Dr. Drees doet beroep op RIS strijd tegen Ambon te staken India bepleit compromis over Korea K0J1I BxAteJk ïrwijs bij liend VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Hamburgse poiitie arresteert talrijke communistische leiders Koffie op bon 485 De Zuidelijke voorhoede vordert thans verrassend snel irbeiering in ten gunste en Siagter DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Protestvergadering in Kras te Amsterdam Telegram verzonden aan de Minister president Mohammed Natsir llllllMlIlllllllttlllllliHillllllll! Kwart miiiioen Moslems moeten Bulgarije uit Labour voor sterkere herbewapening Attlee: Geen coalitie De algemene staking in Wenen begonnen Geallieerden zullen een mogelijke staatsgreep in Wenen tegengaan ARUBA DOET BEROEP OP DE KONINGIN Generaal MacArthur is tevreden Verzet tegen het overschrijden van de acht-en-dertigste breedtegraad Debat in de politieke commissie der V N. Het„ gaat de Meppeler huisvrouwen naar den vleeze. Er is daar een verwoede prijzenveldslag tussen de sla gers ontstaan. Volgens de laatste front- berichten zijn de runderlapjes er 80 cent en de varkenscarbonaden 40 cent per kilo goedkoper geworden. Nu we toch aan tafel zitten: In het kader van de Salon Culinaire, die ter gele genheid van de Horecaf-expositie in het Amsterdamse R.AI.-gebouw wordt gehouden, werden gisteren de werk stukken patisserie ingeleverd. De-ere prijs ging naar een inzending, die be stond uit polonaises van chocolade of schuim met slagroom of ijs te verorbe ren. o Als u na al dit lekkers dorstig geworden bent dan moge het volgende bericht u verkwikken: Op dezelfde tentoonstelling begon n.l. gisteren de eerste nationale cocktailwedstrijd, ge organiseerd door de Nederlandse Bar tenderclub. Acht-en-veertig barkeepers uit alle delen des lands nemen aan dit festijn deel. Ze moeten een serie van vier nog niet eender bijeengebrou- wen „hanestaarten" produceren. Elke serie wordt door een willekeurige uit het publiek gemixte jury op punten be oordeeld. Mocht u na deze 192 cock tails nog niet voldoende de hoogte hebben: In het Zwitserse kanton Wal lis is de bouw van een zweefspoor, dat van Stalden naar het 400 meter hoget gelegen Staldenried loopt, voltooid Men is au begonnen aan het tweede gedeelte, dat u naai' het nog eens 800 motor méér boven N.A.P. gelegen Gosp Amerika erkent schen ding van Chinees gebied Verklaring van Tsioe en Lai niet verontrustend ert geen verder uit- Wetenschappen, van de Kamer het wets- Het ontwerp moet eerste stap in de js. De naleving van tkeling der kleuters el mogelijk worden lare kleuterschool in senten, die kleuter- uden, keren jaarlijks m de bijz. kleuter- g een gelijk bedrag voor personele en itieuitgaven van het nderwijs na aftrek ;e per leerling be- gedacht in dezen 'n voor de schoolge- :iten. ordt de mogelijkheid vesting van de kleu- ■beteren, alsmede de bevoegde personeel eil te stellen. Boven- e gevallen mogelijk deren per leidster te met de verbouw of ikaliteiten, die niet voldoen, en met de voldoend aantal be- g vele jaren gemoeid zelfsprekend. van de leidsters be- ïisters, deze zal kun- terd door een aantal een financiële bij en. De wet kan het mderwijs aan gesub- en bijzondere scho- in het bezit van be- lekwaamheid. 'oor het Rijk uit het spruiten, zullen voor- f 11.500.000 bedragen. 3e Memorie van Toe dat op 31 December ideren, dat een kleu- 289.555 bedroeg. Bij sl van 48, zoals dit jft, zal waarschijnlijk niddelde klassebezet- igen worden verkre- litgaande zijn voor ongeveer 7000 leer- r requisitoir >r van 21 getuigen A i Bijzondere Straf- Lmsterdamse Recht- idium van mr. B. do gisteren het proces de twee Hagenaars Slagter, die wegens den tijdens de oor- de S.D. samenwer- mtatiedienst door ijzonder Gerechtshof de doodstraf wer- enhandelaar, J. Kuy- iam vertelde hoe de tijdens de bezetting gekregen zijn pak- len, waarin illegale eslagen. Zij hadden daarbij echter met gelaten, fabrikant uit 's-Gra- .rde, dat hij Slagter i met hem op de- is geweest. Dit had >gen Slagter eens op 3 zoon van een zijner zangen was geno- id toen bewerkstel- ion enkele weken la- :rd gesteld, tober wordt de zaak zal het verhoor van worden beëindigd, oldoende tijd over is, nr. G. R. Nube, zijn n. id zou spoedig loeten staan t Djakarta zegt, dat laring van de procu- het blad „Keng Po" een advocaat-generaal md om de zaak-sultan delen. Wie de advo- zijn, die tot taak e aan het hoogge- leggen, is thans nog de procureur-generaal de, dat sultan Hamid e maand voor het ge- r worden gebracht. de „Chitral" Nederland terugke- aan boord van het itral", welke in een zal worden uitge- lijk op 4 October in ist worden bezorgd, bruikelijke gegevens le vermelding te be ard van het troepen ap thuisreis naar Ne- im van de vermoede- i mag niet worden aking in Londen „vervolgd" 'ing heeft een gerech- ingesteld tegen tien .ondense gasstaking. generaal, air Gartley daartoe opdracht ge- binetsvergadering. De aseerd op een 75 jaar Woensdag 4 Oct. 1950 BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN 147e Jaargang No. 232 ALKMAARSCE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. XfAAR aanleiding van de actie van de republiek Indonesië tegen Ambon heeft dr. Drees namens de regering in een telegram aan de minister-president van de RIS, mr. Moh. Natsir, de grote verontrusting van de Nederlandse regering uitgesproken over de aanval op het eiland. De teleurstelling, aldus dr. Drees in dit telegram, over deze gang van zaken is des te groter, omdat tot het laatste ogenblik de verwachting werd gekoesterd, dat het conflict zonder wapengeweld tot oplossing zou worden gebracht. Deze militaire actie heeft niet alleen de regering, maar het gehele Neder landse volk diep geschokt. Het Nederlandse volk kan niet onverschillig staan tegenover deze strijd. Niet alleen is Nederland nog steeds verantwoordelijk voor een aantal nog niet gerepatrieerde Ambonnese militairen, bij wie nu grote onrust kan ontstaan, maar vooral gevoelt ons volk zwaar de verantwoordelijk heid voor het feit, dal het door overdracht van de souvereiniteit de zorg voor het welzijn van de Ambonnese bevolking uit handen heeft gegeven. Dr. Drees besluit met een openlijk persoonlijk beroep te doen op Moh. Natsir om er toe mede te werken, dat de strijd wordt gestaakt en langs vreedzame weg naar een oplossing gestreefd wordt. Intussen worden te Djakarta de berichten over de aanval op Ambon beves tigd. Uitwijken der „opstandelingen" wordt uitgesloten geacht. Voor en aleer in de gisteravond in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden vergadering van de stichting Door Eeuwen Trouw het telegram van dr. Drees aan de Indonesische regering werd voorgelezen, hebben de aanwe zigen besloten, een telegram aan onze premier en aan de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer te zenden. Hierin werd grote verontwaardiging uitgesproken over de aanval, die tegen Ambon is ingezet met materiaal, dat door de Nederlandse strijdkrachten aan Indonesisie is overgedragen. Ver zocht werd, stappen te doen om aan dit bloedvergieten een eind te maken en te ijveren voor het zelfbeschik kingsrecht van een broedervolk, dat door de eeuwen trouw is geweest aan Nederland en Oranje. Een der sprekers, vice-admiraal C. E L. Helfrich, achtte het nutteloos, zich te richten tot de Nederlandse re gering. -die de republiek der Zuid- Molukken zelfs niet heeft erkend. Hij stelde voor, een beroep te doen op Amerika en Australië. De heer P. Lokollo, minister van voedselvoorziening van de Republiek Zuid-Molukken, dankte de vergade ring voor haar steun in dit moeilijke ogenblik. Volgens de correspondent van de „Times" te Istanbul neemt het geschil tussen Turkije en Bulgarije naar aan leiding van de gedwongen emigratie van 250.000 Mohamedanen uit Bulga rije naar Turkije in scherpte toe. In antwoord op de eerste Bulgaarse nota over deze kwestie gaf de Turkse rege ring als haar mening te kennen, dat „het feit. dat zovele Mohammedanen uit Bulgarije naar Turkije wensen te emigreren bewijst, dat zij niet tevre den zijn over hun behandeling in Bul garije". In een thans aan Turkije gezonden dupliek trekt Bulgarije een voor Tur kije ongunstige vergelijking tussen de wijze waarop Bulgarije en waarop Turkije in het verleden de respectie ve minderheden behandeld hebben. De heftige toon van deze laatste Bulgaar se nota heeft verontwaardiging gewekt in Turkije, waar men de nota niet in overeenstemming met de diplomatie ke gebruiken acht. Het bestuur van de Labourpartij, die op het ogenblik te Margate in jaarlijkse conferentie bijeen is, heeft in een ver klaring over de internationale politiek gezegd, dat Korea heeft aangetoond, dat de Ver. Naties niet voldoende macht ach ter zich hebben om een krachtige waar borg tegen oorlog te bieden. Daarom moeten de vredelievende landen meer aan wapenen besteden om een wereld brand, welke uit dergelijke incidenten zou kunnen ontstaan, te voorkomen. De conferentie nam voorts een reso- lutie aan, waarin wordt verklaard, dat de Marshallhulp een onmetelijke steun heeft betekend vour Engeland en West- Europa. Montgomery in ons land Veldmaarschalk Montgomery arri veerde gisteren te 's-Gravenhage voor een routine bezoek. Hij zal waarschijn lijk vier of vijf dagen hier blijven en besprekingen voeren met de Nederland se minister van Oorlog en militaire autoriteiten. Montgomery logeert ten huize van de Britse ambassadeur. Te middernacht is in Wenen de sta king begonnen, die Zaterdag door de Oostenrijkse communisten is afgekon digd ingeval de regering niet zou in gaan aan de gestelde eisen inzake lonen en prijzen. De communistische pers heeft er voorts bij de bevolking op aange drongen, aan een demonstratie deel te nemen, die hedenmiddag zou worden gehouden. Alle andere kranten hebben op negatie ervan aangedrongen. De politie is thans uitgerust met ka rabijnen en stalen helmen. Zij bewaakte vannacht alle belangrijke punten. De N. V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam heeft in 1949 een winst behaald van f 3.591.547. Ook een ex-senator De Hamburgse politie heeft onver wacht een groot aantal communisti sche leiders van de onder communisti sche leiding staande „Vrije Duitse Jeugd" en he< Comité van jonge strij ders voor de vrede" gearresteerd. Vol gens communistische gegevens werden 180 arrestaties verricht door de poli tieke afdeling der Hamburgse politie" Het betrof hier bijna alle communis tische leiders. De politie weigerde het aantal be kend te maken doch zei de, dat de ar restaties in het kader van een „spe ciale actie" waren verricht. Alle per sonen, die Zondag in verband met de „vi edesdemonstraties" in verzekerde bewaring werden gesteld, waren op Een woordvoerder van hot Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft te Washington verklaard, dat de Westelijke bezettingstroepen eventueel geweld zullen gebruiken, als de communisten vandaag tijdens de door hen uitgeroepen stakingen een staatsgreep zouden proberen. Weerbericht Verwachting tot morgenavond: Bijna overal droog weer met nu en dan opklaringen. Matige tol krachtige zuidelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Donderdag: Zon op 6.46. onder 18.10 Maan op 23.39, onder 16.13. nieuw gearresteerd. Bovendien wer den een aantal nieuwe arrestaties verricht. Volgens een communistische functionaris zouden de gearresteerden terecht staan „wegens het verstoren der openbare orde" Maandagavond werd ook de ex-senator Friedrich Dettmann, communistisch fractielei der in Hamburg gearresteerd. Hij is bestuurslid van de communistische partij. Premier Attlee verklaarde op de conferentie, dat zijn regering nooit aan het compromis van een coalitie zal toe geven. De socialistische politiek noemde Attlee de enige hoop op vrede en soci ale rechtvaardigheid. De volgende al gemene verkiezingen, zo zeide hij, zul len op het juiste tijdstip gehouden wor den. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 485 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 6 October 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 21 October 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwiizing zal op 16 November 1950 plaats hebben. Onderwijzeres voorzitter van de Labourpartij Mejuffrouw Alice Bacon, on derwijzeres en dochter van een mijnwerker, is Dinsdag op het partijcongres te Margate tot voor zitter van de Britse Labourpartij gekozen. Zij zal het voorzitter schap een jaar bekleden. De interim repeling Vi jf Arubaanse statenleden hebben in verband met de aanneming van het wetsontwerp-interimregeling Neder landse Antillen een telegram gezonden aan H.M. de Koningin, waarin wordt verzocht de bekrachtiging van de wet te willen opschorten in afwachting van nader overleg met een door de Neder landse regering eventueel uit te nodi gen Arubaanse delegatie. Of de wet te doen afkondigen met uitsluiting van de bepaling betreffende de zetelverdeling. De leider van de Arubaanse volks partij en mede ondertekenaar van bo vengemeld telegram Henny Eman. heeft bevestigd, dat een Arubaanse delegatie naar Venuzuela zal gaan ,0111 de rege ring van dat land te verzoeken in de hangende kwestie namens de Aruba nen voorspraak bij de Nederlandse re gering te doen. Wij stellen niet Neder land. maar Curasao verantwoordelijk voor het gebeurde, zo zeide hij. Wij zullen ook de hulp van de pers van Ve nuzuela inroepen. Slechts als Wij geen andere uitweg meer zien. zullen wij aansluiting bij een andere natie zoeken. GEEN HERWAARDERING VAN HET POND STERLING. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen wordt vernomen, dat de Engelse autoriteiten de mogelijkheid van herwaardering van hot Pond Ster ling „niet in ernstige overweging heb ben genomen". Volgens deze bron zou het dwaasheid zijn het pond te herwaarderen en de voordelen te niet te doen van de devaluatie juist in de •tijd, dat deze het beoogde effect - heeft. Generaal Douglas MacArt)iur, opperbevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties op Korea, omringd door leden van zijn staf, vaart aan boord van de „McKinley" de haven van Intsjon binnen. Allen verkeren in een zeer goede stemming. Van links naar rechts: Vice-Admiraal Arthur Struble, commandant van de 7de Amerikaanse vloot; Brlg.-Gen. E. K. Wright, adjunct stafchef, G.-3 commando Verre Oosten en Generaal- Majoor Edward Almondcommanderend generaal van het tiende legercorps. Sir Senegal Rau, de afgevaardigde van India in de Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren in de politieke commissie verzet aangetekend tegen de resoluties, die door Rusland en door Engeland zijn voorgesteld ter oplossing van de moeilijkheden in Korea. Rau wilde er niet van horen, dat de Zuidelijke troe pen thans het Noordelijke gebied zouden mogen binnentrekken en daar dienden te bljjven, totdat de politieke rust in dit gebied zou zijn hersteld. Maar ook was hij er tegen thans alle buitenlandse troepen uit het gebied terug te trekken. Het zou de Zuidelijken opnieuw op genade oi ongenade aan de Noordelijken over- leveren. Wanneer de VN troepen zouden zen den 'naar Noord-Korea, zou het verzet van de Noordelijken alleen maar ster ker worden en de spanning in het land toenemen, zo meende Rau. Het vertrou wen in de VN zou worden ondermijnd, wanneer Korea door geweld tot een heid zou worden gemaakt nadat een poging van Noord-Korea hiertoe was weerstaan. Twee punten uit de Russische reso lutie achtte Sir Benegal nog wel het overwegen waard. Hij verklaarde voor stander te zijn van een gemengde N.- en Zuidkoreaanse bestuurscommissie en van een commissie van toezicht der Verenigde Naties, waarin ook Korea's buurlanden zitting zouden moeten heb ben. Tevoren had de Australische minister van buitenlandse zaken, Spender, aan gedrongen op aanneming van een door acht landen ingediende resolutie. Deze stelt de vorming van een krachtiger commissie van de VN voor Korea voor. die moet assisteren bij de vorming van een onafhankelijk en verenigd Korea. Kardelj. de Joegoslavische minister IIIHIH«IIHi!lllll!lllll!IUHIinHIIIIHIIIIIilllllllinilllRI!l1ll«lllllU zal zweven. Russische geleerden zochten het nóg hoger: Ze hebben kort geleden een radiografisch bestuurd luchtschip voor de meting van kosmi sche stralen 27 km hoog in de stratos feer opgesloten. Qat is anders nog niks vergeleken bij de plannen, die hun collegae in Pa rijs op een congres voor „interplane tair onderzoek" uitbroeden Deze ge leerden zijn er van overtuigd, dat het over enkele tientallen jaren mogelijk zal zijn naai- de maan te vliegen. De Duitse professor Eugen Singer werd tot voorzitter van de federatie geko zen. De grootste bolleboos van alle- Gelukkig toch nog „leut" ook oi is het dcm op de bon. maal, professor Einstein, vindt anders dat er in 't geheel geen reden tot zin gen is: „Voor de wetenschapsmens ont vouwt zich een tragisch lot", aldus sprak hij tot een congres in Italië. „De concentratie van economische en poli tieke macht in handen van enkelen leidt tot een bedreiging van zijn be staan. Van nature tot het licht gedre ven, heeft de wetenschapsmens zélf het middel geschapen, waarmee hij tot slavernij gebracht wordt". En omdat we na onze hoogvliegerij na deze ern stige vermaning toch weer met twee benen op de grond staan, berichten wij u-lieden, dat enkele Kamerleden de minister van landbouw gevraagd hebben of de coloradokevers in het Oosten van ons land misschien ver band houden met het door de Russen aan Amerika verweten verspreiden van deze insecten boven Oost-Duitsland, door middel van vliegtuigen! In West-Duitsland komen anders ook ge noeg gevaarlijke insecten voor: In Ham burg werd een „Deutsche Sammlungs- bewegung opgericht, die alle „rechts ïeorienteerde krachten" wil verenigen. Na de vergadering werd een krans ge legd op het graf van Bisma"ck, de „IJzei'en Kanselier" van de Duitse Bond. Nee, geef ons maar de presi dent van de Zwitserse Bondsraad. Die werd door de Vereniging van de Bui tenlandse Pers in Zwitserland"' tot ere-lid benoemd. Theodoor kent geen beter bewijs voor een hoogstaand ka- rakte* van buitenlandse Zaken, steunde het voorstel van Rau, om een sub-commis sie te vormen, die de verschillende ontwerp-resoluties zou moeten over wegen. Hij zette voorts uiteen, op wel ke basis naar zijn mening een oplos sing van de Koreaanse oorlog moge lijk is. Zij voorzien in onverwijlde sta king der vijandelijkheden, verkie zingen in geheel Korea en terugtrek king van de vreemde troepen binnen een tijd, die in de uiteindelijke over eenkomst zal worden vastgesteld. Het Britse plan werd gesteund door Canada, de Philippijnen, Noorwegen en nationalistisch China. Vandaag zou de vergadering worden voortgezet. De Ver. Staten hebben de Ver. Na ties meegedeeld, dat op 27 Augustus twee Amerikaanse bommenwerpers „per vergissing" boven Chinees gebied hebben gevlogen en een vliegveld ten Zuidwesten van Antoeng te hebben beschoten. Deze verklaring is een ant woord op de Chinese beschuldiging, dat Amerikaanse vliegtuigen bommen hebben geworpen op Chinees gebied. TELEFONEREN MET HOLLANDIA NIET MOGELIJK. De radio-telefoonverbinding Am sterdamHollandia (Ned. Nieuw-Gui- nea) is tot nader bericht in verband met technische moeilijkheden gesloten. „Wij gaan door M aan de Mandsjoerijse grens De Zuidelijke voorhoede rolt in een verbazingwekkend snel tempo langs de Oostkust van Korea in Noordelijke richting. „Wij gaan door tot de Mandsjoe rijse grens, en denken daar vóór de winter te zijn", zo heeft generaal Joeng Re Hiok, de commandant der Derde Zuidelijke divisie, verklaard. Reeds hadden zijn mannen toen een punt op honderd kilometer ten Noorden van de 38ste breedte graad bereikt. De Capitooldivisie, die meer in het centrum opereert, was reeds vijftig kilometer gevorderd. Bevrijders worden hartelijk ontvangen Tanks en infanterie van het zevende regiment Amerikaanse mariniers heb ben gisteren de buitenwijken van Oeid- jongboe, de Noordelijke voorraad schuur op vijftien kilometer ten Noor den van Seoel, bereikt Het was zeel- moeilijk Terrein te winnen. De mars route der Ameriakanen liep door een dal, dat van alle kanten door Noorde lijke machinegeweernesten werd be streken. De mariniers konden dan ook slechts vijfhonderd meter terrein win nen, hoewel zij krachtig werden ge steund door Amerikaanse vliegtuigen. Deze bestookten de hellingen met ra ketten, bommen en mitrailleurvuur. De Zuidelijken worden op hun tocht door de Noordelijke bevolking hartelijk ontvangen De mensen juichen en zin gen en hangen slingers bloemen aan de legerwagens. In de straten werden por tretten van Stalin en Kim Ir Sen, de Noordelijke premier, kapotgeslagen en verbrand De soldaten zijn zeer ver moeid, doch hun moreel en hun disci pline zijn goed. Zij hebben echter in ernstige mate te kampen met gebrek aan vervoersmid delen en medisch materiaal. Hierdoor laat de verzorging veel te wensen over, hetgeen reeds verscheidene gewonden het leven heeft gekost. Grote operaties moeten vaak bij gebrek aan verdo vingsmiddelen zonder narcose worden uitgevoerd De jongste verklaring van de .com- munistisch-Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjoe en Lai, voor het nationale comité van de Volksraad te Peking, wordt te Hongkong niet op genomen als een dreigende waarschu wing, aldus seint de correspondent van de .Times", doch meer beschouwd als steun voor belangrijke diplomatieke pogingen, welke op het ogenblik in het werk zouden worden gesteld. Waarnemers hechten méér belang aan een bericht, dat bij de nationale her denking van dit jaar het portret van Soen Yat-Sen, de stichter van de Chi nese republiek, in de plaats van dat van Stalin naast de beeltenis van Mao Tse-Toeng, het communistische staatshoofd, was opgehangen. De wedu we van Soen Yat-Sen was bij Mao te gast geweest. ZWITSERLAND VERHOOGT ZIJN WAPENBUDGET. Zwitserland zal zijn wapenbudget verhogen en zijn militaire vijfjarenplan onmiddellijk in werking stellen, heeft Karl Kobelt, hoofd van de Zwitserse ministerie van oorlog in het parlement verklaard. Met de uitvoering van het militaire plan zou oorspronkelijk in '51 een begin worden gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1