het in vele gevallen mogelijk zijn het aantal kinderen per leidster te verminderen. Dat met de verbouw of vervanging van lokaliteiten, die niet aan redelijke eisen voldoen, en met de opleiding van een voldoend aantal be voegde leidsters nog vele jaren gemoeid zullen zijn, is vanzelfsprekend. Wat de opleiding van de leidsters be treft, aldus de ministers, deze zal kun nen worden verbeterd door een aantal opleidingsscholen een financiële bij drage toe te kennen. De wet kan het geven van kleuteronderwijs aan gesub sidieerde openbare en bijzondere scho len verbinden aan het bezit van be paalde akten van bekwaamheid. De kosten, die voor het Rijk uit het wetsontwerp voortspruiten, zullen voor lopig ten hoogste f 11.500.000 bedragen. Ten slotte deelt de Memorie van Toe lichting nog mede, dat op 31 December 1948 het aantal kinderen, dat een kleu terschool bezocht, 289.555 bedroeg. Bij een leerlingenschaal van 48, zoals dit ontwerp voorschrijft, zal waarschijnlijk ongeveer een gemiddelde klassebezet ting van 40 leerlingen worden verkre gen. Hiervan uitgaande zijn voor 280.000 leerlingen ongeveer 7000 leer krachten nodig. Vertegenwoordigers van zestien landen namen dezer dagen deel aan een in Amsterdam gehouden bijeen komst van de internationale Zuivel- bond. Er werden enkele belangrijke stappen ondernomen welke op het gebied van de internationale zuivel van betekenis zullen worden. De kaascommissie slaagde erin de laatste hand te leggen aan een reeds lang in voorbereiding zijnd ontwerp voor een internationale kaasconven tie, welke tot doel heeft de bena ming van de karakteristieke kaas soorten te regelen ten einde op deze wijze een ongezonde concurrentie te voorkomen. De commissie ging tege lijkertijd na welke kaassoorten onder Joe Louis nog in dubio Joe Louis, die weer optreedt als di recteur van de International Boxing Club, heeft tegenover journalisten verklaard: „Ik kan niet met zeker heid zeggen dat ik nooit meer zal boksen, maar ik wil evenmin bewe ren dat ik nog eens in de ring zal verschijnenDe ex-wereldkam pioen voegde hieraan toe, dat hij zijn wedstrijd tegen Ezzard Charles nauwkeurig ronde voor ronde zou be studeren. „Het zal nog wel een 4 6 weken duren alvorens ik mijn be sluit bekend maak", aldus Louis. WIJ GAAN NAAR MARGATE! (Van onze Londense correspondent) Het Engelse politieke badseizoen heeft deze week zijn hoogtepunt bereikt met de grote jaarlijkse Labourconferentie in Margate. Om de een of andere onver klaarbare reden houden Labour, de Conservatieven en Liberalen deze jaar conferentie altijd aan zee. Meestal belegden de laatsten haar in het voorjaar, Labour met Pinksteren en de Conservatieven in de herfst. Dit jaar echter heb ben de algemene verkiezingen deze traditie lichtelijk in de war geschopt en houden de drie partijen hun politieke badfestijnen in opeenvolgende weken. Politiek en papieren rozen De Liberalen hebben het hunne zo juist geëindigd in Scarborough, aan de Noord-Oost-kust. Zij bevestigden nogmaals dat zij ondanks hun tegen slag in de afgelopen verkiezingen een onafhankelijke partij zullen blijven en geen alliantie zullen aangaan met de Conservatieven in de volgende ver kiezingsstrijd, waarvoor reeds 150 Li berale candidaten zijn aangewezen. Labour troont deze week in Margate, Londens „Zandvoort aan Zee" en de Conservatieven zullen de volgende week samenzwermen in Blackpool, aan de Westkust. Opmerkelijk is de weinig ceremoni- ele stemming op deze belangrijke con- ferenties-aan-zee. De frisse zeebries schijnt het zijne bij te dragen aan de altijd zo genoeglijke atmosfeer. Elk jaar opnieuw proberen de partij-offi cials om de feestzaal van de plaatse- lijke „Wintergarderïs" of de bal- en concertzaal van het „Lido" in een stemmig uitziende conferentiehal te veranderen. Maar elk jaar opnieuw gluren er foto's van badkoninginnen over de haastig opgehangen partij leuzen en liggen er slierten gekleurde serpentines in de hoeken van de zaal, restanten van het Zaterdagavondbal voor de conferentie. De atmosfeer is op al deze confe renties vrijwel dezelfde, of men bij Labour komt, of bij de Conservatie ven of Liberalen. Altijd zitten er een dikke duizend gedelegeerden op lange rijen wiebelende klapstoeltjes op de gladde dansvloer. De partijleiders, achter hun groene tafels, zitten stee vast op het toneel tegen een achter grond van palmen en papieren rozen, onwennig knipperend tegen de felle lichten der schijnwerpers. De pers zit altijd opgevouwen knieën onder de kin in het half in de dansvloer ge zonken orkestruim. En even stelsel matig legt op alle Labour-conferenties de microfoon van de plaatselijke „Sunshine Serenaders" het af tegen de daverende stem van Aneurin Be- van. de minister van Gezondheid. De agenda Labours „vijfdaagse" in Margate deze week is de grootste conferentie, die de partij ooit gehouden heeft en er zijn 1500 gedelegeerden aanwezig. Hun stemmen vertegenwoordigen meer dan zes rrtillioen partijleden, vakbond leden en aangesloten organisaties. Woensdag en Donderdag zijn de twee belangrijkste dagen. Woensdag zal Her- bert Morrison het nieuwe partijpro gramma „Labour and the New Socie ty" voordragen. Aneurin Bevan zal antwoorden in het debat. Ernest Bevin, de minister van Bui tenlandse Zaken, die Woensdag te Southampton arriveert uit Amerika, zal Donderdag antwoorden in het de bat over de buitenlandse politiek van de Labourpartij. Het speciale memo randum over buitenlandse politiek en defensie, dat door 1 het hoofdbestuur van de partij hiervoor is samengesteld, zal geïntroduceerd worden door de minister van Defensie, Shinwell. Hugh Dalton zal antwoorden in het debat over de Europese eenheid. Donderdag zal ook een resolutie be sproken worden, die er bij de regering op aandringt, te pogen een eind te maken aan de geschillen tussen de Grote Vijf door een spoedconferentie bijeen te roepen. De resolutie wenst verder, dat nieuwe pogingen gedaan worden om tot vriendschappelijke be trekkingen met de Sowjetunie te ko men. Aan de regering wordt verzocht, collectieve veiligheid door de V.N. te blijven steunen en haast te maken met maatregelen ter verbetering van de omstandigheden van volken in onvol doende ontwikkelde landen. deze conventie zullen moeten vallen. In de commissie voor zuiveltechniek werd o.a. het belangrijke vraagstuk van de verwijdering van het afval water van de zuivelfabrieken behan deld. In Noord-Holland weet men wel hoe urgent dikwijls dit probleem op verschillende plaatsen is. Minister Mansholt heeft tijdens de bijeenkomst medegedeeld, dat de Ne derlandse regering het op prijs stelt, dat het dertiende internationale zul velcongres in 1953 in ons land zal worden gehouden. De arm der gerechtig heid reikt ver Een inwoner van Surabaja kreeg dezer dagen van het Nederlandse com missariaat aldaar het verzoek om met zijn paspoort op het bureau van het Commissariaat te verschijnen. „Bent u stout geweest in Nederland?" luidde de vraag van de ambtenaar nadat deze het paspoort in ontvangst had geno men. Toen kwam de toelichting. Ander half jaar geleden was de jnu door het Commissariaat op het matje geroepene op de Plantage Middenlaan te Amster dam van een rijdende tram gespron gen. Hij deed dit bij wijze van spreken precies in de armen van twee politie agenten, die ijverig aan het schrijven sloegen. Enkele dagen na het plegen van deze overtreding vertrok hij naar Indonesië. De Nederlandse justitie ijve rig aan het speuren, totdat ontdekt werd waar de „wanbetaler" zich na zijn vertrek uit Amsterdam had ge vestigd. Het spoor leidde via het Hoge Commissariaat naar Surabaja en zo kon dan de ongeveer twee jaar oude rekening worden gepresenteerd: boete f 10.inmiddels door allerlei kosten gestegen tot f12.of meneer nu maar 3(1 rupiahs 'wilde betalen dan wel f 12.— in Nederland. Zodra hij dit bedrag voldaan zal hebben, krijgt hij zijn pas poort terug Fransen bezetten militaire hoofdstad van Vietminh Het Franse leger heeft bekend ge maakt, dat de „militaire hoofdstad van de Vietminh, Thai Noejen", door een Franse vliegende colonne, die uit Hanoi was opgerucht, is veroverd. Thai Ngoejen ligt 60 km. ten Noor den van Hanoi. Een uur voordat een Franse colonne de stad had bereikt, landden val schermtroepen ten noorden van Thai Ngoejen. Er worden thans zuiverings operaties uitgevoerd in dit knooppunt van de verbindingen van de Vietminh. Maandag requisitoir Met het verhoor van 21 getuigen décharge heeft de Bijzondere Straf kamer van de Amsterdamse Recht bank onder presidium van mr. B. de Gaay Fortman, gisteren het proces voortgezet tegen de twee Hagenaars L. A. Poos en M. Slagter, die wegens hun werkzaamheden tijdens de oor log voor de met de S.D. samenwer kende documentatiedienst door het voormalig Bijzonder Gerechtshof te Den Haag tot de doodstraf wer den veroordeeld. Een brandstoffenhandelaar, J. Kuy- per, uit Leidsendam vertelde hoe de beide verdachten tijdens de bezetting opdracht hadden gekregen zijn pak huis leeg te halen, waarin illegale lectuur was opgeslagen. Zij hadden de heer Kuyper daarbij echter met opzet ongemoeid gelaten. Een 54-jarige fabrikant uit 's-Gra- venhage, verklaarde, dat hij Slagter kende, omdat hij met hem op de zelfde school was geweest. Dit had hem er toe bewogen Slagter eens op te bellen, toen de zoon van een zijner zakenrelaties gevangen was geno men. Slagter had toen bewerkstel ligd, dat deze zoon enkele weken la ter in vrijheid werd gesteld. Maandag 9 October wordt de zaak voortgezet. Dan zal het verhoor van de verdachten worden beëindigd. Indien daarna voldoende tijd over is, zal de officier, mr. G. R. Nube, zijn requisitoir houden. Sulfan Hamid zou spoedig terecht moeten staan Een bericht uit Djakarta zegt, dat volgens een verklaring van de procu reur-generaal aan het blad „Keng Po" nog deze maand een advocaat-generaal zal worden benoemd om de zaak-sultan Hamid te behandelen. Wie de advo caat-generaal zal zijn, die tot taak heeft deze affaire aan het hoogge rechtshof voor te leggen, is thans nog niet bekend. Voorts deelde de procureur-generaal aan het blad mede, dat sultan Hamid reeds de volgende maand voor het ge recht zal kunnen worden gebracht. Post voor de „Chitral" Post voor naar Nederland terugke rende militairen aan boord van het troepenschip „Chitral", welke in een der tussenhavens zal worden uitge reikt, moet uiterlijk op 4 October in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te be vatten: „Aan boord van het troepen schip „Chitral", op thuisreis naar Ne derland." De naam van de vermoede lijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Leiders gasstaking in Londen worden ..vervolgd" De Britse regering heeft een gerech telijke vervolging ingesteld tegen tien leiders van de Londense gasstaking. De procureur-generaal, air Gartley Shawcross, heeft daartoe opdracht ge geven na een kabinetsvergadering. De vervolging is gebaseerd op een 75 jaar oude wet.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6