ïïhdél-WxwAng, Stad en Omgeving INGEWIKKELDE FIETSENDIEFSTAL Geen ingrijpende wijzigingen in winterdienstregeling N.S. Waar liet verdachte zijn eigen rijwiel? Hij werd vrijgesproken Een gouden jubileum AGENDA Een waardevol geschenk aan de gemeente Verbeteringen op verschillende verbindingen in Noord-Holland Bootdienst Enkhuizen— Staveren ingekrompen ONZE WOENSDAG - VRIJDAG ZATERDAG - ZONDAG van 2 tot 6 uur Een Egyptisch esperanto-propagandist komt in Alkmaar over zijn land spreken Een stofzuiger zonder motor Elfde R.K. onderwijsdag Esperanto-dagen in de Jeugdherberg „Teun de Jager" te Schoorl WOENSDAG 4 OCTOBER 1950 Gisteren trachtte de Meervoudige Kamer in Alkmaar ten tweeden male klaarheid te brengen in een fietsen diefstal, die op Hemelvaartsdag bij café Tom aan het Waagplein ge pleegd werd. Dit café werd tijdelijk rennerskwartier voor de deelnemers aan de bekende, door de Verenigde Noordhollandse Dagbladen georgani seerde wielerwedstrijd, de Ronde van Noord-West Nederland. Toen één van de deelnemers, de renner Keeman, na de prijsuitreiking zijn fiets wilde pakken, bleek, dat een ander hem reeds vóór was ge weest. Een andere wieler-enthousiast verklaarde gezien te hebben, dat da Amsterdammer Johannes V. de race fiets even in handen had gehad. Hef 9 gevolg was, dat V. werd gearresteerd. Twee weken geleden, toen de zaak voor de eerste maal diende, moest de behandeling worden aangehouden, daar één van de getuigen niet was verschenen. Gisteren was deze echter wel aanwezig, zodat de Meervoudige Kamer zich ten tweeden male in de problemen rond de bekende wielerwed strijd kon verdiepen. Een warnet. Nadat getuige Geerlings zijn ver klaring had afgelegd, rafelde de Offi cier van Justitie, mr. J. C .V. Meisch- ke, deze zeer gecompliceerde zaak uiteen. Mr. Meischke bracht de ver klaring van de renner Van Breenen in herinnering, dat verdachte lopend van het station naar het Waagplein was gegaan, dus dat deze geen rijwiel bij zich had. Dit klopt niet met de be wering van verdachte, die gezegd heeft dat hij zijn race-fiets van het station gehaald heeft en er mee naar Tom gereden is. Later op de dag is V. met een andere renner, aan wié hij zeide, dat zgn fiets nog bij het station stond, lopend naar de Jan van Sco- relkade gegaan. In de namiddag heeft V. hetzelfde verklaard en gezegd, dat hij het rijwiel zou gaan afhalen. Hij is toen echter niet naar het station, doch in tegenovergestelde richting verdwenen. Mr. Meischke meende, dat \J-erdachte zich heeft gehuld in een warnet van leugens, doch spreker was er niettemin van overtuigd, dat het V. is geweest, die, mogelijk met be hulp van een ander, het rijwiel van Keeman op het Waagplein heeft ge stolen. Het bevreemde de officier ook, dat verdachte destijds toegestemd De wekelijkse tekenavond van het bijna 120 jaar oude tekengenootschap „Kunst Zij Ons Doel" had Maandag avond een bijzonder karakter. Eén der leden de heer K. de Heer mocht n.l. het feit herdenken, dat hij vijftig jaar lid was geweest. In tegenwoor digheid van de beschermheer, dr. H. J. M. Hofstee, werd de jubilaris door bestuur en leden ter gelegenheid van dit zeldzame feit gehuldigd. Daarbij is hem o m. een boekwerk aangeboden. Vanzelfsprekend werden tal van herinneringen opgehaald. De jubilaris en de heren Th. Groothuizen en W. F Slinger zijn immers de laatste der oude generatie. De jubilaris is een tijdlang bestuurslid geweest en heeft zich jegens de vereniging grote ver diensten verworven, door haar ge schiedenis vast te leggen. Nadat verschillende toespraken waren gehouden, heeft de heer De Heer dank gebracht voor de hem bewezen eer. Daarbij heeft hij nog tal van voorvallen uit het verleden gememoreerd. Na het officiële ge deelte bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. Verkoop grond en wafer aan de Schelphoek De firma P. van Maarleveld en Zoon alhier, verzocht van de gemeente te mogen kopen een gedeelte water van de Schelphoek, ter grootte van 420 m2, teneinde door demping van dit gedeelte water de bij haar in gebruik zijnde werf aan de Achterwezel te vergroten. Een gedeelte van 159 m2 is intussen gedempt en aan verzoekster verhuurd voor f 0.35 per m2 per jaar. Verzoek ster is bereid voor de eigendom van het bedoelde perceel water en grond f 1.per m2 te betalen. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan. GESLAAGD Geslaagd is voor adj. commies-titu lair van Hypotheken, Kadaster en Scheepsbe vij^rn mej. G. de Reus (vrij gesteld van examen) en de heer A. Bethlehem, beiden alhier. heeft in het verzoek van de verdedi ger om de zaak twee weken aan te houden. Als V. zich niet schuldig had gevoeld, zou hjj zich stellig hiertegen verzet hebben en op onmiddellijke be handeling hebben aangedrongen. Het pleidooi. De verdediger, mr. A. V. M. Lees berg, verschilde geheel van mening met de officier; hij achtte het bewijs niet geleverd en om zijn bewering te staven ging hij de verschillende getui genverklaringen na. Het stond vol gens spreker vast, dat verdachte met een rijwiel in Alkmaar is aangeko men en het is zeer goed mogelijk, dat hij deze van het station naar het Waagplein heeft gereden om het daar neer te zetten. Mr. Leesberg achtte 't niet uitgesloten, dat V., om zijn eigen fiets te pakken, even die van Keeman heeft moeten verzetten. Het is daar om echter niet gezegd, dat hij op die fiets is weggereden. Spr. vond het niet vreemd, dat verdachte, toen de verdediger verhinderd was, er niet op gestaan heeft de behandeling van de zaak toch doorgang te doen vinden. Mr. Leesberg vroeg ten slotte onmid dellijke invrijheidstelling. De President van de Arrondisse mentsrechtbank, mr. A. D. van Reg- teren Altena, besprak dit verzoek de raadsheren, waarna werd besloten een en ander na de middagzitting te overwegen. Het resultaat hiervan was, dat de rechtbank verdachte V. bij gebrek aan bewijs vrijsprak en diens onmiddellijke invrijheidstelling gelastte. Uitspraken Meervoudige Kamer De president van de Meervoudige Kamer te Alkmaar," mr. A. D. van Reg- teren Altena, deed Dinsdagochtend de volgende uitspraken: Petrus C M. V. uit Alkmaar, ver duistering en diefstal, negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en ter beschikking stelling van de regering. Theodoras B., zeden delict, een maand gevangenisstraf. Hendrikus A. S., zedendelict, zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Carel van A., Heiloo, aanrijding, f20 subs. 10 da gen. Lodewijk B„ verduistering van rijwiel, twaalf maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Acht maanden van deze straf gelden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Opneming in kolonie Philadel phia. Cornelis L., zedendelict, vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijk ter beschikking stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. A.M.H.C.-nieuws De afgelopen Zondag is voor Alk maar geenszins succesvol geweest. Niet één elftal heeft de volle winst kunnen behalen. Het eerste heren-elftal delfde het onderspit tegen BMHC II, 'n goede ploeg met een uiterst gevaarlijke mid denvoor. De verhouding in het veld was echter niet evenredig aan die wel ke men uit de uitslag, 42 voor BMHC II, zou kunnen afleiden. Keer op keer belaagde de voorhoede van Alkmaar in de eerste periode van de wedstrijd het doel der Bloemenda lers. Deze hielden echter stand en door twee snelle uitvallen slaagden ze er Z' lfs in een 20 voorsprong te nemen. Even vóór de rust verkleinde linksbin nen D. Kerssemakers, zes meter van de goal staande, met een wipslag op su blieme wijze de achterstand. De tweede helft was praclisch gelijk aan de eerste met dit verschil dat Alk maar nog fanatieker aanviel. BMHC II scoorde nog tweemaal en Alkmaar een maal. De spanning week echter geen ogenblik. Het was een prettige wed strijd zowel voor de spelers als voor de toeschouwers. Het eerste dames-elftal voelt het ver trek van verschillende speelsters heel erg Kansloos verloor het met 61 van het overigens zeer sterke Hurley. Ook het tweede dames-elftal moest met 20 de eer aan haar tegenstand ster. Kraaien II, laten. In aanmerking genomen, dat de meeste Alkmaarse deelneemsters het spel nog maar zeer kort beoefenen, is het een behoorlijke prestatie, die ongetwijfeld spoedig door betere resultaten zal worden gevolgd. Het heren-elftal Alkmaar II behaalde in Hilversum het enige punt van deze Zondag. Het speelde tegen Hilversum IV dat als sterkste team in deze afde ling beschouwd v/ordt, met 11 gelijk. Fr. Droge maakte hier het enige doel punt voor Alkmaar. Verhuring gedeelte terrein achter perceel Laat 35 Met recht van stilzwijgende verlen ging van weerszijden gedurende tel kens een jaar tot uiterlijk 1 Januari 1952 is het benedengedeelte van het perceel Laat 35 verhuurd aan de Coöpe ratieve Verbruiksvereniging „Voor zorg" GA. alhier, tegen f 4.50 per week. Achter dit perceel ligt nog 20 m2 terrein, dat bij dit pand behoort, doch thans deel uitmaakt van de speelplaats van de R.K. School voor BLO aan de Oudëgracht. De Coöp. Ver eniging zou ook dit van de gemeente willen huren benevens een naastlig gend deel van een ander perceel, ter gróótte van 29 m2. Het hoofd van de RK school voor BLO heeft tegen af stand van het terrein geen bezwaar. B. en W. stellen voor de huurprijs van f 4.50 per week voor het benedenge deelte van het pand Laat 35 met f 0.50 te verhogen voor het gebruik van het bovenbedoelde terrein. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Maria Goretti (18 j.); Victoria Theater, 2.30 en 8 u.: De Bengaalse lanciers (14 jaar); Cinema Americain, 2.30 uur: Jeugdfilm „De Cir cusjongen"; 8 uur: De man op de Eiffeltoren (18 jaar). Hotel Central, 8 uur: Ned. Ver. van Spirit. „Harmonia". DONDERDAG. Bioscopen als Woensdag; aanvang der voorstellingen om 8 uur. De heer J. H. den Hartogh, arts te Hilversum, heeft voor ons gemeente museum twee schilderijen aangeboden, vervaardigd door de Alkmaarse kunst schilder Gerardus ten Berge (1825 1873). Het eerste geeft een gezicht op het Doelenveld, waarop enkele schutters zich oefenen in het vogelschieten. Op de achtergrond ziet men tussen ge boomte de Oude Doelen. Het tweede brengt een gezicht op de Lombardsteeg, van de Nieuwesloot af, met links het gebouw Harmonie en rechts het Huis van Achten. Beide schilderijen zijn te beschouwen als waardevolle aanwinsten voor de stedelijke verzameling en B. en W. stellen de Raad dan ook voor het ge schenk ten behoeve van het Gemeente museum in dank te aanvaarden. Ook ditmaal is de winterdientsrege- ling van de Nederlandse Spoorwegen geen geheel nieuwe, doch slechts een aan de gewijzigde omstandigheden aan gepaste zomerdienstregeling. Daarbij is van de gelegenheid gebruik gemaakt, om enkele wijzigingen en verbeteringen in te, voeren. Dat kon ook, omdat op verschillende Ijjnen herstelwerken zijn gereed gekomen. Daardoor is het b.v. mogelijk gebleken, de treinenloop op de lijn AmterdamDordr cht te verbete ren. Er zijn echter ook wijzigingen inge voerd, die het reizend publiek aller minst als een verbetering zal voelen. Zo is de verbinding Amsterdam—- EnkhuizenLeeuwarden ingrijpend ge wijzigd. Economische redenen dwon gen er toe, de dienst StaverenEnk huizen met één boot te gaan onder houden, inplaats van met twee. Op Zon- en feestdagen komt er in het aan tal vaarten (twee) geen wijziging. Op is voortdurend te bezichtigen op Verlengde Baanpad, achter de Kabelstraat OP DOORREIS! Sedert enkele weken bevindt de Egyptenaar Tadros Megalli, journalist van beroep en o.a. redacteur van het grote Egyptische dagblad „Al Agram" in Cairo, zich in Nederland. Op uitnodiging van het „Centraal Comité van Esperantisten" bracht de heer Megalli ditmaal voor het eerst Een waarlijk verrassende uitvinding van Engelse makelij werd ons heden gedemonstreerd bij de fa. Netel aan de Turfmarkt, aan het einde van de Laat over de gracht. Deze firma is namelijk in het bezit van een stofzuiger zonder motor. De stofzuiger komt uiterlijk overeen met een electrisch apparaat. Langs de stang, waaraan het handvat is gemonteerd bevindt zich een sterke zak, waarin het stof opgezogen wordt, evenals bij de normale machines. Het mechanisme ontbreekt echter geheel. In plaats hiervan is er een wan, of vin aangebracht met een flink aantal grote schoepen, die bij het voortbewegen van de stofzuiger in beweging komt en reeds bij langzaam rijden een groot aantal toeren maakt. Hierdoor is de zuigkracht zeer groot, hetgeen wij bij de demonstratie constateerden. Deze nieuwe vinding is te gebruiken op dik ke zowel als op dunne kleden, daar de borstel die voorin zit op eenvoudige wijze verstelbaar is. Wij twijfelen er niet aan of de „Whirlwind", zoals het toestel genoemd wordt zal binnenkort in vele huizen gebruikt worden, evenals in Engeland en Amerika, waar ze mo menteel bij duizenden verkocht wor den. Geen last meer van geharrewar met snoeren, geen verbruik van stroom, dus volkomen gevaarloos en hij vraagt practisch geen onderhoud. U zult met een bedenkelijk gezicht naar de prijs informeren van deze vinding, daar nieuwe uitvindingen meestaj erg ge riefelijk, maar de eerste jaren onbe taalbaar zijn. Daar maakt deze vinding echter een uitzondering op. Terwijl normale stofzuigers alle boven de hon derd gulden kosten is de prijs van de „Whirlwind" slechts f54.75. Burgerlijke Stand Geboren: Michael J., z. v. H. J. Dolle en E. J. Stevens; Gerardus G. C., z. v. E. F. C. Groothuizen en M. J. Heetman; Theodoras, z. v. J. Oud en E. Groot; Johanna C., d. v. S. P. Kop pijn en J. Pals; Jannie, d. v. J. D. Win kelaar en D. Kramer-, Petrus W., z. v. W. Beers en J. E. Kaandorp; Anna^K-, d. v ,L. Beentjes en A. M. Kramer; Ge rardus Th. J„ z. v. J. C. de Groot en C. Rood. Gehuwd: Jacobus N. Stoop en Ma ria A. Bart; Pieter Gorter en Elisabeth Schaap. Overleden: Maria C. de Wit, 70 jaar, geh. met C. Kroon; Neeltje Smit, 79 jaar, wed. van J. Frank. een bezoek aan ons land, voor het houden van een serie lezingen over „Egypte, land van Pharao's en Pyra- miden" in het Esperanto. In Rotterdam, Amersfoort, Gouda, Enschede, Arnhem. Heerlen, Den Haag en Leiden, vond hij al een aandachtig gehoor en nu volgen nog o.a. Gronin gen, Leeuwarden en Alkmaar, waar hij Vrijdag arriveert. „Ik ben voorzitter van de „Egyption Esperanto Society" in Cairo", aldus de heer Megalli, tijdens een kort ge sprek dat wij in Amsterdam met hem hadden, „en vanaf mijn 16e jaar ben ik al een ijverig voorvechter voor in voering op zo groot mogelijke schaal van het Esperanto. In zes landen: De nemarken, Noorwegen, Zweden, Frankrijk, Engeland en Nederland heb ik tot nu toe lezingen gehouden en overal ondervond ik dank zij onze wereldtaal begrip en sympathie. Tijdens een internationaal Esperanto- congres in Engeland, waar ik even eens een inleiding hield, kwamen l.OOÓ Esperanto-voorstanders uit 35 landen bijeen. In Denemarken hield ik in twee maanden 16 lezingen, in Zwe den zelfs 200 (in 8 maanden) voor on geveer 30.000 mensen Ik bereisde het land van Stockholm uit tot het Noor delijkste stadje toe. Ik geloof in de mogelijkheid van een wereldvrede", aldus besloot Tadros Megalli ons korte onderhoud, „zoals ik in het Esperanto geloof. Want één taal betekent één gemeenschappelijk uitdrukkingsmiddel en dat voorkomt misverstand en gebrek aan begrip Het is verheugend dat ook in Uw land het aantal Esperantisten enorm toeneemt". werkdagen werd het aantal echter te ruggebracht van vier op drie. Daardoor werd het mogelijk, een van de drie schepen af te voeren. Wijzigingen op 't traject StaverenLeeuwarden werk ten ook door in de dienst Leeuwarden —Groningen. De vroege trein van Hoorn naar Am sterdam, welke alleen op werkdagen rijdt, zal voortaan zijn loop 's morgens om zes uur in Enkhuizen aanvangen. Daarentegen is de trein, om 19.41 uit Enkhuizen naar Hoorn vertrekkend, wegens slechte bezetting opgeheven. De avondtrein, die op Zon- en feest dagen van Amsterdam (v. 22.19) naar Hoorn rijdt, werd echter naar Enk huizen doorgetrokken. De verbinding HoornHaarlem werd 's avonds ver beterd. Bovendien werd te Heerhugo- waard—Broek op Langendijk een zgn. hoekom-aansluiting verkregen in de verbinding HoornDen Helder. Ook kon bij de late avondtreinen tussen Alkmaar en Hoorn (Alkmaar v. 23.05 naar Hoorn en Hoorn v. 23.09 naar Alkmaar) de aansluiting met Enkhui zen worden verbeterd. Door op het traject HaarlemIJmui- den twee treinen in te leggen, heeft men hier een hiaat in de avonddienst regeling kunnen opvullen. De dienst van IJmuiden naar HaarlemAmster dam zal op Zon- en feestdagen vroe ger beginnen. Op Zon- en feestdagen is des avonds de halfuur verbinding Amsterdam - Zaandam - Uitgeest Vel- sen - IJmuiden-Oost gaaf gehouden door toevoeging van twee treinen, die resp. 21.46 uit Amsterdam vertrekken en om 23.27 aldaar aankomen. Daar door hebben Amsterdam en Haarlem beide op Zon- en feestdagen een ver binding meer met Alkmaar gekregen. Haarlem kan nu zelfs Den Helder een keer vaker bereiken. Daartoe zal de sneltrein van Alkmaar (v. 22.05) naar VelsenIJmuiden-Oost in Uitgeest stoppen. Nutsspaarbank te Alkmaar In de loop der maand September werd op de spaarbankboekjes ingelegd 255.869,25 (v. j. 307.649,68) en terug betaald 552.519,33 (v.j. 261.638,55) al zo minder ingelegd dan terugbetaald 296.650.08 (v. j. meer ingelegd dan terugbetaald 46.011,13). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar 11.472.870.05, bedraagt thans 11.350,738,88 (v. j. 11.289.961,63). Het aantal in de loop van September nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 130 (v j. 169). Ingetrokken werden 191 boek jes (v. j. 132) Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 27.774, bedraagt thans, na overboe king (inMeij.l.) naar een verzamelre- kening van 597 boekjes met een saldo beneden 1.waarop sedert meerdere jaren geen mutatie heeft plaats gevon den, 27.289 (v. j. 27 100). Van dit aantal behoren 17.425 (v. j. 17.585) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6588 (v. j. 6457) aan personen of instel lingen elders gevestigd en 3276 (v. j. 3058) aan schoolspaarders. Onder de in September nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 16 (v. j. 22) voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van 1. In September bedroeg het aantal pos ten van inleg 2215 (v. j. 2508), dat van terugbetaling 3084 (v. j. 1926) tezamen 5299 (V. j. 4434). De lediging in de loop der maand September van 598 (v. j 560) spaarbus- jes leverde een bedrag van 8.472.61 (v j. 8.631,05) aan kleine besparin gen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 5200, bedraagt thans 5598 (v. j. 5041). Vandaag wordt in Alkmaar de elfde R.K. onderwijzersdag gehouden, waar aan wordt deelgenomen door de afde. lingen Alkmaar-stad, Alkmaar-buiten, Hoorn en Den Helder der St. Augusti- nusvereniging. Om negen uur werd een Plechtige H.Mis in de St. Laurentiuskerk opge dragen, waarbij de geestelijk adviseur, rector B. J. de Bot, een toespraak hield. Om tien uur volgde in het Gulden Vlies de opening van de tentoonstel ling van allerhande leermiddelen. Spe ciale aandacht was bij deze tentoon stelling besteed aan aardrijkskunde, dierkunde, natuurkunde en leerboeken die speciaal bestemd zijn voor het Katholieke onderwijs. In de ochtendbijeenkomst, die om kwart vóór elf in het Gulden Vlies be gon, sprak de Zeer Eerw. Heer Dr. A. A. Olierook over „Onze geestelijke uitrusting in tijden van geloofscrisis". Het middagprogramma vermeldde het optreden van de „Ghezellen van de Spelewei" in een bewerking van Flckerlyc, een middeleeuwse morali teit. Na dit abelspel volgde een mid deleeuwse klucht over mr. Pieter Pathelijn. Al met al een goed program ma, waarin zowel aandacht aan het nuttig als aan het aangename besteed was. Sluiting gemeentelijke bureaux op 9 October Op Maandag 9 October zullen de ge meentelijke diensten en bureaux, voor zover de dienst toelaat, gesloten zijn. Het bureau Burgerlijke Stand is ge opend var li12 uur, uitsluitend voor geboorteaangiften en eventuele spoed gevallen. Ongelukkige val van motor rijder Omstreeks zes uur gisteravond reed de 24-jarige mottorrijder C. B. over de Laat in de richting van het Ritsevoort. Bij het passeren van de Schoutenstraat kwam daar een driewielige bakfiets uit. De voertuigen kwamen met elkaar in botsing, waardoor de motorrijder kwam te vallen. De man werd door de GGD naar 't St. Elisabethziekenhuis overge bracht. waar bleek dat zijn rechter been gebroken was. Tegen de bestuur der van de bakfiets is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet verlenen van voorrang. Op weg naar huis Met de Cheshire, die op 15 October te Amsterdam aankomt, keert o.m. ds. F. Jac. Dun met zijn gezin naar het vaderland terug. Ds. Dun, die vele ja ren in Alkmaar heeft gewoond, heeft in Surabaja als vlootpredikant gestaan. Thans zal hij zich vestigen ten huize van zijn ouders, Wilhelminalaan 23. BRAND DOOR KORTSLUITING Gistermiddag omstreeks kwart over twee brak brand uit in een perceel aan de Lindengracht Omwonenden wisten het vuur spoedig met emmers water te bluseen, zodat er slechts geringe schade ontstond. De brand is ontstaan doordat de electrische toevoerkabel onder de vloer van de woning groten deels vergaan was. BAND TE HARD OPGEPOMPT Terwijl gistermiddag iemand de band van een tweewielige melkkar oppomp te, sprong deze. De man werd daarbij vrij ernstig aan zijn duim en rechter been gewond. Hij moest zich in het Centraal Ziekenhuis laten behandelen. CHRISTENDOM EN OORLOG Vanavond spreekt pastoor G. A. v. Kleef voor de afd. O.K.O.F. met als onderwerp: „Christendom en oorlog" in gebouw „De Nieuwe Doele", Doelen straat 3. Toegang vrij. Aanvang 8 uur. TOT LERAAR BENOEMD De heer J. Smink, onderwijzer aan de U.l.o.-school te Alkmaar, is benoemd tot leraar aan het Rotterdams Zeehospi tium te Katwijk. De tijd is voorbij, dat mensen bij het horen van het woord Esperanto denken aan één of ander verscheurend dier, dat men in Artis kan bewonderen. Iedereen weet nu wel, dat Esperanto een taal is, die niet toebehoort aan een bepaald volk, maar gesproken wordt over de gehele wereld door millioenen mensen, die er allen enthousiaste voor standers van zijn. Iedereen begrijpt, dat, indien aan de talenchaos, die er thans heerst, een einde gemaakt wordt door de invoering van één taal, die door alle volkeren te leren en door zijn strikte neutraliteit voor ieder acceptabel is, dit een onge kende verbetering zou betekenen voor het internationale verkeer. Wat zou de wereld er op vooruit kunnen gaan, als alle mensen, naast hun moedertaal, een vreemde taal zouden leren, die het mogelijk maakte vriendschapsbanden aan te knopen over de gehele wereld. Hoeveel geld en tijd is er niet gemoeid met het leren van vreemde talen, tol ken, vertaalinstallaties enz. De Esperantisten zijn ervan over tuigd, dat de oplossing gevonden is. De ervaring heeft geleerd, dat Esperanto voor ieder, ongeacht ontwikkeling of nationaliteit, te leren is, dat de taal leeft en zich steeds verder verbreidt. Maar wij weten ook. dat velen oorde len, die Esperanto niet kennen. Zij zeggen, dat Esperanto een dode taal is, zonder perspectief en mogelijkheden. Op 7 en 8 October a.s. zal in de jeugd herberg „Teun de Jager" te Schoorl een speciaal Esperanto-weekend plaats vinden. Er ?al een inleiding gehouden worden over Esperanto, er zal een ex positie zijn van correspondentie die we met de buitenlanders voeren. Men I zal er kranten en brochures uit de ge hele wereld kunnen vinden en fotoma teriaal over de congressen en jeugd* ontmoetingen, die wij na de oorlog meegemaakt hebben. Door een korte openbare les zal men kennis maken met de eenvoud en logica van Espe ranto. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat de bekende Egyptische Esperan tist-journalist Tadros Megalli Zaterdag avond een lezing zal houden over het antieke en'moderne Egypte. Deze wordt in het Nederlands vertaald. Kortom, men zal er volkomen kennis kunnen maken met Esperanto en het is haast overbodig te zeggen, dat men hoopt op 7 en 8 October vele jonge be langstellenden in „Teun de Jager" te ontmoeten. NJHC-leden kunnen ook overnachten! Detachering Rijkspolitie Als gevolg van het tijdelijk buiten functie zijn van de Groepscommandant Schoorl, de Opperwachtmeester der Rijkspolitie S. Weiland, in verband met een hem één dezer dagen met een mo torrijwiel te St. Maarten overkomen ongeval, is op 3 October de Opper wachtmeester der Rijkspolitie J. de Feijter, van de Groep en Post Schagen, te Schoorl gedetacheerd en belast met de waarneming van het Groepscom- mando aldaar. Teven werd op 1 October de Wacht meester G. H. K. Woltjer van de Groep en Post Heiloo gedetacheerd bij de Al gemene Inspectie van de Rijkspolitie te 'sBSravenhage voor het verrichten van bijzondere diensten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2